• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

خدمت به كشور يا مهاجرت؟

mammadreza

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی یک
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1403
ادم ناراحت میشه میبینه یک سری استعداد به خاطر شرایط یا حیف شدن یا رفتن اونور
فیلمی میدیدم که طرف کولبر بود ولی دکتری اقتصاد قبول شده بود اما به خاطر شهریه نرفته دانشگاه
ولی من دوست دارم با تمام این اوصاف به کشورم خدمت کنم

Orelia

شب‌گرد
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
100
اگه صبور باشی من یه سری سوال بپرسم، که بهتر منظور همدیگه رو بفهمیم.
منظور من رو متوجه نشدید.من گفتم نسل های زیادی در دوران رژیم های اشغال بد زندگی خواهند کرد حرف از فداکاری نزدم.
چرا بد زندگی کنیم ولی در ایران بمانیم؟ بد زندگی کردن در کشورت در مقایسه با جا‌به‌جا شدن ولی خوب زندگی کردن، اسمش چیه؟

در ضمن،چهل سال اونا فعالیت کنن اما مردم هنوز به سطح نارضایتی لازم نرسیده باشن که کافی نیست.امثال شما زمان پنجاه و هفت می گفتن اره بابا شما از زمان رضا شاه دارید تلاش می کنید چه کاری تونستید بکنید؟جواب شما و اونها اینه که هنوز بشکه باروت پر نشده بود.الان بشکه باروت ایران حسابی پره.ادمیزاد وقتی گرسنگی به مغز استخونش برسه دیگه نه ترس حالیشه نه چیز دیگه.چنانچه در روسیه هم اینطور شد،یعنی گرسنگی ملت ناشی از حماقت حاکمیت به حد وحشتناکی رسید و ملت ریختن تو خیابون و انقدر شدید جلو رفتن که خود حاکمیت هم دیگه قوه سرگوبش فلج شد و همه اعضای سازمان های ضد اطلاعاتی روسیه اصلا نجنگیدن بلکه یا فرار کردن یا مخفی شدن.وقتی گرسنگی ملت از یه حدی فراتر رفت(که ماهم داریم به همون نقطه می رسیم)اونجاست که بشکه منفجر میشه.
ما ازین امر مطمئنیم که رژیم فرو میریزه،رفتار خود رژیم هم داره اینو نشون میده.چه مردم حرکت کنن چه نه این رژیم دیگه توان مدیریت خودشو نداره و اگه مردم اینکارو نکنن خودش انقدر بدبخته که برای نابود کردن خودش کافی باشه.اما مسئله اینجاست که اگه بدست مردم بریزه بهتر،وهرچه سریعتر بریزه بازم بهتره.
اتفاقا اونقدر که فکر می‌کنید این حکومت احمق نیست. اینطور بگم، اگه شما عروسک یه دختربچه رو بگیرید، گریه می‌کنه، شاید حتی پرخاشگری کنه و .. اگه چند دیقه قبل از اینکه واکنشش شروع بشه بهش بگید "ممکنه" (و نه قطعا) امروز بهش اجازه غذا خوردن ندید، دیگه سر عروسکش گریه نمی‌کنه. از طرفی سر اینکه "ممکنه" بهش غذا ندید هم جیغ و داد راه نمی‌ندازه چون روزنه امیدی داره که نهایتا غذا بخوره اما اگه اعتراضی بکنه اون اعتراض هم انرژیشو می‌گیره، هم رو "غذا خوردنش" اثر منفی بذاره. در نتیجه اعتراض نمی‌کنه و منتظر می‌مونه ببینه چی میشه. این مثال خیلی ساده‌ای از جامعه ایرانه.

جز حکومت داخلی ناکارآمد، تفاوتای دیگه‌ای هم هست بین ایران و یه کشور بی‌سرو صدا، که مطمئنم به اندازه‌ای تاریخ خوندی که دلیلش رو حدس بزنی، جغرافیای خاصی که هست، منابع نفت و گاز و .. . و مشکلات امروز و دیروز هم نبوده، از قاجار (یا احتمالا قبل‌ترش) به طور واضح این داستان شروع شده. و مردم هم ساکت نبودن ولی همیشه دخالت از بیرون و خریت کسی که بر مسند قدرت بوده، یا برعکسش، جهت‌دهی ذهنی مردم و براندازی افرادی که به سیاستای انگلیس، امریکا یا روسیه نه گفتن. خلاصه مشکل ایران خیلی ریشه‌ای‌تر و پیچیده‌تر از داستان انقلاب‌های فرانسه‌ست.

