• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

کپی رایتِ موسیقی در ایران

حس شما وقتی بدونید خواننده محبوبتون اثر رو بدون ذکر منبع کپی کرده باشه چیه؟

• خیلی ناراحت می‌شم و دیگه بهش گوش نمی‌دم.

رای‌ها: 11 31.4%
  • برام مهم نیست و همچنان حمایتش می‌کنم.

رای‌ها: 9 25.7%
  • ناراحت می‌شم ولی فقط اون آهنگ رو دیگه گوش نمی‌دم.

رای‌ها: 15 42.9%

• رای‌دهندگان
    35
  • شروع کننده موضوع

امیرحسین

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
بوشهر
سال فارغ التحصیلی
91
دانشگاه
خواجه نصیر
رشته دانشگاه
مهندسی برق
در این تاپیک می‌تونیم آهنگ‌های ایرانی که از اثر دیگر الهام گرفته شده‌اند یا کپی‌برداری شده‌اند رو به هم معرفی کنیم ولی قبل از اون فرق بین الهام گرفتن، کپی برداری مجاز، و کپی برداری غیر مجاز (یا به عقیده من دزدی) رو مشخص کنیم.

الهام گرفتن به آهنگی گفته می‌شه که ریتم و یا ملودیش بسیار شبیه به آهنگ دیگری باشه و ولی در اون برای ساخت ملودی جدید تغییراتی صورت داده بشه و تا حدی اثر را متفاوت کند. با این حال از نظر اخلاقی هنرمند موظف است که در آلبوم خود ذکر کنه که از چه آهنگی الهام گرفته.

کپی کردن هم زمانی رخ می‌ده که هنرمند تمام و کمال یا قسمت خیلی زیادی از متن یا ملودی را از اثر هنرمند دیگر کپی برداری کند. که در اینجا موظف هستند که در آلبوم خود ذکر کنند که همچین کاری انجام دادن و خب اگه جایی ذکر نکنند یا اجازه نگیرند غیر مجاز می‌شه. (اینکه موظف به اجازه گرفتن هستن یا نه رو مطمئن نیستم.)

عمل کپی کردن گاهی می‌تونه از شعر یه شاعر و تغییر جزئی متنش هم باشه و لزوماً صحبت اثر یک خواننده دیگر نیست. همچنین اگه یک خواننده اثر یک خواننده دیگه رو بازخونی کرده باشی جز دسته‌های بالا قرار نمی‌گیرند مگر اینکه در آلبوم خودشون ذکر کرده باشند که این اثر حاصل آفرینش خلاقیت خودشونه :))

گاهی برای شنونده تشخیص اینکه یه آهنگ الهام گرفته شده از آهنگ دیگه هست یا نه سخت هست. پس اگر کاربر مایل باشه می‌تونه آهنگ‌های مورد نظرش رو اشتراک بذاره و نظر بقیه رو در خصوصش بپرسه پس اگر مطمئن نیستید با پیش‌داوری برچسب دزدی به خواننده‌ای نزنید.
ابتدای پستتون هشتگ #کپی غیر مجاز #الهام گرفتن مجاز #الهام گرفتن غیر مجاز بنویسید تا مشخص بشه از چه دسته‌ای هست. اگه هم شک دارید که این اثر از خود هنرمند هست یا نه از هشتگ #شک استفاده کنید.
البته ترجیحم اینه که کاورها رو قرار ندیم ولی خب اگه کاربرا خیلی علاقه دارند اون هم با هشتگ #کاور قرار بدید. :-??

Aliovski

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1401

mohad_z

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان سه
شهر
طـــهـران
سال فارغ التحصیلی
95
رشته دانشگاه
زیست فناوری/ ژنتیک
چه جالب چند وقت پیش تو رادیو دقیقا داشتن این مسئله رو بررسی میکردند از لحاظ حقوقی، این رسنا نوعی دزدی هنریه.
کارشناس برنامه میگفت اگه کسی دست کنه تو جیب کس دیگه ای یا از دیوار مردم بره بالا کلی مجازات میشه اما تو دنیای هنر و موسیقی هیچ کس هیچ کاری نمیکنه.
____
شخصا خودم وقتی فهمیدم علی لهراسبی برداشته آهنگ سوغاتی هایده رو خونده بسی ناراحت شدم و دیگه کاراشو گوش ندادم با این که از لحاظ ملودی یه سری تفاوت‌ها داشتن اما یه سریا رسما کپی پیست هم‌ن :|

mmd_b3

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهیدبهشتی2
شهر
بوشهر
سال فارغ التحصیلی
1399
اهنگ هاوانای کامیلا ک تو یه مقطع زمانی هرجا میرفتی یه کپی ایرانی ازش به گوش میخورد:-"

