• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

پیشنهادات، انتقادات و نظرات شما + قوانین انجمن

amparisay

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1386
مدال المپیاد
ندارم
دانشگاه
علم و صنعت
رشته دانشگاه
برق
تلگرام
اینستاگرام
پاسخ : پیشنهادات - انتقادات در جهت افزایش بازده انجمن

خیر، نیست. لطفا اطلاعات غلط ندید. ADC میکروهای AVR خیلی عملکرد خطی خوبی داره، و توی همۀ ولتاژها قابل استناد هست. مشکل از مدار شما بوده.

• شروع کننده موضوع

فاطمه م.

فاطمه م.
نام مرکز سمپاد
فرزانگان چهاردانگه
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
95
مدال المپیاد
ادبی
دانشگاه
پلی تکنیک تهران
رشته دانشگاه
علوم کامپیوتر

به نقل از kendab :
ولی اگر بخواهید مفید باشید باید از تجربه تون برای بقیه بگوید چون بعضی موارد فقط در هنگام کار پیش میاد و با تئوری نمیشود حلش کرد
همچین تاپیکی برای بیان تجربه ها تو انجمن روباتیک بود یه زمانی،
البته الان پیداش نمیکنم من :-?

amparisay

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1386
مدال المپیاد
ندارم
دانشگاه
علم و صنعت
رشته دانشگاه
برق
تلگرام
اینستاگرام

اگر کار صنعتی با AVR کردید که باید بگم از پایه کارتون اشتباه بوده. برای استفاده های صنعتی سراغ ای وی آر کسی نمیره.
یک رفرنس معرفی کنید که توش نوشته باشه این مشکل با ADC توی یکی از AVR ها وجود داره، من قول میدم دیگه توی انجمن الکترونیک فعالیت نکنم. داخل دیتاشیت خودش نوشته ماکزیمم 4 استپ خطا (در بدترین شرایط). چطوری شما اینطوری قضاوت می کنید؟!
شما ملاحظات نوشته شده در داکیومنت 42 اتمل رو رعایت کنید، ملاحظات خود ولتاژ رفرنس داخل دیتاشیت رو رعایت کنید (فیلتر LPF نزدیک تغذیۀ ADC)، از Noise cancelling استفاده کنید، اگر ولتاژ 20 میلی ولت دادید عددی بین 2 تا 6 رو نشون نداد در تغذیۀ 5 ولت، بیاید اعلام کنید بنده رسما از شرکت در همۀ بحث ها کناره گیری می کنم. :)

• شروع کننده موضوع

فاطمه م.

فاطمه م.
نام مرکز سمپاد
فرزانگان چهاردانگه
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
95
مدال المپیاد
ادبی
دانشگاه
پلی تکنیک تهران
رشته دانشگاه
علوم کامپیوتر

لطفا مسائل غیر علمی رو تو پیغام خصوصی مطرح کنید. ممنون.
+قصد دخالت ندارم اما جایی برای دلخوری ای که ظاهرا ایجاد شده نیست.

amparisay

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1386
مدال المپیاد
ندارم
دانشگاه
علم و صنعت
رشته دانشگاه
برق
تلگرام
اینستاگرام

