• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

حرکت مستقیم روبات

• شروع کننده موضوع

behradv

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علّامه حلّی تهران
شهر
تبریز و تهران
دانشگاه
دانشگاه تورنتو
رشته دانشگاه
علوم مهندسی
سلام! :)

یه سوال ضروری و تا حدودی فوری داشتم از روباتیک کاران کهنه کار و محترم! ممنون می شم اگه کسی بتونه کمک کنه.

یه روبات خودکار ساختیم، که قراره هفته ی بعد مسابقه بده و در واقع تحویلش بدیم برای ارزیابی و نمره... کارش هم اینه که باید روی یه مسیر صاف که سمت راستش یه سری سطل به ردیف چیده شده ن حرکت کنه، رنگ برچسب های عقب و جلوی هر سطل رو تشخیص بده (که به خاطر برچسب عقب بازوی مکانیکی لازم داره)، و یه ستون با ارتفاع نامشخص رو که بین سطل هاس پشت سر بذاره (یعنی بازوش باید یه جوری ستون رو رد کنه) آخرش هم بعد از 4 متر باید برگرده و پشت خط آغاز بایسته.

حالا ایناش مهم نیست. همه کارش رو با کلی زجر و مکافات کردیم، الان که یه هفته بیشتر نمونده به یه مشکل خیلی مهم برخوردیم:
صاف نمی ره :|

سوال من اینه که چه جوری می شه با وجود استفاده از دو تا موتور مختلف که دو تا چرخ عقب رو می چرخونن، روبات رو وادار به صاف رفتن کرد؟

یعنی روبات ما دو تا چرخ عقب داره، یه دونه تکیه گاه استوانه ای جلو، وسطش. بعد اون دو تا چرخ عقب هر کدوم با یه موتور جدا می چرخن. احتمالا به خاطر اختلاف سرعت، یا یه مشکل دیگه مکانیکی صاف نمی ره.

اینا رو هم امتحان کردیم، جواب نداد:
1) خواستیم PWM استفاده کنیم، ولی سنسورا از کار افتادن! احتمالا به خاطر نویز و اینا، به محض این که PWM رو به کد اضافه می کنیم، هیچ کدوم از سنسورا کارشون رو درست انجام نمی دن و مثلا در حالی که چیزی جلوشون نیست، سیگنال تشخیص جسم می دن.
2) خواستیم از اون تکیه گاه استوانه ای جلویی استفاده کنیم و با تغییر جهتش مجبور کنیم صاف بره. بعضی وقتا کار می کنه، ولی خیلی کم. از هر 10 بار، یه بارش صاف می ره.
3) از پوتانسیومتر استفاده کردیم برای این که سرعت یکی از موتورا رو کم کنیم، بازم بد تر شد!

یه کار دیگه هم که فکر کنم بد نباشه این بود که با یه موتور دو تا چرخ رو با هم بچرخونیم. ولی الان دیگه خیلی دیره واسه این تغییر، و گروهایی هم که از اون سیستم استفاده کردن هم این مشکل رو دارن بعضیاشون.
امروز هم یکی می گفت از PDI استفاده کرده، ولی می گفت 5000 خط کد assembly نوشته براش! اینم گزینه مناسبی واسه یه هفته نیست!

آیا روش نسبتا ساده و سریعی واسه مستقیم حرکت کردن روبات هست؟ ترجیحا راه حل مکانیکی باشه هم بهتره، ولی راه حل مدار یا میکروکونترولر رو هم می تونیم امتحان کنیم.
یا اگه پیشنهاد دیگه ای ندارین، می شه بگین چه جوری نویز PWM رو کم کنیم؟ بدون PWM یه ذره هم نویز نمی دن موتورا، ولی به محض شروع PWM همه چی خراب می شه. از خازن هم استفاده کردیم برای کم کردن نویز، نشد. اگه سیم های موتور رو بین فویل آلومینیوم بپیچیم کمک می کنه، یا مشکل یه جای دیگه س؟

خلاصه که از هر پیشنهادی سپاسگزاریم!

m-hadi

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
13
مدال المپیاد
نداریم کلن :دی
دانشگاه
علم و صنعت
رشته دانشگاه
برق
پاسخ : حرکت مستقیم روبات

موتوراتون ميكرو ه ؟
براي حذف نويز بهترين ايده پيچيدن تو توريه

• شروع کننده موضوع

behradv

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علّامه حلّی تهران
شهر
تبریز و تهران
دانشگاه
دانشگاه تورنتو
رشته دانشگاه
علوم مهندسی

حالا خودمونیم، میکرو چیه؟!
از ایناس.
خود موتور رو تو توری بپیچیپم یعنی؟ آخه مشکل اینه که تو حالت عادی نویز نداره ولی وقتی PWM رو فعال میکنیم خراب میشه.

