• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

چگونه داستان بنویسیم ؟!

• شروع کننده موضوع Seti
  • تاریخ شروع
  • شروع کننده موضوع

Seti

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان 1 تهران.
شهر
تهران.
مدال المپیاد
مدال طلای دورۀ بیست و شش المپیاد ادبی.
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
ادبیات فارسی/ادبیات فرانسه
در داستان کوتاه فوق العاده "ایساک بابل" با عنوان " گی دی موپاسان"، راوی درباره داستان نویسی چنین می گوید: " هیچ آهنی نمی تواند با نیرو و قدرت جمله ا ی که در سر جای درست خودش قرار گرفته، در قلب نفوذ و اثر کند." به نظرم باید این نکته را بر روی کارتی بزرگ نوشت.
ریموند کارور

نوشتن یک داستان شاهکار ، آرزوی خیلی از ماست .خیلی از بازديدكنندگان سايت كه به‏شكل حرفه‏اى با ادبيات در ارتباط نيستند- اما به آن علاقه دارند - تمايل دارند كه با خواندن مقاله يا مقاله‏هايى ساده، مفاهيم و ترمينولوژى ادبيات داستانى را بشناسند . اینجا از دوستانی که سررشته ای در داستان نویسی دارند میخوایم تجربیات خودشونو بذارن . و همچنین از لینک ( فقط و فقط لینک ) مقالات مرجع استفاده میکنیم !

marlik

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید صدوقی
دانشگاه
پلی تکنیک
رشته دانشگاه
مهندسی صنایع - صنایع
پاسخ : چگونه داستان بنویسیم ؟!

تو داستان نویسی 2 ملاک ِ خیلی مهم وجود داره

- خلاقیت که امری درونی ست و نمیشه اونو بدست اورد (البته تا حدی امکان پذیر هس)

- واژگان مناسب ؛ که این امری کاملا اکتسابی هس ...

ترکیب ِ این دو ؛ داستان رو بوجود میاره ...

ذهن ِ خلاق یعنی بتونه از قالب های ِ نمادین ؛ استعاره های ِ قابل فهم ؛ و کلمات ِ مناسب استفاده کنه

هر داستان باید رسالت داشته باشه

یعنی نویسنده باید با بهره گیری از خلاقیت و واژگان ؛ خواننده رو متقاعد کنه به یک مفهوم

که البته در شیوه ی داستان نویسی مدرن ؛ بیشتر از شیوه ی تلنگر استفاده میشه

(منبع ش خودم - سوال کلی بود ؛ کلی جواب دادم)

• شروع کننده موضوع

Seti

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهر
تهران.
مدال المپیاد
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه

خوب با توجه به این ، همه میگن خلاقیت تو درون همه هست و پرورشش مهمه . من چن تا سوال دارم :
1- چگونگی پرورش خلاقیت
2- انتخاب سوژه
3- پرورش سوژه
4- شخصیت پردازی
5- انتخاب زمان و مکان

اینها رو لطفا توضیح بدین و البته مسائل جانبی زیر :

1- زمان مناسب برای داستان نویسی
2- نوشتن داستان ، تو دفتر یا تو کامپیوتر
3- الهام ا زواقعیت ها یا فقط تخیل ؟!

Moha

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید قدوسی(ره)
شهر
فقط قم!
مدال المپیاد
المپیاد ادبیات...دیدم همه دارن یه چیزی می رن ما هم برین ادبیات! شانس زد و مرحله اول قبول شدیم...مرحله دوم به اسم المپیاد خوندن تو نمازخونه می خوابیدم!...که خب مسلما قبول نشدم دیگه!
اقتصاد بازرگانی

به نقل از ستایش !! :
خوب با توجه به این ، همه میگن خلاقیت تو درون همه هست و پرورشش مهمه . من چن تا سوال دارم :
1- چگونگی پرورش خلاقیت
2- انتخاب سوژه
3- پرورش سوژه
4- شخصیت پردازی
5- انتخاب زمان و مکان

اینها رو لطفا توضیح بدین و البته مسائل جانبی زیر :

