آزادی بیان آری یا خیر؟

ازادی بیان اری یا نه ؟

• رای‌دهندگان
    93
  • شروع کننده موضوع

maziar

مازیمون
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران، استانبول، کوالالامپور، اُسلو!
دانشگاه
Universitetet i Oslo
رشته دانشگاه
ریاضی، CS، نانو الکترونیک
به نقل از Sanctum :
دیروز روزنامه شارلی ابدو در پاسخی به قتل عام کارکنانش کاور روزنامشو درحالی چاپ کرد، که کاریکاتوری از حضرت محمد(ص) که یه پلاکارد دستشه و روش به فرانسوی نوشته " من چارلی هستم" روش وجود داشت.
مثل این که دوباره باید شاهد یه قتل عام دیگه باشیم!
اونوقت یکی از دوستان میاد تو بانگش مینویسه:(( من چارلی هستم))
دوست عزیز! توهین به مقدسات آزادی بیان نیست. درسته که اقدام تندروها هم وحشیانه بوده ولی خواهشن آزادی بیان رو بهانه نکنین.

خوب نمی خوام در مورد بعد اعتقادی صحبت بشه. برعکس می خوام از نظر ازادی بیان بحث بشه.

ببینید مشکله افرادی مثله کسی که من ازش نقل قول کردم اینه که میگن کشتار وحشیانه بود ولی تقصیر اون ها بود که توهین به مقدسات اسلام کردن!

ببینید هیچ چیز کشتار و قتل رو دلیل نمیشه.
جون انسان چیزی هست که اهمیت زیادی داره.

در کنارش ما داریم در مورد فرانسه ای حرف میزنیم که برای ازادی بیان خون زیادی داده. مردمی که برای رسیدن به این منظور تلاش زیاد کردن.

ازادی بیان شاید در هیچ کشوری کامل نباشه ولی بر اساس قوانین اون کشور تعریف میشه نه قوانین یک دین!
دینی که در اون کشور اقلیت رو داره.

خوب حالا نظرتون چیه ؟ ایا باید ازادی بیان رو محدود کرد برای ترس از وحشی گری ؟

یا باید نشون داد که ازادی بیان چیزیه که باعث پیشرفت جوامع شده. و بر لزومه اجرا و گسترده کردنش تلاش کرد.

Fireball.II

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
هاشمی نژاد II
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
94
دانشگاه
علوم پزشکی زاهدان
رشته دانشگاه
پزشکی
پاسخ : ازادی بیان اری یا خیر ؟

یه مساله ای هست اینه که چندین میلیارد آدم روی این کره خاکی زندگی میکنن.هر کدوم از این افراد برای خودشون مقدسات و خط قرمز هایی دارن.و خوب اگه قرار باشه با این مغلطه احمقانه احترام به عقاید و رد نشدن از خط قرمز ها پیش بریم کلا باید در کاریکاتور و طنز و امثالهم رو تخته کرد.
افراد باید یکم ذهناشون رو باز کنن.این که تصویری از پیامبر یه دینی بیاد روی کاغذ واقعا زمین رو با آسمون یکی نخواهد کرد.
مثل این که دوباره باید شاهد یه قتل عام دیگه باشیم!
ببینید مثلا من هم حالم بهم میخوره که دین شما به من میگه نجس!تو کتاب مقدس شما به من و هم فکرام توهین میشه.ما شبیه یه سری حیوونیم تو اون کتاب!ولی تا حالا دیدی ما آر پی جی به دست کسی رو بکشیم؟(در صورتی که اینجا توهین به طرز فکر ما نبوده،بلکه به خود شخص ما بوده.)
××یه چیز دیگه هم جای بحث داره که نمیدونم آیا جاش اینجاست یا نه و اون اینه که وحشیانه بودن این کشتار ها رو کی تعیین میکنه؟منظورم اینه که فتوای قتل سلمان رشدی چرا طبق معیارهایی که این واقعه رو «وحشیانه» توصیف کردن،وحشیانه ارزیابی نشد؟یا فاجعه ای که نواب صفوی ها و امثالهم آفریدن چرا با تشویق همراه بود؟آیا میتونیم به این نتیجه برسیم که اعتقاد به «مخالفتو بکش» داره پر میکشه از بین مسلمونا؟

