• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

NEUREA - 9604 | نورا.

• شروع کننده موضوع

الهه ن

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
مياندوآب
سال فارغ التحصیلی
1394
دانشگاه
علوم پزشکی تبریز
رشته دانشگاه
پزشکی
سلام.
من این لیست رو تو یه فایل ورد برای خودم تهیه کرده بودم و اینجا کپی می‌کنم. و با گذشت زمان معرفی هم می‌کنم.
البته تعدادی کتاب تازه خریداری‌شده و تعدادی هم تو خوابگاه دارم که بعداً اونا رو هم اضافه می‌کنم.

کتاب‌هایی که مطالعه کرده‌ام:
  1. وقتی نیچه گریست | اروین د یالوم
  2. آن هنگام که نفس هوا می‌شود | پال کالانیتی
  3. تسلی بخشی‌های فلسفه | آلن دوباتن
  4. رونوشت بدون اصل | نادر ابراهیمی
  5. غزلداستانهای سال بد | نادر ابراهیمی
  6. چهل نامه‌ی کوتاه به همسرم | نادر ابراهیمی
  7. خاطرات سفیر | نیلوفر شادمهری
  8. چرا خدا هرگز نمی‌میرد
  9. فلسفه علم | سمیر اکاشا
  10. اطاق آبی | سهراب سپهری
  11. در سینه‌ات نهنگی می‌تپد | عرفان نظرآهاری
  12. در باب حکمت زندگی | آرتور شوپنهاور
  13. کمی دیرتر | سیدمهدی شجاعی
  14. ناتور دشت | جی. دی. سلینجر
  15. عقاید یک دلقک | هاینریش بل
  16. او سلمان شد | سید ناصر هاشم‌زاده
  17. بیماری | هوی کرل
  18. شازده کوچولو | دوسنت اگزوپری
  19. مزایای منزوی بودن | استیون چباسکی
  20. بیا با جغدها درباره‌ی دیابت تحقیق کنیم | دیوید سداریس
  21. عشق روی پیاده رو | مصطفی مستور
  22. بهترین شکل ممکن | مصطفی مستور
  23. عشق و چیزهای دیگر | مصطفی مستور
  24. حکایت عشقی بی قاف بی شین بی نقطه | مصطفی مستور
  25. استخوان‌های خوک و دست‌های جذامی | مصطفی مستور
  26. کیمیاگر | پائولو کوئلیو
  27. چرند و پرند | علی‌اکبر دهخدا
  28. روی ماه خداوند را ببوس | مصطفی مستور
  29. نامه به کودکی که هرگز زاده نشد | اوریانا فالاچی
  30. تفکر نقادانه و خلاقانه | ریچارد پل و لیندا الدر
  31. مفهوم‌ها و ابزار‌های تفکر نقادانه | ریچارد پل و لیندا الدر
  32. عصایت را به میله‌های زندان بزن موسی | فرشته مرادی و حسن هوشمند
  33. مغلطه | جیمی وایت
  34. آشنایی با سوسیوبیولوژی بالینی | دکتر سعید شجاع شفتی
  35. حرکت | علی صفائی حائری
  36. تو می‌آیی | علی صفائی حائری
  37. اخبات | علی صفائی حائری
  38. روزهای فاطمه | علی صفائی حائری
  39. عارفانه | مصطفی چمران
  40. نیایش‌ها | مصطفی چمران
  41. انسان و مسئولیت | علی صفائی حائری
  42. سینوهه | میکا والتاری
  43. یک عاشقانه آرام | نادر ابراهیمی
  44. سقوط | آلبر کامو
  45. من گنجشک نیستم | مصطفی مستور
  46. آرش در قلمرو تردید | نادر ابراهیمی
  47. مکان‌های عمومی | نادر ابراهیمی
  48. در باب طبیعت انسان | آرتور شوپنهاور
  49. سیر عشق | آلن دوباتن
  50. هنر همیشه بر حق بودن | آرتور شوپنهاور
  51. روانکاوی خداناباوری: پژوهشی درباره خداناباوران غربی | اینیاس لپ
  52. روانکاوی و دین | اریک فروم
  53. چگونه سوگیری و تبلیغات را در رسانه‌ها تشخیص دهیم | ریچارد پل
  54. چرا به بیماری نیازمندیم | شارون معالم
  55. نامه‌های اسکروتیپ | سی. اس. لوئیس
  56. انگشتر حضرت سلیمان: نگاهی نو به رفتار حیوانات | کنراد لورنتس
  57. کمی دیرتر | سیدمهدی شجاعی
  58. ماهی سیاه کوچولو | صمد بهرنگی
  59. کآشوب | نفیسه مرشدزاده
  60. چه باید کرد | لئو تولستوی
  61. روابط از دست رفته | جوهن هری
  62. زیر درخت سیب | آلیس مونرو
  63. فقر احمق می‌کند | سندهیل مولاینیتن و الدار شفیر
  64. چهار میثاق، کتاب خرد سرخ‌پوستان تولتک | دون میگوئیل روئیز
  65. سنگی بر گوری | جلال آل‌احمد
  66. زن زیادی | جلال آل‌احمد
  67. بار دیگر شهری که دوست می‌داشتم | نادر ابراهیمی

