• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

نظرات، انتقادات و پیشنهادات

• شروع کننده موضوع Zr74
  • تاریخ شروع
  • شروع کننده موضوع

Zr74

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان ۱
شهر
تهران
دانشگاه
شهید بهشتی
رشته دانشگاه
داروسازی
سلام!
توی بیشتر انجمن ها همچین تاپیکی هست احساس کردم اینجا هم لازمه که ایده ها و نظراتمونو برای بهتر شدن انجمن با هم در میون بذاریم.
اگر نظر یا پیشنهادی دارین میتونید اینجا بذارین ایشالا که مفید واقع بشه!

اول از همه خودم یه پیشنهادی داشتم. با توجه به اینکه بچه های فعال اینجا زیاد هستن و به همین نسبت تنوع عکسا هم زیاده (چه از نظر تکنیکی چه موضوعی) به نظرم بهتر می شد که به جای اینکه همه عکساشونو تو عکس های ما میذاشتن توی تاپیکای مختلفی که برای موضوعات مختلف ایجاد شده و الان داره خاک می خوره میذاشتن. اینجوری هم عکسا مرتب تر و طبقه بندی تر میشه هم میتونیم راحت تر راجع به عکسا نظر بدیم و امتیاز دهی کنیم.

با تشکر از همه ی دوستان عکاس :D

Karo

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهيد بهشتي
شهر
سنندج
دانشگاه
دانشگاه تبریز
رشته دانشگاه
علوم کامپیوتر
پاسخ : راه هایی برای بهتر و مرتب شدن انجمن

واسه نقد عکس ها فک کنم اگه تاپیک هایی که هرکی واسه خودش میزنه اینکار کرد بهتر باشه
اینطوری اگه بخواد نظر بقیرو بدونه عکس رو توی تاپیک خودش قرار میده بقیم میان نقدش میکنن
بقیه تاپیکام موضوع بندی بشه اگه دوست داشت عکس رو تو تاپیک دیگه ای قرار بده
اینطوری عکس ها شاید 2 بار گزاشته بشن ولی هم ترتیبی داده میشه به انجمن هم اینکه هدف یکی از اهداف انجمن یعنی نقد عکسا بر اورده میشه

• لایک
امتیازات: N.M
  • شروع کننده موضوع

Zr74

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان ۱
شهر
تهران
دانشگاه
شهید بهشتی
رشته دانشگاه
داروسازی

نظرتون در مورد این که تاپیکای جدا برای هر موضوع یا تکنیک عکس ایجاد کنیم و عکسامونو طبق اونا طبقه بندی کنیم چیه؟
به نظرم اینجوری هم بهتر می شه نقدشون کرد و هم منظم تر میشه عکسا
هر کسی هم میتونه تو زمینه ای که بیشتر دوس داره راحت تر فعالیت کنه.
هم میتونیم بر اساس موضوع طبقه بندی کنیم (مثلا معماری، منظره،حیوانات و...) و هم بر اساس تکنیک های مختلف (مثلا ضدنور یا ماکرو و ...)

• لایک
امتیازات: dorna

nahid

violet
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1388

به نقل از z.azin :
نظرتون در مورد این که تاپیکای جدا برای هر موضوع یا تکنیک عکس ایجاد کنیم و عکسامونو طبق اونا طبقه بندی کنیم چیه؟
به نظرم اینجوری هم بهتر می شه نقدشون کرد و هم منظم تر میشه عکسا
هر کسی هم میتونه تو زمینه ای که بیشتر دوس داره راحت تر فعالیت کنه.
هم میتونیم بر اساس موضوع طبقه بندی کنیم (مثلا معماری، منظره،حیوانات و...) و هم بر اساس تکنیک های مختلف (مثلا ضدنور یا ماکرو و ...)
این در واقع درست ترین کاریه که باید انجام بشه, ستاره هم دنبال پیگیر این بود فکر کنم, ولی یه مشکلی هست!
استقبال بچه ها اونقدر زیاد نیست از انجمن عکاسی که چنین تاپیک هایی بخواد ایجاد شه. فکر میکنم اگه ایجاد شه به جز تاپیک عکاسی طبیعت[nb]که این یه مورد هم به لطف مسافرت و ایناییه که بچه ها میرن! [/nb] تاپیک های دیگه خاک بخورن.

• لایک
امتیازات: dorna
  • شروع کننده موضوع

Zr74

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان ۱
شهر
تهران
دانشگاه
شهید بهشتی
رشته دانشگاه
داروسازی

به نقل از Nahid :
این در واقع درست ترین کاریه که باید انجام بشه, ستاره هم دنبال پیگیر این بود فکر کنم, ولی یه مشکلی هست!
استقبال بچه ها اونقدر زیاد نیست از انجمن عکاسی که چنین تاپیک هایی بخواد ایجاد شه. فکر میکنم اگه ایجاد شه به جز تاپیک عکاسی طبیعت[nb]که این یه مورد هم به لطف مسافرت و ایناییه که بچه ها میرن! [/nb] تاپیک های دیگه خاک بخورن.
اتفاقا به نظر من اگه تاپیکای مختلف ایجاد بشه ممکنه (امیدوارم) بچه ها بیشتر تشویق بشن که غیر از منظره عکس های دیگه ای هم بگیرن. چون تاپیکایی که قبلا ایجاد شده بود و الان دارن خاک میخورن قبلا ازشون استقبال میشد ولی الان چون همه توی عکس های ما، عکساشونو میذارن هیچکی نمیره اون تاپیکارو ببینه در صورتی که خیلی از عکس ها هستن که می تونن اونجا گذاشته بشن.