Sanctum

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهيد بهشتي
شهر
مياندوآب
سال فارغ التحصیلی
94
دانشگاه
علوم پزشكي شيراز - پردیس
رشته دانشگاه
دندان پزشكي

دقیقا مشکل شما همین سطحی نگر بودنتونه. کجای قرآن اومده به شما گفته نجس؟ کجای قرآن شما رو حیوون حساب کرده؟ عوض اینکه به اطرافتون نگاه کنید و اسمشو اسلام بذارید. یکمی تاریخ بخونید و در مورد زمان پیامبر و ائمه که اسلام واقعی حاکم بود، اطلاعات کسب کنید.
وقتی تو یه مملکتی زندگی میکنی که شاید بگم کمتر از نصف قوانین اسلام بر اون حاکمه، چرا میای اسمشو میذاری اسلام؟
نخیر آزادی بیان نباید محدود بشه. باشه قبول! شما هرچی میخوای درمورد دین بگو. در عوض باید اجازه بدی منم هرچی بخوام مثلا در مورد فلان کشور و تاریخ و فرهنگش بگم.
ممکنه حرفایی که من میزنم حتی علمی هم باشه ولی دین رو چجوری میخواین با علم رد کنین؟!

Fireball.II

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
هاشمی نژاد II
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
94
دانشگاه
علوم پزشکی زاهدان
رشته دانشگاه
پزشکی

ببینید در مورد فحاشی های قرآن که آیه هاش هست.خوشبختانه این یکی رو هم نمیشه گف تحریفه یا چی.میتونید برید ببینید.
در مورد این که کی نجسه هم که خوب فکر میکنم حدود ده تا چیز بودن که نجس العین هستند.خوک و سگ و فیلان و فیلان.. و کافر!
×هر چی میخوام در مورد فلان کشور و فرهنگش بگم دقیقا یعنی چی؟ببین حرفای تو اگه نژادپرستانه نباشه هیچ مشکلی نداره.

Sanctum

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهيد بهشتي
شهر
مياندوآب
سال فارغ التحصیلی
94
دانشگاه
علوم پزشكي شيراز - پردیس
رشته دانشگاه
دندان پزشكي

آهان! من میخوام نژاد پرستانه باشه. آزادیه بیانه دیگه، به کسی چه ربطی داره.
درمورد اون فحاشی ها هم سوره و شماره آیه رو بگو.
در مورد نجس هم گفتم اونا رو از کجا آوردی؟ منبعت چیه؟

• شروع کننده موضوع

maziar

مازیمون
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
دانشگاه
Universitetet i Oslo
رشته دانشگاه

به نقل از Sanctum :

ببینید گفتم ازادی بیان در راستای قوانین کشور بررسی میشه. مثلن زمان شاه خیلی از نویسنده ها زندان رفتن. و دلیلش این بود که بر خلاف قوانین ملی صحبت کرده بودن.

یا صحبت های نژاد پرستانه تقریبن در قوانین تمام کشور ها منع شده.

نژاد یک فرد چیزی هست که باهاش متولد شده. و توهین به نژاد توهین به انسان محسوب میشه.

ولی دین یا عقیده چیزی هست که فرد بهش رسیده یا بهش رسوندنش! یعنی من اگر در شناسنامه مسلمون هستم مسلمون به دنیا نیومدم! من صرفن قراردادی مسلمون هستن. ولی یک رنگین پوست رنگین پوست به دنیا اومده.

