• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

جامعه و‌ حجاب اختیاری

• شروع کننده موضوع

ÄBČDE FGHÏ

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
علامه ی حلی 1
شهر
همدان
سال فارغ التحصیلی
1395
فرض کنیم که حجاب (پوشش)در ایران اختیاری شده
به نظرتون برخورد جامعه ی ایران با این قضیه چیه؟
آیا همه ی موافقان حجاب اختیاری می تونن با هر نوع پوشش نا متعارفی در ایران کنار بیان؟
آیا جامعه خودش می تونه ورای قوانین ،چیز هایی که از نظر خودش متعارف تر هستن رو به افراد تحمیل کنه؟

mastermind81

... loading
عضو مدیران انجمن
نام مرکز سمپاد
شهید رجایی
شهر
اسلامشهر
سال فارغ التحصیلی
1400
خوب به نظر من اولش بعضی از پوشش های بسیار نامتعارف و مستهجن مد میشه بعد از این که فساد در جامعه زیاد شد دوباره مردم سعی میکنن پوشیده تر بیرون بیان
ولی به هر حال وضعیت جامعه ممکن یک خورده وخیم و نگران کننده شه

mohad_z

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان سه
شهر
طـــهـران
سال فارغ التحصیلی
95
رشته دانشگاه
زیست فناوری/ ژنتیک
من امیدوارم اختیاری نشه چون باید قبول کنیم ما مردم بی جنبه‌ای هستیم!

(وی یک طومار نوشته بود ولی پاک کرد همین یه جمله بمونه!)

نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
بجنورد
سال فارغ التحصیلی
97
خب اگه اختیاری نشه که وضع تغییر نمیکنه. تا هزار ساله دیگه هم اجباری باشه مردم باجنبه نمیشن که آمادگیشو داشته باشن و کلا از نظر من تا قوانین تغییر نکنن فرهنگ نمیتونه تغییر کنه. بالاخره از یه جایی باید شروع بشه و حتی اگه اولش بی جنبه بازی در بیارن بعد یه مدت بهتر میشه.

البته همه این حرفا فقط در صورتیه که اصلا به پیشرفت ایران امیدی باشه که من به شخصه امیدی ندارم:))

əlireza

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
..
شهر
..
سال فارغ التحصیلی
1392
دانشگاه
---
خوب به نظر من اولش بعضی از پوشش های بسیار نامتعارف و مستهجن مد میشه بعد از این که فساد در جامعه زیاد شد دوباره مردم سعی میکنن پوشیده تر بیرون بیان
ولی به هر حال وضعیت جامعه ممکن یک خورده وخیم و نگران کننده شه

مردم با غیرت و ولایتمدار جمهوری اسلامی با رهنمودهای ولی امر مسلمین جهان حضرت آیت الله العظمی امام خامنه ای مد ظله العالی همچین اجازه ای به این زالو صفتان و مروجین فساد و بی بند و باری نمیدهند و این اتفاق نخواهد افتاد.

کلا از نظر من تا قوانین تغییر نکنن فرهنگ نمیتونه تغییر کنه.

:-? تغییر در جامعه باعث ایجاد تغییرات در قوانین و ساختار میشه و معمولن چیزی که تو میگی اتفاقن نتیجه عکس داشته.

آخرین ویرایش:

mastermind81

... loading
عضو مدیران انجمن
نام مرکز سمپاد
شهید رجایی
شهر
اسلامشهر
سال فارغ التحصیلی
1400
خب اگه اختیاری نشه که وضع تغییر نمیکنه. تا هزار ساله دیگه هم اجباری باشه مردم باجنبه نمیشن که آمادگیشو داشته باشن و کلا از نظر من تا قوانین تغییر نکنن فرهنگ نمیتونه تغییر کنه. بالاخره از یه جایی باید شروع بشه و حتی اگه اولش بی جنبه بازی در بیارن بعد یه مدت بهتر میشه.

