• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

اخبار

• شروع کننده موضوع

bl0ker

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید دستغیب شیراز
شهر
شیراز
سال فارغ التحصیلی
91
مدال المپیاد
برنز المپیاد زیست سال 90
دانشگاه
شهید بهشتی
رشته دانشگاه
زیست شناسی
سلام

خب دیگه، اینجا واسه اخباره دیگه ! هر اخباری پیرامون نوروساینس. ممنان !

August McJoseph

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
هاش II
شهر
مشهد
پاسخ : اخبار

اولین اطلس میکرو-ساختار مغز انسان تکمیل شد.
پروژه ی CONNECT که برای تهیه ی یک اطس از مغز توسط دانشمندان کشور های اسرائیل، آلمان، انگلستان،فرانسه،دانمارک، سوئیس و ایتالیا با بودجه 2.4 میلیون یورو شروع شده بود سرانجلم بعد از سه سال به پایان رسید.
این اطلس به از ترکیب MRI حاصل از مغز 100 داوطلب این پروژه با جزئیات دقیق و بی سابقه ای تکمیل شده است. تیم مجرب دانشمندان این پروژه برای تهیه ی این اطلس از تکنولژی های پیشرفته روز بهره گرفته اند. نتایج حاصل از این پروژه قطعا باعث پیشرفت و کمک به روند پیشرفت نوروسااینس و یافته های جدید خواهد شد.
+ خلاصه که خیلی فوق العادس من خودم تازه دیدم دارم میخونم همزمان و نمیتونم صبر کنم هی اینور ترجمه کنم برداشتمو بنویسم بذارید برم بخونم بعدا شاید برگشتم این توضیح اولیه رو تکمیل کردم. :D

August McJoseph

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
هاش II
شهر
مشهد

شروع پروژه ی بزرگ شناخت نحوه عملکرد مغر انسان

دولت اوباما در حال راه اندازی تلاش علمی ده ساله ای ، به قصد شناخت نحوه عملکرد مغر انسان و همچنین تهیه نقشه جامعی از فعالیت های آن است. این برنامه نقش مشابهی را که پروژه ژنوم برای دانش ژنتیک بازی کرد، برای علوم مرتبط با شناخت مغز خواهد داشت.
در ابتدای ماه مارس سال جاری شروع خواهد شد، شامل گروههایی چون سازمان های فدرال ،موسسات خصوصی و تیم هایی متشکل از دانشمندان عصب شناس( نوروساینتیست ها) و دانشمندان نانو خواهند بود.که با هماهنگی با یکدیگر در جهت پیشرفت دانش موجود در باره میلیارها نورون مغزی تلاش خواهند کرد که به خلق بینشی جدید از ادراک انسانی، اعمال و در نهایت مفهوم خودآگاهی[nb]
مراجعه شود به این تــاپـــیـــک[/nb] منجر میشود.
این پروژه در نهایت میتونی باعث یه تحول خیلی بزرگ بشه و همچنین رسیدن به درمان بهتر بسیاری از بیماری های روانی یا پارکینسون یا آلزایمر و همچنین کمک کنه به هموار شدن مسیر پیشرفت هوش مصنوعی[nb]
مراجعه شود به این یکی تــاپــــیـــک[/nb]

اصل خبر از نیویورک تایمز.
Obama Seeking to Boost Study of Human Brainil

خبر به فارسی همراه با تفسیر از دیدگاه سینگولاریتی
پروژه نگاشت فعالیت مغز Brain Activity Map project

• شروع کننده موضوع

bl0ker

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید دستغیب شیراز
شهر
شیراز
سال فارغ التحصیلی
91
مدال المپیاد
برنز المپیاد زیست سال 90
دانشگاه
شهید بهشتی
رشته دانشگاه
زیست شناسی

اگه تاپیک وضعیت نوروساینس در ایران و جهان رو دیده باشین، من اونجا در مورد یه کنگره بین المللی علوم اعصاب حرف زدم که اولین دوره اون پارسال در آبان ماه سال 91 در تهران برگزار شد.

خب یک خبر خوب جدید اینکه دوم دور این کنگره، امسال از 27ام تا 29ام آذر ماه قراره که در تهران برگزار بشه.

