• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

ریشه ی این دشمنی طولانی در کجاست ؟

• شروع کننده موضوع NEO
  • تاریخ شروع

boodika

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
ناکجا
سال فارغ التحصیلی
1398
انصافا تا قبل از حمله ی اعراب ب ایران این دوتا کشور(ایران و عربستان)اصن با هم کاری نداشتن.اگرم داشتن شاید مثلا برای تجار بود.اما استارت همه چیز بعد از حمله شون بود.اعراب فکر میکردن ایرانیا رو از تو جهل درآوردن بااسلام،و اینکه میگفتن ایرانی زیر دسته.شروع از همون موقع بود.و حوادثی که بعد از ورود اسلام به ایران بود.حکومت های عربی که در طول زمان روی کار اومدن کار هایی کردن ک هی این تنفر رو زیاد میکرد.مگه زمان حمله ی مغول ها خلفا نمیتونستن کمک کنن؟میتونستن اما نکردن.مغول ها حمله کردن؛غارت هم باهاش اما کم کم اثرش از بین رفت چون دیگه چیزی مث حمله ازشون در طول تاریخ دیده نشد.خودشون مسلمون شدن دشمنی دیگه ای هم نکردن اما اعراب دشمنی هاشون همین طور ادامه داشت.تا همین زمان پهلوی هم بود.سر قضیه حج رفتن ایرانی ها بود ک بعداز ایجاد مشکلات شاه ایران نماینده عربستان تو ایران رو بیچاره کرد(ک اونم میگیم ب خاطر قدرت ایران تواون زمان در منطقه بود!
ببینین اعراب وقتی که هنوز به ایران حمله کرده بودن هم با ایرانی ها خوب نبودن اینو میشه تو منابعشون خوند که حتی میگفتن ارزو داشتن شهر تیسفون نابود شه...

CPHM

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
اژه اي
شهر
اصفهان
سال فارغ التحصیلی
95
مدال المپیاد
مرحله دو فيزيك و شيمي
دانشگاه
University of Oxford
رشته دانشگاه
Theoretical physics
تو رو خدا این حرفای خاله زنکی/دایی مردکی رو تموم کنید دیگه :| دشمنی خونی و خاص :|
بر چه اساسی میگی اعراب با ما دشمنی داشتن و ما نداشتیم؟ :| تا اونجایی که من میدونم ما به اعراب لقب سوسمار خور دادیم :|
و یه مسئله دیگه: ثابت کنید انتقال فرهنگ اسلامی به ایران موجب پسرفت شد.
خواهشا نگید دوره قبل از اسلام(به جز هخامنشیان) درخشان تر از قدرت سلجوقیان و فرهنگ صفویه و پیشرفت پهلوی بوده!
به طرز عجيب و نا ممكني (!) با leopard موافقم
١. دشمني خوني يعني چي؟ يعني خونمون باعث جنگ ميشه يا ژن هامون باعث تنفر از ژن هاي اعراب ميشه؟! ميشه اثبات كنيد
٢. در زمان حكومت هخامنش هم كشورگشايي و مردم كشي داشتيم
٣. در زمان ساساني ها هم حكومت مذهبي و... داشتيم

əlireza

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
..
شهر
..
سال فارغ التحصیلی
1392
دانشگاه
---
اما استارت همه چیز بعد از حمله شون بود.اعراب فکر میکردن ایرانیا رو از تو جهل درآوردن بااسلام،و اینکه میگفتن ایرانی زیر دسته.شروع از همون موقع بود.و حوادثی که بعد از ورود اسلام به ایران بود.حکومت های عربی که در طول زمان روی کار اومدن کار هایی کردن ک هی این تنفر رو زیاد میکرد

من توی تاپیک دیگه‌ای هم گفتم که یک منبعی بیارید یک خط نوشته‌ای بیارید که قدمت اون بیشتر از 100سال باشه و در مورد این تنفری که عرض کردید توضیحی داده باشه!

