• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

ایران، چرا اسلامی شد؟

• شروع کننده موضوع

نسترنگار

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۱ تهران
رشته دانشگاه
پزشکی بهشتی
هممون میدونیم که در زمان ساسانیان، اعراب به ایران حمله کردن و ایران رو تبدیل به یک کشور اسلامی کردن. این جا میخوایم درباره جنبه های این اتفاق بحث کنیم. چرا ایرانیان اسلام رو قبول کردن؟! به زور اعراب این اتفاق افتاد؟ مگه خود دین زرتشت رو قبول نداشتن؟

sayna

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
دبيرستان فرزانگان ۱
شهر
تهران
دانشگاه
علوم پزشكى شهيدبهشتى
رشته دانشگاه
پزشكى
پاسخ : ایران، چرا اسلامی شد؟

من مطمئن ِ مطمئن ِ مطمئنم راجع به حمله‌ی اعراب تاپیک داشتیم ! یعنی اصلا شک ندارم ! الآن بحثم اینه که کودومتون خوردینش بدجنسا ؟ :(

• شروع کننده موضوع

نسترنگار

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۱ تهران
رشته دانشگاه
پزشکی بهشتی

داشتیم یا ایده اش بود؟ :D. یه تاپیک اسلام ایرانی یا ایران اسلامی داریم که یک سری بحث های خشن :D توش شده ولی درباره اینکه چرا ایرانیا اسلام رو قبول کردن حرفی نزدن. یه تاپیک هم هست ایران پیش از اسلام ولی بحثی که توش کردن با بحثی که این جا میخوایم بکنیم فرق داره. این جا بیشتر میخوایم درباره اینکه چرا ایران اسلامی شد حرف بزنیم نه اینکه چرا اعراب حمله کردن و چرا ایران فتح شد؟

sayna

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
دبيرستان فرزانگان ۱
شهر
تهران
دانشگاه
علوم پزشكى شهيدبهشتى
رشته دانشگاه
پزشكى

داشتیم ! یه تاپیک بود حمله‌ی اعراب به ایران ، یه تاپیکم بود ساسانیان و حمله و اینا ! بعد خودم با این دستای خودم ترکیبشون کردم . راجع به این موضوعم حرف زده شده بود . واقعا عجیبه برام که نیستش .

( ای بابا من رو تاپیکای این انجمن غیرت دارم خب :D پیداش کنه یکی .)

Freemason

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید مدنی
شهر
تبریز
دانشگاه
شریف
رشته دانشگاه
IT یا الکترونیک

با سلام
در زمان ساسانیان (نام شاه یادم رفت) در مرز ایران و عربستان یک حکومتی به نام حیره بود. این حکومت نمی گذاشت تا ایرانیان به عربستان و عربستانی ها به ایران حمله کنند. اما متاسفانه شاه ایران دستور حمله به حیره و قتل شاه آن را داد و درنتیجه بعد از کشته شدن شاه حیره، دیوار دفاعی فرو پاشید. اعراب بادیه نشین از این فرصت استفاده کردند به ایران حمله کردند و شروع به غارت کردند. اصلا اون ها برای همین حمله کردند. اما بعد ها اسلام را تبلیغ کردند و مردم ایران آن را به عنوان کاملترین دین پذیرفت.

با تشکر

• شروع کننده موضوع

نسترنگار

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۱ تهران
رشته دانشگاه
پزشکی بهشتی

خب یعنی مردم ایران از دین خودشون راضی نبودن که اسلام رو قبول کردن؟ به هر حال دین اعراب بود. تحمیل شد بهشون این دین ینی؟

Freemason

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید مدنی
شهر
تبریز
دانشگاه
شریف
رشته دانشگاه
IT یا الکترونیک

مردم از دینشون راضی بودند ولی جمله ی دومت تقریبا یا شاید گفت صد در صد درست باشه
دیگه نخواستم به حاشیه برم