1- زمان مناسب برای داستان نویسی
2- نوشتن داستان ، تو دفتر یا تو کامپیوتر
3- الهام ا زواقعیت ها یا فقط تخیل ؟!
در مورد اون 5 تای ِ اول که چیزی نمی گم چون کلا چیزی حالیم نمی شه اما در مورد سه تای دوم ، با توجه به اون چیزایی که یه جاهایی خوندم چند تا حرف بزنم:
داستان نویسی زمان ِ روشنی نداره ، یه امریه کاملا شخصی ، که مربوط به خود آدمه ، فکر کنم جرج برنارد شاو بوده که شب ها بیدار می مونده و هی قهوه می خورده و می نوشته . یا مثلا همین رضا امیرخانی تو فاصله صبح تا ناهار خوب می نویسه ، به قول خودش بعضی وقتا برای ِ ادامه نوشتنم ناهار رو تا 6 عصر عقب می اندازم ، یا مثلا یکی از نویسنده های معروف ِ زن ِ آمریکایی( که اسمش رو یادم رفته) صبح ها بلند می شه می دوه ، بعد شروع می کنه به نوشتن و ...
در مورد دفتر یا کامپیوتر هم دقیقا همین جوره ، رضا امیرخانی می گه به هزار و یک دلیل باید با کامپیوتر نوشت ، گوستاو فلوبر هم مادام بواری رو با ماشین تایپ نوشت ، اما به عقیده خیلی دیگه از نویسنده ها هیچ نیازی نیست که با کامپیوتر بنویسیم، با قلم نوشتمون روحج دار تره می شه و آزادی عمل ِ بیشتری هم داریم . هر چند نوشتن با کامپیوتر سرعت ِ نوشتن رو به شدت بالا می بره ...
در مورد الهام از واقعیت هم مثل دو مورد قبلی تفاوت دیدگاه وجود داره ، یک سری آدم مثل جلال آل احمد کاملا نویسنده هایی واقع گراند که می شه گفت اغلب داستان هاش ریشه های محکمی در واقعیت دارند. اما یه سری هم نه ، کاملا شرایط و زمان و مکان رو تو ذهنشون خلق می کنند. آدم های ِ واقع گرا موفق ترند، چون چیزی رو توصیف می کنند که لمس کردند و ملموسه و خواننده باهاش راحت تر همذات پنداری می کنه ، اما اگه نویسنده ای باهوش و تخیلی باشه به شدت موفق خواهد بود ، نویسنده ای که بتونه فضا ها رو خلق کنه و البته خواننده رو هم با خودش همراه کنه ...
اما در کل این ها ترکیبیه ، نه نویسنده ای تخیل گرای محضه و نه واقع گرای ِ محضه . این درصداست که جا به جا می شه ...

marlik

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید صدوقی
دانشگاه
پلی تکنیک
رشته دانشگاه
مهندسی صنایع - صنایع
پاسخ : پاسخ : چگونه داستان بنویسیم ؟!

به نقل از ستایش !! :
1- چگونگی پرورش خلاقیت
2- انتخاب سوژه
3- پرورش سوژه
4- شخصیت پردازی
5- انتخاب زمان و مکان

خلاقیت و پرورش ِ اون اغلب از جنبه ی ذاتی ِ انسان برمیاد - شرکت در کارگاه های داستان نویسی - خواندن کتاب هایی که قوی هستند از لحاظ محتوایی

سوژه فراخور ِ مطلب باید به دست بیاد و باید غایت داشته باشه - الگوریتم یا فرمول ِ خاص نداره !!

سوژه باید در مسیر ِ جریان شناسی ِ داستان پرورش داده بشه و باید دنبال ِ هدف باشه ، یعنی بدون ِ داره به کجا میرسه ، مقصد داشته باشه

شخصیت پردازی با توجه به محتوای داستان و اینکه داستان ِ ت به چه کاراکترهایی نیاز داشته باشه ، بسته س

زمان و مکان چی ؟

• شروع کننده موضوع

Seti

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهر
تهران.
مدال المپیاد
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه

زمان و مکان پردازش داستان ( یعنی جا و وقتی که سیر روایی داستان توش میگذره )

فقط جناب مرلیک ، مشکل اصلی من اینه که مقصد سوژه رو نمیتونم پیدا کنم . یا خیلی ایده های زیادی منو از داستان می زنه ، یا مشکل نبودن ایده !
سیگمای عزیز ممنون ! واقعا استفاده کردم ( والبته مارلیک عزیز ! )

پ.ن : تو جست و جوهام تو اینترنت ، به لینک های جالبی برخوردم :

http://mrabbaszadeh2.blogfa.com : همه چیز در باره قصه و داستان . وبلاگ محمد رضا عباس زاده داستان نویس .

و مقاله ای درآفتاب تحت عنوان موضوع و درون مایه در داستان نویسی : http://www.aftab.ir/articles/art_culture/literature_verse/c5c1240291805_dramaturgy_p1.php

و لینکی که توصیه میکنیم همه ببینین : http://darrenshanfans.ir/modules/newbb/viewtopic.php?topic_id=574&forum=24 از فروم سابق خودم ، که عده ی زیادی هم سن و سال خودمون که سمپادیم توشون زیاد هست ، تجربیاتشونو از داستان نویسی میگن !

ممنون !

بالا