• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

مشاوره انتخاب رشته دانشگاه -گروه ریاضی

نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1920
مدال المپیاد
نقره
دانشگاه
شریف
رشته دانشگاه
فیزیک
تعجب می‌کنم، چطور مهندسی و علوم کامپ با هم فرقی ندارن! چون رتبه‌شون به هم نزدیکه یعنی یکی‌اند؟!!

علوم کامپیوتر بیشتر به ریاضی شبیهه حتی تا مهندسی!

نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1920
مدال المپیاد
نقره
دانشگاه
شریف
رشته دانشگاه
فیزیک
من تعجب کردم اینو زدی
چارت شریف رو گرفتم بخاطر همین.
درسای پایه به کنار
درسای تخصصی:
گسسته
سیستم عامل
آمار
نظریه زبان
و ساختمان داده
شبکه
کامپایلر
پایگاه داده
طراحی الگوریتم
هوش مصنوعی
AP
توی اختیاریا حتی ریاضی مهندسیم‌ هست
همه ی اینا درسای اصلی کامپیوتریاس.الان فقط بینشون مدار منطقی و معماری کامپیوتر رو نمی بینم.(الانم تقاضای آنچنانی برای سخت افزار نیست)
عملا برای گرایش هوش یا نرم افزار مشکل خاصی پیش نمیاد به جای سی ای ، سی اس بخونی.
عجب
پس دانشکده‌ها رو یکی کنن دیگه برای چی دوتا دانشکده زدن و خودشونو خسته کردن! موقع انتخاب رشته‌م یه نفر بهم گفته بود فیزیک و مهندسی مکانیک فرق زیادی ندارن و اکثر درساشون یکیه، یاد اون افتادم ;‌)

یک درس‌و چندتا دانشکده می‌تونن ارائه بدن، با توجه به نیاز خودشون.
در عمل خیلی‌ها صرفاً چون م.کامپ نمیارن می‌رن علوم، و در عمل در نهایت دولوپر می‌شن چون بازار کارش بهتره.

ATE

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 5
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
94
چیزی که تو علوم کامپیوتر و مهندسی کامپیوتر مهمه سیاست دانشکده‌هاست. هرچقدرم درسای دو رشته بهم نزدیک باشن، بهرحال شما میفتی تو مسیری که دانشکده میخواد. به تجربه‌ی من تفکر و ساختار فکری استادی که علوم پایه‌ای بوده که علوم کامپیوتر هم علوم پایه‌ حساب میشه حقیقتا با استاد مهندسی متفاوته. حتی درس دادنشون هم متفاوته، حالا قطعا این موضوع دانشگاه به دانشگاه فرق کنه ولی اثرگذاره. فرصت‌هایی هم که بعنوان کارآموزی یا پروژه و کار تو آزمایشگاه برای بچه‌ها فراهم میکنن فرق داره.

بسته به اینکه دوست دارید بیشتر نزدیک محیط فنی باشید یا نظری باید بین اینا انتخاب کنید.

ATE

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 5
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
94
من‌ حرفم این نیست کسی جای سی ای ، سی اس بزنه یا برعکس.
ولی اگه واقعا کسی سی ای بخواد و نیاره،به نظرم سی اس نسبت به بقیه رشته های مهندسی منطقی تره.(می دونم سی اس رشته ی علوم پایس.در قیاس با برق و مکانیک و اینا گفتم)
من هم موافقم با این حرفتون

• لایک
امتیازات: lilyP
نام مرکز سمپاد
شهیداژه ای
شهر
اصفهان
سال فارغ التحصیلی
1402
دانشگاه
UI
رشته دانشگاه
مهندسی مکانیک
  • شروع کننده موضوع
  • مدیر کل
  • #1,827

