• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

الگوي مصرف

• شروع کننده موضوع

e.razi

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
بجنورد
سال فارغ التحصیلی
97
دانشگاه
امیرکبیر
رشته دانشگاه
مهندسی کامپیوتر
سلام،
هممون ميدونيم كه يكي از مهم ترين عوامل آلودگي محيط زيست،مصرف بي رويه و نادرست ما انسان هاست. و مصرف بيش از حد هرچيزي،مثه نور،صدا و حتي هوا كه مال همس هم ايجاد آلودگي ميكنه.
ما تو اين تاپيك ميتونيم راجب مصرف درست كالا هاي مورد نيازمون بحث كنيم و راهكارهاي جديدي رو براي مصرف درست از منابع محدود و غير محدودمون ارائه بديم.همين طور ميتونيم بعضي از چيزهايي رو كه مصرف ميكنيم و باعث الودگي ميشه رو با چيزاي ديگه جايگزين كنيم.مثلا به نظرم ميشه براي روشن كردن اجاق گاز بجاي استفاده از كبريت،از فندك(از اونايي كه جرقه ميزنن)استفاده كنيم.اين كار علاوه بر ايجاد هزينه كمتر،باعث ميشه كه درختاي كمتري براي توليد چوب كبريت قطع بشه.(البته بايد براي اينكار،عده زيادي ازاين روش استفاده كنن.)
يا همين كيسه هاي پلاستيكي،كه موجب آلودگي زيادي ميشن،ميتونيم با محدود كردن استفاده از اونا،كمك زيادي به كثيفتر نكردن محيط زيست بكنيم.(فقط فكرش رو بكنيد كه اگر هر ايراني فقط يك كيسه كمتر استفاده كنه چي ميشه
ميبينيد ما ميتونيم با كار كوچيكي مثه اينا،كلي كمك كنيم. پس،ما فقط بايد خوب درمورد مصرف چيزايي كه لازم داريم خوب فك كنيم. بعدش ميبينيد كه چكارايي ميتونيم بكنيم

shatoonak

Tulip
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
ن.ج.ب.ا.د
سال فارغ التحصیلی
94
پاسخ : الگوي مصرف

دوستان یکم برای این تاپیکای علمی ارزش قاءل بشیم خب
الهام خانوم بهتر نیس در مورد هر یک از انرژی ها و کالا ها جداگانه بحث بشه؟ :-?
مثلا اول در مورد آب و الگو درست مصرفش حرف بزنیم؟ ;;)

A.maede

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1
شهر
اهواز
دانشگاه
دانشگاه علوم پزشکی ایلام
رشته دانشگاه
پزشکی

من دقیقا نفهمیدم اینجا چی باید بگیم میشه واضح تر توضیح بدین؟

shatoonak

Tulip
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
ن.ج.ب.ا.د
سال فارغ التحصیلی
94

به نقل از A.maede :
من دقیقا نفهمیدم اینجا چی باید بگیم میشه واضح تر توضیح بدین
کاملا واضحه!قراره در مورد دو موضوع زیر بحث و ایده داده بشه :-"
1-مصرف درست منابع و کالاها ;;)
2-جایگزینی منابع انرژی و کالاهای به صرفه به جای منابع و کالاهایی که به محیط زیست آسیب میرسونن! ;;)

A.maede

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1
شهر
اهواز
دانشگاه
دانشگاه علوم پزشکی ایلام
رشته دانشگاه
پزشکی

