• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

تاپیک بحث و بررسی کتاب شازده کوچولو

وضعیت
موضوع بسته شده است.
  • شروع کننده موضوع

سیاوش

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
شهرکرد
سال فارغ التحصیلی
92
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
مهندسی کامپیوتر- نرم افزار
اینستاگرام
این تاپیک در راستای کتاب چهارم مطالعه گروهی زده شده . خواهشا فعلیت داشته باشین . ( همش تو عید تلویزیون نیبینید کتاب هم بخونید )
کتاب چهارم بر اساس رایی که خود شما دادین بهش ( که دیگه بهانه نیارین کتاب سنگین بود و .... ) = شازده کوچولو
کتابی که یکی از شاهکار های ادبیات جهان به حساب میاد و نویسنده ی اون آقای آنتوان دو سنت اگزوپری هستش .
اول یه معرفی نامه :
محبوب ترين كتاب مردم قرن بيستم .شازده کوچولو ( نوشته شده در سال 1943)، داستاني نوشته آنتوان دو سنت اگزوپري، نويسنده ي فرانسوي است.اين كتاب در قرن اخير سوّمين کتاب پرخواننده جهان بوده است. اين اثر از حادثه‌اي واقعي مايه گرفته که در دل شنهاي صحراي موريتاني براي سنت اگزوپري روي داده است. خرابي دستگاه هواپيما خلبان را به فرود اجباري در دل افريقا وامي‌دارد و از ميان هزاران ساکن منطقه؛ پسربچه‌اي با رفتار عجيب و غيرعادي خود جلب توجه مي‌کند. پسربچه‌اي که اصلاً به مردم اطراف خود شباهت ندارد و پرسشهايي را مطرح مي‌کند که خود موضوع داستان قرار مي‌گيرد. شازده کوچولو از کتابهاي کم‌نظير براي کودکان و شاهکاري جاويدان است که در آن تصويرهاي ذهني با عمق فلسفي آميخته است. او اين کتاب را در سال 1940 در نيويورک نوشته است. او در اين اثر خيال انگيز و زيبايش که فلسفه دوست داشتن و عواطف انساني در خلال سطرهاي آن به ساده‌ترين و در عين حال ژرف ترين شکل تجزيه و تحليل شده و نويسنده در سرتاسر کتاب کساني را که با غوطه ور شدن و دلبستن به مادّيات و پايبند بودن به تعصّب ها و خودخواهي ها و انديشه‌هاي خرافي بيجا از راستي و پاکي و خوي انساني به دور افتاده اند، زير نام آدم بزرگها به باد مسخره گرفته است.

خیلی از شما میگید که ما این کتاب را خوندیم و ..... من همین جا یه چیزیو بگم این کتاب قشنگ واقعا ارزش چند بار خوندن را داره و آدم بعضی چیزهاش را یادش میره . فکر کنم کلی وقتی که لازم باشه تا این کتاب را خوند 3 ساعت بیشتر نباشه پس اگه که خوندینش اگه که نخوندینش خواهشا 2 ساعت وقت بزارین بخونیدش . (;
بازم خیلی از شما میگید که میریم مسافرت بازم راه حل داره :D یه وسیله ای هست به نام مبایل که فایل های فرمت mp3 را باز میکنه شما میتونین با دانلود کتاب صوتی شازده کوچولو که واقعا قشنگه و یه چیز متفاوت هستش هم تو سفر و تو راه حوصلتون سر نره و هم یه تجربه ی متفاوت داشته باشین

در آخر حتی اگه کتاب هم نخوندین ( یعنی تو عید نخوندین ) بازم تو تاپیک بحث و بررسی شرکت کنین من خوشحال میشم !

______________________________________________________________________________________

در آخر بازم میگم سال نو مبارک
سر سفره ی هفت سین همه سمپادی ها و سمپادیا را دعا کنید.