کتاب‌هایی که کامل مطالعه نکرده‌ام:

• الفبای فلسفه | نایجل واربرتون
  • آدم شدن چه مشکل | سیدحسین هوشی‌سادات
  • جهان‌بینی علمی | برتراند راسل
  • شورشیان آرمان‌خواه | مازیار بهروز
  • تولد پزشکی بالینی | میشل فوکو
  • استاد عشق | ایرج حسابی
  • پروفسور انیشتین عزیز
  • ایزدان هم | آیزاک آزیموف
  • در جست‌وجوی طبیعت | ادوارد ویلسون
  • قمارباز | فئودور دایوسکی
  • نامه‌های بلوغ | علی صفائی حائری
  • شاگردی یک ریاضی‌دان | آندره ویل
  • خاطرات یک جراح بزرگ آلمانی | ارهارد لوتز
  • خط روشن (گزیده کتاب الغدیر) | محمدحسین مشکوری
  • زن در آینه جمال و جلال | عبدالله جوادی آملی
  • تذکرة‌الاولیا | عطار نیشابوری
  • منطق‌الطیر | عطار نیشابوری
  • طرح کلی اندیشه اسلامی در قرآن | علی خامنه‌ای
  • اندیشیدن درباره مغز | مایکل اوشی
  • مقدمه‌ای بر جهان‌بینی اسلامی | مرتضی مطهری

کتاب‌های موجودی که هنوز مطالعه‌ نکرده‌ام:

• اگزیستانسالیم و اصالت بشر | ژان‌ پل سارتر
  • جهان هولوگرافیک | مایکل تالبوت
  • طرحی از یک زندگی | دکتر پوران شریعت رضوی
  • جهان و تأملات فیلسوف | آرتور شوپنهاور
  • لذات فلسفه | ویل دورانت
  • جزء از کل | استیو تولتز
  • دموکراسی یا دموقراضه | سیدمهدی شجاعی
  • خدا بود و دیگر هیچ نبود | مصطفی چمران
  • خاک‌های نرم کوشک | سعید عاکف
  • جای خالی خاکریز | سعید عاکف
  • زن و چالش‌های جامعه | امام موسی صدر
  • نای و نی | امام موسی صدر
  • زن و مسائل قضایی و سیاسی | مرتضی مطهری
  • نظام حقوق زن در اسلام | مرتضی مطهری
  • استاد مطهری و نقد مبانی فمنیسم | علی‌اصغر خندان
  • بررسی | علی صفائی حائری
  • روش نقد (جلد یک و دو) | علی صفائی حائری
  • اخلاق جنسی | مرتضی مطهری
  • زن و مرد | علی صفائی حائری
  • روش برداشت از قرآن | علی صفائی حائری
  • بهار رویش | علی صفائی حائری
  • زندگی پزشکی من | آندره سوبیران
  • نبرد من | آدولف هیتلر
  • سیره و سرگذشت امام موسی صدر (دوجلدی)
  • انسان خرمند | یووال نوح هراری
  • انسان خداگونه | یووال نوح هراری
  • سیری در نظریه پیچیدگی | ملانی میچل
  • شش قطعه آسان | ریچارد فاینمن
  • فلسفه خرافات | سید یحیی یثربی
  • چنین گفت زرتشت | فریدریش نیچه
  • منطق کاربردی | علی‌اصغر خندان
  • رست‌خیز | نفیسه مرشد‌زاده
  • زان‌تشنگان | نفیسه مرشدزاده
  • درآمدی بر مکاتب علم‌شناسی فلسفی | آلن اف. چالمرز
  • پری‌دخت | حامد عسکری
  • قرآن مجید، تکامل و خلقت انسان | یدالله سحابی

آخرین ویرایش:
  • شروع کننده موضوع

الهه ن

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
مياندوآب
سال فارغ التحصیلی
1394
دانشگاه
علوم پزشکی تبریز
رشته دانشگاه
پزشکی
IMG_20200517_213656_705.jpg

