• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

اثبات یا نقیض وجود خدا

• شروع کننده موضوع pico
  • تاریخ شروع

آیا به وجود خدا اعتقاد دارید؟

• رای‌دهندگان
    712

ÄBČDE FGHÏ

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
علامه ی حلی 1
شهر
همدان
سال فارغ التحصیلی
1395
پاسخ : اثبات یا نقیض وجود خدا

به نقل از sajjad.senator77 :
شیوه ی نگارش؟منظورت رو میشه از شیوه ی نگارش به من بگی؟
شيوه نگارش ديگه منظور نداره ، چيزي كه تو كتاب دبيرستان ازش به عنوان اعجاز لفظي ياد شده ،

sajjad.senator77

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
حلی 1+1
شهر
تهران

به نقل از Hossein9021 :
شيوه نگارش ديگه منظور نداره ، چيزي كه تو كتاب دبيرستان ازش به عنوان اعجاز لفظي ياد شده ،

واقعا خب من الان نمیفهمم که شیوه ی نگارش قرآن چرا بهتر از مثلا کتاب فردوسیه.چی داره که فردوسی تو کتابش نداره؟

maziar

مازیمون
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران، استانبول، کوالالامپور، اُسلو!
دانشگاه
Universitetet i Oslo
رشته دانشگاه
ریاضی، CS، نانو الکترونیک

واقعا خب من الان نمیفهمم که شیوه ی نگارش قرآن چرا بهتر از مثلا کتاب فردوسیه.چی داره که فردوسی تو کتابش نداره؟

خوب چیزی داره که تورات و انجیل هم دارن.

نوعی از ادبیات داستانی که مختص زمان خودشون بودن. ولی خوب ببینید مثلن کتاب چه های توضیحشون یا کتاب هایی که تاریخ نزدیکی بهشون دارن چه در مورد قرآن چه در مورد باقی کتب نزدیکه نگارشی زیادی داشتن.

ÄBČDE FGHÏ

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
علامه ی حلی 1
شهر
همدان
سال فارغ التحصیلی
1395

خوب نه من نه شما به فنون ع بي آشناييم (البته شما رو نمي دونم) و من عقلم بهم ميگه وقتي خود عرب با اين همه شاعر و نويسنده و .... قرآن رو انتخاب كرده پس قطعا قرآن ويژگي هايي رو. داره كه اينطور شده .

sajjad.senator77

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
حلی 1+1
شهر
تهران

به نقل از Hossein9021 :
خوب نه من نه شما به فنون ع بي آشناييم (البته شما رو نمي دونم) و من عقلم بهم ميگه وقتي خود عرب با اين همه شاعر و نويسنده و .... قرآن رو انتخاب كرده پس قطعا قرآن ويژگي هايي رو. داره كه اينطور شده .

اولا این که به گفته ی خود قرآن معجزه ای برای تمام آدم هاست پس فقط ب عرب و این چیزا ختم نمیشه ینی نوع نگارشش اگه فقط برای اعراب هست و فقط زیبایی متنش برای اعراب هست پس ب من ایرانی هم هیچ ربطی نداره و حداقل برای من معجزه نیست.

دوما این که اگه نمیخوایید از قرآن استفاده کنید و خدارو اثبات کنید از بحثش بیایم بیرون بهتره چون هیچ ربطی به این تایپیک نداره.

سوما این که اگه عرب هر چیزی رو انتخاب کنه عقل شما میگه که اون کتاب ویژگی هایی رو داره؟

ÄBČDE FGHÏ

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
علامه ی حلی 1
شهر
همدان
سال فارغ التحصیلی
1395

اولا این که به گفته ی خود قرآن معجزه ای برای تمام آدم هاست پس فقط ب عرب و این چیزا ختم نمیشه ینی نوع نگارشش اگه فقط برای اعراب هست و فقط زیبایی متنش برای اعراب هست پس ب من ایرانی هم هیچ ربطی نداره و حداقل برای من معجزه نیست.

دوما این که اگه نمیخوایید از قرآن استفاده کنید و خدارو اثبات کنید از بحثش بیایم بیرون بهتره چون هیچ ربطی به این تایپیک نداره.

