• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

نقد شهرها برای دانشگاه

• شروع کننده موضوع
  • توقیف شده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
اشباح
سال فارغ التحصیلی
1400
پیروی صحبتای ح‌.ب، اینجا در مورد شهرهایی که تجربه کردین توضیح بدید که چجوری ان (مزایا و معایب) تا برای انتخاب رشته این عامل رو هم بررسی کنیم :-"

uranuscelona

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرز2
شهر
شیراز
سال فارغ التحصیلی
94
رشته دانشگاه
مهندسی مکانیک-طراحی کاربردی
من تجربه خودمو بگم، من با این دید رفتم تبریز که این حرفا چیه و مگه فرقی دارن با بقیه و اینا همش حرفه و ...!

ولی بعد از سه ماه که برگشتم خونه همین که تو فرودگاه شیراز همه فارسی حرف میزدند داشتم بال در میاوردم. دفعه بعدی که میخواستم برم نسبت بهشون خشم داشتم.

اولین تفاوتی که دیدم، آدم های سرد و اخمو تو دانشگاه بود. راستش من تو دوره لیسانس جو خیلی بهتری دیده بودم ولی وارد دانشگاه ارشدم که شدم دیدم خیلی همه بیش از حد جدی هستند. تعامل با این ادما برام یکم سخت بود شاید بگید خب مهم نیس ولی وقتی ادم مضطربه حتی لبخند یه همکلاسی یا سلام و احوال پرسی گرم کارشناس آموزش میتونه یکم اضطرابتو کمتر کنه یا حداقل احساس غربتت رو کمتر کنه

۲. زبانشون رو بلد نبودم! گاهی وقتا نه که عمدی باشه، بعضیاشون مخصوصا تو سنای بالا واقعا براشون سخته فارسی حرف بزنن و گاهی هم بقول استادم میگفت ما نمیتونیم همزمان هم فکر کنیم رو مسئله هم ترکی رو به فارسی تو ذهنمون ترجمه کنیم بعد بگیمش.

همین باعث میشد تو جمعشون یوقتایی یادشون بره منم هستم و همه ترکی درمورد یه مسئله حرف بزنن.

یا راننده تاکسی به ترکی غر میزد هر چی ازش میخواستم فارسی بگه اون دوباره ترکی تکرارش میکرد!

۳. بعضی (اکثر) مغازه دارا باهاشون فارسی حرف بزنی کلاه سرت میذارن! این تجربه بین خیلی از بچه های فارس و کُرد اونجا مشترک بود. من خودم هارد لپتاپم قبل دفاع سوخت بردم برام درست کنن، طرف از دیجی کالا ۶۰۰ گرون تر قیمت میداد! استادم زنگ زد گفت بیار لپتاپتو خودمون میبریم درست کنن فارسی حرف میزنی کلاه میذارن سرت! (خودشونم میدونن)

۴. از نظر رفتاری یکم متفاوتن با همشهریای من. مثلا یه مقدار زیادی کنجکاوی میشد و ته و توی کارت رو میخواستن در بیارن. یا پشت سرت که هیچ حتی جلوت هم زیرابتو میزدن. اصولا یه مقدار حسادت و زیرآب زنی رو بیشتر دیدم اونجا که اجازه پیشرفت بهت ندن.

۵. اساتید تبریز اغلب دانشجو رو جزء اموالشون حساب میکنن! بدرفتاری میشه خودخواهن با اساتید دیگه دعوا و دشمنی دارن به همین دلیل یا دانشجوی اون هم پدرکشتگی دارن! ولی بدترینش احساس مالکیت خود استاده است. من میخواستم برم مصاحبه دکترا استادم گفت نرو! رفتم، دکترا قبول شدم استادم داد و هوار راه انداخت که موضوع و روشمو بهت یاد دادم عادتت دادم به شب بیداری برای مقاله نوشتن بعد میخوای بری با یه استاد دیگه برای دکترا کار کنی و اجازه نداد به موقع دفاع کنم.

