• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

تماشای موضوعی فیلم

• شروع کننده موضوع NEO
  • تاریخ شروع

آیا با برگزاری حداقل یک تماشای گروهی در طول سال به شیوه‌ی موضوعی موافقید؟

• بله

رای‌ها: 82 91.1%
  • خیر

رای‌ها: 8 8.9%

• رای‌دهندگان
    90
  • شروع کننده موضوع

NEO

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
بوشهر
رشته دانشگاه
مهندسی نفت
در گذشته شیوه برگزاری تماشای گروهی به این نحو بوده که ما و شما یک سری فیلم رو به صورت پراکنده و بدون در نظر گرفتن سبک، ژانر و محتوای فیلم پیشنهاد میدادیم و از بین اینا نظر سنجی میشد و در نهایت یکی انتخاب و دیده میشد.
ولی شیوه جدیدی که من از یکسال پیش مد نظر دارم اجراش کنم اینطوری هست که ما از دو سه تماشای گروهی که در طول سال برگزار میکنیم حداقل یک تماشای گروهی به صورت تماشای موضوعی فیلم باشه.
حالا تماشای موضوعی چی هست ؟
تماشای موضوعی روشیه که طی اون ما فیلمها رو بر اساس سبک، ژانر و محتوا یا حتی کارگردان و نویسنده اونها نظرسنجی و انتخاب میکنیم.
مثلا میتونیم به سراغ ژانر های پر طرفدار دنیای سینما مثل فانتزی، علمی تخیلی، تاریخی یا ابرقهرمانی بریم و برترین آثار اون رو لیست کنیم و باهاشون آشنا بشیم. یا اصلا میتونیم روی یک کارگردان خاص زوم کنیم و با فهرست کردن آثار اون با عقاید و اصطلاحا «شخصیت سینمایی» اون آشنا بشیم.
اما چیزی که من واقعا مشتاقم برای یک بار هم که شده به اون توجه بشه دیدن مستند در تماشای گروهی هست.
ما الان مستندهای تاریخی و علمی زیادی داریم که با دیدن اونها میتونیم علاوه بر اینکه مدتی پای کامپیوتر صرفا سرگرم بشیم سطح عمومی دانسته‌هامون رو هم افزایش بدیم و حتی محتوای این مستندات رو هم به بحث بزاریم.
در مجموع اگر با این روش موافقید در نظرسنجی بالا شرکت کنید و نظرات و پیشنهادات‌تون رو درباره اولین تماشای موضوعی فیلم در اینجا بگید.

Kinder

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد ۱
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
94
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
مهندسی عمران/جامعه‌شناسی
پاسخ : تماشای موضوعی فیلم

من منظورت رو درست متوجه نشدم؛ اما فکر می‌کنم یکی از دو برداشتی که داشتم رو مدنظر داری.

۱. اگر منظور این هست که برای نظرسنجی، لیستی از فیلم‌های یک سبک ساخته بشه و افراد برای انتخاب در تماشای گروهی، به گزینه‌های این لیست رأی بدن، اینکه ما از یک ژانر/محتوا/کارگردان/... خاص، لیستی از فیلم‌ها رو به نظرسنجی بگذاریم و بعد یکی انتخاب شه و بحث برروی یک فیلم واحد باشه، چه فرقی با حالت فعلی تماشای گروهی داره؟ یعنی درنهایت بحث برروی یک فیلم هست، تمرکز گزینه‌های نظرسنجی بر یک سبک خاص، کیفیت و کمیت مشارکت گروهی رو کاهش یا افزایش نخواهد داد.