سوما این که اگه عرب هر چیزی رو انتخاب کنه عقل شما میگه که اون کتاب ویژگی هایی رو داره؟
من ترجيح مي دم ديگه بحث رو ادامه ندم ولي به نظرم براي پرسشاتون پاسخ ساده هست
اين كه ميگين فقط برا عرب هاست غلطه ، خوب من كه فارسي زبانم مي تونم با رجوع به اعراب به اين نكته پي ببرم و يا گفتيم كه هر چي عرب بگه درسته خير اين طور نيست ، من در ضمينه اي كه خودم تخصص نداشتم رفتم از عرب كه تخصص داشته كمك گرفتم ،، شما با اين قضيه ام كنار نميايد؟ بسياري از علما رفتن فارسي زبانم بودن ولي عربي ياد گرفتن و كتب بسياري به فارسي هست در مورد اعجاز قرآن در اين ضمينه ، كه كلا نگارش قرآن و وآرايه هاي اون رو خارق العاده توصيف كردن . من اگه مشتاق باشين ميرم مي پرسم و اسم چند تا از اين كتابا و مي گم ، من نرم سراغ مقاله ي انگليسي چون براي من نيست و به من چه؟ خير من ميرم اگه خودم بلد نباشم ترجمش مي كنم و ازش استفاده مي كنم نه اينكه اصلا نرم سمتش ،
همون طور كه گفتم ديگه ادامه نمي دم ولي باز تكرار مي كنم هر كس بخواد مي تونه به ويژگي هاي ادبي قرآن برسه و نيازي به عرب بودن نداره ،

sajjad.senator77

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
حلی 1+1
شهر
تهران

+الان بحث قرآن نیست

من الان یک سری شبهاتی بهم وارد شده که ما چرا خدارو باید از همون بچگی قبول داشته باشیم بدون این که هیچ علمی نسبت بهش داشته باشیم(خب قبول کنید خیلی ها الان بدون هیچ علمی خدارو قبول دارن)خب من افتادم دنبال این که با عقل و منطق پیدا کنم اثباتی برای خدا

خیلی گشتم توی اینترنت و این چیزا ولی خیلی از اثبات ها جوری بود که واقعا نمیشه قبولشون کرد ینی خیلی فرض های احمقانه ای کردن یا نمیدونم نقض شدن و خیلی هم که ن ینی تا حالا هر چی اثبات دیدم من نقض شده.

من الان میگم که اگه کسی از شما خدارو با عقل قبول کرده(نه این که بگید که من قلبم به هم میگه که خدا هست و این چیزا)با عقل و منطق و اثباتی هم براش داره بیاد بگه که من قانع شم که خیلی گشتم سراغ اینجور اثباتی ولی پیدا نکردم اگه کسی بگه جدا لطف کرده.

اگه هم همچین اثباتی برای خدا وجود نداشته باشه پس چرا من باید خدارو قبول کنم؟

کاواک

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان1
شهر
کرمان
سال فارغ التحصیلی
95

+الان بحث قرآن نیست

من الان یک سری شبهاتی بهم وارد شده که ما چرا خدارو باید از همون بچگی قبول داشته باشیم بدون این که هیچ علمی نسبت بهش داشته باشیم(خب قبول کنید خیلی ها الان بدون هیچ علمی خدارو قبول دارن)خب من افتادم دنبال این که با عقل و منطق پیدا کنم اثباتی برای خدا

خیلی گشتم توی اینترنت و این چیزا ولی خیلی از اثبات ها جوری بود که واقعا نمیشه قبولشون کرد ینی خیلی فرض های احمقانه ای کردن یا نمیدونم نقض شدن و خیلی هم که ن ینی تا حالا هر چی اثبات دیدم من نقض شده.

من الان میگم که اگه کسی از شما خدارو با عقل قبول کرده(نه این که بگید که من قلبم به هم میگه که خدا هست و این چیزا)با عقل و منطق و اثباتی هم براش داره بیاد بگه که من قانع شم که خیلی گشتم سراغ اینجور اثباتی ولی پیدا نکردم اگه کسی بگه جدا لطف کرده.

