• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

شکستن قبح بعضی کلمات/فحش ها

بنظرتون شکستن قبح کلمات ناجور، چیز بدی هست؟

• بـــــله، استفاده ازشون زشته

• خـــــیر

نتایج فقط بعد از رای‌دادن قابل مشاهده هستند. لطفا الکی رای ندید!
  • شروع کننده موضوع

DarkLightI

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علّامه‌حلّی۳
شهر
طهران
سال فارغ التحصیلی
1406
سلام
این روزا به وفور دیده میشه که بعضی از الفاظی که اگه قبلا استفاده می کردیم، بخاطرش خون به پا می شد، خیلی راحت از زبون جوونا شنیده میشن،
بطور مثال فحش های خانوادگی/مربوط به دستگاه تناسلی در گذشته از سیاه ترین و زشت ترین چیزهای دنیا بودن، که الان دوستای صمیمی بهم میدن😐🤦‍♂️
یا کلمه ر*دن که بچّه های الان ساعتی ۷۰ بار ازش استفاده می کنن😐 «میگید نه، بیاین بچّه های مدرسه مارو موقع پینگ پونگ بازی کردن ببینین، هروقت حریف یه امتیاز میگیره اینو میگن😐»
چطور شد که انقدر قبح این کلمات شکست؟
چیکار کنیم برای اینکه قبحشون برگرده؟
و کلا هر نظری که در مورد این قضیه دارید رو بگید :)
سلام
فایده اینکه قباحت داشتن چی بود و الان که قبحشون ریخته، چه مشکلاتی رو بوجود آورده؟
اولین و واضح ترینش اینه که ادب رعایت نمیشه.
دوّم اینکه حساسیت و غیرت نسبت به بعضی مسائلو از بین میبره، مثلا چند هفته پیش یکی از همکلاسیام به مادر من یه فوش داد «اونم مثلا به شوخی😐» و تنها واکنش من یه لگد بود که وقتی دنبالم کرد از همونم پشیمون شدم، در حالی که طبیعتا باید واکنشم شدیدتر میبود تا جرئت نکنه حرفشو تکرار کنه.
سوّم هم اینکه با شکستن قبح بعضی از اسامی «مثل اسامی تناسلی» قبح خود اون چیز هم میشکنه، و تو جامعه به یه چیز عادی تبدیل میشه و به همین خاطر حیای افراد زیر سوال میره.

♦اطّلاعیه: عقاید کنونی کاربر دچار اندک تغییراتی نسبت به عقاید بیان شده در این پُست و دنباله هایش شده اند. برای اطّلاعات بیشتر به خود کاربر مراجعه کنید.♦

Flora

Me!
نام مرکز سمپاد
__
شهر
..
سال فارغ التحصیلی
00
اتفاقا امروز داشتم به این موضوع فکر میکردم که چرا بعضیا فکر میکنن اگر فحش بدن خیلی خفنن یا حالا هر چی ...واقعا درک نمیکنم😐
مثلا نمیگن اوو چقدر خفنه من به شخصه میگم چقدر بی ادبه:/

Aynazi

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
_
شهر
سال فارغ التحصیلی
1401
دانشگاه
پلی تکنیک تهران
رشته دانشگاه
پلیمر
ببینید وقتی دوتا رفیق با هم به اصطلاح ندار میشن هم؛ پیش میاد که از فحش های همدیگه ناراحت میشن
حالا شما فکر کن اینا تو جامعه یک چیز عادی بشه، خب قطعا هیچ کس نمیخواد اینجوری باهاش رفتار بشه از اون جایی که آدمی بنده احترامه.
به نظرم احترام یک ارزش توی جامعه است و از بین رفتن یه ارزش چیز خوشحال کننده ای نیست
چرا که زندگی وقتی ملالت بار نمیشه که با ارزش ها زندگی کرد و اگه صرفا با اهداف زندگی کنیم در نهایت زندگی بی معنا میشه و همون قضیه نیهیلیسم :)
پ ن : دعوای آلبرکامو و ژان پل سارتر سر اینه که زندگی معنا داره یا نه؛ و جوابی که فعلا براش هست اینه که راه رهایی از پوچ گرایی زندگی با ارزش هاست
پ ن ۲ : فحش دادن اصلا کار جذابی نیست و لطفا اگه فحش میدید احساس خفن بودن نکنید.

