• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

فیزیک و المپیاد فیزیک خار ندارند!

آیا شما به فیزیک علاقه مندید

• عاشقشم

رای‌ها: 53 65.4%
  • درسه دیگه میخونم نمره میگیرم

رای‌ها: 6 7.4%
  • درس بدی نیست ولی ازش زیاد خوشم نمیاد

رای‌ها: 16 19.8%
  • ترسناکه

رای‌ها: 5 6.2%
  • چندش آوره

رای‌ها: 1 1.2%

• رای‌دهندگان
    81
  • شروع کننده موضوع
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۲
شهر
کرج
سال فارغ التحصیلی
1401
مدال المپیاد
Physics
دانشگاه
SUT
رشته دانشگاه
Physics
#پست_اول
#فیزیک_نه_برای_همه_نه_برای_هیچکس
(این تاپیک نه تنها برا جذب بچه ها به طرف المپیاد فیزیک بلکه برای جذب بچه ها کلا به فیزیک!)

سلاااام!
می خوام براتون از فیزیک بگم.
قدیم تر تر ها اسم ریاضی فیزیک تو تن همه رعشه مینداخت. همه دو تا پا داشتن دو تا دیگه ام قرض میکردن و برو که رفتیم. انگار فرمول ها طناب دار دانش آموزا بود و نهوه ی خشک تدریس فیزیک همه رو از دیدن زیبایی های این موجود شیرین محروم کرده بود
جدیدا به لطف نجوم آماتوری و کتاب های شبه علمی و اخبار های نصفه و نیمه علمی... اکثر مردم نه تنها از فیزیک نمی ترسن بلکه میتونن با دیپلم فنی حرفه ای ساعت ها باهات راجب فیزیک کوانتوم بحث کنن. یعنی نحوه ی نشون دادن علم به مردم انقدر آبکی شده که وقتی میای به همین استادان فیزیک کوانتوم قوانین نیوتون رو نشون میدی از درک فرمول شتاب عاجز میمونن و بعد از فیزیک بدشون میاد.

متاسفانه هنوزم که هنوزه کمتر معلم هایی پیدا میشن که بلدن جان مطلب این علم زیبا رو برسونن و در نتیجه کلا دانش آموزان کمی ام پیدا میشن که عاشقانه فیزیک بخونن. من می خوام یه چهره ی رئال تر از فیزیک به شما نشون بدم ( البته در حد خودما ) این چهره چی میگه
میگه آقا هر دوست عزیزی که از جا برمیخیزد و سریال دارک یا بیگ بنگ تئوری را میبیند فیزیکدان نیست و هر عزیزی که بلد است حاصل ضرب جرم در شتاب به ما نیرو را میدید هم فیزیکدان نیست. این چهره به ما میگه اما لازم نیست برای فیزیک دان شدن نابغه بود.
فیزیک حفظ چهارتا فرمول و حل مسئله با استفاده از اون فرمول نیست. فیزیک چرت و پرتای مورگان‌فریمن نیست فیزیک نجوم آماتوری نیست

دوست عزیزم
شمایی که فکر میکنی هوش کافی نداری برا فیزیک خوندن
شما خیلی در اشتباهی
شما یا حوصله ی دنبال حل یه مسئله دوییدن نداری
یا کنجکاوی سوال پرسیدن نداری
یا دانش ریاضیتون کامل نیست

و شما دوست عزیزی که سه تا کتاب دبیرستان خوندی چهار تا مستند دیدی و چهار جلد هالدی پاس کردی (وی خودش را موردخطاب قرار میدهد) دوستم شما هم فیریکیست نیستی.
و قطعا چون ناسا ازتون دعوت نکرده قرار نیست متضرر بشه!

