• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

سوالاتِ مربوط به المپیاد

hypnos

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1404
مدال المپیاد
انتظار...
یکی از بچه‌ها درباره‌ی اینکه آیا المپیاد رو می‌شه برای کنکور خوند پرسیده بود.جوابش رو اینجا هم قرار می‌دهم.امید است که مفید واقع بشه.
ببین این المپیاد و کنکور برای هرکسی متفاوته
نمی‌شه تعمیم به همه داد که یک نفر رفته المپیاد و از کنکور مونده پس همه با المپیاد خوندن‌،کنکور رو از دست می‌دن.
یا یک نفر رفته المپیاد و نفر اول کنکور شده پس حتما ضمانت این برای همه هست(من خودم سال‌ها فکر می‌کردم دومی درسته)
این به خودت،رشته‌ی المپیادت و خیلی چیزای دیگه ربط داره.
۱.آیا المپیاد مخرجی برای فرار از درس‌های مدرسه ست؟ یا علاقه‌ات به یه درس خاص که برا اون درس میمیری دور از جونت
۲.آیا آدمی هستی که زود می‌تونی یه درس رو جمع کنی؟ یا نیاز داری برا هر درس ۳ تا درسنامه بخونی تا کلیت مطلب برات جا بیفته؟که در صورت موفق نشدن تو المپیاد با توجه به شناختی که از خودت داری ببینی چقدر می‌تونی کنکور رو جلو ببری
۳.آیا تحمل نمره‌ی آخر شدن تو درسای مدرسه رو داری در حالی که دوستات بیست می‌گیرن؟می‌تونی المپیاد رو بر درس مدرسه ترجیح بدی؟
۴.آیا روحیه‌ی اینو داری که در صورت عدم موفقیت بشینی کنکور بخونی و با انگیزه جلو بری؟یا خودتو می‌بازی و حالت بد می‌شه؟
و خیلی سوالای اینچنینی
یک نکته‌ی دیگه هم اینه،که بعضی المپیادا،درس المپیاد مقداری با درس مدرسه همپوشانی داره.مثلا من خودمو مثال می‌زنم،من تا الان که امسال یازدهمم،تو المپیاد ادبی،فارسی،فنون و عربی سه سال دبیرستان رو بستم.اینا خب تو کنکور خیلی کمکم می‌کنه برفرض مثال اگه قبول نشم،اما یکی که المپیاد شیمی یا زیسته،اگه درست یادم باشه حتی بعضی چیزهایی که تو منابع المپیاد می‌خونن با کتابای مدرسه در تضاد کامله و اگه قبول نشن باز کار زیادی دارن...
به اینا خوب فکر کن

melina03

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان1
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
1404
زیست بد سر همین نکته آخر بگایی داره...

اره خوبه ، حداقل برای من که تا اینجا خوب بود (یه تعداد خوبی از اختصاصی ها رو توی المپیاد خونده بودم و الان برام آسونن) ولی توصیه ای که دارم اینه که وقتی میری المپیاد با همه توانت به دید المپیاد و طلا شدن بخونیش نه به دید کنکور خوب دادن، چون بخوای از این دید نگاهش کنی ناخوداگاه اونقدری که باید جدیش نمیگیری و البته که کلا جو و مدل درس خوندن المپیاد با کنکور خیلی فرق داره (حقیقتا خیلی بهتره) باید المپیادو با طرز فکری مناسب خودش پیش ببری نه طرز فکر کنکوری
سر این تعامل کنکور و المپیاد هم ب رشته و هم ب خود طرف بستگی داره...
و ی نکته خیلی خیلی مهم هم همکاری و همیاری خانواده و مدرسه اس...
بچه های کنکوری ک خانواده های آزار دهنده ای دارن واقعا اذیت میشن..
حالا فک کن فشار المپ هم اضافه میشه..

سرکوفت های خانواده سر نمرات پایین..
من خودم کلی حرف شنیدم( نصیحت!) سر بیست نشدن توی هفتم تا نهم
ولی امسال ک المپ میخونم و 18 و خورده ای شدم هیچی نگفتن...
حرف های خانواده واقعا میتونه اذیت کنه

hypnos

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1404
مدال المپیاد
انتظار...
بچه‌های المپیادی گرام
سرکلاس‌های آنلاین مدرسه، چیکار کنیم؟
من واقعا خسته می‌شم از توضیحات زیاد دبیر و از اون آدم‌هایی هستم که خودم می‌خونم خیلی بهتر متوجه می‌شم و وابسته دبیر نیستم و خیلی بهتر جلو می‌رم.
صدا رو خاموش کنم بشینم المپیاد بخونم؟

Retr026

:)
نام مرکز سمپاد
هاشمی نژاد 1
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
1404
مدال المپیاد
کامپیوتری بودم
تلگرام
بچه‌های المپیادی گرام
من واقعا خسته می‌شم از توضیحات زیاد دبیر و از اون آدم‌هایی هستم که خودم می‌خونم خیلی بهتر متوجه می‌شم و وابسته دبیر نیستم و خیلی بهتر جلو می‌رم.
اگه نمیتونی ارتباط بگیری با کلاس و خسته میشی بشین خودت بخون ولی همگام با همون مبحث معلمت باشه عالیه و عقب نباشی یه وقت
من خودم کل کلاسای الگوریتم رو میشستم کد میزدم و فقط چک میکردم معلم هست یا نه

hypnos

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1404
مدال المپیاد
انتظار...
اگه نمیتونی ارتباط بگیری با کلاس و خسته نمیشی بشین خودت بخون ولی همگام با همون مبحث معلمت باشه عالیه و عقب نباشی یه وقت
من خودم کل کلاسای الگوریتم رو میشستم کد میزدم و فقط چک میکردم معلم هست یا نه
خیلی ممنونم از جوابت🌸🌱