اگه هم همچین اثباتی برای خدا وجود نداشته باشه پس چرا من باید خدارو قبول کنم؟
این سوال واسه منم خ وخته پیش اومده و ج پیدا نکردم
اما دلیل اینکه باید باید بپذیری خدایی هست جبره و اگه علنن بگی خدایی وجود نداره اعدامی:)
+
آدم ذاتی نیاز داره به ی چیزی واسه پرستش و کمک خواستن، برای اثبات اینم کافیه ک ی هفته بدون خدا زندگی کنی( ی هفته فرض کن خدایی نیس) تهش کم میاری

maziar

مازیمون
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
دانشگاه
Universitetet i Oslo
رشته دانشگاه

به نقل از ATePHe :
اما دلیل اینکه باید باید بپذیری خدایی هست جبره و اگه علنن بگی خدایی وجود نداره اعدامی:)
+
آدم ذاتی نیاز داره به ی چیزی واسه پرستش و کمک خواستن، برای اثبات اینم کافیه ک ی هفته بدون خدا زندگی کنی( ی هفته فرض کن خدایی نیس) تهش کم میاری

نه راستشو بخوای من الان چند ساله همینطوری زندگی میکنم. و تقریبن مشکلی هم ندارم.

و فکر نکنم تنها کسی باشم که اینطوری هستم!

sajjad.senator77

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
حلی 1+1
شهر
تهران

به نقل از ATePHe :
+

ما الان قراره که بیایم و خدا رو اثبات کنیم این که اولا آدم ذاتا نیاز ب پرستش چیزی رو داره که من قبول ندارم شاید تو ذاتا این نیاز رو داری ولی کسی شاید باشه که نیاز نداشته باشه.

اگر هم قبول داشته باشم هیچ چیزی رو عوض نمیکنه یا خدایی رو ثابت نمیکنه من به خیلی چیز ها نیاز دارم ولی اون چیز ها هستن؟من به اژدهای دو سر نیاز دارم که برم باهاش و مثلا آمریکا رو بگیرم.ولی همچین چیزی نیست که هر چیزی که نیاز داریم وجود خارجی نداره.

maziar

مازیمون
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
دانشگاه
Universitetet i Oslo
رشته دانشگاه

ما الان قراره که بیایم و خدا رو اثبات کنیم این که اولا آدم ذاتا نیاز ب پرستش چیزی رو داره که من قبول ندارم شاید تو ذاتا این نیاز رو داری ولی کسی شاید باشه که نیاز نداشته باشه.

اگر هم قبول داشته باشم هیچ چیزی رو عوض نمیکنه یا خدایی رو ثابت نمیکنه من به خیلی چیز ها نیاز دارم ولی اون چیز ها هستن؟من به اژدهای دو سر نیاز دارم که برم باهاش و مثلا آمریکا رو بگیرم.ولی همچین چیزی نیست که هر چیزی که نیاز داریم وجود خارجی نداره.

از کجا میدونی ؟ بابا بزرگه من می گفت وجود داره!
اگه نداره اثبات کن نداره :))

من میگم اصلن خودم دیدم! تجربه شخصیه ! تو چی میگی ؟ :))

#شوخی

matin320

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد II
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
94
دانشگاه
شهید باهنر
رشته دانشگاه
دامپزشک / سیاست

به نقل از مازیمون :
از کجا میدونی ؟ بابا بزرگه من می گفت وجود داره!
اگه نداره اثبات کن نداره :))

من میگم اصلن خودم دیدم! تجربه شخصیه ! تو چی میگی ؟ :))

#شوخی

خیلی عذر میخوام.

مسلما روش های علم منطق برای اثبات یه حرف موثر تر از باد معده افراد میتونه واقع بشه...

# اگه قراره بحث علمی باشه صورت بگیره.... در غیر این صورت اگر به انحراف مبحث کشیده بشه مسلما جلوش گرفته میشه

sajjad.senator77

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
حلی 1+1
شهر
تهران

من خودم یکی از اثبات های رایج خدا رو میارم و یکی هم از برهان های رایج نفی خدا تا دربارشون بحث شه :

اول اونیو میگم که برای نقض خداست

برهان شرر:

از برهان خلف استفاده میکنه و میگه که فرض کنیم خدایی باشه که قادر مطلق عالم مطلق و خیر خواه محض هست.