nahid

violet
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1388

به نقل از z.azin :
اتفاقا به نظر من اگه تاپیکای مختلف ایجاد بشه ممکنه (امیدوارم) بچه ها بیشتر تشویق بشن که غیر از منظره عکس های دیگه ای هم بگیرن. چون تاپیکایی که قبلا ایجاد شده بود و الان دارن خاک میخورن قبلا ازشون استقبال میشد ولی الان چون همه توی عکس های ما، عکساشونو میذارن هیچکی نمیره اون تاپیکارو ببینه در صورتی که خیلی از عکس ها هستن که می تونن اونجا گذاشته بشن.
حالا این نظر شمائه, من هنوز مثل پست قبلم فکر میکنم :D حتی اگه توجه کنید, تعداد کسایی که عکس هاشونو به جای عکس های ما, توی نقد عکس میذارن خیلی کمن! :D

باز اگه با دوستان دیگه و ستاره به توافق رسیدید, این تاپیک ها رو ایجاد کنید, من تابع جمعم همکاری هم میکنم :D ولی خب بازم نظرم اینه که خیلی جواب نمیده.[nb] مگر اینکه یه کاری کنید, عکس های ما رو قفل کنید! :-" آدما تو عمل انجام شده قرار میگیرن اینجوری :-" که این خیلی خبیثانه است البته و ترجیحاً این کارو نکنید :D [/nb]

• شروع کننده موضوع

Zr74

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان ۱
شهر
تهران
دانشگاه
شهید بهشتی
رشته دانشگاه
داروسازی

به نقل از Nahid :
حالا این نظر شمائه, من هنوز مثل پست قبلم فکر میکنم :D حتی اگه توجه کنید, تعداد کسایی که عکس هاشونو به جای عکس های ما, توی نقد عکس میذارن خیلی کمن! :D

باز اگه با دوستان دیگه و ستاره به توافق رسیدید, این تاپیک ها رو ایجاد کنید, من تابع جمعم همکاری هم میکنم :D ولی خب بازم نظرم اینه که خیلی جواب نمیده.[nb] مگر اینکه یه کاری کنید, عکس های ما رو قفل کنید! :-" آدما تو عمل انجام شده قرار میگیرن اینجوری :-" که این خیلی خبیثانه است البته و ترجیحاً این کارو نکنید :D [/nb]

درسته که کسایی که توی نقد عکس، عکس میذارن کمن ولی به هر حال از وقتی این تاپیک ایجاد شده خیلی از بچه ها فعالانه تر شرکت میکنن و سعی می کنن عکسای بهتری بگیرن یا حداقل راجع به عکساشون فکر کنن. در ضمن نقد عکس با عکس های ما فرق داره خب همه ممکنه نخوان عکسشون نقد بشه ولی ممکنه با طبقه بندی شدن عکساشون موافق باشن.
حالا لازم هم نیست که یه دفعه چندتا تاپیک ایجاد بشه که انجمن هم شلوغ بشه. میتونیم با درست کردن 1 یا 2 تاپیک و تشویق بچه ها به گذاشتن عکساشون تو اونجا شروع کنیم. اگه دیدیم استقبال خوبه ادامه میدیم.

اتفاقا من فقط در صورتی تاپیک موضوعی ایجاد میکنم که یه بلایی سر عکس های ما بیارم ٬ درش رو تخته کنن بره دیگه٬ ملت اگه خواستن تو تاپیک های موضوعی بذارن ٬ اگه نخواستن هم تو نقد عکس بذارن!
فقط من نمیدونم دقیقا چه موضوع هایی باید ایجاد کرد ٬ اگه موضوعی به نظرتون رسید که خوب بود ٬ بگید ٬ یا اگه به نظرتون خیلی لازم بود بزنید تاپیکش رو ! :د
فکر کنم اول باید به یه نتیجه ای برسیم که میخواین تاپیکا رو بر چه اساسی طبقه بندی کنید.
بسته به این که موضوعی باشه یا تکنیکی فرق می کنه. البته من خودم با موضوعی موافق ترم چون فکر میکنم هنوز اونقدر همه ی عکسا حرفه ای نیست که بخوایم سر تکنیکش بحث کنیم :-"

• لایک
امتیازات: nahid

hamidreza.sh

کاربر فوق‌فعال
دانشگاه
دانشگاه يزد
رشته دانشگاه
معماري

سلام
شرمندم که کم سر میزنم امسال کنکوریم،برام دعا کنید:)
زدن تاپیک جدا گانه کار خوبیه اما مشکلی که داره ممکنه هنگام دسته بندی برای کاربرا مشکل ایجاد بشه.مثلا یکی یک عکس مفهومی-اجتماعی میگیره و هنگام ارسال تو مشکل گیر میکنه که تو مفهومی بگذاره یا تو اجتماعی.
به نظر من به کاربر های فعال انجمن که عکس های خوبی هم میگذارن یک تاپیک جداگانه برای نمونه آثارشون هدیه کنید.