.مگه زمان حمله ی مغول ها خلفا نمیتونستن کمک کنن؟میتونستن اما نکردن.مغول ها حمله کردن؛

مغول‌ها حمله کردند و بعد از اون حکومت در حال زوال عباسیان رو هم منقرض کردند :-"

boodika

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
ناکجا
سال فارغ التحصیلی
1398
تو رو خدا این حرفای خاله زنکی/دایی مردکی رو تموم کنید دیگه :| دشمنی خونی و خاص :|
بر چه اساسی میگی اعراب با ما دشمنی داشتن و ما نداشتیم؟ :| تا اونجایی که من میدونم ما به اعراب لقب سوسمار خور دادیم :|
و یه مسئله دیگه: ثابت کنید انتقال فرهنگ اسلامی به ایران موجب پسرفت شد.
خواهشا نگید دوره قبل از اسلام(به جز هخامنشیان) درخشان تر از قدرت سلجوقیان و فرهنگ صفویه و پیشرفت پهلوی بوده!
خب اول کی به ایران حمله کرد؟اونا بعد ما دشمنی داشتیم؟اینکه حالا داریم رو قبول دارم....بعدشم اگه ما بهشون لقب سوسمار خور دادیم اونا هم به ما کم نگفتن....
بعدشم اینکه شما میگین کجای فرهنگ اسلامی باعث پسرفت ایران شد منظور من خوده اسلام نبوده منظور من طریقه تحمیلش بود که با جنگ و غارت همراه بود و طبعا باعث پسرفت ایران شد

من توی تاپیک دیگه‌ای هم گفتم که یک منبعی بیارید یک خط نوشته‌ای بیارید که قدمت اون بیشتر از 100سال باشه و در مورد این تنفری که عرض کردید توضیحی داده باشه!

مغول‌ها حمله کردند و بعد از اون حکومت در حال زوال عباسیان رو هم منقرض کردند :-"
منبع:کتاب دو قرن سکوت

آخرین بار توسط مدیر ویرایش شد:

dark shadow

خائــن.
نام مرکز سمپاد
Farz2
شهر
KRG
سال فارغ التحصیلی
1399
سر این یکی باید اعتراف کنم هنوز منبع دقیقی ندیدم اما تنفر ایرانی هارو ب خاطر اعمال اعراب میتونیم تو کل تاریخ حس کنیم

:|:-?

boodika

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
ناکجا
سال فارغ التحصیلی
1398
به طرز عجيب و نا ممكني (!) با leopard موافقم
١. دشمني خوني يعني چي؟ يعني خونمون باعث جنگ ميشه يا ژن هامون باعث تنفر از ژن هاي اعراب ميشه؟! ميشه اثبات كنيد
٢. در زمان حكومت هخامنش هم كشورگشايي و مردم كشي داشتيم
٣. در زمان ساساني ها هم حكومت مذهبي و... داشتيم
منظور من از دشمن خونی اینی که شما برداشت کردی نیست...باید به پرسشتونم بگم خیر ژن باعث تنفر نمیشه چیزی که باعث تنفر اعراب و ایرانی ها شده جنگ قادسیه س ..که هنوزم اعراب به اون می بالن و حتی جشنم میگیرن...بله ما در زمان کوروش کبیر کشور گشایی داشتیم ولی اینطور غارت و نسل کشی و تحمیل دین نداشتیم نمونه فتح بابل

əlireza

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
..
شهر
..
سال فارغ التحصیلی
1392
دانشگاه
---
منبع:کتاب دو قرن سکوت

دوباره پست من رو بخونید :-? و در ضمن تصورات جناب زرین‌کوب هیچوقت منبع معتبر نیست و نخواهد بود.

