• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

سر آغاز جهان

آيا به خدا اعتقاد كامل دارين؟

• آره

رای‌ها: 15 68.2%
  • نه

رای‌ها: 3 13.6%
  • نمي دونم

رای‌ها: 2 9.1%
  • شايد

رای‌ها: 2 9.1%

• رای‌دهندگان
    22
  • شروع کننده موضوع

Helius

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
سمپاديم
شهر
شناسنامه من ميگه تهرانيم
مدال المپیاد
زيست زيست زيست زيست و ادبيات و فلسفه
دانشگاه
دانشگاه تهران(من از اين جا ميرم (تحمل اين جا رو ندارم)(تهران منتظرمه))
به نام خداوند مطلق و صاحب علم و حكمت:
سلام،من توي چند تا سايت نگاه كردم و متوجه شدم كه خيلي از ماها تو بسياري از مسائل التدايي ديني مشكل داريم.
يك سوالك : واقعا شما ميتونين براي من خدا رو ثابت كنين؟(خوب فكر كنين و فرض كنين كه من يه دانشمندم كه خدا رو قبول ندارم و ميخوام شما رو با انواع ترفندا بپيچونم)
اگه نه كه يقين دارم نه جواب خيلياتونه اشكالي نداره من تو اين سايت اومدم براي همين:
مي خوام ابتدا با خدا شروع كنم :از ادعاي atheist ها تا كسايي كه براي خودشون استدلال هايي ميارن و فكر ميكنن كه درسته.لذا خواهش مندم كه اگر كسي استدلالي داره براي عدم وجود خدا :توي همين پست به من بگه تا با هم جلو بريم ولي يه خواهش :ما اين جا دوستيم با نظرات متفاوت و ميخوايم يه چيزي ياد بگيريم .پس يه مريخي باشيم و سعي كنيم ياد بگيريم نه اين كه حرف خودمونو به كرسي بنشونيم و بخوايم با حرفاي بد بد و كاراي بد بد بگيم كه شاخيم.

من چپ دستم B-)

نام مرکز سمپاد
شهید حقانی
شهر
بندرعــباس
سال فارغ التحصیلی
1392
پاسخ : سر آغاز جهان

خب ما خدا رو اگه بخوایم تو وجود خودمون اثبات کنیم به یه نیاز فردی میرسیم که جوابش فقط خداست یعنی جوابش کسیه که تمام قدرت هارا در احاطه دارد ولی خود اثبات های دیگه ای هم روی کاغذ وجود دارد اثباته وجود واجب الوجود هم وجود داره البته شاید بخواید از برهان های ساده بریم که راحت نقض میشه اما برهان های محکم هم داره که در برگیرندس مثلا حتی تناسخ هم زد نمینه سعتی واجب الوجود رو میشه ذاتا پیدا کرد که اگه بخوایم درست بزیم جز حرکتی متواطی نیست و نتیجه این کلی همیشه اثبات هست البته بعضی راهها به تناقض هم میخوره که بعدا از همین برای منطق کردن خدا استفاده میکنیم

black swan

کاربر جدید
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1 تهران
شهر
تهران

خدا... موضوع پیچیده ایه... گرفتن یک موضع مشخص در این مورد زیاد ساده نیست! چون فقط عقل و منطق نیست که باید این مساله رو حل کند بلکه قلبا باید پذیرفت...! اثبات منطقی برای وجود خدا هست. اما اثبات قلبی که اهمیت اش کمتر از عقلی نیست... بسیار سخت تره و برای هر انسان میتونه متفاوت باشه...
موافقید؟

babak_eb

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید اژه ای ۱
شهر
اصفهان
سال فارغ التحصیلی
91
رشته دانشگاه
روانشناسی
اینستاگرام

