• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

خدمت به كشور يا مهاجرت؟

ardalaan

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
میرزا کوچک خان
شهر
رشت
سال فارغ التحصیلی
1397
دانشگاه
گیلان
رشته دانشگاه
مهندسی کامپیوتر
تلگرام
نگاه کنید عزیزان اگر شما بخواید به طور ایدئال و انتزاعی(بدون توجه به شرایط خاص کشوری به نام ایران) بگید که چه کاری درسته که بکنید، به این معنا که چه کاری اگر بکنید بیشترین تأثیر مثبت رو داره، اون کار موندن در ایرانه. چرا؟ چون توسعه جهان در گروِ توسعه متوازن اونه. یعنی همه جای دنیا باید با هم رشد کنه. یک دلیل این هست که همه جای دنیا روی هم تأثیر میذاره. مثلا القاعده از افغانستان پا میشه میره آمریکا برج های دو قلو رو میزنه یا گاز های گلخانه ای که کشورهای صنعتی تولید می کنن اقلیم همه زمین رو تغییر میده یا اساسا گسترش فقر یا خشونت یا هر فرهنگ بدی در یک نقطه میتونه روی بقیه فرهنگ ها تأثیر منفی بذاره؛ به هزار روشی که برای ما لزوما به راحتی قابل درک و ردیابی نیست. یک دلیل دیگر هم ایجاد رقابته. یعنی وقتی جهان تک‌قطبی یا دو‌قطبی باشه، اون قطب‌ها به طرق مختلف از به وجود آمدن رقابت سالم جلوگیری می‌کنن. این کشورها در سازمان‌های بین‌المللی امتیازهای ویژه‌ای دارن و نفوذ پیدا و پنهانی برای وضع قوانین یا انتشار گزارش‌ها به نفع خودشون اعمال می‌کنن. این استانداردهای دوگانه باعث میشه قدرتمندها بتونن به طور غیرمنصفانه‌ای رقیب‌هاشون رو حذف کنن و فقدان رقابت به توسعه خودشون هم ضربه میزنه.
حالا اگه از هر گوشه جهان کشورها قدرت خودشون رو بازبیابن و با هم متحد بشن دیگه به هیچ کشور یا قطبی این اجازه داده نمیشه که برای خودش انحصار ایجاد کنه و به بقیه ظلم کنه. دقیقا سیری که در یک جامعه اتفاق می افته. تا مدت ها دیکتاتورها قدرت رو به هم پاس میدن تا زمانی که مردم به هیچ کس اجازه ندن به حقوقشون بی احترامی کنه. نظم و توسعه جامعه جهانی هم در گروِ قدرت و اتحاد اعضای جامعه جهانیه.
پس این که ما به کشور دیگری بریم و به بشریت کمک کنیم خوبه ولی ربطی به نقشی که باید در کشورمون ایفا می کردیم ولی ولش کردیم نداره. توسعه متوازن رو لنگ میذاره. چیزی که جهان ما کم داره. اگر شما از ایران بری آمریکا، یک نفر از آمریکا نمیاد ایران که جای شما رو پر کنه. شما بدون این که بخوای فارسی حرف می‌زنی، به افراد، مکان‌ها و مفاهیم متعلق به این کشور دلبستگی داری و با این فرهنگ بیشترین آشنایی رو داری که باعث می‌شه نقش شما در همین کشور تعریف بشه و جای شما رو کس دیگری نتونه پر کنه.
اما...
not gonna lie, they had us in the first half
شما تا زمانی که در ایران هستی، عقیمی. تو کار زندگی خودت موندی. اگه کسی پشتیبانی مالی‌ت نکنه، قرار نیست بتونی به غیر از پول، دغدغه دیگه‌ای داشته باشی. قرار نیست به شما اجازه رشد و تأثیرگذاری داده بشه. حضور فیزیکی من در ایران قرار نیست فایده‌ای برای ایران داشته باشه. همه که نمی‌تونن مهاجرت کنن. اون عده‌ای که از ایران می‌رن باعث نمیشه آدم برای تظاهرات کم بیاد. اگر ملتی به ذهنیت انقلاب برسه، آدم به اندازه کافی برای این کار داره، چه مهاجرهاش باشن چه نباشن. شما وقتی در ایرانی، چیزی به جز یه جفت پا برای شرکت در تظاهرات برای ارائه نداری. اما در عوض اگه خارج از ایران زندگی کنی(مثلا آمریکا که بیشتر میرن)، یه دونه اسکناس صد دلاری که بخش خیلی کوچکی از درآمد ماهانه تو رو تشکیل میده، میتونه یه خونواده ایرانی رو از قشر فقیر وارد قشر متوسط کنه. دو تا اسکناس صد دلاری، دو تا خانواده. هم تو میتونی دغدغه‌ای غیر از معیشتت رو دنبال کنی، هم دو تا خانواده دیگه.
توی چند سال اخیر که اقتصاد کشور با شتاب خیلی زیاد به قهقرا رفت دیگه همه این بحث‌های بمونیم و تأثیر بذاریم بی‌معنی شد. نصف جمعیت کشور زیر خط فقر زندگی می‌کنن و نصف دیگه هم پس‌اندازشون رو قبل از این سال‌های ریاضت اقتصادی جمع کرده‌ن. یه سری هم دزدن.
این که شما چرا نمیتونی روی رشد و رسیدن به درآمد کافی و موقعیتی که بتونی تأثیر گذار باشی حساب کنی هم به خاطر اینه که فساد و مافیا از بالا شروع کردن و تا پایین رو غصب و قبضه کردن.
اون قضیه کلی خرج می‌کنن و تهش هم هیچی به هیچی رو هم که کلا از خودت درآوردی. کسی که اطلاعات کافی داره و تکلیفش با خودش مشخصه دلیلی نداره چنین وضعیتی براش پیش بیاد.
پیش از این توی تاپیک برای مهاجرت رشته ریاضی چقدر باید خوب باشی؟ همین‌ها رو جواب دادم که شما وقعی ننهادی برادر گورمت @Gourmet

