• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

خدمت به كشور يا مهاجرت؟

Iman Rage

Iman.Rage
نام مرکز سمپاد
شهید دستغیب 1
شهر
شیراز
سال فارغ التحصیلی
94
عادت به فرار ندارم.تا اينجا موندم ازين به بعدم مى مونم.

ديدم بعضيا ميگن كمك به بشريت!
مگه مردم بدبخت اينجا بشر نيستن؟چه بسا كه اينجا به مراتب بيشتر از جاهايى كه شما براى ((خدمت به بشريت)) ميريد (اروپا و امريكا و ديگر جاهاى مرفه!)نياز به كمك دارن!
پس كشورتون براتون ذره اى مهم نيست ازين داستاناى قشنگ بشريت و اين حرفا نبافيد.راحت بيايد بگيد بابا مردم كشورم و اخر عاقبتشون ذره اى برام مهم نيست و فقط ميخوام زندگى خودمو خوب بگذرونم.اگر ول مى كنيدشون لااقل به فهم مردم با اين حرفا توهين نكنيد.
مردم:))
قرار نیست کسی کار خاصی بکنه صرفا با یک جا به جایی از ناچاری به یه زندگی معمولی میرسی.
حقیقت اینه که اونایی که رفتنم تو یه سطحی هم دارن یه کار مفیدی انجام میدن واسه بشریت.صرفا یه کاری کردن رو بهتر از بدبختی پوچ میدونن.
اگر نظرتون اینه که با کار تو این مملکت چرا بدبختی رو بر طرف نمی کنند، بحث متاسفانه از حوصله من خارج است.شرمنده!

فرداد

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
هاشمی نژاد ۱
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
1388
مدال المپیاد
مدال نقره‌ی کشوری المپیاد زیست
رشته دانشگاه
دندان‌پزشکی
«خدمت به کشور» که اصلا واژه اشتباهی هستش
خدمت به مردم یا جامعه درست تره
چون بطور مثال نخبه هایی که میان و یه نرم افزار اجتماعی داخلی میسازن و سبب اتفاقاتی میشن که لازم نیست اینجا بگم ، در واقع کمکی به مردم نمیکنند که هیچ بیشتر باعث سلب آزادی های مدنی‌شون هم میشن
این خدمت به کشور (یا ایدئولوژی حاکم) محسوب میشه نه خدمت به مردم

حالااگه منظورتون از خدمت کردن ، راه انداختن کارهای روزمره مردمه
میشه گفت میتونید خدمت کنید به این جامعه (که خیلی هم کار مقدس و شرافتمندانه‌ای محسوب میشه).
ولی اگه منظورتون از خدمت کردن ، ساختن یه آینده بهتر برای خودتون و دیگران هستش، و تقریبا خدمت کردن رو تغییر به یک فضای آرمانی در یک سطح مشخص در نظر می‌گیرید، باید خدمتتون عرض کنم نشدنیه.

اگه موندید به امید این نوع خدمت دومی که عرض کردم خدمتتون و نتونستید و به حرف من رسیدید، یه جوری با خودتون کنار بیاید که خیلی مثل من اذیت نشید.

نام مرکز سمپاد
علامه حلى
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1350
مردم:))
قرار نیست کسی کار خاصی بکنه صرفا با یک جا به جایی از ناچاری به یه زندگی معمولی میرسی.
حقیقت اینه که اونایی که رفتنم تو یه سطحی هم دارن یه کار مفیدی انجام میدن واسه بشریت.صرفا یه کاری کردن رو بهتر از بدبختی پوچ میدونن.
اگر نظرتون اینه که با کار تو این مملکت چرا بدبختی رو بر طرف نمی کنند، بحث متاسفانه از حوصله من خارج است.شرمنده!
بزاريد مثال بزنم:اگر مشكل رژيم باشد(كه هست)تغييرش جز به دست همين مردم كه رخ نميده.البته خب بلافاصله هم با تغيير رژيم همه چى گل و گلاب نميشه اما راه براى بازسازى مملكت باز ميشه.
خب اين جوونا انتظار دارن خوشبختى از اسمون براشون بياد.خب معلومه وقتى براى كشورت تلاش نكنى هيچ اتفاق خوبى نميافته.
اين رو بارها گفتم،كسى يه كشور مرفه و ازاد رو كادوپيچ شده تحويلتون نميده،يا براش تلاش مى كنيد،يا در بدبختى ميمونيد.كشور خوب از اسمون نميباره كه
ولی اگه منظورتون از خدمت کردن ، ساختن یه آینده بهتر برای خودتون و دیگران هستش، و تقریبا خدمت کردن رو تغییر به یک فضای آرمانی در یک سطح مشخص در نظر می‌گیرید، باید خدمتتون
اون هم ممكنه(البته نه در قالب اين رژيم).وقتى اين قالب اشغال از بين رفت اين هم ممكن ميشه چنانچه هميشه ممكن شده.

Armaghannn

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۱
شهر
بندرعباس
سال فارغ التحصیلی
2020
دانشگاه
Hacettepe
رشته دانشگاه
دندانپزشکی
جز به دست همين مردم
بله همین مردم ولی نه کشکی کشکی با اتحاد که کلی زمان میبره...
خب اين جوونا انتظار دارن خوشبختى از اسمون براشون بياد.خب معلومه وقتى براى كشورت تلاش نكنى هيچ اتفاق خوبى نميافته.
ارجاعت میدم به خوندن کشته شدگان این اعتراضات که چقدرشون زیر ۲۰ سال بودن.
من خودم راضی نیستم ببینم این همه آمار فوتی رو وقتی هیچ تاثیری نداشته.
_____
به عنوان کسی که قراره در کادر درمان قرار بگیره در اینده برام فرقی نداره به چه کسی خدمت کنم چه به هم وطن و چه غیر هم وطن.جایی هم برای زندگی انتخاب میکنم که به مراتب زندگی بهتری داشته باشم

نام مرکز سمپاد
علامه حلى
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1350
بله همین مردم ولی نه کشکی کشکی با اتحاد که کلی زمان میبره...

