• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت
  • شروع کننده موضوع

پهلوی

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
میرزا کوچک خان
شهر
رشت
سال فارغ التحصیلی
1399
کسانی که به نام تات خوانده می شوند در حقیقت بازمانده های اقوام ایرانی ساکن در مسیر حرکت و استقرار قبائل ترک می باشند-که عمدتا از زمان غزنویان به بعد و بالاخص در دوره سلجوقیان و مغول وارد ایران شده و بیشتر در شمال و شمال غرب ایران ساکن گشتند- اقوام ایرانی موجود در این محدوده در سایهٔ قدرت یافتن زبان ترکی به علت حمایت حکومتهای ترک همچون سلاجقه و ایلخانان و آق قویونلوها و قره قویونلوها و صفویان و...به تدریج زبان خویش را به فراموشی سپرده و به زبان ترکی تکلم نمودنداما عده ای از آنان همچنان بر زبان ایرانی خویش اصرار ورزیده و به شکل جزیره های زبانی به حیات خود ادمه دادند. این عده همچنان با عنوان تات خوانده شدند که در ابتدا از سوی ترکان به همه ایرانیان فارس زبان اطلاق می شد ولی در گذر زمان و هم اکنون فقط به ساکنین همان جزیره های زبانی گفته می شود.این جزیره های سکونتی متمرکز نبوده و در گستره ساحل غربی دریای خزر تا همدان و حتی در مسیر شرقی تا سمنان و خراسان قرار گرفته اند و ساکنان آنها یک قومیّت و نژاد خاص را تشکیل نمی دهند و حتی زبان و گویش یکسانی نیز ندارند بلکه باقیمانده اقوام متفاوت ایرانی می باشند که با مسامحه همگی به نام تات خوانده می شوند.
تذکر این مطلب ضروری است که تاریخ ایران زمین قومی به نام تات را نمی شناسد بلکه این نامی است که توسط دیگران به ایرانیان داده شده است.
زبانی که تاتها بدان تکلم می کنند نیز واحد نیست و تاتی های مناطق مختلف در حقیقت بازمانده زبانها و گویشهای متفاوت ایرانی می باشند که در مناطق مختلف قبل از آمدن ترکان بدانها تکلم می شده است و به این علت تفاوتهایی نیز با هم دارندکه البته چون همه از زبان ایرانی باستان منشعب شده اند و مناطق تکلم آنها نیز تقریبا نزدیک هم می باشند ، شباهتهایی نیز باهم دارند.
عمده تاتهای امروزی در حوزه سرزمین آذربایجان کهن ،که همان ماد خرد و ماد آتورپاتکان می باشد، زندگی مینمایند؛ بنابراین می‌توان ریشه ی اصلی زبان آنها را مادی دانست که در طول قرون متمادی تحت تأثیر اوستایی، که زبان مذهبی مردمان این سامان بوده، و فارسی باستان و پهلوی اشکانی و پهلوی ساسانی و فارسی دری، که به ترتیب زبان رسمی حکومتهای هخامنشی و اشکانی و ساسانی و حکومتهای پس از اسلام بوده، در قرون اول اسلامی به شکل زبان آذری نمود داشته و پس از آن با هجوم و مهاجرت ترکان میدان را برای رقیب واگذار کرده و خود در شکل جزیره های زبانی در بعضی از روستاها و بخشها به حیات خود ادامه داده است که با کمال تأسف روز به روز ازتعداد گویشوران به آخرین شکل آن یعنی تاتی کاسته شده و تعداد بیشتری از تاتها ترک زبان شوند.

f-1391

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
بجنورد
سال فارغ التحصیلی
94
رشته دانشگاه
روانشناسی
میدونم خراسان شمالی تات داره،منطقه راز و جرگلان که طرز صحبت کردنشون اصلا آشنا نیست و شکل خاصی داره،اما از لحاظ طرز پوشش چهره و بقیه ی چیزا با بقیه تفاوتی ندارن فقط و زبان تاتیشون در کنار زبان دیگه ای استفاده میشه چون تعدادشون خیلی کمه...

