• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

اگر پدرمادر بودید بچه تون رو چجوری تربیت می‌کردید؟

• شروع کننده موضوع
  • مدیر کل

Admin2

لنگر انداخته
عضو کادر مدیریت
مدیر کل
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1389
اگر پدرمادر بودید بچه تون رو چجوری تربیت میکردید؟ فرض کنید همین الان بچه دارید و تو سنین کودکیه. چیکار میکردید؟ چی بهش یاد میدادید؟ چجوری باهاش رفتار میکردید؟

nilofar banihashem

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبيرستان فرزانگان/فرهنگ
شهر
بجنورد
رشته دانشگاه
روان شناسی
پاسخ : اگر پدرمادر بودید بچه تون رو چجوری تربیت میکردید

مادرى ميشدم كه بچه مو با ديگران مقايسه نكنم ، چون واقعن مسخرست وعذاب اوره :|

arezoo.s

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان یک مشهد
شهر
مشهد
مدال المپیاد
فقط نه فصل مورتیمر خوندم......
پاسخ : (بدون موضوع

طوری تربیتش میکردم که درهرشرایطی از خودش راضی باشه....نه که هرکاری که بکنه آخرش بازم به این فکر بیفته که خیلی ناقص وبد انجام داده

tinaradvand

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 3
شهر
تهران
مدال المپیاد
نقره دوره 11 المپیاد نجوم و اخترفیزیک
دانشگاه
شریف
رشته دانشگاه
عمران

براش کتاب و کارتون خوب میخرم، بهش یاد میدم: اول فکر کنه بعد عمل کنه، برای هدفای بزرگ روی پای خودش وایسه، بخشنده باشه، توی کار ملت فضولی نکنه، قضاوت نکنه، راست بگه حتی اگه به ضررشه، توجیه نکنه .نمیذارم با کامپیوتر یا موبایل بازی کنه :D میبرمش توی طبیعت بگردیم.
یاد میدادم که عجله نکنه و جای اینکه صدتا کارو نصفه انجام بده یه کارو درست انجام بده.

دهقان خلافکار128

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
حلی دُ
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
96
مدال المپیاد
نقره ریاضی 95
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
پزشکی
تلگرام
تربیت درست و حسابی بچه ام :)

به نظرم نباید همه امکانات برای بچه فراهم باشه ... حتی اگه تهیه اون امکانات برای پدر و مادر خیییلی ساده باشه ...
باید بچه تو منطقه به اصطلاح "پایین شهر" بزرگ شه حتی اگه خونواده اش مرفه باشن ... بعدا که بزرگ شد بره بالا شهر مشکلی نیست ...
بچه های پایین شهر یه چیزایی رودرک میکنن که بقیه درک نمیکنن ...
+
کتاب خون باشه حتما ... :)

_.khakestari

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 4d
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
97
دانشگاه
شهيد بهشتي
رشته دانشگاه
بيوتك

رنالندی میگه :تا قبل از ازدواج شش نظریه برای تربیت فرزند داشتم ، اما الان که شش تا بچه دارم هیچ نظری ندارم

f@him

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فاتح
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
94
دانشگاه
شریف
رشته دانشگاه
IT

کتابخون بارش میاوردم...اینطوری که خودم زیاد کتاب میخوندم حتما و به همسرم هم حتما میگفتم این کارو بکنه تا فضا کاملا کتابخون مانند شه :D
اعتماد به نفسشو له نمیکردم هیچ وقت
باهاش تو هر شرایطی سعی میکردم منطقی حرف بزنم و حتما قانعش کنم
از بچگی یه موسیقی و یه زبان دیگه ام بهش یاد میدادم
تک فرزند اصلا نمیخوام و حداقل 3تا بچه میاوردم
رو ادب و معاشرتش زیاد کار میکردم
و....