....
تا حالا گفتیم فیزیک چیا نیست
یکمم بگیم فیزیک چیا هست
فیزیک یه دیدگاه خیلی کلی به زندگیه. فکر نمیکنم لازم باشه از گستردگی ش بگم. فیزیک شلمل هر اتفاق افتاده و نیافتاده در کیهان میشه. و فیزیکیست شدن یعنی عشق به دونستن این اتفاقات.
فیزیک یعنی توانایی درست نگاه کردن مسئله و ناامید نشدن.
فیزیک یعنی تفکر عمیق به زبان ریاضی
عشق به فیزیک و به عبارتی فیزیکیست شدن یک مترادف داره عشق پرسیدن و پشتکار یافتن جواب به زبان ریاضی!
...

حالا دوست قشنگم که هر بار سر امتحان فیزیکت انگار غم عالم رو دلته و حس میکنی حتی یه کلمه ام نمی فهمی...
شما هم میتونی ۲۰ بگیری هم میتونی المپیادی شی و هم میتونی فیزیک دان شی!
نه خیر وعده ی سر خرمن نمیدم شپا راه دراز تری نسبت به اون دوستت که بدون خوندن ۲۰ میگیره در پیش داری ولی تو ام می تونی!
اینبار قبل از اینکه کتاب فیزیکتو باز کنی برو ببین کجای ریاضیاتت میلنگه اونو اول حل کن، بعد بشین سر فیزیکت و به جای اینکه ۱۰۰ بار فرمول رو تکرار کنی ۱۰۰ دقیقه وقت بزار که بفهمی شتاب به جرم و نیرو چه ربطی داره. جمله ها رو برا خودت دوباره بساز همه چیزو به زبون خودت بیان کن...
بعد بشین سر حل مسئله
مسئله های کتاب که حل شد میبینی تو ذهن خودتم سوال ایجاد شده... اگه مثلا به جسم یه جور دیگه نیرو وارد کنیم....؟
آها
همینجا وایسا
تبریک میگم شما راه ورودی فیزیک رو پیدا کردی!
( و تسلیت میگم شما یک قدم به دیوانه شدن نزدیک تر شدی )

...
پس چی شد ؟
یه جمع بندی کنیم
اگه شما حس میکنید پدرکشتگی غریبی با فیزیک دارید خون معلم فیزیک/علوم تون حلاله و او مرتد حساب میشه (#شوخی)
این مشکل از شما نیست و صد درصد مشکل از هوش شما نیست
مشکل از معلمه که بلد نبوده فیزیک درس بده
فیزیک برعکس اونچه فک میکنید درسی شدیدا مفهومیه که نیاز به یه معلم زبده داره که به شما نهوه ی درست فکر کردن رو یاد بده
شپا به جای گوش دادن به تدریس معلم منفورتون برید تو یوتیوب یه چن تا از ویدیو های تدریس آقای والتر لوین رو ببینید و کیف کنید
فیزیک خار نداره اما برخی از معلما دارن

• شروع کننده موضوع
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۲
شهر
کرج
سال فارغ التحصیلی
1401
مدال المپیاد
Physics
دانشگاه
SUT
رشته دانشگاه
Physics
#پست_دوم
#فیزیک_برای_دختران_خار_ندارد

شاید تا دو سال پیش اگر یکی بهم میگفت هنوز انسان هایی وجود دارن که معتقدان هوش ریاضی فیزیک پسرا لزوما قوی تر از دختراست قطعا مسخره اش میکرد. اگه تا دو سال پیش یکی بهم میگفت یه عده هنوز فکر میکند که دنیای علوم پایه ریاضی و فیزیک و مهندسی و... جای بانوان نیست این بار اول میزدم تو دهنش بعد بهش می خندیدم.
ولی وقتی شروع کردم به خوندن المپیاد تازه فهمیدم که اعقاید خیلی هامون تو عهد قجر مونده. بیایم تو این پست یه سری از ابهامات رو برطرف کنیم...