ارجاعت میدم به خوندن کشته شدگان این اعتراضات که چقدرشون زیر ۲۰ سال بودن.
من خودم راضی نیستم ببینم این همه آمار فوتی رو وقتی هیچ تاثیری نداشته.
_____
به عنوان کسی که قراره در کادر درمان قرار بگیره در اینده برام فرقی نداره به چه کسی خدمت کنم چه به هم وطن و چه غیر هم وطن.جایی هم برای زندگی انتخاب میکنم که به مراتب زندگی بهتری داشته باشم
هرچقدر اعتراضات بزرگتر باشه كشته هم كمتره چون توان و جرئت و حتى تمايل براى سركوب كمتره.اتحاد هم كه خب ملت همه فهميدن در دايره اين نظام پيشرفتى ممكن نيست.و اين اتفاق بلاشك ميافته منتها هرچه سريعتر بهتر.وگرنه اين ديگه كاملا مشخصه(چنانچه كارگزاران خودشون هم فهميدن)كه كار اينها تمومه چون توان مديريت هيچى(از جمله،خشم وحشتناك مردم)رو ندارن.اما خب،هرچه سريعتر اتفاق بيافته بهتره چون هر روزى كه با اين رژيم بگذره يه ضرره.

Karenn

19s physicist
عضو کادر مدیریت
مدیر داخلی
کنکوری ۱۴۰۱
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۲
شهر
کرج
سال فارغ التحصیلی
1401
مدال المپیاد
Error 404 :)
عادت به فرار ندارم.تا اينجا موندم ازين به بعدم مى مونم.

ديدم بعضيا ميگن كمك به بشريت!
مگه مردم بدبخت اينجا بشر نيستن؟چه بسا كه اينجا به مراتب بيشتر از جاهايى كه شما براى ((خدمت به بشريت)) ميريد (اروپا و امريكا و ديگر جاهاى مرفه!)نياز به كمك دارن!
پس كشورتون براتون ذره اى مهم نيست ازين داستاناى قشنگ بشريت و اين حرفا نبافيد.راحت بيايد بگيد بابا مردم كشورم و اخر عاقبتشون ذره اى برام مهم نيست و فقط ميخوام زندگى خودمو خوب بگذرونم.اگر ول مى كنيدشون لااقل به فهم مردم با اين حرفا توهين نكنيد.
چرا تصور میکنی چون کسی بدون اینکه تصمیم بگیره تو یه قسمت از کره ی زمین به دنیا اومده
حالا به اون بخش از کره ی زمین مدیون و بدهکاره؟
اصلا به قول خودت چرا به خاطر خط های مرزی بین آدما باید فرقی باشه؟
و چه کسی تعیین میکنه که وطن اونجاییه که زاییده شدی؟
اصلا چرا از نظر شما یکی باید رو موقیعت مکانی تعصب داشته باشه بدون اینکه اونجا رو انتخاب کرده باشه؟ این عرق ملی شما درست مثل افتخار به ماه تولده... حالا اینکه اردیبهشت آب و هوای خوبی داره چزا باید باعث افتخار کسی باشه که تو این ماه به دنیا اومده یا برعکس...
یه سری صفحه ی قاره ای روی همن
تو نقشه از هم جداشون میکنن
رهبری هر قسمتو میدن دست یه نفر
و اون یه نفر و دار و دستش برای کل اون منطقه لایف استایل تعیین میکنن
و کسی بر حسب اتفاق اونجا زاده میشه
آیا چون اونجا زاده شده به اونجا مدیونه؟
چون اونجا زایده شده باید سعی در زندگی در اون لایف استایل یا تغییرش به دلخواه بکنه
البته که نه
جامعه اگه بخواد لایف استایل رو تغییر بده این رهبرو بر میداره یکی دیگه میزاره جاش تا وقتی یه گروه در اقلیته دموکراسی شرط میکنه که بره یه جایی رو پیدا کنه که میتونه با لایف استایلش کنار بیاد
اصلا من این دید که یه کشورو از کره زمین جداش میکنید نمیفهمم
چرا فردیت تو کله شما نمیره؟

Armaghannn

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۱
شهر
بندرعباس
سال فارغ التحصیلی
2020
دانشگاه
Hacettepe
رشته دانشگاه
دندانپزشکی
هرچقدر اعتراضات بزرگتر باشه كشته هم كمتره چون توان و جرئت و حتى تمايل براى سركوب كمتره
زیادی آرمانی و ایده آل فکر میکنی.
من باهات موافقم ولی شدنی هست ؟ آبان ۹۸ تا یک عده جمع شدن تا کمپین راه بندازن نت ها رو قطع کردن حدود چند هفته !
اینجور بگم اینجوریه که اگه تو فکر کنی زرنگ باشی اونا از تو زرنگ ترن....زمان میبره کلی تا یه راهی برای تغییر حکومت پیدا شه.