Mozartine

کاربر حرفه‌ای

به نقل از ستـاره :
به هرحال سیاست جدید اینه که هرعکسی که قرار می‌گیره توی این تاپیک ٬ باید مشخصات عکس ( دیافراگم ٬ سرعت شاتر ٬ اگه استفاده کردین نوع فلاش ٬‌ ) و مشخصات دوربین (دوربین گوشی هم پذیرفته نیست ٬ می‌خواد حالا آیفون باشه! :د) حتما ٬ حتما ذکر بشن وگرنه عکس پاک می‌شه ٬ بدون اخطار .
در ابتدا نهایت تشکراتم را اعلام میدارم, سپس, میگم یه فرجه ای هم بذاری که عکس های قبلی رو هم گیرنده هاشون مخشصاتشو بگن و بعد اونایی که پشتیبانی نمیکنن چیزایی جدید خواسته شده پاک شن, بد نباشه.

requiem

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران

به نقل از پری ناز :
حواستون به خودِ دوربین هم نبوده.(دوربین گوشیه)بعدم اون عکسای تار یا مثلا عکسی که از ماشین گرفتی چه ارزشی داشته که گذاشتیش اینجا؟
اگه میخوای نقد بشن باید تو نقد عکس بذاری راستی
lمتاسفانه شما به تنها نکته ای توجه می کنید کیفیت عکسه که اون هم چون ریسایز کرده بودم پایین اومده بود!
عکسی که از ماشین گرفته بودم به نظر خودم البته بی هدف نبود! ولی خوب همه که هدف آدمو نمی فهمن مثلا به نظرم همیشه جالب نیست که سوژه عکس تکراری باشه مثلا از دوباره از کفشدوزک حالا با هر دوربینی عکس بگیریم که شما دوست دارید ولی به نظر من تکراریه!
عکسی که از لای سیمای کتاب فیزیکم گرفته بودم عکس بدی نبود تار هم نبود ایده اش هم تکراری نبود ولی شما بیشتر به دیسلایک و نقاط منفی اهمیت می دین تا نقاط مثبت! البته که من عکاس حرفه ای نیستم هیچ کدوم شما نیستید حتی شما! ما همه اینجاییم که پیشرفت کنیم نه اینکه اینطور بی رحمانه همدیگرو بکوبیم و قلب همدیگرو بشکنیم و اینطوری نظر بذاریم!
من بعد از این که عکسامو گذاشتم فهمیدم که دوربین گوشی ممنوعه به همین دلیل به •Silmarillion• پیغام فرستادم که متاسفم حواسم به قوانین نبود و ازشون خواستم که عکسا رو پاک کنن که بعدش فهمیدم ایشون مدیر این قسمت نبودند و من اشتباهی پیغام فرستاده بودم!
هر چند مطمئنم که این ارسال پاک میشه ولی ازتون خواهش میکنم به این حرفا فکر کنید! و مثلا وقتی از سینما خارج میشین اگه از فیلم خوشتون نیومد سریع به کارگردانو بازیگر ناسزا نگین به این هم فکر کنید که شاید باید بیشتر به فیلم دقت می کردین!

amparisay

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1386
مدال المپیاد
ندارم
دانشگاه
علم و صنعت
رشته دانشگاه
برق
تلگرام
اینستاگرام

به نقل از requiem :
lمتاسفانه شما به تنها نکته ای توجه می کنید کیفیت عکسه که اون هم چون ریسایز کرده بودم پایین اومده بود!
عکسی که از ماشین گرفته بودم به نظر خودم البته بی هدف نبود! ولی خوب همه که هدف آدمو نمی فهمن مثلا به نظرم همیشه جالب نیست که سوژه عکس تکراری باشه مثلا از دوباره از کفشدوزک حالا با هر دوربینی عکس بگیریم که شما دوست دارید ولی به نظر من تکراریه!
عکسی که از لای سیمای کتاب فیزیکم گرفته بودم عکس بدی نبود تار هم نبود ایده اش هم تکراری نبود ولی شما بیشتر به دیسلایک و نقاط منفی اهمیت می دین تا نقاط مثبت! البته که من عکاس حرفه ای نیستم هیچ کدوم شما نیستید حتی شما! ما همه اینجاییم که پیشرفت کنیم نه اینکه اینطور بی رحمانه همدیگرو بکوبیم و قلب همدیگرو بشکنیم و اینطوری نظر بذاریم!
من بعد از این که عکسامو گذاشتم فهمیدم که دوربین گوشی ممنوعه به همین دلیل به •Silmarillion• پیغام فرستادم که متاسفم حواسم به قوانین نبود و ازشون خواستم که عکسا رو پاک کنن که بعدش فهمیدم ایشون مدیر این قسمت نبودند و من اشتباهی پیغام فرستاده بودم!
هر چند مطمئنم که این ارسال پاک میشه ولی ازتون خواهش میکنم به این حرفا فکر کنید! و مثلا وقتی از سینما خارج میشین اگه از فیلم خوشتون نیومد سریع به کارگردانو بازیگر ناسزا نگین به این هم فکر کنید که شاید باید بیشتر به فیلم دقت می کردین!

نخست این که جنبه انتقادپذیری داشته باشید. اینکه دیگران بگن عکس شما ایراد داره به نظرم یه لطفه، که عکس شما رو بدون چشمداشت نقد کردند...
دوم این که شما که با یه جمله "چه ارزشی داشته که گذاشتیش اینجا" اونقدر ترش می کنید که همچین متنی می نویسید لطفا خودتون اون رفتار رو تکرار نکنید.
سوم این که عکاس حرفه ای هم اینجا داریم. شلوغش نکنید. اینکه کسی عکاس خوبی نباشه دلیل نمی شه که عکس رو نقد نکنه. مثل اینه که یه بازیکن به مربی خودش بگه : تو که هی می گی این کار رو بکن اون کار رو نکن خودت که بازی بلد نیستی که! ما ایرانی ها باید یاد بگیریم که ببینیم حرف چی بوده، نه اینکه کی حرف رو زده...
چهارم این که حرفتون درسته، نباید با هم بد برخورد کنیم. نقد به معنی حمله نیست. به معنی درشت نمایی ایرادات است. در این مورد کاملا حق با شماست.
پنجم این که عکس سیمهای کتابتون رو خیلی خوشم اومد. کار قشنگی شده بود.
ششم اینکه این عکس آخرتون خیلی ایراد داره... سعی کنید کمی بیشتر عکس ببینید، و تلاش کنید. همیشه تلاش جوابگو هست.
هفتم این که مگه قرار نبود با موبایل عکس نذارید؟!؟!؟! این عکستون هم که با موبایله که!!!
هفتم این که لطفا همه دوستان توجه کنند! ننویسید مدل دوربین : سونی! نا سلامتی فروم یه مشت بچه تیزهوشه ها! اینکه برند دوربینتون چیه آخه به چه درد می خوره!؟ مثلا من دوربینی دارم از برند کنن، مدلش هست 550D . یه کم بیشتر دقت کنید.

