• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

خیال بافی

• شروع کننده موضوع

stevendeljoo

داماد مسعودی
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی نیشابور
شهر
نیشابور
سال فارغ التحصیلی
1391
مدال المپیاد
ندارم
دانشگاه
امیرکبیر
رشته دانشگاه
برق
تو این تاپیک می خوایم بگیم اگه ی اتفاقی نمی افتاد چی می شد.
اولیش:

به نظر شما اگه کودتای 28 مرداد شکست می خورد چی میشد؟

کودتای ۲۸ مرداد، کودتایی است که با طرح و حمایت مالی و اجرائی سازمان مخفی اطلاعات بریتانیا و سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا، سیا علیه دولت محمد مصدق در مرداد ۱۳۳۲ به انجام رسید. در آمریکا از آن بعنوان عملیات آژاکس (به انگلیسی: Operation Ajax) نیز یاد می‌شود.

AMT

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
نیشاپور
مدال المپیاد
المپیاد علوم آزمایشگاهی-المپیاد زبان-المپیاد ادبی-المپیاد ریاضی 3 دوره-المپیاد شیمی
دانشگاه
علوم پزشکی ایران (ان ش
رشته دانشگاه
پزشکی
پاسخ : خیال بافی

البته به هیچ وجه امکان شکست تون کودتای بزرگ نبود اما حداقلش اگه اون دولت ملی گرا و ناسیونالیست ایران برسر کار بود الان اوضاع بهتری داشتیم و پیشرفته تر بودیم. حداقلش اینه که به تاریخمون توهین نمیکردیم!!!

• شروع کننده موضوع

stevendeljoo

داماد مسعودی
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی نیشابور
شهر
نیشابور
سال فارغ التحصیلی
1391
مدال المپیاد
ندارم
دانشگاه
امیرکبیر
رشته دانشگاه
برق

نظر من:

مسلما ابرقدرت هایی مثل آمریکا و انگلیس با شکست این کودتا ناامید نمی شدند (همان طور که بعد از شکست کودتای قبلی در 25 مرداد کودتای 28 مرداد را بدون فوت وقت صورت دادند. ) و دست از تلاش برنمی داشتند. حتی اگر هم می خواستند ایران را به حال خود رها کنند غرورشان اجازه نمی داد به علاوه این که با رها کردن ایران به حال خود تملک سایر مستعمرات خود را نیز از دست می دادند.
درنتیجه به نظر من در صورت شکست خوردن کودتای 28 مرداد کودتای 31 مرداد را ترتیب می دادند! بر فرض محال اگر آن هم شکست می خورد آنها n کودتای دیگر ترتیب می دادند تا بلاخره به اهداف خود برسند. اگر اسب خیال را تا آنجا برانیم که بگوییم هر n کودتا شکست می خورد گزینه ی مخرب تری برای ایالات متحده و انگلستان در دسترس بود.
گزینه ی حمله ی نظامی برگ آخر استعمار گران است که اگر انواع کودتاهای زرد و سرخ و مخملی و ... موفق نشد به آن دست میازند.به نظر من اگر کودتاهای متوالی که احتمالا هر کدام قوی تر از کودتای پیشین بود موفق نمی شد ایالات متحده و انگلستان نیروهای خود را به سمت ایران می راندند. با توجه به اوضاع نابسامان ایران در آن زمان و ارتش متشتط که بسیاری از بخش های آن در کودتاها توسط عوامل خارجی خریده شده اند ملت ایران نتیجه ای از مقاومت در مقابل ارتش متحد انگلستان و ایالات متحده نمی گرفت جز این که یک مناسبت به تقویم اضافه کنند مثلا سالروز مقاومت نافرجام 10 شهریور !
در صورت صورت گرفتن گزینه ی حمله ی نظامی ایران رسما و کاملا تحت اشغال نیروهای بیگانه در می آمد. دراثر این اتفاق این دوکشور اگر می خواستند خیلی به ایران لطف کنند پس از گرفتن باج های کلان قدرت را به شاه واگذار می کردند. شاه که بر اثر این اتفاق دچار عقده ی حقارت می شد خشم خود را به مردم نشان می داد و فورا دست به اعدام های دست جمعی می زد. این اعدام ها به همراه حقارت شکست موجب خشم شدید مردم می گشت که می توانست باعث بعضی اتفاق ها بشود که انقلاب اسلامی را جلو بیندازد. ناگفته نماند این خشم مقطعی باعث ناپخته شدن نهضت می شد و درنتیجه حتی در صورت پیروزی آن به سرنوشتی مثل دولت دکتر مصدق دچار می شد.....
درکل باید بگویم به نظر من الخیر فی ما وقع!