Admin2

لنگر انداخته
عضو کادر مدیریت
مدیر کل
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1389
پس دانشکده‌ها رو یکی کنن دیگه برای چی دوتا دانشکده زدن و خودشونو خسته کردن! موقع انتخاب رشته‌م یه نفر بهم گفته بود فیزیک و مهندسی مکانیک فرق زیادی ندارن و اکثر درساشون یکیه، یاد اون افتادم ;‌)
دانشگاه‌های ما از نظر آپدیت کردن رشته‌ها و درس‌ها خیلی عقب هستند. یه سری رشته‌ها باید جابجا بشه یه سری ادغام بشه یه سری جدید ایجاد بشه و ...
جنگ قدرت هم هست. یکی زورش میرسه رشته رو نگه میداره. الان مثلا ما دانشکده مدیریت داریم. یه دانشکده مدیریت کارآفرینی داریم. یه دانشکده تجارت و مالیه داریم. یه دانشکده حکمرانی داریم. تو خارج همه اینها زیر نظر یه دانشکده هستند. بعد تو دانشکده مدیریت، رشته مدیریت رسانه رو داریم که هیچ جای دنیا زیرمجموعه دانشکده مدیریت نیست. ما رشته مدیریت دولتی داریم تو دانشکده مدیریت. بعد این رشته مدتهاست تو کشورهای پیشرفته به این اسم نیست و تبدیل به رشته دیگه ای شده. یه رشته هست به اسم بیزینس آنالیتیکز. ما نداریمش کلا ! این بساط دانشگاه تهرانه !

نام مرکز سمپاد
میرزا کوچک خان
شهر
رشت
سال فارغ التحصیلی
1397
تلگرام
مربوط به رشته کامپیوتر

وبینارهای راه‌کار - یکتانت
https://www.yektanet.com/rahkar-webinars

گفت‌وگوهای VisionUp - انجمن علمی امیرکبیر
https://www.youtube.com/@visionup2513

کانال سبو - سلسله برنامهٔ ورودی‌های کامپیوتر - انجمن علمی شریف
https://t.me/ssc_saboo
یه سری ویدیو تحت عنوان حلقه راه مهندسی کامپیوتر تو این کانال هست
محتوای این کانال ممکنه بعضا جوگیرانه و نخبه‌گرایانه باشه.

همه ی اینا درسای اصلی کامپیوتریاس.الان فقط بینشون مدار منطقی و معماری کامپیوتر رو نمی بینم.(الانم تقاضای آنچنانی برای سخت افزار نیست)
اصول سیستم‌های کامپیوتری معادل مدار منطقی و معماری کامپیوتره.

• لایک
امتیازات: lilyP

ili

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
-
سال فارغ التحصیلی
1401
دانشگاه
حوزه علمیه قم
رشته دانشگاه
شیطان پرستیِ آنتوان لاوی(ص)
نام مرکز سمپاد
.
شهر
.
سال فارغ التحصیلی
2000
رشته دانشگاه
فیزیک
عجب

یک درس‌و چندتا دانشکده می‌تونن ارائه بدن، با توجه به نیاز خودشون.
در عمل خیلی‌ها صرفاً چون م.کامپ نمیارن می‌رن علوم، و در عمل در نهایت دولوپر می‌شن چون بازار کارش بهتره.

الان خیلی جاها دانشکده برق و کامپیوترشون یکیه. خیلی جاها دانشکده فیزیک و فیزیک کاربردیشون جداست. بعضی جاها دانشکده فیزیک و ریاضیشون یکیشه (department of of natural sciences). بر مبنای این دسته بندی ها نمیشه قضاوت و تصمیم گیری کرد.

من تعجب میکنم که نرم افزار دوباره متقاضی هاش از علوم کامپیوتر بیشتر شده. وقتی ما اومدیم دانشگاهم همین بود،‌ بعد از چند سال برعکس شده بود. حتی خیلی از نرم افزاریا تغییر رشته میدادن به علوم کامپیوتر (عمدتا با این استدلال که ظاهرا اپلای شغلی و تحصیلی از علوم کامپیوتر راحت بود /شانس بیشتری داشتن).

در هر صورت، فکر نمیکنم در عمل اهمیتی داشته باشه آدم کدوم رو انتخاب کنه. معلوماتی که یه توسعه دهنده میخواد احتمال بیشترشون بیرون از کلاس درس یاد گرفته میشن. من اگه بودم اونی رو میرفتم که سرفصل هاش راحت تر باشن و بیشتر خوش بگذره، که حداقل تو شریف فکر کنم علوم کامپیوتر بیشتر این شرایط رو داشت.

