• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

امیرحسین

• شروع کننده موضوع

امیرحسین

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
بوشهر
سال فارغ التحصیلی
91
دانشگاه
خواجه نصیر
رشته دانشگاه
مهندسی برق
این تاپیک رو برای این زدم که در مورد موسیقی‌‎هایی که گوش می‌دم بنویسم.
یه چیز مشابه فیلم‎شناسی.
حالا چرا یوزرم رو ضمیمه اسم تاپیک نکردم؟
خب دلم خواسته :D بالاخره اولین نفرم این مدل تاپیک رو انجمن موسیقی می‎زنه :D
توجه داشته باشید قرار نیست همون حسی که من از موسیقی بگیرم شما هم بگیرید پس اگه نظرم در مورد موسیقی برای شما اغراق‌آمیز بود خرده نگیرید.
======
داشتم فکر می‎کردم اوّلین موسیقی که می‌خوام در موردش بنویسم چی باشه. هر بار بهش فکر می‎کردم فقط یه موسیقی بودش که باید و باید و باید اوّلین می‌شد چون این موسیقی از اینجا برام اومده و متعلق به همینجاست.
این موسیقی یادگاری مسعود بهرامی شریف به یکی از دوستان سمپادی من بود که اون دوست هم این آهنگ رو به من داد و کمی بعدش مسعود فوت کرد.
----------
3:10 Yuma
یکی از ارزشمندترین موسیقی‌های من هستش که خیلی کم اشتراک گذاشتمش و خیلی زیاد شنیدمش.
یکی از شاهکارهای مارکو بلترامی که در عین کوتاهی منظور غم و تنهایی خودش رو می‎رسونه.
بار اوّل که گوش دادمش بدون اینکه فیلم رو دیده باشم حس تنهایی توی یه صحرا رو بهم دست داد.
این آهنگ رو بهتره با یه هدفون خوب گوش بدین تا ظرافت و زیباییش رو بهتر متوجه بشید. سازها به مرور زمان به موسیقی اضافه می‎شوند و اینکه سازها بین دو گوش هدفون تقسیم می‎شوند جوری که در سمت راست گیتار و در اواخر موسیقی در سمت چپ طبل ریز.
موسیقی این قابلیت رو داره که به دفعات متواتری شنیده بشه بدون اینکه احساس تکراری شدن به شنونده بده
فقط توی صحرای تنهایی با آرامش قدم زد.

نام مرکز سمپاد
فرزانگان زینب:)
شهر
تهر
سال فارغ التحصیلی
95
دانشگاه
علامه طباطبایی
رشته دانشگاه
روان شناسی
بعدا پاک بشه اما پیشنهاد زیر انجمن همچین چیزی رو داده بودن بچه ها و مخالفت شد .
حالا که امیرحسین پیش قدم شده زیر انجمنشو بزنید ما هم استفاده کنیم:-"

• شروع کننده موضوع

امیرحسین

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
بوشهر
سال فارغ التحصیلی
91
دانشگاه
خواجه نصیر
رشته دانشگاه
مهندسی برق
@MTHR

آقا ما هم میخوایم تاپیک بزنیم :-"

الان من تافته جدا بافته نیستم که
خب تو هم برو تاپیک خودت رو بزن.
من قبل از زدن تاپیک خودم با محمد هماهنگ کردم مشکلی نداشت.
بعدا پاک بشه اما پیشنهاد زیر انجمن همچین چیزی رو داده بودن بچه ها و مخالفت شد .
حالا که امیرحسین پیش قدم شده زیر انجمنشو بزنید ما هم استفاده کنیم:-"

بنظرم خیلی منتظر زیر انجمن نمونید هرکس تاپیک خودش رو بزنه اگه تعداد زیاد بشه بعدش زیر انجمن ساخته می‎شه.

• شروع کننده موضوع

امیرحسین

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
بوشهر
سال فارغ التحصیلی
91
دانشگاه
خواجه نصیر
رشته دانشگاه
مهندسی برق
James Arthur
پسر جوانی که از به نمایش گذاشتن لطافت احساسش هیچ ابایی نداره.
برنده نهمین دوره از برنامه x factor توی آهنگ Say You Won't Let Go افکار عاشقانه‌اش رو به تصویر می‎کشه شاید اینجور فکر کردن برای هرکسی خوش‌آیند نباشه و شاید هم مورد تمسخر قرار بگیره. ولی با خوندن این آهنگ به افرادی رویاپرداز که توی روابط دو نفرشون قلبشون حکمرانی می‎کنه کمک شایانی کرده. افرادی که سعی دارند طرف مقابلشون رو به بهانه‌های مختلف شاد کنند حتّی اگه این شادی به انجام کار ساده‌ای مثل فراهم کردن صبحانه توی تخت و بوسیدن پیشونیش باشه.
خیلی روان می‎خونه و فکر کنم اگه آدم با دقت گوش بده بدون خوندن متن آهنگ هم بتونه کلام رو متوجه بشه.
توی این ترک این قسمت رو بیشتر از همه دوست دارم که می‎گه :
Oh, and you look as beautiful as ever
And I swear that everyday you'll get better​

