• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

سوالات و بحث‌های عمومی در مورد انتخاب رشته

نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین ۱
شهر
اصفهان
سال فارغ التحصیلی
1397
رشته دانشگاه
بیوتکنولوژی

----

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
-
شهر
-
سال فارغ التحصیلی
4
دانشگاه
-
رشته دانشگاه
-
رتبت اوکی نباشه نمیشه مثلا از ریاضی محض شریف بری برق
ما که شنیدیم و دیدیم شده والا شریفو نمیدونم ولی امیرکبیر که شده. با معدل و بعد ۳-۴ ترم میشه تغییر رشته داد به هر رشته ای( مثلا تو امیرکبیر)
@باحال خوش

Lincoln

کاربر فوق‌فعال
عضو مدیران انجمن
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1390
مدال المپیاد
المپیاد ریاضی دانشگاهی
رشته دانشگاه
کارشناسی ارشد_مهندسی هوافضا
ما که شنیدیم و دیدیم شده والا شریفو نمیدونم ولی امیرکبیر که شده. با معدل و بعد ۳-۴ ترم میشه تغییر رشته داد به هر رشته ای( مثلا تو امیرکبیر)
@باحال خوش
دانشگاه امیرکبیر بله منم شنیدم ولی دانشگاه شریف خیر
چون یکی از قوانین تغییر رشته در دانشگاه شریف باید رتبه شما از بالاترین رتبه ورودی همون سال تو به اون رشته حتما کمتر باشه
مثلا شما با ۸۰۰ فرضا ریاضی محض شریف قبول بشید نمیتونید اقدام کنید برای مهندسی کامپیوتر شریف که آخرین رتبه ورودی اون سال کنکور شما در مهندسی کامپیوتر شریف فرضا ۹۰ بوده !
مشکل بعدی هم که ایجاد میشه واقعا انتخاب رشته ای غیر مرتبط به اون رشته ای که علاقه داری ، اصولا کار برات سخت میکنه! شما فرض کنید کسی بره ریاضی محض دانشگاهی با امید تغییر رشته به کامپیوتر و صد البته دروس سخت در انتظار طرف هست که ذره ای هم علاقه بهش نداره و ممکن معدل طرف پایین بیاره ، یکی از شروط دیگر تغییر رشته داشتن معدل بالا و اجازه و تایید هر دو دانشکده فرضا کامپیوتر و علوم ریاضی … که بازم کار رو سخت تر میکنه

نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین ۱
شهر
اصفهان
سال فارغ التحصیلی
1397
رشته دانشگاه
بیوتکنولوژی
بچه ها این تاپیکم آوردم بالا ونظر دوستام براتون مینویسم
[: اول علاقه
مهم نیس مردم چی میگن یا گرایشات به سمت چه رشته‌ای هست. طرف عاشق رشتش باشه، کنارش خلاقیت هم میاد سراغش، چون علاقه هست، وقت میذاره، ایده‌های جذاب میده
[: من بنظرم اولین چیز علاقه‌س
وقتی عاشق چیزی باشی، برات مهم نیس تو اون رشته کار هست یا نه، خودت شغل ایجاد میکنی. این نظر منه البته.
از وقتی این نکته رو فهمیدم، زندگیم خیلی تغییر کرده
[: بعد اینکه با آگاهی کامل از اون رشته، واردش بشن. ممکنه کاخی از رویاها درمورد اون رشته بسازن، وقتی واردش بشن، اون چیزی نباشه ک فکرشو میکنن
[: و اینکه ۴ سال آینده رو صرفا نبینن، اگه قصد ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر دارن، یه ذره اطلاعات درمورد مقاطع بالاترشم کسب کنن
همین
چیزایی بود ک اگه خودم بر میگشتم ب اون دوران، بهش توجه بیشتری میکردم، دیر فهمیدم، اما هنوزم وقت دارم

_Fatemeh_

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1401
دانشگاه
علوم پزشکی بیابون
رشته دانشگاه
پزشکی
یعنی من که الان ازمون عملی هنرو ندادم نمیتونم رشته هایی که ازمون عملی دارن رو تو روزانه ها شرکت کنم؟ حتی اگه رتبه ام خوب شه؟

ATE

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 5
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
94
الان دارم به این فکر میکنم که هر رتبه ای اوردم چه خوب چه بد بمونم سال دیگه ریاضی بدم.
میشه یه راهنمایی کنین منو که چیکار کنم از این گیجی در بیام؟:D
بذار رتبه ت بیاد بعد تصمیم بگیر
ولی در کل انتخاب رشته ی بدون ازمون، یعنی با سوابق رو حتما نگاه کن دفترچه شو (چون همه رشته ها رو داره، رشته های ریاضی و تجربی و انسانی و ...)
انتخاب رشته‌ی با سوابق رو که انجام بده، غیرانتفاعیا رو بزن و روزانه هم هرچی که بنظرت اگه بیاری میری رو بزن و اگر نمیری هم که نزن که محروم نشی سال بعد..
برای انتخاب رشته‌ی با ازمون هم بعد رتبه تصمیم بگیر ولی در کل برای با ازمون هم، حتی اگه نخواستی تجربی انتخاب رشته کنی فقط روزانه هارو نزن، باقی رو بزن حتما و انتخاب رشته کن، فرصتت رو نسوزون