deniz_nabege

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
بناب

امروز معلم زبانمون یه چیز جالبی بهمون گفت که احساس کردم خوبه تو این تاپیک بگم
تو کشورای جهان سوم والدین به فرزنداشون همچین حسی رو انتقال میدن که بچه ها وظیفشونه از پدر و مادرشون مراقبت کنن و اصلا وجود بچه تا حدودی بخاطر اینه که وقتی پیر شدیم کسی باشه که ازمون مراقبت کنه خوب این خیلی خوبه که ما نسبت به پدر و مادرمون احساس مسئولیت کنیم
ولی این قانون طبیعته کسی پدر و مادر مارو به دنیا اورده و همچنین مارو و تا آخرم همینطوریه که یه سری به دنیا میان و از طرفی یه سری از دنیا میرن و بچه ها هیچ وظیفه ای ندارن که به اجبار از ما مراقبت کنن
اگه من مسئولیت بزرگ کردن یه بچه رو داشتم حتما بهش یاد میدادم که سرنوشت خودش بسته به زمان و مکان شرایط زندگی من نداره و هر جایی که احساس شادی میکنه و فکر میکنه اونجا موفقه میتونه اونجا زندگی کنه
این خیلی ارامش بزرگی میتونه به بچه ها بده که مسولیت زندگی ما و مراقبت از ما به عهده اونا نیست اتفاقا من برعکس اونایی فکر میکنم که میگن اینطوری دیگه احساس و عاطفه وجود نداره

happiestchemist

ملکه ی شیشه ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
4d
سال فارغ التحصیلی
1390
مدال المپیاد
دارم.
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
داروسازی

بهترین کار تربیت نکردنه. پیامبرای اولولعزم پدر نداشتن خیلیاشون، عیسی و ابراهیم و محمد ص ..پسر نوح و یعقوب اونجوری شدن.
الکی نباید تلاش کرد مدل خاصی تربیت کنی. صرفا اسایش و امنیت فراهم کنی خودش راه خودشو پیدا کنه.
همه صفات اخلاقی رم تو جامعه خودش میبینه میفهمه کار درست و غلط چیه، القا کردن چیزی رو حل نمیکنه.

جوجه

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2 تهران
شهر
کرج . ری. تهران
سال فارغ التحصیلی
91
دانشگاه
دانشگاه تهران و دانشگاه ع.پ. ایران
رشته دانشگاه
روان شناسي باليني

به نقل از ملکه شیشه ای :
بهترین کار تربیت نکردنه. پیامبرای اولولعزم پدر نداشتن خیلیاشون، عیسی و ابراهیم و محمد ص ..پسر نوح و یعقوب اونجوری شدن.
الکی نباید تلاش کرد مدل خاصی تربیت کنی. صرفا اسایش و امنیت فراهم کنی خودش راه خودشو پیدا کنه.
همه صفات اخلاقی رم تو جامعه خودش میبینه میفهمه کار درست و غلط چیه، القا کردن چیزی رو حل نمیکنه.

یه کتاب جالبی هست اسمش اینه : چه چیزی تربیت نیست !!!

بعد توضیح می ده چه کارایی که اسمشو گذاشتیم تربیت ، اگه نکنیم بچه خوب تر می شه :D

Arghavan S

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
---
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
0