می‎دونی شاید یه شخص اینقدر زیبا باشه که آدم قادر نباشه اصلاً بهش نگاه کنه یا یکی قیافه‎اش معمولی باشه ولی بعد اینکه یه رابطه شکل بگیره این رفتارهاست که روی دید ما تاثیر داره و وقتی یکی عاشق باشه و معشوقت اون طور که برای آدم قشنگه رفتار کنه روز به روز اون رو زیباتر می‎بینه.
دانلود آهنگ

آخرین ویرایش:
  • شروع کننده موضوع

امیرحسین

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
بوشهر
سال فارغ التحصیلی
91
دانشگاه
خواجه نصیر
رشته دانشگاه
مهندسی برق
Metallica
Unforgiven​

وقتی این آهنگ رو گوش می‌دم مثل پرنده‌ای توی سرمای زمستان بی‎پناه . مثل سربازی که خون روی لب‌هاش و سرما به استخونش زده تنها . مثل درختی که برگ‌هاش ریخته باشه و با تمام دستانش به سمت آسمان باشه؛ توی یه دشت پر از برف.
ناامید کننده هست این آهنگ برام ولی اینقدر قشنگ هست که مقابلش مقاومت نکنم.

You labeled me
I'll label you
So I dub thee unforgiven
شاید این حسی که من از این آهنگ می‎گیرم شما نگیرید مهمه که هر آهنگ شما چه موقع گوش داده باشید و آهنگ شما رو یاد چه چیزهایی یا چه اشخاصی بندازه.
دانلود آهنگ

• شروع کننده موضوع

امیرحسین

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
بوشهر
سال فارغ التحصیلی
91
دانشگاه
خواجه نصیر
رشته دانشگاه
مهندسی برق
Coldplay
Up&Up

کلدپلی از محدود گروه‎هایی هست که متن‌ آهنگ‌هاشون تو قلبم لونه کرده توی مغزم خاطره بازی می‎کنه و روی زبانم پرواز.
شاید بتونم در مورد خیلی از آهنگ‌هاشون بنویسم ولی فکر کنم این آهنگ برای شروع مناسب باشه این آهنگ رو تو یه کلمه بخوام خلاصه کنم میشه امید.
در مواقع سخت زندگی به این آهنگ گوش می‌‎دم و ای کاش این آهنگ سال‎ای دور گذشته نوشته می‎شه به احترام این آهنگ و گروه من متنش رو به تفسیر می‎نویسم (یعنی این نوشته طولانی خواهد بود)
Fixing up a car to drive in it again​
درست کردن ماشین برای به حرکت در آوردنش کنایه از سعی برای حل مشکلات و ادامه مسیر رو به جلو هستش
Searching for the water, hoping for the rain​
دنبال آب گشتن کنایه از اینه که دنبال راه حلی هستند که براشون خیلی حیاتی هست و امید به بارون داشتن یعنی امیدشون رو از دست ندادند.
Up and up, Up and up​
یعنی پیشرفت کردن تدریجی
در ابتدای موسیقی میگه که برای حل مشکل تلاش می‌کنیم بعدش می‌گه تلاش رو کم نمی‌کنیم و بعدش امید رو از دست نمی‌دیم و می‌گه آروم آروم درست میشه :)
Down upon the canvas, working meal to meal​
زیر یه کپر هستیم و برای هر وعده غذایی باید تلاش کنیم (کنایه از سخت بودن شرایط)
Waiting for a chance to pick your orange field​
صبر می‌کنیم که زمانش برسه پرتقال از باغ بچینیم (صبر می‎کنیم همه شرایط درست بشه)
Up and up, Up and up​
یادآوری می‎کنه که باید صبر داشت و همه چیز آروم آروم درست می‎شه حالا شروع می‎کنه مثال زدن که بفهمونه صبر نیازه
See a pearl form, a diamond in the rough​
مثل مروارید و الماسی که زمان و سختی زیادی صبر و تحمل می‎کنند تا به ارزش واقعی خودشون برسند.
See a bird soaring high above the flood​
مثل پرنده‌ی که بالای یک سیل داره پرواز می‎کنه مشکلات رو در نظر نگیر و به تلاش و کوشش خودت ادامه بده؛ پرواز خودت رو داشته باش حتی اگه زیر پات سیل باشه.
It's in your blood, It's in your blood
این توی خونته
Underneath the storm an umbrella is saying
Sitting with the poison takes away the pain​
اینجا صحبت از دردهای زندگی می‎کنه که طاقت آوردنش هم شاید خیلی سخت باشه درست مثل چتری که زیر یه طوفان سهمگین باشه و بعدش می‎گه کنار این دردها نشست و از اونا یه چیز خوب ساخت درست مثل زمانی که میشه از زهر درد رو از بین برد (اگه اشتباه نکنم یه عقیده قدیمی بوده و با کریس مارتین این قسمت رو وامدار از ادبیات ما باشه (کریس مارتین مولانا می‎خونه (چقدر می‎خونه رو اطّلاعی ندارم))) تشویق می‎کنه که دید رو عوض کنیم و شاید توی هر اتفاق بدی خیریتی وجود داشته باشه که ما ازش آگاه نباشیم و بهتره که با صبوری و درس‌آموزی از مشکلات ضمینه رشد روحی خود رو فراهم کنیم
درد خیزد زین چنین دیدن درون
درد او را از حجاب آرد برون (مثنوی معنوی)
که این پشتکار و صبوری هست که باعث رسیدن به نعمت می‎شه.
هر که در قصری قرین دولتیست
آن جزای کارزار و محنتیست (مثنوی معنوی)