۲. و اگر منظور از تماشای گروهی موضوعی، بررسی چندین فیلم و نمونه از یک ژانر/محتوا/کارگردان/... خاص هست، باید گفت این طرح در وضعیت ایده‌آل، نظرات و بازده قابل قبولی رو به جا می‌ذاره؛ اما اینجا یک فروم تخصصی سینمایی نیست. بررسی چندین فیلم در یک بازه‌ی زمانی کوتاه، از سمت کاربران و کسانی که از تماشای گروهی استقبال می‌کنن، ممکن نیست. از عدم توانایی دانلود و دسترسی به فیلم‌ها گرفته تا کمبود دانش هنری و فیلم‌سازی در سمپادیا، همه‌وهمه + خیلی از مشکلاتی که تا زمان آزمون و خطا قابل پیشبینی نیستن، این طرح رو به شکست منتهی می‌کنن. ازطرفی، یک کارگردان در سینما، مشابه یک نویسنده در دنیای کتاب‌ها نیست؛ کارگردان کسی هست که فیلم‌نامه رو اجرا می‌کنه؛ پس کارگردان تفکر معنایی قابل تحلیلی در دنیای سینما نداره. این روش‌ها و هنرهای فیلم‌سازی هستن که سینماگران رو جاودانه می‌کنن؛ چندنفر از ما توانایی و سواد تشخیص و تحلیل ترفندهای سینمایی و کارگردانی رو داریم؟
گذشته از این‌ها، نفس موضوع، کل‌نگری سینمایی رو دنبال می‌کنه که به کلی به دور از آرمان‌های تماشای گروهی و کتابخوانی گروهی هست :د یعنی این کل‌نگری و قضاوت بدون تمرکز برجزئیات، دقیقاً چیزی هست که سعی شده با تماشای گروهی از اون‌ها فرار کنیم. نقدها و نظراتی ارزشمند هستند که بیشتر به جزئیات بپردازن. یعنی ما از اول هم دنبال برداشت‌های متفاوت از معانی خط‌به‌خط و صحنه‌به‌صحنه‌ی کتاب‌ها و فیلم‌ها بودیم؛ حالا چطور با کنار هم گذاشتن چندین و چند فیلم، گرچه با ویژگی مشترک ژانر/محتوا/کارگردان/...، چنین هدفی حاصل می‌شه؟

در مورد بررسی مستند هم، نکته‌ی بالا صدق می‌کنه. هرفیلم ایده یا داستانی به دنبال داره که تحلیل این ایده‌ها برعهده‌ی تماشاگر هست. مستند ایده‌ای نداره؛ مستند یک حقیقت یا موضوع علمی رو به نمایش درمیاره؛ سیر داستانی نداره که کسی درموردش نظر بده. حداقل در بین ما، کسی توانایی داوری فنی مستندها رو نداره.

تعجب می‌کنم از این‌همه عضو خوشحالی که بدون یک بررسی ساده از عملی بودن موضوع، میان و به این طرح رأی می‌دن. زمانی که نوبت به مشارکت کاربری برسه، یک‌نفر از این‌ها رو هم پیدا نمی‌کنین :د

Amd

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
علامه حلي اصلی کرمان
شهر
كرمان

اصلا اين حرفتون درست نيست كه سبك و روش به دست كارگردان نيست.اولا كه اگر دست كارگردان نيست پس دست كيه؟ دوما اگر كارگردان حرفه اي باشه يا فيلم نامه اي كه به سبكش نميخونه رو قبول نميكنه يا اين كه سبك خودش رو به فيلم نامه منتقل ميكنه حالا كارگردانايي كه خودشون فيلمنامه نويسن زو هم ميزاريم كنار.
اين مشكلاتي رو هم كه مطرح كرديد درست هستن ولي من يكي ترجيح ميدم كه تعداد كم باشه ولي بحث و نقد حرفه اي تر بشه تا اين كه تعداد زياد باشه و ...

