• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

نکاتی که باید در هنگام خرید کتاب توجه کرد....

• شروع کننده موضوع

مهتاب

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
دانشگاه
BUMS
رشته دانشگاه
Med
سلام . دوستان گرامی .. :)
زمانی که به کتابفروشی میریم با دنیایی پر از کتاب آشنا می شیم ..این جور مواقع خود من گاهی اوقات می مونم که کدوم کتاب نسبت به بقیه اولویت داره ... به خصوص منظورم زمانی است که قصد خرید کتابی غیر از رشته درسی را دارم ... مثل کتاب های روانشناسی و...
شما در این مواقع به چه نکاتی توجه می کنید ... مثلا تعداد دفعات چاپ را نگاه می کنید یا مقدمه کتاب را می خوانید یا بخش های مختصری از اواسط کتاب ، متجرم کتاب قابل اهمیت هست یا نویسند کتاب معروف باشه ...
منتظر نظرات شما هستم ...

clever child

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
Allame Helli.II
شهر
Tehran
سال فارغ التحصیلی
94
دانشگاه
Tehran Polytechnic
رشته دانشگاه
Electrical Engineering
پاسخ : نکاتی که باید در هنگام خرید کتاب توجه کرد....

به نقل از Jeanne d'Arc :
سلام . دوستان گرامی .. :)
زمانی که به کتابفروشی میریم با دنیایی پر از کتاب آشنا می شیم ..این جور مواقع خود من گاهی اوقات می مونم که کدوم کتاب نسبت به بقیه اولویت داره ... به خصوص منظورم زمانی است که قصد خرید کتابی غیر از رشته درسی را دارم ... مثل کتاب های روانشناسی و...
شما در این مواقع به چه نکاتی توجه می کنید ... مثلا تعداد دفعات چاپ را نگاه می کنید یا مقدمه کتاب را می خوانید یا بخش های مختصری از اواسط کتاب ، متجرم کتاب قابل اهمیت هست یا نویسند کتاب معروف باشه ...
منتظر نظرات شما هستم ...
خب به نظرم زیاد خوب نیست که آدم نشناخته کتاب بخره. اگر بخواید بی‌هدف کتاب بخرید احتمال این که یه کتاب خوب گیرتون بیاد کمه. (نمیگم نیست ولی خب کمه)
با این حال به نظر خودم (با این که میگم بی‌هدف اصلا نباید کتاب خرید) مقدمه خیلی میتونه افکار نویسنده رو موقع نوشتن کتاب مشخص کنه و البته بخش‌های آغازی کتاب که معمولا میخواد ساختار کتاب توشون معرفی شه.
ولی بازم پیشنهاد میکنم دست کم برید کتاب فروشی که دست کم از یه نویسنده خاص بخرید . نه این که بی‌هدف برید ... ;;)

saeedkhorsand

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
شهید دستغیب
شهر
داراب
دانشگاه
علوم پزشکی شیراز
رشته دانشگاه
پزشکی
پاسخ : نکاتی که باید در هنگام خرید کتاب توجه کرد....

من که هر بار میرم نمایشگاه 10 20 تایی کتاب به ویترینم اضاف میکنم
ولی خدا رو شکر از شر کتابای کنکور خلاص شدیم رفت
حالم ازشون بهم میخوووووووووووووووردددددددددددددددددددددددددددددددددد

Leo

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
-
سال فارغ التحصیلی
1399
بهتره قبلا یه هدفی داشته باشید. اینطوری اصلا گیج نمیشید.
ولی اگه هدفی ندارید اینا مهمن به نظرم:
1-به نویسنده بنگرید.
2-به انتشارات بنگرید.
3-به نوبت چاپ بنگرید.
4-به خودِ کتاب بنگرید.

نام مرکز سمپاد
فرزانگان زینب:)
شهر
تهر
سال فارغ التحصیلی
95
دانشگاه
علامه طباطبایی
رشته دانشگاه
روان شناسی
اگه خیلی پولدارید رندوم خریدن هم میتونه تجربه ی هیجان انگیزی باشه .

نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
94
مدال المپیاد
فقط شیمی ولا غیر!!!
دانشگاه
شهید بهشتی
رشته دانشگاه
پزشکی
و اگه خیلی بی پولید ارزون ترین کتاب رو بخرید!!

آخرین ویرایش:

big cat

SPHINX
نام مرکز سمپاد
سمپاد:')
شهر
.
سال فارغ التحصیلی
1400
می تونید همون لحظه که دارید کتابو تهیه می کنید چند تا از مورداییو که نظرتونو جلب کرده از بقیه سوا کنید اسم همه رو سرچ کنین ببینین آیا اشخاصی که کتابو تهیه کردن راضی بودن؟ اگر پاسخ مثبت بود چه گروه سنی و چه جنسیتی بیشتراز کتاب راضی بودن.
هرچند اینجور مواقع بهترین کار این هست که کتاب یه نویسنده ی سرشناسو تهیه کنید. یا برای مثال ببینی برترین آثار نویسنده کدوم کتاباش بوده.
و در کنار اینها تهیه ی کتابهای روانشناسی مناسب برای فهم و درکتون هم سخته برای این یکی حتما باید تحقیق کنین. تو این مبحث باید با نویسنده ها آشنا باشین و می تونین کتابای هر نویسنده رو دوره ای بخونین یا یه موضوعی انتخاب کنین و کتاباتونو براساس همون موضوع بخرین.مثلا یه مدت شروع کنین به خوندن کتابهای خودشناسی یا کتابهایی با موضوع مهرطلبی.
و اگر دوست دارین رمان های روانشناسی بخونین من بهتون کتابای فیودور داستایفسکیو پیشنهاد می کنم.