به نقل از ملکه شیشه ای :
بنده عذر می‌خوام؛ ولی هاااا؟! :‌))
اول این که «تربیت کردن» معنیش القا کردن نیست. این که به بچه یاد بدی روی فرش کف خونه عمدا ادرار نکنه تربیت کردن ه؛ این که اگه کسی رو توی مهدکودک کتک زد به‌ش بگی این کار رو نکنه، و این که اگه زیر بار حرف زور بچه‌ی پرروی مهدکودک رفت به‌ش یاد بدی مقاومت کنه و‌ در برابر چرندیات کوتاه نیاد تربیت کردن ه.
من تقریبا هیچ اطل‍اعات ویژه‌ای ندارم‌ درمورد روان‌شناسی و امثاله؛ ولی اون چیزی که به نظرم مشخص ه این ه که بچه‌ تا یه سنّی باید به‌ش آموزش داده شه درمورد همه‌چیز، در همون سطحی که یه بچه مواجه می‌شه باهاش. اگه بخوای مستقیم بچه‌ی هفت ساله، ده ساله، دوازده ساله رو بفرستی توی جامعه که صفات اخل‍اقی رو خودش ببینه و انتخاب کنه که خب هر بل‍ایی ممکن ه سر خودش بیاره با قدرت منطق و استدل‍ال یه بچه! متوجه یی که به عنوان یه والد، مسوول بچه‌ت یی و مسوول بچگی‌ش و انتخاب‌هایی که تا وقتِ بلوغ عقلی‌ش می‌کنه؟ این که راهِ درست رو بهش نشون بدی و توی اون راه تا وقتی بچه ست پیش ببری‌ش و بذاری بعد از یه سن خاصی که شخصیت‌ش مستقل شد خودش دیگه مسوول انتخاب‌هاش باشه، چرا القاکردن محسوب می‌شه؟ ایرادش کجا ست؟ فقط این که «پیامبرهای اولواالعزم پدر نداشتن تربیت نشدن پس من هم بچه‌م رو تربیت نمی‌کنم می‌ذارم‌ خودش پیامبروار راهش رو پیدا کنه» ؟
تاکید می‌کنم که آیا متوجه یی که مسوول بچه‌ای هستی که به دنیا میاری؟ و یه گیاه نکاشته‌یی که به‌ش آب بدی و بذاری‌ش تو آفتاب، خودش خودبه‌خود رشد کنه؟

farshad5346

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
سمپااااد
شهر
.
سال فارغ التحصیلی
91

دکتر هلاکویی یه مجموعه ای داره که اصول تعلیم و تربیت کودکان و نوجوانان از تولد تا 19 سالگی رو خوب توضیح میده...بنا به گفته خودش روی این موضوع خیلی بیشتر از بقیه حیطه های روانشناسی کار و تحقیق و مطالعه کرده...توضیح میده که وظیفه هر مرد و زنی هس که قبل بچه دار شدن این اصول رو بدونن و گرننه مطمعنا آسیبهایی رو به بچه ها وارد میکنن.....یه جمله معروفی هم داره که میگه وظیفه اصلی ما تامین صرف امکانات برای بچه ها نیس بلکه وظیفه اصلی ما تمیز نگه داشتن مغز فرزندانمان است

نام مرکز سمپاد
بستان
شهر
یک
سال فارغ التحصیلی
2002

به نقل از ملکه شیشه ای :
توی کتاب هدیه‌های آسمانی سوم دبستان هم نوشته که پیامبر اسلام بعد از مرگ مادر و پدرشون، پیش عبدالمطلب که پدربزرگ‌شون باشه بزرگ‌ شدن. ( و بعد از مرگ عبدالمطلب، پیش ابوطالب که عموشون باشه)
و یوسف نجار، درسته که طبق گفته‌های اسلام و مسیحیت، پدر بیولوژیکی عیسی نیستن، ولی نقش تربیت عیسی رو به عهده داشتن.
به علاوه، تارح/آزر (روایات مختلفه، ولی قطعا یکی‌شون) پدر ابراهیم بوده و نقش تربیت ایشون رو به عهده داشته.

پس شاید بعضی‌هاشون «پدر» نداشتن، ولی سرپرست و کسی که تربیت‌شون کنه رو داشته‌ن.

hanie468

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
شهرعسل
.