N.M

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
فرزانگان یک
شهر
تهران
مدال المپیاد
طلای دوره ۲۷ المپیاد ادبی
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
ادبیات فارسی
پاسخ : تاپیک بحث و بررسی کتاب شازده کوچولو

نقد و ... رو بعداً مینویسم . اما اینا یه سری از قسمتای کتاب هست که دوس دارم :

1.فصل 10شازده کوچولو که برای رفتن آماده شده بود ، نخواست پادشاه را ناراحت کند .این بود که گفت :"اگر پادشاه میخواهد

دستورش بی درنگ اجرا شود ، بهتر است که دستورِ عاقلانه ای بدهید .به من دستور بدهید که در عرض یک دقیقه این جا را

ترک کنم .فکر میکنم که زمینه ی اجرای دستور شاه فراهم شده باشد..."

شاه جوابی نداد.به همین دلیل ، شازده کوچولو دچار شک و تردید شد .ولی بعد آهی کشید و راه افتاد .آن وقت پادشاه قیافه ی پرابهتی

به خود گرفت و ناگهان فریاد زد :"من تو را سفیر خودم میکنم." شازده کوچولو در راه با خود گفت :"واقعاً که این آدم بزرگها خیلی عجیبند!"

2.فصل 17 مار گفت :"سیّاره ی قشنگی است.تو برای چه به اینجا آمده ای؟" شازده کوچولو گفت:"با یک گل حرفم شده است."

مار گفت:"آها!" و هر دو سکوت کردند .سرانجام شازده کوچولو به حرف آمد و گفت:"مردم کجا هستند ؟آدم در بیابان ، کمی احساس

تنهایی می کند." مار گفت :"در میانِ آدم ها هم که باشی ، باز کمی احساس تنهایی می کنی."

(دستم پُکید ! بقیه شو بعداً میذارم !)

• شروع کننده موضوع

سیاوش

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
شهرکرد
سال فارغ التحصیلی
92
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
اینستاگرام

خب من خودم شروع میکنم در مورد شخصیت های داستان که داستان از 2 شخصیت اصلی و چند شخصیت فرعی داره که چند تاشون نماد آدم بزرگ ها هستن و یکی دیگشون روباه و مار هستن .
شخصیت شازده کوچولو که به خوبی تو کتاب بهش پرداخته شده و خود راوی داستان هم خیلی خوب بهش پرداخته شده .
میرسیم به شخصیت های فرعی
یکیشون این پادشاهه هستش که خیلی باحاله . در فکر خودش داره پادشاهی میکنه ولی اصلا کسی وجود نداره که از دستوراتش پیروی کنه این آدم نماد اون دسته از آدم بزرگ هایی هستش که تو خیال خودشون خیلی قدرت دارند و ... ولی اینا همش خیاله و در حقیقت هیچ کدوم از اینا وجود نداره .
اون آدم خودپسنده هم که معلومه نماد چیه و نیاز به توضیح نداره !
آدم می خواره نماد اون دسته از آدم بزرگ هایی هستش که یه اتفاق بد ( خود کتاب گفته سر شکستگی ) در گذشتشون افتادعه و اونا به جای اینکه بخوان با حقیقت روبه رو بشوند میخوان اون رو به فراموشی بسپارند.
مرد تاجر نماد اون دسته از آدم هایی هستش که توی زندگیشون چیزی به نام احساس وجود نداره و فقط رقم رقم عدد عدد همین .
به نظر خودم این جور آدم بودن از همه ی قبلیا بدتره چون این نمی فهمه که زندگی چیه !
اون فانوسبانه خودمم نفهمیدم نماد چیه؟ :D
جغرافیدانه هم نماد کسایی هستش که فقط حرف میزنن ولی در عمل هیچ ! یعنی این آقای جغرافی دان توی کتاب وقتی ازش میپرسه توی این اخترک اقیانوش هست در جواب میگه از کجا بدانم !
اما یکی دیگه از نکات قابل توجه برای خودم اینه که چرا دوسنت اگزوپری برای نماد دوست از روباه استفاده کرده؟؟؟! مگه روباه یه موجود بد جنس و حیله گر نیست؟؟؟ من برای اولین بار وقتی شازده کوچولو میخوندم منتظر بودم که این روباهه شازده کوچولو را گول بزنه !
این از شخصیت پردازی بقیشو بعدا مینویسم (;
شما هم یه ذره فعال باشین دیگه !!!