خب ملت همه فهميدن
فهمیدن که فهمیدن ،از جونشون میترسن.حق هم دارن که بترسن. یک نفر کشته خودش غیر قابل هضمه چه برسه به ده ها و صد ها و هزاران!

Fateme azr

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
96
رشته دانشگاه
دامپزشکی
چرا تصور میکنی چون کسی بدون اینکه تصمیم بگیره تو یه قسمت از کره ی زمین به دنیا اومده
اصلا چرا از نظر شما یکی باید رو موقیعت مکانی تعصب داشته باشه بدون اینکه اونجا رو انتخاب کرده باشه؟ این عرق ملی شما درست مثل افتخار به ماه تولده... حالا اینکه اردیبهشت آب و هوای خوبی داره چزا باید باعث افتخار کسی باشه که تو این ماه به دنیا اومده یا برعکس...
چون اونجا زایده شده باید سعی در زندگی در اون لایف استایل یا تغییرش به دلخواه بکنه
البته که نه
جامعه اگه بخواد لایف استایل رو تغییر بده این رهبرو بر میداره یکی دیگه میزاره جاش تا وقتی یه گروه در اقلیته دموکراسی شرط میکنه که بره یه جایی رو پیدا کنه که میتونه با لایف استایلش کنار بیاد
من کاملا با این حرف و نظر موافقم ... حقیقتا کمک به انسان ها کار خیلیم خوب و صحیحیه ... اما هیچکس تعیین نکرده آدم های این نقطه زمین با جایی دیگه متفاوتن
در هرجایی از کره زمین میشه مفید بود
خط و مرز های کشوری واقن چیزی نیست که بتونه جلوی یه آدمو بگیره و برای آدم تصمیم بگیره یا هویت آدمو بسازه
آدم میتونه خدمت کنه و مفید باشه در هر کجای دنیا و میتونه آدم منفعلی باشه بازم در هر کجای دنیا
اینو با خودتون تکرار کنید "نقطه متضاد مهاجرت خدمت به وطن نیست"

نام مرکز سمپاد
علامه حلى
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1350
زیادی آرمانی و ایده آل فکر میکنی.
من باهات موافقم ولی شدنی هست ؟ آبان ۹۸ تا یک عده جمع شدن تا کمپین راه بندازن نت ها رو قطع کردن حدود چند هفته !
اینجور بگم اینجوریه که اگه تو فکر کنی زرنگ باشی اونا از تو زرنگ ترن....زمان میبره کلی تا یه راهی برای تغییر حکومت پیدا شه.

فهمیدن که فهمیدن ،از جونشون میترسن.حق هم دارن که بترسن. یک نفر کشته خودش غیر قابل هضمه چه برسه به ده ها و صد ها و هزاران!
رژيم سابق هم زرنگ بود قوى تر هم بود پول بيشترى هم داشت راه به جايى نبرد،اينها كه هيچى.
به علاوه زمانى كه كار به حد گرسنگى عمومى برسه(كه با اين وضع خواهد رسيد)اونوقت ديگه كسى اصلا فكرى نمى كنه كه بخواد بترسه(به قول يكى از اشنايانم انقلاب اسيد معده)
البته که نه
الان من اصلا حرف از عشق به كشور و اينها نمى زنم،بحث بحث زندگى خود مردمه.اگه وضع جامعت خراب باشه تو هم نميتونى زندگى خوبى كنى چون تو هم بالاخره اينجايى.تو شايد خودت رو از لحاظ فكرى (فرد) بدونى اما از لحاظ وضع اقتصادى فرد نيستى.اقتصادت رو جامعه ات مشخص مى كنه.اقتصاد فرد نميشناسه.تو اگه اينجايى وضع اقتصاد جامعت روت تاثير داره.

يا بگذاريد به زبون خودتون بگم،چقدرتون موفق ميشيد مهاجرت كنيد(با اين هزينه هاش و اين مشكلات و ...)؟
خب مطمئنا عده زيادى از شما طالب هاى مهاجرت موفق به مهاجرت نخواهيد شد.ميخوايد چيكار كنيد؟تا اخر عمر زندگى قطره چكانى كنيد؟خب بكنيد اما اين اسمش زندگى انسانى نيست.تمام اون كشور هايى كه براى شما قبله(!) شدن هم از همين راه پيشرفت كردن كه فهميدن اقا،من نميتونم فارغ از جامعم زندگى كنم.اگه اين جامعه كه توش هستم نابود شه منم نابودم.اگر وضع اقتصاد اين جامعه خراب شه وضع مالى منم خراب ميشه.شما شايد در تفكراتتون فكر كنيد كه (فرديت) كامل خواهيد داشت اما برخى از ابعاد مهم جامعه(از جمله،اقتصاد و وضع كارى كه عامل نارضايتى شما هم هست) فرديت سرش نميشه و جامعه رو باهم حركت ميده.

امین

Part-time Human
نام مرکز سمپاد
شهیدبهشتی
شهر
آمل
سال فارغ التحصیلی
1393
رشته دانشگاه
داروسازی
وقتی هنوز درگیر توهمی به نام عِرق ملی هستید یعنی هنوز خیلی راه تا بهتر شدن اوضاع در پیش داریم... .
مگه هدف خدمت به بشریت نیست؟ دیگه بشرِ اینجا و اونجا داره مگه؟ :‌))
مهم اینه آدم ببینه کجا ازش بهتر قدرشناسی میشه و کجا زمینه‌های بیشتری برای رشدش فراهم میشه تا بتونه از حداکثر پتانسیل خودش به درستی استفاده کنه، نه اینکه تمام عمرش رو با دوندگی برای مجوز و درگیر شدن با مسئولای کله‌خر و تحریم‌ها و حرص خوردن و توهین شنیدن (و حتی در برخی موارد دستگیر شدن به خاطر همکاری نکردن با حکومت :‌)) ) تلف کنه.
این که کسی تصمیم بگیره کجا فعالیت کنه حق انتخاب کاملاً با خودشه.