مشاور خوب پیدا کردی یه مشورت بگیر، اون میتونه بهت بگه چه رشته هایی به روحیه ت میخوره و چقد شبیه اون چیزیه که فکر میکنی و حتی اگه میخوای تغییر رشته و دوباره کنکور بدی، کمکت کنه که الانم همه فرصت ها رو در نظر بگیری و انتخاب رشته رو از دست ندی

کسی هست مصاحبه ی تربیت معلم شرکت کرده باشه و در مورد سوالاتش اطلاعی داشته باشه؟
........................................................................
و اینکه من به شدت از لحاظ ارتباطات اجتماعی ضعیفم اگه یه موقع رتبم جوری بود که می تونستم دانشگاه بهتری توی یه شهر دیگه برم به نظرتون می ارزه برم؟ ممکنه بهم آسیب بزنه؟
سوالای تربیت معلم: یسری سوالای عقیدتی سیاسی میپرسن اما به اندازه ی دانشگاه هایی مثل شاهد و ارتش و اینا شدید نیست، اگه با چادر برید یا با تیپ خاص بسیجی طوری، میپرسن که مثلا تیپت همیشه این شکلیه و یه سوالای این مدلی، یا اینکه مثلا میپرسه تو جمعای مختلط چه شکلی میچرخی و نظرت درمورد یسری چیزا میپرسه، یه بخش دیگه هم داره برای مهارتای تدریس، یا بهت یه موضوع میده میگه اینو درس بده یا مثلا میگه راجع به فلان موضوع حرف بزن که فن بیانت رو ببینه و ...

درمورد سوال دومت هم شهرستان رفتن فقط وقتی ارزش داره که واقعا رشته و دانشگاه بهتر بخوای بری، برای باقی ش نمی ارزه اگه خودتم میلی نداری مخصوصا اگر رشته ت ریاضیه، باز تجربی فرق داره تا حدودی، میتونه برات یه تجربه ای هم باشه که بخوای مهارتای اجتماعیت رو تقویت کنی ولی در کل باز به خودت بستگی داره، اگرم شهر دیگه خواستی بزنی سعی کن شهرای دانشجویی بزنی مثل شهرای بزرگ، مثل قزوین و ... و اینکه سال بعد هم احتمالا کلا مجازی باشه که خب میتونی اماده بشی

یعنی من که الان ازمون عملی هنرو ندادم نمیتونم رشته هایی که ازمون عملی دارن رو تو روزانه ها شرکت کنم؟ حتی اگه رتبه ام خوب شه؟
نه نمیتونی، فقط اونایی که ازمون عملی نمیخواد رو میتونی بزنی ... دفترچه با سوابق رو چک کن همه‌ی اونارو میتونی بزنی و یسری از غیرانتفاعی های خوب برای رشته های هنر رفتن تو دفترچه سوابق تحصیلی.. برای بعضی شهرا روزانه هم دارن

behnaz81

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان2
شهر
کرمان
سال فارغ التحصیلی
1400
دانشگاه
شهید رجایی
رشته دانشگاه
مهندسی کامپیوتر
کسی میتونه در مورد مهندسی صنایع وضعیت شغلیش توی ایران و این جور چیزا بهم اطلاعات بده؟
و وضعیت شغلی مهندسی پزشکی

نام مرکز سمپاد
-
شهر
-
سال فارغ التحصیلی
1397
چند سال پیش یه پادکست در مورد انتخاب رشته درست شد که خیلی خوب بود. کاش همون بچه ها دوباره دور هم جمع بشن و با تجربه بیشتری که الان دارن کنکوریا رو راهنمایی کنن :-"

Cafune

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
ساوه
سال فارغ التحصیلی
1400
دانشگاه
الزهرا
رشته دانشگاه
مهندسی صنایع
میشه راجع به دانشگاه خوارزمی توضیح بدین؟ سطحش چطوره تو رشته های مهندسی؟
مهندسی کامپیوتر یا علوم کامپیوتر خوارزمی رو بزنم؟ چون این رشته رو تو بقیه دانشگاه های تهران نمیارم

AMIR8181

کنگر خورده ⚓⚓⚓⚓⚓
نام مرکز سمپاد
علامه حلی 2
شهر
اراک
سال فارغ التحصیلی
1400
رتبم یجوری شده به پزشکی و دندون که نمیرسم
دامپزشکی هرجای کشور بجز تهرانم قبولم
بنظرتون چه کنم
بمونم یا برم

