• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

خدمت به كشور يا مهاجرت؟

Nimbus

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
92
مدال المپیاد
فیزیک
رشته دانشگاه
فیزیک
اجازه بديد من يك تعريف حقيقي از وطن ارائه كنم:
وطن جاييه كه انسان در اون پرورش پيدا كرده ، با مهر مردمش رشد كرده و از سرمايه اونجا بهره مند شده،درنتيجه جهت قدرداني هم كه شده فرق ميكنه به كشور و مردم خودت خدمت كني يا حاي ديگه

اول ببایید فرض کنیم که من مشمول لطف مردم شده باشم, میشه بگید مردم کجا؟ فامیل؟ محلمه مون؟ منطقه مون؟ شهر؟ استان؟ کشور؟ خاورمیانه؟ آسیا؟ زمین؟ کجا این داستان قطع میشه که دیگه من به مردم اون ور ترش مدیون نباشم؟ شما هر جایی رو مبنا بذاری در حق یه سری اجحاف کردی.

دوم, دوباره با فرض اینکه افرادی در حق من لطف زیادی کرده باشن، من باید لطف اونا رو در حق خودشون جبران کنم، نمیشه یه نفر به من کمک کنه بعد من ۱۰ سال بعدش برم به یه بابای دیگه کمک کنم، این که اسمش قدردانی نیست.

سوم، این فرض شما که من از سرمایه جایی بهره مند شدم و در دامن پر مهر مردم رشد کردم کاملا بی اساسه. من فقط در دامن پدر و مادرم رشد کردم. مردم هیچ لطف خاصی به من نکردن، کسی منو به فرزند خوندگی نگرفته، برای تحصیل تو مدرسه خانوادم به دولت مالیات دادن، حق و سهم اضافی ای برای من در نظر گرفته نشد. حتی تو دانشگاه هم تهش هزینه تحصیلم رو دادم، حتی بابت هر ترم که توش درس پاس نکردم هم ۴ میلیون پول دادم. بگذریم که اجبارا باید سربازی هم برم و ... که خب چون حرف من کلیه و نه فقط در مورد ایران، بحثی در موردشون نمیکنم.

uranuscelona

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرز2
شهر
شیراز
سال فارغ التحصیلی
94
رشته دانشگاه
مهندسی مکانیک-طراحی کاربردی
به نظرت اونور قراره همه اینا رو بهت بدن؟
همین زندگی که میگی قراره اونور به راحتی به دست بیاری؟ تا حالا تجربه زندگی اونور رو داشتی؟
خیلی سریع و خلاصه بگم. اگه می خوای بری برو. ولی اینم در نظر بگیر که اونور مخصوصا توی کشور های اروپایی اگه برای تحصیل بری باید توی خونه های دانشجویی با هم خونه زندگی کنی چون هزینه اجاره خونه خیلی بالاست.
هزینه کار های خدماتی توی اکثر کشور ها وحشتناک بالاست. ماشین و خونه رو معمولا اجاره می کنن چون هزینه نگه داری و مالیاتشون سرسام آوره. البته که اگه سختی ها رو تحمل بکشی احتمال داره که زندگی خوبی به دست بیاری.
البته باز بسته به کشور و شهری که توش زندگی میکنی داره و امکان داره بعضی ازین مسائل جا به جا بشه و یه سری مسائل دیگه به وجود بیاد. اینا رو کلی گفتم.
تجربه من از زندگی توی بعضی کشور ها میگه که اولا قرار نیست هیچ جای دنیا زندگی همیشه خوش و خرم بمونه و هیچ جای دنیا بهشت نیست. دوما همه جا سختی های خودشو داره. منم قبلا فکر می کردم اون کشور ها قراره استعدادت رو ببینن و کشفت کنن. بعد دیدم نه اونجا هم قراره آدم بدبختی بکشه و سطح توقعاتش رو بیاره پایین تا شاید بتونه موفق بشه. البته انکار نمی کنم که از بعضی لحاظ شاید اونجا بهتر باشه و شاید تو بری دیگه نخوای برگردی.
من گفتم قراره زندگی لوکس و ... داشته باشم؟؟؟ میخوام وقتی کار میکنم وقتی تلاش میکنم نتیجشو ببینم نه اینکه جلو چشمم یه احمق کودن با پارتی واسم شاخ شه! حالا شما که همه رو اینجا داری بمون!