نام مرکز سمپاد
میرزا کوچک خان
شهر
رشت
سال فارغ التحصیلی
1397
تلگرام
نام مرکز سمپاد
شهیداژه ای
شهر
اصفهان
سال فارغ التحصیلی
1402
دانشگاه
UI
رشته دانشگاه
مهندسی مکانیک
کسی چیزی راجب عمران شریف میدونه؟
بازار کارش هزینه هاش و جو اساتیدش؟

علیمپو

بچّه سنّی
نام مرکز سمپاد
حلی۲
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1396
تفاوت علوم کامپیوتر و مهندسی کامپیوتر چیه؟
علوم کامپیوتر مهندسی نیست :‌)) رویکرد مهندسی رو تو علوم کامپیوتر یاد نمی‌گیری.
یه درس یکسان توی جفتشون حتی زمین تا آسمون فرق می‌کنه. مثلاً سیستم عاملی که چند سال پیش تو دانشکده ریاضی شریف ارائه می‌شد خیلی تئوری بود و اونی که تو کامپیوتر ارائه می‌شد خیلی عملی بود و لیترالی سیستم عامل دولوپ می‌کردی.
خود دانشگاه هم خیلی مهمه. ولی اگه محدودیتی از نظر رتبه وجود نداشته باشه، معمولاً فضای مهندسی کامپیوتر به ذهنیت مهندسی نزدیک‌تره. از مسابقاتی که برگزار می‌کنن و با تقبل مسئولیت(استف شدن) توشون می‌تونی تجربهٔ کار تیمی و صنعتی داشته باشی، تا ذهنیت خود اساتید.

توی دانشگاه‌هایی که من مقداری آشنام با فضا‌شون چیزایی که گفتم صادقن. که می‌شن شریف، تهران، امیرکبیر، بهشتی و علم و صنعت.

r a m t i n

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد 2
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
1402
سلام
من این قصد را دارم که دوباره کنکور بدهم
اما در تصمیم گیری میان دو راه مانده ام
اولی اینکه انتخاب رشته نکنم و برای کنکور بخوانم
دومی آنکه در رشته های علوم پایه مثل ریاضیات و کاربرد ها ثبت نام کنم و بروم دانشگاه و در دوران دانشجویی برای کنکور بخوانم و بعد که در رشته مورد نظرم قبول شدم ، انصراف بدهم .

لطفا من رو راهنمایی میکنید ؟
متشکرم

نام مرکز سمپاد
فرزانگان یک
شهر
همدان
سال فارغ التحصیلی
1401
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
برق
من دوست هم اتاقیم عمرانی بود به نظر نمیومد جو بین خود بچه ها از نظر رقابت درسی و اینا ناسالم باشه و یا مثل برق و کامپیوتر از لحاظ رقابتی فشار شدیدی باشه و کلا دوستانه بود اگه این بهت کمک می کنه :))

نام مرکز سمپاد
فرزانگان یک
شهر
همدان
سال فارغ التحصیلی
1401
دانشگاه
صنعتی شریف
رشته دانشگاه
برق
سلام
من این قصد را دارم که دوباره کنکور بدهم
اما در تصمیم گیری میان دو راه مانده ام
اولی اینکه انتخاب رشته نکنم و برای کنکور بخوانم
دومی آنکه در رشته های علوم پایه مثل ریاضیات و کاربرد ها ثبت نام کنم و بروم دانشگاه و در دوران دانشجویی برای کنکور بخوانم و بعد که در رشته مورد نظرم قبول شدم ، انصراف بدهم .

لطفا من رو راهنمایی میکنید ؟
متشکرم
رشته مورد نظرت چیه و چه دانشگاهی می تونی بری اگه بخوای انتخاب رشته کنی ؟
ببین کلا رشته ریاضی به نظرم اینطوره که اگه امسال نخوندی و نشده سال دیگه خوب بخونی قطعا میشه فلذا ریسک خیلی بزرگی نمی کنی اگه بخوای پشت کنکور بمونی اتفاقا یکی از ورودی های ما پشت کنکوری بوده.
ولی اپشن تغییر رشته همیشه هست درسته برای یه سری رشته ها سخت تر ممکنه باشه تو هر دانشگاهی ولی اگه معدلت خوب شه و همون درسی که می خوای بخونی رو تو دانشگاه بخونی شدنیه، حالا نکته مثبتش اینه که تو هم وارد جو دانشگاه شدی و ممکنه رشته مورد نظرت اصلا تغییر کنی بفهمی واقعا چی دوست داری بخونی هم اینکه خب یه سال عقب نمیفتی، تو سال اول دانشگاه هم ممکنه ادم کلا دو سه تا درس تخصصی بخواد بخونه که حالا اونا رو بسته به تغیبر رشته ای که می خوای انجام بدی می تونی اصلا برنداری عمومی برداری و معدلت رو ببری بالا .
اینا چیزایی بود که من دیدم یا شنیدم که بچه ها انجام دادن و راضی بودن.
در هر حال اگه دانشگاه خوبی می تونی بیاری به این نکته تغییر رشته هم فکر کن ولی اینم باز ریسکه به هر حال شاید یه موقع نشد 🤷

