• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

مشاوره المپیاد ریاضی

(:Rozhinaa

کاربر فعال
ارسال‌ها
29
امتیاز
55
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۱
شهر
شیراز
سال فارغ التحصیلی
1404
سلام
ببین شما سال دهم و یازدهم می‌تونید المپیاد بدید، بنابراین از الان خیلی نگران نباشید. المیپاد ریاضی یه آزمون علمی خیلی باحاله و با ریاضیات مدرسه هم فرق های زیادی داره. در کلس سوالاتش جوریه که باید فکر کنی و از روش های مختلف استفاده کنی و ایده بزنی تا بتونی به جواب برسی ( مثل ریاضیات مدرسه محاسباتی نیستش ).
و ببین یه توصیه، احتمالا مدرسه تیزهوشان میری دیگه، قدر کتاب تکمیلی ریاضی نهم رو بدون :)) این کتاب فوق العاده است و از مسائلش سریع رد نشو سعی کن حلشون کنی حتماااااا !!! حتی اگه شده دو سه ساعت هم وقت بذار اما حلشون کن ( مخصوصا فصل های مربوط به هندسه و جبر، دقیق یادم نیست ولی فکر کنم از درس ۳ تا ۵)
ما چهار تا مبحث داریم:
۱. هندسه : مبحثیه که یه سری قضیه‌ی و تکنیک مشخص داره و کلی مسئله، در واقع این مبحث نیاز به خلاقیت و صبر ! و فکر کردن زیاد برای حل مسئله داره.
و فصل هندسه کتاب تکمیلی رو اول خوب بخون بعد که اون رو خوندی، اگه هندسه ات قوی بود برو سراغ کتاب هندسه مسطحه خوشخوان (آقای احمدپور و یه نفر دیگه این رو نوشتن) اما اگه هندسه ات ضعیف بود کتاب آشنایی با هندسه فاطمی کتاب خوبیه.

۲. آنالیز ترکیبی: از این مبحث فقط در مرحله یک سوال میاد ولی شما در هر صورت باید بخونیش چون دید خوبی بهت میده، این مبحث در مورد روش های شمارش هستش و فصل اول تکمیلی یه بخشی آخرش داره به اسم بی ش‌م‌ا‌ر‌ش که بخش کوچکی از مسائل آنالیز ترکیبی رو اونجا آورده. کتاب آنالیز ترکیبی نشر الگو کتاب خیلی خوبیه اونو برش دار و فصل های یک تا ۶ رو بخون (اما فصل ۷ و ۸ رو نه چون هنور نهمی و این و تا فصل یکم سنگینه)

۳. نظریه اعداد: این مبحث هم چیزایی مثل بخش پذیری و اعداد اول و ب.م.م و ک.م.م و خیلی چیزای دیگه رو در سطح بالاتر از مدرسه داره و مبحث خیلی باحالی هم هستش و بهت پیشنهاد می‌کنم کتاب آشنایی با نظریه اعداد انتشارات فاطمی رو، حداقل ۵-۶ فصل اولش رو بخون.

۴. جبر: این مبحث هم احتمالا باهاش آشنایی داری ولی اون چیزی که فکر می‌کنی نیستش، چیزایی که شما تا حالا از جبر خوندید به جور مقدمه بوده و جبر المیپاد ریاضی ۳+۱ مبحث داره، چندجمله ای ها، نابرابری ها، معادلات تابعی و دنباله ها، و البته یه سری پیش‌نیاز هم مثل مهارت قوی در تجزیه و استفاده از اتحاد ها و ... داره. پیشنهاد من اینه که امسال خیلی سمتش نرو چون واقعا برای تو درک کردنش یکم سخته، کاری که امسال می‌تونی بکنی اینه که فصل های مربوط به جبر کتاب ریاضی نهم رو خیلی خوب مسلط شو، اول روی کتاب درسی بعد تکمیلی، بعد برو کتاب نردبان جبر مرحله اول انتشارات گچ رو ببین، فصل اولش رو می‌تونی خوب بخونی و حل کنی ولی فصلای بعدش رو فکر نکنم ( باز یه نگاهی بنداز اگه تونستی بخون)

و یه کتاب جامع و باحالی هم هستش به اسم محافل ریاضی که انتشارات فاطمی چاپش می‌کنه.
این کتاب مخصوص شما و هشتمی هاست، منابع اصلی که گفتم هموناست ولی چند تا مبحث ریز باحال هم این کتاب داره و در ضمن اگه دیدی که بخشی از این مباحث رو متوجه نمی‌شی به این کتاب رجوع کن و اگه داشت از رو اون بخون.