یک فرضی میکنه اون فرض هم این هست که : اتفاق هایی هست که شرر هستن و پشت اون شرر هیچ خیری بزرگ تری نیست.ینی این شرور کاملا بی هدف هستند.(مثل کودکی که به دنیا میاد و بخاطر مریضی که داره تا سه روز بعدش میمیره)

بعد میگه اگر چنین خدایی که گفتیم وجود داشته باشه در جهان ما نباید شرر طاقت فرسا و بیهوده ای بگیریم ولی طبق فرض ما توی جهان شری رو داریم که بیهودست و پشت اون شر هیچ خیر بزرگ تری هم وجود نداره.پس خدایی وجود نداره که قارد مطلق عالم مطلق و خیر خواه محض است.

حالا برهانی که اثبات میکنه که خدایی هست

برهان نظم:

فرض1:جهان دارای مجموعه های منظم بسیاریست.
فرض2:هر نظمی یک ناظمی میخواهد

با کنار هم گذاشتن فرض 1 و 2 نتیجه میشه که جهان ما یک ناظمی داره یعنی این که الکی این دنیا به وجود نیومده و این هم ینی این که جهان ما وجود نوعی انتخاب است نه اتفاقی کور.این انتخاب کننده خدا است..

حالا اگه برای برهان شرر یا نظم نقضی دارید لطفا بگید چون خیلی نیاز هست.

پوریا

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
helli 1
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
زنجان
رشته دانشگاه
پزشکی
تلگرام

نظم اصلا نیازی ب ردیه ی من و شما نداره.دنیا منظم نیست.ب همین سادگی..گزاره ی"دنیا منظم است"یک گزاره ی اثبات ناپذیر و در نتیجه ابطال ناپذیر است
برهان نظم دقیقا سست ترین برهان برای اثبات خداست!
و در مورد نقیض شر هم قضیه ساده است.انقد گفتن نقضش رو ک لوث شده.حکایت اینکه تاریکی وجود نداره و نبود نور است و..

maziar

مازیمون
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
دانشگاه
Universitetet i Oslo
رشته دانشگاه

به نقل از پوریا عابدی :
نظم اصلا نیازی ب ردیه ی من و شما نداره.دنیا منظم نیست.ب همین سادگی..گزاره ی"دنیا منظم است"یک گزاره ی اثبات ناپذیر و در نتیجه ابطال ناپذیر است
برهان نظم دقیقا سست ترین برهان برای اثبات خداست!
و در مورد نقیض شر هم قضیه ساده است.انقد گفتن نقضش رو ک لوث شده.حکایت اینکه تاریکی وجود نداره و نبود نور است و..

مشکل همینه! یعنی نظم رو چیزی تعریف می کنن که هست! حالا اگه بیای و بگی که خوب میشده خیلی بهتر از این باشه! میگن حکمتی در کاره!

یعنی اگه یه به جایه این مدل اتفاقات ما مثلن یک دست داشتیم! درنهایت باز هم نظم بود! نظم برحسب چیزی که وجود داره بررسی میشه ولی هیچ ربطی به ناظم نداره.

مثلن شما بیاید ۱۰ نفر ادم رو توی یک اتاق بذارید و برید و چند روز بعدش بیاید. میبینید این افراد خود به خود دسته دسته شدن. یا به نحوی دارن برای بقا تلاش می کنن. کسی از بالا بهشون دستور نداده. یعنی ناظمی خارج از خود مجموعه وجود نداره. ممکنه خود افراد کسی رو انتخاب کنن به عنوان ناظم از بین خودشون! ولی باز هم اون ناظم از بین خودشون هست. یعنی یک مجموعه ی بسته ی مستقل منظم! بدون نیاز به ناظم از دنیایه خارج.

توی همه چیز یه نظمی هست. یعنی همیشه میشه بین دو پدیده تفاوت قایل شد و این پدیده هارو شناسایی کرد و نظمی بینشون پیدا کرد اگه دو پدیده قابل شناسایی نباشن یکی هستن.

مثلن یک فضایه سه بعدی رو در نظر بگیرید. دو بعد مختصات و یک بعد زمان. همیشه میشه به شکلی دو پدیده ی مختلف رو تو اون جعبه ی مختصات جدا کرد با گذاشتن یک سطح.

همه ی پدیده ها به هر نحوی اتفاق بیافتن میشه براشون نظمی تعریف کرد

پوریا

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
helli 1
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
زنجان
رشته دانشگاه
پزشکی
تلگرام

به نقل از مازیمون :
مشکل همینه! یعنی نظم رو چیزی تعریف می کنن که هست! حالا اگه بیای و بگی که خوب میشده خیلی بهتر از این باشه! میگن حکمتی در کاره!