بعد تو می‌گی اگه انقلاب بشه - که یک، نمی‌دونیم کِی این اتفاق می‌افته و اصلا چقد جانی، مالی، عمری تلفات میدیم - بعدش چی؟‌ راه حلی برای بعدش داری؟ همه اینا کلی اگر و اما و نشه و بشه‌ست، بعد من بشینم اونجا، از فردای خودم خبر نداشته باشم، که اگر شد، مشارکت داشته باشم؟‌ چه انگیزه‌ای باید داشته باشم که حتی اگر انقلابی هم بشه، حکومت‌های بعدی بهتر باشن؟

والا من الان اصلا حرف از وطنم پاره تنم و اينا نميزنم.ميگم بابا زندگيتون به فنا ميره .اكثر افرادى كه ميرن تو اين مسير پر از خطر مهاجرت تموم پولشون هدر ميره و تهش؟هيچ.پولش رفته و هنوز اينجاست!
یک اینکه کجا "اکثر" افرادی که رفتن در این مسیر "پر از خطر" تموم پولشون هدر رفته و
و خب،وقتى براى جامعتون تلاش نمى كنيد پس هم اواره شدن هم بدبختى حق شماست.
آواره شدن؟

دو اینکه آواره از کجا شدن؟ از جایی که در درجه اول چون احساس تعلق نکردن رفتن؟

سه اینکه بیشتر به عباراتی که انتخاب می‌کنی دقت کن، من و تو کی باشیم که بگیم چی حق بوده و چی ناحق؟ مگه از داستان زندگی مردم خبر داریم؟

merfan x1

کاربر حرفه‌ای
کنکوری ۱۴۰۱
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی 2
شهر
زنجان
سال فارغ التحصیلی
1401
+وطن چقدر به من خدمت کرد؟ که من بخوام بمونم و جبران کنم؟، اصلا من چقدر می‌تونم گندی که طی ادوار مختلف، زده شده رو ماست‌مالی کنم؟
+اوج امکاناتی که اینجا داشتم و دارم، تحصیل در سمپاد بوده که به اندازه کافی طی این دوره، سعی خودمو کردم برای مفید بودن.
+درمورد بحث دل‌کندن هم، خب مگه دل‌کندن و رهاکردن و رفتن، چقدر سخته؟ (کم تو زندگیمون با پرواز نرخ دلار و فلان، از آرزوهامون دل کندیم؟!) اگه سخت باشه، چندبار سخته؟، درکل به‌نظر من وابسته بودن و دلبستگی به هرچیزی از یه‌جایی ببعد آسیب‌زاست. و گویا پتانسیل "رهاکردن همه‌چیز" رو داشتن؛ تو این برهه زمانی که یک دقیقه بعدمون در هاله‌ای از ابهامه، امتیاز محسوب میشه.
+چرا باید بخاطر جبرجغرافیا بهترین موقعیت‌ها رو از دست داد؟ یا مثلاً تو رشته‌ای تحصیل کرد که موردعلاقه‌‌ات یا اولویت اولت نبوده و نیست…؟!
+من از نَفْسِ وطن بدم نمیومد ولی جامعه الان تا خرخره تو کثافت فرو رفته و اوضاع داغون‌تر از چیزی به نظر میاد که بخوام و بتونم به قشنگیای فلان شهر و بیسار دانشگاه، دلخوش باشم.
++اگر روزی وطن رو بدرود بگم، یحتمل با خانواده‌ام هستم یا مطمئنم که تو موقعیت مکانی ایمن تر و بهتری قرار دارند.
نپرسید کشور شما برایتان چه کرده، بپرسید شما برای کشورتان چه کردید؟

جان آف کندی، رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا

Karenn

19s physicist
عضو کادر مدیریت
مدیر داخلی
کنکوری ۱۴۰۱
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۲
شهر
کرج
سال فارغ التحصیلی
1401
مدال المپیاد
Error 404 :)
نپرسید کشور شما برایتان چه کرده، بپرسید شما برای کشورتان چه کردید؟

جان آف کندی، رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا
بپرسید اگر من بمانم و کاری برای کشور بکنم این لجنزار با خون من پاک میشه یا فقط منم تو لجنزار غرق میشم؟

PD

کنکوری ۱۴۰۱
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
شهربابک
سال فارغ التحصیلی
1401
مرحوم JFK تو ایران فوقش میشد علی‌البدل شورای شهر اونم با شیرینی دادن به ملت. که این خودش توضیح میده چرا خیلیا امیدی به ایران ندارن. چیزی مثل شورای شهر و روستا از بین مردم برای مردم انتخاب میشن ولی خودشون اولین لایه فساد رو تشکیل میدن. اینا(+اکثر کسایی که به نحوی دارن گند میزنن تو مملکت) لزوما ارتباطی جز آموزش دیدن با حکومت ندارن. آدم معمولیایی که ممکنه فامیل یا رفیقتون باشن.

