• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

شطرنج

• شروع کننده موضوع

امین

Part-time Human
نام مرکز سمپاد
شهیدبهشتی
شهر
آمل
سال فارغ التحصیلی
1393
رشته دانشگاه
داروسازی
در این تاپیک به بازی شطرنج و اخبار مرتبط بهش پرداخته میشه.

دو به شک بودم که در انجمن ورزش تاپیکش رو بزنم یا در انجمن معما و هوش، اما فکر می‌کنم این‌جا مناسب‌تر باشه. (به‌هرحال شطرنج نوعی ورزش فکری محسوب میشه. :‌دی)

فردا ۲۶ نوامبر ۲۰۲۱ نخستین بازی قهرمانی شطرنج جهان بین مگنوس کارلسن دارنده‌ی عنوان قهرمان، و یان نپومنیاشی (که تلفظ اسمش یه چالش برای شطرنج‌بازای دیگه بوده) چَلنجر و برنده‌ی مسابقات کاندیداتوری ۲۰۲۰ برگزار میشه.

25138.acc0ff60.668x375o.031e4a5feb43.png

۱۴ بازی کلاسیک برگزار میشه، فرمت هر بازی ۲ ساعت برای هر بازیکن تا حرکت چهلم و سپس تایم کنترل و فکر کنم ۶۰ دقیقه بعد از حرکت چهل تا شصت و بعدش ۳۰ دقیقه با ۲۰ ثانیه increment پس از حرکت شصتم. ممکنه دقیقاً اعدادی که گفتم صحیح نباشن اما تقریباً به همین شکل هست.

هرکس زودتر به امتیاز ۷.۵ برسه قهرمان شطرنج جهان خواهد شد. در صورت تساوی امتیازات، ۴ بازی رَپید ۳۰ دقیقه‌ای با increment بیست ثانیه‌ای برگزار میشه و اگر باز هم تساوی اتفاق افتاد، ۴ بازی بلیتز ۵ دقیقه‌ای بدون increment و اگر مجدداً مساوی موندن، یک بازی آرماگدون برگزار میشه که سیاه ۴ دقیقه زمان داره، سفید ۵ یا ۶ دقیقه، ولی سفید حتماً باید ببره تا برنده بشه. در صورت تساوی، سیاه برنده میشه. تا حرکت شصتم هم increment ای درکار نیست.

چند روز پیش هم علی‌رضا فیروزجا، شطرنج‌باز نابغه‌ی ایرانی که دیگه برای فرانسه بازی می‌کنه، از مرز ریتینگ ۲۸۰۰ عبور کرد و جوون‌ترین فردی شد که تونست این کارو انجام بده و رکورد کارلسن رو شکست. حدود یکی دو هفته قبل هم با برنده شدن در تورنمنت Grand Swiss موفق شد جواز راهیابی به مسابقات کاندیداتوری ۲۰۲۲ رو کسب کنه و با ۷ نفرِ دیگه برای به چالش کشیدنِ قهرمان ۲۰۲۱ (که در اصل باید ۲۰۲۰ مشخص میشد) رقابت کنه و شانس اینو داره که خودش تبدیل به جوون‌ترین قهرمان شطرنج جهان بشه و رکورد کاسپاروف رو بزنه.

firouzja-2800-club-graphic.jpg

• شروع کننده موضوع

امین

Part-time Human
نام مرکز سمپاد
شهیدبهشتی
شهر
آمل
سال فارغ التحصیلی
1393
رشته دانشگاه
داروسازی
از طریق این و این لینک می‌تونید بازی‌ها رو زنده مشاهده کنید.

در حال حاضر وضعیت در نخستین بازی، مساوی متمایل به نفع نپوعه. باید ببینیم آیا کارلسن قادر هست ورق رو برگردونه یا دفاع مناسبی کنه یا خیر.

× آپدیت: بازی مساوی شد.

• شروع کننده موضوع

امین

Part-time Human
نام مرکز سمپاد
شهیدبهشتی
شهر
آمل
سال فارغ التحصیلی
1393
رشته دانشگاه
داروسازی
اوووووف

از ساعت ۴ و نیم تا الان یعنی بیش از ۷ ساعتِ تمام بازی کردن و بالاخره پس از ۵ سال و بعد از ۱۹ تساویِ پی در پی، بالاخره شاهد یک پیروزی کلاسیک در مسابقات قهرمانی جهان بودیم!

مگنوس موفق شد از یک موقعیتِ مساوی، جوری grind کنه که ذره ذره بازی رو به برد بکشونه و بعد از ۱۳۵ فاکین حرکت نپو رو با وزیرش ببره!

این dedication و صبر و حوصله‌ی مگنوس مثال زدنیه و واسه همینم هست که هشت سال قهرمان بلامنازع شطرنج در جهانه.

امتیاز در حال حاضر ۳.۵ به ۲.۵ به نفع مگنوس هست و هنوز ۸ بازی باقی مونده. باید دید آیا نپو می‌تونه جبران کنه یا خیر.

+ این بازی، طولانی‌ترین بازی در تاریخ مسابقات قهرمانی جهان بود!