الان سال هاست
که هیچ بانویی بین طلا های المپیاد فیزیک نبوده و طبق گفته ی خبر گزاری ایسنا در المپیاد سال ۹۸ "دختران پذیرفته شده در مرحله اول المپیاد فیزیک ۱۴۷ و تعداد پسران حدود پنج برابر بیشتر یعنی ۷۰۷ نفر است. "
این یه افتضاح بزرگه.
در حالی که این وضیعت در المپیاد شیمی ریاضی و زیست و... به مراتب بهتره.
این دوتا منشا میتونه داشته باشه
۱. آمار شرکت کننده های خانوم کمه
۲. درصد پذیرش شرکت کننده های خانوم کمه یا به زبان ساده تر هوش ریاضی-فیریکی خانوم ها ضعیف تره

قطعا هدف این پست اینه که به شما اثبات کنه استدلال اول درسته و دلایل ش رو تحلیل کنه.

من خیلی دنبال یه آمار رسمی گشتم که توش آمار شرکت کنندگان المپیاد فیزیک به تفکیک جنسیت باشه اما نبود. پس من مجبور میشم از راه سخت تر وارد شم دو تا استدلال براتون میارم یکی برهان خلف برا کم بود درصد قبولی بانوان یکیشم استدلال اسقرایی و یه جور ناله و مویه ست

۱. در طول تاریخ بانوان موفق تو زمینه ی علوم پایه به ویژه فیزیک و شیمی داشتیم. اما تعدادشون کم بوده. چرا؟ چون هرچی که یه خانوم بیان میکرده رو جامعه قبول نمیکرد. زنان و دانشمند نمی شمردن. اولین نوبل که مقاله های ماری کوری برنده شد رو می خواستن فقط به همسرش بدن. اسم همسر اول انیشتین "ماریا ماریک" کسی که کمک شایانی به بوجود اومدن نظریه نسبیت خاص کرد هیچ جا بیان نشد.
اینطور نبوده که زن ها کمتر اهل علم بودن. حقیقتا علم کمتر اهل زن ها بود. با از بین رفتن این دیدگاه مزخرف مردم به زن ها امروزه تعداد فیزیکیست های زن بیشتر و بیشتر شده‌. بچه ها امروز ما میدونیم پیشرفت علم چقدر مدیون بانوان. حالا از این حرفا که بگذریم. میرسیم به گزاره های علمی
چی میگن میگن که تجسم فضایی و ریاضی پسران به طور کلی قوی تر از بانوان و منطق بانوان قوی تر از مردان. اینجاست که همه این برداشت رو میکنن هوش ریاضی مردان قوی تره پس آقایون تو فیزیک هم قوی تر اند. اشتباه شما دقیقا اینجاست دوستم. درسته که ریاضی بخش بزرگی از فیزیک اما فیزیک ریاضی نیست. ریاضی ابزار و الت دستی برای فیزیک. یعنی چی؟
یعنی اینکه فیزیک تفکر منطقی به زبان ریاضیست
این یعنی تو فیزیک دختران و پسران به یک اندازه میتونن پیشرفت کنن و هر دو از یک جنبه هایی ضعف و در یک جنبه هایی قدرت دارن
پس فیزیک و نزارید پای ریاضی ( چه بسا ما تو المپ ریاضی هر سال طلا ی خانم هم داریم تو فیزیک نه اینو فراموش نکنید)

استدلال دوم که بیشتر شکل ناله و مویه داره
آقا دو سال پیش وقتی من گفتم فیزیک دوستان آشنایان و اعوامل مدرسه همه با هم همدست شدن وایستادن جلو من و گفتن فیزیک به درد دختر ها نمی خوره. دخترا نمیتونن تو فیزیک شرکت کنن.
کاملا درسته
دوستام برگشتن گفتن تو همین استان البرز تو پیش تیزهوشان پسرانه ها کم میاری
اونم درسته
چرا درسته؟ چون وقتی معلم تیزهوشان پسرانه از سال هفتم میاد باهاشون تو سطح المپ کار میکنه و معلم ما میاد سر کلاس میگه نرید سمت ریاضی فیزیک برا دخترا خوب نیست
خوب قطعا اونا بیشتر پیشرفت میکنن
وقتی تو استان البرز اجازه ی برگزاری کلاس المپیاد برا مدارس دخترانه صادر نشده و به ما معلم المپیادی نمیدن خوب قطعا اون دوست عزیزی که با سه تا طلا دار کار کرده قوی تر از منیه که معلم فیزیکمون بلد نیشت از رو کلپنر بخونه...
این خیلی از دخترا رو دلسرد میکنه. اگه منم به این لجبازی و کله خری نبودم قطعا منم بیخیال فیزیک میشدیم و میرفتم میچسبیدم به ادبیات و فلسفه ام (ادبیات و فلسفه رو مثال زدم که اولویت دومم بودن)

