• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

برق شریف یا دکترای بیوتکنولوژی

• شروع کننده موضوع

Amirata Ghorbani

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی زنجان
شهر
زنجان
سلام بر و بچ
من الان به شدت موندم تو 2 راهی
بمونم برق شریف یا برم دکترای بیوتکنولوژی دانشگاه تهران
کمکم کنین لطفن!

andia

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
رشته دانشگاه
برق
پاسخ : برق شریف یا دکترای بیوتکنولوژی

بستگی داره به علاقتون خوب!جفتشم وسوسه انگیزه :Dمن بودم برق رو انتخاب میکردم :)

Mahgol

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
مدرسه قرآنی علامه محمد تقی آملی(!)
شهر
آمل
مدال المپیاد
در زمان کودک سالی زیست
دانشگاه
مازومس(مازندران یونیورسیتی
رشته دانشگاه
پزشكى

من بودم بيوتك رو انتخاب مي كردم!چون رشته ايه كه توش تحقيقات زياده و از طرفي دكتراي پيوسته هم هست!كلا از نظر من خفن تر از برقه! (;
اما خب بهترين كار اينكه با دانشجوهاي هر ٢ رشته صحبت كنيد و ازشون اطلاعات بگيرين ببينيد كدوم هم با روحيتون سازگاره و هم موقعيت بالاتري داره! :)

Lorca

کاربر فوق‌حرفه‌ای
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
زیست‌شناسی سلولی و مولکولی

بستگی به علاقه داره؛ دکترای پیوسته بودن و خفن (!) بودن دلیل نمیشن؛ این دو رشته کاملاً توی دو دنیای جدا هستن و فهمیدن اینکه کدوم رو حقیقتاً ترجیح میدید نباید زیاد سخت باشه

lovesky

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
قم
رشته دانشگاه
فیزیک

درباره رشته ها نمیدونم،اما از یکی که دکترای پیوسته میخوند پرسیدم میگفت غیر پیوسته بهتره
انجمن مرتبطه به نظرتون؟

• شروع کننده موضوع

Amirata Ghorbani

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی زنجان
شهر
زنجان

مرسی
آخه واقن نمیدونم به کدوم علاقه دارم
خیلی گنگن جفتشون برام
و بدبختی اینه تا 1 آبان فرصت دارم واس تصمیم گیری

twilight

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
bnb
دانشگاه
تهران

به نقل از Amirata Ghorbani :
مرسی
آخه واقن نمیدونم به کدوم علاقه دارم
خیلی گنگن جفتشون برام
و بدبختی اینه تا 1 آبان فرصت دارم واس تصمیم گیری

آخه این دوتا رشته دنیاشون باهم فرق میکنه...
مگه بیوتکنولوژی مربوط به زیست شناسی و اینا نیس؟؟ خب اگه شما به ریاضی علاقه داری برو برق شریف.
البته نمیدونما بعضی وقتا علاقه به هیچ دردی نمیخوره و آینده ی شغلی هم باید ملاک قرار بگیره :-??

lovesky

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
قم
رشته دانشگاه
فیزیک

به نقل از twilight :
مگه بیوتکنولوژی مربوط به زیست شناسی و اینا نیس؟؟ خب اگه شما به ریاضی علاقه داری برو برق شریف.
البته نمیدونما بعضی وقتا علاقه به هیچ دردی نمیخوره و آینده ی شغلی هم باید ملاک قرار بگیره :-??
آینده شغلی بیوتکنولوژی بد هم نیست
کارای تحقیقاتیو اینا

twilight

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
bnb
دانشگاه
تهران

به نقل از Lovesky :
کارای تحقیقاتیو اینا
همونو میگم دیگه، میگم آینده ی شغلیو هم باید درنظر داشت...

Mahgol

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهر
آمل
مدال المپیاد
در زمان کودک سالی زیست
دانشگاه
رشته دانشگاه
پزشكى

به نقل از twilight :
نه بيوتيك فقط زيست نيست!فيزيك و شيمي و رياضي و خلاصه همه چيز داره!بچه هاي المپ رياضي يا كامپيوتر هم ميرن بيوتك بخونن!اين يعني پايه زيستي نمي خواد و كاملا هم ربطي به زيست نداره!