پس تفاوتی درش هست و شما درکی ازش ندارید

Sanctum

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهيد بهشتي
شهر
مياندوآب
سال فارغ التحصیلی
94
دانشگاه
علوم پزشكي شيراز - پردیس
رشته دانشگاه
دندان پزشكي

به نقل از مازیمون :
ببینید گفتم ازادی بیان در راستای قوانین کشور بررسی میشه. مثلن زمان شاه خیلی از نویسنده ها زندان رفتن. و دلیلش این بود که بر خلاف قوانین ملی صحبت کرده بودن.

یا صحبت های نژاد پرستانه تقریبن در قوانین تمام کشور ها منع شده.

نژاد یک فرد چیزی هست که باهاش متولد شده. و توهین به نژاد توهین به انسان محسوب میشه.

ولی دین یا عقیده چیزی هست که فرد بهش رسیده یا بهش رسوندنش! یعنی من اگر در شناسنامه مسلمون هستم مسلمون به دنیا نیومدم! من صرفن قراردادی مسلمون هستن. ولی یک رنگین پوست رنگین پوست به دنیا اومده.

پس تفاوتی درش هست و شما درکی ازش ندارید

خوب چرا باید واسه نژاد قوانین تعیین بشه و واسه دین نشه. اصلا این قوانین رو کی تعیین میکنه؟
تو فرانسه واسه دین قانونی تعین نشده وای واسه نژاد هست. مثلا ایران هم واسه دین قوانینی داره و نژاد.
الان دست و پایه من بستس دیگه! نمیتونم در مورد نژاد چیزی بگم نه در مورد دین.

Fireball.II

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
هاشمی نژاد II
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
94
دانشگاه
علوم پزشکی زاهدان
رشته دانشگاه
پزشکی

به نقل از Sanctum :
خوب،جدا این احکام بدیهی رو باید بیارم الان یعنی؟
با عرض پوزش بابت انحراف بحث:
نجس بودن کافر:
اقای سیستانی.
آقای خمینی رو هم فک کنم قبول داشته باشی.
غير مسلمان از هر دين و مذهبي كه باشد، محكوم به نجاست است. (ر.ک استفتائات جديد امام خميني (ره) ج1، ص102، س267).
××فحش ها رو هم سوره و ایه زدم تو تاپیک روشنفکری.
×××خوب حرفای نژاد پرستانه میشه یه فاجعه ای به اسم هیتلر و نازیسم مثلا.

• شروع کننده موضوع

maziar

مازیمون
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
دانشگاه
Universitetet i Oslo
رشته دانشگاه

به نقل از Sanctum :
خوب چرا باید واسه نژاد قوانین تعیین بشه و واسه دین نشه. اصلا این قوانین رو کی تعیین میکنه؟
تو فرانسه واسه دین قانونی تعین نشده وای واسه نژاد هست. مثلا ایران هم واسه دین قوانینی داره و نژاد.
الان دست و پایه من بستس دیگه! نمیتونم در مورد نژاد چیزی بگم نه در مورد دین.

خوب ؟

گفتم چون تو نژادتو خودت انتخاب نمی کنی. و تو ایران دینتو هم خودت انتخاب نمی کنی!
ولی تو کشور های اروپایی تو می تونی دینتو انتخاب کنی! پس توهین به فرد نیست توهین به عقیدس.

اینکه تو ایران دین هر کس رو زوری انتخاب می کنن یه بحثه جداییه.

ولی من هنوزم سوالم اینجاست ک تو از این حرفت دقیقن منظورت چی بود ؟ :-?

Fireball.II

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
هاشمی نژاد II
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
94
دانشگاه
علوم پزشکی زاهدان
رشته دانشگاه
پزشکی