tahaweeb

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
آبادان
سال فارغ التحصیلی
1403
ببین اینکه دیگه بخاطر یه فحش دعوا را نمیفته واقعا اتفاق خوبیه. قبلا با یه فحش ساده همه میفتادن به جون هم ولی الان نه. این جنبه مثبتش

قاصدک آبی

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۲
شهر
اردبیل
سال فارغ التحصیلی
1400
اگه طرف خودش راضی باشه مشکلی نداره، ولی گاهی اوقات ازش نمی‌پرسیم اصلا در مورد این قضیه

• شروع کننده موضوع

DarkLightI

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علّامه‌حلّی۳
شهر
طهران
سال فارغ التحصیلی
1406
ببین اینکه دیگه بخاطر یه فحش دعوا را نمیفته واقعا اتفاق خوبیه. قبلا با یه فحش ساده همه میفتادن به جون هم ولی الان نه. این جنبه مثبتش
نه، خوب نیست، چون سه تا چیز دیگه «ادب، حساسیت، حیا» رو فدا می کنه،
اگه قراره دعوایی اتّفاق نیفته، خب فوش نده :)

tahaweeb

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
آبادان
سال فارغ التحصیلی
1403
نه، خوب نیست، چون سه تا چیز دیگه «ادب، حساسیت، حیا» رو فدا می کنه،
اگه قراره دعوایی اتّفاق نیفته، خب فوش نده :)
فحش ندادن یه‌ چیز غیر ممکنه و همیشه هست

• شروع کننده موضوع

DarkLightI

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علّامه‌حلّی۳
شهر
طهران
سال فارغ التحصیلی
1406
  • شروع کننده موضوع

DarkLightI

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علّامه‌حلّی۳
شهر
طهران
سال فارغ التحصیلی
1406
فحش ندادن یه‌ چیز غیر ممکنه و همیشه هست
این درست، ولی فوش بد و ناجور نده «موضوع تاپیک قبح شکنی کلمات ناجوره، فوشای ساده که همیشه بدون قبح بودن»

نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1920
مدال المپیاد
نقره
دانشگاه
شریف
رشته دانشگاه
فیزیک
دربارهٔ این‌که شکسته شدن قبح کلمات خوبه یا بد نظری ندارم، ولی شخصاً با شنیدن الفاظ بی‌ادبانه یه جوری می‌شم و شنیدن‌شون رو دوست ندارم، ولی خب در برابر بعضی افراد و در بعضی مواقع خیلی گویا‌ هستند .--.

نام مرکز سمپاد
.
شهر
.
سال فارغ التحصیلی
2000
رشته دانشگاه
فیزیک
شکسته شدن قبح کلمات ربطی به دوره زمونه نداره، به سن و فرهنگ آدما ربط داره. سی سال پیش هم ملت به رفیقاشون فحش میدادن.

• شروع کننده موضوع

DarkLightI

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علّامه‌حلّی۳
شهر
طهران
سال فارغ التحصیلی
1406
شکسته شدن قبح کلمات ربطی به دوره زمونه نداره، به سن و فرهنگ آدما ربط داره. سی سال پیش هم ملت به رفیقاشون فحش میدادن.
نمیگم نمیدادن، ولی نه، یه سری کلمات رو که الان خیلی راحت داده میشه، مثل فحش ها/کلمات مربوط به پایین تنه «همون قسمتی که می دونید» رو اگه کسی اون موقع میداد سالم نمی موند، ولی الان انگار نه انگار، حسّاسیت مردم نسبت به موضوع از بین رفته.
ولی خب در برابر بعضی افراد و در بعضی مواقع خیلی گویا‌ هستند .--.
بعضیاشون نه واقعا، بطور مثال در مورد دشنام های خانوادگی «!» که امروزه زیاد میدن، خانواده ی اون بدبخت چه گناهی کردن که بخاطر کارش فحش بخورن؟
یا مثلا فحش های سوکسی، که نه تنها زشتن بلکه خود شخص فحش دهنده هم زیر سوال میره با فحش، یعنی وقتی میگه فلانیت رو کردم، علاوه بر حیای فلانی، حیای خودش هم زیر سوال میبره! خلاصه که دادنشون فقط برای تخلیه ی خشم راه درستی نیست.
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
و از اونجایی که تا حدی پست های تاپیک داره تکراری میشه،
1-اونایی که بنظرشون شکستن قبح ها مشکل نداره، بیان و بگن چرا؟
2-اونایی هم که بنظرشون مشکل داره، بگن چطوری میشه وضعیتو به حالت قبل برگردوند و از بدتر شدن وضعیت جلوگیری کرد؟

نام مرکز سمپاد
.
شهر
.
سال فارغ التحصیلی
2000
رشته دانشگاه
فیزیک
نمیگم نمیدادن، ولی نه، یه سری کلمات رو که الان خیلی راحت داده میشه، مثل فحش ها/کلمات مربوط به پایین تنه «همون قسمتی که می دونید» رو اگه کسی اون موقع میداد سالم نمی موند، ولی الان انگار نه انگار، حسّاسیت مردم نسبت به موضوع از بین رفته.