کلا همون کاری رو بکنین که میخواین/فکر میکنین درسته/بلاه بلاه بلاه.

نام مرکز سمپاد
علامه حلى
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1350
اگه صبور باشی من یه سری سوال بپرسم، که بهتر منظور همدیگه رو بفهمیم.

چرا بد زندگی کنیم ولی در ایران بمانیم؟ بد زندگی کردن در کشورت در مقایسه با جا‌به‌جا شدن ولی خوب زندگی کردن، اسمش چیه؟

اتفاقا اونقدر که فکر می‌کنید این حکومت احمق نیست. اینطور بگم، اگه شما عروسک یه دختربچه رو بگیرید، گریه می‌کنه، شاید حتی پرخاشگری کنه و .. اگه چند دیقه قبل از اینکه واکنشش شروع بشه بهش بگید "ممکنه" (و نه قطعا) امروز بهش اجازه غذا خوردن ندید، دیگه سر عروسکش گریه نمی‌کنه. از طرفی سر اینکه "ممکنه" بهش غذا ندید هم جیغ و داد راه نمی‌ندازه چون روزنه امیدی داره که نهایتا غذا بخوره اما اگه اعتراضی بکنه اون اعتراض هم انرژیشو می‌گیره، هم رو "غذا خوردنش" اثر منفی بذاره. در نتیجه اعتراض نمی‌کنه و منتظر می‌مونه ببینه چی میشه. این مثال خیلی ساده‌ای از جامعه ایرانه.

جز حکومت داخلی ناکارآمد، تفاوتای دیگه‌ای هم هست بین ایران و یه کشور بی‌سرو صدا، که مطمئنم به اندازه‌ای تاریخ خوندی که دلیلش رو حدس بزنی، جغرافیای خاصی که هست، منابع نفت و گاز و .. . و مشکلات امروز و دیروز هم نبوده، از قاجار (یا احتمالا قبل‌ترش) به طور واضح این داستان شروع شده. و مردم هم ساکت نبودن ولی همیشه دخالت از بیرون و خریت کسی که بر مسند قدرت بوده، یا برعکسش، جهت‌دهی ذهنی مردم و براندازی افرادی که به سیاستای انگلیس، امریکا یا روسیه نه گفتن. خلاصه مشکل ایران خیلی ریشه‌ای‌تر و پیچیده‌تر از داستان انقلاب‌های فرانسه‌ست.

بعد تو می‌گی اگه انقلاب بشه - که یک، نمی‌دونیم کِی این اتفاق می‌افته و اصلا چقد جانی، مالی، عمری تلفات میدیم - بعدش چی؟‌ راه حلی برای بعدش داری؟ همه اینا کلی اگر و اما و نشه و بشه‌ست، بعد من بشینم اونجا، از فردای خودم خبر نداشته باشم، که اگر شد، مشارکت داشته باشم؟‌ چه انگیزه‌ای باید داشته باشم که حتی اگر انقلابی هم بشه، حکومت‌های بعدی بهتر باشن؟

یک اینکه کجا "اکثر" افرادی که رفتن در این مسیر "پر از خطر" تموم پولشون هدر رفته و