جیرجیرک

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگــــــــــــــان2
شهر
مشد

به نظرم خودمردم ایران این دینو قبول کردن نه باشمشیر نادروحمله اعراب
چون تاریخ نشون داده مردم ایران اگه نخواین کاری روبکنن نمیکنن حتی اگه کشته بشن

یلدا-ق

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان 1 تهران
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
95
مدال المپیاد
نجوم

منم اون تاپیک رو دیده بودم به نظرم...حالا مهم نیس!
به نظرم چون ایرانیا خودشون یکتا پرست بودن و اشتراکاتی بین دین خودشون و اسلام میدیدن،ولی چونکه از دین خودشون توسط روحانیون زرتشتی سو استفاده شده بود و به نظرشون اون دین شده بود وسیله ای برای بقای حکومت ساسانیان(که مردم ازش خیلی ناراضی بودن)به این دین جدید روی آوردن(خب طبیعیه هرچیز جدیدی جذابیت داره)و اونو قبول کردن و این دین شد جز جدایی ناپذیر فرهنگ ایرانی
البته نمیشه انکار کرد که درابتدای ورود اسلام به ایران(حمله اعراب)تعداد کثیری کاملا با زور از سر اجبار مسلمان شدن،ولی درادامه که میتونستن اون پس بزنن(مثل سلوکیان)ولی نزدن،این ینی اونو "قبول"کردن

reza.cr

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهیدحقانی
شهر
بندرعباس
مدال المپیاد
شیمی-فیزیک
دانشگاه
هرمزگان
رشته دانشگاه
برق

ورود اسلام با پذیرفتن اسلام دو چیز متفاوته شاید ربط داشته باشه اما ....
مهمترین عامل این بود که از فساد دستگاه که یه جورایی به علمای دینیشون بر میگشت
ناراضی بودن قوانین دست و پاگیر دینیشون ورود انحرافهای زیاد و .....
تو اون زمان خیلی از افراد به سمت مسیحیت رفتند و اگه اسلام وارد نمیشد اکثرا مسیحی
شده بودن وقتی یه پیام جدید یا یه دین جدید و یه حرف جدید میاد همه میخوان دربارش بدونن
و به سمت اون میرن من فک نمیکنم اگه از ترس مردن باشه راهی بود به اسم جزیه عادلانه هم بود
و میتونستن به دین خودشون بمونن یا مثله اون مسلمونای اسپانیا که تا حمله شد مسلمون شدن تا
از اونور حمله شد برگشتن به دین قبلیشون

• شروع کننده موضوع

نسترنگار

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۱ تهران
رشته دانشگاه
پزشکی بهشتی

آقا خب تاپیک رو به من نشون بدین؛ چجوریه من نمیبیمنش X_X بعد من هر دفه میخوام تاپیک بزنم کل این پنج صفحه رو زیر و رو میکنم ولی الان همچین تاپیکی رو نمیبینم

خب این اسلامی شدن برای ایران خوب بود یا بد؟ اگر ما هنوز زرتشتی بودیم خوب بود؟! کلاً اثر این اسلامی شدن چی بود روی ایران؟!

reza.cr

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهیدحقانی
شهر
بندرعباس
مدال المپیاد
شیمی-فیزیک
دانشگاه
هرمزگان
رشته دانشگاه
برق

مثلا از چه لحاظ؟خو این که نظام طبقاتی از بین رفت بد نبود شاید مردم همینو میخواسن
نیاز به یه حمله خارجی بوده و نکته بعدی اینه که نزدیک به 200 سال بعد حکومت به خود ایرانیا برگشت
البته هر قسمت دسته یکی بود مسلما نمیشه گف تاثیرات اسلام فاجعه بار بوده بر عکس نقاط درخشانی هم داشته
شاید بعضی جاها مثه بقیه جاهای تاریخ اغراق شده باشه اما آثار هس و نمیشه انکار کرد
به نظر شما اگه اون روند قبلی ساسانیان پیش میرفت چی میشد؟