• لایک
امتیازات: M.H.R

lovesky

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
قم
رشته دانشگاه
فیزیک

به نقل از مه گل :
نه بيوتيك فقط زيست نيست!فيزيك و شيمي و رياضي و خلاصه همه چيز داره!بچه هاي المپ رياضي يا كامپيوتر هم ميرن بيوتك بخونن!اين يعني پايه زيستي نمي خواد و كاملا هم ربطي به زيست نداره!
کاملا و فقط به زیست مربوط نیست
اما باید پایه زیستت قوی باشه

Casillas

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
Farz
شهر
مشهد

من شنیدم بیو تک فقط رتبه های زیر 30 رو میگیره....
اگه ی همچین موقعیتی دارین بیوتک خیلی بهتره چون برق با توجه ب تعداد پذیرش تو بازار کار پدرتونو در میاره!

lovesky

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
قم
رشته دانشگاه
فیزیک

به نقل از Tapious :
من شنیدم بیو تک فقط رتبه های زیر 30 رو میگیره....
اگه ی همچین موقعیتی دارین بیوتک خیلی بهتره چون برق با توجه ب تعداد پذیرش تو بازار کار پدرتونو در میاره!
اونجوری که من شنیدم 25 نفر از ریاضی 25 نفر از تجربی میگیره دانشگاه تهران
رتبه خوب میخواد قطعا
اما زیر 30؟
آخه معمولا رتبه های دو رقمی یا پزشکی میرن یا برق

Lorca

کاربر فوق‌حرفه‌ای
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه

به نقل از Lovesky :
کارای تحقیقاتیو اینا

من خودم آدم کلی شقی هستم؛ اما نباید امید واهی بدیم؛ توی ایران، نه فقط بیوتک، که همه ی رشته هایی که جایگاه تحقیقاتی بالایی دارن آینده ی درست و حسابی ندارن. روی اینکه توی پژوهشکده کار کنین و مثل یک دانشمند باهاتون برخورد کنن، توی این کشور حساب نکنید. از لحاظ اهمیت دادن و جایگاه مالی و اجتماعی داشتن علوم پایه و تحقیقات، متأسفانه کشورمون درست برعکس کشورهای پیشرفته است.
ضمناً، درسته که بچه های کامپیوتر و غیره هم می تونن برن بیوتک، اما واقعیت اینه که 80% بیوتکنولوژی مستقیماً زیست شناسیه. اما مثل سلولی مولکولی و مهندسی ژنتیک، معلومات ریاضی و فیزیک بالایی نیاز داره.
بیوتک رو در صورتی بخونید، که زیاد وضعیت مالی آینده تون براتون مهم نیست؛ در صورتی بخونید که عاشق زیست و علم و پرسشگری هستید.

lovesky

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
قم
رشته دانشگاه
فیزیک

به نقل از Lorca :
من خودم آدم کلی شقی هستم؛ اما نباید امید واهی بدیم؛ توی ایران، نه فقط بیوتک، که همه ی رشته هایی که جایگاه تحقیقاتی بالایی دارن آینده ی درست و حسابی ندارن. روی اینکه توی پژوهشکده کار کنین و مثل یک دانشمند باهاتون برخورد کنن، توی این کشور حساب نکنید. از لحاظ اهمیت دادن و جایگاه مالی و اجتماعی داشتن علوم پایه و تحقیقات، متأسفانه کشورمون درست برعکس کشورهای پیشرفته است.
ضمناً، درسته که بچه های کامپیوتر و غیره هم می تونن برن بیوتک، اما واقعیت اینه که 80% بیوتکنولوژی مستقیماً زیست شناسیه. اما مثل سلولی مولکولی و مهندسی ژنتیک، معلومات ریاضی و فیزیک بالایی نیاز داره.
بیوتک رو در صورتی بخونید، که زیاد وضعیت مالی آینده تون براتون مهم نیست؛ در صورتی بخونید که عاشق زیست و علم و پرسشگری هستید.
پس یکی که علاقه داره بره بمیره؟