• لایک
امتیازات: NEO
  • شروع کننده موضوع

NEO

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
بوشهر
رشته دانشگاه
مهندسی نفت

کیندر :
برداشت بسیار بزرگ و عظیمی از چند خط صحبت من کردی که خیلی‌هاش اشتباه‌ست.
قطعا در تماشای موضوعی دیدن تمام آثار یک کارگردان[nb]بر فرض اینکه شیوه بر اساس انتخاب کارگردان باشه[/nb] مد نظر ما نیست چون اولا به دلیل حجم بالای آثار امکان دانلود و دیدن تمام اونها برای کسی که قبلا اونها رو ندیده وجود نداره ثانیا دیدن یک باره و یک‌جای این همه فیلم بر فرض اینکه ممکن هم باشه، از کیفیت کار کم میکنه.
اساس فلسفه این نوع تماشای گروهی جهت دهی تماشای گروهی به موضوع خاص بجای پراکنده بودن اون هست.
یعنی اینکه ما هر سال بجای اینکه بیایم یک سری آثار جدید و پرفروش رو لیست کنیم به سراغ فیلمهای قدیمی و اونهایی بریم که کمتر دیده شدند و اتفاقا حرف های زیادی هم برای گفتن دارن.
مثلا میتونیم به هر ژانری رجوع کنیم و بهترین های اون رو فهرست کنیم تا در نهایت یکی انتخاب بشه. یا حتی تفکر سینمایی کارگردان خاصی رو بررسی کنیم.
کارگردان قبل از اینکه فیلمنامه رو صرفا اجرا کنه اون رو «انتخاب» میکنه پس کارگردان هم بر خلاف حرف تو صاحب تفکر و طرز فکر هست چرا که اگر نبود هیچ وقت مشهور نمیشد و بهش لقب صاحب سبک رو نمیدادن. [nb]این حرف از کسی مثل تو خیلی بعید بود![/nb]
مثلا کسی که اهل سینما باشه میدونه که تیم برتون چیزی بغیر از فانتزی نمیسازه و استیون اسپیلبرگ علاقه خاصی به فیلمهای علمی تخیلی داره. مضمون تمام فیلمهای رولاند امریش آخر الزمان هست[nb]بغیر از آخری که هنوز اکران نشده ولی تم فیلم مشابه آثار قبلیش هست[/nb]، جان وو بلده اکشن بسازه و فینچر به ژانر جنایی و معمایی و در کل تم سیاه علاقه داره.
گذشته از اون همه میدونن که نه در این مدل و نه هیچ مدل خاص دیگه ای ما انتظار نقدهای چند ده صفحه ای و موشکافانه رو نداریم چون ما نه در مدرسه و دانشگاه سینما خونیدم و نه اصلا نیازی به خوندن نقدهای کارشناسی داریم.
مستند هم صرفا مثالی از انواع تماشای موضوعی هست.
اتفاقا تنها جایی که ما میتونیم با خیال راحت بحث فنی رو کنار بزاریم و محتوا رو تحلیل بکنیم همین مستند هست.
مستند فقط علمی نیست و ما مستندات اجتماعی، تاریخی، و سیاسی و دینی و حتی مستندهای سینمایی بسیار زیادی داریم.[nb]دو مورد سیاسی و دینی شامل تماشای گروهی نمیشن.[/nb]
در مورد نظرسنجی هم منطق حکم میکنه که وقتی که قراره کار گروهی خاصی انجام بدیم به نظر سایرین هم اهمیت بدیم و طبق نظر جمع عمل کنیم حتی اگر موقع اجرا استقبالی به عمل نیاد.
خلاصه مطلب اینکه این نوع تماشای گروهی فقط شیوه انتخاب فیلمش با روال سابق فرق داره وگرنه چیز خیلی خاصی نیست و اصل مطلب همون دیدن دور همی فیلم هست با این تفاوت که دیگه موضوع نظرسنجی و فیلم‌ها پراکنده نیست و اینجا میخوایم بجای دادن تک پست حداقل بحثی رو داشته باشیم :D
اگر باز هم فحوای کلام دستت نیومد و نفهمیدی من به زودی چند تاپیک پیرامون بررسی موضوعی فیلمها در انجمن سینما و تلوزیون خواهم زد.