چرا این بحثا اینقد زیاده؟:))تاپیکها از بین نمیروند فقط از عنوانی به عنوان دیگر تغیی نام میدهند

• لایک
امتیازات: N.M

Freemason

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید مدنی
شهر
تبریز
دانشگاه
شریف
رشته دانشگاه
IT یا الکترونیک

ببینید من می خوام با یک مثال ساده براتون روشن کنم.
فکر کنم همه تون پاورپوینت ئرباره ی میمونها را دیدید. اگه ندید من خلاصه ی مطلبو براتون می نویسم. داستان از این قراره که:
روزی دانشمندان 7 تا میمونو توی یک اتاق می گذارند. درون اتاق بک نردبان با موزهایی رویش بود. بالای نردبان یک شیر آب سرد بود.
هر میمونی که گرسنه می شد و می خواست موز ها رو بخوره، دانشمندان بر روی میمونهای دیگر آب سرد می پاشیدند.
بعد از یک هفته دانشمندان متوجه شدند که هر میمونی که می خواست بالای نردبان برود، میمونهای دیگر جلوش را می گرفتند و او را می زدند.( به خاطر اینکه دوباره آب سرد روشون نریزند)
بعد از یک هفته ی دیگه دانشمندان هفته ای یک بار، یک میمون را عوض می کردند. آن میمون جدید گرسنه وقتی می خواست بالای نردبان برود، میمونهای دیگه نمی گذاشتند به بالای نردبان برود چون می دانستندکه بر روی آنها آب سرد خواهند پاشید.
وقتی که همه ی میمونها عوض شدند، هیچ میمونی بدون دانستن چیزی درباره راز شکنجه میمونهای قبلی هنگام بالا رفتن از نردبان؛ یک دیگر را هنگام بالا رفتن از نردبان می زدند.
نتیجه: بعضی از عقاید را بدون دانستن دلیل آن قبول کرده ایم.
حالا به بحث قبلی بر می گردیم.
چون اعراب بادیه نشین قبول نکردن اسلام توسط مردم را دیدند شروع به غارت، جنگ و غیره کردند(بنا به آیات قران). آن زمان وقتی مردم ایران (persia) وضعیت رو چنین دیدند و چون نمی خواستند فرزندانشان این همه آزار ببینند؛ دین اسلام را پذیرفتند. و نوزادان آنها بدون دانستن چیزی درباره ی آن موضوع و عقاید آنها، این باور را به نسل های بعدی منتقل دادند بدون ندانستن هیچ چیزی.
امیدوارم که این مطلب با مثالی که آوردم برای دوستان عزیز سمپادی قانع کننده باشد.
با تشکر
در این مطلب برای این به آیات قرآن اشاره کردن که در خود قرآن خداوند می فرماید:« اگر فردی با دلایلی که در اختیارش می دهیم اسلام نیاورد، او را بکشید و یا برده و کنیز خود کنید و ...»
بهتر است به مردم ایران بگیم persian .

reza.cr

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهیدحقانی
شهر
بندرعباس
مدال المپیاد
شیمی-فیزیک
دانشگاه
هرمزگان
رشته دانشگاه
برق