یعنی اگه یه به جایه این مدل اتفاقات ما مثلن یک دست داشتیم! درنهایت باز هم نظم بود! نظم برحسب چیزی که وجود داره بررسی میشه ولی هیچ ربطی به ناظم نداره.

مثلن شما بیاید ۱۰ نفر ادم رو توی یک اتاق بذارید و برید و چند روز بعدش بیاید. میبینید این افراد خود به خود دسته دسته شدن. یا به نحوی دارن برای بقا تلاش می کنن. کسی از بالا بهشون دستور نداده. یعنی ناظمی خارج از خود مجموعه وجود نداره. ممکنه خود افراد کسی رو انتخاب کنن به عنوان ناظم از بین خودشون! ولی باز هم اون ناظم از بین خودشون هست. یعنی یک مجموعه ی بسته ی مستقل منظم! بدون نیاز به ناظم از دنیایه خارج.

توی همه چیز یه نظمی هست. یعنی همیشه میشه بین دو پدیده تفاوت قایل شد و این پدیده هارو شناسایی کرد و نظمی بینشون پیدا کرد اگه دو پدیده قابل شناسایی نباشن یکی هستن.

مثلن یک فضایه سه بعدی رو در نظر بگیرید. دو بعد مختصات و یک بعد زمان. همیشه میشه به شکلی دو پدیده ی مختلف رو تو اون جعبه ی مختصات جدا کرد با گذاشتن یک سطح.

همه ی پدیده ها به هر نحوی اتفاق بیافتن میشه براشون نظمی تعریف کرد
تعاریفت دقیقا همون تعریف کلمه ی"اثبات ناپذیر"ه مازیار

دهقان خلافکار128

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
حلی دُ
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
96
مدال المپیاد
نقره ریاضی 95
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
پزشکی
تلگرام

فبول داشتن یا نداشتن خدا به قول بر و بچ یه چیز حسیه ...
باید حسی قبول کنی و اصلا تا حدودی میشه اثبات کرد که اثبات خدا غیر ممکنه ...
اثباتش هم اینجوریه که : ما مادی هستیم و خدا غیر مادی و ما نمیتونیم اثبات کنیم که ی چیز غیر مادی وجود داره ، فرض خلف : فک کن اثبات کردی که ی چیز غیر مادی وجود داره ، پس یعنی تو که مادی هستی تونستی چیز غیر مادی رو درک کنی بنابر این به تناقض رسیدیم ...
پس اگه دوس داری خدا رو قبول کن اگه نه که هیچی ... :D

ÄBČDE FGHÏ

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
علامه ی حلی 1
شهر
همدان
سال فارغ التحصیلی
1395

به نقل از دهقان خلافکار :
فبول داشتن یا نداشتن خدا به قول بر و بچ یه چیز حسیه ...
باید حسی قبول کنی و اصلا تا حدودی میشه اثبات کرد که اثبات خدا غیر ممکنه ...
اثباتش هم اینجوریه که : ما مادی هستیم و خدا غیر مادی و ما نمیتونیم اثبات کنیم که ی چیز غیر مادی وجود داره ، فرض خلف : فک کن اثبات کردی که ی چیز غیر مادی وجود داره ، پس یعنی تو که مادی هستی تونستی چیز غیر مادی رو درک کنی بنابر این به تناقض رسیدیم ...
پس اگه دوس داری خدا رو قبول کن اگه نه که هیچی ... :D
درك كردن يه چيز با اثبات كردنش فرق داره .مثلا من مي تونم اثبات كنم كه بايد بار منفي درون اتم وجود داشته باشه ولي اين مسءله با اينكه من به درك درستي از بار منفي برسم فرق داره .
حتي اگه شما كه دوست داري يا نداري وجود خدا رو قبول كني بازم نمي توني خدارو كامل درك كني و تغييري در درك كردن خدا حاصل نمي شه (چه اثباتش كني چه به قول بروبچ حسي بهش برسي)

matin320

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد II
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
94
دانشگاه
شهید باهنر
رشته دانشگاه
دامپزشک / سیاست

به نقل از پوریا عابدی :
تعاریفت دقیقا همون تعریف کلمه ی"اثبات ناپذیر"ه مازیار

بیاین در اتم نظم رو بررسی کنیم...

