• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

خواص عسل برای اعصاب و مغز

المپیاد طلایی ها
  • شروع کننده موضوع
  • #1

roya26

کاربر جدید
ارسال‌ها
3
امتیاز
3
نام مرکز سمپاد
تهران
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1394
احتمالا شما تا به حال خواص مختلفی از عسل را از افراد مختلف شنیده‌اید و یا در مقالات و سایت‌های گوناگون خوانده‌اید و درک کرده‌اید که چرا در کودکی والدین و اطرافیان، شما را به خوردن عسل تشویق می‌کردند.
عسل از زمان‌های گذشته به عنوان یک ماده شفابخش، برای پیشگیری یا درمان بسیاری از بیماری‌ها استفاده میشد. طبق تحقیقات انجام شده، یکی از مهم‌ترین فواید عسل مربوط به مغز و اعصاب می‌شود. ما در این مقاله در مورد خواص عسل برای مغز صحبت خواهیم کرد.

close-up-view-nuts-concept-arrangement_23-2148678203.jpg


1- بهبود حافظه و کاهش استرس
اسید الارژیک یکی از ترکیبات فنولی موجود در عسل است که می‌تواند روی افزایش رشد و تکثیر سلول‌های عصبی مرکزی اثر بگذارد و از مغز در برابر اختلالات شناختی محافظت کند و نقش قابل توجهی در تقویت حافظه و کاهش استرس به ویژه در دوران مدرسه داشته باشد.
2- پیشگیری از بروز بیماری‌های عصبی و مغزی
عسل به دلیل ترکیبات فنولی که در خود دارد، دارای خاصیت آنتی اکسیدانی بسیار قوی می‌باشد و با افزایش هم‌زمان آنزیم‌های گلوتاتیون ردوکتاز و سوپر اکسید دسموتاز، باعث کاهش ترکیبات پر اکسید داخل مغز می‌شود و از مغز در برابر استرس اکسیداتیو که عامل بسیاری از بیماری‌های مغزی، از جمله آلزایمر(AD)، پارکینسون(PD) و اسکلروز آمیوتروپیک است، محافظت می‌کند.
3- حفاظت از سلول‌های مغزی در برابر پیری
استرس اکسیداتیو می‌تواند روی عملکرد سلول‌های عصبی اثر بگذارد و سبب پیری و آسیب‌های شدید مغزی شود. یکی از ترکیبات آنتی اکسیدانی موجود در عسل، آپی ژنین‌ها هستند که علاوه بر مهار استرس اکسیداتیو، سبب بهبود جریان خون در ناحیه هیپوکامپ مغزی می‌شوند. به این ترتیب می‌توانند از سلول‌های مغزی در برابر پیری و التهاب محافظت کنند.
در بدن انسان دو راه برای مرگ سلول وجود دارد: سلول‌ها ممکن است به صورت برنامه ریزی شده و کنترل‌ شده بمیرند و یا در اثر آسیب دیدگی ناشی از سموم شیمیایی، جراحت‌های فیزیکی و … از بین بروند.
4- جلوگیری از مرگ سلول‌های مغزی
سلول‌های مغزی دائمی هستند و پس از مرگ دوباره تولید نمی‌شوند به همین دلیل جلوگیری از مرگ آن‌ها اهمیت بسیاری دارد. مصرف عسل طبیعی با ترکیباتی که دارد، می‌تواند از مرگ سلول‌های مغزی جلوگیری کند.
5- کاهش اضطراب و افسردگی
عسل با تحریک اعصاب مرکزی، می‌تواند سبب کاهش افسردگی و بهبود اضطراب شود.
نکات مهم
نکته 1:
از عسل به میزان متعادل در کنار سایر مواد غذایی ارزشمند استفاده کنید؛ زیرا زیاده روی در مصرف هر ماده غذایی می‌تواند مضر باشد.
نکته 2: برای بهره بردن از خواص گفته شده، دقت کنید که حتما از عسل طبیعی و خام استفاده نمایید؛ زیرا عسلی که تقلبی و حرارت دیده باشد، ارزش چندانی ندارد.

منبع: مقاله خواص عسل برای اعصاب درکام
 

mobinaas

خودت باش
ارسال‌ها
1
امتیاز
0
نام مرکز سمپاد
فرزانگان تهران
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1389
نمی دونستم برای اعصاب خوبه حتما به چند نفر پیشنهادش می دم.=D>:RedHeart
 
بالا