گروه‌ها و کانال‌های اپلای - منابع فارسی اپلای

برای رشته‌های گروه ریاضی شما باید خیلی تلاش کنی که اصلا امکان پذیرش فول‌فاند در هیچ دانشگاهی در هیچ کشوری رو نداشته باشی. توی همه کشورها، مثل ایران، سختی پذیرفته شدن در همه دانشگاه‌ها یکسان نیست و سلسله مراتب داره. هر کسی با توجه به شانسی که برای خودش می‌بینه و مکاتبه‌ای که با اساتید می‌کنه تشخیص می‌ده برای چه دانشگاه‌هایی اقدام کنه. اگر کسی با خوشبینی بی‌اساس، سرمایه‌ش رو برای اپلای دانشگاه‌هایی خرج کنه که شانس پذیرفته شدنش در اون‌ها پایینه، نتیجه نگرفتنش قابل پیشگیری بوده. اگر تکلیف خودت رو بدونی که می‌خوای اپلای کنی، وقت کافی خواهی داشت برای این که ملزوماتش رو فراهم کنی. اگر از ترس این که نشه اپلای کرد سراغ رشته‌ای نری، کلّن سراغ هیچ رشته و شغلی نباید بری، چون انجام هر کاری ملزوماتی داره.(این‌ها درباره رشته‌های گروه ریاضیه)
درباره این که نباید مهاجرت کرد و آدمی که کار بلد باشه هر جا رود قدر بیند و بر صدر نشیند، به نظرم با توجه به ناپایداری اقتصادی و سیاسی ایران، قمار با زندگیه. یعنی اگر وضع از این بدتر هم نشه، شما داری خوشبینی زیادی خرج می‌کنی. توی اقتصاد فاسد و مافیایی و حکومتی، که بخش خصوصیش هم یا مالکیت و مدیریتش دست افراد و نهادهای حکومتیه یا رشدش توسط اون‌ها محدود می‌شه، شایسته‌سالاری و فرهنگ کاری سازنده کمیاب میشه.
توی ایران خیلی حرفه‌ها تنها اسم و ظاهرن. چیزی که در کشورهای نرمال به اون اسم انجام می‌شه یک اصول و روندهایی داره که در ایران اون‌ها رو نداریم و عملا حرفه‌ها رو تقلیل می‌دیم و بی‌معنا می‌کنیم.
اگه از حقوق و فرهنگ محیط کاری شانس بیاری(که البته معنی‌ش استاندارد زندگی حداقلی خواهد بود)، باز هم همیشه باید برای اتفاقات غیر مترقبه پول ذخیره کنی چون خدمات اجتماعی و کمک به فرد خسارت‌دیده از اولویت‌های سیاست‌گذاری در ایران نیست. یعنی فرصت درگیر چیزی جز خودت و جیبت بودن رو پیدا نمی‌کنی. این ویدیو، تجربه یک نفر از کار دولتیه. این حرف‌ها رو جاهای دیگه هم شنیدیم.
شما تصور کن شما و همراهت و دو تا بچه‌ت، ماهانه 20 میلیون پس‌انداز کنید. با این حساب بعد از 20 سال کار، 4 میلیارد و 800 میلیون پس‌انداز دارین. با این پول می‌تونین یه خونه 130 متری تو تهران بخرین که میشه 3 میلیارد و 900 میلیون(قیمت هر متر 30 میلیون)، یه دنا پلاس توربوی اتوماتیک می‌خرین به قیمت 400 میلیون، می‌خوای واسه یه بچه‌ت جهیزیه بخری، اون یکی هم می‌خواد اپلای کنه، 500 میلیون هم این جوری خرج می‌شه و پس‌انداز شما تموم می‌شه. حالا اگه همراهت سرطان بگیره و نیاز به شیمی‌درمانی با هزینه بالا داشته باشه راه حل اینه که بی‌سر و صدا خلاصش کنی و پول کفن و دفن رو هم از نزول‌خور بگیری یا مثلا شما توی ایران موندی که یه تأثیری بذاری دیگه. فک کن بابت اعتراض مسالمت‌آمیز یا عضویت در گروه‌های غیرمجاز یا تشویش اذهان عمومی بیفتی زندان و چندصد میلیون وثیقه نیاز داشته باشی.
حالا یک قدم بریم عقب و یادآوری کنیم که شما قرار نیست 20 میلیون تومن ماهانه پس‌انداز داشته باشین.

