• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

اقتصاد و پول

• شروع کننده موضوع

merfan x1

کاربر حرفه‌ای
کنکوری ۱۴۰۱
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی 2
شهر
زنجان
سال فارغ التحصیلی
1401
بسم الله

در این تاپیک سعی خواهد شد یکسری از مسائل اقتصادی رو بصورت ساده، کوتاه، مختصر مفید در حد فهم خودم بهتون ارائه داده بشه. اون چیزهایی که خودم از اقتصاد میخونم، میفهمم و بنظرم جالب و کاربردی میاد اینجا در موردش می‌نویسم. تاپیک بحث جداگانه خواهد بود تا نظم اینجا حفظ بشه.
ضمناً، مطالب نظر شخصی نگارنده نیست، بلکه جمع آوری و چینش داده ها توسط نگارنده است، در صورتی که خودم چیزی اضافه کنم، اون مورد رو ذکر می‌کنم.
بدینوسیله تاپیک اقتصاد و پول را شروع میکنیم، علی برکت الله!

• شروع کننده موضوع

merfan x1

کاربر حرفه‌ای
کنکوری ۱۴۰۱
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی 2
شهر
زنجان
سال فارغ التحصیلی
1401
معرفی یک ابزار برای سنجش تصمیمات اقتصادی

سوال: کمی قبل کرونا فردی ۱۰۰۰دلار خریداری کرده است، انتخاب درستی کرده یا غلط؟
(قیمت دلار ۲۳ماه قبل، بهمن ۱۳۹۸ حدوداً ۱۴۰۰۰تومان و قیمت دلار در دی ۱۴۰۰ هم حدوداً ۲۷۰۰۰تومان در نظر بگیرید.)

احتمالاً میگید ارزش پول حفظ شده و این فرد تصمیم درستی گرفته، شاید می‌رفت در بورس کلا ضرر میکرد!

به طور کلی جواب ایرانی ها همچین چیزی خواهد بود، اما خب این جواب اشتباهه و مارو به توهم این میندازه که پول ما آب نمیشه.

اما بیاید یک حساب دیگه بریم:

از شروع کرونا، دلار آمریکا حدود ده درصد از ارزش خودشو در برابر فرانک سوئیس از دست داده!!!
(از ۰.۹۹ به ۰.۹۱ رسیده.)

پس اون فرد ده درصد سرمایش به باد رفته!

شاید بگید این یه روند کوتاه مدتیه و ممکنه یه بارم فرانک در برابر دلار بریزه، و خوب حق با شماست، اما من میگم روند کلی اینطوری هست.
این یعنی چی؟
بیاید نگاهی به آمار های زیر بندازیم:
از سال ۱۹۶۸ تا الان دلار ۸۰درصد از ارزش خودش رو از دست داده.
اینجا میتونید نمودارش رو ببینید.

استیگلیتز برنده جایزه نوبل اقتصاد، گفته بعد از جنگ جهانی اول، اقتصاد آمریکا ده بار حبابی شده و فدرال رزرو(بانک مرکزی آمریکا) نه بار با افزایش نرخ بهره حباب زدایی کرده.ترکیدن حباب یعنی ریزش دلار در برابر دیگر ارزها.
(دو حباب آخر مربوط به سال ۲۰۰۱ و ۲۰۰۸ هست.)

رئیس بانک مرکزی انگلستان در کتابش گفته که اقتصاد غرب دوباره فروپاشی مالی بخود خواهد دید مگر اینکه بانکداری غرب از پایه تغییر کنه.

به گفته محمد حسین ادیب، در ترکیدن حباب، دلار در برابر فرانک ۴۰درصد ریزش خواهد کرد.
این قبلاً سابقه داشته، مثلاً در سال ۱۹۳۱ دلار ۸۰درصد ریزش کرد!

پس بازم یک فروپاشی هست و باید حواسمون باشه!

نتیجه‌ و راهبرد: صورت های مالی خود را به فرانک بنویسید. تصمیم اقتصادی خود را به فرانک بسنجید و ببینید خوب بوده یا نه تا دچار سود نمایی نشوید. یعنی طوری نشه که مثل کسی که تمارض می‌کنه و خودش رو به مریضی میزنه، خودتونو به سود کردن بزنید!!!!
و اینکه نقدینگی خود را به فرانک ذخیره کنید نه دلار، تا یکدفعه سرمایه تون ۴۰درصد ریزش نکنه!

• شروع کننده موضوع

merfan x1

کاربر حرفه‌ای
کنکوری ۱۴۰۱
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی 2
شهر
زنجان
سال فارغ التحصیلی
1401
بنظر شما کدام وام بهتر است؟ (ارزش وام ها برابر است.)

1- 240 میلیارد ریال در ایران با سود 28 درصد سالانه
2- 100 میلیون ین در ژاپن با بهره 1 درصد سالانه

گزینه 1 لایک
گرینه 2 هر چیزی جز لایک

• شروع کننده موضوع

merfan x1

کاربر حرفه‌ای
کنکوری ۱۴۰۱
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی 2
شهر
زنجان
سال فارغ التحصیلی
1401
فرمول فیشر

در محاسبه اینکه وام ارزان است یا گران، باید از فرمول فیشر استفاده کنیم که فرمولی هست بسی ساده اما مهم که توسط اقتصاددان آمریکایی اروینگ فیشر ساخته شده.
فرمول بدین صورت است:

(1 + i) = (1 + r) (1 + π)​

• نرخ سود اسمی - i – the nominal interest rate
  • نرخ سود واقعی - r – the real interest rate
  • نرخ تورم - π – the inflation rate
صورت ساده شده فرمول:

i ≈ r + π​

پس وقتی وام میگیرید نرخ سود اسمی را منهای نرخ تورم کنید تا نرخ سود واقعی را بدست آورید.
در مورد ایران نرخ سود واقعی حدودا منفی 25 (البته این مربوط به تابستان هست.) است، یعنی اگر وام بگیرید یکچیزی هم دستی به شما میدهند! بعدا بیشتر به اثرات بد این نرخ سود دستوری میپردازم.

بالا