به نظر من هر کسی برای خودش یه تعریف خاصی از خدا داره
همه ی آدمای دنیا برای خودشون خدا دارن
ولی ممکنه تعریفشون از خدا با تعریف من و شما تفاوت داشته باشه
البته خدا غیر قابل تعریفه منظورم ذهنیت ما از خداست
:-/ :-/ :-/ :-/ :-/

sk1v

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان علامه حلی 3
شهر
تهران

با شرمندگی باید عرض کنم که بنده فرصت نکردم پستهای آقا ایمان رو بخونم
اما خلاصه چیزی به ذهنم رسید که فکر کنم گوشزد کردنش بد نباشه
خدا قادر هست بر خوبی و اموری که از کمال صادر میشود و اموری که از نقص ریشه میگیرند درباره خدا جایی ندارد
یعنی خداوند تقدست- اسماءوه- قدرت اشتباه ندارد زیرا از کمال ریشه نمیگیرد و علت آن نقص است

po0ya

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
shahid ejei
شهر
esfahan
مدال المپیاد
سابقه دارم !

میشه اعتقاد رو 1 نفر تعریف کنه تا ببینیم داریم یا نه ؟!

sjazayeri

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید دستغیب ۱
شهر
شیراز
مدال المپیاد
برنز کامپیوتر

به نقل از Helius :
سلام،من توي چند تا سايت نگاه كردم و متوجه شدم كه خيلي از ماها تو بسياري از مسائل التدايي ديني مشكل داريم.
يك سوالك : واقعا شما ميتونين براي من خدا رو ثابت كنين؟(خوب فكر كنين و فرض كنين كه من يه دانشمندم كه خدا رو قبول ندارم و ميخوام شما رو با انواع ترفندا بپيچونم)
اگه نه كه يقين دارم نه جواب خيلياتونه اشكالي نداره من تو اين سايت اومدم براي همين:
مي خوام ابتدا با خدا شروع كنم :از ادعاي atheist ها تا كسايي كه براي خودشون استدلال هايي ميارن و فكر ميكنن كه درسته.لذا خواهش مندم كه اگر كسي استدلالي داره براي عدم وجود خدا :توي همين پست به من بگه تا با هم جلو بريم ولي يه خواهش :ما اين جا دوستيم با نظرات متفاوت و ميخوايم يه چيزي ياد بگيريم .پس يه مريخي باشيم و سعي كنيم ياد بگيريم نه اين كه حرف خودمونو به كرسي بنشونيم و بخوايم با حرفاي بد بد و كاراي بد بد بگيم كه شاخيم.

من چپ دستم B-)
ببینید این فرد بیخدا نیست که باید برای عدم وجود خدا دلیل بیاره این فرد دیندار هست که باید برای وجود خدا دلیل بیاره(ارجاع میدم شمارو به قوری راسل Russel's teapot)
هرچند که برای عدم وجود بعضی خدا ها که خاصیت های مشخصی دارن استدلال هایی وجود داره
مثلا یک خدا که همه چیز رو بدونه(Omniscient) نمیتونه توی دنیای وجود داشته باشه که تو اون دنیا اراده(free will) وجود داره چون
اگر یک خدا(یا هر موجود دیگه ای) از آینده یک جهان خبر داشته باشه این نشون میده که اون جهان یک جهان قطعیتی(deterministic) هست
و در یک همچین جهانی اراده نمیتونه وجود داشته باشه(دلیلش مشخصه اما اگه ابهامی دارین بگین تا توضیح بدم)

یا مثلا (با توجه به وضعیت جهان ما) یک خدای تماما خیر خواه(Omnibenevolent) و تماما توانا (Omnipotent) نمیتونه وجود داشته باشه چون:
چنین خدایی میخواد و میتونه که جلوی بدی و زجر رو در دنیا بگیره اما با توجه به اینکه توی دنیای ما زجر و بدی وجود داره چنین خدایی نمیتونه وجود داشته باشه

