• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

چرا ارتباط با جنس مخالف هنوز براي خانواده ها يه تابو محسوب ميشه؟

• شروع کننده موضوع

نگار

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان جامع(سه)
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
96
رشته دانشگاه
بیوتکنولوژِی
چرا هنوز وقتي حتي اگر با پسري حرف بزني يا چت كني براي بعضي خانواده ها تابوعه و اون بچه ها مجبورن از خانواده عاشون مخفي نگهش دارن هرچند ممكنه چيزي واقعا بين اون دو تا نباشه دليلش چيه و يا اصلا اين رفتارو درست ميدونين؟؟

آخرین ویرایش:

andishe

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
96
چرا هنوز وقتي حتي اگر با پسري حرف بزني يا چت كني براي بعضي خانواده ها تابوعه و اون بچه ها مجبورن از خانواده عاشون مخفي نگهش دارن هرچند ممكنه بين اون دو تا نباشه دليلش چيه و يا اصلا اين رفتارو درست ميدونين؟؟
به نظرم علتش میتونه فرهنگی باشه که رسانه ها در گسترشش نقش دارن که نشون میدن کسی که با فردی از جنس مخالف چت میکنه یا حرف میزنه یا به هر نحوی دوسته سرانجام بدی داره یا خبر هایی که گفته میشه باعث میشه نگرانی خانواده ها بیشتر باشه در این مورد. اعتماد خانواده ها به کسی که همجنسه معمولا بیشتره چون مطمئن میشن که اون فرد همجنس کار خاصی که دردسر ساز شه ازش ساخته نیست ! در حالیکه این فرض اشتباهه به نظرم. و برای خیلی از خانواده و حتی اطرافیان همسن خودمون این موضوع قابل درک نیست که یک نفر با جنس مخالف میتونه دقیقا در همون جایگاهی از نظر دوستی باشه که فرد همجنس هست در نتیجه دیدگاه مثبتی نسبت به این موضوع ندارن.

fteh

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
خوزستان
سال فارغ التحصیلی
90
من فکر میکنم دید خانواده /دید جامعه/جنبه نداشتن خود فرد دلیل های این پندار هستن ولی دید جامعه همیشه هست.
مثلا خانواده اوکی هست با این قضیه و خودت هم جنبه شو داری و حتی طرف مقابل هم.اما دیدی که جامعه داره نسبت این قضیه خوب نیست.

hanita.ard

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
....
سال فارغ التحصیلی
99
دانشگاه
قزوین
رشته دانشگاه
شیمی محض
در یک جمله دید یه جامعه رو براتون بگم
جمله ایه که بعضیا خیلی بهم میگن

یک پسر هرگز برای یک دختر دوست نیست
یک دخترم هرگز برای یک پسر دوست نیست
هردو برای هم نقشه دارن

کاملا مخالف این نظراتم
یک دختر یک پسر در صورت تربیت صحیح
جنبه داشتن
و انتخاب شخص مناسب
میتونن بهترین دوستای هم باشن

فاطیما

کاربر فوق‌حرفه‌ای
عضو مدیران انجمن
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
Esf
سال فارغ التحصیلی
99
خب این برمیگرده به اینکه شخصیت دختر و پسر چجوری باشه...نوع حرف زدنشون و نوع ادبیاتشون و خیلی چیزای دیگه...
موافق نیستم...ولی خب اینم میدونم که صمیمیت خیلی زیاد،باعث حس وابستگی و دلبستگی میشه مخصوصا توی یه دوره سنی خاصی....