کلا اساتید خیلی عادت دارند زندگی دانشجوهاشون رو کنترل کنن! حرف حرف خودشونه فقط و مهم نیس تو چه شرایطی هستی

بگذریم که جلسات دفاع هم جنگ تمام عیار بود

۶. مغازه داراشون خیلی بی اعصابن اگر لباس نگاه کردین که هیچی ولی اگر پرو کردین باید بخریدش وگرنه منتظر یه برخورد بد باشید

۷. همه چی رو دور تنده! من اولین بار که رفتم بازار تبریز، ملت میزدن بهم رد میشدن! خیلی همه سریع راه میرفتن گیج شده بودم

۸. ممکنه وقتی با دوستاتون (جمع مختلط) یا حتی با یکی از دوستان جنس مخالفتون بیرونید، یکم نگاه ها اذیتتون کنه اگر مثل من حساسید رو نگاه دیگران. بعضی از قسمتای شهر یکم بیشتره این مورد.

۹. من شخصا با کم بودن مسیری که مترو کاور میکرد مشکل داشتم. البته بی آر تی بود.

۱۰. با مسیریابی مشکل داشتم چون خیلی جاهاش شبیه هم بودند.

۱۱. رک هستند! البته مزیته از نظر من. ینی اصن مراعات و تعارف اینا ندارن! نظرشونو خیلی رک و گاها تند بیان میکنن پس اگر حساسین و زود بهتون برمیخوره به مشکل می‌خورید.

۱۲. خیابونای یک طرفه زیاد دارن من همیشه سر اسنپ گرفتن مشکل داشتم بخاطر همین

۱۳. مرتب باید یاداوری کنید که من ترکی بلد نیستم. بعد من گوشم عادت کرده بود که دیگه حرفی نیس که متوجه شه مگر اینکه تذکر بدم. یوقتایی فارسی هم باهام حرف میزدن گوش نمیکردم نمیفهمیدم

۱۴. یه نامسلمونی رو نقشه اسنپ اومده مجتمع اطلس رو زده رو یه میدون پرتی تو مرزداران! حواستون باشه دستی باید مشخص کنید کجا میخواید برید وگرنه وسط بیابون پیاده میشید!

و اینکه اره ادرس اشتباه ممکنه بدن بهتون. یبار یکیشون بهم گفت از کسی ادرس پرسیدی، ببین اگر داشت حین ادرس دادن اطرافشو نگاه میکرد، برو سراغ یکی دیگه چون خودشم بلد نیس

(پسرا جهت حفظ عفت خود از باغ فجر دوری کنید)

۱۵. خوابگاه دانشگاه تبریز کولر و اسانسور نداره! سهند هم همینه.

۱۶. فصلای گرم دیر هوا تاریک و طبعا خنک میشه! تا ۹ شب من خودمو به در و دیوار میزدم خنک شه هوا

۱۷. جنگ و دعواهای تو خوابگاه یه لِوِل دیگه است! واقعا دعوا فیزیکی و بد ممکنه بشه! گردن یکی از بچه ها رو چنگ زده بودن موهاشو کنده بودن صورتش زخم شده بود! من ۴ سال لیسانس همچین چیزی ندیده بودم نهایت دعوا لفظی بود! اونم اینقد با صدای بلند نبود👀 البته این تو خوابگاه بود و کاری به تبریز نداره
و پیش اومده بود یکی از دوستامو روز اول از اتاق بیرونش کنن چون ترکی بلد نبود حرف بزنه

بعد من انتظار یه شهر سرسبز و پر از باغ و جاهای دیدنی داشتم ولی اینطوری نبود. از این نظر خیلی خورد تو ذوقم راستش. ینی تو خود تبریز نیاز به تفریح داشتیم، کلا فقط ائل گولی میرفتیم

اینایی که گفتم لطفا به کسی برنخوره من تعمیم نمیدم به همه و صرفا تجربه ی شخص خودمو گفتم.

از نظر نمره دادن نظری نمیدم چون فرق داره نمیدونم برای بعضی از اساتید فقط ممکنه مهم باشه ولی در کل من به مشکل نخوردم.

خونه دانشجویی هم میشه تقریبا راحت پیدا کرد ولی با وساطت خونواده است بهرحال
در همین حد از دستم بر میومد :))

+ خود تبریز هم زدین، اشکالی نداره! جاش خوبه انصافا ولی صنعتی سهند تبریز و مدنی رو اصلا نزنین که میفتین تو کوه و بیابون!