اینرو یکی از دوستان در صفحه اینستاگرامش گذاشته بود گفتم شما هم بخونید شاید مفید واقع بشه:

عبدالحسین زرین کوب در کتاب "دو قرن سکوت" صفحه 91 ذهن خواننده را نسبت به ملت عرب اینطور تداعی می کند:

در حمله عرب بسیاری از کتابهای ایرانیان، از میان رفته است. گفته اند که وقتی سعد بن ابی وقاص بر مدائن دست یافت در آنجا کتابهای بسیار دید. نامه به عمربن خطاب نوشت و در باب این کتابها دستوری خواست. عمر در پاسخ نوشت که آن همه را به آب افکن که اگر آنچه در آن کتابها هست، سبب راهنمایی است خداوند برای ما قرآن فرستاده است که از آنها راه نماینده تر است و اگر در آن کتاب ها جز مایه گمراهی نیست خداوند ما را از شر آنها در امان داشته است. از این سبب آن همه کتابها را در آب یا آتش افکندند.

نویسنده، به موضوعی که اشاره کرده است بدین صورت منبع می دهد :

درست است که این خبر در کتابهای کهنه قرنهای اول اسلامی نیامده است و به همین جهت بعضی از محققان در صحت آن دچار تردید گشته اند اما مشکل می توان تصور کرد که اعراب، با کتابهای مجوس، رفتاری بهتر از این کرده باشند.

آیا تاریخ با نگاه ،تصور و خیال نوشته می شود؟

dark shadow

خائــن.
نام مرکز سمپاد
Farz2
شهر
KRG
سال فارغ التحصیلی
1399
خب اول کی به ایران حمله کرد؟اونا بعد ما دشمنی داشتیم؟اینکه حالا داریم رو قبول دارم....بعدشم اگه ما بهشون لقب سوسمار خور دادیم اونا هم به ما کم نگفتن....
بعدشم اینکه شما میگین کجای فرهنگ اسلامی باعث پسرفت ایران شد منظور من خوده اسلام نبوده منظور من طریقه تحمیلش بود که با جنگ و غارت همراه بود و طبعا باعث پسرفت ایران شد
خب یه چیزی:
این کتاب دوتا چاپ داره.نویسنده خیلی از چیزای چاپ اول رو تغییر داد و معتقد بود خیلی از چیزایی که گفته به خاطر تعصب و جوونیش بوده.پس میشه گفت اگ چاپ اول باشه خیلی از چیزا نظر شخصی خودش بوده!

boodika

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
ناکجا
سال فارغ التحصیلی
1398
دوباره پست من رو بخونید :-? و در ضمن تصورات جناب زرین‌کوب هیچوقت منبع معتبر نیست و نخواهد بود.

اینرو یکی از دوستان در صفحه اینستاگرامش گذاشته بود گفتم شما هم بخونید شاید مفید واقع بشه:
زرین کوب منبع نباشه اینهمه کتاب راجع به جنگ قادسیه نوشته شده....بعدشم زرین کوب خیلاتی بوده اون وقت کسایی مثل پورپیرا تو تاریخ توهم نمیزنن...؟بعدشم خب خیلی او نویسنده ها منتقدانی دارند ولی در حیطه تاریخی زرین کوب بیشتر از بقیه تایید شده...منبعی هم که اوردید به نظر من منسوخ بود

خب یه چیزی:
این کتاب دوتا چاپ داره.نویسنده خیلی از چیزای چاپ اول رو تغییر داد و معتقد بود خیلی از چیزایی که گفته به خاطر تعصب و جوونیش بوده.پس میشه گفت اگ چاپ اول باشه خیلی از چیزا نظر شخصی خودش بوده!
خودشم تو مقدمه گفته

آخرین بار توسط مدیر ویرایش شد:

əlireza

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
..
شهر
..
سال فارغ التحصیلی
1392
دانشگاه
---
در مورد تاریخ که حرف میزنید برای هر استدلالی که می‌کنید باید یک منبعِ معتبر بیارید. با تصور و احساس و خیال که نمیشه استدلال کرد!

dark shadow

خائــن.
نام مرکز سمپاد
Farz2
شهر
KRG
سال فارغ التحصیلی
1399

boodika

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
ناکجا
سال فارغ التحصیلی
1398
در مورد تاریخ که حرف میزنید برای هر استدلالی که می‌کنید باید یک منبعِ معتبر بیارید. با تصور و احساس و خیال که نمیشه استدلال کرد!
منبع که اوردم شما قبول نداشتید...پس اگر منبع های دیگ بیارم چه تضمینیه بازم قبول کنید؟