Up and up, Up and up​
حالا امید می‎ده که ما با هم موفّق می‎شیم از پس مشکلات بر بیایم
We’re gonna get it, get it together
I know we’re gonna get it, get it together somehow
We’re gonna get it, get it together and flower
I know, we’re gonna get it, get it together and float
We’re gonna get it, get it together and go
Up, and up, and up
Lying in the gutter, aiming for the moon​
توی شیار قرار گرفتن به معنی توی تنگنا و سختی قرار گرفتنه و ماه رو نشونه گرفتن کنایه از هدف داشتنه هدفی که برای رسیدن بهش جا نمیزنیم
Trying to empty out the ocean with a spoon​
حتی اگه به سختی خالی کردن اقیانوس با یک قاشق باشه
Up and up, up and up​
آروم آروم درست میشه.
How come people suffer? How come people part?​
چی می‎شه که مردم رنج می‎برند؟ چطور میشه از هم جدا می‌شند؟ (کریس مارتین موقع نوشتن این آهنگ به تازگی از همسرش جدا شده بود)
How come people struggle? How come people
Break your heart? Break your heart?​
چطور می‎شه که با هم درگیر می‎شند؟ چطور میشه‌که قلبت رو می‎شکونند؟
Yes I wanna grow, yes I want to feel
Yes I wanna know, show me how to
Heal it up, heal it up​
بله میخوام که رشد کنم میخوام که احساس کنم
میخوام که بدونم
نشونم بده نشونم بده
حالم رو تسکین بده حالم رو تسکین بده.
و حالا شروع می‎کنه به مثال‌هایی که با گذشت زمان ارزششون مشخص شد.
See the forest there in every seed
جنگلی رو توی هر دونه‎اش ببین (وقتی که یه دونه بود کسی نمی‎دیدش وقتی که شکوفا شد دیده می‎شه)
Angels in the marble waiting to be freed​
فرشته های توی سنگ مرمر که منتظر آزاد شدن هستن منظورش مجشمه های فرشته هست که با سنگ مرمر میسازند این رو تشبیه کرده که توی سنگ ها فرشته ها اسیرند و منتظر فرصتد تا استعداد نهفتشون نشون داده بشه و زیبایی خودشون نمایان کنند
Just need love, Just need love​
فقط به عشق نیازه فقط عشق
When the going is rough, saying​
وقتی که اوضاع وخیم می‎شه
We’re gonna get it, get it together​
ما با هم حلش می‎کنیم
I know we’re gonna get it, get it together somehow​
می‌دونم که با هم حلش می‎کنیم یه جوری با هم حلش می‎کنیم
We’re gonna get it, get it together and flower​
ما با هم حلش می‎کنیم و با هم شکوفا می‎شیم
We’re gonna get it, get it together​
با هم حلش می‎کنیم
I know, we’re gonna get it, get it together and float​
می‎دونم که با هم حلش می‎کنیم و آرامش می‎رسیم
We’re gonna get it, get it together and go​
با هم حلش می‎کنیم و رو به جلو حرکت می‎کنیم (درست مثل ماشینی که در ابتدا گفته شد با هم درستش می‎کنیم و رو به جلو حرکت می‌کنیم)
And you can say what is, or fight for it​
یا می‌تونی بیخیال بشی یا اینکه بجنگی.
Close your mind or take a risk​
به هیچ چیزی فکر نکنی و یا ریسک کنی
You can say it’s mine and clench your fist​
می‎تونی بگی مال من و دستات رو مشت کنی.
Or see each sunrise as a gift​
هر طلوع خورشید رو به عنوان یک هدیه ببینی.
Up, and up, and
Up, and up, and up​
تاکید می‎کنه که با هم می‎تونیم حلش کنیم و این موضوع رو تکرار می‎کنه.
Fixing up a car to drive in it again​
ماشین رو درست می‎کنیم و دوباره حرکت می‎کنیم.
When you’re in pain, when you think you’ve had enough
Don’t ever give up
Don’t ever give up
Believe in love​
وقتی که درد داشتی وقتی که دیگه با خودت گفتی دیگه بسمه به قدر کافی سرم اومده و از ته دل دیگه حس کردی داری کم میاری.
هیچ وقت تسلیم نشو
هیچ وقت تسلیم نشو
عشق رو باور کن
:)

دانلود آهنگ

(مرسی کریس مارتین عزیز)

آخرین ویرایش:
  • شروع کننده موضوع

امیرحسین

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
بوشهر
سال فارغ التحصیلی
91
دانشگاه
خواجه نصیر
رشته دانشگاه
مهندسی برق
(Stir It Up (Chicken Little
Patti Labelle & Joss Stone