در یک جمله دید یه جامعه رو براتون بگم
جمله ایه که بعضیا خیلی بهم میگن

یک پسر هرگز برای یک دختر دوست نیست
یک دخترم هرگز برای یک پسر دوست نیست
هردو برای هم نقشه دارن
این جمله به خاطر اینه که توی زمان قدیم(به نسبت سن ما) خیلی ها از این راه،حریم هاشون شکسته شده و ضرر کردن و ضربه خوردن!

hanita.ard

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
....
سال فارغ التحصیلی
99
دانشگاه
قزوین
رشته دانشگاه
شیمی محض
خب این برمیگرده به اینکه شخصیت دختر و پسر چجوری باشه...نوع حرف زدنشون و نوع ادبیاتشون و خیلی چیزای دیگه...
موافق نیستم...ولی خب اینم میدونم که صمیمیت خیلی زیاد،باعث حس وابستگی و دلبستگی میشه مخصوصا توی یه دوره سنی خاصی....

این جمله به خاطر اینه که توی زمان قدیم(به نسبت سن ما) خیلی ها از این راه،حریم هاشون شکسته شده و ضرر کردن و ضربه خوردن!
این کاملا واضحه که به شخصیت ربط داره
برای همین میگم نوع تربیت و انتخاب شخص مقابل
موافق نیستی؟؟؟
این جمله الانم گفته میشه الانم هستن ادمایی که ازاینراه ضربه بخورن
اما هستن دوستایی از جنس مخالف ک درک میکنن و کمک میکنن
دلبستگی و وابستگی هم باز برمیگرده به جنبه شخص مقابل
برای همین اصولا اینجور دوستا باید با دقت انتخاب شن

parastar

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
هاشمی نژاد
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
96
مدال المپیاد
شیمی
دانشگاه
علوم زرشکی کرمانشاه
رشته دانشگاه
پزشکی
چرا هنوز وقتي حتي اگر با پسري حرف بزني يا چت كني براي بعضي خانواده ها تابوعه و اون بچه ها مجبورن از خانواده عاشون مخفي نگهش دارن هرچند ممكنه چيزي واقعا بين اون دو تا نباشه دليلش چيه و يا اصلا اين رفتارو درست ميدونين؟؟
نمیدونم

دهقان خلافکار128

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
حلی دُ
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
96
مدال المپیاد
نقره ریاضی 95
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
پزشکی
تلگرام
ببینید نباید فقط از دید اینوری نگاه کرد ... یکم رک باشیم ... تو جامعه ما اتفاقای زیادی میفته ... خودتونو بذارید جای پدر یه دختر ... مطمئنا سختشه که بذاره با هر پسری خیلی راحت حرف بزنه و ارتباط نزدیکی داشته باشه ... پس نباید به خونواده ها خورده گرفت ... اما خب همیشه افراط و تفریط بده ... نباید خانواده اینجوری هم باشن که اصلا بچه فک کنه صحبت با جنس مخالف چیه و چیز عجیبی براش باشه و مجبور باشه یواشکی اینکارا رو بکنه ... اینایی که گفتم جواب سوال نبود ... پیشنهاد طور بود ... :D
جواب این سوال هم اینه که این دید بعضی خونواده ها به چنتا چیز بستگی داره که همه این چیزا اطلاعاتن !!! اطلاعاتی که درباره روابط دختر و پسر که به جاهای خوبی نرسیدن و این اطلاعات یا از طریق تلویزیون بوده یا از کسی شنیدن یا اینکه خودشون تجربه داشتن یا هر چیز دیگه ای و خب نمیخوان بچشون دچار این اتفاقا بشه قطعا ...!!!

Luna H.