منم میدونم خودش اینو تایید کرده اما حرفم اینه ما نمیتونیم به نظرات شخصیه یه نفر که خودشم اونارو نقض کرده اعتماد کنیم!
باشه تاریخ طبری هم هست.....اینو که رد نمیکنین؟

پهلوی

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
میرزا کوچک خان
شهر
رشت
سال فارغ التحصیلی
1399
حالا که شما انقدر باکلاس تشریف دارید و دکتر زرین کوب رو پسند نمیکنید ممکنه منت سر ما بذارید یه ذره کتاب کهن دیار جلد اول انتشارات سبزان از جناب بهنام محمد پناه رو مطالعه بفرمایید؟
رفرنس در قاموس شما فقط چیزیه که پورپیرار گفته باشه؟:))

Fatimal

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
ساری
سال فارغ التحصیلی
1396
دانشگاه
علم و صنعت ایران
رشته دانشگاه
مهندسی عمران
نمیدونم نظرتون راجع به سیاست چیه ولی بیشتر نقش رو تو همه چی سیاست داره تا جایی که کشور ها سعی میکنن مردم کشور هدفشون رو به هرشکلی مطابق میل خودشون در بیارن من فکر میکنم به خاطر دشمنی که یه سری کشورها شدیدا با اسلام دارن و اینکه خاستگاهش ک نه ولی شروع دین اسلام از عربستان بوده شاید اولین هدف اسلام مردم اون منطقه بود کشورای دیگه سعی کردن نظرمونو راحع ب اعراب عوض کنن و این دامن زدن به تنفر اولیه ی ما(که نسبت ب هر کشوری ک یه روزی باهاش وارد جنگ شدیم داشتیم) باعث شد تنفر بع این حد برسه البته من به نوع عرب هیچ تنفدی ندارم بخشی از جمعیت کشورمونو اعراب تشکیل میدن ک مثل مردم همه ی استان های مرزی نقش خیلی مهنی تو حفظ کیان ایران دارن تنفر من نسبت به کشور و حکومت عربستانه
نباید یادمون بره که همه انسان اند و حتی گاهی از لحاظ انسانیت شاید مردمی تو عربستان پیدا شن ک واقعا انسان تر از بعضی از مردم اروپا و امریکا باشن

clever child

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
Allame Helli.II
شهر
Tehran
سال فارغ التحصیلی
94
دانشگاه
Tehran Polytechnic
رشته دانشگاه
Electrical Engineering
نمیدونم نظرتون راجع به سیاست چیه ولی بیشتر نقش رو تو همه چی سیاست داره تا جایی که کشور ها سعی میکنن مردم کشور هدفشون رو به هرشکلی مطابق میل خودشون در بیارن من فکر میکنم به خاطر دشمنی که یه سری کشورها شدیدا با اسلام دارن و اینکه خاستگاهش ک نه ولی شروع دین اسلام از عربستان بوده شاید اولین هدف اسلام مردم اون منطقه بود کشورای دیگه سعی کردن نظرمونو راحع ب اعراب عوض کنن و این دامن زدن به تنفر اولیه ی ما(که نسبت ب هر کشوری ک یه روزی باهاش وارد جنگ شدیم داشتیم) باعث شد تنفر بع این حد برسه البته من به نوع عرب هیچ تنفدی ندارم بخشی از جمعیت کشورمونو اعراب تشکیل میدن ک مثل مردم همه ی استان های مرزی نقش خیلی مهنی تو حفظ کیان ایران دارن تنفر من نسبت به کشور و حکومت عربستانه
نباید یادمون بره که همه انسان اند و حتی گاهی از لحاظ انسانیت شاید مردمی تو عربستان پیدا شن ک واقعا انسان تر از بعضی از مردم اروپا و امریکا باشن
برخلاف تصور رایج در طول تاریخ نه کسی با اسلام مشکل داشته نه با مسلمین. امپراتوری اسلامی 400 سال یک امپرتوری بزرگ از هند تا اروپای جنوبی تشکیل داده بود و تبدیل به قطب سیاسی ، نظامی و اقتصادس اون دوران شده بود که خب قاعدتا دشمنی های خاص خودش رو بر می انگیخته. بعد از اون هم امپرتوری های سلجوقی و عثمانی که با اروپا تنش های نظامی عظیمی داشتند مشخصا دشمنی هایی رو بر می انگیختن ( استارت جنگ های صلیبی که با ترکان مسلمان سلجوقی بوده و ادامه ش توسط ترکان مسلمان عثمانی و ایوبی و ... )