والا نمیدونم این که اون موقع اینکارو نمیکردنو از کجا آوردی، ولی خیلی از فحش ها تو لغت نامه هایی مثل دهخدا اومدن و از قدیم بین عامه ی مردم رواج داشتن.

• شروع کننده موضوع

DarkLightI

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علّامه‌حلّی۳
شهر
طهران
سال فارغ التحصیلی
1406
والا نمیدونم این که اون موقع اینکارو نمیکردنو از کجا آوردی، ولی خیلی از فحش ها تو لغت نامه هایی مثل دهخدا اومدن و از قدیم بین عامه ی مردم رواج داشتن.
رفتم لغت نامه ی دهخدا رو سرچ کردم و چندتا از فحش های ناموسی/سوکسی رو توش سرچ کردم، هیچ کدوم توش نبود، جالب تر اینکه بعضی کلماتی که تو این فحش ها استفاده میشه هم حتی نبود!
و منبعم برای اینکه میگم قدیم فحش های اینجوری نبود هم خاطراتیه که اعضای خانواده و پیر های فامیل تعریف می کنن، تو هم میتونی از پیر های فامیلت بپرسی، ببینی بوده یا نه :)

نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۲
شهر
کرج
سال فارغ التحصیلی
1401
مدال المپیاد
Physics
دانشگاه
SUT
رشته دانشگاه
Physics
رفتم لغت نامه ی دهخدا رو سرچ کردم و چندتا از فحش های ناموسی/سوکسی رو توش سرچ کردم، هیچ کدوم توش نبود، جالب تر اینکه بعضی کلماتی که تو این فحش ها استفاده میشه هم حتی نبود!
و منبعم برای اینکه میگم قدیم فحش های اینجوری نبود هم خاطراتیه که اعضای خانواده و پیر های فامیل تعریف می کنن، تو هم میتونی از پیر های فامیلت بپرسی، ببینی بوده یا نه :)
عزیزم
۱. لغت نامه ای که تو اینترنت که در دسترس شماست فیلتر شده به لطف خودتون
۲. این کلمات تکثرا جز کلماتی ان که در طول زمان تغییر شکل دادن و فحش های ناموسی قدیمی تر از کلمات متفاوتی استفاده میشده توشون

• شروع کننده موضوع

DarkLightI

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علّامه‌حلّی۳
شهر
طهران
سال فارغ التحصیلی
1406
عزیزم
۱. لغت نامه ای که تو اینترنت که در دسترس شماست فیلتر شده به لطف خودتون
۲. این کلمات تکثرا جز کلماتی ان که در طول زمان تغییر شکل دادن و فحش های ناموسی قدیمی تر از کلمات متفاوتی استفاده میشده توشون
ثابت کن :)

نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۲
شهر
کرج
سال فارغ التحصیلی
1401
مدال المپیاد
Physics
دانشگاه
SUT
رشته دانشگاه
Physics
ضمن اینکه مثال دیگه ای از حرف nimbus مثلا مثنویه یا جلوتر شعرای ایرج میرزا

نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۲
شهر
کرج
سال فارغ التحصیلی
1401
مدال المپیاد
Physics
دانشگاه
SUT
رشته دانشگاه
Physics
  • شروع کننده موضوع

DarkLightI

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علّامه‌حلّی۳
شهر
طهران
سال فارغ التحصیلی
1406
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۲
شهر
کرج
سال فارغ التحصیلی
1401
مدال المپیاد
Physics
دانشگاه
SUT
رشته دانشگاه
Physics
دیدم، اوکی، قضیه سابقه دار بوده.
ولی خب دلیل نمیشه بد نباشه، اینکه چرا بده رو هم بالا گفتم.
اگه میخوای بگی چیز بدی نیست، بگو چرا؟
من از بد بودن یا نبودن حرف نزدم اصلا گفتم قضیه جدیدی نیست این موضوع

بالا