میگن هر ایرانی پنج برابر اونی که باید انرژی مصرف میکنه!
خیلی حرف ها درباره انرژی شنیدیم میگفتیم تکرارین ولی هیچ وقت عمل نمی کنیم!
مثلا دوتا کار تو خونه انجام میشه که خیلی مفیدن به نظرم!
واسه دو ت که لباس ماشین لباس شویی روشن نمیکنیم. بعد از هر حموم هر کی لباس های خودش رو میشوره. در مواقع ضروری فقط ماشین لباسشویی استفاده میشه!
کلاس آدم پایین نمیاد لباس های خودشو با دست بشوره!
یا یه کار دیگه آب ی که از آب تصفیه کن میاد بیرون میره تو فاضلاب منظورم آب اضافیشه که قابل خوردن نیست بابام شلنگ آب تصفیه کن رو به جوری کشیده که اون آب میره تو یه تانکر اون آب واسه شستن حیاط یا آب دادن به باغچه یا شستن ماشین استفاده میشه!
وقتایی که فشار آب خوبه پمپ رو خاموش میکنیم!
همه لامپ ها خونمون از دم کم مصرفند!
یا من خودم واسه چک نویس کردن بیشتر از وایت بلد و ماژیک استفاده میکنم که کاغذ حروم نشه!
همین کارا خیلی میتونه مفید باشه!

نام مرکز سمپاد
دبیرستان فــرزانگان ۳
شهر
طــهـران
سال فارغ التحصیلی
1395
دانشگاه
علوم پزشکی البرز
رشته دانشگاه
پزشکی

درخصوص استفاده درست از منابع میتونم یه چیزی بگم.
مثلا خود من...با اینکه خیلی به حفاظت از محیط زیست به هرنحوی پایبندم اما یک عادتم رو نتونستم ترک کنم و اون این بودکه همیشه موقع استحمام باید دوش از اول تا آخر باز باشه. تا اینکه امشب در بی آبی تمام رفتم حموم و درکمال تعجب دیدم که با یک لگن و نصف تونستم مثل همیشه حموم کنم. این یک نمونه
درکل به نظرم بهتره که اینطور تاپیک کلی نباشه. یعنی درمورد استفاده درست از هر منبع تاپیک زده باشه.
و یک نظر دیگه...اینکه بیاید فکر کنیم ببینیم مثلا درمورد همین آب چه کارهایی میتونیم بکنیم.

shatoonak

Tulip
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
ن.ج.ب.ا.د
سال فارغ التحصیلی
94

به نقل از sarvenaz_km :
درخصوص استفاده درست از منابع میتونم یه چیزی بگم.
مثلا خود من...با اینکه خیلی به حفاظت از محیط زیست به هرنحوی پایبندم اما یک عادتم رو نتونستم ترک کنم و اون این بودکه همیشه موقع استحمام باید دوش از اول تا آخر باز باشه. تا اینکه امشب در بی آبی تمام رفتم حموم و درکمال تعجب دیدم که با یک لگن و نصف تونستم مثل همیشه حموم کنم. این یک نمونه
درکل به نظرم بهتره که اینطور تاپیک کلی نباشه. یعنی درمورد استفاده درست از هر منبع تاپیک زده باشه.
و یک نظر دیگه...اینکه بیاید فکر کنیم ببینیم مثلا درمورد همین آب چه کارهایی میتونیم بکنیم.
موافقم B-)
اول از آب شروع میکنیم!بعدشم منابع وکالا های دیگه (;

نام مرکز سمپاد
دبیرستان فــرزانگان ۳
شهر
طــهـران
سال فارغ التحصیلی
1395
دانشگاه
علوم پزشکی البرز
رشته دانشگاه
پزشکی

فکر نکنم چیزی باشه در رابطه با آب که نیاز به توضیح زیادی داشته باشه. حداقل در مراحل اولیه کارمون.
به نظرم بهتره اول از صرفه جویی آب شروع کنیم تا بعد برسیم به اینکه درباره آب و مسائل مربوط به اون ایده بدیم. ایده خلاقانه و قابل اجرا

از دوستای عزیز میخوام که اول فکر کنند که اگر ما الان درشرایط قحطی آب بودیم ، چیکار میکردیم؟
لطفا نظرهای جدید و در عین حال قابل اجرا بدید. شاید به عنوان قرار دادی برای استفاده از آب دربین خودمون بتونیم درش بیاریم.
+ خودم هم فکر میکنم نظر میدم.

بالا