دلخوری که نه. اما جالبه برام که صحبتهایی میشه که از سر تجربه ای هست که غلط بوده!
در مورد صنعت هم باید بگم که صنعت داریم تا صنعت. بله، من هم تا دل شما بخواهد نمونۀ طراحی شده توسط خودم میارم که با AVR طراحی شده و الان بخشی از زندگی ماها رو داره پوشش می ده. از سنسور دمای تحت شبکه توی مرغداری بگیر، تا دستگاههای تخلیۀ مازوت از تانکر های راه آهن، دستگاه تست چراغ جلوی خودرو برای ادارۀ استاندارد و ... خیلی از خودروها کنترل برخی قسمتهاشون توسط AVR هست. اما زمانی که کار کمی فراتر از یک محاسبۀ ساده پیش میره، استفاده از AVR از اساس غلط هست. تا صبح هم که بخواهید دلیل دارم برای حرفم. از حساسیت به نوسان ولتاژ بگیر، برو تا حساسیت به تشعشعات الکترومغناطیس، حساسیت به دما، نداشتن خیلی از مدارهای Protection نسبت به میکروهای سطح بالاتر از خودش، توان خروجی خیلی کمش، حساسیت به خاصیت سلفی سری با ورودی هاش و ... توی خیلی خیلی خیلی از استفاده های صنعتی، استفاده از AVR بیشتر به شوخی شبیهه. مثل اینه که بگی یه سایت با بازدید روزانۀ 1 میلیون نفر رو با یه پنتیوم 233 میشه هندل کرد...! شما وقتی گفتی تجربۀ صنعتی داری، فکر کردم بحثت روی اون جور صنعت هست و گفتم اشتباهه.
اما شما هم تست کنید، با مسائلی که گفتم، ADC داخلی AVR ها دقیق هست.

SR

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید اژه ای 1
شهر
اصفهان
سال فارغ التحصیلی
00
مدال المپیاد
درست نخوندم به جایی نرسیدم
رشته دانشگاه
مهندسی برق

به نقل از amparisay :
اگر کار صنعتی با AVR کردید که باید بگم از پایه کارتون اشتباه بوده. برای استفاده های صنعتی سراغ ای وی آر کسی نمیره.
با این جملتون کاملا موافق نیستم...
با اینکه خودم تجربه ای ندارم اما
میشناسم کسانی رو که روی AVR سرمایه گذاری زیادی برای پروژه های صنعتیشون کردند و سراغ میکروکنترلر دیگه ای نرفتند
نمونش آقای کی نژاد که سایتشون: http://knowledgeplus.ir هست تو ECA هم عضویت دارند
باز در جای دیگه از آقای سپاسیار شنیدم که بیشتر از اینکه میکروکنترلر مشکلی داشته باشه طراحی های ما مشکل داره
البته به نظرم نباید جنس چینی به درد نخور رو هم نادیده گرفت...

+
بهتره پست های مربوطه به بخش پرسش و پاسخ منتقل بشه

amparisay

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1386
مدال المپیاد
ندارم
دانشگاه
علم و صنعت
رشته دانشگاه
برق
تلگرام
اینستاگرام

سر فرصت یک مقالۀ کامل در مورد دلایل استفاده نکردن از AVR براتون مینویسم، تا اون موقع از من داشته باشید این جمله رو که استفاده از AVR در پروژه های سنگین و دقیق صنعتی اشتباه هست. شما شاید یک دستگاه بسازید، ضد آب، ضد غبار، ضد ضربه، ضد انفجارش کنید که با AVR کار می کنه، همه چیزش هم درست کار کنه. این دلیل قوی بودن میکروی AVR نیست که براش شرایط خوب که مهیا کنی درست کار می کنه.
میکروهای سری PIC بارها دیدم که ازشون دود بلند شده، دستم بهشون خورده و تاول زده، بهش 15 ولت دادم، فرکانس 4 برابر مجازش دادم، کنار موتور 400 وات روشنش کردم، یک دونه اش رو هم اما موفق نشدم آسیب بهش بزنم. حالا خود شما باشید با کدوم پروژۀ صنعتی راه می اندازید؟! اینکه من مثلا الان با AVR موفق بشم یه کارخونه راه بندازم و برای مدتی به صورت Stable کار کنه، دلیلی بر عدم ضعف میکروهای AVR هست؟ میکرو ضعف خودش رو یک بار نشون بده کافیه.
توی صنعت سنگین که کلا چیزی به اسم میکروکتترلر استفاده نمیشه. همه و همه با PLC هست.

Quf

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
حلی
شهر
تهران

چرا تاپیکای مربوط به مخابرات و کلا مدارهای رادیویی و این حرفا کمن؟!

بالا