در واقع حرف اینه که مثلا اون کودک افغانی،افغانی به دنیا اومده.چیزی نیست که بتونه عوضش کنه!حالا تو بشین فوش بده آی افغانیای فلان!خوب این کارت غیر انسانیه.چرا؟چون داری به چیزی توهین میکنی که قابل تعویض نیست و خود فرد انتخابش نکرده.
یا مثلا توهین های سکسیستی.تو برگردی بگی زنا احمقن!خوب این یه چیز قابل قبول نیست.
ولی دین یه مبحثیه که قراره فرد با تفکر و مطالعه برسه بهش.پس میشه رو دین بحث کرد.میشه نقدش کرد.میشه ازش دفاع کرد.در موردش طنز نوشت.چون با دین کسی به دنیا نمیاد.میشه زوایای منفی این دین رو نشون داد و کاری کرد که پیروانش از این دین دست بردارن.نه صرفا دین ها.طرز تفکر سیاسی و فلسفی و اجتماعی.
×دین حتی میتونه زاویه دید و طرز تفکر مشابه ای رو هم تو پیروانش داشته باشه.در صورتی که ما همچین چیزی رو تو نژاد نمیبینم.

Sanctum

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهيد بهشتي
شهر
مياندوآب
سال فارغ التحصیلی
94
دانشگاه
علوم پزشكي شيراز - پردیس
رشته دانشگاه
دندان پزشكي

اتفاقا نه تنها سیستانی و خمینی بلکه هیچ کدوم از مراجع رو قبول ندارم.
ملاک من قرآن و تا حدودی احادیثه. مشکل شما هم اینه که هرچی مراجع میگن اگه کمی باب میلتون نبود میچسبونین به اسلام. اگر تو قرآن دیدی نشونم بده. شما که مراجع رو قبول نداری چجوری به حرفاشون استناد میکنی و رفرنس میدی؟!

در مورد بحث نژاد هم اوکی من به نژاد کاری ندارم. مسایل دیگه در مورد یه کشور مثل فرهنگ و سیاست و ...
در مورد اینا که میتونم نظر بدم؟

• شروع کننده موضوع

maziar

مازیمون
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
دانشگاه
Universitetet i Oslo
رشته دانشگاه

به نقل از Sanctum :
اتفاقا نه تنها سیستانی و خمینی بلکه هیچ کدوم از مراجع رو قبول ندارم.
ملاک من قرآن و تا حدودی احادیثه. مشکل شما هم اینه که هرچی مراجع میگن اگه کمی باب میلتون نبود میچسبونین به اسلام. اگر تو قرآن دیدی نشونم بده. شما که مراجع رو قبول نداری چجوری به حرفاشون استناد میکنی و رفرنس میدی؟!

در مورد بحث نژاد هم اوکی من به نژاد کاری ندارم. مسایل دیگه در مورد یه کشور مثل فرهنگ و سیاست و ...
در مورد اینا که میتونم نظر بدم؟

معلومه می تونی.

اصلن معنی دموکراسی همینه. اگه حکومت های پادشاهی تموم شدن دلیلش همینه.

اگه کشوری قدرت اقتصادی و سیاسیش افزایش پیدا می کنه به خاطر عقل جمعی هست. یعنی رای مردمش رو وارد حکومتش می کنه. میذاره مردم نظر بدن و با استقبال از این نظر ها حکومت رو بهتر می کنه.

و خوب دین خودتون گفته مراجع در نبود امام ها مسوولن اگه شیعه باشید!
و خوب طبیعی هست که اون هارو به اسلام بچسبونیم.

Fireball.II

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
هاشمی نژاد II
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
94
دانشگاه
علوم پزشکی زاهدان
رشته دانشگاه
پزشکی

این که من چی رو قبول دارم مهم نیست.فرضم بر اینه که افرادی که اینقد به عنوان مرجع بزرگ شناخته میشن باید مورد قبول باشن براتون.
اینم یه نگاهی بنداز.
خوب خط قرمزی وجود نداره واقعا.آزادی بیان شامل حق اظهار نظر در مورد فرهنگ و سیاست میشه قطعا.(این ک کشور بهمان که اینقد ادعاش میشد که 'ازادی' چرا فلان شخص رو زندانی کرد هم طبعا نشون دهنده نقص اون کشوره(احتمال میدادم الان یه چنین استدلالی مطرح کنین.) )

sadafak

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان دو
شهر
تهران
رشته دانشگاه
پزشکی