اگه دخترا شرکت نمیکنن.... اگه تا من میگم المپیاد فیزیک ابرو دخترا میپره بالا و میگُرخَن و پسرا نیشخند میزنن... اگه من دانش آموز ۳ ساله دنبال معلمم.... اگه می خوام برم مدرسه ی پسرونه کلاس و به خاطر سلف اِستادی بودنم رام ندادن....
اینا تقصیر من دختر نیست
اینا این معنی رو نمیده که من هوش فیزیکم ضعیفه من به درد فیزیک نمی خورم
این نشون میده این جامعه عرضه ی استفاده از هوش بانوان رو نداره (همونطور که عرضه ی استفاده از مریم میرزاخانی رو نداشت)

( البته خودم رو با ایشون مقایسه نمیکنم اما خیلی از خانم ها هستن که از ایشون استعداد کم ندارن)

پس بانوان عزیزم...
اعتماد به نفس داشته باشید و مثال نقضی باشید که کوبیده میشه تو دهن این کوته فکر ها ممنون

آخرین ویرایش:

PashMack

به دنبال بستنی
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1404
مدال المپیاد
فعلا برنز نجوم
این نظرسنجی داره تو یه جامعه سمپادی صورت میگیره
و خب درصد بیشتری از سمپادیا به فیزیک علاقه دارن تا جامعه عادی
اینجا اکثرا زدن عاشقشم
و من مطمئنم اگه این نظر سنجی بین همه مردم برگذار شه، جواب 100% این نیست
من خودم از کسایی ام که زدم عاشقشم
ولی به نظرم این توضیحاتت بیشتر به درد عموم مردم میخوره تا سمپادیا
گر چه آدمایی از غیر سمپادی هام میان اینجا ولی نسبت به کل مردم خیلی کمن
نکته بعدی این که
به نظرم بیشتر، کسایی میان تو این تاپیک که فیزیک واسشون جذابیت داشته باشه، نه کسایی که از فیزیک متنفرن

البته این که میتونی به یه تعداد زیادی از دخترهای اینجا ثابت کنی که فیزیک خار ندارد (خصوصا واسه دخترها) خودش خییییلی خوبه :)

آخرین ویرایش:
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
رفسنجان
سال فارغ التحصیلی
1399
رشته دانشگاه
روانشناسی
چقد اسم تاپیک خوبه..مشکل.دروسی مثل فیزیک برای دانش آموزا اینکه نمیتونی صرفا با حفظیات باهاش طی کنی باید باهاش ارتباط برقرار کنی و سعی کنی "بفهمیش"متاسفانه بچها توی سیستم آموزشی بنظرم به شدت وابسته بار میان وابسته به کتاب کمک آموزشی وابسته به معلم و..(من خودم وقتی از روند کلاس و معلم جدا شدم و خودم توی مباحث افتادم تازه شروع به فهم کردم و برعکس،سر کلاس با تدریس معلم ها گیج میشدم!)
و برای فیزیک باید شجاعت به خرج بدی خودت تنهایی واردش بشی و تا میتونی سوال بپرسی و بعد که هیچ نقطه ازش برات تاریک نموند تازه قشنگی و جادوش شروع میشه..خودت ادامش رو میری جلو خودت خلق میکنی و خودت جلوتر از فرمول مسائل رو حل میکنی،این ارتباط عمیق رو نمیشه با دروس حفظی و صرفا تجربی برقرار کرد..
اما همونطور که گفتم اولش شجاعت و اعتماد به نفس برای کنکاش میخواد و متاسفانه اولین چیزی که نظام آموزشی ما از بچها میگیره(خصوصا در ریاضی و فیزیک)شجاعته..با گفتن یک جمله که"من استعداد ریاضی فیزیک ندارم" پاشون رو عقب میکشن و توی پوسته ی ظاهری سخت و خوف انگیز ریاضی فیزیک گیر میکنن و باهاشون شبیه دروس حفظی طی میکنن،راه حل و فرمول حفظ میکنن!!
لذتی که فهم و حل فیزیک داره شبیه به لذتیه که هنرمند با خلق یک اثر هنری بهش دست میده..
پ.ن:ببخشید زیاد نوشتم دلم در این موضوع پر بود!