مشخصات عکس بالایی مثلا اینجوری درسته :

مدل دوربین : Sony Ericsson k800i
مدل لنز : ؟
دیافراگم : f/2.8
سرعت نوردهی : 1/500 ثانیه (دوربینهای موبایل شاتر ندارند)
ایزو : 80

یا مثلا عکس پست 390 زمان نوردهی و دیافراگم رو اشتباه نوشتید... لطفا کمی به خاطر احترام به همدیگه هم که شده با دقت تر بنویسیم.

requiem

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران

احتمالا تنها کسی که باید قوانین رو به این شکل رعایت کنه منم !به اطلاعاتی که بقیه هم گذاشتن توجه کنید!
من دوباره برای Silmarillion اطلاعات دوربینو فرستادم ایشون گفتن کافیه!
خداروشکر من که در نقل قولم به کسی توهین نکرده بودم اینجوری جواب داده شدم که دو تا از عکسام پاک شه و اینطور برام پاسخ بذارید!
مطمئنا شما معنی درست انتقادو بلد نیستید اینکه بگین عکستون چه ارزشی داشت انتقاد نیست کوبیدن به روش عقده ای هاست!
واقعا متاسفم که این بخش که باید اینقدر قشنگ میشد اینطور داره اداره میشه ! و می دونید باید بگم کار غلطیه که عکسهایی که با دوربین موبایل گرفته شده رو اینطور حذف می کنید.چون عکسهایی بودند که عکس سال شناخته شدند ولی با دوربین موبایل گرفته شدند!
من واقعا براتون متاسفم و حاضرم قسم بخورم اگر یکی از شاهکارهای عکاسی رو با کیفیت یه کم پایین تر با اسم خودم بذارم شاید امتیاز منفی بگیره و پاک شه !
بهتره اسم تاپیکو عوض کنید"عکس های ما"غلطه باید بگید"عکسهایی که مدیران انجمن دوست دارند"!!!!
حالا این پیغام پاک شه یا نشه اصلا مهم نیست بازم میگم بهتر بود همدیگرو نقد میکردیم نه اینکه میکوبیدیم البته فکر میکنم تو واژه نامه شما نقد هو معنی کوبیدن بدون دلیل قانع کننده است!
میدونید چیه بعضی موقعا واقعا قلبم شکسته میشه من تمام عکسای قبلی رو دیدم همشون از عکسای من با کیفیت تر و قشنگ تر نبودند و بازهم بودند که با دوربین گوشی عکس گرقته شده باشند و در اطلاعات دوربینشون اسم گوشیو ذکر نکرده باشند ولی معلومه که دروبین گوشیه
اونوقت فقط و فقط عکسای من پاک میشه و فقط و فقط به9 عکسای من توجه میشه که با دوربین گوشی میگیرم!
بله من همه عکسامو با دوربین گوشی می گیرم حتی اون عکسی که از توی اتوبوس گرفته بودم با دوربین گوشی گرفته بودم چون هنوز فرصت نکردم دوربین عکاسی حرفه ای بخرم و با تمام سختی که تحمل میکنم سعی میکنم عکسام با کیفیت باشه ولی اینطور بیرحمانه با من رفتار میشه! واقعا براتون متاسفم همچنان میگم شما عکاس حرفه ای نیستید!

Parinaz.

پری‌ناز
نام مرکز سمپاد
فرزانگان قزوین
شهر
قزوین
سال فارغ التحصیلی
1394
دانشگاه
آزاد تهران جنوب
رشته دانشگاه
طراحی لباس

کوبیدن چیه؟ :rolleyes: آخه خیلی جالبه که چند بار پاک میشن پستات و هنوز اینجور عکسارو میذاری.مثلا از لامپ اتاقت عکس گرفته بودی که تار هم شده بود اصلا ...یا از پشت پنجره ی خیس عکسو گرفته بودی که اصلا معلوم نبود چی هست...
اگه از عکسی خوشت میاد حتی فکر میکنی بقیه مفهوم خاصی توش نمی بینن لااقل سعی کن با کیفیت ترشو بگیری نه اینقدر تار و ناواضح!"
منم مدیر انجمن نیستم("عکس هایی که مدیران انجمن دوست دارند"!) و عکاس حرفه ای هم نیستم.فقط بعضی وقتا دوربینو میگیرم دستم و از سوژه هایی که به نظرم جالبن عکس میگیرم،حتی شاید موضوع خاصی نداشته باشه ولی سعی میکنم با کیفیت باشن.اینجا قرار نیست عکاسای حرفه ای بیان عکسامونو نقد کنن ولی ایراد عکسای شما اینقدر واضح بود و به قوانین هم اهمیت نداده بودین که من نظرمو گفتم.وقتی زیر هر عکس اعتراض میکنی که چرا عکس قبلیم پاک شد یکی جوابگو باشه، جوابتو میدیم باید بیشتر شاکی بشی؟!

به نقل از requiem :
احتمالا تنها کسی که باید قوانین رو به این شکل رعایت کنه منم !