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
گنبدکاووس
سال فارغ التحصیلی
95
دانشگاه
علوم پزشکی مازندران
رشته دانشگاه
داروسازی
ب خاطر اينكه هميشه وقتي ي اتفاق بدي ميفته خبردار ميشن! اگه ي دختر و پسري همينطوري با هم دوست باشن و هيچ مشكل خاصي هم نباشه معمولا ب كسي نميگن و همه چيز كاملا عادي و نرمال پيش ميره ولي اگ اتفاق بدي بيفته و كار به جاهاي باريك بكشه اطرافيان متوجه ميشن درنتيجه ديد خوبي نسبت بهش ندارن! چون فقط مثالهاي بدُ يادشون مونده، مثلا اگه ازين مدل دوستيا ٩٠٪‏ش مخرب باشه بقيه زوم ميكنن رو اون ٩٠٪‏، و فك نميكنن ك ممكنه بچه اونا باجنبه باشه :D و جزو اون ١٠٪‏ي باشه ك مشكلي براش پيش نمياد! درواقع با خودشون ميگن كار از محكم كاري عيب نميكنه ديگه از اول دوست نشو:D
و البته باجنبه بودن هم كار راحتي نيست، مخصوصا اگه صميميتشون زياد باشه اون وقت ممكنه وارد فاز احساسي بشن :D و وقتي آدم وارد فاز احساسي ميشه ديگه از روي عقل و منطق تصميم نميگيره.

pouryaa

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
شهیدبهشتی
شهر
ایلام
سال فارغ التحصیلی
96
دانشگاه
علوم پزشکی تهران
رشته دانشگاه
پزشکی
تلگرام
اینستاگرام
جدیدا من هم رو این مسئله زیاد فکر میکنم(یعنی در واقع از وقتی پام به دانشگاه بازشده)
آخه رابطه صمیمی پیش کش،خیلی برام جالبه که ما حتی به هم سلام نمی کنیم
یعنی اسمی دانشگاه مختلطه
فکر می کنم به ما یاد دادن اگه جنس مخالف باهاتون صحبت کرد هدف خوبی نداره،می خواد مخ بزنه و..
هیچ وقت نفهمیدیم که جنس مخالف در درجه دوم جنس مخالفه،در درجه اول یه انسانه،پس میشه باهاش رفتار طببعی و انسانی داشت،لزوما قرار نیست چیز خاصی بشه

Special girl

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
FARZANEGAN
شهر
SHZ-JAH
سال فارغ التحصیلی
1397
به نظرم مهمترین دلیلش جامعه س که اطلاعات درستی در این زمینه در اختیار نوجوانا و جوانا نمیذاره و برداشت اکثریت از رابطه با جنس مخالف رابطه ای هست که تهش به عشق و عاشقی و اینجور چیزا منتهی میشه نه صرفا یه رابطه ی معمولی و سالم . تو جامعه ی ما از بچگی تفکیک جنسیت وجود داشته و وقتیکه یه چیزی رو منع میکنن خود به خود احساس کشش و کنجکاوی در مورد اون شکل میگیره و بچه ها از سر کنجکاوی و هر چیز دیگه وارد روابط نادرست میشن که آخرش خوب تموم نمیشه و همه ی این ها و اتفاقات ناخوشایندی که در ارتباط با جنس مخالف اتفاق افتاده باعث میشه خانواده ها جلوی این روابط رو بگیرند وحتی جزﺀ خط قرمزهاشون بدونن خصوصا اگه فرزندشون دختر باشه. حالا این وسط، بعضی بچه ها میخوان با جنس مخالف رابطه داشته باشند حالا یا رابطه عاطفی یا به قول امروزی ها جاست فرند و بدلیل این طرز تفکری که در اکثر خانواده ها وجود داره رابطه شونُ پنهان میکنن و این بدلیل این نیست که بگن چون تفاوت نسل بین ما و خانوادمون وجود داره اونا ما رو درک نمیکنن پس باید مخفی بمونه نه به نظرم بیشتر به فرهنگ خانواده بر میگرده به شخصه دیدم افرادی که تفاوت سنی زیادی با پدر مادرشون دارن (بالای 45 سال :-") ولی بیشتر همدیگه رو درک میکنن و تو این موارد باهم راحت ترند. خانواده ها شاید مقصر نباشند بیشتر به فرهنگ جامعه برمیگرده.. جنس مخالف در درجه اول یه انسانه مثل همه ی انسان ها.. البته فرهنگ خانواده ها هم همونطور که گفتم تاثیر خیییلی زیادی داره .. به نظرم خانواده ها باید صمیمیتشونُ با بچه ها حفظ کنند بیشتر باهاشون حرف بزنند و وقت بیشتری براشون بذارن.