روانکاوی خداناباوری: پژوهشی پیرامون خداناباوران غربی | اینیاس لپ

کتاب «روانکاوی خداناباوری» به بررسی ریشه‌های روانی آتئیسم می‌پردازد.
نویسنده کتاب، اینیاس لپ، که بزرگ شده‌ی خانواده‌ای «آزاد اندیش» بوده و هیچگاه دغدغه‌ی مذهبی نداشته است، از ۱۷ سالگی وارد حزب کمونیسم شده و تا ۲۷ سالگی کمونیست بوده است. بعد از خروج از حزب، تحصیل در روانشناسی و روانکاوی را پیش گرفته و پس از آن به دین مسیحیت پیوسته و کاتولیک می‌شود.
نویسنده در متن کتاب تماماً بدون تعصب و سوگیری به شرح و توصیف حالات ذهنی و روانی افراد آتئیست -عمدتاً بیمارانش- پرداخته و خداناباوری آن‌ها را تشریح کرده است. در اندیشه نویسنده -احتمالاً به دلیل آزاداندیش بودن خودش تا قبل از ۲۷ سالگی- خداناباوری ارزش‌داوری نشده و تنها توصیف شده است که فضایی به دور از داوری و جبهه‌گیری را برای مخاطب فراهم می‌آورد.
بااینکه مطابق عنوان، کتاب به بررسی خداناباوری در دنیای غرب می‌پردازد، اما با مطالعه‌اش میتوان فهمید که همان عوامل روانی و اعتقادی موجب خداناباوری در بین جوانان ایرانی هم گشته است؛ با این تفاوت که در این جغرافیا روحانیان دین اسلام و شبهه‌های مطرح شده درباب این دین، هم‌ارز روحانیان و شبهات مسیحیت ۵۰ تا ۲۵۰ سال پیش در دنیای غرب میباشد.
ترجمه کتاب خیلی روان نیست و برای فهمیدن برخی جملات نیاز به مرور دوباره دارد؛ ولی با اینحال به نظرم برای افرادی که علاقه به مباحث روانشناسی و فلسفه دارند، ارزش مطالعه دارد. مطالعه این کتاب برای افراد آتئیست یا آگنوستیک نیز خالی از لطف نخواهد بود.

نوشته پشت جلد کتاب:
من با زندگی‌ای که دیگر تحت تاثیر یک آرمان به جنب و جوش در نمی‌آید، چه می‌توانستم بکنم. بارها از خود این پرسش را کردم که « به جای ان‌که زندگی بی‌معنایی را به مدت نامحدودی ادامه دهم، آیا بهتر نیست به آن پایان دهم » ولی احساس بیهودگی که در آن زمان به آن می‌اندیشیدم و به مرگ می‌انجامید، جاذبه‌ای قوی برایم نداشت. مرگ برای آرمان – در سنگرها یا در برابر جوخه‌ی اعدام – ارزشمند به نظر می‎‌رسید، اما زندگی بدون هدف همچون مرگ بدون هدف بی‌معنا بود.

• شروع کننده موضوع

الهه ن

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
مياندوآب
سال فارغ التحصیلی
1394
دانشگاه
علوم پزشکی تبریز
رشته دانشگاه
پزشکی
photo_2020_06_06_23_21_30.jpg

بیماری | هوی کرل

خانم هوی کرل که استاد دانشگاه در رشته‌ی فلسفه‌ هست، به خوبی ورزش می‌کند، به سلامتی خود اهمیت می‌دهد و از عوامل آسیب‌زا دوری می‌کند؛ اما بخت با او یار نبوده و در دهه‌ی ۳۰ زندگی خود دچار یکی از بیماری‌های نادر (لنفانژیولیومیوماتوزیس) می‌شود که ماهیتی مزمن و پیش‌رونده دارد و اگر بیمار پیوند ریه دریافت نکند منجر به مرگ وی خواهد شد. پزشکان وقتی درباره‌ی بیماری حرف می‌زنند و یا وقتی بیماری را تعریف می‌کنند تنها به به‌هم‌خوردگی فیزیولوژیک عملکرد بخشی از بدن اشاره می‌کنند و بیماری را به یک اختلال در مکانیسم‌های زیستی تقلیل می‌دهند، اما اهمیت نمی‌دهند این بیماری روی زندگی و احساسات فرد بیمار چه تأثیری دارد؟ پرستاری که در بخش فیزیوتراپی کار می‌کند یا پزشک رادیولوژیست بدون توجه به زندگی و ناتوانی پیش‌آمده برای بیمار، آن‌ها را آماده و ویزیت می‌کنند اما هیچ از دلهره‌ها و تشویش‌های بیمارانی که با آن‌ها کار می‌کنند خبر ندارند. انگار که بیمار تنها همان مکانیسم مختل فیزیولوژیک و بدون زندگی و احساس و عاطفه هست! این رویکرد (تجربه‌ی زیسته) اصطلاحاً پدیدارشناسی نامیده می‌شود و در این کتاب، خانم هوی کرل با رویکردی پدیدارشناختی بیماری خود را شرح می‌دهد، و از تغییرات، ناتوانی‌ها، احساس ناامیدی و ... سخن می‌گوید که به خاطر بیماری گرفتارشان شده و از «شی‌انگاری بیمار» انتقاد می‌کند. می‌توان گفت احساساتی که در این کتاب بیان شده نه تنها احساس یک بیمار مبتلا به LAM است بلکه این تجارب احساسی را هر فردی که دچار بیماری مزمن ناتوان‌کننده شده باشد درک خواهد کرد.
مطالعه کتاب را به دانشجویان گروه علوم پزشکی، افراد مبتلا به بیماری‌های مزمن (مثل افسردگی) و افرادی که در فلسفه‌ی پزشکی مطالعه دارند توصیه می‌کنم.