• شروع کننده موضوع

stevendeljoo

داماد مسعودی
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی نیشابور
شهر
نیشابور
سال فارغ التحصیلی
1391
مدال المپیاد
ندارم
دانشگاه
امیرکبیر
رشته دانشگاه
برق

اگر نفت نداشتیم چه می شد؟؟؟؟؟

نظر من:

<<...بعد از انقلاب توازن قدرت منطقه خاورمیانه برهم خورده که البته بسیار بد است چون به هرحال این منطقه برای دنیا مهم است. نفت،اگر نفت نداشتیم کسی کاری به کارمان نداشت... >>
بخشی از سخنان ش.ف.پ با تلخیص و تصرف
ما مرده و شما زنده ولی هر چیزی که حرام است موجب بلاست مثلا همین نفت ، بله نفت، نمی دانم کدام نا مسلمانی پای نفت را به سفره ی جهانیان کشید و نه حتی سفره شان را هم از نفت ساخت. کدام انسان عاقلی به سوی نابودی اش قدم برمی دارد؟ نفت آن گونه اقتصاد را بیمار می کند که مشروبات الکلی ذهن را و گوشت خوک جسم را. نفت پا را از این هم فراتر گذاشته و نه تنها اقتصاد را بیمار می کند بلکه اعتیادی بیش از تریاک می آورد. دهخدا در مورد ترک تریاک می گوید :
« برادران غیور تریاکی من ! وقتی خدا کارها را این طور آسان کرده است چرا خودتان را از زحمت حرف های مفت مردم و تلف کردن این همه مال و وقت خلاص نمی کنید؟ »
روزنامه ی صور اسرافیل.ستون چرند و پرند.مقاله ی اول از شماره ی 1.دوره ی اول
در ادامه وی روشی را که ترک تدریجی نام دارد مطرح می کند و در مورد مزایای آن صحبت می کند. حالامن چه می خواهم بگویم و عنان شتر رعنای سخنم را به کجا می خواهم بکشم چیزی است که در ادامه معلوم خواهد شد.
عنان شتر به هیچ سمتی کشیده نمی شود چون مطلب دقیقا همین جاست و شتر تا حق مطلب را ادا نکند از جا بلند نمی شود حالا این جا می خواهد روی اعصاب شما باشد یا وسط چاه های نفت !
اگر نفت نداشتیم لابد به یک چیز دیگری برای گذران عمر چنگ می انداختیم. آرزو می کنم نفت نداشتیم چون آن چیز ممکن بود ریسمان محکم الهی یا حتی شاید صنعت باشد. حالا که نفت داریم انشاا... قضا و بلا بوده که از آسمان سوت و کور اقتصاد مملکت عبور خواهد کرد.
متعجبم هرچیزی -حتی پفک و چیپس - سر سفره ی مردم می آید ثمره و تولیدی دارد که نصیب چیزی یا جایی می شود - نمی توانم اسم آن جا را بگویم ! - ولی این نفت با این همه ادعا به سر سفره ی مردم می آید و هیچ تولیدی را سبب نمی شود. نه این که خدایی نکرده مشکل از مردم باشد،خیر جسارت است،مشکل از نفت است که چون طبلی تو خالی صدا دارد ولی کاری انجام نمی دهد.
اگر نفت نداشتیم چه می شد؟ مگر این همه کشور که نفت ندارند سرشان را زمین می گذارند و منتظر ملک الموت حضرت عذرائیل می شوند که بیاید و جانشان را بگیرد؟ خیر چون مثلا عایدی صادرات ماهی های زینتی از سنگاپور به سایر کشورها بیشتر از فروش سالانه ی نفت ایران است. حالا هی بچسبید به این نفت و به خاطر دو زار پول آن آبروی انسانی خود را ببرید. حالا چرا برویم سنگاپور همین خودمان مگر قبل از کشف معادن نفت چه کار می کردیم؟
خب خودم هم نمی دانم چه کار می کردیم پس بگذریم.
فکر کنید اگر نفت کشف نمی شد چه لزومی داشت در جنگ جهانی دوم آلمان و سایر کشور ها به ایران علاقه مند شوند ؟ اگر نفت کشف نشده بود چرا باید پای آمریکا به ایران باز می شد؟ چرا باید از آن برای باج دادن به سایر کشور ها استفاده می کردیم؟ مگر همین آمریکا نفت دارد که این قدر پیشرفت کرده؟ -البته آمریکا هم نفت دارد،من باب مثال عرض کردم-
به نظرتان چه طور است که طی یک اقدام وطن پرستانه تمام چاه های نفت را آتش بزنیم و به اقتصاد کمک کنیم روی پای خودش بایستد؟ اقتصادی که مانند یک معتاد آس و پاس با قیمت نفت نفسش می آید و می رود. آیا بهتر نیست اطراف مناطق نفتی را شیمیایی کنیم تا کسی را یارای رفتن به طرف آن ها نباشد؟
به نظر شما اگر شکایت نفت را پیش خدا ببریم آن را به جهنم روانه می کند؟
کار عقلایی دیگر این است که تند و تند نفت به شکم سایر کشور ها ببندیم تا زودتر معادنمان خالی شود. مانند یک قمارباز حرفه ای که برگ های به درد نخورش را زودتر رو می کند و برگ آخر را مطابق اسمش در آخر کار رو می نماید، البته اگر برگ دیگری در دستش باشد.
به امید روزی که نفت تمام شود و ما از شر این بلای خانمان سوز خلاصی یابیم.انشاا...