N.M

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
فرزانگان یک
شهر
تهران
مدال المپیاد
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
ادبیات فارسی

سوزنبان ؟!!!منظورت فانوسبان نیست ؟! فانوسبان به نظرم نمادِ آدمای وظیفه شناسیه که هدف ندارن .آدمایی که میتونستن

خیلی مفید باشن اما...

• شروع کننده موضوع

سیاوش

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
شهرکرد
سال فارغ التحصیلی
92
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
اینستاگرام

به نقل از نــرگـســـــ :
سوزنبان ؟!!!منظورت فانوسبان نیست ؟! فانوسبان به نظرم نمادِ آدمای وظیفه شناسیه که هدف ندارن .آدمایی که میتونستن

خیلی مفید باشن اما...
آره منظورم همونه :دال یه لحظه چی شد اشتباه تایپیدم !: دال
درست میگی سوزن نه ببخشید فانوس بانه هم نماد یه سری همچین آدم هایی هستن .

BLACK HOLE

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امين
شهر
اصفهان
سال فارغ التحصیلی
1392
مدال المپیاد
نجوم
دانشگاه
University of Alberta
رشته دانشگاه
Computer Science

من تا حالا ۵ بار خوندمش..الانم دست دوستمه وگرنه ۲باره میخوندم..حالا هرچیش یادمه میگم..

کلا همش نازه...:d

اما یادمه که مردم حرف منجمه رو بخاطر لباسش قبول نمیکنن!:d

و اونجا که میفهمه فرق گلش با بقیه گلها در اینه که اهلی شده:d

آرمان آریا

کاربر حرفه‌ای
شهر
شیراز

آره ... به نظر من فانوس بانه نماد آدم هایی هستش که حاضر به تغییر نیستند ..، این جا داره می گه شرایط داره تغییر می کنه ( حرکت سیاره تند تر میشه !!) و اگه ما بخوایم با همون عقاید و طرز فکر قبلی زندگی کنیم ، فقط خودمون رو اذیت می کنیم و در نهایت باعث نابودی خودمون می شیم ..!!!!
پادشاه هم که از نظر من شبیه آدم هایی بود که تمام زندگی خودشون رو بر پایه ی خیالات می رن جلو ...!!!! اصلا" حاضر به قبول واقعیت نیستن ..! این برای من یه جوری حالت خود ارضایی فکری داره ..!! پادشاهه فقط می خواد بشنوه که بقیه به دستوراش گوش می دن .. همین ..!(البته این بدیهیه ...!!!) من که خودم بیشتر از همه دلم واسه پادشاهه سوخت....! نماد کسایی هست که اصلا" نمی تونن با شرایط و واقعیت ها کنار بیان ..!! و واقعا" همچین آدم هایی زندگیشون بی ارزشه و صرف هیچی میشه ...( دقت کردین که هر حرفی که شازده کوچولو می زد پادشاهه سریع دستور می داد که این کار رو بکن یا اینکه بر ستاره ها به قول خودش قرمانروایی می کرد بدون اینکه هیچ تاثیری روشون داشته باشه ! (همون طور که تو کتاب هم گفته بود ) )

N.M

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
فرزانگان یک
شهر
تهران
مدال المپیاد
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
ادبیات فارسی

به نظرم این ساده نویسیِ اگزوپریم باعث شده که کتابش انقد گیرا باشه .نیومده با هزار تا حرف فلسفی قلمبه سلنبه

