• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

ایرانیان باستان چگونه ازدواج می کردند.

• شروع کننده موضوع radmehrr
  • تاریخ شروع
  • شروع کننده موضوع

radmehrr

مهمان
سفره گواه گیری (سفره عقد)در ایران باستان
درگذشته ایرانیان باستان به جشن عروسی سور میگفتند عروس لباس سبز گاهی اوقات با گل آرایی می پوشیده و تور یا پارچه ای سبزرنگ روی سرمی انداخته،داماد نیزعرقچین سبز بر سر و روی شانه راست او چادرشب یا دستمال سبز انداخته می شده در پشت سرداماد برادر یا یكی ازبستگان بسیار نزدیك او می ایستاده و دردست (یا در سینی كوچك) یك دستمال سبز،یك انارشیرین یك تخم مرغ یك قیچی و كمی نقل و شیرینی و آویشن همراه با نخ و سوزن سبز رابالای سرداماد نگه می داشته، یا در داخل سفره ای به نام سفره گواه (سفره عقد) قرار می دادند.

سفره گواه معمولا سبز رنگ و شامل موارد زیر است
نگاره اشو زرتشت -كتاب اوستا و كُشتی باز نشده- شمع یا لاله یا چراغ روشن- قند سبز- گلدان گل و سرو - نقل وشیرینی - انارشیرین - یك تخم مرغ - یك عدد قیچی - یك ظرف كوچك آویشن مخلوط با برنج وسنجد - نخ وسوزن سبز - لورك عروسی(مخلوط هفت نوع آجیل شیرین) كه روی آن نقل وشیرینی ریخته شده - گلاب و آینه.

كتاب اوستا (كتاب آسمانی) و كشتی
این دو نشان این است كه عروس و داماد وبعدها فرزندانشان تابع قوانین دین بوده و باید برابر دستورات آن رفتار كنند..

قند سبز
نشان سبزبختی وشیرین كامی است كه بعد از گواه گیری(عقد) به عنوان هدیه به موبدی كه گواه گرفته می دهند.

تخم مرغ

به این معنا است كه همه اختیاراتی كه پدر و مادر عروس و داماد درحق فرزندانشان داشته اند را از خود سلب كرده و به یك تخم مرغ مصالحه كرده وآن را بیرون می اندازند و از آن به بعد درصورتی كه از آنها خواسته شود راهنمایی خواهند كرد ولی زوج جوان را مجبورنمی كنند كه مطابق میل ایشان رفتاركنند.

برگ آویشن مخلوط با برنج و سنجد ونقل
نقل نشان شیرین كامی-برنج (درگذشته جو بكارمی بردند) نشانه بركت زندگی - سنجد محرك عشق و دلدادگی و آویشن خوش بویی و سرزندگی است كه موبد هنگام خواندن اوستای تندرستی روی شانه عروس و داماد می ریزد.

نخ و سوزن
نشان پیوند و دوختن است،اگر در زندگی زناشویی رخنه ای پدید آید یا فاصله ای ایجاد شود باید با نخ و سوزن مینوی(معنوی) آن را بدوزند و نگذارند بزرگتر شود.

قیچی
از دو تیغه درست شده و زمانی كه دو تیغه با هم كاركنند برش ایجاد می شود یعنی عروس و داماد نقش دو تیغه قیچی رادارند كه با همدلی وهم اندیشی وهمكاری می توانند زندگی را پیش ببرند.

boodika

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
ناکجا
سال فارغ التحصیلی
1398

GPON

GPON
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امین
شهر
اصفهان
سال فارغ التحصیلی
94
دانشگاه
صنعتی اصفهان
رشته دانشگاه
برق-فیزیک
چ عیبی داره تاریخ بخشی از درگیریه ادما باشه؟!:/
تاریخ برای یادگیری و تکرار نکردن اشتباهاته مثلا چه جوری اون زمون پیشرفته بودم یا چه تصمیماتی بگیریم که دوباره تو چاه نیوفتیم نه اینکه ساده ترین و پیش پا افتاده ترین موضوع رو ملت چه جوری انجام میدادن ....متوجه منظورم نمیشی دارم میگم اینقد الان موضوع مهم و خلاقانه نیس واسه این که با یه سرچ تو نت پیدا میشه تاپیک زدین !!!