Karenn

19s physicist
عضو کادر مدیریت
مدیر داخلی
کنکوری ۱۴۰۱
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۲
شهر
کرج
سال فارغ التحصیلی
1401
مدال المپیاد
Error 404 :)
رژيم سابق هم زرنگ بود قوى تر هم بود پول بيشترى هم داشت راه به جايى نبرد،اينها كه هيچى.
به علاوه زمانى كه كار به حد گرسنگى عمومى برسه(كه با اين وضع خواهد رسيد)اونوقت ديگه كسى اصلا فكرى نمى كنه كه بخواد بترسه(به قول يكى از اشنايانم انقلاب اسيد معده)

الان من اصلا حرف از عشق به كشور و اينها نمى زنم،بحث بحث زندگى خود مردمه.اگه وضع جامعت خراب باشه تو هم نميتونى زندگى خوبى كنى چون تو هم بالاخره اينجايى.تو شايد خودت رو از لحاظ فكرى (فرد) بدونى اما از لحاظ وضع اقتصادى فرد نيستى.اقتصادت رو جامعه ات مشخص مى كنه.اقتصاد فرد نميشناسه.تو اگه اينجايى وضع اقتصاد جامعت روت تاثير داره.

يا بگذاريد به زبون خودتون بگم،چقدرتون موفق ميشيد مهاجرت كنيد(با اين هزينه هاش و اين مشكلات و ...)؟
خب مطمئنا عده زيادى از شما طالب هاى مهاجرت موفق به مهاجرت نخواهيد شد.ميخوايد چيكار كنيد؟تا اخر عمر زندگى قطره چكانى كنيد؟خب بكنيد اما اين اسمش زندگى انسانى نيست.تمام اون كشور هايى كه براى شما قبله(!) شدن هم از همين راه پيشرفت كردن كه فهميدن اقا،من نميتونم فارغ از جامعم زندگى كنم.اگه اين جامعه كه توش هستم نابود شه منم نابودم.اگر وضع اقتصاد اين جامعه خراب شه وضع مالى منم خراب ميشه.شما شايد در تفكراتتون فكر كنيد كه (فرديت) كامل خواهيد داشت اما برخى از ابعاد مهم جامعه(از جمله،اقتصاد و وضع كارى كه عامل نارضايتى شما هم هست) فرديت سرش نميشه و جامعه رو باهم حركت ميده.

آقای محترم
شما میگید شما به کشور مدیونید تا بمونید و بسازیدش و اونایی که فرار میکنن فرومایه های بزدل ان که حاضر نیستن خون بدن
من میگم هیچ کس به کشور مدیون نبست و مهاجرت کردن فرار نیست و باقی موندن هم اکثر اوقات منطقی و شرافت مندانه نیست
نظام هر کشوری یا بر حسب دیکتاتوری اونطوریه که رهبر میخواد یا بر حسب دموگراسی اونطوریه که مردم میخواد
تو ایران هم به خاطر خواست رهبر و هم به خاطر خواست اکثریت کشور
نظام سیاسی اقتصادی اینطوره
اکثر مردم این کشور با این نظام اقتصادی موافقن و تا وقتی بر اینه خون من هیچ اثری نخواهد داشت
هر وقت مردم خواستار تغییر بودن من جز اون دسته ایم که حاضر با خونش پای اعقایدشو امضا کنه
پس الکی بحث رو به مغالطه نکشون
من از بخش دین به خاک ایراد گرفتم شما یه چیز دیگه رو اثبات کردی

و راجع ب قبله قرار دادن کشور های اروپایی
هرکس خودشو بهگونه ای متعلق به یه فرهنگ میبینه و تو اون فرهنگ احساس راحتی میکنه فارغ از بحث اقتصاد و سیاست بخشی از موضوع مهاجرت فرهنگه

و نکته ی دیگه بحث راجع به اینه که انتخاب شما چیه
و ما میگیم که ترجیح میدیم بریم اینکه رفتن ما اگر عملی نشد چه میشه خارج از بحثه
و این احتمال عملی نشدن رو قطعا هرکس به شیوه ای راجع بهش فکر میکنه و تصمیم میگیره ولی دلیل نمیشه چون احتمال داره نتونم برم اونور نخوام برم
بحثه انتخابه نه احتمال

و اما مدرنیته و اقتصاد
درسته فردیت ربطی به نظام اقتصادی نداره آنچنان ولی من فردیت رو باز راجع ب دین به خاک و اجبار به موندن گفتن که شما لحث رو به مغالطه کشیدی و الان جواب سوالتو میدم
من ۲۰۰ سال پیش وقتی در اروپا فیلسوفا داشتن فلسفه ی امروز رو میساخت و صنعت گرا مشغول صنعتی سازی بودن و انقلاب ها بر ضد رژیم های شاهنشاهی شکل میگرفت تمام مردم موافق این تغییرات بودن تو ایران امروز ما اینطور نیست خیلی ها از این نظام سود میبرن و اکثر جماعت مخالف تغییر ان تغققر با اکثریت اتفاق میوفته

....!...