به نقل از Freemason :
ببینید من می خوام با یک مثال ساده براتون روشن کنم.
فکر کنم همه تون پاورپوینت ئرباره ی میمونها را دیدید. اگه ندید من خلاصه ی مطلبو براتون می نویسم. داستان از این قراره که:
روزی دانشمندان 7 تا میمونو توی یک اتاق می گذارند. درون اتاق بک نردبان با موزهایی رویش بود. بالای نردبان یک شیر آب سرد بود.
هر میمونی که گرسنه می شد و می خواست موز ها رو بخوره، دانشمندان بر روی میمونهای دیگر آب سرد می پاشیدند.
بعد از یک هفته دانشمندان متوجه شدند که هر میمونی که می خواست بالای نردبان برود، میمونهای دیگر جلوش را می گرفتند و او را می زدند.( به خاطر اینکه دوباره آب سرد روشون نریزند)
بعد از یک هفته ی دیگه دانشمندان هفته ای یک بار، یک میمون را عوض می کردند. آن میمون جدید گرسنه وقتی می خواست بالای نردبان برود، میمونهای دیگه نمی گذاشتند به بالای نردبان برود چون می دانستندکه بر روی آنها آب سرد خواهند پاشید.
وقتی که همه ی میمونها عوض شدند، هیچ میمونی بدون دانستن چیزی درباره راز شکنجه میمونهای قبلی هنگام بالا رفتن از نردبان؛ یک دیگر را هنگام بالا رفتن از نردبان می زدند.
نتیجه: بعضی از عقاید را بدون دانستن دلیل آن قبول کرده ایم.
حالا به بحث قبلی بر می گردیم.
چون اعراب بادیه نشین قبول نکردن اسلام توسط مردم را دیدند شروع به غارت، جنگ و غیره کردند(بنا به آیات قران). آن زمان وقتی مردم ایران (persia) وضعیت رو چنین دیدند و چون نمی خواستند فرزندانشان این همه آزار ببینند؛ دین اسلام را پذیرفتند. و نوزادان آنها بدون دانستن چیزی درباره ی آن موضوع و عقاید آنها، این باور را به نسل های بعدی منتقل دادند بدون ندانستن هیچ چیزی.
امیدوارم که این مطلب با مثالی که آوردم برای دوستان عزیز سمپادی قانع کننده باشد.
با تشکر
در این مطلب برای این به آیات قرآن اشاره کردن که در خود قرآن خداوند می فرماید:« اگر فردی با دلایلی که در اختیارش می دهیم اسلام نیاورد، او را بکشید و یا برده و کنیز خود کنید و ...»
بهتر است به مردم ایران بگیم persian .
:)) متاسفانه میمون نیسیم و قدرت اختیار و عقل داریم و مقایست قابل قبول نی
حکومت ساسانی ضعیف بود؟یا ارتش ضعیفی داشت؟نمیتونستن جلوی یه مشت عرب بیابان گرد که از فنون
نظامی چیزی نمیدونستن پیروز شن؟اگه بحث کشتن بله تو جنگ هس اما فاتحین گفتن جزیه بدین جونتون حفظ میشه
ما از شما حفاظت میکنیم بهتون تجاوز نمیکنیم یا اسلام بیارید زکات بدین در جهاد شرکت کنین جزیه دادن راحتتر از اسلام آوردن نبود؟
بله این که تقیه کنند صحیح اما واسه مردم ضعیف قابل قبوله نه واسه ایرانیان با اقتدار و نمدونم ازاین چیزا و این ایرانیان عزیزکه به نظر شما
تقیه کردن کمتر از دو قرن به حکومت برگشتند با وجود اینکه هنوز تعدادی زردشتی در جامعه بود یا فلان آتشکده برپا بود چرا بر نگشتند به
دین قبلیشون؟

یلدا-ق

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
95
مدال المپیاد
نجوم

قبل از حمله اعراب هم خارجی ها به ایران حمله کرده بودن،مثلا اسکندر و بعدهم حکومت جانشینانش،سلوکیان.وقتی اشکانیان حکومت رو از سلوکیان پس گرفتند،دوباره حکومت زرتشتی شد،مردم هم زرتشتی بودن و اثر چندانی از فرهنگ اونا هم نپذیرفته بودن.درصورتیکه وقتی ایرانیان بعد از حمله اعراب حکومت رو دردست گرفتن،حکومت مسلمان بود،مردم مسلمان بودن و تاثیرات زیادی از اسلام گرفته بودن،درضمن ایرانیا میتونستن دوباره به دین خودشون برگردن(مثه مسلمانان اندلس)ولی این کارو نکردن،این یعنی اسلام رو به عنوان یک دین "قبول" کرده بودن و طوری نبود که بخوان پسش بزنن