boodika

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
ناکجا
سال فارغ التحصیلی
1398
تاریخ برای یادگیری و تکرار نکردن اشتباهاته مثلا چه جوری اون زمون پیشرفته بودم یا چه تصمیماتی بگیریم که دوباره تو چاه نیوفتیم نه اینکه ساده ترین و پیش پا افتاده ترین موضوع رو ملت چه جوری انجام میدادن ....متوجه منظورم نمیشی دارم میگم اینقد الان موضوع مهم و خلاقانه نیس واسه این که با یه سرچ تو نت پیدا میشه تاپیک زدین !!!
خب شاید برای شما جالب نیست..در ضمن با بخش اول جملتون موافقم اما اون توضیحی که ارائه دادین مختص تاریخ سیاسی و ...!شاید یکی دلش میخواد راجع اداب ازدواج در قدیم بدونه...و البته حق با شماست این تاپیک اگه بحث محور زده میشد بهتر بود

hanita.ard

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
....
سال فارغ التحصیلی
99
دانشگاه
قزوین
رشته دانشگاه
شیمی محض
من ی سوال دارم.چند وقت پیش یکی از دوستان گفت ک یکی از اشناهاشون عقد اریایی داشته
این عقد چ جوریه
الان مجازه ک یکی ب سبک اریای عقد کنه بدون صیغه عربی و اینا؟؟

boodika

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
ناکجا
سال فارغ التحصیلی
1398
برای مسلمان که فکر نکنم درست باشه چون اون عبارت "انکاح و..."باید خونده شه تا بقیه ماجرا من کسایی دیدم که اینکارو میکنن ولی حتما قبلش یه عقد عربی کردن و اون اریایی یه ژسته بیشتر نه چیز دیگه ای

اُمـــــــیـــــــــد :)

کاربر خیلی حرفه ای
نام مرکز سمپاد
ش.د.غ یکم
شهر
شیراز
سال فارغ التحصیلی
96
مدال المپیاد
سه ماه المپ نجوم خوندم
رشته دانشگاه
مهندس کامپیوتر
برای مسلمان که فکر نکنم درست باشه چون اون عبارت "انکاح و..."باید خونده شه تا بقیه ماجرا من کسایی دیدم که اینکارو میکنن ولی حتما قبلش یه عقد عربی کردن و اون اریایی یه ژسته بیشتر نه چیز دیگه ای
شما من رو میشناسید دیگه ؟
دختر خاله ام یادم میاد برای عقد موقتش ( دوران نامزدی قبل از ازدواجش) عینا ترجمه همون عبارت های عربی رو براش خوندن و از دفتر مرجع هم پرسیده بودن ، گفتند اشکالی نداره . یعنی به عینه دیدم از لفظ عربی استفاده نشد .

boodika

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
ناکجا
سال فارغ التحصیلی
1398
البته ما از روحانی که عقد رو میخونه هم سوال کردیم فارسی اشکال داره..؟گفت حتما باید عربی خونده شه:/

Sanctum

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهيد بهشتي
شهر
مياندوآب
سال فارغ التحصیلی
94
دانشگاه
علوم پزشكي شيراز - پردیس
رشته دانشگاه
دندان پزشكي
عربی بنابر احتیاط واجب باید خونده بشه در کنارش اگه خواستن فارسی هم میتونن بخونن.

آخرین ویرایش:

dr.namingstuff

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان علامه حلی 1 تهران
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
98
من که به نظر مسخره بازی شونه و عربی کلا هیچ جا نیاز نیست‌.

بالا