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
........
شهر
.........
سال فارغ التحصیلی
0000
نه کسی مجبوره بمونه نه بره....بستگی به خودتون داره......کسی هم جلوی کسی رو نگرفته(غیر از تحریم ها به خاطر سیاست خارجی گاد مملکت ما =)) )
ولی فرض کن من یه خانواده دارم....و اون رو خیلی دوست دارم و اوضاع اون خرابه..........من میتونم برم و زندگی خودم رو بسازم یا بمونم و بهشون کمک کنم تا مشکلاتشون رو حل کنم...دیگه تصمیم دست خودمه...(میدونم مقایسه کشور با خانواده کار درستی نیست چون ما به گردن خانواده حق داریم ولی خب نسبت به کشور هم تا حدی آره ولی خب اون دین ادا شده حتی برای یک نوزاد)در اصل وطن پرستی از دوست داشتن مردم جامعه ات و دونستن اینکه اونها حق چیزی فراتر از اون رو دارن شکل میگیره(در عمق ماجرا).....که حسیه که شاید یکی داشته باشه و اون یکی نه و کسی که نداشته شاید درکش براش سخت باشه.......کسی که میخواد مهاجرت بکنه بکنه!واقعا بعضی از رشته ها و ایران جای پیشرفت ندارن و نخبه های اون رشته ها به مهاجرت مجبورن وگرنه تلف میشن!پس نمیشه اونها رو سرزنش کرد(همچنان هم خودم قبول دارم مثال خانواده خوب نیست ولی چیز بهتری پیدا نکردم دوستان)حالا فرض کن یکی نتونه مهاجرت کنه و اوضاعش خرابه...نه میتونه بورسیه بگیره و نه پول مهاجرت داره...کی به داد اون میرسه؟اینجا هست که نیاز به آباد کردن یه کشور احساس میشه.......این عقیده من در این مورده و شاید بقیه با من موفق نباشن....هر کس ماجرا رو از دید خودش میبینه(این مهمترین چیزی که در دورانی که تو این فروم بودم یادگرفتم).......(اگه غلط املایی/نوشتاری داره این متن ببخشید)

Ali.D7

واهی
عضو مدیران انجمن
نام مرکز سمپاد
هاشمی نژاد ۳
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
1399
دانشگاه
فردوسی
رشته دانشگاه
روان‌شناسی
پس كشورتون براتون ذره اى مهم نيست ازين داستاناى قشنگ بشريت و اين حرفا نبافيد.راحت بيايد بگيد بابا مردم كشورم و اخر عاقبتشون ذره اى برام مهم نيست و فقط ميخوام زندگى خودمو خوب بگذرونم
چرا باید کشورمون که هیچ اختیاری در انتخابش نداشتیم برامون انقدر مهم باشه؟
نظر شخصی‌م مشخصه و قصد بحث و قانع کردن و اینا ندارم، صرفاً می‌خوام با دلایل همچین نگاهی آشنا بشم.

PD

‌Ragbar
کنکوری ۱۴۰۱
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
شهربابک
سال فارغ التحصیلی
1401
چرا باید کشورمون که هیچ اختیاری در انتخابش نداشتیم برامون مهم باشه؟
نظر شخصی‌م مشخصه و قصد بحث و قانع کردن و اینا ندارم، صرفاً می‌خوام با دلایل همچین نگاهی آشنا بشم.
چون انتخاب میکنه براش مهم باشه.
میتونم منکر این بشم که بدنیا اومدن من توی ایران اجباری بوده؟ میتونم منکر این بشم که روی هویتم تاثیر داشته؟ هر دو جواب نه‌ست.

×نمیخوام بگم کسی که عرق ملی نداره، هویت نداره. فقط ممکنه کسی با تاثیری که هویتش از کشورش گرفته مشکلی نداشته باشه و بازم ممکنه که دوستش داشته باشه.
+همون هویت و فرهنگ هم بخشیش حاصل ذهنه. ملاک ارزش نیست.
هرکس خودشو بهگونه ای متعلق به یه فرهنگ میبینه و تو اون فرهنگ احساس راحتی میکنه
این منکر وجود داشتن "عِرق" نیست، فقط مطرح میکنه عِرق به کجا.
وقتی هنوز درگیر توهمی به نام عِرق ملی هستید یعنی هنوز خیلی راه تا بهتر شدن اوضاع در پیش داریم... .
عرق ملی موهوم تر از هویت و آزادی و اختیار و اخلاقیات و قوانین نیست.

خودمونیم نود و نه درصد قراردادهای اجتماعی و احساسی ما طبق معنی، توهم حساب میشن چون همگی زاده ذهن‌ان.

کسی که مهاجرت میکنه بی‌وطن، بی‌هویت، ترسو و ... نیست. اینقدری منطقی فکر کرده که بفهمه اگه میخواد واقعا زندگی کنه باید بره.

اگه کسی علاوه بر خودش نزدیکانشو ببره تازه لطف کرده.