ایرانی ها هم مثل هر قوم متجاوزی از اعراب بدشون میومده ( مقدونی ها، ترک ها،مغول ها ، روس ها، پرتغالی ها ، انگلیسی ها و دست آخر امریکایی ها بابت سرنگونی دولت ملی دکتر مصدق) که چون استیلای فرهنگی هیچ کدوم از این اقوام بیش از اعراب نبوده این احساس نفرت نسبت به اعراب بیش تر بوده و البته عرب ستیزی اون طور که ما میشناسیم بیشتر از دوران قاجار رواج پیدا کرده که اون هم به خاطر عقاید روشنفکران دوره قاجار بوده و الا همون طور که بقیه دوستان گفتن عرب ستیزی قبل از قاجار اونقدر پررنگ نبوده

Fatimal

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
ساری
سال فارغ التحصیلی
1396
دانشگاه
علم و صنعت ایران
رشته دانشگاه
مهندسی عمران
برخلاف تصور رایج در طول تاریخ نه کسی با اسلام مشکل داشته نه با مسلمین. امپراتوری اسلامی 400 سال یک امپرتوری بزرگ از هند تا اروپای جنوبی تشکیل داده بود و تبدیل به قطب سیاسی ، نظامی و اقتصادس اون دوران شده بود که خب قاعدتا دشمنی های خاص خودش رو بر می انگیخته. بعد از اون هم امپرتوری های سلجوقی و عثمانی که با اروپا تنش های نظامی عظیمی داشتند مشخصا دشمنی هایی رو بر می انگیختن ( استارت جنگ های صلیبی که با ترکان مسلمان سلجوقی بوده و ادامه ش توسط ترکان مسلمان عثمانی و ایوبی و ... )

ایرانی ها هم مثل هر قوم متجاوزی از اعراب بدشون میومده ( مقدونی ها، ترک ها،مغول ها ، روس ها، پرتغالی ها ، انگلیسی ها و دست آخر امریکایی ها بابت سرنگونی دولت ملی دکتر مصدق) که چون استیلای فرهنگی هیچ کدوم از این اقوام بیش از اعراب نبوده این احساس نفرت نسبت به اعراب بیش تر بوده و البته عرب ستیزی اون طور که ما میشناسیم بیشتر از دوران قاجار رواج پیدا کرده که اون هم به خاطر عقاید روشنفکران دوره قاجار بوده و الا همون طور که بقیه دوستان گفتن عرب ستیزی قبل از قاجار اونقدر پررنگ نبوده
و اینم هست ک با تاثیر بیشتر غربی ها تو ایران این تنفر بیشتر شده هموز هم قشر روشنفکر تر (نه به معنی واقعی کلمه)احساس تنفر ببشتری دارن ب اون ها و بعضی این وسط کاسه داغ تر از آش سدن و عرب ستیزیو بهانه کردن واسه دشمنی با اسلام
من چیزی ک دارم میبینم و از رسانه ها دریافت میکنم اینه ک اونوریا بیشتر در این راستا تلاش میکنن
درسته تنفر بوده اما کمرنگ تر از قبل همونطوری ک خودتون گفتین قبل دوره قاجار کمتر بوده
با این احتلاف ها یه سودی نصیب اونوریا میشه ک راحت تر میشه تو خاور میانه نفوذ کرد
اابته گفتم ک من جنبه ی سیاسیشو خیلی دخیل میدونم :)

بالا