• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

مسابقات رباتیک به چه دردی میخورن؟

• شروع کننده موضوع
  • مدیر کل

Admin2

لنگر انداخته
عضو کادر مدیریت
مدیر کل
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1389
خیلی هاتون رباتیکی هستید یا تماشای مسابقاتش رفتید یا چندتا رباتیکی اطرافتون هست یا حداقل اسمش رو شنیدید و توی اخبار دیدید !

سوال من اینه

آیا مسابقات رباتیکی که در ایران برگزار میشوند فایده ای هم دارند؟ چه فایده ای؟ چه چیزی حاصل میشه از فرآیند بسیار دشوار برگزاری این مسابقات؟ چه تاثیری مثبتی گذاشته میشه و حجم این تاثیر مثبت چقدره؟ تاثیر منفی چطور؟

s!na

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
حلی ۱
شهر
تهران
پاسخ : مسابقات رباتیک به چه دردی میخورن؟

لیگه جونیور که خب فعلا وضعه جالبی نداره.

لیگ های دانش جویی کار علمی میکنن‌(به جز humanoid :|) اونم کاره علمی ئه در سطح خیلی قوی. تیمه پارسیان (امیر کبیر) و MRL (دانشکاه آزاد) تیم هایی هستن که خیلی از اعضاشونو بچه های سمپاد تو دانشگاه تشکیل میدن. تقریبا قوی ترین تیم های ایران هم همینا هستن.

برگزاری مسابقات هم به نظره من لازم به حضور تماشا چی (به اون صورتی که امسال گندش در اومد) تو جونیور لازم نیست. بازم مثلا کسایی که ssl ایران اپن بودن میدونن کاملا تماشا چی ها انسان های متمدنی بودن و فراینده علمی نگاه داشتنه مسابقات حفظ شده بود.

robomash

Lily Delicated
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان1
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
مهندسی نرم افزار

مسابقات یه بهونه ست واسه این که ما دانشمون رو بیشتر کنیم و خلاقیت به خرج بدیم تا بتونیم ربات های بهتری بسازیم و تو مسابقات مقام بیاریم یا حداقل تو مسابقات با بقیه کسانی که رباتیک کار میکنن آشنا بشیم و بفهمیم خودمون در چه سطحی هستیم. البته اون قدیما مسابقاتی مثه خوارزمی مزایای زیادی واسه کسانی که مقام میاوردن داشت!

s!na

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
حلی ۱
شهر
تهران

به نقل از Lily Delicated :
مسابقات یه بهونه ست واسه این که ما دانشمون رو بیشتر کنیم و خلاقیت به خرج بدیم تا بتونیم ربات های بهتری بسازیم و تو مسابقات مقام بیاریم یا حداقل تو مسابقات با بقیه کسانی که رباتیک کار میکنن آشنا بشیم و بفهمیم خودمون در چه سطحی هستیم. البته اون قدیما مسابقاتی مثه خوارزمی مزایای زیادی واسه کسانی که مقام میاوردن داشت!

فاطمه م.

فاطمه م.
نام مرکز سمپاد
فرزانگان چهاردانگه
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
95
مدال المپیاد
ادبی
دانشگاه
پلی تکنیک تهران
رشته دانشگاه
علوم کامپیوتر

از همه مهم تر تجربس این که تو تو جو مسابقه قرار بگیری و باهاش آشنایی پیدا کنی باعث میشه استرس کمتری توی مسابقه های بعدی و مهم تر داشته باشی، این که تو خیلی چیزا رو تو مسابقه میبینی و یه سری اطلاعات ازشون به دست میاری که اگه بعدا در موردشون تحقیق کنی و پی شون بری موجب یادگیری مطالب و افزایش اطلاعاتت میشه، با تیم های دیگه آشنا میشی و سطح تیم خودتو میسنجی و با پیدا کردن ضعف هات میتونی موجب بهبود تیم خودت بشی به علاوه میتونی با اون تیم ها تبادل اطلاعات داشته باشی.
اگر هم رتبه بیاری موجب امیدواری میشه و با انرژی بیشتری به کارت ادامه میدی و جایزش میتونه کمک هزینه ی ساخت روباتت باشه. (حرفای استادمون برای راضی کردن ما برای ثبت نام در یه مسابقه!! خب آخه دیگه رومون نمیشد بریم پول بگیریم از باباهامون!!)
البته الان خودم به همه ی این نتایج رسیدم و میگم بیچاره استادمون چقد حرصش دادیم سر ثبت نام!!

