• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

خاک، جامد بلورین یا بی‌شکل(آمورف)

• شروع کننده موضوع

Thea

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
nyb
سال فارغ التحصیلی
1405
امروز با شروع فصل دو فیزیک دهم یک سوال برام به وجود اومد که به نظرم جالب بود تا به اشتراک گذاشته بشه
خاک، جامد بلورین است یا جامد بی‌شکل(آمورف) ؟
خب من یه سرچی داشتم و طبق خلاصه مقالات و چیزایی که خوندم و متوجه شدم، تعریف خاک که خیلی کلیه، یعنی ما انواع خاک داریم، مثلاً خاک رس، شن و ماسه و ...
و در نتیجه به صورت کلی نمیشه دقیقاً گفت، اما اگه قرار باشه به صورت کلی بگیم، خاک جامد بلورین هست
و جزئیات بیشتر، بعضی از انواع خاک، نوع بلورین ضعیف هستن که در نتیجه بی‌شکل(آمورف) در نظر گرفته میشن
و حالت کلیش در نتیجه، بلورین هست
که اون حالت های جزئی باز اکثراً بلورین هستن اما ضعیف
و یک سری آمورف هم وجود داره که در طی سرچ های آینده و مطالعه بیشتر، دقیق‌تر و کامل‌تر توضیح میدم، و امیدوارم عذر من رو بابت توضیح کلی و ساده که دقیق و کامل نیست بپذیرید

ماهی سیاه کوچولو

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
farzanegan
شهر
جنوب غربی متمایل به شرق یکمم لهجه شمالی دارم
سال فارغ التحصیلی
1402
دانشگاه
قدیمی ترین دانشگاه جهان
رشته دانشگاه
پزشکی
باعث شدی یاد و خاطرات شیمی و فیزیک برام تداعی بشن😀 شیمی دوازدهم عناصر جامد را4 دسته کلی معرفی میکنه کووالانسی/یونی/مولکولی/فلزی
خاک (البته تعریف کلی خاک) شامل عناصر خیلی زیادی ازجمله فلزی و غیر فلزی مثل کادمیم سرب مس اهن و گوگرد سیلیسیم و نمک هست که بیشتر مولکولی هستند و درصد متوسطی فلز و درصد معمولا کمی یونی
در اصل خاک خالص و یکدست نیست و ترکیب ناخالصه چون ترکیب ها ساختارو ویژگی های شیمیایی متغیر و متفاوتی دارن به همین خاطر این بحث به نحوی علمی و درست نیست😁
اما اگر خاک رو یک عنصر با ساختار ثابت درنظر بگیریم به احتمال زیاد خاک میتونه یک امورف باشه مخصوصا اگر خاک گوگردی یا سیلسیمی باشه مثل ماسه و شن که در اثر گرما دادن کلا تغییر شکل و ساختار پیوند میدن

بالا