شکیبـآ

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین1
شهر
اصفهان
سال فارغ التحصیلی
1397
حتما حتما اگه يه كتابيو نميشناسيد و ميخوايد بخريد يه قسمتيشو همون موقع بخونيد كه ببينيد نوع بيان كتابو ميپسنديد يا نه!

+مقدمه هارو هم تونستيد بخونيد من يه كتابو به خاطر اسمش گرفتم بعدا تو خونه ديدم خودِ نويسنده توي مقدمه گفته اين بدترين كتابِ منه و دوستش ندارم: |

فاطیما

کاربر فوق‌حرفه‌ای
عضو مدیران انجمن
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
Esf
سال فارغ التحصیلی
99
نویسنده و ناشر کتاب خیلی مهم هستن...
میتونین بخش هایی از کتاب رو بخونین که ببینین چطوریه فن بیان طرف...

nils

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
‌‌فرزانگان
شهر
‌مشهد
سال فارغ التحصیلی
0
من اونقدر در مورد محتوا نمیدونم چون همیشه قبل کتاب خریدن میرم از سایت های مختلف کتابای برتر سال یا سالای قبلو نگا میکنم :-" بعد انتخاب میکنم همونجا که فلان کتابو قراره بخرم !
ولی حتماً تو کتاب فروشی یه دور سریع کتابو ورق بزنید شماره صفحه هاش درست باشه هیچی بدتر از این نیس بیای خونه ببینی چند صفحه اون وسط ترتیب صفحه هاش بهم ریخته یا نخورده :‌((
× این سایت هایی هم که آنلاین کتاب میفروشن خوبن حتی اگه نخواین ازشون کتاب بخرین
بعضی وقتا پیشنهاد های ویژه دارن یا لیست کتابای پر فروش ، قبل کتاب خریدن اونا رو هم نگا بندازید خوبه:-"

miena.m

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان2
شهر
اسفراین
سال فارغ التحصیلی
1399
دانشگاه
علوم پزشکی مشهد
رشته دانشگاه
فناوری اطلاعات سلامت
اینستاگرام
حتما پشت کتاب رو بخونید (اگه خلاصه داشت)
ترجمه ها را مقایسه کنید