نام مرکز سمپاد
.
شهر
.
سال فارغ التحصیلی
2000
رشته دانشگاه
فیزیک
والا بعضی وقتا میگم حق دارن، وقتی تا یه پسری به یه دختری لبخند میزنه دختره فکر میکنه پسره عاشقش شده و برعکس وقتی یه دختر به یه پسری سلام میکنه فک میکنه روش کراش داره، وقتی انقدر شناخت ها و انتظارای آدما از هم عجیب و غریبه، حقیقتش منم اگه پدر یه دختر یا پسری بودم نگران میشدم، حداقل اول باید مطمئن میشدم بچه ام میدونه جنس مخالف ینی چی؟
اینطوری نشه که وقتی میبینه پسری که مثلا روز اول دانشگاه دو کلمه باهاش حرف زده رفته با یه دختر دیگه دوست شده فاز شکست عشقی و بدبینی برداره.

mohad_z

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان سه
شهر
طـــهـران
سال فارغ التحصیلی
95
رشته دانشگاه
زیست فناوری/ ژنتیک
به نظرم دیگ مثل قبل نیست و اونقدرم تابو نیست
ولی انقدر صدا سیما نشون میده ک دخترا و پسرا بدبخت میشن اینطوری ک بیشتر مسئله عدم عتماد و نگرانی پیش میاد تا تابو!

Kda1998

كيميا ام ديگه :-؟
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
1395
به نظرم دیگ مثل قبل نیست و اونقدرم تابو نیست
ولی انقدر صدا سیما نشون میده ک دخترا و پسرا بدبخت میشن اینطوری ک بیشتر مسئله عدم عتماد و نگرانی پیش میاد تا تابو!
عاقا اتفاقا چند روز پيش مامانم داشت يه سريال تعريف ميكرد (نميدونم كدوم شبكه ميذاره نميدونمم اسمش چيه من تلويزيون نميبينم :-")اينطوري كه دخترِ يه خانواده سنتي و مذهبي با دوس پسرش در ارتباطه و به خانوادش معرفي ميكنه و خواستگاري و اينا!واقعا بالاخره صدا سيما هم يه فعاليتي كرد

mohad_z

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان سه
شهر
طـــهـران
سال فارغ التحصیلی
95
رشته دانشگاه
زیست فناوری/ ژنتیک
عاقا اتفاقا چند روز پيش مامانم داشت يه سريال تعريف ميكرد (نميدونم كدوم شبكه ميذاره نميدونمم اسمش چيه :-")اينطوري كه دخترِ يه خانواده سنتي و مذهبي با دوس پسرش در ارتباطه و به خانوادش معرفي ميكنه و خواستگاري و اينا!واقعا بالاخره صدا سيما هم يه فعاليتي كرد
من که کلا تلویزیون نگاه نمیکنم اما چند قسمت پدر و دلدادگان رو همزمان با شام و... دیدم تو جفتش دخترا رسما خودشون رو انداختن به پسر مردم :|
بعدم آخه مثلا فیلم میسازن مث "سارق روح" من دو قسمت‌ش رو دیدم خودم فوبیا گرفتم با ملت حرف بزنم :))
ولی میگم دیگ مثل قبل نیست