میدونید چیه بعضی موقعا واقعا قلبم شکسته میشه من تمام عکسای قبلی رو دیدم همشون از عکسای من با کیفیت تر و قشنگ تر نبودند و بازهم بودند که با دوربین گوشی عکس گرقته شده باشند و در اطلاعات دوربینشون اسم گوشیو ذکر نکرده باشند ولی معلومه که دروبین گوشیه
اونوقت فقط و فقط عکسای من پاک میشه و فقط و فقط به عکسای من توجه میشه که با دوربین گوشی میگیرم!
این قانونا تازه چند روزه گذشته شده و اگه دقت کرده باشی بعد از اون پست ستاره عکسای کمتر ولی با کیفیت تری رو گذاشتن.

requiem

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران

میدونید چیه خیلی واضح میگم مجبورم کردین که خیلی واضح بگم شما هدف اون عکسا رو متوجه نشده بودین!
عکسی که از سقف اتاقم گرفته بودم مشابه یک نمایی از فیلمی بود که نخل طلای کن گرفته بود !
عکسی هم که از پشت پنجره گرفته بودم به هیچ عنون تار نبود به هیچ عنوان هنوز هم دارمشون و میتونم براتون بذارم تا حرفمو اثبات کنم!احتمالا چشم های شما مشکل داره که همه عکسای منو تار می بینین! همون عکس موقعی که این قانون مسخره رو نذاشته بودین 33تا لایک گرفته بود!
خود شما عکساتون نه تنها قشنگ نیستند بلکه خیلی تکراری هستند بهتره اول به خودتون تلنگر بزنید که باید عکسای بیشتری بگیرید و بیشتر به عکسای بقیه فکر کنید.در ضمن هست عکس هایی که با دوربین گوشی گرفته شده باشه و بعد از وضع قوانین گذاشته شده باشه و پاک هم نشده باشه!!
و مجددا باید بگم براتون خیلی خیلی متاسفم!

.!؟

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
farzanegan
شهر
کرمان
دانشگاه
علم و صنعت
رشته دانشگاه
معماري

اين بحثا رو ول كنيد!(لااقل با اين تندي :) )
درباره ي اينكه بعضي از عكس ها بي كيفيت هستن به شدت من كاملا موافقم!(منظور به عكس خاصي هم نيست صرفا!تو تاپيك ديدم يه تعداد)يعني در حد خيلي بي كيفيت حتي!هم از جهت سوژه هم از جهت وضوح و نور و ...
اما به نظر من هم نقد تند گاهي تاثير منفي ميذاره و در كل منم اول احساس كردم يكم انتقاد ها تند هستن!حالا در هر حال مفهوم انتقادا كاملا منطقي و درسته نحوه بيان شايد كمي ايراد داشته باشه(كه البته خود اين نحوه بيان مهم هم هست )

از اين بگذريم
بحث بعد اينكه بر فرض من دوربين دارم كنون 7مگاپيكسل دوربين گوشيم 8 هست!با اينكه خيلي تنظيم هاش دستي نيست اما عكس هاي خوبي ميگيره!!تنها چيزي كه كيفيت يك دوربين رو تحت الشعاع قرار ميده اين نيست اما كلا هدف اين بود كه من هم تاييد كنم عكس هايي كه با گوشي گرفته ميشن ميتونن با كيفيت باشن و علاوه بر اون اينكه سوژه هم ربط به عكاس داره و دوربين گوشي يا ديجيتالش مهم نيست!يعني كلا اينكه با دوربين گوشي به طور كامل ممنوع بشه به نظرم منطقي نيستش!

من هم عكس ميگيرم و مثل خيلي ها يه تعداد از عكس هام شايد واقعا خوب بشن و يه تعداد هم واقعا بد يه تعداد معمولي! ولي معمولا اكثرمون عكس هاي خوب داريم با سوژه ها و كيفيت مطلوب!
ولي من هيچي از مشخصات دوربين نميدونم مثلا!يعني باهاش سر و كار نداشتم!يا مثلا تنظيم ديافراگم و شاتر و اينا نداره دستي، دوربين فعليم!

ذكر مشخصات دوربين زير هر عكس چه لذومي داره؟

Parinaz.

پری‌ناز
نام مرکز سمپاد
فرزانگان قزوین
شهر
قزوین
سال فارغ التحصیلی
1394
دانشگاه
آزاد تهران جنوب
رشته دانشگاه
طراحی لباس

میدونید چیه خیلی واضح میگم مجبورم کردین که خیلی واضح بگم شما هدف اون عکسا رو متوجه نشده بودین!
عکسی که از سقف اتاقم گرفته بودم مشابه یک نمایی از فیلمی بود که نخل طلای کن گرفته بود !
بهتره چنین اهدافی رو توضیح بدی واقعا انتظار داری ما فهمیده باشیم که اون نشون دهنده ی نمایی از یه فیلمیه که جایزه ی چی چی رو برده؟!
عکسی هم که از پشت پنجره گرفته بودم به هیچ عنون تار نبود به هیچ عنوان هنوز هم دارمشون و میتونم براتون بذارم تا حرفمو اثبات کنم!احتمالا چشم های شما مشکل داره که همه عکسای منو تار می بینین! همون عکس موقعی که این قانون مسخره رو نذاشته بودین 33تا لایک گرفته بود!
عکسیو میگم که همین دوسه روز پیش گذاشته بودی و پاک شد.و تا جایی که من دیدم دو سه تا دیس گرفته بود نه n تا لایک.نکنه من کلا کورم؟!
خود شما عکساتون نه تنها قشنگ نیستند بلکه خیلی تکراری هستند بهتره اول به خودتون تلنگر بزنید که باید عکسای بیشتری بگیرید و بیشتر به عکسای بقیه فکر کنید.
حرف از عکسای من نیست و خیلی وقته که عکسی اینجا نذاشتم لطف میکنی اگه لینک بدی!
در ضمن هست عکس هایی که با دوربین گوشی گرفته شده باشه و بعد از وضع قوانین گذاشته شده باشه و پاک هم نشده باشه!!
چه جالب؛ چشمای کم نور و ضعیف من که ندیده میشه لینک بدی تا ببینیم؟