s!na

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
حلی ۱
شهر
تهران

به نقل از fatemeh_mk :
از همه مهم تر تجربس این که تو تو جو مسابقه قرار بگیری و باهاش آشنایی پیدا کنی باعث میشه استرس کمتری توی مسابقه های بعدی و مهم تر داشته باشی، این که تو خیلی چیزا رو تو مسابقه میبینی و یه سری اطلاعات ازشون به دست میاری که اگه بعدا در موردشون تحقیق کنی و پی شون بری موجب یادگیری مطالب و افزایش اطلاعاتت میشه، با تیم های دیگه آشنا میشی و سطح تیم خودتو میسنجی و با پیدا کردن ضعف هات میتونی موجب بهبود تیم خودت بشی به علاوه میتونی با اون تیم ها تبادل اطلاعات داشته باشی.
اگر هم رتبه بیاری موجب امیدواری میشه و با انرژی بیشتری به کارت ادامه میدی و جایزش میتونه کمک هزینه ی ساخت روباتت باشه. (حرفای استادمون برای راضی کردن ما برای ثبت نام در یه مسابقه!! خب آخه دیگه رومون نمیشد بریم پول بگیریم از باباهامون!!)
البته الان خودم به همه ی این نتایج رسیدم و میگم بیچاره استادمون چقد حرصش دادیم سر ثبت نام!!
با این وضعی که لیگ جونیور تو ایران داره ، فکر میکنم خیلی مهم تر از تجربه شخصی افراد تجربه معلم خیلی مهم تر محسوب میشه , و این خیلی تاسف باره ، خود شما اگر معلم تون چند سال بیشتر از این معلم بود ، مطمئننا رتبه خیلی بهتری میگرفتید.

**NAVID**

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید قدوسی(Qom Nodet)
شهر
قم
مدال المپیاد
یه سال شیمی خوندم!
دانشگاه
Tehran PolyTechnic
رشته دانشگاه
هوافضا - کامپیوتر

ببینید نباید علم رو در محوریت روبوتیک بررسی کرد باید روبوتیک رو بخشی از راه علم دونست واسه کسایی که به این گرایش علاقه دارند. جونیور تقریبا میشه گفت دارن از هدف خودش دور میشه چون هدف هایی که مهم نیستن جایگزین هدف های اصلی شدن. اما تو لیگ های سنیور تا اونجایی که میدونم وضعیت کمی متفاوته. طبیعتا سطح علمی بالاتره. چیزی که مسلمه اینه که مسابقات روبوتیک می تونن مفید باشن و مضر. مضر مثل جونیور الان و مفید مثل سنیور. البته تو جونیور تیم هایی هستند که واقعا روبوتیک رو به صورت علمی دنبال میکنن.
(راستش الان که یه بار دیگه متنو میخونم نمیفهمم چی نوشتم !! :D)

با نظر s!na هم موافقم . واقعا یه سری ها نمیدونم چرا دارن خودشونو گول میزنن با این کارا. بالاخره تا کی . اقای x , y تا کی میتونن کمک کنن. جونیور فقط شده یه لیگ که شرکت کننده ها واسه رتبه میان . به هر قیمتی .

robomash

Lily Delicated
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان1
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
مهندسی نرم افزار

ولي به نظر من وضع جونيور بازم از سنيور بهتره البته بستگي به ليگ هم داره ولي تو جونيور ميشه گفت مدارس و موسسات دارن رقابت ميكنن,نميشه گفت يكيشون از همه سرتره و بي رقيب,اختلاف بين امكانات تيم ها هست اما در حدي كه قابل جبرانه.ما تو مشهد داريم تيمي كه حتي كارگاه درست و حسابي ندارن,حمايت مالي اصلا ندارن اما به قدري تلاش ميكنن و مصمم هستن كه تا حالا هر مسابقه اي رفتن بدون مقام برنگشتن.از مدارس عادي دولتي هم هستن.
اما تو سنيور دانشگاه ها دارن رقابت ميكنن,من بچه هاي دانشگاه فردوسي رو ديدم,باهاشون كار ميكردم,بعضياشون واقعا نابغه هستن و خيلي هم زحمت ميكشن اما موفق نيستن چون اول از همه هزينه شون بالاتره و دانشگاه هيچ كمكي حتي 1 ريال هم بهشون نمي كنه.تنها كمك دانشگاه اين بوده كه يه كارگاه بهشون دادن كه بيشتر مثه دخمه ست,امكاناتشون هم كافي نيست.حالا اينا با اين شرايط هرچقدر هم نابغه,باتجربه و پرتلاش باشن به بچه هاي آزاد قزوين يا اميركبير نميرسن و احتمال مقام آوردنشون پايينه.