اولا که بنظر من هرکسی آزاده هرجوری که دوس داره فکر کنه برای خودش و بدون توهین.اما حق نداره هرجایی هر چیزی که فکر میکنه رو به زبون بیاره.اگه ما تو جنگل زندگی می‌کردیم زندگی‌هامون به هم مربوط بود بازم و تاثیر میزاشتیم و از هم تاثیر میگرفتیم؛چه برسه که همه‌مون داریم به نوعی تو جوامع اجتماعی زندگی میکنم با قوانین و چارچوب‌های خاصّ خودش.هیچ مسئله دینی رو هم حتی اگه در نظر نگیریم بازم برقراری آزادی بیان یه چیز غیرممکنه در عمل.توی جوامع و کشورهای بی‌دین هم حتی اگه دقت کنین آزادی بیان کامل نداریم و طبیعی هم هس.اگه توی یه جامعه هرکی هرحرفی که دوس داشته باشه بزنه قطعا حرف‌هایی هم درین بین گفته میشه که با قانون اون جامعه/کشور مغایرت داره عکس‌العمل طبیعی خیلی از دولت‌هام مبارزه با گروهی‌ه که این حرف‌ها رو می‌زنن.دلیلشم واضحه یکی از مشخصات اصلی آدما تاثیرپذیری و تاثیرگذاری‌شون روی هم‌دیگه هست.حالا شما به فرض اطلاعات کافی داری،سواد داری،مطالعه داری با یه منطقی میای یه حرفی رو میزنی که مغایره با هنجارهای اون جامعه‌ای که توش هستی و لزوماً هم این موضوع دالِ بر غلط بودن حرفت نمیشه این وسط آدم‌هایی هم هستن که نه اطلاعات و مطالعه و سواد کافی دارن نه با ی سیر و روند منطقی حرف‌های شما رو تحلیل میکنن...این قسمت قطعاً مشکل‌ساز میشه واسه جامعه چون از طرف دیگه معمولا آدمای بی‌‎‌اطلاع یا کم‌اطلاع تو هر موضوعی برای ادامه و اثبات حتی شده غیرمنطقی حرف‌شون به بقیه مصرترن.عکس‌العمل جامعه و نهادهای مربوطه هم این میشه که برای شما به عنوان فرد بااطلاع این جربان یه سری چارچوب‌ها قرار میدن.نهایت روشن‌فکری‌شون این شاید باشه که تو مجامع و جلسات خاص و مربوطه شما با رعایت تمام قوانین حرف‌ها و نظرات خودتون رو برای گروه خاصی بیان کنین اونم نه به طرز تند و... که جبهه‎گیری شه بلکه به نحوی که چاشنی طنز هم داشته باشه مثلا.تو کل جهان نه تنها کشوری نیست که بتونه ادعا کنه آزادی بیان رو داره کاملا اجرا میکنه بلکه هیچ جامعه کوچیک و حتی گروهی هم نمیتونه همچین ادعایی کنه.اصلا خود تشکیل گروه ولو اینکه از 2 نفر هم صرفا تشکیل شده باشه مساوی میشه با تعیین یه سری هنجارها بطور ناخودآگاه که این هنجارها هم به نوبه‌ی خودشون مساوی میشن با نقض آزادی بیان به اون شکلی که شما مدِ نظرتونه :)
به نقل از Fireball.II :
ببینید در مورد فحاشی های قرآن که آیه هاش هست.خوشبختانه این یکی رو هم نمیشه گف تحریفه یا چی.میتونید برید ببینید.
میشه لطف کنین این "فحاشی‌ها" کجای قرآن اومده دقیقا؟ :)
به نقل از Fireball.II :
یه مساله ای هست اینه که چندین میلیارد آدم روی این کره خاکی زندگی میکنن.هر کدوم از این افراد برای خودشون مقدسات و خط قرمز هایی دارنن از خط قرمز ها پیش بریم کلا باید در کاریکاتور و طنز و امثالهم رو تخته کرد.
افراد باید یکم ذهناشون رو باز کنن.این که تصویری از پیامبر یه دینی بیاد روی کاغذ واقعا زمین رو با آسمون یکی نخواهد کرد.ببینید مثلا من هم حالم بهم میخوره که دین شما به من میگه نجس!تو کتاب مقدس شما به من و هم فکرام توهین میشه.ما شبیه یه سری حیوونیم تو اون کتاب!ولی تا حالا دیدی ما آر پی جی به دست کسی رو بکشیم؟(در صورتی که اینجا توهین به طرز فکر ما نبوده،بلکه به خود شخص ما بوده.)
اولاً که اگه بنای کاریکاتور توهین به یه چیز مقدس که هیچی حتی بخواد مسخره کردن یه فرد باشه از نظر دین ما این کار گناه داره.حرامه :) حالا سوژه‌‌ی این کاریکاتور بخواد حضرت محمد(ص) باشه یا امام یا اوباما یا جورج بوش.
هرکاری که انجام میشه دلیل بر صحت انجامش نیست.بعدم اینکه کاریکاتور یه هنره ازش استفاده‌های مفیدتری میتونه بشه بنظرم :)
دوما این که اون نجس‌ی که شما میگید مختص کافره.اون چندین میلیارد آدمی که شما میفرمایین روی کره زمین زندگی میکنن و برای خودشون مقدساتی دارن از نظر دین ما کافر محسوب نمیشن محض اطلاع :)
سوم هم اینکه شما نمیتونین انتظار داشته باشین همه مثل خودتون فکر کنین.در طول تاریخ توی همه‌ی ادیان اثبات شده که یه عقیده‌ی محکم خیلی ارزشش بیشتره از جون انسان‌ه.خیلی واضحه که تو هر کشوری که جنگ شده آدمایی بودن که بخاطر "کشورش‌ون" رفتن دنبال راهی که مرگ حتمی داشته براشون.حالا این یه مسئله‌ست که شما اصلا توش دخالت نداشتین.شما انتخاب نکردین که کجای دنیا و تو چه کشوری به دنیا بیاین.اما یه انسان اگه عقیده‌ش و مذهبش واقعا مذهب باشه چیزی باشه که خودش دنبالش رفته باشه و با تحقیق و شناخت کامل بهش رسیده باشه پس با اختیار خودش انتخاب‌ش کرده قظعا ارزش چنین عقیده‌ای برای آدم خیلی بیشتری از ملیت‌ش‌ه حتی.