>____<

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
Farzanegan1
شهر
Mashhad
سال فارغ التحصیلی
1396
چون هنوز خیلی ها فکر میکنن رابطه پسر و دختر بیشتر بر اساس محوریت جنسی هست!
که طبیعیه یک پدر دلش نخواد از دخترش سو استفاده بشه

afsoon.s

.؛.
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
----
سال فارغ التحصیلی
1396
دانشگاه
ایران
رشته دانشگاه
تربیت بدنی
والا اینایی که شما میگید مربوط به ارتباط با غریبه ست،در صورتی که مادر من حتی اجازه نمیده درست حسابی با پسر دایی هام سلام و احوال پرسی کنم!
حتی یه پسر دایی دارم،واقعا آدم با ایمانیه،با جنبه س ،مکه و کربلا و اینا هم رفته والا،ولی وقتی حتی میخوام بهش سلام کنم،مامانم چپ چپ نگام میکنه!
بقیه پسرای فامیل که هیچی دیگه،حق نگاه کردنم ندارم! ،به جز یه پسر خالم که تقریبا با اون راحت ترم..البته خود مادرم خیلی راحت با پسر دایی و... گرم میگیره و خودش منو منع میکنه،که البته منم مریض نیستم الکی با هر پسری گرم بگیرم!!!
. حالام که پسرای فامیل و ... فکر میکنن مشکل از منه که مغرور واینام که باهاشون حرف نمیزنم!:|
حتی یکی از پسردایی هام دیگه بهم نگاهم نمیکنه،ناراحت شدن همه...

افخم نیا

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
تیزهوشان شهید سلطانی 3 (1 سابق)
شهر
کرج
سال فارغ التحصیلی
96
دانشگاه
علوم پزشکی تبریز
رشته دانشگاه
دندانپزشکی
والا اینایی که شما میگید مربوط به ارتباط با غریبه ست،در صورتی که مادر من حتی اجازه نمیده درست حسابی با پسر دایی هام سلام و احوال پرسی کنم!
حتی یه پسر دایی دارم،واقعا آدم با ایمانیه،با جنبه س ،مکه و کربلا و اینا هم رفته والا،ولی وقتی حتی میخوام بهش سلام کنم،مامانم چپ چپ نگام میکنه!
بقیه پسرای فامیل که هیچی دیگه،حق نگاه کردنم ندارم! ،به جز یه پسر خالم که تقریبا با اون راحت ترم..البته خود مادرم خیلی راحت با پسر دایی و... گرم میگیره و خودش منو منع میکنه،که البته منم مریض نیستم الکی با هر پسری گرم بگیرم!!!
. حالام که پسرای فامیل و ... فکر میکنن مشکل از منه که مغرور واینام که باهاشون حرف نمیزنم!:|
خب اونوقت مادرتون چ دلیلی برای این کار میاره؟!!

Gadfly

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
‌فرزانگان
شهر
13
سال فارغ التحصیلی
13
الان مکه و کربلا رفتن چه ربطی داشت؟:|
رفع اسپم: هر نوع ارتباطی هم که نه. مامان بابای من میدونن بین اونایی که دارم باهاشون چت میکنم پسر هم هست ولی بهم اعتماد دارن. خودمم هیچوقت از اعتمادشون سواستفاده نمیکنم و خب برا من فرق زیادی نداره. پسر یا دختر مهم نیس وقتی فکر رل زدن و اینا رو ندارم.

afsoon.s

.؛.
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
----
سال فارغ التحصیلی
1396
دانشگاه
ایران
رشته دانشگاه
تربیت بدنی
خب اونوقت مادرتون چ دلیلی برای این کار میاره؟!!
در واقع دلیلشو نمیدونم ، ولی خب دوست نداره با پسرا حتی یه کلمه هم صحبت کنم... اگه یه کلمه هم بگم، نارضایتی شو نشون میده،با اخم و دعوا و... mary2003@ یعنی میخواستم بگم اینقدر آدم مذهبی ای هست که خطا ازش سر نمیزنه،حرف بیجایی هم نمیگه، همه خانواده قبولش داریم،وواقعا آدم بزرگواریه،ولی چون جوونه(۲۶سالشه) مادرم همش مخالفت میکنه[/QUOTE]

بالا