• شروع کننده موضوع

پهلوی

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
میرزا کوچک خان
شهر
رشت
سال فارغ التحصیلی
1399
مردم مناطقی مثل اسفراین، شاهرود خلخال، تاکستان، دانسفهان، طالقان، رودبار و یه سری دسته های کوچیک دیگه در کل ایران یا مثل شاهرود کاملا تات هستن، یا مثل رودبار و اسفراین در کنار مردم دیگه زندگی میکنن
قبلا هم گفتم اکثر شهر های ترک زبان امروز مثل میانه کمتر از صد ساله که ترک زبان شدن و قبل از اون همه شون تات بودن

boodika

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
ناکجا
سال فارغ التحصیلی
1398
دوست من تات هستش (البته طبق اولین پست که تات به همه فارس زبانان میگفتند یکم این اسم شاید درست نباشه)وقتی تاتی حرف میزنه خیلی نزدیک گیلکیه خوش میگه خیلی کلمات گیلکی توش قاطی شده

• شروع کننده موضوع

پهلوی

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
میرزا کوچک خان
شهر
رشت
سال فارغ التحصیلی
1399
دوست من تات هستش (البته طبق اولین پست که تات به همه فارس زبانان میگفتند یکم این اسم شاید درست نباشه)وقتی تاتی حرف میزنه خیلی نزدیک گیلکیه خوش میگه خیلی کلمات گیلکی توش قاطی شده
من زبان تاتی اکثر نقاط ایران رو بررسی کردم، فقط زبان تاتی رودبار انقدر به گیلکی نزدیک شده که الان نمیشه گفت زبانشون چی بوده چون بین تالشی، تاتی و گیلکیه.

Su Señor

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بابائی
شهر
قزوین
سال فارغ التحصیلی
0000
یک چیز عرض کنم تا اونجا که من میدونم تاتی یکی از زبان های ایرانی و کمی شبیه گیلکی و مازنیه
بعدش فک کنم زبان محلی الموت و اطراف اونه

• شروع کننده موضوع

پهلوی

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
میرزا کوچک خان
شهر
رشت
سال فارغ التحصیلی
1399
یک چیز عرض کنم تا اونجا که من میدونم تاتی یکی از زبان های ایرانی و کمی شبیه گیلکی و مازنیه که در الموت و قسمت هایی از قزوین به کار برده میسشه
صحیح، ولی تاتی یه زبان نیست، مجموعا چند نوع گویش داره
تاتی آذربایجان نزدیک به کوردیه
تاتی اردبیل نزدیک به تالشیه
تاتی رودبار نزدیک به گیلکی
تاتی قزوین و سمنان هم به هم نزدیکن
ولی در مجموع اگه با هم مقایسه کنید می‌بینید خیلی با هم ارتباط و پیوستگی دارن

• شروع کننده موضوع

پهلوی

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
میرزا کوچک خان
شهر
رشت
سال فارغ التحصیلی
1399
پانفارس های بدبخت
«پانفارس های بدبخت» برای مقابله و مباحثه مستند، آمادگی کامل دارن
اگه میخواید با همین امثال «بدبخت» و «فاشیست» شروع کنید به حرف زدن، به نظرم بحث نکنید، اگه منطق و سندی هم دارید بسم‌الله
ضمنا؛ این تاپیک جاش نیست
تاپیک های تاریخی رو بگردید

Su Señor

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بابائی
شهر
قزوین
سال فارغ التحصیلی
0000
میدونی داره حقیقتو میگه واقعا مناطق آذربایجان و آناتولی ترک نبودن من هم ترکم ولی ما ترکا اصلیتمون بر میگرده به شرق دریای خزر مناطق ترکستان و ترکمنستان و ازبکستان تا شرق چین و روسیه
صحیح، ولی تاتی یه زبان نیست، مجموعا چند نوع گویش داره
تاتی آذربایجان نزدیک به کوردیه
تاتی اردبیل نزدیک به تالشیه
تاتی رودبار نزدیک به گیلکی
تاتی قزوین و سمنان هم به هم نزدیکن
ولی در مجموع اگه با هم مقایسه کنید می‌بینید خیلی با هم ارتباط و پیوستگی دارن
پانفارس های بدبخت

• شروع کننده موضوع

پهلوی

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
میرزا کوچک خان
شهر
رشت
سال فارغ التحصیلی
1399
میدونی داره حقیقتو میگه واقعا مناطق آذربایجان و آناتولی ترک نبودن من هم ترکم ولی ما ترکا اصلیتمون بر میگرده به شرق دریای خزر مناطق ترکستان و ترکمنستان و ازبکستان تا شرق چین و روسیه
برادر جان من یک‌ تابستون کامل اینجا شرحه شرحه شدم که همین حرفا رو به بعضیا بفهمونم
نمیخوان بفهمن دیگه تقصیر ما نیست
سند و منبع مثل مور و ملخ ریخته
اگه دغدغه‌شون یادگیریه برن بخونن، اگه توجیه هویتشونه دیگه ربطی به من نداره
در امور تحقیقاتی‌شون (!) موفق باشن

بالا