• شروع کننده موضوع

Zr74

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان ۱
شهر
تهران
دانشگاه
شهید بهشتی
رشته دانشگاه
داروسازی

به نقل از requiem :
خود شما عکساتون نه تنها قشنگ نیستند بلکه خیلی تکراری هستند بهتره اول به خودتون تلنگر بزنید که باید عکسای بیشتری بگیرید و بیشتر به عکسای بقیه فکر کنید.در ضمن هست عکس هایی که با دوربین گوشی گرفته شده باشه و بعد از وضع قوانین گذاشته شده باشه و پاک هم نشده باشه!!

اولا که لطفا به هم دیگه و عکسامون توهین نکنید چون هر کسی تو عکاسی یه نظری داره و لزومی نداره که همه عکساشون یه سبک و یه شکل باشه. من خودم با سوژه های خلاقانه مخالف نیستم ولی به هر حال عکسی که گرفته میشه و اینجا یا هر جای دیگه گذاشته میشه باید یه حد استانداردی از کیفیت رو داشته باشه و همینطور برای بقیه هم قابل درک باشه.
من هم خیلی عکسایی دارم که خودم خیلی دوسشون دارم و هدف هم داشتم از گرفتنشون ولی دلیلی نمی بینم همشو بیام اینجا بذارم تا همه ببینن چون عکسی که اینجا گذاشته میشه جدا از هدف و کیفیتش باید از نظر هنری هم ارزش داشته.
در مورد گوشی هم باید بگم بعضی گوشیا هستن که کیفیت خوبی هم دارن و عکسای خوبی هم میشه باهاشون گرفت ولی به هر حال خوبی دوربین فقط به این که چند مگاپیکسله نیست اگه هدف این تاپیک تمرین و یادگرفتن عکاسی باشه، فکر می کنم بهتر باشه که با دوربین کار کنیم تا کار کردن با دوربین و تنظیمات اونو یاد بگیریم. حتما هم لازم نیست دوربین حرفه ای داشته باشین دوربین من هم حرفه ای نیست ولی سعی با این وجود از حداکثر امکاناتم استفاده کنم تا عکسای خوبی بگیرم و اینجا بذارم.

amparisay

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1386
مدال المپیاد
ندارم
دانشگاه
علم و صنعت
رشته دانشگاه
برق
تلگرام
اینستاگرام

چندتا نکته هم بگم راجع به صحبتهای requiem.

من واقعا براتون متاسفم و حاضرم قسم بخورم اگر یکی از شاهکارهای عکاسی رو با کیفیت یه کم پایین تر با اسم خودم بذارم شاید امتیاز منفی بگیره و پاک شه !
از کجا به چنین نتیجه ای رسیدید؟! نکنه اون 4 تا ماشین که با دوربین موبایل گرفتید در حد شاهکارهای عکاسی بودند؟!؟! ازتون می خوام دوباره عکس رو بذارید، و مدیران هم پاک نکنند که دوستان قضاوت کنند که شاهکارها چی هستند و ما بی خبریم!!
بهتره اسم تاپیکو عوض کنید"عکس های ما"غلطه باید بگید"عکسهایی که مدیران انجمن دوست دارند"!!!!
باز هم این تفکر از کجا اومد؟! از توهم "شاهکار عکاسی" شما حس می کنم که نشات گرفته... عکس شما خلاف قوانین بود و پاک شد. اگه خلاف قوانین نبود پاک نمی شد اما عکس اخیرتون بسیار بی کیفیت و بی هدف بود.
فقط و فقط به عکسای من توجه میشه که با دوربین گوشی میگیرم!
شما یه دلیل برای پدرکشتگی یک نفر از ما بیان کنید. ما همگی فروم رو تعطیل می کنیم می ریم کلاس های عکاسی مقدماتی ثبت نام میکنیم که بفهمیم با اثرهای شاهکار چه برخوردی کنیم که پدرکشتگی برداشت نشه ازش.
واقعا براتون متاسفم
ممنونم. دوستی می گفت : دقت کردید توی دعواهای ایرانی همه برای خودشون متاسفند؟!؟! تاسف شما بسیار برای ما دردناک بود...
همچنان میگم شما عکاس حرفه ای نیستید!
من چنین ادعایی نکردم. من گفته بودم :
سوم این که عکاس حرفه ای هم اینجا داریم. شلوغش نکنید. اینکه کسی عکاس خوبی نباشه دلیل نمی شه که عکس رو نقد نکنه.
چی باعث شد فکر کنید این رو راجع به خودم گفتم؟! :D من هنوز به صفر عکاسی نرسیدم، چنین ادعایی هم نداشتم هرگز که رسیدم.