s!na

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
حلی ۱
شهر
تهران

ولي به نظر من وضع جونيور بازم از سنيور بهتره البته بستگي به ليگ هم داره ولي تو جونيور ميشه گفت مدارس و موسسات دارن رقابت ميكنن,نميشه گفت يكيشون از همه سرتره و بي رقيب,اختلاف بين امكانات تيم ها هست اما در حدي كه قابل جبرانه.ما تو مشهد داريم تيمي كه حتي كارگاه درست و حسابي ندارن,حمايت مالي اصلا ندارن اما به قدري تلاش ميكنن و مصمم هستن كه تا حالا هر مسابقه اي رفتن بدون مقام برنگشتن.از مدارس عادي دولتي هم هستن.
اما تو سنيور دانشگاه ها دارن رقابت ميكنن,من بچه هاي دانشگاه فردوسي رو ديدم,باهاشون كار ميكردم,بعضياشون واقعا نابغه هستن و خيلي هم زحمت ميكشن اما موفق نيستن چون اول از همه هزينه شون بالاتره و دانشگاه هيچ كمكي حتي 1 ريال هم بهشون نمي كنه.تنها كمك دانشگاه اين بوده كه يه كارگاه بهشون دادن كه بيشتر مثه دخمه ست,امكاناتشون هم كافي نيست.حالا اينا با اين شرايط هرچقدر هم نابغه,باتجربه و پرتلاش باشن به بچه هاي آزاد قزوين يا اميركبير نميرسن و احتمال مقام آوردنشون پايينه.
حرفتون رو نمیشه قبول کرد خب معلومه به بودجه دانشگاه بستگی داره ، اونی که بودجه داره خیلی بهتره روباتش دیگه! انصاف نبودن اینه که برای یه سری معلم کار کنه ، یه سری جون بکنند و هیچی نشن. که تو لیگ جونیور زیاده ، ما ادعا نداریم ولی تیمی که باهاش بازی داشتیم تو ایران اپن سر بازی دوم معلمشون یکی از شاگردای قبلیشو که دانشگاهی بود فرستاد روباتو براشون روشن کنه تو زمین، ینی در این حد.

robomash

Lily Delicated
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان1
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
مهندسی نرم افزار

این بی دقتی داوراست. اینو قبول دارم اصلا خودم تیمی رو سراغ دارم که خوارزمی پارسال خود اعضای تیم حتی دستشون به ربات نخورد،یه دانشجو واسشون برنامه می نوشت، ربات رو تست میکرد حتی اون با ربات رفت تو زمین با تمامی این مسائل و مشکلاتی که تو جونیور هست اگه ما بیایم رو خودمون کار کنیم اونقد مطالعه کنیم،وقت بذاریم و تلاش کنیم که واقعا یه سر و گردن از بقیه بالاتر باشیم بدونید که این ناداوری ها و مشکلات دیگه واسمون مسئله ای نخواهد بود البته کار خیلی سختیه اما ممکنه.
ولی تو لیگ های سنیور جبران فاصله و اختلافی که بین تیم ها و دانشگاه ها هست تا حد زیادی غیرممکنه.

s!na

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
حلی ۱
شهر
تهران

این بی دقتی داوراست. اینو قبول دارم اصلا خودم تیمی رو سراغ دارم که خوارزمی پارسال خود اعضای تیم حتی دستشون به ربات نخورد،یه دانشجو واسشون برنامه می نوشت، ربات رو تست میکرد حتی اون با ربات رفت تو زمین با تمامی این مسائل و مشکلاتی که تو جونیور هست اگه ما بیایم رو خودمون کار کنیم اونقد مطالعه کنیم،وقت بذاریم و تلاش کنیم که واقعا یه سر و گردن از بقیه بالاتر باشیم بدونید که این ناداوری ها و مشکلات دیگه واسمون مسئله ای نخواهد بود البته کار خیلی سختیه اما ممکنه.
ولی تو لیگ های سنیور جبران فاصله و اختلافی که بین تیم ها و دانشگاه ها هست تا حد زیادی غیرممکنه.
اگه ما بیایم رو خودمون کار کنیم اونقد مطالعه کنیم،وقت بذاریم و تلاش کنیم که واقعا یه سر و گردن از بقیه بالاتر باشیم از موضوعی که تمام عمرمون به دنبال اون تعیین میشه یعنی کنکور غافل میشیم ، ولی دانشجو ها با این کار چیزی رو از دست نمیدن. معیار تو سینور بهتر کار کردن روبات هست، برای مثال میگما ! ولی اگر یه تیمی تو اسمال سایز یه جوری رو برنامه ش کار کنه که درگیری نداشته باشه روباتاش با تیم حریف میتونه این مشکلو یکم کمتر میکنه.