از یادگاری‎های انیمیشن به یاد ماندنی انیمیشن زیبای جوجه کوچولو رو می‌تونم به این موسیقی زیبا اشاره کنم. وقت‌هایی که می‌خوام روزم رو خوب شروع کنم و به خودم انرژی بدم این آهنگ یکی از گزینه‌هام هستش. راستش خیلی راحت می‌شه با متنش همزاد پنداری کرد وقتی که می‌گه:

Chase my dreams through the polluted air
Walking on a wire, running out of time​
صبح وقتی کنار خیابون رد میشم و این تیکه رو زمزمه می‎کنم.
Words jump off the pages
Passion hits the street​
و انرژی می‎گیرم راستش تو روزهایی ک مشکلات مثل یه فیلم سینمایی غیر منتظره و عجیب رخ می‌دند و حال بدم باعث می‎شه این مشکلات تبدیل به سریال بشند روحیه رو بالا نگه داشتن سخته و آهنگ‌های اینچنینی دلگرم کننده هستند.
دانلود

• شروع کننده موضوع

امیرحسین

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
بوشهر
سال فارغ التحصیلی
91
دانشگاه
خواجه نصیر
رشته دانشگاه
مهندسی برق
یکی از آهنگ‌هایی که من رو خیلی به چالش کشید.
بیت خیلی جالبی داره و همونطور که کلمه‌ی freedom توش تکرار می‎شه یه سری صداهای خاص هم تکرار رو ادامه می‎دند که بیت جذابی ساخته و مغزم از تکرار این آهنگ خسته نشد.
موضو‌هایی که Pharrell Williams برای آهنگ‌های انتخاب می‎کنه چیزهایی هست که ما از درونمون دوستشون داریم خوشحالی، آزادی کی می‌دوه شاید اسم آهنگ بعدیش dream بود :))
حقیقتاً فهمیدن آهنگ برای من سخت بود برداشت درست یا غلط خودم رو می‎نویسم :D

!Freedom
Pharrell Williams

قصد ترجمه متن رو ندارم چون بنظرم ترجمش ساده هست و مفهوم‌ها بیشتر مهم هستند.
و اینکه حس می‎کنم یه سری تفکرات مذهبی توی این شعر هست و خیلی علاقه ندارم اونطوری ورود کنم و تفسیر خودم ممکنه یه مقدار از تفسیر خواننده فرق کنه :-? :-))

Hold on to me
Don't let me go
?Who cares what they see
?Who cares what they know

فکر می‌کنم منظورش اینه که این که توجه می‌کنیم که مردم چی می‌بینند یا چه چیزی ی‌دونند باعث می‎شه که کاری رو انجام ندیم یا جایی نریم و به طور کلی‌تر اینکه دیگران چه فکری می‌کنند باعث از بین رفتن آزادی می‎شه.
Your first name is Free
Last name is Dom
We choose to believe
In where we're from
اسمش آزادی هست و فامیلش قضاوت؛ قضاوتی که دنبالشه و آزادی رو سلب می‌کنه در واقع این ما هستیم که با نحوه تفکرمون مقدار آزادیمون رو انتخاب می‎کنیم.
Man's red flower
It's in every living thing
Mind, use your power
Spirit, use your wings
!Freedom
!Freedom
!Freedom
Freedom
Freedom
Freedom​
منظورش از گل سرخ انسان آتش هست و استعاره از قلب و آرزوها داه (این تیکه برام خیلی سخت بود از موزیک ویدیو فهمیدم که منظورش قلب هست چون دستش رو روی قلبش گذاشت)
داره می‎گه که به ندای قلبت گوش بده؛ آرزوهات از قدرت تفکرت استفاده کن با بال‌های روحت پرواز کن و بهش برس تا آزادیت رو بدست بیاری و این آزادی رو فریاد می‌زنه.
Hold on to me
Don't let me go
Cheetahs need to eat
Run, antelope
Your first name is King
Last name is Dom
Cause you still believe
In everyone​
دوباره از محدودیت‌ها میگه و اینکه قوی‎ترها آزادی یکی دیگه رو از بین می‌برند و بعدش می‎گه که تو پادشاه هستی بستگی به دید خود آدم داره اگه مثل Pharrell فکر کنی همه برابرند و پادشاه هستن در قلمرو این تفکر شاه کلاه به سر می‌ذاره نه تاج​

When a baby first breathes
When night sees sunrise
When the whale hunts in the sea
When man recognizes
!Freedom
!Freedom
!Freedom
Freedom
Freedom
Breathe in
و حالا تفکرات مذهبی خودش رو داره بیان می‎کنه، یه سری از تصویرسازی ناب از طبیعت رو بیان می‌کنه؛ خدایی که این جهان رو ساخته و همه‌جا میشه دیدش مثل اولین نفس یک نوزاد و این مغز انسان هستش که این درگیری‌ها براش بوجود میاد و سعی می‌کنه که آزادی خودش رو پیدا کنه.

We are from heat
The electric one
Does it shock you to see
?He left us the sun
Atoms in the air
Organisms in the sea
The son and, yes, man
Are made of the same things
!Freedom
!Freedom
!Freedom
Freedom
Freedom
Freedom
Freedom
اینجا این رو بیان می‎کنه که هرچی تو این جهان هستی وجود داره به واسطه خلقت خداست و همه از یه چیز ساخته شدیم و به یه چیز خواهیم پیوست و به آزادی می‎رسیم به اون شادی درونی واقعی.