آواره شدن؟

دو اینکه آواره از کجا شدن؟ از جایی که در درجه اول چون احساس تعلق نکردن رفتن؟

سه اینکه بیشتر به عباراتی که انتخاب می‌کنی دقت کن، من و تو کی باشیم که بگیم چی حق بوده و چی ناحق؟ مگه از داستان زندگی مردم خبر داریم؟
اولا كه من حرفى از اواره شدن نزدم،گفتم پولشون هدر ميره و خب هست.ممكنه اينهمه خرج رو بكنن و نهايتا هيچ.
اين مثالى كه فرموديد شايد تا همين چندسال پيش درست بود اما حالا نه.بگذاريد اينطور بگم كه ما مثال چنين وضعى رو در همه جاهايى كه انقلاب از سر فقر رخ داده داشتيم.منتها ديگه وضع داره ازين مثال شماهم فراتر ميره.حاكميت ديگه نه قادر به تامين عروسكه و داريم به نقطه اى ميرسيم كه اون بچه هه كاملا فهميده كه اصلا خبرى از غذا هم نخواهد بود چون واقعا هم نيست.اون بچه بعد ازينكه چند روز غذا نخوره به جوش مياد.ضمن اينكه بايستى بدونيم كه الان داريم به سمت گرسنگى مطلق ميريم.يعنى عده زيادى از جامعه(و نه ازوما قشر فقير بلكه قشر متوسط نيز)تو روز تو يه وعده غذا خوردن بيافته.ادم گرسنه ديگه هيچى حاليش نيست.
بزاريد مثالى دقيق تر از انقلاب فرانسه بزنم.مثالى كه به ايران شبيه باشه ماجراى روسيست.در انقلاب روسيه حاكميت درست همين استراتژى عروسك و غذاى شمارو داشت.منتها ناگهان كار به نقطه اى كشيد كه ديگه هرچى مى گفت ممكنه بهت غذا بدم فايده نداشت چون عملا هر روز به اون بچه غذا نمى داد.نتيجه؟هيچى مردمى كه تا ديروز اصلا خبرى از حركتشون نبود فشار گرسنگى ريختشون تو خيابون و چنان زدن و ازبين بردن كه رژيم به خودش اومد ديد ملت گرسنه ريختن تو كاخ زمستونى تزار!

ببينيد الان وضع ما دقيقا داره به اين سمت ميره.وقتى اوضاع انقدر گل و گلاب بشه كه به ابرتورم برسيم(كه به گفته خود اين حضرات داريم مى رسيم) ميشه اون قدر وخشتناك كه غذاتو ساعت ده و نيم بخرى سود كردى تا ده و بيست و پنج دقيقه.هر پنج دقيقه قيمت ميره بالا.
مردم به نقطه اى ميرسن كه يه بخور و نمير هم نميتونن بخورن.نتيجه؟خب ادم گرسنه اصلا فكر نمى كنه كه چى ميشه و ازين صحبتا.
اين حرف شما درست مثل حرف اون ادميه كه افتاده تو چاه و داره غرق ميشه و ميتونه بره بيرون منتها ميگه يه وقت نرم بيرون مار نيشم بزنه!عجب بابا!شما مى فرماييد اره ديگه تو همين فلاكت خودمون بمونيم اخه از كجا معلوم ادماى بعدى خوب باشن؟خب اگر ملت بعد از انقلاب هم هوشيار باشه(كه اينبار احتمالا هست،تجربه خوبى از انقلاب اخير كسب شد) چنين اتفاقى رخ نميده.

پس بگذاريد يك جمع بندى بكنم فرمايش شما رو.شما مى فرماييد ما تو همين بدبختى خودمون بمونيم چون كه اخه معلوم نيست اگه بخوايم ازين چاه بيرون بيايم يه تريلى زيرمون كنه :))
بپرسید اگر من بمانم و کاری برای کشور بکنم این لجنزار با خون من پاک میشه یا فقط منم تو لجنزار غرق میشم؟
اگر از من مى پرسيد لجنزار با خونتون پاك نميشه اما با حركتتون چرا.البته متاسفانه امثال شما تمايلى به بيرون اومدن از وضع وحشتناكتون رو نداريد.خب باشه بيرون نيايد و همينجورى زندگى كنيد.ببينيم تهش چه زندگى مى كنيد.

والا با اين تفكراتى كه شما داريد والا هيچ مملكتى پيشرفت نمى كنه.شماها براى بدبخت كردن دويست ملت كافى هستيد :))

takkhal

کاربر جدید
نام مرکز سمپاد
اژه ایی
شهر
اصفهان
سال فارغ التحصیلی
1382
واقعیت اینه که ایران مال ماست و کسی از خارج ایران نمیاد برای ما اونو درستش کنه پس اگه میخوایم تغییر بدیم باید بمونیم و با تلاش اصلاحش کنیم و قبل از آن هم باید بدونیم که تغییر مثل سرعت اینرسی داره و به مرور زمان ایجاد میشه و پله ای نیست
از طرفی فکر می کنید اینکه آدم بره جایی که همه چیزش رو به راه است ، کاری را انجام بده هنر کرده به نظر من خیر!!چون که خیلی های دیگه هم اگه جای ما باشن تو شرایط مساعد می توانند کارهایی را انجام بدهند اما اینکه توی شرایط سخت بمونی و تغییر ایجاد کنیم و باعث پیشرفت مملکت بشیم کار هرکسی نیست فقط و فقط از جوونای خوش استعداد خودمون برمی یاد مطمئن باشید که هیچ کسی برای ما از بیرون مملکت دل نمی سوزونه به نظر من نخبه اونی نیست که میره تو آمریکا و یک کار علمی خیلی های تک انجام میده اونکه میمونه وباعث پیشرفت علم و صنعت در ایران میشه نخبه است حتی اگر سطح کاری که میکنه از آمریکا پایین تر باشه
اصولاً نوابغ شرایط خیلی سخت نبوغ شون رو نشون میدن اگر زندگینامه خیلی بخونی متوجه این حرف میشی و آخرین نکته اینکه غرب و آمریکا را هم اول خودشون این و نخبگان شون با صبر و تلاش ساختند بعد بقیه لژیونرها را جذب کردند