نظر شما؟

AMT

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
نیشاپور
مدال المپیاد
المپیاد علوم آزمایشگاهی-المپیاد زبان-المپیاد ادبی-المپیاد ریاضی 3 دوره-المپیاد شیمی
دانشگاه
علوم پزشکی ایران (ان ش
رشته دانشگاه
پزشکی

نفت نداشتیم...
خیلی سخت شد.نشد؟
میشه گفت که بهتر بودیم شاید هم بدتر؟؟؟؟؟
می دونی ایرانیا غیرقابل انتظار ترین انسان های روزمین هستن.
اما چند سوال:
1- اگه ایران جنگ های 10 ساله با روسیه رو می برد چی میشد؟
2- اگه جنگ تحمیلی رو بعد فتح خرمشهر تموم می کردیم چی؟
3- اگه قاجار رو کار نمیومد چی میشد؟
4- اگه ایران اجازه سوختگیری به نیروی هوایی نازی رو می داد چی؟
و ....

dr.eniac

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی نیشابور
دانشگاه
علوم‌پزشکی مازندران
رشته دانشگاه
دندان‌پزشکی

اگر کودتای 28 مرداد شکست نمیخورد فکر میکنم میزان نارضایتی مردم کمتر میشد ،
مردم همونجوری دو دسته باقی میموندن و هیچوقت واسه انقلاب متحد نمیشدن ،
اگر مدت طولانی اون دولت روی کار میموند مردم بر علیهش شورش میکردن ،
فکر میکنم اگر اون کودتا شکست میخورد هنوز رژیم شاهنشاهی به کشور حاکم بود

AMT

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
نیشاپور
مدال المپیاد
دانشگاه
علوم پزشکی ایران (ان ش
رشته دانشگاه
پزشکی

بحث کودتا خیلی پیچیده است . اینطوری دربارش فکر نکنین...
اما با انیاک موافقم.
اما در کل با دولت ملی مذهبی مصدق بسیار موافق ترم!
دکتر مصدق امیر کبیری دوباره برای ایران بود که نشد که بماند.البته کارای اشتباه زیاد داره ها فقط وجه شبه از لحاظ اصلاحات هستش!
از کاشانی هم به شدت متنفرم چون آدم متفکر و اصلاح طلبی مثل اون نباید تو اون اوضاع مصدق رو تنها میگذاشت!
مردم هم که پا جای پای روحانیون میگذارن!
درباره یک چیز دیگه بحث کنیم...

• شروع کننده موضوع

stevendeljoo

داماد مسعودی
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی نیشابور
شهر
نیشابور
سال فارغ التحصیلی
1391
مدال المپیاد
ندارم
دانشگاه
امیرکبیر
رشته دانشگاه
برق

اگه شاه آقای امینی رو از صدارت بر کنار نمی کرد چی میشد؟آیا انقلاب می شد؟

اگه رزم آرا ترور نمی شد چی؟برای ملی شدن صنعت نفت بهتر بود یانه؟

• شروع کننده موضوع

stevendeljoo

داماد مسعودی
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی نیشابور
شهر
نیشابور
سال فارغ التحصیلی
1391
مدال المپیاد
ندارم
دانشگاه
امیرکبیر
رشته دانشگاه
برق

اگه خسرو پرویز مسلمون میشد چی میشد؟؟ :O :O

NEO

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
بوشهر
رشته دانشگاه
مهندسی نفت

به نقل از damad masoodi :
اگه خسرو پرویز مسلمون میشد چی میشد؟؟ :O :O

دیگه اون همه جنایت به دست اعراب تو ایران اتفاق نمیفتاد و جنگی به بهانه گسترش اسلام شروع نمیشد

AMT

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
نیشاپور
مدال المپیاد
دانشگاه
علوم پزشکی ایران (ان ش
رشته دانشگاه
پزشکی

اون جنگ شروع میشد...
چون اعراب دست به تجاوزات مرزی میزدن و میومدن در شهر های ایران ساکن میشد و کلی گند میزدن به هیکل ملت پارسی...
بعدشم مگه میشه تو اون برهه که روحانیت زردشتی در اوج قدرت بود این اتفاق بیوفته...
ثالثا دوستان شاهان ساسانی سلطنت خودشون رو هدیه ای از اورمزد میدونستن ... دلیلش هم کتیبه هاشون...
حالا بیان و مسلمون بشن... جک گفتی ها آرش!!!