این پند من از نقش ازل هیچ جدا نیست****زین نقش بدان نقش ازل فرق ندانیم
گفتی که جدا مانده‌ای از بر معشوق****ما در بر معشوق ز انده در امانیم
معشوق درختی است که ما از بر اوییم****از ما بر او دور شود هیچ نمانیم
چون هیچ نمانیم ز غم هیچ نپیچیم****چون هیچ نمانیم هم اینیم و هم آنیم
مولوی

دانلود آهنگ

آخرین ویرایش:
  • شروع کننده موضوع

امیرحسین

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
بوشهر
سال فارغ التحصیلی
91
دانشگاه
خواجه نصیر
رشته دانشگاه
مهندسی برق
چند شب پیش کلیپی رو دیدم که یه خواننده‌ خیابانی نابینا در حال خوندن هست و خواننده اصلی اسپانیایی اونجا حضور پیدا می‎کنه و باهاش هم‌خونی پیدا می‎کنه. راستش احساساتی که توی اون فضا حاکم بود و حالت چهره‌هاشون من رو خیلی تحت تاثیر قرار داد و اشک از چشام سرازیر کرد. :D

دانلود کلیپ
Herida
Myriam Hernández
دانلود موسیقی

ترجمه موسیقی با استفاده‌از گوگل ترنسلیت :D

I do not know what to do
I fell in love with you in a day
And I do not know why
Even knowing that ours
You made my life reborn
Would not be
You can not continue
This situation
To see you so much
Secretly
And today you leave
You hurt me unintentionally
My life
From my side
That you will be by my side
With another want
And so I live
And so I live
My life hurt
Forever with me
Dreaming dreaming
That you will be by my side
And so I live
My life hurt
Dreaming dreaming
And so I live
I will not keep lying
Forever by my side
Do not go without knowing
You must understand that
How much I love you
In this new love
That Melts
Over time
And today I'm in agony
I will remember you
That I was lost in your eyes
I will never forget
And through you
And today you leave
I got to know how much
I loved you
With another want
From my side​

• شروع کننده موضوع

امیرحسین

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
بوشهر
سال فارغ التحصیلی
91
دانشگاه
خواجه نصیر
رشته دانشگاه
مهندسی برق
گاهی وقت‌ها که بی‎خوابی به سرم می‌زنه دلم می‎خواد خیابونا رو متر کنم برم لب دریا مثل کریس مارتین la lalalalala la la بخونم. صبح وقته خوابه،la lalalalala la la از زیبایی بیکران دریا و صداش لذت ببرم. لب ساحل بدوم و وقتی که خستم شدم کنم لش کنم روی آب، معلق بشم تا طلوع خورشید رو مثل قدیما تماشا کنم. باشد که تحمل شب آسون‎تر بشه.
تقدیم به اونایی که شب‌ها بیدارند.
Cemeteries Of London
Coldplay
دانلود

• شروع کننده موضوع

امیرحسین

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
بوشهر
سال فارغ التحصیلی
91
دانشگاه
خواجه نصیر
رشته دانشگاه
مهندسی برق
و زمانی که نفس در ترافیک ماشین‎های اندوه بند می‌آید و زمانی که اشک‎ها می‎خواهند از کاسه صبر چشم لبریز شوند ولی می‎ترسند که نامحرم تن عریانشون رو ببینه و زمانی که فکر می‎کردی تا شب راه درازیه ولی خورشید گرفتگی رخ می‎ده و زمانی که پرهای همای سعادتت را بریده‌اند و هنگامی که می‎خواهی همه‌ی این‌ها یک خواب باشد و مهربان دستی بیدارد کند و تو آن کودک ده ساله باشی که می‌خواند: خوشحال و شاد خندانم قدر این دنیا رو می‌دانم ... همچون دیگر خیال‌بافی‌های کودکانه فکر کنی که تا بزرگ شدن راه خیلی زیادی باقی مانده است.
به این آهنگ‌ها گوش می‎دهم.
امیدوارم که این عزیزترین‌هایم دستی را به گرمی بفشارند و یا گیسوانی را به محبت شانه کنند.