• شروع کننده موضوع

امیرحسین

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
بوشهر
سال فارغ التحصیلی
91
دانشگاه
خواجه نصیر
رشته دانشگاه
مهندسی برق
دوستان قبل از هرچیز حالا هشتگ نمی‌ذارید لینک خود آهنگ‌ها رو قرار بدید واقعاً سخته ما به خاطر ادعای شما یه سری دنبال آهنگ بگردیم و بعدش تازه ببینیم شما راست می‌گید یا نه :|
این اصلاً درست نیست که همینطوری به خواننده‌ها برچسب دزدی زد.
من فرصت نکردم همه آهنگ‌ها رو بررسی کنم. ولی خب اولین آهنگ مربوط به محسن یگانه بود و وقتی که به کاور آلبوم ایشون سر می‌زنیم متوجه می‌شیم که خودش گفته ملودی آهنگش رو از کجا گرفته. پس ما نمی‌تونیم بگیم کپی غیر مجاز صورت گرفته. من اطلاع ندارم فارس به چه تیتری این کلیپ رو ساخته ولی ما حق نداریم بگیم کپی غیر مجاز.
بقیه آهنگ‌ها رو فرصت نکردم چک کنم.
ولی در نظر داشته باشید که نمی‌شه راحت قضاوت کرد. جدا از اون باید ببینیم که اگه ملودی داره کپی می‌شه به نام چه فردی ثبت شده؟ شما فرض کن یه خواننده برای تیتراژ یه سریال تلویزیونی می‌ره یه آهنگ می‌خونه ولی شاید دخلی توی متن و یا ملودیش نداشته باشه باز هم این اشتباه رو به نام خود خواننده می‌ذاری؟
اهنگ هاوانای کاملیا که چی توز اونو توی تبلیغ پفیلا استفاده کرده هم حسابه؟!
توی تبلیغات ما زیاد پیش میا فکر کنم روغن اویلا هم که سردمدار این نوع از دزدی‌ها هستش. اگه اصرار دارید که این نوع کپی‌برداری‌ها هم انتشار بدید لینک تبلیغ و لینک آهنگ اصلی رو لطفاً قرار بدید. روغن اویلا خیلی از این تبلیغات داره من الان همش رو خاطرم نیست ولی به عنوان مثال که از آهنگ centuries از fall out boy رو کپی کردن.
چه جالب چند وقت پیش تو رادیو دقیقا داشتن این مسئله رو بررسی میکردند از لحاظ حقوقی، این رسنا نوعی دزدی هنریه.
کارشناس برنامه میگفت اگه کسی دست کنه تو جیب کس دیگه ای یا از دیوار مردم بره بالا کلی مجازات میشه اما تو دنیای هنر و موسیقی هیچ کس هیچ کاری نمیکنه.
____
شخصا خودم وقتی فهمیدم علی لهراسبی برداشته آهنگ سوغاتی هایده رو خونده بسی ناراحت شدم و دیگه کاراشو گوش ندادم با این که از لحاظ ملودی یه سری تفاوت‌ها داشتن اما یه سریا رسما کپی پیست هم‌ن :|
بحث اینه که فرد از زحمات یه نفر دیگه استفاده می‌کنه و باهاش پول در میاره.
در خصوص آهنگ سوغاتی هم درست می‌گی و اردلان سرفراز از سه خواننده ایرانی (رضا صادقی، علی لهراسبی و سینا سرلک شکایت می‌کنه که بدون اجازه شعرهاش رو خوندن. که در این بین خواننده‌ها عذخواهی می‌کنند و ماجرا تمام می‌شه این وسط دفاعیه رضا صادقی به این صورت هست که می‌گه اون آهنگ رو بدون تنظیم و رکورد خونده و گذاشته کانالش و حتی صدای باز و بسته شدن در هم شنیده می‌شه. سینا سرلک هم می‌گه تو فضای مجازی متن شعر رو به نام هوشنگ ابتهاج ثبت شده و بعدش رفته ارشاد به نام ایشون ثبت کرده اونا هم هیچ چک نکردن واقعاً از هوشنگ ابتهاج هست یا نه :)) به همین اندازه قدر ادارات ما چرته :)) حالا که سینا سرلک فهمیده اشتباه کرده عذر خواهی می‌کنه و ماجرا تمام می‌شه.
توضیحات سینا سرلک و رضا صادقی
توضیحات کامل سینا سرلک

آخرین ویرایش:

Leo

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
-
سال فارغ التحصیلی
1399
این اصلاً درست نیست که همینطوری به خواننده‌ها برچسب دزدی زد.
من فرصت نکردم همه آهنگ‌ها رو بررسی کنم. ولی خب اولین آهنگ مربوط به محسن یگانه بود و وقتی که به کاور آلبوم ایشون سر می‌زنیم متوجه می‌شیم که خودش گفته ملودی آهنگش رو از کجا گرفته. پس ما نمی‌تونیم بگیم کپی غیر مجاز صورت گرفته. من اطلاع ندارم فارس به چه تیتری این کلیپ رو ساخته ولی ما حق نداریم بگیم کپی غیر مجاز.
بقیه آهنگ‌ها رو فرصت نکردم چک کنم.
ولی در نظر داشته باشید که نمی‌شه راحت قضاوت کرد. جدا از اون باید ببینیم که اگه ملودی داره کپی می‌شه به نام چه فردی ثبت شده؟ شما فرض کن یه خواننده برای تیتراژ یه سریال تلویزیونی می‌ره یه آهنگ می‌خونه ولی شاید دخلی توی متن و یا ملودیش نداشته باشه باز هم این اشتباه رو به نام خود خواننده می‌ذاری؟
خب آره محسن یگانه با ذکرِ منبع این کار رو کرده.
درمورد بقیه ی آهنگ ها یه جستجویی کردم. به ترتیب:
(1- البته من این رو بگم که بمون بیشتر یه نوع بازخوانی محسوب میشه تا کپیِ مجازِ ملودی. دایان هم به فارسی معنیِ بمون رو میده.)
2-شهرام شکوهی ملودی آهنگ جادوی چشم رو از آهنگ Campana(از گروه اسپانیاییِ Gipsy Kings) کپی کرده و این قضیه جنجال های زیادی هم داشته ظاهرا.
3-فریدون آسرایی آهنگ سه دنگ سه دنگ رو برای تیتراژ سریال سه دنگ سه دنگ خونده. هرچند همونطور که گفتی نمیشه این آهنگ سازی رو به فریدون آسرایی نسبت داد! ولی خب صداوسیما هیچ اشاره ای به ملودیِ اصلی نکرده و کارش کپی محسوب میشه.
4-رضا شیری ملودی آهنگ منو ببخش رو از آهنگ Pos Ksenietai Kapoia San Esena(از خواننده ی یونانی Thanos Petrelis) کپی کرده و هیچ اشاره به مرجعش نکرده.
5-حمید عسکری ریتم آهنگ خیلی دوست دارم رو از آهنگ Cek Gonder(از خواننده ی ترکیه ای Mustafa Sandal) کپی کرده و اینم حاشیه زیاد داشته.
6-علی اصحابی ملودی آهنگ زندگیم رو از یکی از آهنگ های رافات ال رومان کپی کرده که من متاسفانه نتونستم اصلِ آهنگ رو پیدا کنم. ولی خب تو این کلیپ یه بخشیش پخش میشه که میشه رو همون تکیه کرد. (تو کاور هم اشاره ای به شخص دیگه ای نشده.)
7- ملودی آهنگ تو نزدیکی(فرزاد فرزین،علی اصحابی،بهنام صفوی) هم شباهتِ خیلی زیادی به Na Ti Henes(از Despina Vandi خواننده ی یونانی) داره درحالیکه هیچ اشاره ای بهش نشده!
8-از آهنگ بغداد(آیلا چلیک خواننده ی ترکیه ای) تو ایران چندتا کاورِ مجاز و با ذکر منبع شده، ولی میثم ابراهیمی ملودی آهنگ یادته رو بدون اشاره به اصل ملودی کپی کرده.
9-آهنگ عشق اهورایی از مجتبی شجاع هم خب خنده داره بیشتر کپیش :)) حتی بالا پایین های صداشم کپی شده :))
(البته ملودیش رو خودش تنظیم نکرده. کارِ حمید نیکوکاره.) (کپی هم از یه بخش از فیلم هندی رئیس ـه)

+ من تقریبا هیچی از پاپ فارسی سر در نمیارم. به جز چندنفر مثل محسن یگانه هم کسی رو نمیشناسم :)) این کلیپ رو تو تلگرام دیده بودم قبلا. همینجوری حس کردم ممکنه به تاپیک مربوط باشه :))
ولی خب این چیزایی که نوشتم رو هوا نیست. دنباله ی اون آهنگارو گرفتم به این چیزا رسیدم :))

mahdiar__m

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
ezhei2
شهر
nesf jahan:)
سال فارغ التحصیلی
1403
میدونم یه جور دزدیه و این حرفا
ولی اینکه یه خواننده کپی یه آهنگ دیگه رو خوب در بیاره هنر کرده واقعا چون کار هرکسی نیست
مثلا جدا از موسیقی تو شعر و شاعری هم جامی از همه تقلید کرده اما انقد خوب تقلید کرده که همه شعراشو دوس دارن
تو موسیقی هم همینطوره