نام مرکز سمپاد
علامه حلى
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1350
واقعیت اینه که ایران مال ماست و کسی از خارج ایران نمیاد برای ما اونو درستش کنه پس اگه میخوایم تغییر بدیم باید بمونیم و با تلاش اصلاحش کنیم و قبل از آن هم باید بدونیم که تغییر مثل سرعت اینرسی داره و به مرور زمان ایجاد میشه و پله ای نیست
به والله ما فقط همين جمله شمارو مدت هاست تلاش داريم ملت رو بهش متوجه كنيم.البته در عموم مردم موفقيت هاى زيادى داشتيم اما در بين حضار اينجا متاسفانه خير.

Orelia

شب‌گرد
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
100
ببینید من دیگه همون چارتا صحبتی که می‌خواستم بکنم هم با جوابای شما تو دهنم خشکید. موضع گیری شما و موافقینتون هم چند تا حالت بیشتر نداره،
یک اینکه هنوز وارد محیط دانشگاهی، یا فرهنگی (دیگه سیاسی‌ش رو نگم) نشدید که ببینید جریان چطوریه و همینطوری شعار آبادی سر میدید و حتی ما اگه بگیم باشه، حالا می‌گی با همه محدودیتای واضحی که هست چی کار کنیم، فراتر از مهاجرت نکردن، جوابی دارید؟

حالت دو اینه که اگه شدید هم اونقدری که دغدغه‌مند حرف می‌زنید، تلاشی نکردید که ببینید سر کوچکترین مسائل چقدر سنگ‌اندازی میشه.

حالت سوم اینه که چشماتونو بستید رو یه سری واضحات، الان همون مردمی که می‌فرمایید خیلی‌هاشون عمدا یا سهوا تو باقالیان - به همین دلیل هم اعتراضات سراسری نمیشه - که مشکل از آموزش و آگاهیه، مشکل دیگه اینه که آموزش و آگاهی رو تا وقتی دولت و حکومت جلوگیری کنه، نمیشه تغییر اساسی داد. حکومت هم بخوای تغییر بدی باید مردم به حداقل آگاهی درستی رسیده باشن که به قول شما حکومت بعدی بدتر از قبلی نشه.

حالا بفرمایید راه حل شما فرزند دغدغه‌مند ایرانی برای خروج از این دور باطل چیه.

Iman Rage

Iman.Rage
نام مرکز سمپاد
شهید دستغیب 1
شهر
شیراز
سال فارغ التحصیلی
94
اولا كه من حرفى از اواره شدن نزدم،گفتم پولشون هدر ميره و خب هست.ممكنه اينهمه خرج رو بكنن و نهايتا هيچ.

اين مثالى كه فرموديد شايد تا همين چندسال پيش درست بود اما حالا نه.بگذاريد اينطور بگم كه ما مثال چنين وضعى رو در همه جاهايى كه انقلاب از سر فقر رخ داده داشتيم.منتها ديگه وضع داره ازين مثال شماهم فراتر ميره.حاكميت ديگه نه قادر به تامين عروسكه و داريم به نقطه اى ميرسيم كه اون بچه هه كاملا فهميده كه اصلا خبرى از غذا هم نخواهد بود چون واقعا هم نيست.اون بچه بعد ازينكه چند روز غذا نخوره به جوش مياد.ضمن اينكه بايستى بدونيم كه الان داريم به سمت گرسنگى مطلق ميريم.يعنى عده زيادى از جامعه(و نه ازوما قشر فقير بلكه قشر متوسط نيز)تو روز تو يه وعده غذا خوردن بيافته.ادم گرسنه ديگه هيچى حاليش نيست.
بزاريد مثالى دقيق تر از انقلاب فرانسه بزنم.مثالى كه به ايران شبيه باشه ماجراى روسيست.در انقلاب روسيه حاكميت درست همين استراتژى عروسك و غذاى شمارو داشت.منتها ناگهان كار به نقطه اى كشيد كه ديگه هرچى مى گفت ممكنه بهت غذا بدم فايده نداشت چون عملا هر روز به اون بچه غذا نمى داد.نتيجه؟هيچى مردمى كه تا ديروز اصلا خبرى از حركتشون نبود فشار گرسنگى ريختشون تو خيابون و چنان زدن و ازبين بردن كه رژيم به خودش اومد ديد ملت گرسنه ريختن تو كاخ زمستونى تزار!