احساس امنیت، آزادی، رفاه از نیازهای ضروری و اولیه انسان هست که ظاهرا یه عده به نداشتنش عادت کردن دیگه!

merfan x1

کاربر حرفه‌ای
کنکوری ۱۴۰۱
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی 2
شهر
زنجان
سال فارغ التحصیلی
1401
“Ask not what your country can do for you – ask what you can do for your country.”
John f Kennedy

مهاجرت، یا زندگی در کشورهای مختلف، اینطور نیست که نتونید کاری برای کشور بکنید. خیلی ها کارهایی در خارج از کشور کردن که خیلی داخلی ها نکردن. بعضی ها در ایران ایرانی نیستند و بعضی ها در آمریکا ایرانی هستند، معیار ایرانی بودن به زندگی در یک کشور نیست، به این هست که از حقوق کشورت حمایت کنی و اگر از دستت کاری بر بیاد که تاثیر قابل توجهی بذاره دریغ نکنی و توی مسابقات ورزشی هم وطن خودتو تشویق کنی.

ضمناً، کشور مثل خانوادست، انتخابش نمیکنید، میتونید دورش بندازید ولی بی وطن خواهید بود.

اسدالهی

Asadollahi
نام مرکز سمپاد
علامه حلی 5
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1403
مدال المپیاد
در حال خواندن برای زیست
من گفتم قراره زندگی لوکس و ... داشته باشم؟؟؟ میخوام وقتی کار میکنم وقتی تلاش میکنم نتیجشو ببینم نه اینکه جلو چشمم یه احمق کودن با پارتی واسم شاخ شه! حالا شما که همه رو اینجا داری بمون!

احساس امنیت، آزادی، رفاه از نیازهای ضروری و اولیه انسان هست که ظاهرا یه عده به نداشتنش عادت کردن دیگه!
من قبلا هم توی پست اشاره کردم که مخالف مهاجرت نیستم. به نظرم مهاجرت همونطور که می تونه برای بعضیا خیلی خوب باشه می تونه برای یکی هم نباشه. اونو دیگه خود فرد باید در موردش تصمیم بگیره که به درد رفتن میخوره یا نه. بعدشم شاید شما اینا روتجربه کردی در حالی که شاید یکی نکرده. شاید یکی اینجا به این نیاز هاش پاسخ داده میشه. من خودم با اینکه هنوز فارغ التحصیل نشدم در تابستون تونستم کار خوبی پیدا کنم. درسته که پارتی بازی اینجا نسبتا زیاد هست و از یه کشور ایده آل بودن فاصله داره ولی اینکه بگیم کلا پارتی بازیه و اینجا بدرد نمی خوره دیگه خیلی غیر منطقیه. توی کشور های دیگه هم پارتی بازی هست و کم هم نیست.(منظورم بیشتر آمریکاست) البته توی کشور های پیشرفته اورپایی و یه سری کشورهای پیشرفته دیگه خیلی کمه که اونم معمولا از با فرهنگی مردم نیست. از قوانین و جریمه های سفت سختشونه که به نظرم همین قوانین کمک کرده که پیشرفت کنن.

من مشکلم دقیقا با همین نگاه صفر و یکی هست که میگه اینجا آزادی و رفاه و امنیت نیست ولی اونور هست. البته کاملا قبول دارم که اونجا از خیلی لحاظ بهتره. اما من حرفم اینه که باید تمام ابعاد رو در نظر گرفت. شاید اینجا واقعا برای یکی بهتره. من کاری به حرفای شعاری که بمون و به کشورت خدمت کن ندارم ولی اینکه تصور کنی بری به این رفاه و امنیت و آزادی قطعا می رسی اشتباهه. احتمالش نسبتا بالاست اما قطعی نیست. کسی که مهاجرت میکنه باید ریسکش هم بپذیره که امکان دراه به چیزایی که می خواد نرسه. منم در تمام صحبت هام هیچ حرفی از زندگی لوکس و لاکچری نزدم و کلی صحبت کردم. حالا اگر کسی بررسی کرده و فکر میکنه مهاجرت براش بهتره به نظر شخصیه خودم بره خیلی خوبه. مهاجرت خوبه ولی برای همه نیست.

merfan x1

کاربر حرفه‌ای
کنکوری ۱۴۰۱
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی 2
شهر
زنجان
سال فارغ التحصیلی
1401
این یه تهدید بی‌اثره.

اگه جایی زندگی کنم که ازش راضی باشم، بهش علاقه‌مند میشم و اگه جایی زندگی کنم که توش احساس رضایت نداشته باشم، ازش بدم میاد.
حالا اگه در خودم این توانایی رو ببینم که جایی که زندگی میکنم رو به جای بهتری تبدیل کنم تا رضایت بیشتری داشته باشم انجامش میدم.