Krypton

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
سال فارغ التحصیلی
1402
رشته دانشگاه
CS
کاملا موافقم با حرفاتون
و جا داره اینم بگم که، به نظر من این محدودیت ها و فراز و نشیب ها علاوه بر فیزیک، برای همه دانش‌آموزان و دانش‌پژوهانی که به دنبال فراتر از بقیه بودنن، وجود داره.
و تنها تفاوتش سبکِ سختی‌هاست (که به مراتب اغلب تو شهرستان‌ها، بیشتر دیده می‌شه)

• شروع کننده موضوع
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۲
شهر
کرج
سال فارغ التحصیلی
1401
مدال المپیاد
Physics
دانشگاه
SUT
رشته دانشگاه
Physics
این نظرسنجی داره تو یه جامعه سمپادی صورت میگیره
و خب درصد بیشتری از سمپادیا به فیزیک علاقه دارن تا جامعه عادی
اینجا اکثرا زدن عاشقشم
و من مطمئنم اگه این نظر سنجی بین همه مردم برگذار شه، جواب 100% این نیست
من خودم از کسایی ام که زدم عاشقشم
ولی به نظرم این توضیحاتت بیشتر به درد عموم مردم میخوره تا سمپادیا
گر چه آدمایی از غیر سمپادی هام میان اینجا ولی نسبت به کل مردم خیلی کمن
نکته بعدی این که
به نظرم بیشتر، کسایی میان تو این تاپیک که فیزیک واسشون جذابیت داشته باشه، نه کسایی که از فیزیک متنفرن

البته این که میتونی به یه تعداد زیادی از دخترهای اینجا ثابت کنی که فیزیک خار ندارد (خصوصا واسه دخترها) خودش خییییلی خوبه :)

شما راست میگید
منم مثل شما فکر میکردم که تو جامعه سمپادیی اینجور آدم ها که پدر کشتگی داشته باشن با فیزیک کم ان...
ولی وقتی تصمیمو به دوستا و معلما گفتم همه مخالفت کردن، منم تو یه مدرسه ی سمپادی تو کلاس رشته ی ریاضی فیزیک میشینم ولی از ۲۸ نفر شاید ۳ نفر به جز من از فیزیک بدشون نیاد
و سر جمع تو ۶۰ نفر ۱۱ هم مدرسه شاید ۶ نفر باشن که از فیزیک بدشون نمیاد و سر امتحان غمشون نمیگیره

• شروع کننده موضوع
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۲
شهر
کرج
سال فارغ التحصیلی
1401
مدال المپیاد
Physics
دانشگاه
SUT
رشته دانشگاه
Physics
#پست سوم
#فیزیک_سمپاد_المپیاد فیزیک