♡marianne♡

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
Farzanegan
شهر
Teh
سال فارغ التحصیلی
97
من همیشه حس میکنم parsalip تو اکثر اهنگاش از poobon اسکی میره
نحوه ی خوندشم مثل اونه#!

• شروع کننده موضوع

امیرحسین

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
بوشهر
سال فارغ التحصیلی
91
دانشگاه
خواجه نصیر
رشته دانشگاه
مهندسی برق
خب آره محسن یگانه با ذکرِ منبع این کار رو کرده.
درمورد بقیه ی آهنگ ها یه جستجویی کردم. به ترتیب:
(1- البته من این رو بگم که بمون بیشتر یه نوع بازخوانی محسوب میشه تا کپیِ مجازِ ملودی. دایان هم به فارسی معنیِ بمون رو میده.)
2-شهرام شکوهی ملودی آهنگ جادوی چشم رو از آهنگ Campana(از گروه اسپانیاییِ Gipsy Kings) کپی کرده و این قضیه جنجال های زیادی هم داشته ظاهرا.
3-فریدون آسرایی آهنگ سه دنگ سه دنگ رو برای تیتراژ سریال سه دنگ سه دنگ خونده. هرچند همونطور که گفتی نمیشه این آهنگ سازی رو به فریدون آسرایی نسبت داد! ولی خب صداوسیما هیچ اشاره ای به ملودیِ اصلی نکرده و کارش کپی محسوب میشه.
4-رضا شیری ملودی آهنگ منو ببخش رو از آهنگ Pos Ksenietai Kapoia San Esena(از خواننده ی یونانی Thanos Petrelis) کپی کرده و هیچ اشاره به مرجعش نکرده.
5-حمید عسکری ریتم آهنگ خیلی دوست دارم رو از آهنگ Cek Gonder(از خواننده ی ترکیه ای Mustafa Sandal) کپی کرده و اینم حاشیه زیاد داشته.
6-علی اصحابی ملودی آهنگ زندگیم رو از یکی از آهنگ های رافات ال رومان کپی کرده که من متاسفانه نتونستم اصلِ آهنگ رو پیدا کنم. ولی خب تو این کلیپ یه بخشیش پخش میشه که میشه رو همون تکیه کرد. (تو کاور هم اشاره ای به شخص دیگه ای نشده.)
7- ملودی آهنگ تو نزدیکی(فرزاد فرزین،علی اصحابی،بهنام صفوی) هم شباهتِ خیلی زیادی به Na Ti Henes(از Despina Vandi خواننده ی یونانی) داره درحالیکه هیچ اشاره ای بهش نشده!
8-از آهنگ بغداد(آیلا چلیک خواننده ی ترکیه ای) تو ایران چندتا کاورِ مجاز و با ذکر منبع شده، ولی میثم ابراهیمی ملودی آهنگ یادته رو بدون اشاره به اصل ملودی کپی کرده.
9-آهنگ عشق اهورایی از مجتبی شجاع هم خب خنده داره بیشتر کپیش :)) حتی بالا پایین های صداشم کپی شده :))
(البته ملودیش رو خودش تنظیم نکرده. کارِ حمید نیکوکاره.) (کپی هم از یه بخش از فیلم هندی رئیس ـه)

+ من تقریبا هیچی از پاپ فارسی سر در نمیارم. به جز چندنفر مثل محسن یگانه هم کسی رو نمیشناسم :)) این کلیپ رو تو تلگرام دیده بودم قبلا. همینجوری حس کردم ممکنه به تاپیک مربوط باشه :))
ولی خب این چیزایی که نوشتم رو هوا نیست. دنباله ی اون آهنگارو گرفتم به این چیزا رسیدم :))
خیلی ممنون از وقتی که گذاشتی. درسته اسم هر دو آهنگ معنی بمون می‌ده ولی متن آهنگشون فرق می‌کنه پس بازخوانی نیست.
محسن یگانه یکی از با اخلاق‌ترین خواننده‌ها هستش.
میدونم یه جور دزدیه و این حرفا
ولی اینکه یه خواننده کپی یه آهنگ دیگه رو خوب در بیاره هنر کرده واقعا چون کار هرکسی نیست
مثلا جدا از موسیقی تو شعر و شاعری هم جامی از همه تقلید کرده اما انقد خوب تقلید کرده که همه شعراشو دوس دارن
تو موسیقی هم همینطوره
توی همون شعر هم اگه از بیت کسی استفاده کنند قبلش اسمش رو توی شعر میارند. مثال مشهورش تو ادبیات دبیرستانمون داشتیم که شهریار از حافظ استفاده کرده.
اتفاقاً ملودی رو کپی کردن کار هرکسی هست :)) زحمت خاصی نداری.
من این سایت رو براش یافتم
https://www.google.com/amp/s/amp.insider.com/songs-that-allegedly-stole-from-other-songs-2018-3