ببينيد الان وضع ما دقيقا داره به اين سمت ميره.وقتى اوضاع انقدر گل و گلاب بشه كه به ابرتورم برسيم(كه به گفته خود اين حضرات داريم مى رسيم) ميشه اون قدر وخشتناك كه غذاتو ساعت ده و نيم بخرى سود كردى تا ده و بيست و پنج دقيقه.هر پنج دقيقه قيمت ميره بالا.
مردم به نقطه اى ميرسن كه يه بخور و نمير هم نميتونن بخورن.نتيجه؟خب ادم گرسنه اصلا فكر نمى كنه كه چى ميشه و ازين صحبتا.

اين حرف شما درست مثل حرف اون ادميه كه افتاده تو چاه و داره غرق ميشه و ميتونه بره بيرون منتها ميگه يه وقت نرم بيرون مار نيشم بزنه!عجب بابا!شما مى فرماييد اره ديگه تو همين فلاكت خودمون بمونيم اخه از كجا معلوم ادماى بعدى خوب باشن؟خب اگر ملت بعد از انقلاب هم هوشيار باشه(كه اينبار احتمالا هست،تجربه خوبى از انقلاب اخير كسب شد) چنين اتفاقى رخ نميده.

پس بگذاريد يك جمع بندى بكنم فرمايش شما رو.شما مى فرماييد ما تو همين بدبختى خودمون بمونيم چون كه اخه معلوم نيست اگه بخوايم ازين چاه بيرون بيايم يه تريلى زيرمون كنه :))

اگر از من مى پرسيد لجنزار با خونتون پاك نميشه اما با حركتتون چرا.البته متاسفانه امثال شما تمايلى به بيرون اومدن از وضع وحشتناكتون رو نداريد.خب باشه بيرون نيايد و همينجورى زندگى كنيد.ببينيم تهش چه زندگى مى كنيد.

والا با اين تفكراتى كه شما داريد والا هيچ مملكتى پيشرفت نمى كنه.شماها براى بدبخت كردن دويست ملت كافى هستيد :))
به والله ما فقط همين جمله شمارو مدت هاست تلاش داريم ملت رو بهش متوجه كنيم.البته در عموم مردم موفقيت هاى زيادى داشتيم اما در بين حضار اينجا متاسفانه خير.
من خلاصه بگم اینکه روحیه تغییر دادن و آزادی خواهی چیز خوبیه و من تحسینش میکنم،صرفا چند نکته روصرفا جهت اطلاع عرض می کنم:
1-عده غالبی بر این عقیده هستند که به دلایل مختلف چه با انقلاب و چه بی انقلاب این مملکت در مسیر بدبختی و فقر حرکت می کند و مهاجرت تنها راه در رو از این وضعیت است.
2-جان هر کس از ارزشمند ترین سرمایه هر کسیست لطفا به این راحتی از جان بقیه مایه نگذارید!
3-نه صرفا در صحبت با من بلکه با سایر افراد ادب را رعایت کنید،نشان دهنده شخصیت شماست!