حرفشُ بزنه !:D

• شروع کننده موضوع

سیاوش

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
شهرکرد
سال فارغ التحصیلی
92
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
اینستاگرام

به نقل از نــرگـســـــ :
به نظرم این ساده نویسیِ اگزوپریم باعث شده که کتابش انقد گیرا باشه .نیومده با هزار تا حرف فلسفی قلمبه سلنبه

حرفشُ بزنه !:D
بعله :D این یکی از مهمترین عوامل پرفروش شدن کتاباشه ولی به غیر از اینا وقتی آدم داره این کتابه را میخونی ( من خودم این جوری بودم ) یه حسی به آدم دست میده که خیلی باحاله اونجا ها که از اهلی کردن میگه .واقعا بی نظیره !
پ.ن : هیچکس ندونست چرا از روباه استفاده کرده؟ :D

BLACK HOLE

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان امين
شهر
اصفهان
سال فارغ التحصیلی
1392
مدال المپیاد
نجوم
دانشگاه
University of Alberta
رشته دانشگاه
Computer Science

شاید میخواسته بگه همه قابل اهلی شدنن!:د

نمیدونم...جای فکر داره..!؟

N.M

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
فرزانگان یک
شهر
تهران
مدال المپیاد
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
ادبیات فارسی

خب شاید چون که روباه حیوونیه که وحشیه و اگه رام نشده باشه ، قطعاً میاد و میکشدت ! میخواسته این رام شدنُ

بهتر نشون بده ! شاید ! :D

• شروع کننده موضوع

سیاوش

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
شهرکرد
سال فارغ التحصیلی
92
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
اینستاگرام

به نقل از نــرگـســـــ :
خب شاید چون که روباه حیوونیه که وحشیه و اگه رام نشده باشه ، قطعاً میاد و میکشدت ! میخواسته این رام شدنُ

بهتر نشون بده ! شاید ! :D
خوب گرگ و شیر و پلنگ و ببر و .... این همه حیوون وحشی تر !
فک کنم یه دلیل دیگه داشته :D

آرمان آریا

کاربر حرفه‌ای
شهر
شیراز

فکر کنم ( صرفا" نظر شخصی )اینکه از روباه استفاده کرده ، به خاطر این بوده که ما همه ی آدم ها روباه رو (به خاطر درایتش )حیونی حیله گر می گیم ، این جا خواسته بگه که ما می تونیم از همون چیز هایی که بد می بینیم نهایت استفاده رو کنیم ، فقط روباه بود که اون راز رو می دونست ..، در واقع اینجا خودش روباه یه نوعی از همون رازه (با چشم دل ببین نه با چشم سر ) همه ی ما روباه رو حیوونی حیله گر و وحشی می بینیم ، این جا هم فکر کنم شبیه همون موضوع دانشمند ترک بوده ..!!!ا یعنی در حقیقت این حیله ی روباه ، اگر درست استفاده شه برای همه مفید ه یه هدرکل همچین چیزی (تکرار می کنم صرفا" نظر شخصی من بود ..!!!!(اصلا" مهم نیست ))

*SADEGH*

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
شیخ انصاری
شهر
دزفول
مدال المپیاد
پارسال المپیاد ریاضی شرکت کردم ولی به دلیل یه سری مسائل سر آزمون نرفتم. امسال هم که فیزیک شرکت کردم ....سال دیگه هم شیمی که همرو شرکت کرده باشم
دانشگاه
شریف احتمالا .....&&&
رشته دانشگاه
الکترونیک...نرم افزار............

من عاشق این کتابم مخصوصا قسمت راجع به روباه......