• شروع کننده موضوع

امیرحسین

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
بوشهر
سال فارغ التحصیلی
91
دانشگاه
خواجه نصیر
رشته دانشگاه
مهندسی برق
از دبیرستان سعی می‌کردم که هنگام گوش دادن موسیقی‌هام برای خودم تصویر سازی داشته باشم.
برای خودم با این آهنگ تصویر سازی کردم که بی‌شباهت با روحیات چندوقت اخیر خودم نیست مثل یه موزیک ویدیو توی مغز میمونه.
یه مقدار طولانیه. (در واقع چون طی زمان این تصویر پردازی‌ها صورت گرفته یه مقدار طولانیه :( )
Imagine Dragons
Demons
در کوچه پس کوچه‌ها قدم می‎زدم هوا خنک و بهاری و نسیم صورتم را نوازش می‎کرد و با موهایم می‎رقصید. لبخندی شیطنت‌آمیزی ‎زد و رقصان به راه خودش ادامه ‎داد خواستم بگویم که نرو! بمان! رنگ‎ها را با خود برد و خورشید غروب کرد. رویم را برگرداندم که به مسیرم ادامه بدم با باد سالخورده برخورد کردم آنقدر عصبانی بود که اصلاً متوجه‌ام. سوییشرتم رو دور خودم پیچیدم که سرمای برخورد رو کمتر حس کنم. سعی می‎کردم با پیرمردهای دیگر برخورد کمتری داشته باشم. سویشرت رو محکم‎تر به خودم پیچیدم که یه دفعه زیر یکی از پاهایم خالی شد و توی چاله‌ای پر از آب آلوده فرو رفت با اینکه سعی میکردم دقت کنم امّا متواتر درون چاله‌ها می‌افتادم؛ هر دفعه که درون چاله‌ای می‌افتادم بخشی از دسته گل طلایی آرزوهایم در آن‌ها جا می‌ماند گاهی یک گل و گاهی یک برگ از یک گل؛ با کمتر شدن گل‌ها سوی چشمانم هم کمتر می‌شد و قافیه را به چاله‌های بیشتری باختم.‎‎‎ ایستادم به دیواری تکیه دادم می‎خواستم گریه کنم و بغض کرده بودم. صدایی از یکی از کوچه‎ها نظرم را جلب کرد پیرمردی با ردای سفیدی مزین به طلا دیدم که برای کودکانی با لباس مندرس سخنرانی می‎کرد.در شکم پیرمرد دیوی چاقی را دیدم که از خوردن دست برنمی‎داشت پیرمرد شکم خود را پشت تیربونش مخفی کرده بود. نگران به کودکان نگاه کردم یکی از کودکان متوجه‌ام شد، سعی کردم از آنجا دور شوم ولی او همانطور که به من خیره شده بود به سمت من حرکت کرد. جثه ریزی داشت با پوستی سفید موهای مشکی پرپشت که ساده حالت داده بود، لب‌ پایینی‌اش بزرگتر از لب بالایی بود و چشم‌هایی قهوه‌ای‌ او ریز بنظر می‎رسیدند. اعتمادی در چشم‌هایش بود که من را میخکوب کرد که صبر کنم به سمتم بیاید. ناگهان به عابری برخورد کرد،؛ عابر را می‎شناختم از دوستان صمیمی‌ام بود در پشت کمرش دیوی بود که خنجر به دست داشت و در حال تیز کردنش بود. او نهیبی به کودک زد که جلوی چشمانش را نگاه کند، کودک هراسان به او خیره شده بود دهانش را باز کرد که عذر بخواهد امّا با سیلی محکمی مواجه شد. باورم نمیشد که این موجود خشن دوست من باشد. کودک از آن موجود فرار کرد و حالا من به تعقیب او افتاده بودم.

در کوچه‌های تاریک به نفس نفس افتاده بودم. دیگر خودم هم گم شده بودم. صدای گریه‌ای را شنیدم به یقین باید همان بچه می‎بود صدا را دنبال کردم و پسر را یافتم با دهانی بسته گریه می‎کرد امّا اشک‌هایش که گلبرگ‌های طلایی بودند ناله‌های شیوا سر می‌دادند. خواستم به او نزدیک شوم او را در آغوش بگیرم و موهایش را نوازش کنم تا آرام شود وقتی به او نزدیک شدم او خواست به بغلم بپرد امّا ناگهان ایستاد با وحشتی بی‌مانند به عقب حرکت کرد. من متعجب به خودم نگاه کردم درون سینه‌ام چشمان قرمز ترسناکی دیده می‌شد. کودک پا به فرار گذاشت و من دنبال اون دویدم در یک بنبست به دیوار چسبیده بود و هراسان به من نگاه می‌کرد. دستانم را دراز کردم تا با گرمایش آرامش بگیرد به چشمانش به مهربانی نگاه کردم. او لبخندی به من زد خواست نزدیک شود امّا با ترس به چشم‌های دیو نگاه کرد و لبخندی زدم و با دستم اشاره کردم که همان‌جا به ایستد و نزدیک‎تر نشود و به ارتباط چشمانمان بسنده کنیم. هر دو خندیدم چه خنده کوتاه و دلنشینی. از درونم احساس درد کردم دیو داشت از بدنم جدا می‎شد. پسر ترسید و به دیوار چسبید دیو از تنم بیرون آمد. با اینکه چند سالی از من کوچیکتر بود بسیار تنومند بود. چاقوی تیزی به دست داشت و با خونسردی و خنده‌ی تشنه به کشتن، چاقو را به سمت گلوی پسر برد. احساس ناتوانی در بدنم بیداد می‎کرد. به زحمت ایستادم و خودم رو روی دست دیو انداختم؛ پسر فرار کرد و دیو با عصبانیت من را نقش بر زمین کرد. زانویش را روی سینه‌ام و چاقو روی گلویم گذاشت.