و آخرین و مهم ترین نکته !!!!
ببین المپیاد ریاضی، با درسی مثل زیست یا ادبیات و ... فرق داره، چیزی نیست که بخوای اونو حفظ کنی، مرحله اول ۲۵ تا سوال تستی و پاسخ کوتاه داره و هدف ما از کار کردن این منابع، ورزیده کردن ذهنمون برای آزمون های المپیاده. اون سوال های آزمون رو هیچکس تو ایران به جز طراحانش ندیدن بنابراین فرق شرک کننده ها در خلاقیت و آمادگی ای که دارن هستش.
خب حالا چجور میشه این مهارت رو ایجاد کرد؟
خیلی ساده. با حل مسئله. و ببین برای حل مسئله هم اینجوری نباشه که ۱۰ دقیقه فکر کردی و حل نشد بری سراغ پاسخنامه، اینجوری هیییییییچ فایده ای نداره‌. مخصوصا در مباحث هندسه و آنالیز ترکیبی. اگه تو آنالیز ترکیبی این کار رو بکنی عملا هیچیییی یاد نگرفتی هیچییی !!!! و به این کار هم میگن سوال سوزوندن :)) خب حالا کی بریم سراغ پاسخنامه ؟!
ببین هر وقت که دیدی هیچ ایده ای و هیچ روشی به ذهنت نرسید، اول یه خط از پاسخنامه رو بخون ( و یه راهنمایی بگیر ) بعد دوباره فکر کن و بازم اگه بعد مدتی ایده ای به ذهنت نرسید برو سراغ پاسخنامه و خط دوم رو بخون و به همین ترتیب تا آخر.

اینجا لیست یه سری کانال مفید رو می‌فرستم بلکه آیندگان استفاده کنند. :D شما هم از سوال کردن نترس و از اساتید المپیاد بپرس...

و عجله نداشته باش اصلا و در عین حال کم کاری هم نکن و یه توصیه هم اینه که هدفت گرفتن مدال نباشه، هدفت این باشه که المپیادی بشی، خودت جلوتر که بری می‌فهمی المپیاد بودن چه شکلیه :)
پاینده و پیروز باشی.
ممنونم
 

(:Rozhinaa

کاربر فعال
ارسال‌ها
29
امتیاز
55
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۱
شهر
شیراز
سال فارغ التحصیلی
1404
سلام
برای اینکه بدونید المپیاد ریاضی کلا چی هست و چجوری برید این لینک: http://talayiha.ir/olympiad/riazi/source/
مرحله اول اصلی، بهمن سال بعده، یعنی شما تقریبا یک سال وقت دارید!
پس به نظرم از الان کم کم شروع کنید به خوندن براش.
مدرسه تون رو نمیدونم، اما اموزشگاه هایی هستن که کلاس های المپیاد دارن
مثل خانه ریاضی، ایریسک، طلایی ها، ابرکلاس و...
من خودم نهم کلاس المپیاد خانه ریاضی رو میرفتم که خیلی خوب بود و همچنین انلاین هم بود. میتونید برید تحقیق کنید که کدوم اموزشگاه ها کلاس المپیاد برای نهم هم دارن.
البته به نظرم حتما راجع به این موضوع با مشاوری چیزی صحبت بکنید. اینا همه نظر شخصی بود
(@MO REZA داداش میای یه چند تا کتاب برای شروع المپیاد ریاضی معرفی کنی؟ :D )
ممنونم
 
بالا