Fireball.II

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
هاشمی نژاد II
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
94
دانشگاه
علوم پزشکی زاهدان
رشته دانشگاه
پزشکی
پاسخ : آزادی بیان آری یا خیر؟

اون آیه هایی که میگفتم یه سریشون:
و اگر میخواستیم به آن آیات او را رفعت مقام می بخشیدیم، لیکن او به زمین (تن) فروماند و پیرو هوای نفس گردید، و در این صورت مثل و حکایت حال او به سگی ماند که اگر بر او حمله کنی و یا او را به حال خود واگذاری به عوعو زبان کشد. این است مثل مردمی که آیات ما را بعد از علم به آن تکذیب کردند. پس این حکایت بگو، باشد که به فکر آیند. (قرآن .سوره اعراف. آیه ۱۷۶)
- مثل كسانى حمالان تورات شدند آنگاه آن را حمل نکردند، مانند خرى است كه كتابهايى را برپشت مى‏ كشد؛ چه زشت است بیان آن گروهی كه نشانه ‌های الله را دروغ پنداشتند و الله گروه ستمگر را راهنمائی نمی ‌نماید. (قرآن .سوره جمعه. آیه ۵)
کافران، مثل حیوانی است که کسی در گوش او آواز کند و او جز بانگی و آوازی نشنود اینان کرانند ، لالانند ، کورانند و هیچ در نمی یابند. (قرآن . سوره بقره . آیه ۱۷۱)
- آنان (کافران) گستاخ , خشن , زنازاده و بی اصل و نسب هستند . (قرآن .سوره قلم . آیه ۱۳)