نام مرکز سمپاد
علامه حلى
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1350
اون قضیه کلی خرج می‌کنن و تهش هم هیچی به هیچی رو هم که کلا از خودت درآوردی. کسی که اطلاعات کافی داره و تکلیفش با خودش مشخصه دلیلی نداره چنین وضعیتی براش پیش بیاد.
پیش از این توی تاپیک برای مهاجرت رشته ریاضی چقدر باید خوب باشی؟ همین‌ها رو جواب دادم که شما وقعی ننهادی برادر گورمت @Gourmet
من اصلا وارد اون تاپيك نشدم.ببينيد مگه به چند درصد افراد بورسيه كامل ميدن؟ در رابطه با اطلاعات كافى هم خب بله اگر كسى داشته باشه ميتونه بفهمه قادر هست يا نه اما همچنان ريسك بزرگيه چون هرچقدر هم ثروتنند باشيم بايستى پول زيادى صرف كنيم و ممكنه در نهايت موفق هم نباشيم.
شما تا زمانی که در ایران هستی، عقیمی. تو کار زندگی خودت موندی. اگه کسی پشتیبانی مالی‌ت نکنه، قرار نیست بتونی به غیر از پول، دغدغه دیگه‌ای داشته باشی. قرار نیست به شما اجازه رشد و تأثیرگذاری داده بشه. حضور فیزیکی من در ایران قرار نیست فایده‌ای برای ایران داشته باشه. همه که نمی‌تونن مهاجرت کنن. اون عده‌ای که از ایران می‌رن باعث نمیشه آدم برای تظاهرات کم بیاد. اگر ملتی به ذهنیت انقلاب برسه، آدم به اندازه کافی برای این کار داره، چه مهاجرهاش باشن چه نباشن. شما وقتی در ایرانی، چیزی به جز یه جفت پا برای شرکت در تظاهرات برای ارائه نداری. اما در عوض اگه خارج از ایران زندگی کنی(مثلا آمریکا که بیشتر میرن)، یه دونه اسکناس صد دلاری که بخش خیلی کوچکی از درآمد ماهانه تو رو تشکیل میده، میتونه یه خونواده ایرانی رو از قشر فقیر وارد قشر متوسط کنه. دو تا اسکناس صد دلاری، دو تا خانواده. هم تو میتونی دغدغه‌ای غیر از معیشتت رو دنبال کنی، هم دو تا خانواده دیگه.
اين كار كار خوبيه اما با چندتا صد دلارى نهايتا بتونيم چند نفرو كمك كنيم؟حداقل من بر اين باورم كه اين تو فعاليت كردن فايدش اينه كه براى عمومه نه عده اى محدود.