-براش وقت میزاشتم و در طول تمام دوران زندگیش همراهش میبودم..مخصوصا نوجوانی و جوانی
-آرزوهایی ک خودم بهشون نرسیدم رو انتظار نداشتم اون براورده کنه..چون مغتقدم اگه من استعداد رسیدن بهشو نداشتم به احتمال زیاد اون هم نداره..تصمیم با خودشه
-اونقدر خودمو توی کارهام غرق نمیکنم ک به احساسات بچم لطمه وارد بشه
-جلوی بچه با کسی دعوا و مشاجره نمیکنم
-بهشون یاد میدم اینترنت گوشی موبایل و ... خطرناکن و باید درست استفاده بشن..میتونن ضربه های بدی برای اینده اون داشته باشن
-اونقدر باهاش صمیمی میشم ک نخواد خلا احساس و مشکلاتش رو با غریبه ها در میون بزاره
-گوش شنوابراش میشم
-بهش یاد میدم خودشو دوست داشته باشه..کسی ک از خودش بدش بیاد اینده خوبی نداره
-بهش یاد میدم اگه اشتباهی کرد ناراحت نشه.چون زمینه ساز تکرار اشتباهات بعدیش میشه.
-اگه خواستم از چیزی منعش کنم ی جایگزین براش پیدا میکنم..چون میدونم اگر بخوام همش منعش کنم یا بیشتر جذبش میشه یا سراغ چیز خطرناک تری میره
-از کوچیکی بهش یاد میدم نماز بخونه
-کلاس قران ببرمش
و..........
((عجب در بحر نقش مادری مغروق شدما :)) :))))

happiestchemist

ملکه ی شیشه ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
4d
سال فارغ التحصیلی
1390
مدال المپیاد
دارم.
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
داروسازی
پاسخ

به نقل از ارغوان :
بنده عذر می‌خوام؛ ولی هاااا؟! :‌))
اول این که «تربیت کردن» معنیش القا کردن نیست. این که به بچه یاد بدی روی فرش کف خونه عمدا ادرار نکنه تربیت کردن ه؛ این که اگه کسی رو توی مهدکودک کتک زد به‌ش بگی این کار رو نکنه، و این که اگه زیر بار حرف زور بچه‌ی پرروی مهدکودک رفت به‌ش یاد بدی مقاومت کنه و‌ در برابر چرندیات کوتاه نیاد تربیت کردن ه.
من تقریبا هیچ اطل‍اعات ویژه‌ای ندارم‌ درمورد روان‌شناسی و امثاله؛ ولی اون چیزی که به نظرم مشخص ه این ه که بچه‌ تا یه سنّی باید به‌ش آموزش داده شه درمورد همه‌چیز، در همون سطحی که یه بچه مواجه می‌شه باهاش. اگه بخوای مستقیم بچه‌ی هفت ساله، ده ساله، دوازده ساله رو بفرستی توی جامعه که صفات اخل‍اقی رو خودش ببینه و انتخاب کنه که خب هر بل‍ایی ممکن ه سر خودش بیاره با قدرت منطق و استدل‍ال یه بچه! متوجه یی که به عنوان یه والد، مسوول بچه‌ت یی و مسوول بچگی‌ش و انتخاب‌هایی که تا وقتِ بلوغ عقلی‌ش می‌کنه؟ این که راهِ درست رو بهش نشون بدی و توی اون راه تا وقتی بچه ست پیش ببری‌ش و بذاری بعد از یه سن خاصی که شخصیت‌ش مستقل شد خودش دیگه مسوول انتخاب‌هاش باشه، چرا القاکردن محسوب می‌شه؟ ایرادش کجا ست؟ فقط این که «پیامبرهای اولواالعزم پدر نداشتن تربیت نشدن پس من هم بچه‌م رو تربیت نمی‌کنم می‌ذارم‌ خودش پیامبروار راهش رو پیدا کنه» ؟
تاکید می‌کنم که آیا متوجه یی که مسوول بچه‌ای هستی که به دنیا میاری؟ و یه گیاه نکاشته‌یی که به‌ش آب بدی و بذاری‌ش تو آفتاب، خودش خودبه‌خود رشد کنه؟
استاد اخلاق خانواده ما در مبحث تربیت کودک زیر 5سال گفت هیچ وقت به بچه نگید روی فرش ادرار نکن فقط درستشو یاد بدید، خود بچه اگر بهش نگید هم میبینه بقیه این کار رو نمیکنن، الکی خجالتش ندید.