r a m t i n

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد 2
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
1402
رشته مورد نظرت چیه و چه دانشگاهی می تونی بری اگه بخوای انتخاب رشته کنی ؟
ببین کلا رشته ریاضی به نظرم اینطوره که اگه امسال نخوندی و نشده سال دیگه خوب بخونی قطعا میشه فلذا ریسک خیلی بزرگی نمی کنی اگه بخوای پشت کنکور بمونی اتفاقا یکی از ورودی های ما پشت کنکوری بوده.
ولی اپشن تغییر رشته همیشه هست درسته برای یه سری رشته ها سخت تر ممکنه باشه تو هر دانشگاهی ولی اگه معدلت خوب شه و همون درسی که می خوای بخونی رو تو دانشگاه بخونی شدنیه، حالا نکته مثبتش اینه که تو هم وارد جو دانشگاه شدی و ممکنه رشته مورد نظرت اصلا تغییر کنی بفهمی واقعا چی دوست داری بخونی هم اینکه خب یه سال عقب نمیفتی، تو سال اول دانشگاه هم ممکنه ادم کلا دو سه تا درس تخصصی بخواد بخونه که حالا اونا رو بسته به تغیبر رشته ای که می خوای انجام بدی می تونی اصلا برنداری عمومی برداری و معدلت رو ببری بالا .
اینا چیزایی بود که من دیدم یا شنیدم که بچه ها انجام دادن و راضی بودن.
در هر حال اگه دانشگاه خوبی می تونی بیاری به این نکته تغییر رشته هم فکر کن ولی اینم باز ریسکه به هر حال شاید یه موقع نشد 🤷
خیلی ممنونم از شما و پاسخ کاملتون
خودم فیزیک شریف میخواهم بخونم اما با این رتبه تنها میتونم ریاضیات دانشگاه تهران بخونم . که خب با توجه به پرس و جویی که کردم و پاسخ شما ، پشت کنکور ماندن منطقی تر به نظر میاد .

MaMaL.ZzZ

یک عدد INTP هستم :)
نام مرکز سمپاد
شهید سلطانی ۵
شهر
شهرجدیدهشتگرد
سال فارغ التحصیلی
1401
مدال المپیاد
متاسفانه ندارم :)
دانشگاه
تهران
رشته دانشگاه
مهندسی برق
خیلی ممنونم از شما و پاسخ کاملتون
خودم فیزیک شریف میخواهم بخونم اما با این رتبه تنها میتونم ریاضیات دانشگاه تهران بخونم . که خب با توجه به پرس و جویی که کردم و پاسخ شما ، پشت کنکور ماندن منطقی تر به نظر میاد .
یک توصیه ای بکنم
چون مخصوصا پسری اصلا ریسک نکن و پشت کنکور نمون
یک جاییو بزن فقط برو

اگه به هرررر دلیلی سال دیگه نیاری باید بری سربازی

r a m t i n

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید هاشمی نژاد 2
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
1402
یک توصیه ای بکنم
چون مخصوصا پسری اصلا ریسک نکن و پشت کنکور نمون
یک جاییو بزن فقط برو

اگه به هرررر دلیلی سال دیگه نیاری باید بری سربازی
آره متاسفانه سربازی هم هست :(

alihhh

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
حلی
شهر
اراک
سال فارغ التحصیلی
96
بازار کار عمران که خب خیلی وسیعه و آدم‌ هست عمران خونده بیکاره آدم هم هست ماهی ۱ میلیارد درآمد داره
ولی بنظر من عمران تهران از شریف بهتره
حداقل در گرایش های (منابع آب، محیط زیست، سازه و زلزله و مدیریت ساخت) و جو خیلی بهتری هم داره از نظر زیست دانشجویی. برای همین پیشنهاد میکنم تهران رو بزنی

بالا