Mahtab131

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
اهواز

به نقل از reza.d :
مثلا از چه لحاظ؟خو این که نظام طبقاتی از بین رفت بد نبود شاید مردم همینو میخواسن
نیاز به یه حمله خارجی بوده و نکته بعدی اینه که نزدیک به 200 سال بعد حکومت به خود ایرانیا برگشت
البته هر قسمت دسته یکی بود مسلما نمیشه گف تاثیرات اسلام فاجعه بار بوده بر عکس نقاط درخشانی هم داشته
شاید بعضی جاها مثه بقیه جاهای تاریخ اغراق شده باشه اما آثار هس و نمیشه انکار کرد
به نظر شما اگه اون روند قبلی ساسانیان پیش میرفت چی میشد؟

چرا این بحثا اینقد زیاده؟:))تاپیکها از بین نمیروند فقط از عنوانی به عنوان دیگر تغیی نام میدهند
خوب اگه رونده ساسانی ها پیش میرفت ایران قدرت خودشو حفظ میکرد و بالاخره مثله بقیه ی کشور ها ایران هم از نظام سلطنتی به نظام جمهوری میرسید و به دموکراسی واقعی میرسید

• شروع کننده موضوع

نسترنگار

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۱ تهران
رشته دانشگاه
پزشکی بهشتی

لزوما به جمهوری تغییر نمیکرد ولی آیا یک کشور اسلامی میشد؟

الان به دموکراسی واقعی رسیده؟

یلدا-ق

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
95
مدال المپیاد
نجوم

دوستان پدربزرگ منم اگه الان زنده بود داشت از اورست صعود میکرد :-"
این که بگین "اگه نمیشد"،"اگه اینجوری میشد"،اینا همش "اگر"هستن،اتفاق نیفتادن دیگه هم تکرار نمیشن،اینی که الان وجود داره هست،اگر و مگر و اما هم وجود نداره،چرا؟چون اتفاق نیفتاده،"اگرم میفتاد" نداریم،چون نیفتاده و شما بر نامده(!) نمیتونی بنیاد کنی! نتیجه:این بحث که اگه نمیشد چی میشد اصولا اشتباهه

نام مرکز سمپاد
فرزانگان2
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
1394
دانشگاه
علوم پزشکی مشهد
رشته دانشگاه
پزشکی

به نظر من اون زمان احتمالا مردم به خاطر شیوه بد حکومت به اسلام رو اوردن ولی الان شاید بیشتر از 50 درصد ادما اعتقاد قلبی به اسلام ندارن و فقط به خاطر مسلمون زاده شدنشون ادعا دارن که مسلمونن

Fireball.II

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
هاشمی نژاد II
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
94
دانشگاه
علوم پزشکی زاهدان
رشته دانشگاه
پزشکی

یه نکته دیه هم هس که زمانی که به ایران حمله کردن یه سری منطقه ها بعد 200 سال حدودا اسلام اوردن

اگه دستگاه حکومتی اونقد ظلم نمیکرد ، اگه مشترکاتی نمیدیدن ، مسلما نمیومدن اسلام بیارن با اون وحشیگریهای اعراب
یه دلیل دیگش هم میتونه دیدن رفتار مناسب و منصفانه ائمه مثلا علی (ع) باشه

صرفا بگم هیچ چیزی کاملش نمیتونه وجود داشته باشه (با یه سری استثناء ها )
مثلا عدالت که هیچ کی نمیتونه عدالت علی (ع) رو دوباره بوجود بیاره
یا دموکراسی :rolleyes: اینور یا اونور فرق نداره حرفت که ضد نظام باشه باید مواظب خودت باشی
به قول معروف آزدی که اونی که من میگمو بگی
ایران و امریکا هم نداره

بالا