Rrrfan

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
اژه ای
شهر
اصفهان
سال فارغ التحصیلی
95
رشته دانشگاه
.
من عاشق مملکتم هستم و تا جان در بدنم دارم در وطنم خواهم ماند و به خاک مقدسش خدمت خواهم کرد. (اصلا هم که ربطی به این نداره که نمیتونم برم و پول ندارم و خسته‌م و سربازی نرفتم و رشته م سخت‌ترین رشته برای مهاجرته)

نام مرکز سمپاد
علامه حلى
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1350
آقای محترم
شما میگید شما به کشور مدیونید تا بمونید و بسازیدش و اونایی که فرار میکنن فرومایه های بزدل ان که حاضر نیستن خون بدن
من میگم هیچ کس به کشور مدیون نبست و مهاجرت کردن فرار نیست و باقی موندن هم اکثر اوقات منطقی و شرافت مندانه نیست
نظام هر کشوری یا بر حسب دیکتاتوری اونطوریه که رهبر میخواد یا بر حسب دموگراسی اونطوریه که مردم میخواد
تو ایران هم به خاطر خواست رهبر و هم به خاطر خواست اکثریت کشور
نظام سیاسی اقتصادی اینطوره
اکثر مردم این کشور با این نظام اقتصادی موافقن و تا وقتی بر اینه خون من هیچ اثری نخواهد داشت
هر وقت مردم خواستار تغییر بودن من جز اون دسته ایم که حاضر با خونش پای اعقایدشو امضا کنه
پس الکی بحث رو به مغالطه نکشون
من از بخش دین به خاک ایراد گرفتم شما یه چیز دیگه رو اثبات کردی

و راجع ب قبله قرار دادن کشور های اروپایی
هرکس خودشو بهگونه ای متعلق به یه فرهنگ میبینه و تو اون فرهنگ احساس راحتی میکنه فارغ از بحث اقتصاد و سیاست بخشی از موضوع مهاجرت فرهنگه

و نکته ی دیگه بحث راجع به اینه که انتخاب شما چیه
و ما میگیم که ترجیح میدیم بریم اینکه رفتن ما اگر عملی نشد چه میشه خارج از بحثه
و این احتمال عملی نشدن رو قطعا هرکس به شیوه ای راجع بهش فکر میکنه و تصمیم میگیره ولی دلیل نمیشه چون احتمال داره نتونم برم اونور نخوام برم
بحثه انتخابه نه احتمال

و اما مدرنیته و اقتصاد
درسته فردیت ربطی به نظام اقتصادی نداره آنچنان ولی من فردیت رو باز راجع ب دین به خاک و اجبار به موندن گفتن که شما لحث رو به مغالطه کشیدی و الان جواب سوالتو میدم
من ۲۰۰ سال پیش وقتی در اروپا فیلسوفا داشتن فلسفه ی امروز رو میساخت و صنعت گرا مشغول صنعتی سازی بودن و انقلاب ها بر ضد رژیم های شاهنشاهی شکل میگرفت تمام مردم موافق این تغییرات بودن تو ایران امروز ما اینطور نیست خیلی ها از این نظام سود میبرن و اکثر جماعت مخالف تغییر ان تغققر با اکثریت اتفاق میوفته
بازم چيزاى نامربوط رو ارتباط داديد.اينبار من اصلا حرفى از وطن نزدم،گفتم بابا اولا كه يه عده كمى از شما موفق خواهيد شد.يعنى كلى پول خرج مى كنيد و در انتها هم به احتمال زياد موفق نميشيد و شما ميمونيد و پول رفته و دست خالى.بنابراين (اگه از ديد شما ها هم به قضيه نگاه كنيم)اينكار بيش از حد خطرناكه.

خب اينكه ميگيد در ايران هيچ جنبشى رخ نميده ناشى از عدم اگاهى شديد نسبت به تاريخ ايرانه.در دو سده اخير ما سابقه دو انقلاب داشتيم.اينكه موفق نبودن(يعنى بهتره بگيم اولى كمى نبود با دستاورد هاى بهتر و دومى اصلا نبود)ابدا از لحاط تاريخى عجيب نيست و يا نماد مشكلى در ملت نيست.چنانچه در فرانسه هم اينطور شد كه انقلاب اول به حكومت دايركتورى و بعد هم كه به حكومت سلطنتى ناپلئون برگشتن!چند جنبش اول معمولا موفق نيستن و بايد چند تا جنبش بگذره تا ما به اون نقطه مورد نظر برسيم.خب بله اين وسط خيلى ها طعم زندگى رو نمى چشند اما متاسفانه سير تاريخ زندگى هيچ كسى رو حاليش نيست.
کسی که مهاجرت میکنه بی‌وطن، بی‌هویت، ترسو و ... نیست. اینقدری منطقی فکر کرده که بفهمه ا
خب با اين عقايد بخواى زندگى كنى كه اصلا جامعت پيشرفتى نمى كنه.وقتى كه اصلا نميخوايد پس واسه چى انقدر غر مى زنيد كه واى چقدر بدبختيم چقدر بيچاره ايم چقدر خاورميانه بده خب وقتى براش كارى نكنى معلومه اينجورى ميشه.ايران هم كشور بدبختى نيست،ملتش منفعت خودشو نميفهمه.

والا من الان اصلا حرف از وطنم پاره تنم و اينا نميزنم.ميگم بابا زندگيتون به فنا ميره .اكثر افرادى كه ميرن تو اين مسير پر از خطر مهاجرت تموم پولشون هدر ميره و تهش؟هيچ.پولش رفته و هنوز اينجاست!
ضمن اينكه هر جامعه اى وقتى پيشرفت مى كنه كه بفهمه ما براى پيشرفتمون بايد تلاش كنيم.رفاه از اسمون نمياد.ازادى از اسمون نمياد.
و خب،وقتى براى جامعتون تلاش نمى كنيد پس هم اواره شدن هم بدبختى حق شماست.