• شروع کننده موضوع

امین

Part-time Human
نام مرکز سمپاد
شهیدبهشتی
شهر
آمل
سال فارغ التحصیلی
1393
رشته دانشگاه
داروسازی
هشتمین بازی هم با برد کارلسن به پایان رسید!

پوزیشن آخرش یه جوری شد که منم بودم نپو رو می‌بردم :‌)))) خود مگنوس باورش نمیشد که در یک بازی قهرمانی جهان چنین پوزیشنی خلق شه.

امتیاز در حال حاضر ۵ - ۳ به نفع مگنوسه. مگنوس ۲.۵ امتیاز فاصله داره تا دفاع از عنوان قهرمانی خودش و خیلی بعیده که یان بتونه کامبک بزنه.

• شروع کننده موضوع

امین

Part-time Human
نام مرکز سمپاد
شهیدبهشتی
شهر
آمل
سال فارغ التحصیلی
1393
رشته دانشگاه
داروسازی
نهمین بازی هم کارلسن برد :‌))))) چیه این بشر

نپو بنده خدا مثلاً اومد موهاش رو کوتاه کرد تا اعلام کنه من با روحیه‌ای جدید برای انتقام اومدم، مهره‌ی سفید هم دارم، میرم که این بار ببرم، ولی با سفید باخت :‌)))

لامصب تعداد بازی‌ها هم ۱۴ تاست، یعنی اگه یکی هم پیدا بشه اون وسط مگنوس رو یک بار ببره، باید ۱۳ بازی رو هندل کنه باهاش که عملاً غیرممکنه :‌))

امتیاز در حال حاضر ۶ - ۳ ست و به نظرم مسابقات به آخرش رسیده.

+ چه سوالای احمقانه‌ای تو کنفرانس خبری می‌پرسن :‌))))))

• شروع کننده موضوع

امین

Part-time Human
نام مرکز سمپاد
شهیدبهشتی
شهر
آمل
سال فارغ التحصیلی
1393
رشته دانشگاه
داروسازی
این چه وضعشه واقعاً؟
نپو بدترین چلنجر تاریخ شطرنج بود. احساس می‌کنم امروز هم از عمد یه حرکتی زد که ببازه تا دیگه فردا نیاد و آخر هفته برگرده خونه‌ش. :‌))
تایم باقی‌مونده‌ی دو بازیکن رو که نگاه می‌کنی، می‌بینی مگنوس ۲۰ دقیقه وقت براش باقی مونده، نپو بالای ۱ ساعت! همه‌ش هم میاد سریع یه حرکتی میده و میره بیرون از سالن نمی‌دونم کجا میره چیکار می‌کنه.
درک می‌کنم البته بازی در قهرمانی جهان اونم کلاسیک مقابل کارلسن خیلی سخت و فشارآوره ولی دیگه تا این حد وادادگی بی‌سابقه‌ست. بعد از بازی طاقت‌فرسای ششم عملاً نپو نابود شد و دیگه به یه ورش گرفت همه چیزو و فقط اومد از دوبی لذت ببره و بره روسیه.

+ و بله، مگنوس کارلسن دوباره قهرمان شطرنج جهان شد و از عنوانش دفاع کرد.
نکته‌ی جالب توجه اینه که یان نپومنیاشی تنها بازیکنی بود که رکورد مثبت مقابل کارلسن داشت (چهار برد و یک باخت که اکثرشون مال دوران نوجوونیشون بود) و حالا داره با پنج باخت برمی‌گرده وطنش :‌)))))

photo_2021-12-10_19-39-54_3xuy.jpg

• شروع کننده موضوع

امین

Part-time Human
نام مرکز سمپاد
شهیدبهشتی
شهر
آمل
سال فارغ التحصیلی
1393
رشته دانشگاه
داروسازی
کارلسن تو پادکست آخرش با سایت chess.com گفته این احتمالاً آخرین تورنمنت قهرمانیِ جهان باشه که توش شرکت کردم، مگر اینکه فیروزجا کاندیداتوریِ ۲۰۲۲ رو پیروز شه. یعنی هرکسی غیر از فیروزجا مسابقات کاندیداها رو ببره، مگنوس از عنوانش انصراف میده. دلیلش هم نداشتن انگیزه‌ی کافی عنوان کرده و اینکه این مسابقات دیگه براش جذابیت قبل رو ندارن و از فرمت فعلی هم راضی نیست و ترجیح میده خودِ قهرمان هم همراه با دیگران رقابت کنه.

یعنی جوری تِر بزنی که حریفت از دنیای شطرنج اعلام بازنشستگی کنه. :‌)))))))

• شروع کننده موضوع

امین

Part-time Human
نام مرکز سمپاد
شهیدبهشتی
شهر
آمل
سال فارغ التحصیلی
1393
رشته دانشگاه
داروسازی
روز گذشته، پربیننده‌ترین بازی شطرنج در تاریخ برگزار شد!