×این که یه کشوری چقد آزادی داره خوب طبعا رابطه معکوسی داره با میزان دیکتاتور بودن سران حکومتیش.ولی خوب یه حالت مطلوب داریم ما که میشه بیانیه حقوق بشر.و اینکه چند تا کشور دارنش یا ندارنش دلیل نمیشه که از مبارزه برای رسیدن بهش دست برداریم.
ببین تو میگی هر کس آزاده ولی توهین نه!خوب توهین یه چیز مشخص نیست.ممکنه تو یه حرفی بزنی و من offended شم.اتفاقا یکی از اهداف طنز و کاریکاتور همینه.که این تعصبای الکی ریخته شه.تا چند سال پیش یه کاریکاتور که کشیده میشد همین مسلمون های میانه رو هم حکم قتل میدادن.الان شده کار«افراطی ها» این خودش یه نکته مثبت ه در نظر من.
و خوب گاها یه حرف که یکم تنده لحنش ممکنه اثرگذاریش بیشتر باشه.
اولاً که اگه بنای کاریکاتور توهین به یه چیز مقدس که هیچی حتی بخواد مسخره کردن یه فرد باشه از نظر دین ما این کار گناه داره.حرامه :) حالا سوژه‌‌ی این کاریکاتور بخواد حضرت محمد(ص) باشه یا امام یا اوباما یا جورج بوش.
هرکاری که انجام میشه دلیل بر صحت انجامش نیست.بعدم اینکه کاریکاتور یه هنره ازش استفاده‌های مفیدتری میتونه بشه بنظرم :)
دوما این که اون نجس‌ی که شما میگید مختص کافره.اون چندین میلیارد آدمی که شما میفرمایین روی کره زمین زندگی میکنن و برای خودشون مقدساتی دارن از نظر دین ما کافر محسوب نمیشن محض اطلاع :)
سوم هم اینکه شما نمیتونین انتظار داشته باشین همه مثل خودتون فکر کنین.در طول تاریخ توی همه‌ی ادیان اثبات شده که یه عقیده‌ی محکم خیلی ارزشش بیشتره از جون انسان‌ه.خیلی واضحه که تو هر کشوری که جنگ شده آدمایی بودن که بخاطر "کشورش‌ون" رفتن دنبال راهی که مرگ حتمی داشته براشون.حالا این یه مسئله‌ست که شما اصلا توش دخالت نداشتین.شما انتخاب نکردین که کجای دنیا و تو چه کشوری به دنیا بیاین.اما یه انسان اگه عقیده‌ش و مذهبش واقعا مذهب باشه چیزی باشه که خودش دنبالش رفته باشه و با تحقیق و شناخت کامل بهش رسیده باشه پس با اختیار خودش انتخاب‌ش کرده قظعا ارزش چنین عقیده‌ای برای آدم خیلی بیشتری از ملیت‌ش‌ه حتی.
از نظر دین شما ممکنه اشتباه باشه.ولی آیا این بعنی باید انجام نشه؟خیر.
هنرمند خودش بهتر میفهمه چه کاری باید بکنه.همونطور که وقتی نامجو «رضا خان» خوند یه سری سلطنت طلب ریختن رو سرش که«در مورد خمینی نخوندی؟» خوب این که هنرمند در مورد چی میکشه و در مورد چی میخونه به شخص خودش مربوطه و کسی قرار نیست برای هنرمند تعیین تکلیف کنه که اینو بخون.اونو بزن.
البته فتوای آقای خمینی رو نشون دادم که گفتن هر غیرمسلمونی=کافر.
و خوب ازون چند میلیارد خیلی ها هم هستن که اهل کتاب نیستند.من بشخصه نیستم و ناراحت میشم وقتی بهم «نجس» اطلاق میشه.
خوب اون فرد اگه عقیدش درست باشه و بر اساس تحقیق یه کاریکاتور یا یه رمان نباید مشکلی براش ایجادکنه.