ضمن اينكه اين قضيه كه گفتيد باز برميگرده به انتظار از ديگران.شما انتظار داريد بقيه مردم داخل اينكارو بكنن اما شما نكنيد.خب اگه همه بخوايم اينطور فكر كنيم و منتظر بقيه باشيم كه هيچكس جلو نميره.بايد از خود شروع كرد.

DLF

lost ! but where?....
نام مرکز سمپاد
Farzanegan.
شهر
اردبیل
سال فارغ التحصیلی
1400
مدال المپیاد
eror404 :)
دانشگاه
not yet
شايد ايده مهاجرت تو فكر خيلي از ماباشه ولي شما ميرين يا ميمونين و براي توسعه كشورتون تلاش ميكنين؟
من نمیخوام بمونم و خدمت کنم. چرا؟!؟
چون حتی اگه خدمت هم بکنم باز قدر کارایی که کردمو قطعا نمیدونن و منم دوست ندارم جایی بمونم که وقتی یه لطفی میکنی، به اون کارت به چشم وظیفه ای که باید انجام میدادی نگاه میکنن
بعدشم،
من تو جایی که واسه بدیهیات زندگی باید سختی تحمل کرد نمیمونم....

نام مرکز سمپاد
علامه حلى
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1350
اگر ملتی به ذهنیت انقلاب برسه، آدم به اندازه کافی برای این کار داره، چه مهاجرهاش باشن چه نباشن.
البته این هم نکته خوبیه. من هم اهمیت چندانی به این عده به قول شما مهاجر نمیدم.اصلا هم طرف صحبتم اون جماعتی که تشنه مهاجرتند نیست.بلکه اون عده ایه که هنوز اینده کشور و مردمشون براشون مهمه.اون دسته اول که کوچکترین اهمیتی ندارن.اونا الان یا نشستن دارن تو رویای مهاجرت سیر می کنن یا یه سری افکار و اهداف دیگه که هیچ سودی برای کشور و جامعه من ندارن.و خب،این عده حتی وجودشون برای جامعه من کوچکترین اهمیتی نداره چون قرار نیست سودی بهش برسونن.
طرف صحبت من اون عده ایه که همچنان کشورشون براشون اهمیت داره.زندگی مردم اطرافشون براشون اهمیت داره.
وقتی در ایرانی، چیزی به جز یه جفت پا برای شرکت در تظاهرات برای ارائه نداری.
تحول از اجتماع هزاران به قول شما جفت پا ایجاد میشه.و ما اگر هدفمون کلیت جامعه ایرانه جز اینها راهی نداریم.

Rayehe:)

کاربر حرفه‌ای
کنکوری ۱۴۰۱
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
1401
خلاصه بگم:slightly_smile_face:
فعلا که مهاجرت قطعی هست و براش برنامه ها دارم! حالا قضیه اینکه برگردم یانه بستگی داره...
اگه کشورم تغییری اساسی و بنیادین کرد.... بله ،،چراکه نه؟!؟!؟!؟
به نظرم بذار بعد از انتخاب رشته در این باره تصمیم بگیر ...:-b / قصد توهین ندارم ...

Artin...

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید اژه ای 1
شهر
اصفهان
سال فارغ التحصیلی
1403
اگه بذارن خدمت به کشور ولی خوب نمیذارن
پس اول آینده خودمو میسازم اگه اون تامین شد برمیگردم که کشور رو هم تا جایی که میشه درست کنم...