• شروع کننده موضوع

stevendeljoo

داماد مسعودی
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی نیشابور
شهر
نیشابور
سال فارغ التحصیلی
1391
مدال المپیاد
ندارم
دانشگاه
امیرکبیر
رشته دانشگاه
برق

اسم تاپیک خیال بافیه
چه کنم تخیلم قویه

ولی به نظرم اتفاق فوق بزرگی بود اگه میافتاد

AMT

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
نیشاپور
مدال المپیاد
دانشگاه
علوم پزشکی ایران (ان ش
رشته دانشگاه
پزشکی

آره ... خیالبافی به توان ان...

sayna

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
دبيرستان فرزانگان ۱
شهر
تهران
دانشگاه
علوم پزشكى شهيدبهشتى
رشته دانشگاه
پزشكى

مـن بگـم ؟ اگـه محـمد علی شـاه مجلس رو به توپ نمی بست چه اتفاقی می افتاد ؟ ( شما بگید منم میام میگم بعدش ;)) )

• شروع کننده موضوع

stevendeljoo

داماد مسعودی
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی نیشابور
شهر
نیشابور
سال فارغ التحصیلی
1391
مدال المپیاد
ندارم
دانشگاه
امیرکبیر
رشته دانشگاه
برق

اگه نمی بست
من فک می کنم در هر حال رفتارش عوض نمی شد و
ی جور دیگه زهرشو می ریخت
اما
این احتمال هم بود که مجلس خلعش کنه
=>زودتر انقلاب می شد

sayna

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
دبيرستان فرزانگان ۱
شهر
تهران
دانشگاه
علوم پزشكى شهيدبهشتى
رشته دانشگاه
پزشكى

خب من فکر می کـنم مجلس هم موفق نمی شد ؛ یعـنی اونقدر مشـروطه خواه های ِ تعصبی زیاده روی می کردن که مردم هم زده می شدن از مجلس !

ÄBČDE FGHÏ

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
علامه ی حلی 1
شهر
همدان
سال فارغ التحصیلی
1395

به نظرتون اگه آقا محمد خان قاجار رو نمي كشتن چي مي شد؟

نام مرکز سمپاد
ضروری
شهر
ضروری
سال فارغ التحصیلی
0

به نقل از Hossein9021 :
به نظرتون اگه آقا محمد خوان قاجار رو نمي كشتن چي مي شد؟

آغا محمّدخان قاجار درسته.

حسين:خان رو اشتباه نوشته بودم ولي آقا رو از قصد گذاشتم

maziar

مازیمون
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران، استانبول، کوالالامپور، اُسلو!
دانشگاه
Universitetet i Oslo
رشته دانشگاه
ریاضی، CS، نانو الکترونیک

به نقل از امین :
آغا محمّدخان قاجار درسته.

حسين:خان رو اشتباه نوشته بودم ولي آقا رو از قصد گذاشتم

یعنی خیال کنیم هم کشته نمیشد، هم اغا نبود ؟ :-"

خوب این چندان جالب نمیشه. تفاوتی که محمد خان با باقی شاهان قاجار داشت این بود که تمام مدت در حرم سرا نبود!
اغا بودنش باعث شده بود به خوی جنگجوییش و سپری کردن وقتش در میدان های جنگ تمرکز کنه. تا بتونه خودش رو از پیروزی های میدان جنگ ارضا کنه.

اگه اغا بودنش رو ازش بگیری میشه در نهایت چیزی مثل میرزا عباس.

ÄBČDE FGHÏ

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
علامه ی حلی 1
شهر
همدان
سال فارغ التحصیلی
1395

به نقل از مازیمون :
یعنی خیال کنیم هم کشته نمیشد، هم اغا نبود ؟ :-"

خوب این چندان جالب نمیشه. تفاوتی که محمد خان با باقی شاهان قاجار داشت این بود که تمام مدت در حرم سرا نبود!
اغا بودنش باعث شده بود به خوی جنگجوییش و سپری کردن وقتش در میدان های جنگ تمرکز کنه. تا بتونه خودش رو از پیروزی های میدان جنگ ارضا کنه.

اگه اغا بودنش رو ازش بگیری میشه در نهایت چیزی مثل میرزا عباس.
از طرز فكرت خوشم اومد :D منظور من اين بود كه دليل آوردن آقا قبل از اسمش چيز ديگه بوده و ربطي به آقا بودن در مخالفت آغابودن نداره(حالا اگه خواستين دليلشو براتون مي فرستم )،
شما همون سوال اصليو در نظر بگير كه اگه آقا(اصلا آغا) محمد خان كشته نمي شد وضعيت ايران چطور مي شد؟

بالا