چند تا از آهنگ هایی که شما فرمودید رو داره(آهنگ dark horse هم هست)
خیلی ممنون ولی اینجا آهنگ‌های ایرانی رو می‌خوایم بررسی کنیم.
من همیشه حس میکنم parsalip تو اکثر اهنگاش از poobon اسکی میره
نحوه ی خوندشم مثل اونه#!
نحوه خوندن ملاک نیست مثلاً مرحوم بهنام صفوی شبیه رضا صادقی می‌خوند :D
بحث سر اینه که خلاقیت و اثر یه نفر دیگه دزدیده بشه.
این تاپیک برای آهنگ‌های ایرانیه :D

آخرین ویرایش:
  • شروع کننده موضوع

امیرحسین

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
بوشهر
سال فارغ التحصیلی
91
دانشگاه
خواجه نصیر
رشته دانشگاه
مهندسی برق
#الهام_غیر_مجاز
آهنگ: عاشقتم.
خواننده: رضا صادقی.
بنظرم ملودی این آهنگ خیلی شبیه آهنگ خانوم لارا فابیان آهنگ je t'aime هست.
البته نمی‌تونم بگم 100 درصد اینطوریه ولی خب نظر شخصیم کپی‌برداریه.
تصویر آلبوم رضا صادقی هم می‌شه اینجا نگاه کرد که مدعی هست آهنگ‌ساز این آهنگ خودشه.

آخرین ویرایش:
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
شهربابک
سال فارغ التحصیلی
1398
رشته دانشگاه
مهندسی بهداشت حرفه‌ای
آخرین ویرایش:
  • شروع کننده موضوع

امیرحسین

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
بوشهر
سال فارغ التحصیلی
91
دانشگاه
خواجه نصیر
رشته دانشگاه
مهندسی برق
#شک
الان اینا چی حساب میشن؟
*******​
*مورد دومیو وقت شنیدم ناخودآگاه بانو ریحانا رو یاد کردم :|موزیک ویدیوش بیشتر شبیه بود به نظرم
اگه لینکا خراب بود،بگین تا تغییرشون بدم
بنظرم اولی خیلی شباهت دارند ولی با این وجود یه مقدار فرق دارند.
دومی رو بنظرم می‌تونیم بگیم شباهتش اتفاقیه.

• شروع کننده موضوع

امیرحسین

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
بوشهر
سال فارغ التحصیلی
91
دانشگاه
خواجه نصیر
رشته دانشگاه
مهندسی برق
#کپی_غیر_مجاز
آهنگ : تصنیف عاشق
خواننده: سالار عقیلی.
تصاویر آلبوم سالار عقیلی
بنظرم بخشی از ملودی این آهنگ زیبا از آهنگ‌های فولک ارمنی برداشته شده:| به شخصه ناراحت شدم یه ایشون یه رضا صادقی وقتی که از در سطح شناخته شده‌ی موسیقی قرار می‌گیرند نباید همچین کپی‌برداری‌هایی انجام بدند.
آهنگ اصلی

RZWN

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
svh
سال فارغ التحصیلی
1402
دانشگاه
×××
رشته دانشگاه
×××
برنامه قاچ(مربوط به خندوانه بود) هم ریتم و ملودی آهنگ لی رو کپی کرده بود

ALIREZA =)

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
سنندج
سال فارغ التحصیلی
1404
دستی دستی زانیار خسروی
کاور شده از برزی برزی ناصر رزازی
دوست دارم سیروان خسروی از why not me انزیکه ایگلسیاس
حس کمیاب زانیار خسروی مایکل جکسونman in the mirror.
خاطرات تو سیروان خسروی کپی شده از impossible که خواننده های زیادی خوندن اما با گرفتن مجوز....

منتظریم برادران خسروی خودشون یه اهنگ بسازن :)

بالا