خوب حالا که یه تعریف کلی از فیزیک دادیم بیاین راجب وضیعت فیزیک تو مدارس سمپاد حرف بزنیم
و وضیعت المپیاد فیزیک تو سمپاد
...
بچه های وروودی متوسطه یک میدونن وقتی تو مدارس عادی فقط علوم دارن ما برا هر مبحث که شامل فیزیک هم میشه یه معلم جداگانه داریم.
این معلم جداگانه تو فیزیک بسیار بالا تر از سطح کتاب وزارتی و تکمیلی درس میده عموما تا حدی پیش میره که ما اصلا سمت کتاب وزارتی علوم نمیریم.
به قولی کنکوری کار میکنیم
یعنی چی حالا
یعنی به جایی که بیان به شما بگن نیروی الکتریکی یعنی چی
سریع براتون قانون کولن رو تعریف میکنن بعد ده تا تست از کنکور ۵ سال اخیر میدن
تستا رو که درست زدین میرن مبحث بعد.
و این به زبون ساده کابوس المپیادیاست. کسایی که عموما به خاطر مطالعه عمیق تر سمت المپیاد میرن.

تو مدارس سمپاد شما اجازه ندارید بپرسین که خوب چرا بار ها رو در هم ضرب می کنیم چون وقت تست زدن کنکوریای رو میگیری...

تو سمپاد برخلاف تصور عموم شما درک عمیقی از مطلب نمیگیری برعکس درس های مهم و مفهومی هم باهاتون حفظی کار میکنن (البته نه همیشه ها بعضیا معلما ماه ان)
بگذریم از کلاس درس و کلافگی سایر دانش آموزا از گیر دادن شما به اثبات یه مسئله به نظر بدیهی و یاده و سوالات مکرر و پاسخ های سریع شما
( تو کلاس فیزیک ما اگه بچه ها رو ول کنی به محض اینکه من جواب یه سوالی رو زود تر از اونا میگم میتونن به قتل برسوننم)
و بگذریم از کلافگی المپیادیا به خاطر تکرار مکرر مسائلی که به نظر المپیادیا بدیهیِ
وضیعت کلاس المپیاد هم در استان ها به جز پایتخت افتضاحه... مخصوصا برای فرزانگان ها....
پس اگه فکر کردین سمپادیی بودن خیلی کمک شایانی به اامپیادتون خواهد کرد در اشتباهید دوستام

آخرین ویرایش:

PashMack

به دنبال بستنی
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 2
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1404
مدال المپیاد
فعلا برنز نجوم
#پست سوم
#فیزیک_سمپاد_المپیاد فیزیک

خوب حالا که یه تعریف کلی از فیزیک دادیم بیاین راجب وضیعت فیزیک تو مدارس سمپاد حرف بزنیم
و وضیعت المپیاد فیزیک تو سمپاد
...
لچه های وروودی متوسطه یک میدونن وقتی بچه های مدارس عادی فقط علوم دارن ما برا هر مبحث که شامل فیزیک هم میشه یه معلم جداگانه داریم.
این معلم جداگانه تو فیزیک عموما تا حدی پیش میره که ما اصلا سمت کتاب وزارتی علوم نمیریم
به قولی کنکوری کار میکنیم
یعنی چی حالا
یعنی به جایی که بیان به شما بگن نیروی الکتریکی یعنی چی سریع براتون قانون کولن رو تعریف میکنن بعد سری ده تا تست از کنکور ۵ سال اخیر میدن و تستا رو که درست زدین میرن مبحث بعد.
و این به زبون ساده کابوس المپیادیاست

تو مدارس سمپاد شما اجازه ندارید بپرسین که خوب چرا بار ها رو در هم ضرب می کنیم چون وقت تست زدن کنکوریای رو میگیری...
تو سمپاد برخلاف تصور عموم شما درک عمیقی از مطلب نمیگیری فقط انقدر با نکات مزخرف و برا یه المپیادی به درد نخور کونکور پر میکنن که اصل مطلب دو گم کنی.
بگذریم از کلاس درس و کلافگی سایر دانش آموزا از گیر دادن شما به اصبلت یه مسئله به نظر بدیهی
...
تو تهران پی کلاس های المپیاد رو زیاد میگیرن و اطلاع رسانی و جذب و تبلیغشون
حالا اگه شانس بزند و شما تهرانی نباشید حتی کلاس های المپیاد فیزیک چنان قوی برای شما برگزار نخواهد شد
....
تو یه مدرسه برخلاف انتظار عموم شاید ماکسیموم ۳ نفر باشن که المپ فیزیک می خونن
...
پس اگه فکر کردین سمپادیی بودن خیلی کپک شایانی به اامپیادتون خواهد کرد در استباهید دوستام
.‌.‌
خب تقریبا قبول دارم اما این اتفاق بیشتر تو متوسطه دوم میفته که سرتونو با تست های کنکور پر کنن و از این حرفا
ولی برای مثال معلم فیزیک پارسال ما آدمی بود که دوست داشت وارد فرمول نشه (و نمیشد) و مفهومی مسائلو توضیح میداد
اینو نوشتم که فقط بگم همه معلمای فیزیک هم خار ندارن :)