نام مرکز سمپاد
علامه حلى
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1350
ببینید من دیگه همون چارتا صحبتی که می‌خواستم بکنم هم با جوابای شما تو دهنم خشکید. موضع گیری شما و موافقینتون هم چند تا حالت بیشتر نداره،
یک اینکه هنوز وارد محیط دانشگاهی، یا فرهنگی (دیگه سیاسی‌ش رو نگم) نشدید که ببینید جریان چطوریه و همینطوری شعار آبادی سر میدید و حتی ما اگه بگیم باشه، حالا می‌گی با همه محدودیتای واضحی که هست چه غلطی کنیم، جوابی داری؟
دو اینکه اگه شدید اونقدری که دغدغه‌مند حرف می‌زنید، تلاشی نکردید که ببینید سر کوچکترین مسائل چقدر سنگ‌اندازی میشه
سه اینکه چشماتونو بستید رو یه سری واضحات، الان همون مردمی که می‌فرمایید خیلی‌هاشون عمدا یا سهوا تو باقالیان - به همین دلیل هم اعتراضات سراسری نمیشه - که مشکل از آموزش و آگاهیه، مشکل دیگه اینه که آموزش و آگاهی رو تا وقتی دولت و حکومت جلوگیری کنه، نمیشه تغییر اساسی داد. دولت و حکومت هم بخوای تغییر بدی باید مردم آگاه باشن.
حالا بفرمایید راه حل شما فرزند دغدغه مند ایرانی برای خروج از این دور باطل چیه.
من هم نگفتم الان ميريم دو روزه ايرانو برميگردونيم به ايران زمان شاه!مشكل تورم حداقل اونطور كه من از افرادش شنيدم ده دوازده سال زمان ميبره.مشكلات ديگه هم زمان ميبرن اما قابل بازسازين.
و ما هم نگفتيم اموزش.اگاهى به خصوصى هم نميخواد.فقط بايستى اين نكته رو مردم متوجه بشن كه بابا اگه ميخواى جامعت بهتر بشه وصعش بايد براش تلاش كنى.دور باطلى در كار نيست.
ضمن اينكه شما از كجا از سن ما اطلاع داريد و اگر هم داريد اينكه ميگيد شما هنوز ''دانشگاه نرفتيد!''فقط براى بستن باب بحثه.پس واقعا دور از قواعد بحث هست اگر ازين واژه فرزند ايران(كه البته همه هستيم)براى افراد در اين بحث استفاده كنيد.
ضمن اينكه بر خلاف خيال شما اكثريت افراد فعال در خال خاضر همه از قشرى هستن كه وارد اين محيط شدن چنانچه اگر يك جلسه به احزاب مخالف بريد خواهيد ديد كه همه وارد اين محيط شدن.

به زودى اگر تونستم يه مقاله از يه روزنامه حزب توده (فكر كنم باختر امروز)در سال پنجاه و شش براتون ميفرستم كه نويسنده اومده بود گفته بود كه انقلاب در ايران نخواهد شد.دقيقا هم دلايلش همين دليل شما بود كه جماعت اگاه نيستن و دولت هم كه اگاهشون نمى كنه و اين دور باطل ادامه داره و به همين دليل انقلاب در ايران نخواهد شد!
1-عده غالبی بر این عقیده هستند که به دلایل مختلف چه با انقلاب و چه بی انقلاب این مملکت در مسیر بدبختی و فقر حرکت می کند و مهاجرت تنها راه در رو از این وضعیت است.
اين باز مثال اون مرد در چاهه.ما همه ملزومات رو داريم فقط يك حكومت ملى نداريم كه اون هم اميدواريم برقرار بشه و تلاشمون هم بر همينه.
از جان افراد مايه نگذاريد2
نه نه بنده ابدا چنين كارى نمى كنم.من اتفاقا منظورم اين هست كه در وضع حضور اين رژيم قتل عام و خسارت جانى بسيار بالاست و اتفاقا در صورت وقوع اعتراضات عمومى كشته ها به مراتب كمتر از وضع خاضر خواهد بود چنانچه در بسيارى از انقلاب ها قوه سركوب روحيه خودش رو به دليل سراسرى بودن اعتراض از دست داد و كشتارى كمتر از زمان حضور اون رژيم رخ داد(روسيه مثال خوب اين قضيه هست)
نه صرفا در صحبت با من بلکه با سایر افراد ادب را رعایت کنید،نشان دهنده شخصیت شماست!
عميقا عذرخواهى مى كنم اگر گاهى بيش از حد تندروى مى كنم و تند صحبت مى كنم.متاسفانه در اين گونه بحث ها معمولا اينطور صحبت مى كنم.بنابراين اگر تا الان به نحوى تند و خارج از اقتضاى ادب صحبت كردم عذرخواهى مى كنم.

merfan x1

کاربر حرفه‌ای
کنکوری ۱۴۰۱
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی 2
شهر
زنجان
سال فارغ التحصیلی
1401

Leo

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
خدابنده
سال فارغ التحصیلی
1399
@merfan x1 @Gourmet
من یه سؤالِ نسبتاً شخصی دارم که البته لزومی نداره جواب بدید ولی خب اگر جواب بدید خیلی بهتره :))
شما دقیقاً چه کاری برای پیشرفت کشور انجام دادید یا قصد دارید در آینده انجام بدید؟ اگه دوست داشتید با جزئیات توضیح بدید. در واقع من می‌خوام ببینم دقیقاً چه مسیری رو برای پیشرفت کشورم می‌تونم طی کنم که باعث نشه در نهایت خودم بدبخت شم. یه مقدار من رو راهنمایی کنید لطفاً. چون این "تلاش کن" و "عرضه داشته باش" و فلان و بیسار، خیلی کلی و مبهم هستن.