باید بدونید که این کنگره واسه نوروساینس ایران یه اتفاق بزرگه. فقط یه سمینار یا گردهمایی معمولی نیس. شاید بزرگترین رخداد در حوزه نوروساینس ایران باشه که در اون استاد ها و دانشجو های زیادی از رشته های پزشکی، مهندسی، روانشناسی، زیست شناسی و ... شرکت می کنن و مقالات خودشون رو ارائه می دن یا در ارائه مقاله بقیه شرکت می کنن.

سطح کنگره اینطور نیست که خیلی تخصصی باشه. بخش های از اون خب تخصصیـ ه اما بخش های هم واقعا ساده اس و هر کسی می تونه شرکت کنه. مقالات جالبی در حوزه های مختلف ارائه می شه. و یک سری کارگاه های آموزشی هم در برنامه ها در نظر گرفته میشه. برخی از حوزه هایی که روشون مقاله یا لکچر های کلی معرفی رشته، ارائه شد :

- سلول های بنیادی عصبی
- انگیزش و رفتار (پاداش و تنبیه)
- نوروساینس محاسباتی (Computational Neuroscience)
- نوروفلسفه
- نوروساینس سلولی و مولکولی
- تصویر برداری
- سکته مغزی
- ادراک و توجه
- یادگیری و حافظه
- نوروساینس شناختی (Cognitive Neuroscience)
- درد و استرس
- اعتیاد
- تکامل و تکوین

پارسال شرکت برای عموم آزاد بود. حتی کسانی که دانشجو نبودن. امسال هم احتمالا همینطوره.
(پیشنهاد شخصی من اینه که اگر موقعیتش رو دارین، شرکت کنین.)

+ اطلاعات بیشتر در مورد شرایط یا تاریخ ثبت نام، در صورتی که در سایت اصلی اعلام شد اینجا هم قرار میگیره.

البته پارسال اینطوری بود که ثبت نام به عنوان شرکت کننده، نیازی به ثبت نام قبلی نداشت و به صورت حضوری در روزی که کنگره شروع شد، انجام شد.

+ اون چیزی که در مورد تاریخ شروع و پایان ثبت نام در پوستر هست، در مورد ثبت نام برای ارائه مقاله هست و در مورد شرکت کننده ها نیست.

لینک سایت کنگره : http://bcnc.ir/
لینک پوستر http://bcnc.ir/images/postersnew.jpg

August McJoseph

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
هاش II
شهر
مشهد

Consciousness on-off switch

ONE moment you're conscious, the next you're not. For the first time, researchers have switched off consciousness by electrically stimulating a single brain area.​

http://www.newscientist.com/article/mg22329762.700-consciousness-onoff-switch-discovered-deep-in-brain.html#.U7giBtJdWSo

(وقت کافی برای ترجمه خلاصه و نوشتنش نداشتم؛ خودتون بخونید.)

Behrad

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید دستغیب یک
دانشگاه
دانشگاه تهران

چهارمین کنگره‌ی علوم اعصاب پایه و بالینی؛ ۲- ۴ دی ۱۳۹۴.
http://bcnc.ir
توضیحات: کنگره‌ها، پولی‌ن برای افراد معمولی؛ مثل من و شما. و ثبت‌نام‌ش هم ۱۰۰‌هزارتومن‌ه در حال حاضر. این قیمت همین‌جور بیشتر می‌شه که یک سیاست اقتصادی‌ه. (مثل وقتایی که میوه توی عید گرون می‌شه.) و شما این پول رو بدید، مهم نیست کلاس اوّل ابتدایی باشید و یا استاد بازنشسته‌ که می‌ره تعطیلات واسه خودش، می‌تونید شرکت کنید. ۳تا کارگاه مجانی هم داره؛ درمورد تشریح مغز، نوارمغز و Motor Imagery. کارگاه‌ها رو تا توی خود کنگره ثبت‌نام قطعی نکنید، نه‌تنها نمی‌تونید ببینیدشون، بلکه نمی‌تونید هم ثبت‌نام کنید.

Fpage.jpg

Frmesk

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1395
مدال المپیاد
زیست
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
زیست‌شناسی/ نوروساینس
سورس‌های زیادی هستن که اخبار علمی رو پوشش می‌دن ولی از بین اون‌ها این سایت منحصراً اخبارِ بسیار بروزی از نوروساینس ارائه می‌ده و هر روز باید چک بشه چون واقعاً مفیده برای علاقه‌مندان:
neurosciencenews.com

بالا