Legend

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
علامه حلی بدون شماره!
شهر
طهرون
سال فارغ التحصیلی
93
رشته دانشگاه
مهندسی عمران

می تونید به جای اینکه 3 چرخ باشه اون چرخ تکیه گاه رو بردارید و 2 تا چرخ جلوش بزارید! فک کنم اگه این کارو کنید بهتره!

چون احتمالا اون که تکیه گاهه و چرخشیه و چرخش 360 داره روی حرکت صاف تاثیر میزاره! گذاشتن 2 تا چرخ هرز گرد در جلو هم خیلی وقت گیر نیست و تعادلش رو هم بیشتر می کنه! :D
البته نظر من بود! راستی خیلی سرعتشون فرق داره؟ یعنی اون rpm شون خیلی فرق داره! :-/

• شروع کننده موضوع

behradv

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علّامه حلّی تهران
شهر
تبریز و تهران
دانشگاه
دانشگاه تورنتو
رشته دانشگاه
علوم مهندسی

آره این فکر خوبیه. امتحانش کردیم، به اضافه یه میله که دو تا چرخ جدید رو به هم وصل کنه، ولی خیلی خوب جواب نداده فعلا. یعنی وقتی می خواد جلو بره کج می ره، ولی اگه قطبیت موتورا رو عوض کنیم، طوری که چرخایی که موتور روشونه جلوی موتور حساب بشن، صاف تر می ره.
حالا باید فردا یه کم سفت تر کنیم چرخای تازه رو، شاید بشه. بازم خبر می دم که چه طور شد. مرسی به هر حال :).
اگه نشد باید حتما نویز رو یه جوری از بین ببریم، وگرنه کل زحمتا بر باد می ره...!

در مورد موتورا هم rpm شون قراره یکی باشه مثلا! ولی می گن تقریبا غیر ممکنه دو تا موتور، حتی با rpm مساوی، "دقیقا" با یه سرعت بچرخن و همون یه ذره اختلاف باعث می شه رفته رفته از مسیر صاف خارج بشه.

Legend

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
علامه حلی بدون شماره!
شهر
طهرون
سال فارغ التحصیلی
93
رشته دانشگاه
مهندسی عمران

به نقل از بهراد :
آره این فکر خوبیه. امتحانش کردیم، به اضافه یه میله که دو تا چرخ جدید رو به هم وصل کنه، ولی خیلی خوب جواب نداده فعلا. یعنی وقتی می خواد جلو بره کج می ره، ولی اگه قطبیت موتورا رو عوض کنیم، طوری که چرخایی که موتور روشونه جلوی موتور حساب بشن، صاف تر می ره.
حالا باید فردا یه کم سفت تر کنیم چرخای تازه رو، شاید بشه. بازم خبر می دم که چه طور شد. مرسی به هر حال :).
اگه نشد باید حتما نویز رو یه جوری از بین ببریم، وگرنه کل زحمتا بر باد می ره...!

در مورد موتورا هم rpm شون قراره یکی باشه مثلا! ولی می گن تقریبا غیر ممکنه دو تا موتور، حتی با rpm مساوی، "دقیقا" با یه سرعت بچرخن و همون یه ذره اختلاف باعث می شه رفته رفته از مسیر صاف خارج بشه.
میتونی برا اینکه بهتر بشه از میله استفاده نکنی! یعنی برا هرکدوم یه یاتاقان بزاری و اونورشو ثابت کنی! اینطوری بهتر هم میشه حتی! :D

خواهش می کنم! :D

• شروع کننده موضوع

behradv

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علّامه حلّی تهران
شهر
تبریز و تهران
دانشگاه
دانشگاه تورنتو
رشته دانشگاه
علوم مهندسی

مشکل PWM هم مثه اینکه خدا رو شکر حل شد.
فکر کنم اشکالش این بود که فرکانسش رو خیلی زیاد گذاشته بودم. روی 78.12 khz بود، کردم 20 khz درست شد!
P:>

ولی کماکان در تلاشیم برای صاف کردن مسیرش...!

بالا