-pvcdcd5x5m-hd_rja9.jpg

در حالی که همین هفته‌ی پیش مسابقات قهرمانی جهان به اتمام رسید، مسابقه‌ای در گات تلنت اسپانیا بین Rey Enigma و یک مهمان ویژه، رکورددار شد.

ری انیگما یک شطرنج‌باز بی‌نام اسپانیاییه که به صورت رندوم با شطرنج‌بازای مختلف بازی می‌کنه و مهارت بالایی هم داره. در این برنامه، شرط گذاشته شد که یک مهمان ویژه میاد و اگر بتونه انیگما رو شکست بده، باید هویتش رو لو بده. انیگما می‌پذیره و اون مهمان، کسی نبود جز آناتولی کارپوف! قهرمان پیشین شطرنج و هم‌دوره‌ی کاسپاروف و فیشر و یکی از بهترین‌های تاریخ!

بازی بلیتز ۳ دقیقه‌ای بدون وقت اضافه بود و در نهایت کارپوف تموم مهره‌های انیگما رو زد و فقط شاهش باقی موند، اما وقتش به اتمام رسید و فرصت نکرد ماتش کنه و بنابراین بازی مساوی شد و انیگما قسر در رفت و همچنان به mystery بودنش ادامه داد.

• شروع کننده موضوع

امین

Part-time Human
نام مرکز سمپاد
شهیدبهشتی
شهر
آمل
سال فارغ التحصیلی
1393
رشته دانشگاه
داروسازی
در چهار - پنج روز اخیر، مسابقات قهرمانی جهان رپید و بلیتز شطرنج در حال برگزاری بود و دیروز به اتمام رسید.
به این مسابقات در حالت کلی، قهرمانی شطرنج سرعتی میگن اما در دو بخش تشکیل شده؛ شطرنج سریع یا رپید که 15 دقیقه با 10 ثانیه incrememt عه، و شطرنج برق‌آسا یا بلیتز که 3 دقیقه بدون increment عه.

پدیدۀ مسابقات هم نودیربک عبدالستاروف هفده ساله بود که غول‌هایی مثل کارلسن و کاروانا و آرونیان رو در رپید شکست داد و مشترکاً با نپومنیاشی، کارلسن و کاروانا در جایگاه نخست ایستاد. برای تساوی‌شکن یا tiebreaker، فیده کار عجیب غریبی انجام داد و فقط برای نودیربک و نپو تای‌بریک برگزار کرد و برای مگنوس و فابی شانسی باقی نگذاشت در حالی که هر چهار نفر 9.5 امتیاز داشتن! این باعث اعتراض عدۀ زیادی شد و خود کارلسن هم طبق معمول شلنگ رو به سمت فیده گرفت و سرزنششون کرد که این چه قوانین مسخره‌ایه و یا برای همه تای‌بریک می‌گذاشتی یا هیچکس. ولی از حق نگذریم نودیربک شایسته‌ترین بود. مگنوس و فابی رو در طی مسابقات شکست داد و نپو رو هم در تای‌بریک برد.

fh7ogt0wyaqbskm_nk4t.jpg

در بخش بلیتز هم این اتفاقِ هم‌امتیاز شدنِ بیش از دو نفر مجدداً اتفاق افتاد و دودا، وشیه-لگراو و فیروزجا همگی 15 امتیاز داشتن، اما فیده بنا به محاسباتی، دودا و MVL رو وارد تای‌بریک کرد و به فیروزجا مدال برنز رسید. من فکر می‌کنم هر سه نفرشون شایستگی یکسانی داشتن (و از قبلش هم با هم بازی نکرده بودن که لااقل از head to head بشه ارزیابیشون کرد) و بهتر میشد اگر برای علیرضا هم حقی قائل می‌شدن. فیده باید دربارۀ قوانین تساوی‌شکنش تجدیدنظر کنه.

fh7ngvpxiae5tfg_crqj.jpg

نکتۀ جالب این بخش هم این بود که پرهام مقصودلو، بهترین بازیکن فعلی ایران، موفق شده بود هر سه نفرشون رو شکست بده! ولی خب مقابل بقیه خوب عمل نکرد و با 12.5 امتیاز در ردۀ 26 ام قرار گرفت و مگنوس هم با عملکرد ضعیفش (نسبت به استاندارد خودش) که یکی از بدترین تورنمنت‌هاش رو داشت، با 13.5 امتیاز در جایگاه 11 ام ایستاد. هیکارو ناکامورا، بهترین بازیکن بلیتز هم وسط مسابقه به علت مثبت شدن تست کروناش از ادامۀ مسابقه انصراف داد و باید اشاره کنم هیکارو در بلیتز مدت زمان خیلی زیادیه که نباخته (تاریخ دقیقش رو حفظ نیستم، اما در همین حد بگم که در تورنمنت سن لوئیز امسال که قهرمان هم شد، کل مسابقه رو بدون باخت گذروند و در این تورنمنت هم 12 بازی رو بدون باخت سپری کرد و بازی آخرش مقابل دوبوف هم به علت غیبتش بابت کرونا، با اولین حرکت دوبوف باخت ثبت شد که حساب نمیشه دیگه :‌)) )

بالا