• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

خشونت مسلح

• شروع کننده موضوع

Amin rouhi

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی 1
شهر
ساری
سال فارغ التحصیلی
1400
درسته که توی جهان ناآرام مون ، کمتر جامعه ای بدون ناامنی و خشونت و استرس وجود داره و تصور بهشت آرام و سلامت کامل ، توهمه ، اما همین خشونت هم توی دنیای سراسر منازعه ، عادلانه توزیع نشده .
این چالش توی جوامعی مثل ایران ، انسان ها رو دچار پدیده های ناخوشایندی میکنه که در تار و پود جامعه نفوذ میکنه و به این ترتیب ،
زندگی روزمره به میدان های منازعه تبدیل میشه و زندگی رو برای اغلب مردم دشوار و غیر قابل تحمل میکنه .
شاید مطالعه دقیقی در این رابطه انجام نشده باشه اما میشه گفت که فضای جامعه ما نسبت هر دوره ی دیگه ای خشن تر شده .
به نظرتون ریشه خشونت چیه ؟
تا چه حد ریشه تاریخی ، اقتصادی و فرهنگی داره ؟
برای کاهش گستردگی این خشونت ،
وظیفه ی بخش های مختلف حکومت چیه ؟
وظیفه ی ما چیه ؟
ما چجوری باید از خودمون شروع کنیم‌ ؟

آخرین ویرایش:

الهه ن

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
مياندوآب
سال فارغ التحصیلی
1394
دانشگاه
علوم پزشکی تبریز
رشته دانشگاه
پزشکی
درسته که توی جهان ناآرام مون ، کمتر جامعه ای بدون ناامنی و خشونت و استرس وجود داره و تصور بهشت آرام و سلامت کامل ، توهمه ، اما همین خشونت هم توی دنیای سراسر منازعه ، عادلانه توزیع نشده .
این چالش توی جوامعی مثل ایران ، انسان ها رو دچار پدیده های ناخوشایندی میکنه که در تار و پود جامعه نفوذ میکنه و به این ترتیب ،
زندگی روزمره به میدان های منازعه تبدیل میشه و زندگی رو برای اغلب مردم دشوار و غیر قابل تحمل میکنه .
شاید مطالعه دقیقی در این رابطه انجام نشده باشه اما میشه گفت که فضای جامعه ما نسبت هر دوره ی دیگه ای خشن تر شده .
به نظرتون ریشه خشونت چیه ؟
تا چه حد ریشه تاریخی ، اقتصادی و فرهنگی داره ؟
برای کاهش گستردگی این خشونت ،
وظیفه ی بخش های مختلف حکومت چیه ؟
وظیفه ی ما چیه ؟
ما چجوری باید از خودمون شروع کنیم‌ ؟
سلام.
آمار رسمی‌ای از افزایش خشونت دارید؟

• شروع کننده موضوع

Amin rouhi

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی 1
شهر
ساری
سال فارغ التحصیلی
1400

موازی

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
سمپاد شیراز
شهر
شیراز
سال فارغ التحصیلی
93
دانشگاه
RWTH
رشته دانشگاه
مهندسی برق
بستگی داره این افزایش رو در جه بازه زمانی در نظر گرفته باشی. این دو تا لینک خیلی کوتاه مدت بررسی کردن. -شاید بشه گفت ۵-۸ ساله ولی خب بازم جامعه آماریش رو دوست نداشتم.
ولی تاپیک رو که دیدم حس کردم منظورت در دوره تاریخی مثلا ۵۰۰ سالست که خب اصلا نمیتونیم بگیم افزایش خشونت بوده یا نه. به هر حال هر دوره ای از تاریخ یه سری مسایل بوده.
به نظرم ریشه خاصی نداره و کنترل خاصی نمیشه اعمال کرد چون بیشتر یه مساله جهانی- زیست محیطی هست که به پارامترهای مختلف بستگی داره. آب و هوا و اقلیم جغرافیایی حتی!

موازی

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
سمپاد شیراز
شهر
شیراز
سال فارغ التحصیلی
93
دانشگاه
RWTH
رشته دانشگاه
مهندسی برق
ولی فکر نمیکنم توی خیلی از جاهای دیگه دنیا با نگاه چپ یا نشستن روی یه صندلی خاص =/ کسی کسی رو با چاقو بکشه
اولا آمریکا
ثانیا احتمالا از رسم و رسومات خیلی عجیب بعضی مناطق دنیا خبر ندارین.
ثالثا الکی نبوده و قطعا داستان هایی پشتش بوده. بعدم من نمی‌دونم این اتفاق واسه کجاست ولی اگه تو ایران بوده، قطعا چیز روتینی نیست که واسه ده ها نفر اتفاق افتاده باشه

کاربر حذف شده 8031

مهمان
شاید آمار نزاع به کارتون بیاد. هرچند که نزاع هم تنها یک گونۀ خشونت هست که بروز پیدا کرده ولی خب باز فکر کنم بهتر از هیچی باشه.
آمار نزاع- سازمان پزشکی قانونی کشور

خیلی موضوع بحث برام جالبه ولی خب مثل خیلی از عوامل اجتماعی نیاز به آمار دقیق داره که اصلا ببینیم فرضیه‌هامون چقدر درسته و چقدر توهمه. به نظرم نیومده آمارگیری دقیق‌تری از خشونت داشته باشیم. همون‌جوری که توی جدول زیر می‌بینید انحراف خیلی خاصی صورت نگرفته. من حتّی درصد زن و مرد رو گرفتم و آمار توی درصدها هم انحراف معناداری پیدا نمی‌کنه. خب برام عجیب‌ه واقعا. حسم بم میگه یا آمار مهندسی شده است یا اینکه کلا سالیان بررسی‌مون کمه. ولی خب من هم افزایش خشونت رو حس می‌کنم. همین‌قدر خام! :D

%D9%86%D8%B2%D8%A7%D8%B9.jpg

پی‌نوشت: افسوس که کشور و سیستم شفافی نداریم. بعضی اوقات مدل‌سازی‌های مهندسای داده و اقتصاددان‌ها از امور کشورشون رو می‌بینم و حسرت می‌خورم که ما حتّی اندک ابزار مطالعه برای بهتر شدن رو هم نداریم.

بالا