ATE

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 5
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
94
مهندسی کامپیوتر یا علوم کامپیوتر خوارزمی رو بزنم؟ چون این رشته رو تو بقیه دانشگاه های تهران نمیارم
خوارزمی یسری رشته هاش تو تهرانه، یسری کرجه
اگه فقط دنبال رنک دانشگاهی، بعضی دانشگاه های شهرای دیگه از خوارزمی بهترن

ولی اگه تهران بودن یا نزدیک تهران بودن برات مهمه (مثلا بخاطر فرصت های کاری بیشتر)، خوبه خوارزمی هم، دانشگاه بزرگیه، به لحاظ امکانات رفاهی و خوابگاه و ... .

در کل بستگی به شرایطتت داره که کجا باشی، چی بخوای و ...

Manamm

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
1397
بنظرتون چه کنم
بمونم یا برم
در مورد رشته بیوتکنولوژی یه تحقیق بکن ، ببین جزو علایقت هست
من این رشته رو در صورتی که با دید باز وارد بشی ، پیشنهاد میکنم ، در صورت نداشتن اطلاعات کافی تهش بیکاریه

نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین ۱
شهر
اصفهان
سال فارغ التحصیلی
1397
رشته دانشگاه
بیوتکنولوژی
بنظرتون چه کنم
بمونم یا برم
ربطی به چیزایی که قبولی نداره ربط به توانت برای موندن داره و اینکه بعد پزشکی و دندان مثلا فیزیو دارو و روان شناسی و بینایی سنجی و این ها هم هستا:-"

Becoming

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
عضو کادر مدیریت
مدیر داخلی
نام مرکز سمپاد
Frz
شهر
Sari
سال فارغ التحصیلی
1398
رشته دانشگاه
دواسازی
بنظرتون چه کنم
بمونم یا برم
اگر شرایط و حمایت لازم و روحیه لازم برای پشت کنکور موندن رو دارید بمونید در غیر این صورت حتما انتخاب رشته کنید.

پروتز دندان
فیزیوتراپی
بینایی سنجی
گفتار درمانی
شنوایی سنجی
اینها رشته‌های پنهان تجربی هستند که درآمد فوق‌العاده بالایی دارند.

Asal :)

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ناحیه 2
شهر
کرمان
سال فارغ التحصیلی
1401
سلام ببخشید که اینجا می پرسم
رتبه لازم برای پزشکی تهران چقدره؟

Mahdich

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید سلطانی 3
شهر
کرج
سال فارغ التحصیلی
1396
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
مهندسی مکانیک
سلام ببخشید که اینجا می پرسم
رتبه لازم برای پزشکی تهران چقدره؟
سایت‌های قلمچی و گزینه دو (موقع ما این دوتا بودن، شاید الان سایت‌های دیگه‌ای هم باشن) قبولی‌های سال‌های قبلی رو میذاشتن تو سایت. تقریبا حدوداشون یکسان بود. مثل میگفت پزشکی تهران فلان نفر آخرین بوده (البته فلان نفر، دانش‌آموز خود قلمچی بوده مثلا که اینا دازن اطلاعاتشو. بقیه سایت‌ها هم برید، حدودی دستتون میاد).
ولی بازم دقیق نیستن هیچکدوم از این‌ها و کسی نمیتونه مشخص کنه. هر سال چندتایی بالا و پایین می‌شه.

Chandler.

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
سیرجان
سال فارغ التحصیلی
1400
یه سوال کلی بپرسم؟
بنظرتون ارزش داره بجای پزشکی به دارو و فیزیو فکر کنیم؟ با فرض علاقه نداشتن به کار بالینی(خیلی نظرات منفی راجع به پزشکی میگن بخصوص فارغ التحصیل ها)
و اینکه کسی هست اینجا فیزیوتراپی بخونه؟

نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
شهر خشن
سال فارغ التحصیلی
98
مدال المپیاد
زیستی ناکام
رشته دانشگاه
پزشکی
یه سوال کلی بپرسم؟
بنظرتون ارزش داره بجای پزشکی به دارو و فیزیو فکر کنیم؟ با فرض علاقه نداشتن به کار بالینی(خیلی نظرات منفی راجع به پزشکی میگن بخصوص فارغ التحصیل ها)
و اینکه کسی هست اینجا فیزیوتراپی بخونه؟
فیزیوتراپی‌ هم بالینیه. به علوم آزمایشگاهی اینا هم میتونی فکر کنی. اپلایش هم خوبه گویا.

نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
گرندلاین
سال فارغ التحصیلی
1399
علوم کامپیوتر خوارزمی تو کرج هست اینو مد نظر داشته باش و اگه بخوای میتونم لینکت کنم به یکی از بچه‌های سی‌اس خوارزمی تا بهتر راهنماییت کنه

بالا