sadafak

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان دو
شهر
تهران
رشته دانشگاه
پزشکی

شما تعریف کافر رو هم به همین خوبی میدونین دیگه اونوقت؟
بعد شما نمیتونین کافر رو با بقیه‌ی نجاسات مقایسه کنین.نجس وقتی به عنوان یه صفت به یه آدم اطلاق میشه چه معنی‌ای میده بنظرتون؟
از نظر همین کتاب نه مسیحی کافره نه یهودی نه دین‌های اقلیت نه حتی بودایی‌ای که اطلاعی از وجود خدا نداره(همچین موردی تو دنیای الان نداریم گرچه فکنم.!)

نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
قم
سال فارغ التحصیلی
97

این درست نیست بدون شان نزول آیه،ازشون استفاده کنیم.
تعریف فحاشی هم با مثل آوردن فرق داره.
و قطعا اگه آزاد بود از مبطلات روزه نبود

Sanctum

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهيد بهشتي
شهر
مياندوآب
سال فارغ التحصیلی
94
دانشگاه
علوم پزشكي شيراز - پردیس
رشته دانشگاه
دندان پزشكي

بله دین ما گفته در نبود امام زمان به فقها مراجعه کنید.
ببینید من به یه چیزی معتقدم: طبق گفته قرآن و پیامبر اسلام زندگی رو بر مردم آسون میکنه. خوب حالا که نیست، پس یعنی اسلام نیست.
بدبختی همینه که شما میاین سو استفاده میکنین و ربطش میدین به اسلام.
دین گفته پس از پیامبر از کسایی پیروی کنین که خدا تعیینشون کرده. مثلا امام علی. ولی الان چی؟
گیرم اینا بزرگان دین باشن. کی گفته باید قبولشون کنیم؟ مگه خدا تعیین کرده؟

Fireball.II

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
هاشمی نژاد II
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
94
دانشگاه
علوم پزشکی زاهدان
رشته دانشگاه
پزشکی

به نقل از <Sad.aF/> :
بعد شما نمیتونین کافر رو با بقیه‌ی نجاسات مقایسه کنین.نجس وقتی به عنوان یه صفت به یه آدم اطلاق میشه چه معنی‌ای میده بنظرتون؟
از نظر همین کتاب نه مسیحی کافره نه یهودی نه دین‌های اقلیت نه حتی بودایی‌ای که اطلاعی از وجود خدا نداره(همچین موردی تو دنیای الان نداریم گرچه فکنم.!)
در مورد مسیحی و یهودی اختلافه بین علما.اهل کتاب در واقع.
منتها بقیه ادیان و پیروانشون کفر و کافر محسوب میشن.
××چه معنی میده؟معنی خوب و رحمانی نمیده قطعا.

به نقل از ♥hastikhanoom♥ :
این درست نیست بدون شان نزول آیه،ازشون استفاده کنیم.
تعریف فحاشی هم با مثل آوردن فرق داره.
و قطعا اگه آزاد بود از مبطلات روزه نبود
چطور آوردن تصویر یه فرد که صرفا پیام آور یه خدایی بوده میتونه توهین محسوب شه ولی کافران همچون خرانی هستند که...!این مثاله فقد؟همینو اگه در مورد مسلمونا بگه یه نفر،یا در مورد پیامبر،آیا بازم فقد یه مثله؟

• شروع کننده موضوع

maziar

مازیمون
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
دانشگاه
Universitetet i Oslo
رشته دانشگاه

به نقل از <Sad.aF/> :

کافر کسی هست که نشانه های خدا رو انکار کنه.

کسی که بی دین و منکر خلقت خدا باشه.

در کنارش قرآن و پیامبر ایات الهی محسوب میشن.

و در قرآن و حتا در کتاب درسی خودتون هست که مسیحیان و یهودیان منکران اسلام هستن یعنی نشانه های خدا رو منکر شدن => کافر محسوب میشن. این ساده شدهی استدلال مراجع تقلیدی مثل خمینی بوده.

بالا