بهوش آمدم و خودم رو درون قبری باز دیدم؛ وسط جنگلی با هوای گرگ و میش و درختان تنک.
همسن و سال‌های من چه با حالت‌های عادی چه آن‌هایی که جایی از بدنشان یه دیو لونه کرده بود به من می‎خندیدند و می‌گفتن خودت خواستی که اینطور شد و من می‎گفتم همش تقصیر من نبوده و تقلاً می‎کردم از قبر بیرون بیایم ولی بدنم تکون ‎نمی‎خورد اراده‌ای رو ماهیچه‌هام نداشتم. فریاد می‎زدم امّا صدایی بیرون نمی‌آمد در عوض قهقهه‌های دیگران را می‎شنیدم. از تقلا کردن خسته می‌شم و اشک می‌ریزم.

دوباره اون پسر معصوم رو می‌بینم که بالای قبر ایستاده، خم می‌شه و دستش رو به سمتم دراز می‌کنه تا منو از قبر بیرون بکشه.

• شروع کننده موضوع

امیرحسین

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
بوشهر
سال فارغ التحصیلی
91
دانشگاه
خواجه نصیر
رشته دانشگاه
مهندسی برق
دسته‌ای از موسیقی‌هایم لالایی‌هایی به زبان‌های متفاوت و یا حتی بیکلام هستند. ولی همشون از دل نوای آرامش سر می‌دهند. شب‌هایی که از دلگیری خوابم نمی‌بره گوش می‌دم سبک بشم.
می‌گذره و نباید بیش از حد ناراحت بود.
یکیشون که لالایی کوردی هست اشتراک می‌ذارم. ترجمش کامل نیست اگه کسی بلد بود ممنون میشم بهم اطلاع بده.
Kurdish lullaby
لالایی لالایی آرامش وجودم
لالایی بچه ی شیرینم لالایی
ای بچه ی کوچولوی شیرینم
لالایی بچه ی خیلی قشنگم
من مثل باغبانم
صد بار آرزو میکنم مامان تو بودم​

• شروع کننده موضوع

امیرحسین

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
بوشهر
سال فارغ التحصیلی
91
دانشگاه
خواجه نصیر
رشته دانشگاه
مهندسی برق
می‌خواستم این تاپیک هم به پایان برسونم ولی مونده بودم با چه آهنگی تمومش کنم. می‌دونی کلی هنرمند هستن که باید در موردشون می‌نوشتم ولی وقتی تصمیم بگیری که تمامش کنی انتخاب آخرین بین گزینه‌های زیاد سخته.
طبق آمار last fm این آهنگ بیشترین سهم میزان شنیده شدن توسط من رو دارا هست. نه بیکلامه نه شاید اصلاً به قیافم بیاد که گوش بدمش.
شاید همتون اون رو با فریادهاش به یاد بیارید یا شاید هم خاطره ساز دوران دبیرستان خیلی‌هاتون بوده باشه.
Roads Untraveled
Linkin Park

وقتی گوشش می‌دی انگار که صندلی کنار خودش گذاشته و می‌گه بیا کنارم بشین و سرت بذار رو شونم هرچی دوست داری گریه کن و بعد با هم بلند شیم ادامه مسیر رو و دلی آزاد طی کنیم.
با اینکه خیلی شنیدمش ولی خیلی راحت می‌تونه اشکم رو در بیاره.

• شروع کننده موضوع

امیرحسین

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
بوشهر
سال فارغ التحصیلی
91
دانشگاه
خواجه نصیر
رشته دانشگاه
مهندسی برق
خب قرار نبود اینجا بنویسم. ولی فکر نکنم کسی هم از خلف وعده ناراحت بشه.

Arwen's Vigil
The Piano Guys​

پیانو گایز معمولاً به آهنگ‌هایی که کاور کرده شناخته می‌شه ولی خب قصد دارم آهنگی رو معرفی کنم که توسط خودشون ساخته شده.
پیام این آهنگ انتظار به همراه امید هستش. وقتی که آهنگ رو نواختن در داستان‌های مختلف به دنبال شخصیتی بودند که اسم آهنگ رو روش بذارند و در نهایت به Arwen ارباب حلقه‌ها رسیدند. شب زنده‌داری‌های Arwen اشاره به انتظاری هست که Arwen برای بازگشت Aragorn در شب‌ها کشیده.
این آهنگ همیشه بهم آرامش داده و کمک کرده به آینده بهتر امیدوار باشم.
از جمله‌ آهنگ‌هایی هست که تو شرایط سخت گوش می‌دم و همچنین موقع رویا پردازی یادمه یه سری رفتم رو پشت و بوم دانشکده مهندسی کارشناسی گوش می‌دادم و به منظره زیر پام و بچه‌ها نگاه می‌کردم. امیدوارمبه بقیه هم آرامش هدیه کنه.

• شروع کننده موضوع

امیرحسین

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
بوشهر
سال فارغ التحصیلی
91
دانشگاه
خواجه نصیر
رشته دانشگاه
مهندسی برق
می‌دونی تا حالا موسیقی ایرانی اینجا براتون ننوشتم. یکی از دلیل‌هاش این بوده که اکثراً پولی بودند و دوست نداشتم چیزی رو معرفی کنم که بخواد پولی باشه و ...
و خب الان این فرصت رو دارم که یه پلی‌لیست کوچولو معرفی کنم.
حقیقتاً این 9 تا آهنگ دنیایی از احساس هستند برام.
چقدر من مینای کریستف رضایی رو دوست دارم چقدر آرامش داره چقدر تم اصلی بادیگارد غم قشنگی داره. چقدر این موسیقی‌ها با فضای زندگیم هماهنگ هستند و باهام همجنس‌ هستند.
9bikalam.JPG

این آهنگ‌ها رو می‌تونید به صورت رایگان و قانونی از اپلیکیشن نواک یا سایت نواک گوش بدید.