amir_

دلقک
نام مرکز سمپاد
helli4
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1403
میمونم چون فعلا هنوز چیزی در خودم خودمو قلقلک نمیده که برم
الان پُرم از ارمان های کشور سازی و خدمت و اینا
ولی شاید هنوز داغم و با شرایط واقعی روبه رو نشدم (چه سختی رفتن چه سختی موندن)
و حتی در خودم نمیبینم برم اونور یه پُخی بشم که دوباره برگردم
چون شاید فعلا دغدغه م امتحانیه که اخر هفته دارم و شاید امتحانهایی که بعدش دارم(به غیر از فکر های جنتلمن طورم که خیلی ازشون دورم) احتمالا بعد از کنکور یا بعد دانشگاه به یه مشکل بزرگ بر بخورم ،دنیال یه تایم کاملا خالی میگردم که خودمو درست کنم ولی احتمالا اول باید یاد بگیرم بتونم چند تا کار رو باهم ببرم جلو

Leo

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
خدابنده
سال فارغ التحصیلی
1399
بازم چيزاى نامربوط رو ارتباط داديد.اينبار من اصلا حرفى از وطن نزدم،گفتم بابا اولا كه يه عده كمى از شما موفق خواهيد شد.يعنى كلى پول خرج مى كنيد و در انتها هم به احتمال زياد موفق نميشيد و شما ميمونيد و پول رفته و دست خالى.بنابراين (اگه از ديد شما ها هم به قضيه نگاه كنيم)اينكار بيش از حد خطرناكه.

خب اينكه ميگيد در ايران هيچ جنبشى رخ نميده ناشى از عدم اگاهى شديد نسبت به تاريخ ايرانه.در دو سده اخير ما سابقه دو انقلاب داشتيم.اينكه موفق نبودن(يعنى بهتره بگيم اولى كمى نبود با دستاورد هاى بهتر و دومى اصلا نبود)ابدا از لحاط تاريخى عجيب نيست و يا نماد مشكلى در ملت نيست.چنانچه در فرانسه هم اينطور شد كه انقلاب اول به حكومت دايركتورى و بعد هم كه به حكومت سلطنتى ناپلئون برگشتن!چند جنبش اول معمولا موفق نيستن و بايد چند تا جنبش بگذره تا ما به اون نقطه مورد نظر برسيم.خب بله اين وسط خيلى ها طعم زندگى رو نمى چشند اما متاسفانه سير تاريخ زندگى هيچ كسى رو حاليش نيست.

خب با اين عقايد بخواى زندگى كنى كه اصلا جامعت پيشرفتى نمى كنه.وقتى كه اصلا نميخوايد پس واسه چى انقدر غر مى زنيد كه واى چقدر بدبختيم چقدر بيچاره ايم چقدر خاورميانه بده خب وقتى براش كارى نكنى معلومه اينجورى ميشه.ايران هم كشور بدبختى نيست،ملتش منفعت خودشو نميفهمه.

والا من الان اصلا حرف از وطنم پاره تنم و اينا نميزنم.ميگم بابا زندگيتون به فنا ميره .اكثر افرادى كه ميرن تو اين مسير پر از خطر مهاجرت تموم پولشون هدر ميره و تهش؟هيچ.پولش رفته و هنوز اينجاست!
ضمن اينكه هر جامعه اى وقتى پيشرفت مى كنه كه بفهمه ما براى پيشرفتمون بايد تلاش كنيم.رفاه از اسمون نمياد.ازادى از اسمون نمياد.
و خب،وقتى براى جامعتون تلاش نمى كنيد پس هم اواره شدن هم بدبختى حق شماست.
قضیه واقعاً ساده‌ست نمی‌دونم چرا متوجه نمی‌شی. منِ نوعی اگه بخوام برای اصلاح جامعه تلاش کنم، بدبخت می‌شم. شما خودت بیست بار تو این تاپیک گفتی که بعضی‌ها باید فدا بشن و بعضی‌ها طعم زندگی رو نمی‌چشن و فلان و بیسار. خب اون بعضی‌ها هم قرار نیست از مریخ بیان که! من و شماییم. حالا خودت بگو، دقیقاً با چه رویی از من انتظار داری که زندگی خودم رو فدا کنم تا جامعه بیست سال بعد وضعیتِ بهتری داشته باشه؟ خاورمیانه بدبختی و آوارگی داره. من اگه تو ایران بخوام جلوی این مشکلات وایسم تا برای کلیتِ جامعه مفید باشم، بدبختی و آوارگیِ بیشتری نصیبم می‌شه. حالا مگه مغز خر خوردم که این مسیر رو برم؟ فداکاری و ایثار بمونه برای کسایی که عِرق ملی دارن. شما فداکاری کن، ایشالا نتیجه‌اش برای آیندگان به جا می‌مونه کلی هم واست دعا می‌کنن. واقعاً چرا انقدر از مردم انتظار داری زندگیِ خودشون رو فدا کنن؟ من شخصاً ترجیح می‌دم زنده باشم و اذیت شم تا این که کلاً زنده نباشم. حقیقت اینه که شما هیچ تفاوتی با جمهوری اسلامی و طالبان ندارید. اونا می‌گن سختی‌های معیشتی رو تحمل کنید و غُر نزنید تا از آمریکا استقلال داشته باشیم، شما می‌گی برای تغییر کردن فداکاری کنید و غُر نزنید تا زندگی بهتری داشته باشیم. وجه اشتراکش هم اینه که هر دو اصرار دارید مشکلات تقصیر مردمه و جامعه باید از خود گذشتگی کنه تا به یک سری اهداف والا و بزرگ برسه.
[فرض کن یه آقایی هر روز میاد یه سیلی بهت می‌زنه؛ بعد یه تفنگ هم داره که اگر اعتراض کنی بهت شلیک می‌کنه :)) اگه بیای پیش من از سیلی خوردن‌هات شکایت کنی من حق دارم بگم خاک بر سرت باهاش درگیر شو و زیر بار ظلم نرو تا دیگه جرئت نکنه به کسی سیلی بزنه؟ آیا تو حاضری جون خودت رو به خطر بندازی؟ اگه نیستی که خب پس درست نیست بگی خاک تو سرتون بدبختی حق شماست. اگه هستی هم خب هستی دیگه، به من چه؟ من شخصاً حاضر نیستم! به هر حال بازم حق نداری بگی بدبختی حق شماست :))]
واقعیت اینه که تو این 40-50 سال، ده‌ها هزار شخصِ پیگیرتر و جدی‌تر و قدرت‌مندتر از من و شما برای اصلاح ایران تلاش کردن و نهایتاً با کلّه خوردن زمین. هیچ اثری هم از هیچ کدوم باقی نمونده به جز چند تا اسم که مسیح علی‌نژاد دی ماه هر سال به یاد تظاهرات 88 تو اینستاگرام یادآوری کنه یا مثلاً توی توییتر هشتگ بزنن #زندانیان_سیاسی و #فلانی_را_آزاد_کنید و غیره. به نظرم مردم تنبل نیستن؛ در واقع شما هنوز شرایط جامعه رو درک نکردی و امیدهای واهی داری. البته ما که بخیل نیستیم! ایشالا با تلاشِ شما و امثال شما، جامعه درست می‌شه و ما هم لذتش رو می‌بریم.