merfan x1

کاربر حرفه‌ای
کنکوری ۱۴۰۱
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی 2
شهر
زنجان
سال فارغ التحصیلی
1401
@merfan x1 @Gourmet
من یه سؤالِ نسبتاً شخصی دارم که البته لزومی نداره جواب بدید ولی خب اگر جواب بدید خیلی بهتره :))
شما دقیقاً چه کاری برای پیشرفت کشور انجام دادید یا قصد دارید در آینده انجام بدید؟ اگه دوست داشتید با جزئیات توضیح بدید. در واقع من می‌خوام ببینم دقیقاً چه مسیری رو برای پیشرفت کشورم می‌تونم طی کنم که باعث نشه در نهایت خودم بدبخت شم. یه مقدار من رو راهنمایی کنید لطفاً. چون این "تلاش کن" و "عرضه داشته باش" و فلان و بیسار، خیلی کلی و مبهم هستن.
1-مهره ای کوچک باش و در جای درست قرار بگیر.
2-کسی که خودش رو نتونه نجات بده نمیتونه فرد دیگه ای رو هم نجات بده. اول خودتون رو نجات بدید بعدا میتونید بقیه رو هم نجات بدید.
3-کسی که بخواد کار بکنه از خارج کشور هم میتونه کار بکنه.
4-کسی هم مجبورتون نکرده. اگر شما کاری نمیکنید حداقل بگید من نمیتونم و برید کنار! امام حسین کسی رو مجبور نکرد بمونه و شهید بشه.

Krypton

Out of nowhere
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ٢
شهر
سال فارغ التحصیلی
1402
مدال المپیاد
Loading
کسی که خودش رو نتونه نجات بده نمیتونه فرد دیگه ای رو هم نجات بده. اول خودتون رو نجات بدید بعدا میتونید بقیه رو هم نجات بدید
بعضی‌ها هم نجات رو در مهاجرت یافتن...

نام مرکز سمپاد
علامه حلى
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1350
@merfan x1 @Gourmet
اول از همه شركت و حركت دادن اعتراضات به هدف سقوط رژيم،دوم حركت براى اطمينان از حاكميت صحيح در نظام اينده.و سوم كه از همه هم مهم تره پس از رسيدن به اون نظام مورد نظر به شكلى كه ميتونم كمك كنم و كنيم به بازساختن ايران.اين ساده ترين شكل كاره و نه فكر من بلكه راه و فكر همه مخالفين با هر سبك و ايدئولوژى در اين مسير خلاصه ميشه.همه مخالفين چنين مسيرى دارن و ماهم چنين مسيرى داريم.

البته روش اقاى عرفان با من فرق داره و ايشون خواستار سقوط رژيم نيستن اما ايشون هم به لزوم توسعه باور دارن(كه البته من با ايشون مخالفم و معتقدم توسعه در دايره اين رژيم ممكن نيست).

merfan x1

کاربر حرفه‌ای
کنکوری ۱۴۰۱
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی 2
شهر
زنجان
سال فارغ التحصیلی
1401
بعضی‌ها هم نجات رو در مهاجرت یافتن...
اتفاقا حرکت مثبتی میتونه باشه
منتها بعد از اینکه تجربه کسب کردن یا پولدار شدن یا هرچی، بیان کاری که میتونن رو بکنن
آموزش، سرمایه گذاری یا حتی تسهیل صادرات کالا و...

maleck :)

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بابایی
شهر
قزوین
سال فارغ التحصیلی
91
دانشگاه
دانشگاه گیلان
رشته دانشگاه
مهندسی صنایع
پونه گرجی که امروز تولدشه، رفت و کشتنش.
علی یونسی هم که مونده بود، تو زندانه و میخوان بکشنش.
چه بخوای مهاجرت کنی و بری، چه بخوای بمونی و خدمت کنی اسیر یه مشت جانی آدمکشی. ولی خب، بعد از مهاجرت شانست برای زندگی بیشتره.

Black note

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
سنندج
سال فارغ التحصیلی
1404
بستگی به شغلت داره
سوال کلیه

Arian.061

کاربر جدید
نام مرکز سمپاد
طلایه داران
شهر
اهواز
سال فارغ التحصیلی
1402
بنظر من کلا به دور از بحث های وطن پرستی و …
کشور آدم جاییه که قبولش کنن به استعداد های فرد توجه کنن و خیلی راحت ازش رد نشن
هزار تا مانع در راه پیشرفت گذاشته نشه و کلی بحثای دیگه…
اما من خودم برای تحصیل میرم و برای عمل به کشور خودم برمیگردم.

بالا