وقتی داشتم آخر کتاب رو می خوندم واقعا گریه کردم ............................. خیلی قشنگه واقعا

یه توصیه هم بهتون می کنم اگه خواسین کتاب رو بخونید حتما ترجمه شاملو رو بخونید

آرمان آریا

کاربر حرفه‌ای
شهر
شیراز

ولی یه سوالی واسه من پیش اومده ...میشه یه خورده در مورد منظور نویسنده در مورد "بزرگتر ها" بحث کنیم ؟
اینکه همیشه به این نکته اشاره می کرده که اون ها جدی هستند، یا بازتابش تو زندگی و ....، من می دونم تقریبا" ولی خیلی ذهنم مغشوشه تو این مورد ...!!!!!!!چون خیلی برداشت میشه ازش کرد ...!!!

N.M

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
فرزانگان یک
شهر
تهران
مدال المپیاد
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
ادبیات فارسی

منظور از بزرگترها به نظرم آدماییه که خیلی توی چیزای جدی و مسخره ی این دنیا غرق شدن دیگه ! :D

پادشاه ، میخواره ، جغرافیدان ، و حتی خود نویسنده وختی مهم ترین مساله براش درست کردنِ هواپیماشه ،

هر کدوم یه نوعی آدم بزرگن ! :-??

آرمان آریا

کاربر حرفه‌ای
شهر
شیراز

به نقل از نرگـــ :) ـــس :
منظور از بزرگترها به نظرم آدماییه که خیلی توی چیزای جدی و مسخره ی این دنیا غرق شدن دیگه ! :D

پادشاه ، میخواره ، جغرافیدان ، و حتی خود نویسنده وختی مهم ترین مساله براش درست کردنِ هواپیماشه ،

هر کدوم یه نوعی آدم بزرگن ! :-??
آره .... فکر کنم منظور همین باشه ....که اگه بخوایم کلی تر بگیم می تونیم بگیم منظور از بزرگتر ها ، کسایی بوده که به خاطر زندگی ،به یه ثری کار هایی پرداختند و بعد به خاطر اون کار ها، از زندگی و حقیقت غافل شدن ...!!!
ولی چون نویسنده اومده هر کدوم رو جدا بررسی کرده و عیب و ایراد هر کدوم رو گفته ، ما هم بیایم جدا جدا بررسی کنیم،
شخصیت اول که پادشاهه ، کی شروع کنه ؟:d

N.M

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
فرزانگان یک
شهر
تهران
مدال المپیاد
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
ادبیات فارسی

پادشاه چند تا ویژگی داشت :
1.قدرت طلب
2.مغرور
3..... ! :-??

×برادرم آرمان جان ، منظورت "سری" بود دیگه ؟! نه "ثری" ؟!:D

آرمان آریا

کاربر حرفه‌ای
شهر
شیراز

به نقل از نرگـــ :) ـــس :
پادشاه چند تا ویژگی داشت :
1.قدرت طلب
2.مغرور
3..... ! :-??

×برادرم آرمان جان ، منظورت "سری" بود دیگه ؟! نه "ثری" ؟!:D
بله ....،ببخشید ...سری ....!!!
خب پادشاه به نظر من یه نشون دهنده ی آدم بزرگی بود که اصلا" نمی تونن واقعیات رو ببینن ، کسایی که تو دنیا ی خودشون، با یه سری عقاید اشتباه ، زندگی می کنن ، کسایی که خیلی خودشون رو توجیح می کنن، و در برابر هر عاملی که ناسازگاری داشته باشه با عقایدشون ، واکنش سریع نشون می دن ! معمولا" هم این جور افراد با وجود اینکه قدرتمند به نظر می رسن ، ولی در باطن خیلی خیلی خیلی ضعیف اند ، و موجب ترحم می شن ...!!!!(به نظر من !!!)

N.M

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
فرزانگان یک
شهر
تهران
مدال المپیاد
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
ادبیات فارسی

اگه آدم گذاشت اهلی‌ش کنن،
بفهمی نفهمی خودشُ به این خطر انداخته که کارش به گریه کردن بکشه.

×فوق العاده س...

وضعیت
موضوع بسته شده است.
بالا