Kinder

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد ۱
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
94
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
مهندسی عمران/جامعه‌شناسی

من سبک و شیوه‌ی هرکارگردان رو رد نمی‌کنم. همه‌ی ما کارگردان‌های نام‌دار رو با کلمات خاصی می‌شناسیم، دقیقاً مشابه چند مثالی که از بعضی کارگردان‌های مطرح زدی. اما این سبک و شیوه‌ها در نگاه کلی به چند فیلم از کارگردان، نهایتاً به یک خط هم نمیرسن! یعنی سینما به چند کلمه‌ی محدود در مورد بزرگانش ختم نمی‌شه. اسپیلبرگ هم بین سبک‌های مختلف، از علمی-تخیلی تا جنگی و تاریخی می‌پره و تو نمی‌تونی حتی دوخط راجع به سبک اسپیلبرگ بنویسی؛ بلکه باید عملکرد یک کارگردان رو در هریک از فیلم‌هاش، تک‌به‌تک و درفضایی مستقل نقد کرد.
در مورد مستند همچنان عقیده‌ی قبلیم رو دارم و فکر می‌کنم قابل بحث نیست.

من حالا کاملاً متوجه منظورت هستم؛ و از اون بهتر متوجه هستم که این طرح عملی نیست! اینکه ایده تا چه حد مفید و بلندپروازانه باشه یک طرف ماجراست و مشارکت واقعی طرف دیگه. یک‌سال هست که از همه تقاضا میکنیم یک فیلم رو ببینن و چندخط نظر بدن و بازهم تاپیک تماشا از دوصفحه تجاوز نمی‌کنه؛ حالا چه انتظاری از تحلیل عملکرد یک ژانر یا کارگردان در مجموعه‌ای از فیلم‌ها دارین؟

كياناز

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگـان ۱
شهر
اصفهـان
سال فارغ التحصیلی
96

به نقل از Kinder :
من حالا کاملاً متوجه منظورت هستم؛ و از اون بهتر متوجه هستم که این طرح عملی نیست! اینکه ایده تا چه حد مفید و بلندپروازانه باشه یک طرف ماجراست و مشارکت واقعی طرف دیگه. یک‌سال هست که از همه تقاضا میکنیم یک فیلم رو ببینن و چندخط نظر بدن و بازهم تاپیک تماشا از دوصفحه تجاوز نمی‌کنه؛ حالا چه انتظاری از تحلیل عملکرد یک ژانر یا کارگردان در مجموعه‌ای از فیلم‌ها دارین؟

من فکر می‌کنم منطور نئو اینه که یه مجموعه‌ای از فیلما رو با ژانر یا کارگردان یکسان لیست کنیم واسه نظرسنجی؛ و در آخر مثل همیشه فقط یکی از فیلم‌ها انتخاب و دیده بشه و در آخر نقد و بحث بشه روش.
نه که یه مجموعه رو بشینیم همشُ ببینیم نقد کنیم. :-/

یکی روشن کنه موضوع رو. :د

• شروع کننده موضوع

NEO

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
بوشهر
رشته دانشگاه
مهندسی نفت