robomash

Lily Delicated
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان1
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
مهندسی نرم افزار

به نقل از s!na :
اگه ما بیایم رو خودمون کار کنیم اونقد مطالعه کنیم،وقت بذاریم و تلاش کنیم که واقعا یه سر و گردن از بقیه بالاتر باشیم از موضوعی که تمام عمرمون به دنبال اون تعیین میشه یعنی کنکور غافل میشیم ، ولی دانشجو ها با این کار چیزی رو از دست نمیدن. معیار تو سینور بهتر کار کردن روبات هست، برای مثال میگما ! ولی اگر یه تیمی تو اسمال سایز یه جوری رو برنامه ش کار کنه که درگیری نداشته باشه روباتاش با تیم حریف میتونه این مشکلو یکم کمتر میکنه.
درسته، کنکور چیزیه که باعث میشه ما محدود بشیم. مثالتون هم درسته اما تو سنیور بعضیا هستن که حتی نمی تونن یه تیم اسمال سایز بدن چون امکاناتشو ندارن!چه برسه به اینکه بخوان به این فکر کنن که رباتشون بهتر از بقیه کار کنه.

s!na

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
حلی ۱
شهر
تهران

درسته، کنکور چیزیه که باعث میشه ما محدود بشیم. مثالتون هم درسته اما تو سنیور بعضیا هستن که حتی نمی تونن یه تیم اسمال سایز بدن چون امکاناتشو ندارن!چه برسه به اینکه بخوان به این فکر کنن که رباتشون بهتر از بقیه کار کنه.
خب دانشگاهی که میخواد مقام بگیره باید بودجه بگیره از کشور و به دانشجو هاش بودجه بده ، اون بنده خدا هم باید دانشگاهی بره که بدونه یا هر سال بودجه میداده ، یا علاقه منده ولی آدم نداره که بهشون بودجه بده.
اگر حرفی که میزنید رو مد نظر بگیریم خیلی از دانش آموز ها نه مدرسه بهشون پول میده ، شاید خودشون هم نداشته باشن ولی میتونه درس بخونه بره امیر کبیر یا آزاد قزوین mrl یا دانشگاه تهران ، علم و صنعت و غیره هر کدوم از اینا تیم اسمال سایز مطرح دارن برای خودشون.

atlas

کاربر فعال

اگه ما بیایم رو خودمون کار کنیم اونقد مطالعه کنیم،وقت بذاریم و تلاش کنیم که واقعا یه سر و گردن از بقیه بالاتر باشیم بدونید که این ناداوری ها و مشکلات دیگه واسمون مسئله ای نخواهد بود البته کار خیلی سختیه اما ممکنه.

منم همین عقیده رو داشتم و همین کار رو کردم ( سعی کردم یه سر و گردن بالا تر باشم ( سلونوئید ساختم ، امنی دایرکشن نوشتم ، درایور اصلاح کردم و ... ) ) ولی میدونی چه بلایی سرم اومد ؟
موتور های 20 هزار تومانی من وقتی جلوی موتور های 400 هزار تومانی حریف قرار گرفت داغون شد ( دنده های گیربکسش میشکست ) و به همین راحتی همه ی تلاشم به هدر رفت :D

robo.poor

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
دهدشت

اولش تجربه هستش
دوم لذت کار گروهی
آخرش هم سطح مسابقات

امید بخشنده

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید اژه ای
شهر
اصفهان
دانشگاه
آزاد
رشته دانشگاه
نرم افزار

مسابقات روباتیک مخصوصا تو زمان دانش آموزی خیلی خوبن .. کلی مهارت اجتماعی و فردی به دست میارید ... من تضمین میکنم (;

robomash

Lily Delicated
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان1
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
مهندسی نرم افزار

»نم با این کاملا موافقم که رباتیک تنها از نظر علمی باعث رشد آدم نمیشه بلکه وقتی آدم در این زمینه فعالیت داره خود به خود یه سری مهارت های اجتماعی هم کسب میکنه مخصوصا که رباتیک کارها معمولا گروهی کار میکنن که این باعث میشه آدم تو گروه بودن و سازش با افراد رو بهتر یاد بگیره

esfrwms

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
رشت
سال فارغ التحصیلی
92
دانشگاه
NSU
رشته دانشگاه
General medicine

خب رباتیک فقط سر هم کردن قطعات و درست کردن ربات نیس
ادم تو این کار خیلی چیزا یاد میگیره

بالا