• لایک
امتیازات: A.T.

big cat

SPHINX
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
ناکجاآباد
سال فارغ التحصیلی
1400
مطمئن نیستم دقیقا:|
من یه سری ایده هایی دارم که اگه بتونم اینجا اجراشون کنم، لزومی نمی بینم که برم.
البته اين حالت مطمئنم برای قبل از الان بود که مامانم گفت قراره دلار برسه به ۲۸۵ تومن:| خب این یعنی اگه من برم میتونم با رفتنم به خانوادم کمک کنم.
اصل اینه که من در سن ۱۸سالگی نمیتونم بگم کدوم درسته، چیزی که برای من مهمه اینه که بتونم مناسبترین تصمیم رو از تمام جوانب بگیرم که این وابسته به موقعیت من در حداقل۴ یا ۵سال آینده خواهد بود.
در نهایت من کلا علاقه ای ندارم به مملکت یا بشریت خیری برسونم :/ همین که بتونم درست و شرافتمندانه زندگی کنم، به نظرم کافیه.
نکته ی دیگه اینکه اگه فکر می کنین با انقلاب یا تغییر حکومت یهو وضع درست میشه، بدونین همچین اتفاقی نمیفته. تازه وقتی برن می‌فهمیم با چه قطری ریدن.
و اینکه وضعیت الان ما صرفا ناشی از بی کفایتی های داخلی نیست و انگل زیاده :)

نام مرکز سمپاد
علامه حلى
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1350
اگه فکر می کنین با انقلاب یا تغییر حکومت یهو وضع درست میشه، بدو
قرار نیست یهو عوض شه.قطعا زمان می بره.اما حداقل راه بازساختن باز میشه.الان دقیقا در مسیر فروپاشی کامل و وحشتناک قرار داریم.
تازه وقتی برن می‌فهمیم با چه قطری ریدن.
اون که البته.اما باید برن.راه دیگه ای وجود نداره.
همین که بتونم درست و شرافتمندانه زندگی کنم، به نظرم کافیه.
دقیقا ماهم همینو میگیم که اصلا عواطف ناسیونالیستی هم نداشته باشیم، اگه فقط یه زندگی درست و شرافتمندانه بخوایم،اگه بخوایم یک زندگی انسانی داشته باشیم،باید این مادون حیوانات رو محو کنیم.تنها راه موجود همینه.

Orelia

شب‌گرد
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
100
البته این هم نکته خوبیه. من هم اهمیت چندانی به این عده به قول شما مهاجر نمیدم.اصلا هم طرف صحبتم اون جماعتی که تشنه مهاجرتند نیست.بلکه اون عده ایه که هنوز اینده کشور و زندگی مردم اطرافشون براشون اهمیت داره.
چند جنبش اول معمولا موفق نيستن و بايد چند تا انقلاب بگذره تا ما به اون نقطه مورد نظر برسيم.خب بله اين وسط خيلى ها طعم زندگى رو نمى چشند اما متاسفانه سير تاريخ زندگى هيچ كسى رو حاليش نيست.
من فکر می‌کنم مشکل، تعریف متفاوت من و شما از اهمیت زندگی مردمه. شما به سادگی حاضرید کشته شدن، آسیب دیدن، یتیم شدن، آواره شدن مردم رو با ایدئولوژی آزادی‌خواهی و وطن‌پرستی توجیه کنید... متاسفم..

انقلاب همیشه بدترین و سخت‌ترین و آخرین راه بوده، چه از لحاظ تلفات جانی، مالی، چه آشفتگی اقتصادی، سیاسی که در جریان این انقلاب‌ها ایجاد میشه و اتفاقا کشور رو هم نسبت به مشکلات خارجی آسیب‌پذیرتر می‌کنه.

اگه شما واقعا براتون زندگی مردم براتون اهمیت داره، دنبال به صرفه‌ترین راه حل بگردید (که مسیر فکری سخت، و زمان‌بری هم هست) وگرنه حتی تفکر فدا کردن حداقل صدها هزار نفر که هنر نیست..
رژیم در حال حاضر همینجوری داره ادم می کشه و وقتی به فروپاشی برسیم همه یا از گرسنگی و بی ابی و بی برقی و امثالهم خواهیم مرد یا اینکه زندگی وحشتناکی خواهیم داشت که مردن ازش بهتره
شاید این انتخاب شما باشه ولی فراموش نکنید که شما به جای کسی دیگه‌ای نمی‌تونید تصمیم بگیرید که از چی بمیرن...

واقعا حرف‌های شما نگران کننده و ناراحت‌کننده‌ست. امیدوارم یه روز به عمق حرف‌هایی که می‌زنید پی ببرید و سعی کنید به انتخاب مردم و ارزش زندگیشون احترام بذارید و اگه با اراده شما همسو نبود، توهین نکنید. وگرنه در ذات حرف شما تفاوت چندانی با عملکرد ج.ا وجود نداره.. یکی به اسم آزادی‌خواهی و دیگری به اسم اسلام و استقلال، از اراده و جان مردم می‌گذره.