ما خودمونو تغییر نمیدیم چون راهمون درسته ،کسایی که اشتباه فکر میکنن نظرشونو عوض کنن! :)
بلاخره تغییر از یه جایی باید شروع شه دیگه! (;

Lorca

کاربر فوق‌حرفه‌ای
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه

به نقل از Lovesky :
پس یکی که علاقه داره بره بمیره؟

ما خودمونو تغییر نمیدیم چون راهمون درسته ،کسایی که اشتباه فکر میکنن نظرشونو عوض کنن! :)
بلاخره تغییر از یه جایی باید شروع شه دیگه! (;

خدا نکنه :D
من با شما موافقم؛ اما خیلیا سعی کردن این سیستم تأسف بار رو اینطوری تغییر بدن و نشده؛ کار یک شب و یک نفر نیست. خوبه کسی که می خواد چنین تصمیم بزرگی بگیره عواقبش رو هم بدونه و بعد تصمیم بگیره.
اما تصور بدی نکنید؛ منم خودم همین کله شقی رو مرتکب شدم و راضیم :D

lovesky

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
قم
رشته دانشگاه
فیزیک

نميشه سيستم رو يک شبه و تک نفره متحول کرد!
اما ميشه حداقل خودمونو عوض کنيم!به چيزايي که ميخوايم برسيمو راهو باز کنيم!

ninja

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
شهرکرد
دانشگاه
اصفهان
رشته دانشگاه
پزشکی

خب البته اين حرفاتوي ايران واقعاآرمان گرايانه است!
شماتوطول تحصيل دستت توجيب والدينه وتنهاچيزمهم واست علاقته!
امابعدش چي؟ وقتي باتورم سرسام آور توجامعه متوجه شدي؟
علاقه يه بخشي اززندگيه وتوي ايران بايدبه بخش کم اهميت اون اشاره کرد!!!

Mahgol

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهر
آمل
مدال المپیاد
در زمان کودک سالی زیست
دانشگاه
رشته دانشگاه
پزشكى

من شديدا اعتقاد دارم اگه يه فردي توي اون كاري كه مي كنه بهترين باشه هرچقدر كه بخواد مي تونه پول در بياره!حتي يه رفتگر خوب هم اگه وظيفشو خوب انجام بده پول خوبي بهش مي دن!
ربطي به ايران و غير ايران نداره!اين قانون دنياست كه آدماي موفق به پول زيادي مي رسن...
الان چرا فكر مي كنيد رشته هايي مثل بيوتك كه كار تحقيقاتي مي كنند كم در آمد دارن؟!؟ما يه استادي داشتيم كه مي گفت توي آزمايشگاهي كه هست دنبال يكي اند كه ميكروبيولوژي مي خونه و ماهي ١-٢ تومن هم بهش مي دن!حالا حساب كنيد به اون كه بيوتك مي خوند ماهي چقدر مي دن!!!
حالا مگه يه دكتر عمومي چقدر در آمد داره؟!توي دوران طرح برن مناطق محروم ٢ تومن بهشون مي دن!تازه بعد اين همه سال درس خوندن!بعدشم اگه تخصص نگيره همين قدر درآمد داره!تخصص هم بگيره مي شه ٣٠ سالش و تازه بايد از صفر شروع كنه و مريض واسه خودش جمع كنه!لااقل ٤-٥ سال طول مي كشه ملت بشناسنش!در اين مدت يكي كه بيوتك خونده تمام زندگيشو بسته!

