• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

معرفی المپیاد دانش مغز (Brain Bee)

• شروع کننده موضوع

brainbee

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1388
the-international-brainbee-competition.jpg

مسابقات دانش مغز فرصتی است تا دانش آموزان با مفاهیم علوم اعصاب آشنا شده و انگیزه‌ی تحقیق بیشتر برای شناخت بهتر مغز در آنها به وجود آید.
علوم اعصاب (neuroscience) سعی دارد تا مرزهای نبوغ و استعداد آدمی را گسترش دهد و با مطالعه‌ی مکانیزم‌های عملکرد مغز، ریشه‌ی رفتارهای انسان و عوامل به وجود آورنده‌ی بیماری‌های مختلف، پنجره‌ی جدیدی را بر روی درک ما از خود گشوده است.

از زمانی که اولین شبکه‌های عصبی (neural network) در تکنولوژی‌های پیشرفته به کار گرفته شد و رابط‌های مغز-کامپیوتر (brain-computer interface) به بازار معرفی شدند، علوم اعصاب در مرکز توجه قرار گرفت و علاقه‌ی بسیاری را به خود جلب کرد. هدف مسابقات دانش مغز علاقه‌مند کردن دانش آموزان به مطالعات علوم اعصاب و آشنا کردن آنها با مفاهیم مختلف می‌باشد تا در نهایت بتواند نسل جدیدی از دانشمندان و پزشکان را تربیت و تحویل جهان دهد.
در حال حاضر هر ساله از ۵۳ کشور در مسابقات جهانی دانش مغز (brain bee competition) شرکت می‌کنند که این رقم در حال افزایش است و رشد صعودی دارد. هر سال حدود ۵۰ هزار دانش آموز از سرتاسر جهان در این مسابقات شرکت کرده و بیش از ۶۰۰ متخصص علوم اعصاب کار برگزاری، داوری و هدایت دانش آموزان را بر عهده می‌گیرند.

مسابقات دانش مغز (brain bee competition) که برای رنج سنی ۱۴ الی ۱۸ سال می‌باشد، در سه مرحله برگزار می‌شود: مسابقات محلی، مسابقات کشوری و مسابقات بین المللی. نفر اول مسابقات کشوری شانس حضور در مسابقات بین المللی را بدست آورده و به عنوان نماینده‌ی کشور خود به این مسابقات اعزام می‌شود. مسابقات دانش مغز هر ساله همزمان با کنفرانس بین المللی علوم اعصاب برگزار می‌شود و در هر سال کشور مختلفی میزبانی این مسابقات را بر عهده می‌گیرد.
مسابقات بین المللی Brain Bee که به اختصار (IBB (International Brain Bee خوانده میشود، در ایران از سال ۱۳۹۳ و با نام مسابقات دانش مغز برگزار میشود که متولی برگزاری آن انجمن علوم اعصاب ایران و ستاد توسعه ی علوم شناختی ایران است.

تمام دانش آموزانی که در گروه سنی ۱۴ الی ۱۸ سال قرار دارند، میتوانند در این مسابقات شرکت کنند. مسابقات دانش مغز به صورت دو مرحله ای برگزار میشود که مرحله ی اول آن به زبان فارسی می باشد اما مرحله ی دوم به زبان انگلیسی است.

بر اساس سال های گذشته مرحله اول مسابقات دانش مغز در آذر ماه و مرحله ی دوم آن در اردیبهشت ماه برگزار می شود.

منابع مرحله ی اول مسابقات دانش مغز کتاب حقایق مغز (Brain Facts) و کتاب دانش مغز (Neuroscience. Science of the Brain) میباشد و سوالات مرحله ی دوم آزمون Brain Bee طبق قوانین جهانی از کتاب Essential Neuroscience می باشد.

به منظور کسب اطلاعات بیشتر در مورد مسابقات دانش مغز، میتوانید به لینک زیر مراجعه فرمایید:
https://goo.gl/R5MZU1
همینطور برای مطالعه در حوزه ی علوم اعصاب، میتوانید به وبسایت ما به آدرس www.brainbee.ir مراجعه فرمایید

Zeinab04

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۷
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1401
دانشگاه
امیرکبیر
رشته دانشگاه
مهندسی پزشکی
ممنون از این همه اطلاع رسانی
نحوه ثبت نام چطوریه؟؟ من یادم میاد پیارسال مدرسه ثبت نام میکرد ولی من سنم نم رسید.. پارسال هم ثبت نام نداشت مدرسه من هم دنبالش نرفتم .. چجوریه نحوه ثبت نام ؟؟ باید حتما از طرف مدرسه باشه؟

و اینکه صرفا ب اسم المپیاده یا واقعا المپیاده؟؟ من دارم برا المپیاد شیمی می خونم و نهم هستم ... خیلی از این هم خوشم اومده .. فک کنم بتونم هر دو تا شون رو جلو ببرم ...
واقعا ممنون ک یادآوری کردین

آخرین بار توسط مدیر ویرایش شد:

Tilda

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۳
شهر
اهواز
سال فارغ التحصیلی
1400
کسی از بچه های سایت شرکت کرده؟
لطفا اگه کسی تجربه داشته بگه

Zeinab04

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۷
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1401
دانشگاه
امیرکبیر
رشته دانشگاه
مهندسی پزشکی
من سوالات رو دیدم
برا مرحله اول منابع رو خوب بخونی سوالا آسونه

darya.n

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1402
منابعش چی هستش؟

Tilda

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۳
شهر
اهواز
سال فارغ التحصیلی
1400
کتاب حقایق مغز
چاپ نشده ولی Pdfاش هست

Zeinab04

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۷
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1401
دانشگاه
امیرکبیر
رشته دانشگاه
مهندسی پزشکی

Fateme k

کاربر جدید
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 3
شهر
کرج
سال فارغ التحصیلی
1397
دانشگاه
شهید بهشتی تهران
سلام :)
بچه هایی که میخوان شرکت کنن میتونن اخبار مسابقات رو تو این سایت دنبال کنن Irbrainbee.ir ، اطلاعیه ی ثبت نامش روهم هرسال انجمن علوم اعصاب روی این سایت یا رو سایت خود انجمن منتشر میکنه .
Brain bee در واقع یه مسابقه ی دانش آموزیه نه المپیادی که زیر نظر دانشپژوهان باشه پس توجه کنین که سهمیه یا غیره براتون در نظر گرفته نمیشه .درکل مسابقه ی خوبیه سوالاتش هم پیچیده یا عجیب و غریب نیست و از رفرنس های معرفی شده ست . به اینم توجه کنین که با مسابقات کشوری علوم اعصاب هم فرق میکنه (مسابقات علوم اعصاب پژوهشی هست ولی دانش مغز -ینی همون Brain bee- یه مسابقه ی تئوریه ، حالا تو مراحل بعدی پارت عملی هم بهش اضافه میشه)
مرحله ی اول تا حدود سی نفر اول (فکرمیکنم) انتخاب میشن و تو مرحله ی دوم یک نفر . اون کتاب Brain facts هم ترجمه شدش هست ، خیلی هم آسونه . برای مرحله ی بعدی Essential Neuroscience باید بخونین ، رو تکست بوک خوندنتون کار کنین ، ضمن اینکه سوالات هم انگلیسیه مرحله ی دوم .

نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
شهر خشن
سال فارغ التحصیلی
98
مدال المپیاد
زیستی ناکام
رشته دانشگاه
پزشکی
کسی از بچه های سایت شرکت کرده؟
لطفا اگه کسی تجربه داشته بگه
من امسال شرکت کردم. در کل زیاد سخت نیست. من نصف اون کتاب حقایق مغز رو خوندم و ۲ درصد با کف فاصله داشتم. :/
البته اینم بگم که من سابقه ی المپیادی داشتم.
ولی در کل اگر که زیاد به پژوهش و نوروساینس اینا علاقه دارین شروع خوبی میتونه باشه.

• شروع کننده موضوع

brainbee

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1388
ممنون از این همه اطلاع رسانی
نحوه ثبت نام چطوریه؟؟ من یادم میاد پیارسال مدرسه ثبت نام میکرد ولی من سنم نم رسید.. پارسال هم ثبت نام نداشت مدرسه من هم دنبالش نرفتم .. چجوریه نحوه ثبت نام ؟؟ باید حتما از طرف مدرسه باشه؟

و اینکه صرفا ب اسم المپیاده یا واقعا المپیاده؟؟ من دارم برا المپیاد شیمی می خونم و نهم هستم ... خیلی از این هم خوشم اومده .. فک کنم بتونم هر دو تا شون رو جلو ببرم ...
واقعا ممنون ک یادآوری کردین

سلام دوست عزیز
تقریبا اواسط مهرماه زمان برگزاری مسابقه و نحوه ی ثبت نام رو اعلام میکنن.
حتما نیازی نیست از طرف مدرسه باشه. برای شرکت در مسابقه و کلاس های آموزشی ما، میتونید شخصا هم اقدام کنید.
مسابقه ی دانش مغز رو به اسم المپیاد هم میشناسن. ولی مزایایی که المپیاد شیمی، فیزیک و ... داره، رو نداره. مثلا نفر اول مسابقات بدون کنکور به دانشگاه وارد نمیشه.
کلا علوم اعصاب و علوم اعصاب شناختی جزو رشته هایی هست که در آینده خیلی بیشتر راجع بهشون خواهیم شنید.

• شروع کننده موضوع

brainbee

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1388
منابعش چی هستش؟
سلام دوست عزیز
منابع مرحله ی اول مسابقه دانش مغز دو کتاب "حقایق مغز" و "دانش مغز" هستش که بر روی سایت برای دانلود کردن قرار داده شده.
برای دانلود میتونید به لینک زیر مراجعه کنید:
https://goo.gl/o3PRJD

|تا

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
96
ربطی به المپیاد نداره .
بچه های رشته ریاضی اینو ایگنور نکنید و اگه خوشتون میاد حتما برید پیش رو بگیرید...

آخرین ویرایش:
بالا