نام مرکز سمپاد
علامه حلى
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1350
من فکر می‌کنم مشکل، تعریف متفاوت من و شما از اهمیت زندگی مردمه. شما به سادگی حاضرید کشته شدن، آسیب دیدن، یتیم شدن، آواره شدن مردم رو با ایدئولوژی آزادی‌خواهی و وطن‌پرستی توجیه کنید... متاسفم..

انقلاب همیشه بدترین و سخت‌ترین و آخرین راه بوده، چه از لحاظ تلفات جانی، مالی، چه آشفتگی اقتصادی، سیاسی که در جریان این انقلاب‌ها ایجاد میشه و اتفاقا کشور رو هم نسبت به مشکلات خارجی آسیب‌پذیرتر می‌کنه.

اگه شما واقعا براتون زندگی مردم براتون اهمیت داره، دنبال به صرفه‌ترین راه حل بگردید (که مسیر فکری سخت، و زمان‌بری هم هست) وگرنه حتی تفکر فدا کردن حداقل صدها هزار نفر که هنر نیست..
متوجه منظور من نشدید.من دارم میگم ما راه دیگری نداریم و اتفاقا این راه نابودی رژیم کشته کمتری نسبت به وجود رژیم داره.ببینید ما الان در چاهی افتادیم که عملا راهی وجود نداره که بدون هیچ اسیبی ازش خارج بشیم.منتها دو راه داریم.یا میتونیم داخل این چاه رژیم بمونیم(که خب،یه سر به وضع زیست محیط و اقتصادمون بزنید همه چیز روشنه)که اخر عاقبتش نابودی همه ماست.یا اینکه میتونیم از شرش خلاص بشیم.
درضمن،کی گفته صدها هزار نفر؟:)) حتی در وسیع ترین و شدید ترین انقلاب ها هم یک دهم چنین کشته هایی وجود نداشته.

و گفتید راه به صرفه،راه به صرفه چیه؟میشه بگید؟اگر واقعا فکر می کنید که در رژیم خامنه ای و با این ادمهای داخلش بهبودی ممکنه،والا من اصلا حرفی ندارم.اگر هم خیال می کنید که نه دیگه اونقدرا هم اوضاع خطری نیست،برجام میاد و اینا بهتره یه جست و جوی ریز در مورد اوضاع زیست بوم مملکت و همچنین تورم و نقدینگی(که چیزایی مثل برجام یا امثالهم کاری در موردش انجام نمیدن)انجام بدید.

من صحبتم در حال حاضر نه ازادیه نه وطن پرستی.بحث بحث نابودی یک مملکت و یک مردم به طور کامله.این مملکت داره کاملا نابود میشه و ما نه برای ازادی و این حرفا،برای نجات خودمون هست که این حرف رو می زنم.الان بحث بحث تبدیل کشورمون به یک ویرانه تمام عیاره.ویرانه ای بسیار وحشتناک که عملا از هر کابوسی که برای ایران متصور می شدیم بدتره.یعنی شما از وضع فعلی و افقی که وجود داره اگاهید و این حرفا رو می زنید؟

ببینید من خودم اصولا با اصلاح بیشتر از انقلاب موافقم.چون که اصلاح اصولا بهتر و راحت تره.منتها این رژیم ابدا قابل اصلاح نیست.از همون ابتدای وجودش همه زور زدن اصلاحش کنن و خب،چه کردن؟ رژیم ذره ای اصلاح شد که بگیم فلان پیشرفت رخ داد؟نه.بهتر نشد که هیچ،ساختار روز به روز بدتر و بدتر شد.

و این حرف از نابود کردن رژیم حرف من نیست،تمامی گروه های سیاسی،با هر ایدئولوژی و تفکری،اعم از سلطنت طلب(که باهاشون مخالفم)ملی گراها،کمونیست ها،جمهوری خواهان و هر حزب و تشکل و گروه سیاسی دیگری همین حرفو می زنه که راه فقط نابودی رژیمه.فکر می کنید اونها از همون اول گفتن انقلاب؟فکر می کنید برای اصلاح تلاشی نکردن؟چرا،همشون کردن،همشون تلاش کردن تا اصلاح کنن.منتها خب دیدن که اصلاح نشد که هیچ،بدتر هم شد.