البته همه این حرفا فقط در صورتیه که اصلا به پیشرفت ایران امیدی باشه که من به شخصه امیدی ندارم:))
به هر حال بعد از یه مدتی هم باز وضع جامعه یک خورده وخیم تر از وضع کنونی میشه
جامعه نباید به خاطر خواسته های گروه کوچکی از مردم خودش رو به خطر بندازه

Gadfly

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
‌فرزانگان
شهر
13
سال فارغ التحصیلی
13
به هر حال بعد از یه مدتی هم باز وضع جامعه یک خورده وخیم تر از وضع کنونی میشه
جامعه نباید به خاطر خواسته های گروه کوچکی از مردم خودش رو به خطر بندازه
گروه کوچک؟:|:|:|:|:|
بالاخره تغییر باید از یه جا شروع بشه و عقده ها خالی شن . بعدش عادی میشه . مثل کشور های دیگه:|

mastermind81

... loading
عضو مدیران انجمن
نام مرکز سمپاد
شهید رجایی
شهر
اسلامشهر
سال فارغ التحصیلی
1400
بله گروهی کوچک
وقتی به صف طویل انقلابیون حاضر در صحنه نگاه کنید
کوچکی گروه غرب زدگان به چشم میاد

Gadfly

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
‌فرزانگان
شهر
13
سال فارغ التحصیلی
13
بله گروهی کوچک
کدوم صحنه؟
ثانیا میتونید برید خیابون و اونایی که حجاب براشون اهمییت نداره رو ببینید.
پ.ن: از موضوع تاپیک دور نشیم:-"

نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
بجنورد
سال فارغ التحصیلی
97
:-? تغییر در جامعه باعث ایجاد تغییرات در قوانین و ساختار میشه و معمولن چیزی که تو میگی اتفاقن نتیجه عکس داشته.
کی نتیجه عکس داشته؟ حالا این چیزی نیست که من خیلی اعتقاد داشته باشم و بخوام بحث کنم راجع بش (:))) ولی مثلا یه مورد که به ذهن من میاد قوانین ضد همجنسگرایی تو روسیه هست. روسیه کشور چندان مذهبی ای نیست (البته مذهبی که همه جا هست ولی اگه خیلی کلی کشورشو در نظر بگیریم مذهبی نیست). و همجنسگراستیزی معمولا از دین میاد ولی عمومیت مردم روسیه تفکرات همجنسگراستیزی دارن.

əlireza

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
..
شهر
..
سال فارغ التحصیلی
1392
دانشگاه
---
کی نتیجه عکس داشته؟ حالا این چیزی نیست که من خیلی اعتقاد داشته باشم و بخوام بحث کنم راجع بش (:))) ولی مثلا یه مورد که به ذهن من میاد قوانین ضد همجنسگرایی تو روسیه هست. روسیه کشور چندان مذهبی ای نیست (البته مذهبی که همه جا هست ولی اگه خیلی کلی کشورشو در نظر بگیریم مذهبی نیست). و همجنسگراستیزی معمولا از دین میاد ولی عمومیت مردم روسیه تفکرات همجنسگراستیزی دارن.

من فقط این قسمت حرفت منظورمه:

کلا از نظر من تا قوانین تغییر نکنن فرهنگ نمیتونه تغییر کنه.
برای مثال در همین ایران میشه قوانین پوشش و حجاب رو مثال رو زد که برخلاف قوانین سفت و سخت همیشه عرف و فرهنگ پوشش و حجاب در 40سال گذشته در ایران در حال تغییر بوده ولی قانون تغییری نکرده.

باید توجه داشته باشی که با گسترش وسیله های ارتباطی و تکنولوژی و... علاوه بر خانواده، فرهنگ و عرفهای جامعه و حکومت (نهادهای وابسته به اون مثل آموزش و پرورش، نهادهای انتظامی و...) چیزهای دیگه ای هم بر باورهای عموم جامعه هم تاثیر میگذارند.

آخرین ویرایش:

Radikal

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
94
مدال المپیاد
داغ دیده ام بعله!
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
سیاستگذاری علم و فناوری
اینستاگرام
علوم انسانی برخلاف علوم تجربی زیاد قابل پیش بینی نیستند و حتی قهار ترین جامعه شناس ها یا مردم شناس ها نمیتونند با جرات بگن که اگر یک قانونی مثل حجاب برداشته بشه مردم چه برخوردی خواهند کرد. اصولا پیشبینی میکنند ولی باز هم قطعی نیست هیچ وقت.
در نتیجه دوستان عزیز تر از جانم، وقتی میاید راجع به یک جامعه نظر میدید هیچ وقت خیلی به خودتون مطمئن نباشید!
بله گروهی کوچک
عرف جامعه یا همون چیزی که بیشتر مردم میپسندن و قبول دارند هم میتونه دلیلی برای قانون گذاری باشه که طبق اعلام آمار هایی که خود کشور منتشر کرده اکثریت جامعه علاقه ای به حجاب اجباری ندارند. و خب این به وضوح توی جامعه هم دیده میشه اما من ترجیح میدم به آمارهای جسته و گریخته خبرگزاری های داخلی استناد کنم منبع ۱ منبع ۲ منبع ۳