بهتره جای ترسوندن مردم از "بی‌وطن" بودن بهشون نشون بدی که تغییرات دارن به وجود میان و شرایط داره بهتر میشه. البته اگه این کار ممکن بود طرف نمی‌اومد بگه:"عناصری در بعضی دانشگاهها، جوان نخبه را از آینده مأیوس، و او را به ترک میهن تشویق می‌کنند، صریحاً خیانت به کشور و دشمنی با آن است و دوستی با آن جوان هم نیست."
تشویق به مهاجرت خیانت نیست پس چیست؟

ضمناً من کسی رو تهدید نکردم. حقیقت رو گفتم. اون احمقی که برای افزایش تحریم ها به رئیس جمهور آمریکا نامه می‌نویسه بی وطن هست دیگه.

اسدالهی

Asadollahi
نام مرکز سمپاد
علامه حلی 5
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1403
مدال المپیاد
در حال خواندن برای زیست
تشویق به مهاجرت خیانت نیست پس چیست؟

ضمناً من کسی رو تهدید نکردم. حقیقت رو گفتم. اون احمقی که برای افزایش تحریم ها به رئیس جمهور آمریکا نامه می‌نویسه بی وطن هست دیگه.
من فقط یه برداشت خودم رو بگم.
به نظرم خیانت کار بیشتر اون مسئولیه که با بدتر کردن اوضاع مملکت و عمل نکردن به وعده ها و وظایفش جوانان رو ترغیب به رفتن می کنه.
حالا من کاری به این صحبت ندارم ولی در کل به نظرم مهاجرت خیانت نیست و هرکسی اجازه و اختیار تصمیم گیری برای زندگیش رو داره. اما بدتر کردن اوضاع مملکت و به اصطلاح کندن از سفره انقلاب که باعث بدتر شدن اوضاع مملکت میشه، به وضوح و قطعا خیانته.

merfan x1

کاربر حرفه‌ای
کنکوری ۱۴۰۱
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی 2
شهر
زنجان
سال فارغ التحصیلی
1401
مهاجرت ربطی به خیانت نداره، یه نفر میره جایی که رضایت بیشتری داشته باشه. حالا از روستا بره شهر یا از شهر بره روستا.

ترسوندن کسی از اینکه بابت رها کردن وطنش بهش بگن بی‌وطن به نظر من تهدیده.
من نگفتم کسی که از کشور می‌ره بی‌وطن هست.

Nimbus

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
92
مدال المپیاد
فیزیک
رشته دانشگاه
فیزیک
دلیل میاری، استدلال میکنی و انتظار داری با منطق‌ جوابتو بدن.

ولی تهش یه سری بدون هیچ مبنایی میان میگن تشویق به مهاجرت خیانته. اون فرد سرشناسی که چند وقت پیش این حرف رو زد ازش نفع میبره، و تنها دلیلی که این حرف رو زد همین بود.

ولی‌ یه آدم نوعی تو این جامعه قاعدتا و بنابر قاعده ی عقل و احتیاط‌ باید اول مراقب کلاه بالای سر خودش باشه (نمیگم کلاهبرداری کنه، فقط سعی کنه از حق خودش دفاع کنه)، نه اینکه فکر کنه مهاجرت و ترویجش خیانت هستن.

امین

Part-time Human
نام مرکز سمپاد
شهیدبهشتی
شهر
آمل
سال فارغ التحصیلی
1393
رشته دانشگاه
داروسازی
  • لایک
امتیازات: uwu

اسدالهی

Asadollahi
نام مرکز سمپاد
علامه حلی 5
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1403
مدال المپیاد
در حال خواندن برای زیست
ببینید،من حتی به شخصی مثل خامنه ای هم توهین نمی کنم اگر یک دیکتاتور کم آزار مثل فرانکو می بود.اما جنایاتی که این بشر در حق این ملت کرد کمتر کسی کرد.در ضمن مخالفین لزوما سلطنت طلب نیستن.

درست میگید،به نظرم باید از مدیر محترم خواهش کنم این پست های چند صفحه اخیر درباره رژیم رو به تاپیک انقلاب یا اصلاح منتقل کنند،اگر ممکنه.
تا به سوال من رسید یهو شد تاپیک مهاجرت؟ :‌))))
اوکی.
تاپیک های بالا رو مطالعه کنید. بالا هم همینو گفتم.

اسدالهی

Asadollahi
نام مرکز سمپاد
علامه حلی 5
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1403
مدال المپیاد
در حال خواندن برای زیست
خب بگو مخالفتت با جنایاتی که میگنکرده که باعث شده مهاجرت زیاد شه چیه؟
خب یه پیشنهاد. آقای صوراسرافیل بالا اسم یه تاپیک رو گفتن. من اونجا نظرم رو میگم. فقط یه نکته ای. اگه امکان داره شما اونجا بگید منظورتون کدوم به اصطلاح جنایاته که من اونجا پاسخ بدم و نظر خودم رو بگم. چون اینجوری از اول گفتن یکم سخته و منم دقیق منظور شما از جنایت رو نمی دونم که دقیقا کدوم اقدامات رو میگید.

بالا