شما میگید من به جان مردم احترام نمیگذارم،من دقیقا الان نه به خاطر ازادی و امثالهم،بلکه به خاطر جان این مردم هست که این حرفا رو می زنیم.و در واقع شمایی که در این وضع اسفناک برای رژیمی که کوچکترین ارزشی برای جان مردمش قائل نیست حرف از ((اصلاحات))میزنید نشان دهنده اینه که کوچکترین ارزشی برای این مردم قائل نیستید.البته من مطمئنم که شما هم به مردم کشورتون علاقه دارید،اما این حرف شما واقعا درست نیست که بخوایم در شرایط وجود چنین جک و جونورایی بهبود شرایط رو متصور بشیم.

Naghmeh08

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۱
شهر
کرج
سال فارغ التحصیلی
1405
میدونید...
من ایران رو دوست دارم
ولی بعضی وقتا خود کشور نمیخواد که بهش خدمت کنیم. یعنی من شاید یه شغلی رو دوست داشته باشم که خیلی خوب باشه ولی ایران اون شغل رو حساب نمیکنه و یجورایی براش مهم نیس و قطعا اون کسی که توی اون زمینه استعداد داره نمیتونه درآمد کافی داشته باشه و وقتی میبینه تو یه کشور دیگه به اون شغل توجه میکنن و میتونه پیشرفت کنه خب قطعا از ایران میره.چون هم خودش میتونه پیشرفت کنه هم برای یه کشور مفید باشه.حتی بعضی وقتا اگر تحصیلات بالایی هم داشته باشی ولی کار برات نباشه فایده ای نداره. بالاخره برای انجام هرکاری یه سری حمایت ها باید بشه و اگر تو ایران اون شرایط فراهم بشه مثلا خودِ من دوست دارم تو ایران بمونم.یه سری محدودیت های الکی هم وجود داره
مخصوصا برای دخترا
منظورم حجاب نیست فقط
خیلی چیزا...
امیدوارم یه روزی جوری بشه که هیچکس از ایران نره:)

Iman Rage

Iman.Rage
نام مرکز سمپاد
شهید دستغیب 1
شهر
شیراز
سال فارغ التحصیلی
94
متوجه منظور من نشدید.من دارم میگم ما راه دیگری نداریم و اتفاقا این راه نابودی رژیم کشته کمتری نسبت به وجود رژیم داره.ببینید ما الان در چاهی افتادیم که عملا راهی وجود نداره که بدون هیچ اسیبی ازش خارج بشیم.منتها دو راه داریم.یا میتونیم داخل این چاه رژیم بمونیم(که خب،یه سر به وضع زیست محیط و اقتصادمون بزنید همه چیز روشنه)که اخر عاقبتش نابودی همه ماست.یا اینکه میتونیم از شرش خلاص بشیم.
درضمن،کی گفته صدها هزار نفر؟:)) حتی در وسیع ترین و شدید ترین انقلاب ها هم یک دهم چنین کشته هایی وجود نداشته.

و گفتید راه به صرفه،راه به صرفه چیه؟میشه بگید؟اگر واقعا فکر می کنید که در رژیم خامنه ای و با این ادمهای داخلش بهبودی ممکنه،والا من اصلا حرفی ندارم.اگر هم خیال می کنید که نه دیگه اونقدرا هم اوضاع خطری نیست،برجام میاد و اینا بهتره یه جست و جوی ریز در مورد اوضاع زیست بوم مملکت و همچنین تورم و نقدینگی(که چیزایی مثل برجام یا امثالهم کاری در موردش انجام نمیدن)انجام بدید.