توی این پست نظرم رو راجع به حجاب گفتم و تکرار مکررات نمیکنم.

اما راجع به پیامد ها! نظرم اینه که اتفاق خاصی نخواهد افتاد این رو بر اساس مشاهده میدانی میگم بیشتر ، مردم ما همین الانش هم خیلی به حجاب به اون معنا اعتقادی ندارند و خیلی راحت توی جامعه حضور پیدا میکنند.
حتی کشور عربستان که قوانین حجاب به مراتب سختگیرانه تر از ایران بود هم بعد از آزاد شدن پوشش توش اتفاق خاصی نیوفتاد
البته اگر هم اتفاقی بیوفته با برخورد و پیگیری مناسب میشه اوضاع رو درست کرد!
و نمیشه به خاطر اینکه شاید مردم فرهنگش رو نداشته باشن ما همچنان به روند قبلی ادامه بدیم دقت کنید برای کار کردن ، تحصیل و حق رای زنان هم زمانی وجود داشته که مردم نگران پیامدها بودند!!!

mastermind81

... loading
عضو مدیران انجمن
نام مرکز سمپاد
شهید رجایی
شهر
اسلامشهر
سال فارغ التحصیلی
1400
شما حق رای زنان رو با حجاب مقایسه میکنی؟
واقعا برای خودم متاسفم

Radikal

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
94
مدال المپیاد
داغ دیده ام بعله!
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
سیاستگذاری علم و فناوری
اینستاگرام
شما حق رای زنان رو با حجاب مقایسه میکنی؟
واقعا برای خودم متاسفم

من مقایسه ای انجام ندادم صرفا گفتم چیزهایی در گذشته وجود داشته که مردم نگران بودند پیامدهای سوء برای جامعه داشته باشه مثلا همین حق رای، یا حق تحصیل دختران :)
متن زیر رو بخونید در باب حق رای و حق تحصیل منبع هم ذکر شده!

دولت تصویب‌نامهٔ خلاف شرع صادر می‌کند، به زن‌ها حق رای می‌دهد، نوامیس مسلمین در شرف هتک است، می‌خواهند دختران نجیب ۱۸ ساله را به نظام اجباری ببرند، دختران عفیف مردم در مدارس زیر دست مردها درس می‌خوانند، مردم از گرسنگی تلف می‌شوند و آن‌ها برای استقبال از اربابان خود سیصد هزار تومان گل از هلند می‌آورند، قرآن اسلام در خطراست.
منبع : مجموعه‌ای از مکتوبات، سخنرانی‌ها، پیام‌ها و فتاوی امام خمینی. گرد آورنده م. دهنوی، تهران ۱۳۶۰، ص. ۳۵

آدنوزین :)

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ١
شهر
اهواز
سال فارغ التحصیلی
1400
دانشگاه
شهید بهشتی
رشته دانشگاه
داروسازی
بله گروهی کوچک
حق هر انسانيه اونطور كه دل و عقلش ميگه و ميخواد زندگي كنه، خداوند به ما عقل و شعور داده كه با استفاده از اونا رفتار و كردارمونو انتخاب كنيم و حجاب هم از اين قاعده مستثني نيست!
گناه و ثواب آدم ها دست خودشونه، خدا هم هر انساني رو تو اين امر آزاد گذاشته:)
و شما به خواستن طبيعي ترين و واضح ترين حق ديگران ميگيد غرب زدگي!
بهشت و جهنم آدمها با اجبار بدست نمياد، و قطعا هم بهشت از آن افرادي كه ميخوان با زور و ضرب و شتم ديگران حجاب رو نگه دارند نخواهد شد!