پری ناز عزیز بسیار خوب اشاره کرد که :
آخه خیلی جالبه که چند بار پاک میشن پستات و هنوز اینجور عکسارو میذاری.مثلا از لامپ اتاقت عکس گرفته بودی که تار هم شده بود اصلا ...یا از پشت پنجره ی خیس عکسو گرفته بودی که اصلا معلوم نبود چی هست...
اگه از عکسی خوشت میاد حتی فکر میکنی بقیه مفهوم خاصی توش نمی بینن لااقل سعی کن با کیفیت ترشو بگیری نه اینقدر تار و ناواضح!"
من هم اضافه می کنم به فرمایشاتشون که من هم وقتی یه عکس می گیرم کلی ذوق می کنم. اما می ذارم چند روز بگذره و عکسش برام عادی بشه که بتونم نقدش کنم خودم. اگه حرف بدرد بخوری داشت می ذارم بقیه هم ببینن. به جرات می گم از هر 100تا عکس من نهایتا 2 تا 3 تاش "خوب" و شاید در هر 400تا یکی "عالی" می شه. اونوقت شما یک عکس تار که با موبایل گرفتید و پر عناصر مزاحم هست رو می ذارید و بعدش هم شاکی می شید که چرا عکس من رو فقط پاک می کنید!؟

مرسی از توضیحتون! چرا فکر می کنید که ما باید بشناسیم و حس نوستالژی شما رو عینا درک کنیم؟! عکسی که نیاز به توضیح و ضمیمه داشته باشه عکس ضعیفیه!
احتمالا چشم های شما مشکل داره که همه عکسای منو تار می بینین!
مرسی از طرز صحبت بسیار زیبا و دلنشین شما.
همون عکس موقعی که این قانون مسخره رو نذاشته بودین 33تا لایک گرفته بود!
مسخره یعنی چی؟ عکس فقط ثبت یه سری نوره از دید شما؟ یا یه هنره؟ مثل این می مونه که با مداد رنگی یه چیزی روی کاغذ دفتر بکشیم، ببریم توی یه نمایشگاه نقاشی بگیم چرا نمی ذاریدش کنار نقاشی های رنگ روغنیتون؟! قانونتون مسخره است!
دوربین موبایل ضعفش برای همه مشخصه دیگه. آخه شما چرا!؟ سنسور توی دوربین فول فریم یه موجودیه که ابعادش هست (36×24 mm) حالا اگه توی این سایز ما 10 میلیون پیکسل ایحاد کنیم، به نظرتون نتیجه با دوربین موبایل 10مگاپیکسلی که شاید 1x1 میلیمتر باشه یکیه؟! یه سرچ راجع به دوربینهای هاسلبلاد کنید ضرر نداره. ببینید اصلا فول فریم که ما میگیم گرونه (مثلا 3 میلیون) دوربین مدیوم فرمت و لارج فرمت چنده. دلیلش هم فقط مگاپیکسله یا مثلا ابعاد سنسور و فاصله اش از لنز هم مهم می شه...
از لنز دوربین موبایل براتون بگم؟! مثلا شیشه لنز دوربین اسفریکال هست و موبایل نیست؟! یا اینکه مثلا چیزی به اسم عمق میدان و دیافراگم و فاصله کانونی توش مطرحه و توی موبایل نیست؟!
از این صحبتها کمی می فهمیم که اینکه می گیم دوربین موبایل "نه" یعنی بریم چیز یاد بگیریم... بریم یه دوربین 100تومنی پیدا کنیم ببینیم این پارامترها چی هستن... و از همه مهمتر کیفیت عکسهامون رو قابل دفاع تر کنیم!
خود شما عکساتون نه تنها قشنگ نیستند بلکه خیلی تکراری هستند بهتره اول به خودتون تلنگر بزنید که باید عکسای بیشتری بگیرید و بیشتر به عکسای بقیه فکر کنید.
یاد اوری میکنم از صحبت خودم که :
اینکه کسی عکاس خوبی نباشه دلیل نمی شه که عکس رو نقد نکنه. مثل اینه که یه بازیکن به مربی خودش بگه : تو که هی می گی این کار رو بکن اون کار رو نکن خودت که بازی بلد نیستی که! ما ایرانی ها باید یاد بگیریم که ببینیم حرف چی بوده، نه اینکه کی حرف رو زده...
توضیحش رو بالا دادم!!!

.؟! عزیز
حث بعد اينكه بر فرض من دوربين دارم كنون 7مگاپيكسل دوربين گوشيم 8 هست!
خودتون برید کیفیتش رو مقایسه کنید و نتیجه رو اینجا بذارید ما هم ببینیم! جدی اینکار رو بکنید! حتی با وجود اینکه دوربین 7 مگاپیکسلی حداقل مال 6-7 سال پیشه و دوربین موبایل 8 مگاپیکسلی نهایتا مال 3-4 سال پیش. اما بذارید از یه سوژه یکسان.
مثلا تنظيم ديافراگم و شاتر و اينا نداره دستي، دوربين فعليم!
دوربینت خودش تنظیم می کنه. اون عددهایی که خودش تصمیم می گیره و میذاره کلی اطلاعات از عکس بهمون می ده.
ذكر مشخصات دوربين زير هر عكس چه لذومي داره؟
که دوستان کمی چیز یاد بگیرن. نمونه عکس مثلا با سرعت شاتر بالا ببینن چجوری می شه! یا مثلا با دیافراگم باز چه مسائلی ایجاد می شه...

زهرای عزیز چقدر زیبا نوشته که :
ولی به هر حال عکسی که گرفته میشه و اینجا یا هر جای دیگه گذاشته میشه باید یه حد استانداردی از کیفیت رو داشته باشه و همینطور برای بقیه هم قابل درک باشه.
حرف بسیار پر معنایی هست. بهش فکر کنیم!
وبی دوربین فقط به این که چند مگاپیکسله نیست
آخ آخ... این آدمایی که وقتی دوربین می بینن می گن چند مگاپیکسله رو می خوام خفه کنم!!! دوربین EOS-1D Mark IV رزولوشنش 16.1 مگاپیکسله. بدنه اش فقط بدون لنز حدود 5 هزار دلاره. Fujifilm FinePix JZ250 هم رزولوشنش 16 مگاپیکسله و با لنز و تشکیلاتش 110 دلاره. احتمالا تفاوتشون به خاطر اون 100هزار پیکسل بیشتر که نیست به نظر شما؟!