خیلی خوشم میاد میرید بالای منبر و مواخذه می کنید،،،ماشالا
نه من متوجه نیستم فقط شما متوجهی :>

mohammadx0098

Mohammad_A
نام مرکز سمپاد
میرزا کوچک خان 2
شهر
رشت
سال فارغ التحصیلی
95
دانشگاه
صنعتی اصفهان
رشته دانشگاه
مهندسی عمران

قرار نیست به بچه ها اموزش داده بشه که چه کار هایی رو انجام ندن ...
بلکه باید کارهای درست بهشون آموزش داده بشه ...
و باید دید هدف از این آموزش چیه ؟
هدف این نیست که بچه به چیزی که ما(پدر و مادر و..) انتظار داریم برسه ...
هدف اینه که تحت بعضی آموزش ها شخصیتش شکل بگیره وبتونه واسه خودش تصمیم های درست بگیره ...
واما ... :
*-هیچ وقت با بقیه مقایسش نمیکردم -_-
*-اگر تو زمینه ای شکست بخوره نمیرم نمک بپاشم رو زخمش :|
*-انتظارات تخیلی ازش نمیداشتم !
آقای هلاکویی با آموزش زیر 3،4 سال(درست گفتم ؟ ) مخالفن حالا میخواد هرچی باشه ..(قرآن و زبان و...) تو این سن باید مهارت های دیگه ای رو یاد بگیرن برای آموزش در سنین بالاتر هم وقت هست ...
سن کودکی سن زیر فشار بردن و ... اینا نیست ! جاست آموزش بعضی از مهارت ها !
مستر هلاکویی چیزای جالبی گفتن حتما گوش بدین ...

rdahl_kn

دایان
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۲
شهر
شیراز
دانشگاه
University of Calgary

به نقل از ملکه شیشه ای :
استاد اخلاق خانواده ما در مبحث تربیت کودک زیر 5سال گفت هیچ وقت به بچه نگید روی فرش ادرار نکن فقط درستشو یاد بدید، خود بچه اگر بهش نگید هم میبینه بقیه این کار رو نمیکنن، الکی خجالتش ندید.

[ltr]You have an interesting habit of completely missing the points and focusing on small worthless words.[rtl]
ارغوان نگفت باید بزنی تو سر بچه بهش بگی نکن. گفت تربیت یعنی "یاد دادن" و این حرف هم اصلا تناقضی با حرفای استاد شما نداره.
و این جمله ی "نه فقط تو متوجهی" جواب کودکانه ایه. توصیه ی من اینه که از این لحن در debate های آینده بپرهیزید. تصویر مناسبی ازتون نشون نمیده و نه تنها باعث نمیشه آدما باهاتون موافقت کنن بلکه اثرات منفی هم داره.

tigon

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
شعر هایم
مدال المپیاد
نقره یک زیست دوره 18
دانشگاه
شهید‌بهشتی تهران
رشته دانشگاه
پزشکی

چیزی که مدنظرمه اینه که چه پسر باشه چه دختر
بهش یاد بدم که عرف جامعه نمیتونه باعث شه انجام یه سری کارا حق پسرا باشه و واسه دخترا ننگ و گناه

+طبیعتا مظورم چیزای افراطی نیست

maziar

مازیمون
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران، استانبول، کوالالامپور، اُسلو!
دانشگاه
Universitetet i Oslo
رشته دانشگاه
ریاضی، CS، نانو الکترونیک
پاسخ : پاسخ

به نقل از ملکه شیشه ای :
خب پر واضحه که متوجه نیستی.

به نظر من تربیت تا سن ۶ سالگی معنی داره، بعد از اون بچه وقت زیادی رو در مدرسه میگذرونه و تربیت توسط اونا صورت میگیره، بیشتر بچه رو باید تشویق کرد به یاد گرفتن موضوعات مختلف، تا کم کم ببینه کدوم موضوع رو برای ادامه دادن و حرفه ای شدن ترجیح میده.
من بیشتر از اخلاق، تاکیدم روی قوانینه. با توجه به اینکه اگر من فرزندی داشته باشم، در کشوری بزرگ خواهد شد که قوانین بر اساس حقوق فردی و حداکثر ازادی ها نوشته شده، قانون به عنوان حد متعالی شناخته میشه.