بنا و فرض رو بر درستی تصحیح مدل شرودینگر میذاریم.

اتم دارای اجزا و ساختاریه که نسبتا دقیق طراحی شده. ینی خواص اتم رو یه سری ویژگی های ذرات زیر اتمی اون تشکیل میدن.
ما میگیم اتم دارای نظم خاصیه.
حالا ممکن بود ساختار اتم به این صورت نباشه ینی الکترون ها ثابت باشن یا مثلا جرمشون نسبت ب پروتون تغییر کرده باشه و حالا بالتبع اون ویژگی های خاص دیگه ای داشته یا نداشته باشه.

در اون صورت هم میگفتیم اتم نظم داره.
چرا که یه سری خصوصیت داره که بالتبع اون یه سری نمود هایی رو از خودش بروز میده...

حالا فک کن یه اتم هر روز به شکل خاصی باشه. یه روز عدد جرمیش دو باشه یه روز سه. یه روز ده تا الکترون داشته باشه یه روز سی تا..

یه روز با یه اتم واکنش بده یه روز نده. یه روز برامی ما سمی یاشه یه روز نباشه. یه روز تبدیل اورانیم به سرب انجام بشه یه روز نشه. یه روز رسانا باشه یه روز نارسانا.

یه پدیده از یه سری قانونمندی خاص تبعیت میکنه. حالا ما ممکنه اون قانونمندی رو به یه سری قوانین دیگه تغییر بدیم. باز هم میگیم اون چیز نظم داره.چون داره طبق یه چارچوب مدون عمل میکنه.
درسته که ما میتونیم نظم رو برای هر قانون مندی تعریف کنیم اما به شرطی که اون چیز یه حداقل ثبات رو داشته باشه...

وقتی که از تعریف قانونی برای عمل یک پدیده عاجز بمونیم میگیم این پدیده نظم خاصی نداره.

August McJoseph

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
هاش II
شهر
مشهد

دو سه روزه باز چندساعتی اومدم سری به سمپادیا بزنم و یکم بفعالیتم(البته با موب)، الان دیگه دقایق آخرشه:د
در بحث فعلن درست نمتونم شرکت کنم، اما بعنوان تک نظر:
بخش اول حرفت درسته اما برای بخش دوم حرفت رو هم میشه همونطور کرد، ینی اگر چارچوب متغییری میداشت اتم برهمون اساس نتیجه هایی میداد و ما اگر نتیجه های اونموقع مدنظرمون میشد اونوقت میگفتیم اتم از این اصل بی قانونی پیروی کرد که ما شدیم و یبار پیوند داد و یبار نداد که نتیجه این شد، اگر همش پیوند میداد که این نمیشد و اوه چه چارچوب عجیب و حساب شده و جادوئی ای.(بازم همونه)
مشکل نظم اینه که یه ایده ی ذهنیه نسبت به یه هدف ذهنی، ینی اگر یه سیستم معیوب بهم ریخته که بشدت بد رو ماده ی اصلی که باید تولید میکرد راندمان داشت ولی پسماندش ماده ی مهمی برای ماها میشد ما اونی نظمی در جهت تولید اون پسماند تعریف میکردیم و همین حرفا.
حداقل ۱۰به توان ۱۵ دنیای دیگه تو مولتیورس هست که قوانین متفاوت دارن، کدوم قانونها هدف بوده و چرا؟!
ما با مصادره به مطلوب بخشی از ویژگی های جهانمون رو که در مسیر به وجود اومدنمون تاثیر داشتن تفسیر به نظم میکنیم حال اونکه این ینی فرض گرفتن هدف بودن ما(یا این شکل از جهان و قوانینمون) که این فرض خودش از یه حالت از وجود خدا نتیجه میشه.
اصطلاحن میگن اسب رو پیش از ارابه بستیم.
امیدوارم منظورم رسیده باشه :)

+ نظرت راجب اتم از یه دید تونلی هم رنج میبره، اتم هم همچین مشخص دیجیتالی نیست بعضی قسمتاش; اصل عدم قطعیت یا رفتار موجی-ذره ای الکترون ها مواردی تقریبا مشابه اون تخیل راجب اتم هستن واقعن. یا اونموردی که راجبش ابتدا گفته شد "خداوند تاس نمیریزد".

بالا