چرا نمیتونیم حتی دو خط راجب به اسپیلبرگ بنویسم؟! مگه اسپیلبرگ یک موجود فرا انسانی هست؟
ما میتونیم عملکرد یک کارگران رو در یک فیلم بررسی و ارتباط اون رو با سایر آثار قبلیش مقایسه کنیم.
اگر اینطوری بود که نشه درباره شخصیت سینماییه کارگردانی حرف زد این همه مطلب و مقاله موشکافانه از طرف مطبوعات درباره ژانرها و کارگردانهای مختلف چاپ نمیشد و منتقد چیزی برای انتقاد نداشت و خیلی از سایتهای سینمایی امروز اصلا وجود نداشتند.
طرح عملی هست به شرطی که امثال ما توی این قبیل موضوعات شرکت کنند و هی نگن نمیشه و نشون بدن که تماشای گروهی میتونی بجای سرگرمی صرف جایی برای ارائه تحلیل و تفکر هم باشه.
اونچه که من توی این مدت دستم اومده اینه که کاربران علاقه بیشتری نسبت به فیلم ایرانی دارن (3، 2، 1)
این نشون میده که ما میتونیم با آثار مشهور و کمتر دیده شده کارگردان های بزرگی ایرانی هم کار کنیم.
من دوست دارم دقیقا مثل همین بحثی که الان داریم میکنیم توی تماشای گروهی هم شکل بگیره و هدفمم همینه.
توضحیات کافی رو بنظرم تو این پست و دو پست قبلی دادم و دیگه حرفی ندارم.

اینطور که مشخصه اکثریت موافقن. پس حالا میتونیم روی شیوه برگزاریش نظر بدیم. اگر نظری دارید بسم الله.

s.pegasus

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی ۲
شهر
تـهـران
دانشگاه
تهران غرب
رشته دانشگاه
معماری

نوشته هاتون خیلی طولانیه :-" X_X
اما پست اول رو خوندم .
اینکه میگید یه سری فیلم ببینیم رو متوجه نمیشم !
برترین آثار اون رو لیست کنیم و باهاشون آشنا بشیم.
فکر کنم یه فیلم باشه خیلی بهتره .
اما به شخصه فیلمای اجتماعی رو دوست دارم .
بررسی کارگردان ها هم جالبه به نظرم .
اما خیلیاشون هم همچین چیز خاصی ندارن که بررسی شه .
من خودم یه چند نفر رو فقط سراغ دارم که میشه دربارشون قشنگ بحث کرد که شاید بخاطر اطلاعات بیشترم نسبت به بقیه از اونا دلیلش باشه.
در کل این هم میتونه خیلی جالب باشه برا من هم خیلی غیر جالب .

Amd

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
علامه حلي اصلی کرمان
شهر
كرمان

از نظر من حالا كه ميخوايد به صورت موضوعي فيلم ها رو انتخاب كنيد به جاي اين كه صرفا جنبه ي سرگرمي داشته باشه ، با فيلم هايي كه نتخاب ميكنيد به بچه ها ديد سينمايي بديد.
مثلا خيلي ها حتي يك فيلم هم از سينماي اروپا نديدن در حالي كه وقتي با سينماي اروپا آشنا ميشي احساس ميكني كه هاليوود فقط براي پر كردن جيب تهيه كننده هاست.
حالا از شعار دور بشيم منظور كليم اينه كه در انتخاب فيلم براي نظر سنجي از فيلم هاي كالت هم استفاده كنيد و فقط از سينماي بدنه اكتفا نكنيد.
با تشكر

• شروع کننده موضوع

NEO

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
بوشهر
رشته دانشگاه
مهندسی نفت

به نقل از Hiyel :
نوشته هاتون خیلی طولانیه :-" X_X
اما پست اول رو خوندم .
اینکه میگید یه سری فیلم ببینیم رو متوجه نمیشم ! فکر کنم یه فیلم باشه خیلی بهتره .

به نقل از NEO :
قطعا در تماشای موضوعی دیدن تمام آثار یک کارگردان[nb]بر فرض اینکه شیوه بر اساس انتخاب کارگردان باشه[/nb] مد نظر ما نیست چون اولا به دلیل حجم بالای آثار امکان دانلود و دیدن تمام اونها برای کسی که قبلا اونها رو ندیده وجود نداره ثانیا دیدن یک باره و یک‌جای این همه فیلم بر فرض اینکه ممکن هم باشه، از کیفیت کار کم میکنه.