آخرین ویرایش:
  • شروع کننده موضوع

امیرحسین

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
بوشهر
سال فارغ التحصیلی
91
دانشگاه
خواجه نصیر
رشته دانشگاه
مهندسی برق
(U-Turn (Lili
Aaron​

فکر کنم معروف‌ترین آهنگ Aaron بین ما ایرانیا باید باشه. خب برای من خیلی عزیز هستش. می‌دونی لی‌لی یادآور موقعیت‌های سخته، وقتی که از ناراحتی نفس آدم بند میاد. وقتی که حس می‌کنی داری سعی می‌کنی توی خلاء نفس بکشی. حس می‌کنی که دیگه جای تو اینجا نیست و اهدافت پوچ شدن یا گاهی غیرقابل دسترس هستند. حس می‌کنی که مثل یک روح بی‌رنگ شدی.
همچین زمانی بود که یه دوست این آهنگ رو 3 سال پیش به من داد.
وقتی گوش می‌دم بهم یادآور می‌شه که نباید جا زد. نه این حق رو نداریم. حتی اگه باورش هم نداریم حق نداریم جا بزنیم.
هر موقع که می‌گه به این قسمت می‌رسه.

For every step in any walk
Any town of any thought
I'll be your guide
For every street of any scene
Any place you've never been
I'll be your guide​

یاد تصویر تو ذهنم از خدای خویش می‌افتم و ازش می‌خوام لی‌لی اون باشم و اون برای من مثل چند خط بالا.
اون که ما رو آزمایش می‌کنه. دلم می‌گه که لطفاْ تنهام نذار توی مام روزهای سخت و راهنمایم باش برای هر لحظه. برای تمام موقعیت‌های بالا.
يَا أَنِيسَ مَنْ لا أَنِيسَ لَهُ این بنده‌های خداکار یا بی‌گناهت که هرکس بنا به شرایط خودشون سنجیده می‌شند. مسکنی جز تعدادی از آدم‌های دور و برشون و این آهنگ‌ها ندارند. آرام دلمون باش.

• شروع کننده موضوع

امیرحسین

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
بوشهر
سال فارغ التحصیلی
91
دانشگاه
خواجه نصیر
رشته دانشگاه
مهندسی برق
Experience
Ludovico Einaudi​
اسفندماه بود بود که توی اتوبوس برگشت به خونه بودم و سلمان بهم از توی پادگان پیامک داد لودویکو داره میاد تهران کنن سرت و همون موقع اشک ریختم از خوشحالی.
اومد و بینظیرترین شب زندگیم رقم خورد. وهر موقع خیلی دلم می‌گیره کنسرت اون شب رو گوش می‌دم.
می‌دونی اگه 3 سال پیش بهم می‌گفتند که میادش تهران و کنسرت می‌ذاره و از قضا تو همون زمان دانشجوی تهرانی و می‌ری کنسرتش ,و با بهترین موسیقی که مورد علاقه تو هست ولی از معروف‌ترین ‌کارهاش نیست غافل‌گیرت می‌کنه. می‌گفتم باید معجزه رخ بده. خب رخ داد.
وقتی که تو خیابون راه می‌رم و آخرای کنسرت و موسیقی بی‌نظیر Experience رو گوش می‌دم بی‌اختیار دستم رو بالا می‌گیرم و حس می‌کنم بارون میاد.
خوب به یاد داردم نفسی که تو سینه حبس شده بود چشمی که با دقت سازهای رو دنبال می‌کرد و تمام وجودی که در بند موسیقی زیبای اون شب شده بود. الهام بخش برای مبارزه با سختی‌ها و تسلیم نشدن.
خب گفتم این خاطره رو به اشتراک بذارم و قطعه‌ی که لینک گذاشتم مربوط به موسیقی تهران هستش.

آخرین ویرایش:
  • شروع کننده موضوع

امیرحسین

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
بوشهر
سال فارغ التحصیلی
91
دانشگاه
خواجه نصیر
رشته دانشگاه
مهندسی برق
Black Heart
Two Steps From Hell​

من ترک قلب سیاه رو همونقدر دوست دارم که کاپیتان جک اسپارو مروارید سیاه رو دوست داره. وقتی که این آهنگ رو گوش می‌دم حس می‌کنم که روی عرشه‌اش در اقیانوس خیالم حکمرانی می‌کنم و ناامیدی‌هاُ بدبیاری‌ها و خودخوری‌ها توان عرض اندام ندارند.
بنواز قلب سیاه من بنواز که هنوز کار ناتمام داریم.
ویولن این ترک بسیار دلنشین هست و یکی از خوبای موسیقی حماسی هست دیگه خلاصه پیشنهاد می‌شه :))

بالا