• شروع کننده موضوع
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۲
شهر
کرج
سال فارغ التحصیلی
1401
مدال المپیاد
Physics
دانشگاه
SUT
رشته دانشگاه
Physics
خب تقریبا قبول دارم اما این اتفاق بیشتر تو متوسطه دوم میفته که سرتونو با تست های کنکور پر کنن و از این حرفا
ولی برای مثال معلم فیزیک پارسال ما آدمی بود که دوست داشت وارد فرمول نشه (و نمیشد) و مفهومی مسائلو توضیح میداد
اینو نوشتم که فقط بگم همه معلمای فیزیک هم خار ندارن :)

از این معلما اگه بیاد تو اکثر مدارس با مخالفت شدید والدین و برخی از دانش آموز های نگران کنکور مواجه میشه

• شروع کننده موضوع
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۲
شهر
کرج
سال فارغ التحصیلی
1401
مدال المپیاد
Physics
دانشگاه
SUT
رشته دانشگاه
Physics
#قسمت_چهارم
#المپیاد_فیزیک_خار_ندارد
این پست برای معرفی المپیاد فیریکِ
...
سوالی که از من عموما میپرسن اینه که چجور المپیادی شدی؟
یا خوب چطور تصمیم گرفتی المپیاد فیزیک بدی؟
چرا المپیاد فیزیک؟ شیمی که راحت تره (مخالفم)
من از بچگی عاشق نجوم بودم
اولین کتاب نجومم رو وقتی ۷ سالم بود گرفتم
اولین کتاب آزمایش های فیزیکمو هم همینطور
۱۰ سالم بود که مامانم بهم یه کتاب داد راجب فیزیک دبیرستان خودش بود "چطور فیزیک دبیرستان را بفهمیم"
صادقانه بگم؟ خیلی از قسمتاشو نمیفهمیدم
ولی باهاش عشق میکردم
برام عین جادو بود
انگار چیز هایی که اطرافیانم خیلی عادی بهشون نگاه میکردن برای من بعد خوندن اون کتابا رنگ و بویی عجیبی میگرفتن
من تشنه فهمیدن چرا هایی بودم که از کودکی تو سرم میچدخیدن
وارد راهنمایی شوم و خیلی ذوق داشتم که معلم فیزیکمون جداست
و خوب چون زمینه ای مثبتی تو سرم از فیزیک داشتم و نگاهم نسبت بهش مثبت بود همیشه نمرات خوبی میاوردم و فکر نمیکردم غیر عادی باشه
تا اینکه دبیر یه امتحان گرفت
از ۵ نمره
به قول خودش که مارو بشونه سرجامون
من ۵ گرفتم
ولی بقیه نمرات کلاس پایین ۳ بود
و خوب تو وقتی تو یه درسی هی تشویق میشی علاقه ات هی افزایش پیدا میکنه نسبت به اون درس
سال هشتم بحث من و خانواده سر انتخاب رشته شروع شد
اصلی ترین دلیل من برای وروود به رشته ی ریاضی فیزیک
المپیاد فیزیک بود.
اون موقع ها چون جدی نبودم کسی بهم نمیگعت رشته ی سختی و اشتباه نکن
به مرور زمان وقتی همه دیدن که جدی دارم می خونم
خودکار موج های منفی شروع شد
معلم ها
هم کلاسی ها
و حتی اون اوایل اعضای خانواده
بگذریم از خاطرات من
و برسیم به اصل موضوع المپیاد فیزیک
المپیادی شدن ذاتا پر ریسک
و هر المپیاد ویژگی های مخصوص خودشو داره که باعث میشه این راه پر ریسک المپیاد برا داوطلبانش شیرین بشه
المپیاد فیزیک هم یه سری مزایا و معایی داره که می خوام شما رو باهاش آشنا کنم
مزایا:
. مباحث محدود و مشخصه (یعنی چی یعنی تو سرفصل ها رو داری)(برعکس شیمی/ریاضی)