Lorca

کاربر فوق‌حرفه‌ای
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه

به نقل از مه گل :
من شديدا اعتقاد دارم اگه يه فردي توي اون كاري كه مي كنه بهترين باشه هرچقدر كه بخواد مي تونه پول در بياره!حتي يه رفتگر خوب هم اگه وظيفشو خوب انجام بده پول خوبي بهش مي دن!
ربطي به ايران و غير ايران نداره!اين قانون دنياست كه آدماي موفق به پول زيادي مي رسن...
الان چرا فكر مي كنيد رشته هايي مثل بيوتك كه كار تحقيقاتي مي كنند كم در آمد دارن؟!؟ما يه استادي داشتيم كه مي گفت توي آزمايشگاهي كه هست دنبال يكي اند كه ميكروبيولوژي مي خونه و ماهي ١-٢ تومن هم بهش مي دن!حالا حساب كنيد به اون كه بيوتك مي خوند ماهي چقدر مي دن!!!
حالا مگه يه دكتر عمومي چقدر در آمد داره؟!توي دوران طرح برن مناطق محروم ٢ تومن بهشون مي دن!تازه بعد اين همه سال درس خوندن!بعدشم اگه تخصص نگيره همين قدر درآمد داره!تخصص هم بگيره مي شه ٣٠ سالش و تازه بايد از صفر شروع كنه و مريض واسه خودش جمع كنه!لااقل ٤-٥ سال طول مي كشه ملت بشناسنش!در اين مدت يكي كه بيوتك خونده تمام زندگيشو بسته!

من کسی رو تشویق نکردم پزشکی بخونه؛ کاملاً حق با شماست که پزشکی بخونه هم فاصله ی زیادی تا درآمد داره.
اما در مورد حقوق بالا توی بیوتک؛ من سه تا استاد المپیاد داشتم که هر سه می خواستن بیوتک بخونن، یعنی بیوتک علاقه ی اولشون بود، اما داشتن پزشکی می خوندن. او موقع، من خیلی مثل شما بحث می کردم. معتقد بودم ممکن نیست کار نشد داشته باشه؛ حتی توی ایران. برای همین خیلی تعجب کردم وقتی دیدم استادم قصد داشت بعد از اینکه پزشکی تموم شد امتحان PhD بیوتک بده، در حالی که از اول می تونست بیوتک بخونه و اینا. بحثش که شد متوجه شدم دلیلش اینه بعله، اینجا برای بیوتک کار هست (حتی کارخانه هایی مثل سیناژن هستن که می تونید توش کار کنید و حقوق بگیرید) اما چقدر حقوق دقیقاً؟ 12 ساعت کار می کنید، ساعتی 700 تومن می گیرید؛ تازه پیشینه ی درخشان کسی که پزشکی خونده و طلای المپیاد بوده و بعد دکترای بیوتک گرفته هم به کنار. مشکل کار پژوهشی توی ایران، 90% مشکل مالیه؛ پول حمایت از تحقیقات، باید از بالا بیاد، چون یک ذره یک خورده نیست. اینجا هم که دقیقاً تولید داخلی توی زمینه ی بیولوژیک درخشان نیست که حتی برای پژوهش های applied بشه درست خرج کرد، نه کمپانی بزرگی هست که نقش اسپانسر ایفا کنه، نه تضمین (می دونید که ایرانی ها به شدت دنبال تضمین هستن، یعنی به هیچ عنوان آزمون و خطا اینجا پذیرفته شده نیست). من خودم میخوام سلولی - مولکولی بخونم، اما اصلاً نمیشه منکر شد که توی ایران، خوندن رشته ی پژوهشی، تیری در تاریکیه. کسی که یک رشته ی پژوهشی می خونه، با همه ی استعداد و عطش و پرسشگری، حقوق بالایی نخواهد گرفت، و البته این لزوماً بد نیست؛ پول، عطش خاص خودش رو به وجود میاره و روحیه ی علمی آدم رو خاموش می کنه.
یه مسئله ی دیگه؛ این هم خودش نشون میده چقدر وضعمون خرابه که ممکنه به کسی که بیوتک خونده بیشتر حقوق بدن نسبت به اون کسی که میکروبیولوژی خونده؛ در حالی که هر دو شون رشته Science خوندن؛ واقعیت اینه که اهمیت اونی که میکروبیولوژی می خونه، توی کشوری که تولید علم براش مهمه، بیشتر از کسیه که بیوتک خونده.

بالا