نام مرکز سمپاد
علامه حلى
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1350
بعضی‌ها باید فدا بشن و بعضی‌ها طعم زندگی رو نمی‌چشن و فلان و بیسار. خب اون بعضی‌ها هم قرار نیست از مریخ بیان که! من و شماییم. حالا خودت بگو، دقیقاً با چه رویی از من انتظار داری که زندگی خودم رو فدا کنم تا جامعه بیست سال بعد وضعیتِ بهتری داشته باشه
منظور من رو متوجه نشدید.من گفتم نسل های زیادی در دوران رژیم های اشغال بد زندگی خواهند کرد حرف از فداکاری نزدم.
ییر کردن فداکاری کنید و غُر نزنید
بازهم اشتباه متوجه شدید.من گفتم وقتی براش هیچ تلاشی نمی کنید غر نزنید.
واقعیت اینه که تو این 40-50 سال، ده‌ها هزار شخصِ پیگیرتر و جدی‌تر و قدرت‌مندتر از من و شما برای اصلاح ایران تلاش کردن و نهایتاً با کلّه خوردن زمین. هیچ اثری هم از هیچ کدوم باقی نمونده به جز چند تا اسم که مسیح علی‌نژاد دی ماه هر سال به یاد تظاهرات 88 تو اینستاگرام یادآوری کنه یا مثلاً توی توییتر هشتگ بزنن زندانیان سیاسی و فلانی را آزاد کنید و غیره. به نظرم مردم تنبل نیستن؛ در واقع شما هنوز شرایط جامعه رو درک نکردی و امیدهای واهی داری. البته ما که بخیل نیستیم! ایشالا با تلاشِ شما و امثال شما، جامعه درست می‌شه و ما هم لذتش رو می‌بریم.
امید واهی،غیر ممکن.اره تو همه انقلابات هزاران ادم مثل شماها هست که میگن مگه میشه رژیم بریزه؟تو انقلاب 57 می گفتن،ریخت.تو روسیه تزاری می گفتن،ریخت.تو فرانسه سلطنتی می گفتن،ریخت.
اگر هم از نیرو های مخالف فقط یه دخترکی مثل علینژاد رو دیدید(که کارش اصلا با سقوط رژیم نیست و بحث حجابه)باید بگم بهتره کمی روی جست و جو هاتون در باب مخالفین کار کنید.

در ضمن،چهل سال اونا فعالیت کنن اما مردم هنوز به سطح نارضایتی لازم نرسیده باشن که کافی نیست.امثال شما زمان پنجاه و هفت می گفتن اره بابا شما از زمان رضا شاه دارید تلاش می کنید چه کاری تونستید بکنید؟جواب شما و اونها اینه که هنوز بشکه باروت پر نشده بود.الان بشکه باروت ایران حسابی پره.ادمیزاد وقتی گرسنگی به مغز استخونش برسه دیگه نه ترس حالیشه نه چیز دیگه.چنانچه در روسیه هم اینطور شد،یعنی گرسنگی ملت ناشی از حماقت حاکمیت به حد وحشتناکی رسید و ملت ریختن تو خیابون و انقدر شدید جلو رفتن که خود حاکمیت هم دیگه قوه سرگوبش فلج شد و همه اعضای سازمان های ضد اطلاعاتی روسیه اصلا نجنگیدن بلکه یا فرار کردن یا مخفی شدن.وقتی گرسنگی ملت از یه حدی فراتر رفت(که ماهم داریم به همون نقطه می رسیم)اونجاست که بشکه منفجر میشه.
ما ازین امر مطمئنیم که رژیم فرو میریزه،رفتار خود رژیم هم داره اینو نشون میده.چه مردم حرکت کنن چه نه این رژیم دیگه توان مدیریت خودشو نداره و اگه مردم اینکارو نکنن خودش انقدر بدبخته که برای نابود کردن خودش کافی باشه.اما مسئله اینجاست که اگه بدست مردم بریزه بهتر،وهرچه سریعتر بریزه بازم بهتره.

بالا