آخرین ویرایش:
  • شروع کننده موضوع

الهه ن

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
مياندوآب
سال فارغ التحصیلی
1394
دانشگاه
علوم پزشکی تبریز
رشته دانشگاه
پزشکی
photo_2020_06_06_23_21_32.jpg

آشناییی با سوسیوبیولوژی بالینی | سعید شجاع شفتی

سوسوسیوبیولوژی یه شاخه از دانش زیست‌شناسی است که تلاش دارد رفتارهای اجتماعی را با رویکرد زیستی-تکاملی توضیح دهد. این دانش با کارهای ادوارد ویلسون استاد دانشگاه هاروارد پایه‌گذاری شده است و انتقادات زیادی را به خصوص از جانب فمنیست‌ها دریافت کرده است؛ چرا که علت‌یابی رفتارهای مختلف بشری (نظیر تجاوز، چندهمسری مردان و ...) در بستر تکامل به معنی غریزی بودن آن رفتار است؛ اما این دانش به هیچ وجه نقش تربیت را در رفتار انکار نمی‌کند.
سوسیوبیولوژی بالینی نیز بخش پزشکی سوسیوبیولوژی است که تلاش دارد علل بیماری‌هایی که منشأ اجتماعی دارند، نظیر اضطراب، افسردگی و ... ، از بستر تکامل نگاه کند.
کتاب «سوسیوبیولوژی بالینی» اثر دکتر شجاع شفتی فرضیه‌ها و نظریه‌های تکاملی را که موجب بروز افسردگی در انسان می‌شود شرح داده است. نظریه‌هایی که به افسردگی به عنوان هشدار به اطرافیان بیمار درباره‌ی وضعیت روانی بیمار نگاه می‌کند و اظهار می‌دارد بروز افسردگی یعنی «حال من خوب نیست، به دادم برسید.»
مطالعه‌ی کتاب به علاقه‌مندان حوزه‌های زیست‌شناسی تکاملی، روان‌شناسی تکاملی و روانشناسی اجتماعی توصیه می‌شود.

آخرین ویرایش:
  • شروع کننده موضوع

الهه ن

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
مياندوآب
سال فارغ التحصیلی
1394
دانشگاه
علوم پزشکی تبریز
رشته دانشگاه
پزشکی
photo_2020_06_06_23_18_59.jpg

چه باید کرد | لئو تولستوی

این کتاب، جزو کتاب‌هایی بود که خیلی وقت پیش تهیه‌اش کرده بودم امّا متأسفانه نتوانسته بودم بخوانم. البته اشتباه بزرگی کردم!
ماجرای کتاب که من نتوانستم بدانم به روایت خود تولستوی هست یا یک شخصیت داستانی، داستان مرد ثروتمندی است که در محیط شهر مسکو نمی‌تواند فقر، بی‌خانمانی و گدائی هم‌شهریان خود را تاب آورد. درد افرادی که روزی کارمند، دهقان و یا کارگر بودند و الان از سر بیکاری و یا مهاجرت به شهر، به فلاکت افتاده بودند. این مشاهدات -که شاید ما نیز با دیدن دست‌فروش‌ها و یا کودکان کار احساس مشابهی را تجربه کرده باشیم- روایت‌گر را ملزم می‌سازد به‌جای کمک چند کوپیک و چند روبلی به فقیرانی که در راه مشاهده می‌کند، تلاش کند با جلب حمایت ثروتمندان دیگر و نیکوکاران، مشکل فقر و فلاکت آن‌ها را ریشه‌کن کند؛ امّا در این مسیر با شکست روبه‌رو می‌شود.
تمام کتاب توصیفی دقیق از احوال و افکار افرادی از این دسته و نقش و تأثیر نظام سرمایه‌داری و مصرف‌گرایی بر این افزایش شکاف و بیشتر شدن تعداد مفلوکین جامعه است. روایت‌گر، علت این مشکل را در هر دو سوی ماجرا جست‌وجو می‌کند، علت‌یابی می‌کند و راه‌ حلّی ضمنی، برای مقصر نبودن در این ظلم، ارائه می‌دهد.
مطالعه کتاب برای همه‌ی افرادی که دغدغه‌ی مسائلی نظیر فقر، نبود عدالت اجتماعی و فحشا را دارند بی‌شک مفید خواهد بود!