. سوال ها محور مفهمی داره تا عدد (برخلاف انتظار لازم نیس ماشین حساب متحرک باشی)

. مباحث جالب متنوع و اگه شما فیزیک دوست داشته باشی از خوندن خسته نمیشی

. کمبود منبع نداری (ماشالله چیزی که ریخته منبع چهار پنج نوع کتاب جامع و کلی کتاب موضوعی داری ) (برعکس نجوم)

. با خوندن مباحث المپیاد فیزیک شما حقیقتا دارید فیزیک عمومی دانشگاهتونو پاس میکنید (تو اکثر دانشگاه ها و رشته ها هالیدی کتاب فیزیک عمومیه)

. اگه رشته ی دانشگاهیتونو فیزیک انتخاب کنید و المپیاد فیزیکی باشید تغریبا تا ترم دو دست و بالتون حسابی بازه

. شما المپیاد فیزیکی بشید فیزیک دبیرستانتون رو خوردید و تو یه سری از مباحث حسابان حرفه اید

. قوه ی تخیل شما و خلاقیتتون با حل مسائل آمادگی المپیاد تقویت میشه

. دیدگاهتون نسبت به اطرافتون عوض میشه (مثلا من پریشب یاعت ۲ زل زده بودم به لوستر و داشتم توجیه دینامیکی میکردم که چطور داره نمی افته و سقف نگهش داشته)

. فیزیک جلوه های کاربردی تو زندگی زیاد داره مثلا تو مبحث ترمو شما میتونید از آموخته هاتون تو روزمره استفاده کنید

معایب: (که البته از دیدگاه همه شاید عیب نباشه)

. فکر میکنید المپیادی بشید فیزیک کنکورتون ۱۰۰ میشه؟ قطعا در اشتباهید. المپیاد مفهومی و تو کنکور شما باید حواستون به زمان و عداد باشه

. المپیاد فیزیک ها از دیدگاه اکثر اطرافیانشون از فضا اومدن

. محور صحبت های روزانه ی شما برای سایرین جالب نیس (حالا این تو همه صدق نمیکنه ولی من دهنمو باز میکنم همه چش غره میرن )

. مباحث زیاده و حل مسئله وقت گیر (نمیشه واقعا با روزی دو ساعت سر تهشو هم آورد)

. فقط ده نفر (مثل اکثر المپیاد ها) معاف از کنکور میشن

خلاصه که از نظر‌ من واقعا مزایاش بیشتر از معایبش حالا هرکی چیز جدید به ذهنش رسید بیاد بگه اضافه کنم

• شروع کننده موضوع
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۲
شهر
کرج
سال فارغ التحصیلی
1401
مدال المپیاد
Physics
دانشگاه
SUT
رشته دانشگاه
Physics
سلام دوستام
داشتم نت گردی میکردم
به یه مقاله ای رسیدم
راجب وضیعت تحصیل بانوان تو فیزیک و سکسیسم و فیزیک بود
گفتم لینک و بزارم تنهایی تاسف نخورم که این وضیعت حتی توبریتانیا هم وجود داره
https://www.newscientist.com/articl...why-theres-a-problem-and-how-we-can-solve-it/

• لایک
امتیازات: Ulduz
بالا