ستاره عزیز هم حرف خوبی زد که گفت :
بزرگ کردن نقاط ضعف رو بعضی ها می‌تونن اسمش رو بذارن کوبوندن . بله ٬ می‌کوبونیم . اگه شما دوست دارین اسم‌ش این‌جوری باشه ٬ من مشکلی ندارم . اگه حس می‌کنین نقدهای دیگران ممکنه کوبنده باشه یا بهتون بربخوره لطف کنین عکس نذارین .
اگه ما فکر کنیم همه چیمون تمومه و خیلی شاخیم، از در و پنجره هم که عکس می گیریم می گیم وای شاهکار هنری. کسی که می خواد چیز یاد بگیره باید تواضع رو اولین خصیصه خودش کنه، بعد بیاد و بگه من اینم، تا بهش بگن چه کن که بهتر بشی. نقد کردن یه کم به مذاق ایرانی ها خوش نمیاد. چون عادت کردن به تملق شنیدن و به به و چه چه شنیدن از یه سری آدمی که هیچی تخصصشون حداقل اون نیست. برای مثال عکس هایی داشتم که به هرکی نشون دادم گفته وااااااااای چه خوبههههههههه! 8-> بعد بردم و به 4 تا حرفه ای نشون دادم و ایراداتی روش گذاشتن که شاخ در آوردم! اولش مقاومت کردم و گفتم طرف تعطیله و هیچی حالیش نیست! چون منم ایرانی هستم و عادت به نقد شدن ندارم! بعدش که آتیشم خوابید فکر کردم و تحقیق کردم و یاد گرفتم! (البته بگذریم که بعضی ها چاه نمایی می کنن...! یادمه دوست عزیزی که دوربین 7D و با لنز 24-105 دستش گرفت و گفت چه آشغالیه...عکساش ته رنگ داره...!)
در آخر هم ببخشید که طولانی شد. اما حس کردم که با تعارفات ایرانی مساله حل نمی شه و کمی باید رک بود. اگه جایی رو اشتباه گفتم تصحیح کنید. من هم نیاز به راهنمایی همه شما دارم. اما حرف منطقی بزنید، همه هم قضاوت کنند که حرف چقدر درسته. اون جوری همگی چیز یاد می گیریم.

scare

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان چهاردانگه
شهر
تهران
دانشگاه
پلی تکنیک
رشته دانشگاه
متالورژی استخراجی

میشه خواهشی داشته باشم؟من خودم بعنوان کاربر دوست ندارم شاهد بحث تعدادی از دوستان باشم!میشه لطفا تمامی بحث هارو پاک کنین و در صورت بودن مشکلی با پ.خ باهم صحبت کنید؟ممنون میشم!
باز هم بخاطر درخواستم متاسفم!

requiem

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران

بابا من اصلا با پاک شدن عکسام مشکل ندارم من حواسم به قوانین نبود بعد از مدیر انجمن خواستم عکسامو پاک کنن که به قوانین احترام گذاشتم اصلا دستتون درد نکنه که عکسارو پاک کردین!مشکل من با توهین بعضی از بچه هاست کسی حق نداره به عکسای بقیه توهین کنه
منم هم اگر در نهایت مجبور شدم بگم "عکسای خودتون چندان قشنگ نیست"معذرت میخوام ولی خودتون بگید :
میاید چندتا عکس میذارید بعد می فهمید که باید اطلاعات دوربینو میذاشتید!
از مدیر انجمن درخواست می کنید شمارو برای بی توجهی به قوانین ببخشن و ارسالا رو پاک کنن چون متاسفانه خودتون قادر به اینکار نیستید!
روز بعد می بینید که کسی به شما گفته که عکساتون بی ارزشه و قوانینو رعایت نکردین و با اون حال که پستاتون پاک شده باز عکس گذاشتید و از این حرفا!
نظرتون چیه؟
در ضمن در مورد فیلم باید بگم فیلم ترکیبی از بی نهایت عکسه و فیلمی که شاهکاره نماهای شاهکار زیادی داشته که اگر خیلی مواقع جداگانه به آنها نگاه کنیم باید بگم می فهمیم که شاهکارن!
کسی که اون عکسه تو فیلم می فهمه همون عکسو خارج از فیلم هم میفهمه !
در ضمن از amparisay بسیار عزیز ممنونم که تک تک جملاتم رو نقد کردند باید ازشون بخوام که نظرشون راجع به این جمله هم بگن
:"عکس هایی هستند که عکس سال شناخته شدند ولی با دوربین موبایل گرفته شدند."
در ضمن فکر می کنم باید از خودتون بپرسید که به جنبه هنری عکس بیشتر دقت می کنید یا صرفا ثبت یک سری تصاویر با دوربین حرفه ای ؟
من ادعایی روی عکس هایی که از ماشین گرفته بودم ندارم حتی همون موقع هم نوشته بودم پس لازم نیست از اون همه عکسی که گذاشتم این یک عکسو پیراهن عثمان کنید!
...و من از انتقاد بیزار نیستم و خودم ازتون خواهش کردم که منو نقد کنید و حتی اسم تاپیک نقد عکس را هم ذکر کرده بودم ولی شما برام نقد نذاشتید و اینکه بگید عکسات بی ارزشن نقد نیست امیدوارم متوجه باشین!

بالا