نوشته‌ پشت جلد کتاب:
«کتاب چه باید کرد؟» یکی از آثار برجسته تولستوی و از پرمعناترین و ژرف‌ترین آنهاست.
تولستوی در این کتاب با جملاتی ساده و روان یکی از دشوارترین موضوع‌های جامعه خود، یعنی وضع دلخراش یک طبقه از مردم را به تصویر می‌کشد. و با صراحت و واقع‌بینی ، علل بدبختی و فقر و فلاکت مردمی را که با دیگران یکسان خلق شده‌اند، اما از همه چیز حتی از کمترین امکانات حیات محرومند، تشریح می‌کند. این کتاب مظهر نوع‌دوستی و علاقه بی‌نظیر تولستوی به مردم است و رنجی که بر نویسنده از مشاهده بینوایان جامعه دست داده، چنان روحش را فشرده و قلب مشتاق و پرصفای او را رنجور و غمگین کرده که بی‌اختیار شکوه سر می‌دهد و با همان صراحت و شجاعتی که خاص ذات اوست در تشریح علل این فساد و بیدادگری می پردازد و جامعه و نظام غلطی را که مسبب این تیره‌روزی‌ها است محکوم و مطرود می‌سازد.

آخرین ویرایش:
  • شروع کننده موضوع

الهه ن

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
مياندوآب
سال فارغ التحصیلی
1394
دانشگاه
علوم پزشکی تبریز
رشته دانشگاه
پزشکی
photo_2020_06_06_23_18_10.jpg

چرا به بیماری نیازمندیم | شارون معالم

شارون معالم پزشک و پژوهشگر آمریکایی است که در زمینه‌های متعددی دانش و تخصص دارد. او در کتاب «چرا به بیماری نیازمندیم» به بررسی ریشه‌های تکاملی برخی بیماری‌های شایع پرداخته است و علت بیماری‌ها را سرعت کم تکامل در مقابل سرعت رشد تمدن و امکانات انسانی می‌داند. به عنوان مثال، درباره‌ی بیماری دیابت و هموکروماتوز با روند تکاملی توضیح می‌دهد که انباشتن قند در خون و یا خارج کردن آهن (با عدم جذب) از چرخه‌ی گردش خون چگونه در اجداد انسانی موجب افزایش شانس بقا در زمستان و محافظت در برابر عوامل بیماری‌زا می‌شده و به این طریق با روند تکاملی به نسل فعلی انسان‌ها نیز رسیده است؛ امّا تغییر روش زندگی انسان‌ها که موجب تأمین و تغییر نیازهای غذایی و دفاعی در تمام طول روز و سال شده است، موجب می‌گردد این ویژگی‌های تکاملی به عنوان بیماری بروز یابند.
با اینکه کتاب‌های پزشکی تکاملی دیگری نیز وجود دارد، اما مهم‌ترین ویژگی این کتاب «عمومی» بودن آن و توضیحات ساده و پایه‌ای مفاهیم است که آن را برای تمامی افراد مناسب می‌کند. همچنین ترجمه‌ی کتاب، به علت احتمالی ناآشنایی مترجم با واژگان تخصصی پزشکی در اصطلاحات پزشکی اشکال‌دار است؛ امّا مشکلی در خوانش و فهم مطلب پیش نمی‌آورد.
متأسفانه انگار نسخه‌ی چاپی از کتاب وجود ندارد؛ امّا نسخه‌ی الکترونیکی آن از فیدیبو قابل تهیه و مطالعه است.
مطالعه‌ی این کتاب را به افراد علاقه‌مند به حوزه تکامل و افرادی که در پی چرایی وجود بیماری هستند توصیه می‌کنم.

[ممنون از دوستی که عکس رو برام درست کرد.]

آخرین ویرایش:
بالا