imanjo0n

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دستغیب 1
شهر
شیراز

متاسفانه من اینجا یه پست داده بودم ، که پاک شد !! ولی هنوز اثارش هست !! :D

من در مورد استدلال بیخدایی پست داده بودم ، همون چیزی که این تاپیک می خواد در موردش بحث بشه ، ولی پاک شد !!
دوباره می گذارم به امید اینکه دوباره پاک نشه !!
براهین اثبات عدم وجود خدا را میتوان به دو دسته کلی تقسیم کرد. براهین منطقی و براهین شهودی. معمولا براهین منطقی خدا دلایل محکمتر و قطعی تری برای اثبات عدم وجود خدا بشمار میروند زیرا این براهین از هیچ موضوع خارجی استفاده نمیکنند بلکه تنها با تجزیه تحلیل خدا به این نتیجه میرسند که وجود او محال است.
از مهمترین براهین منطقی اثبات عدم وجود خدا میتوان به موارد زیر اشاره کرد
  • 1. قدیر مطلق نمی تواند وجود داشته باشد
  • محال بودن دانستن مجموعه تمام حقایق
و...

از مهمترین براهین شهودی اثبات عدم وجود خدا میتوان به موارد زیر اشاره کرد.
برهان شر به زبان ساده
برهان پنهانی الهی

mhmmdshirazi

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید Helli
شهر
tehran
سال فارغ التحصیلی
1390
مدال المپیاد
:دی خواب موندم!!
دانشگاه
دانشگاه امیر کبیر
رشته دانشگاه
مهندسی مکاترونیک
تلگرام
اینستاگرام

به نقل از Helius :

من چپ دستم B-)

اسم موضوعت رو خیلی بد انتخاب کردی.... باید یه چیزی تو مایه های اثبات وجود خدا میزاشتیش...

mhmmdshirazi

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید Helli
شهر
tehran
سال فارغ التحصیلی
1390
مدال المپیاد
:دی خواب موندم!!
دانشگاه
دانشگاه امیر کبیر
رشته دانشگاه
مهندسی مکاترونیک
تلگرام
اینستاگرام

به نقل از Babak_eb :
به نظر من هر کسی برای خودش یه تعریف خاصی از خدا داره
همه ی آدمای دنیا برای خودشون خدا دارن
ولی ممکنه تعریفشون از خدا با تعریف من و شما تفاوت داشته باشه
البته خدا غیر قابل تعریفه منظورم ذهنیت ما از خداست
:-/ :-/ :-/ :-/ :-/

بابک ذهنیت تو ذهنیت توه ولی وجودی به اسم خدا هست هر کی میگه نیست هر دلیلی داره بیاره تا ردش کنم... واسه اثبات وجودشم فقط کافیه چشماتو وا کنی....

به نقل از imanjo0n :
متاسفانه من اینجا یه پست داده بودم ، که پاک شد !! ولی هنوز اثارش هست !! :D

من در مورد استدلال بیخدایی پست داده بودم ، همون چیزی که این تاپیک می خواد در موردش بحث بشه ، ولی پاک شد !!
دوباره می گذارم به امید اینکه دوباره پاک نشه !!
براهین اثبات عدم وجود خدا را میتوان به دو دسته کلی تقسیم کرد. براهین منطقی و براهین شهودی. معمولا براهین منطقی خدا دلایل محکمتر و قطعی تری برای اثبات عدم وجود خدا بشمار میروند زیرا این براهین از هیچ موضوع خارجی استفاده نمیکنند بلکه تنها با تجزیه تحلیل خدا به این نتیجه میرسند که وجود او محال است.
از مهمترین براهین منطقی اثبات عدم وجود خدا میتوان به موارد زیر اشاره کرد
  • 1. قدیر مطلق نمی تواند وجود داشته باشد
  • محال بودن دانستن مجموعه تمام حقایق
و...

از مهمترین براهین شهودی اثبات عدم وجود خدا میتوان به موارد زیر اشاره کرد.
برهان شر به زبان ساده
برهان پنهانی الهی

# . قدیر مطلق نمی تواند وجود داشته باشد
# محال بودن دانستن مجموعه تمام حقایق

واسه اینا دلیل بیار کپی پیست هنر نیست منم میتونم یه متن از سقراط بر علیه اینا بیارم که 1000 روز روزی 1000 بار بخونیش نتونی جمله بندیشو بفهمی دلیل بیار تا خیلی راحت ردش کنم...

بالا