من صحبتم در حال حاضر نه ازادیه نه وطن پرستی.بحث بحث نابودی یک مملکت و یک مردم به طور کامله.این مملکت داره کاملا نابود میشه و ما نه برای ازادی و این حرفا،برای نجات خودمون هست که این حرف رو می زنم.الان بحث بحث تبدیل کشورمون به یک ویرانه تمام عیاره.ویرانه ای بسیار وحشتناک که عملا از هر کابوسی که برای ایران متصور می شدیم بدتره.یعنی شما از وضع فعلی و افقی که وجود داره اگاهید و این حرفا رو می زنید؟

ببینید من خودم اصولا با اصلاح بیشتر از انقلاب موافقم.چون که اصلاح اصولا بهتر و راحت تره.منتها این رژیم ابدا قابل اصلاح نیست.از همون ابتدای وجودش همه زور زدن اصلاحش کنن و خب،چه کردن؟ رژیم ذره ای اصلاح شد که بگیم فلان پیشرفت رخ داد؟نه.بهتر نشد که هیچ،ساختار روز به روز بدتر و بدتر شد.

و این حرف از نابود کردن رژیم حرف من نیست،تمامی گروه های سیاسی،با هر ایدئولوژی و تفکری،اعم از سلطنت طلب(که باهاشون مخالفم)ملی گراها،کمونیست ها،جمهوری خواهان و هر حزب و تشکل و گروه سیاسی دیگری همین حرفو می زنه که راه فقط نابودی رژیمه.فکر می کنید اونها از همون اول گفتن انقلاب؟فکر می کنید برای اصلاح تلاشی نکردن؟چرا،همشون کردن،همشون تلاش کردن تا اصلاح کنن.منتها خب دیدن که اصلاح نشد که هیچ،بدتر هم شد.

شما میگید من به جان مردم احترام نمیگذارم،من دقیقا الان نه به خاطر ازادی و امثالهم،بلکه به خاطر جان این مردم هست که این حرفا رو می زنیم.و در واقع شمایی که در این وضع اسفناک برای رژیمی که کوچکترین ارزشی برای جان مردمش قائل نیست حرف از ((اصلاحات))میزنید نشان دهنده اینه که کوچکترین ارزشی برای این مردم قائل نیستید.البته من مطمئنم که شما هم به مردم کشورتون علاقه دارید،اما این حرف شما واقعا درست نیست که بخوایم در شرایط وجود چنین جک و جونورایی بهبود شرایط رو متصور بشیم.
نگاه کنین الان یکم فکر کنین چه تضمینی هست که اصلا بعد انقلاب یه آدم بدتر یا مثل اینا نیاد؟
من در کثافتی که هست شک ندارم ولی دم مغازه هم نیستی که جون چند هزار نفر رو بدی مملکتو بخری

نام مرکز سمپاد
علامه حلى
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1350
نگاه کنین الان یکم فکر کنین چه تضمینی هست که اصلا بعد انقلاب یه آدم بدتر یا مثل اینا نیاد؟
من در کثافتی که هست شک ندارم ولی دم مغازه هم نیستی که جون چند هزار نفر رو بدی مملکتو بخری
تضمین اصلی که وجود داره خود ما مردم هستیم.در ابتدای انقلاب ها متضمن این جریان ما مردم خواهیم بود چون در ابتدای کار هر رژیمی به شدت در برابر مردم ضربه و شکل پذیره.چنانچه همین رژیم هم بود منتها در اون زمان از اونجایی که تجربه تاریخی اینجور ادما رو نداشت هرچی که اینها گذاشتن جلوش تایید کرد و گفت رهبر فقط خمینی و ازین حرفا.اما الان ازین خبرا نیست.همین که شما الان این مسئله رو مطرح می کنید یعنی اینکه ملت از این امر اگاهه و زمانی که شر اینها خلاص بشوند دیگه اجازه نخواهند داد دیکتاتوری به وجود بیاد.خصوصا اینکه در رژیم نوپای اینده رژیم (اگر هم بخواد به سمت دیکتاتوری بره)قادر به سرکوب نیست.به طور مثال،ما علیه یک قانون رژیم اینده که به نظرمون دیکتاتورانه هست تظاهرات می کنیم(دقت کنید تظاهرات مسالمت امیز نه اونی که منجر به خشونت بشه)حالا چرا کار به خشونت و سرکوب نمی کشه؟چون یک رژیم تازه تاسیس اصلا توانی برای سرکوب و اینها نداره چون اساسا برای اینکه بتونه پا بگیره و به عنوان رژیم اینده تثبیت بشه نیاز به حمایت جدی مردم داره وگرنه هر رژیمی در ابتدای کار اگه از سمت مردم حمایت نشه اصلا پا نمیگیره.

بالا