MHO

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
94
رشته دانشگاه
دندانپزشکی
ی چنتا مورد..
ترجیحا لیست داشته باشید برای خریداتون و خودتون رو موظف کنین که غیر اون لیست،چیزی نگیرید.
حالا لیست رو چجوری میشه تهیه کرد؟
توصیه دیگران(مثلا یکی بگه که وااای من پیش از تو اشکمو دراورد چقدرر رمان خوبیه*___*،این نمیشه دلیل،مگر اینکه ادم احساساتی باشید که بخاید اشکتون دربیاد و الخ)+یک نویسنده رو بخاید همه ی کارای ترجمه شدش رو دنبال کنید+بعضا هستند کسایی که بخان یک جایزه رو دنبال کنن. مثلا نوبل هارو از قدیم به جدید بخونن. +سو آن همینا ب ذهنم رسید: ))
که حالا توصیه دیگران،میشه قفسه کتاب بچه های اینجا،وبلاگ هایی دنبالشون میکنید،کسایی که تو گودریدز فرندتون هستند یا شما فالوئرشون هستید.
حالا برای اینکه دید کلی داشته باشید که اصلا این کتاب چیه؟ نویسندشو ببینید کیه،خلاصهِ غیر اسپویل کننده از سایت های ایرانی یا هم گودریدز و برای اینکه یک نظر کلی از مخاطب های داشته باشید کامنت هاش رو بخونید،من سایتی رو نمیشناسم که کامل تر از گودریدز باشه از لحاظ کامنت خاننده ها. (و اینکه ی ریت کتاب ها -چندان-توجه نکنید،چه بسا کتاب های ابدوغ خیاری که ریت های بالای 4 گرفتن و شاهکار هایی که از اون کمتر شده ریتشون.)
دو،یک عده هستند که کتاب باید مال خودشون باشه تا بتونن بخونن کتاب رو،اما کسایی که مشکلی از این لحاظ ندارن،کتابخونه های عمومی اطرافشون،مدرسشون یا دانشگاه رو یک سری زده باشن و یک فهرست بندی کلی تو ذهنشون داشته باشن که این کتابخونه چه کتابای مدنظرتون رو داره. (مثلا من فک نمیکردم که بتونم کل کلیدر رو تو ی کتابخونه که سمت کتاباش کسی نمیره و عملا سالن مطالعه شده بتونم پیدا کنم. ) و همچنین امانت گرفتن از بقیه.
سه،طرح های پایان فصل که تو کل کشور اجرا میشه که یک تخفیفی دارن کتابفروشیا،حدود 20 درصد،یا یک کتابفروشی خودش تخفیف داشته باشه گاهی(مثلا کتابفروشی آبان مشهد گاهی تخفیف میزنه)،میتونید ذخیره کنید برای اون مواقع. یا هم جمعه بازار های کتاب (مثلا مشهد جمعه ها جای بازار جنت) که اونجا کتاب های نو رو هم میشه با یک درصد تخفیفی پیدا کرد،ایضا کتاب های دسته دوم
رو با قیمت های خوب میشه پیدا کرد. و مغازه های دسته دوم فروشی هم هست و حتی اگر بگردید مغازه هایی پیدا میشن که کتاب امانت بدن.
چهار،بعضا کتاب فروش ها ی کتابایی رو پیشنهاد میکنن که مثلا یکی یهو جوگیر میشه(پیش اومده زیاد برام-_-) که کتابی رو میگیره که تم کلی و سبک و موضوعش رو اصلا نمیپسنده. ی جوری به آقا/خانم کتابفروش نه بگید و خلاصه stick to youre list: )))
پنج،گول عناوین برنده شونصد جایزه معتبر،کتاب پرفروش نیویورک تایمز،مجله ی فلان و بهمان رو نخورید: ))
شش،یکسری کتاب ها هستند که قطرشون کمه در حد 100صفه حدودی،اگر با غیر کاغذی بودنشون مشکلی ندارید میتونید پی دی اف هاشو بخرید،بیشتر از 120 رو توصیه نمیکنم چون استمرار خودش رو از دست میده ب علاوه چشماتون داغان میشه و سردرد و الی اخر.
هفت،حالا لیست و اسم کتاب ها مشخص شده میرسیم به انتشارات،یک سری انتشارات هستند که به نوعی ترجمه هاشون به اسم انتشارات گارانتی شدست،مثلا نیلوفر یا مرکز و غیره.
هشت،گاها بعضی از کتابها هستند که علاوه بر داستان،چند نقد(مثلا نصف کتاب نقده-_-) هم همراهش داره. که به التبع قیمتش میره بالاتر. حالا،اگر راحت ترید که نقد رو از تو نت پیدا کنید بگردید دنبال نسخه ای که -فقط- داستان رو داشته باشه اگر نه که... مثلا کتاب دوبلینی های جیم جویس چند نسخه از نشر های مختلف و شکل های مختلف داره.
نه،نت گوشیتون یا دفترچه یادداشت رو اماده نگه دارین که تو کتاب فروشی از اسم یک کتاب،مثلا،خوشتون اومد و خاستید بگیرید،همزمان لیست قبلیتون و بودجتون رو سبک سنگین که میکنید میبینید ک هم اینو میخاید هم اونو،اسم کتاب و نویسندش رو یادداشت کنید که سرفرصت بگردید دنبالش که ببینید تم کلی،ویژگی های نویسنده و .. چجوریه. بالاخره یا میره تو لیست یا هم کیگی بهتر که نخریدم. به عبارتی،شتابزده عمل نکنید.

اگر چیزی ب ذهنم رسید اضافه میکنم.

آخرین ویرایش:

شانا

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
1396
رشته دانشگاه
پزشکی
یکی از مهم ترین انتخا ب ها انتخاب مترجم برای کتاب های ترجمه شده است..یعنی قبل از این که بخواین یک کتاب ترجمه شده بخرین برین تو نت سرچ کنین ببینین نظر منتقدین راجع به ترجمه های مختلف چیه؟؟.مثلا دو تا ترجمه ی ناتور دشت و ناطور دشت بسیار با هم تفاوت دارن ..

hanita.ard

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
....
سال فارغ التحصیلی
99
دانشگاه
قزوین
رشته دانشگاه
شیمی محض
نویسنده و ناشر...
اون قسمت مقدمه هم مهمه...
اون قسمت برتری ک پشت کتاب مینویسن اونم خوبه
البته که قسمتشم مهمه...

صال

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی۲
شهر
اسفراین
سال فارغ التحصیلی
99
دانشگاه
آزاد بجنورد
رشته دانشگاه
پرستاری
جدا از فرموده های دوستان
کتاب را که دستتان گرفتید لذت ببرید.(ظاهری و باطنی)
اگر قرار باشد کتابی گرفت که هر زمان نگاهش کرد به زمین و زمان ناسزا گفت همان بهتر چیزی نگیرید
کتابی بگیرید که از آن لذت ببرید(درود بر آن هایی که از همه ی کتاب ها لذت می برند)

نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
اهواز
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
شیراز
رشته دانشگاه
مهندسی نرم افزار
در راستای راهنماییاتون ، چندتا سایت معتبر برای خرید کتاب هم معرفی می کنید لطفا ؟

بالا