و بعد از ۱۶ سالگی هم اگه هنوز از من جدا نشده باشه، قطعا ازش پول اجاره ی اتاقشو میگیرم و بعد از ۱۷ سالگی به شدت سر مهمونی گرفتن و امثالش سختگیری میکنم تا بفهمه اگه حاضره پول بده برای اجاره، حداقل بره مستقل شه تا بهش بیشترم خوش بگذره!

طبیعتا بعد از ۱۴ و قبل از ۱۸ سالگیش اگه ابجو یا مشروب یا سیگار بخواد بکشه، ترجیح میدم به من بگه و من براش بخرم، که خب بتونم بالاسرش باشم که یه وقت بلایی سر خودش نیاره و مطمین شم بهش خوش میگذره. دیگه بعد از اون دیگه زندگی، زندگی اونه. هر جا میخواد بره، هر کاری بخواد بکنه نه قانونن به من مربوطه نه من میخوام که خبر داشته باشم. کمک بخواد سعی میکنم کمکش کنم اگه ببینم خودش نمیتونه. وگرنه دیگه اهمیتی برام نداره.

اون ۱۸ ساله بشه دیگه دوران بازنگشستگی و مسافرت من شروع میشه، احتمالا چند سال یه بار ببینمش اصلا :-/

happiestchemist

ملکه ی شیشه ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
4d
سال فارغ التحصیلی
1390
مدال المپیاد
دارم.
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
داروسازی
پاسخ

به نقل از مازیمون :
خب پر واضحه که متوجه نیستی.

به نظر من تربیت تا سن ۶ سالگی معنی داره، بعد از اون بچه وقت زیادی رو در مدرسه میگذرونه و تربیت توسط اونا صورت میگیره، بیشتر بچه رو باید تشویق کرد به یاد گرفتن موضوعات مختلف، تا کم کم ببینه کدوم موضوع رو برای ادامه دادن و حرفه ای شدن ترجیح میده.
من بیشتر از اخلاق، تاکیدم روی قوانینه. با توجه به اینکه اگر من فرزندی داشته باشم، در کشوری بزرگ خواهد شد که قوانین بر اساس حقوق فردی و حداکثر ازادی ها نوشته شده، قانون به عنوان حد متعالی شناخته میشه.

و بعد از ۱۶ سالگی هم اگه هنوز از من جدا نشده باشه، قطعا ازش پول اجاره ی اتاقشو میگیرم و بعد از ۱۷ سالگی به شدت سر مهمونی گرفتن و امثالش سختگیری میکنم تا بفهمه اگه حاضره پول بده برای اجاره، حداقل بره مستقل شه تا بهش بیشترم خوش بگذره!

طبیعتا بعد از ۱۴ و قبل از ۱۸ سالگیش اگه ابجو یا مشروب یا سیگار بخواد بکشه، ترجیح میدم به من بگه و من براش بخرم، که خب بتونم بالاسرش باشم که یه وقت بلایی سر خودش نیاره و مطمین شم بهش خوش میگذره. دیگه بعد از اون دیگه زندگی، زندگی اونه. هر جا میخواد بره، هر کاری بخواد بکنه نه قانونن به من مربوطه نه من میخوام که خبر داشته باشم. کمک بخواد سعی میکنم کمکش کنم اگه ببینم خودش نمیتونه. وگرنه دیگه اهمیتی برام نداره.

اون ۱۸ ساله بشه دیگه دوران بازنگشستگی و مسافرت من شروع میشه، احتمالا چند سال یه بار ببینمش اصلا :-/
کلا پیامتو نخوندم چون کلا انقدر بی ادبی حال ادم بد میشه.یکم ادب داشته باشی از جمله اول حمله نمیکنی

بالا