mohad_z

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان سه
شهر
طـــهـران
سال فارغ التحصیلی
95
رشته دانشگاه
زیست فناوری/ ژنتیک
ولی جدی از نظر من حجاب اجباری نه تنها راه حل نیست بلکه بدتر باعث مسخره به نظر رسیدن مقوله حجاب شده.
به نظر من حجاب داشتن/نداشتن یه آرمانه یعنی کسی که قبولش داره احتمالا بهش باور داره و بالعکس فلذا این اجبار باعث شده چیز بی ارزشی به نظر بیاد

mastermind81

... loading
عضو مدیران انجمن
نام مرکز سمپاد
شهید رجایی
شهر
اسلامشهر
سال فارغ التحصیلی
1400
من مقایسه ای انجام ندادم صرفا گفتم چیزهایی در گذشته وجود داشته که مردم نگران بودند پیامدهای سوء برای جامعه داشته باشه مثلا همین حق رای، یا حق تحصیل دختران :)

دولت تصویب‌نامهٔ خلاف شرع صادر می‌کند، به زن‌ها حق رای می‌دهد، نوامیس مسلمین در شرف هتک است، می‌خواهند دختران نجیب ۱۸ ساله را به نظام اجباری ببرند، دختران عفیف مردم در مدارس زیر دست مردها درس می‌خوانند، مردم از گرسنگی تلف می‌شوند و آن‌ها برای استقبال از اربابان خود سیصد هزار تومان گل از هلند می‌آورند، قرآن اسلام در خطراست.
منبع : مجموعه‌ای از مکتوبات، سخنرانی‌ها، پیام‌ها و فتاوی امام خمینی. گرد آورنده م. دهنوی، تهران ۱۳۶۰، ص. ۳۵
چی؟
لینک اگر دارید لینک بده

mastermind81

... loading
عضو مدیران انجمن
نام مرکز سمپاد
شهید رجایی
شهر
اسلامشهر
سال فارغ التحصیلی
1400
حق هر انسانيه اونطور كه دل و عقلش ميگه و ميخواد زندگي كنه، خداوند به ما عقل و شعور داده كه با استفاده از اونا رفتار و كردارمونو انتخاب كنيم و حجاب هم از اين قاعده مستثني نيست!
گناه و ثواب آدم ها دست خودشونه، خدا هم هر انساني رو تو اين امر آزاد گذاشته:)
و شما به خواستن طبيعي ترين و واضح ترين حق ديگران ميگيد غرب زدگي!
بهشت و جهنم آدمها با اجبار بدست نمياد، و قطعا هم بهشت از آن افرادي كه ميخوان با زور و ضرب و شتم ديگران حجاب رو نگه دارند نخواهد شد!
شما طوری صحبت میکنید انگار حجاب یک مسئله ی شخصیه حجاب مربوط به کل جامعه است شما تو خونت جلو نامحرم هر جوری دوست داری بگرد اما حق نداری با همون پوشش تو خیابون بیای

sSinaa

SINA
نام مرکز سمپاد
علامه حلی 4
شهر
اهواز- تهران
سال فارغ التحصیلی
1400
دانشگاه
آزاد تهران غرب
رشته دانشگاه
حقوق
اینستاگرام
به نظرم اینکه قانون داشتن حجاب عوض بشه اصلا درست نیست، باید روی فلسفه حجاب و چرایی حجاب صحبت بشه، چرا باید ججاب داشت، جایگاه حجاب چیه؟
و اینجور صحبت ها ب نظرم ب مراتب تاثیر گذار تره

و در مورد لفظ حجاب اجباری، اصلا نمیتونم درکش کنم،
تنها چیزی ک من تو جامعه اجبار زیادی توش نمیبینم حجاب، هرکس هر جور دوس داره لباس میپوشه، گشت ارشادم تا میاد ی چیزی بگه چنان جیغ و دادی راه میندازن ک عرش میلرزه

mastermind81

... loading
عضو مدیران انجمن
نام مرکز سمپاد
شهید رجایی
شهر
اسلامشهر
سال فارغ التحصیلی
1400

اگر در موردبقیش چیزی نگفتم یعنی یا موافقم یا نظری ندارم
و شما وقتی حجاب اجباری رو در کنار حق رای زنان می گذاری یعنی داری مقایسه میکنی

بالا