خلاصه مطلب اینکه این نوع تماشای گروهی فقط شیوه انتخاب فیلمش با روال سابق فرق داره وگرنه چیز خیلی خاصی نیست و اصل مطلب همون دیدن دور همی فیلم هست با این تفاوت که دیگه موضوع نظرسنجی و فیلم‌ها پراکنده نیست و اینجا میخوایم بجای دادن تک پست حداقل بحثی رو داشته باشیم.

به نقل از Amd :
از نظر من حالا كه ميخوايد به صورت موضوعي فيلم ها رو انتخاب كنيد به جاي اين كه صرفا جنبه ي سرگرمي داشته باشه ، با فيلم هايي كه نتخاب ميكنيد به بچه ها ديد سينمايي بديد.
مثلا خيلي ها حتي يك فيلم هم از سينماي اروپا نديدن در حالي كه وقتي با سينماي اروپا آشنا ميشي احساس ميكني كه هاليوود فقط براي پر كردن جيب تهيه كننده هاست.
حالا از شعار دور بشيم منظور كليم اينه كه در انتخاب فيلم براي نظر سنجي از فيلم هاي كالت هم استفاده كنيد و فقط از سينماي بدنه اكتفا نكنيد.
با تشكر

ما فعلا در مرحله آزمایشی روی همون سینمای آمریکا بحث میکنیم تا ببینیم بازخوردش چیه.
اگر طرح با استقبال روبه‌رو شد در مرحله بعد به سراغ سینمای اروپا هم خواهیم رفت.

s.pegasus

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی ۲
شهر
تـهـران
دانشگاه
تهران غرب
رشته دانشگاه
معماری

به نقل از NEO :
ما فعلا در مرحله آزمایشی روی همون سینمای آمریکا بحث میکنیم تا ببینیم بازخوردش چیه.
اگر طرح با استقبال روبه‌رو شد در مرحله بعد به سراغ سینمای اروپا هم خواهیم رفت.
البته آرونوفسکی رو میشه همه آثارش رو دید و مورد مناسبیه به نظرم برای نقد
3 تا از 5 فیلمش خیلی معروفا و کارنامه ی خوبی به نظر میاد . (البته فیلم های کوتاهش رو حساب نکردم )

• شروع کننده موضوع

NEO

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
بوشهر
رشته دانشگاه
مهندسی نفت

ببینید این یه نمونه کوچک از بررسی موضوعی فیلم ها در بخش ژانر.
یه موضوع دیگه هم میخوام بنویسم که خیلی دقیقتر از این و در بخش محتواست ولی معلوم نیست کی آماده بشه چون مفصله و باید قبلش مقدار زیادی فیلم رو دوباره ببینم :D

به نقل از ســهیل :
البته آرونوفسکی رو میشه همه آثارش رو دید و مورد مناسبیه به نظرم برای نقد
3 تا از 5 فیلمش خیلی معروفا و کارنامه ی خوبی به نظر میاد . (البته فیلم های کوتاهش رو حساب نکردم )

آرونوفسکی که شهرت آنچنانی نداره و سرجمع دو فیلم موفق داشته. خیلی کارگردان‌های موفقتر و فیلمهای بهتری هم غیر از اون هست.
بهتره کلا تو دوره‌ی اول روی کارگردان مانور ندیم و تمرکزمون روی ژانر و محتوا باشه.

• شروع کننده موضوع

NEO

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
بوشهر
رشته دانشگاه
مهندسی نفت

به نقل از lab0o :
مثل این روشی که شبکه ی نمایش در پیش گرفته آثار برگزیده ی یه بازیگر خاص رو نشون میده(الان داره کوین کاستر رو نشون میده) فقط تو ژانر و کارگردان می خوایم پیش بریم درسته دیگه؟
به نظرم خیلی خوبه ! فقط لطفا فیلم هایی رو انتخاب کنید که ارزش دیدن و نقد رو داشته باشه.

فعلا ژانر یا محتوا. در آینده شاید بازیگر و کارگردان.

بالا