Amirhsz

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
علامه حلی 1
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1404
مدال المپیاد
ندونی جالب تره 😈
بچه‌های المپیادی گرام
اتفاقا بنظرم بهترین روش یادگیری خودخوانیه. البته باید حتما یکی رو داشته باشی که ازش بپرسی مثلا فلان کتابا رو خوندم فلان مسایل رو زدم حالا چی؟
چندتا از بدی های کلاس(البته حس میکنم وقتی اول المپیادته باید حتما یکی بالاسرت باشه ببینه به بیراهه نری واسه همین این بدی ها بنظرم خیلی هم واسه دهما و کلا اولای المپیاد درست نیست:
۱- معلم فقط میتونه اون چیزی رو بهت بگه که خودش فهمیده. یعنی تو مجبوری از این به بعد روی هر سوال هندسه با طرز فکری که معلم هندسه ات دوست داره بری جلو که این خیلی بده و از خلاقیت کم میکنه.
۲-هیجوقت کلاس نمیتونه اون انعطافی که خودت میتونی جور کنی رو برات جور کنه. منظورم اینه ادم ها متفاوتن هرکی با یه ظرز فکر راحت تره پس هرکی باید ی طرز فکر یونیک خودش رو پرورش بده(چونکه اولا احتمالا طرز فکر ها یکسانه(مثل بچه های تازه متولد شده) پس این حرفا واسه اولای المپیاد درست نیست)
۳-خیلی وقتا معلم/تو نمیفهمید طرف مقابل چی میگه؛ حتی بعضی وقتا نمیفهمی کجاش رو نفهمیدی. ولی کتاب و کلا خودخوان خوندن این مشکل رو نداره
۴-کلا بنظرم کلاس ها بیشتر از اینکه اندیشیدن یادت بدن؛ اندیشه یادت میدن(جای اینکه بهت یاد بدن چطور چیز جدید یاد بگیری و ازش استفاده کنی؛ میان چیزایی که بلدن رو صرفا بهت میگن. خیلی مسخرست)

پ.ن.۱: شاید یکم تند باشع این نظر ولی خب گفتم که خودت بخوای تنهای تنها بری کار واقعا سختیه(و سختیش بنظرم بی دلیله در حالی که سختی اولا خودخوان بودن مفیده بنظرم)

پ.ن.۲: البته این صرفا نظر شخصی من بود و احتمالا کسایی که توی کار اموزشن بتونن بهتر راهنماییتون بکنن...

hypnos

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1404
مدال المپیاد
انتظار...
اتفاقا بنظرم بهترین روش یادگیری خودخوانیه. البته باید حتما یکی رو داشته باشی که ازش بپرسی مثلا فلان کتابا رو خوندم فلان مسایل رو زدم حالا چی؟
چندتا از بدی های کلاس(البته حس میکنم وقتی اول المپیادته باید حتما یکی بالاسرت باشه ببینه به بیراهه نری واسه همین این بدی ها بنظرم خیلی هم واسه دهما و کلا اولای المپیاد درست نیست:
۱- معلم فقط میتونه اون چیزی رو بهت بگه که خودش فهمیده. یعنی تو مجبوری از این به بعد روی هر سوال هندسه با طرز فکری که معلم هندسه ات دوست داره بری جلو که این خیلی بده و از خلاقیت کم میکنه.
۲-هیجوقت کلاس نمیتونه اون انعطافی که خودت میتونی جور کنی رو برات جور کنه. منظورم اینه ادم ها متفاوتن هرکی با یه ظرز فکر راحت تره پس هرکی باید ی طرز فکر یونیک خودش رو پرورش بده(چونکه اولا احتمالا طرز فکر ها یکسانه(مثل بچه های تازه متولد شده) پس این حرفا واسه اولای المپیاد درست نیست)
۳-خیلی وقتا معلم/تو نمیفهمید طرف مقابل چی میگه؛ حتی بعضی وقتا نمیفهمی کجاش رو نفهمیدی. ولی کتاب و کلا خودخوان خوندن این مشکل رو نداره
۴-کلا بنظرم کلاس ها بیشتر از اینکه اندیشیدن یادت بدن؛ اندیشه یادت میدن(جای اینکه بهت یاد بدن چطور چیز جدید یاد بگیری و ازش استفاده کنی؛ میان چیزایی که بلدن رو صرفا بهت میگن. خیلی مسخرست)

پ.ن.۱: شاید یکم تند باشع این نظر ولی خب گفتم که خودت بخوای تنهای تنها بری کار واقعا سختیه(و سختیش بنظرم بی دلیله در حالی که سختی اولا خودخوان بودن مفیده بنظرم)

پ.ن.۲: البته این صرفا نظر شخصی من بود و احتمالا کسایی که توی کار اموزشن بتونن بهتر راهنماییتون بکنن...
حق تا بینهایت...
ممنونم🌻

Naghmeh08

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۱
شهر
کرج
سال فارغ التحصیلی
1405
یه سوال..
مرحله دو ثبت نام داره یا فقط کارت صادر میشه؟
چون هیچی راجبش نگفتن 🚶‍♀️

بالا