جدا خوابگاه سهند جایی که فقط روباه و گرگ پیدا میشه با ظرفیت کم و تعداد هم اتاقیای زیاد

خودشم که قله کوهه در برف و بوران

مدنی هم در دوردست ها محوه اصن ... نزدیکای یه شهریه به اسم آذرشهر که یکی دو ساعت تا خود تبریز فاصله داره و خوابگاهش حتی تو خود شهر هم نیست. سهند هم تو یه شهر دیگه است! من اصن نمیفهمم چرا ته اسمش تبریز چسبوندن بعد خود دانشگاه تو یه شهره، خوابگاهش تو بیابون نزدیک یه شهر دیگه و هیچکدوم هم تبریز نیستن

شخصا بین شهرای بزرگ ترک زبان از نظر برخورد مردمش، ارومیه رو توصیه میکنم فقط. زنجان زیاد اطلاع ندارم کلا اذربایجان منظورم بود

نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
پارسه
سال فارغ التحصیلی
1402
مدال المپیاد
Used to Bio
رشته دانشگاه
CS
شیراز آب و هوای خیلی خوبی داره و دانشگاهش هم که نیاز به تعریف نداره، ادم‌های جذابی داره. کافه، گیم کلاب، کتابفروشی و سینماهاش خیلی خوبن. خیابونگردی تو شیراز می‌تونه یه تفریح باشه. مکان تاریخی، باغ و این‌چیزا هم که فبها. کلا تو شیراز مکان تفریحی کم نمیارید. و ده از ده اصولا.
جو دانشگاه مهندسیش خیلی خیلی جذابه و خصوصا اگه رشته‌تون ریاضیه از شیراز غافل نشید.

pardis.f

P.F.P
نام مرکز سمپاد
فرزانگان1
شهر
شیراز
سال فارغ التحصیلی
1407
شیراز برا خانوما مخصوصا از لحاظ پوشش و اینا نمیگم گیر نمیدن ولی یکم شهر ازادتری هس از نظر من
کافه ها و کتابفروشی ها فوق العاده👌🏻👌🏻

نام مرکز سمپاد
شهیداژه ای
شهر
اصفهان
سال فارغ التحصیلی
1402
دانشگاه
UI
رشته دانشگاه
مهندسی مکانیک
بچه های هنر بزنین دانشگاه هنر اصفهان که بغل میدون نقش جهانه. اما خوابگاه بهتون نمیدن اگه با اینش اوکی نیستین. دانشگاه اصفهانم بالاشهره و نزدیک دروازه شیراز کلی جای باحال داره داخلشم خیلی باصفاست

*100RA*

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
جایی که اگه اورژانس اجتماعی بیاد چارتا اتوبوس آدم جمع میکنه میبره
شهر
تبریز
سال فارغ التحصیلی
1404
مدال المپیاد
ندارم متاسفانه
اگه ترک نیستین تبریز رو بیخیال بشید
زنجان و همدان گزینه مناسب تریه

اگه ترک هستین یا حداقل ترکی بلدین تبریز واقعا گزینه مناسبیه
وگرنه زنجان
ارومیه هم خوبه مردماش خوبه ولی بافت شهری مزخرفی داره آدم دلش میگیره

Becoming

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
عضو کادر مدیریت
مدیر داخلی
نام مرکز سمپاد
Frz
شهر
Sari
سال فارغ التحصیلی
1398
رشته دانشگاه
دواسازی
آمل بزنید اگر:
کوچیک بودن شهر واستون مهم نیست،
با زود تکراری شدن شهر هیچ مشکلی ندارین،
کمبود امکانات واستون مهم نیست،
با آدمای "ما خوبیم بقیه بد هستن" می‌تونین کنار بیاین،
غیربومی زیاد داره ولی پسرای آملی رشته‌ی تربیت بدنی >>>>>>>
به نسبت شهر گرونیه؛ نسبت به ساری ارزون‌تره ولی خب چون شماله در کل گرونه. در مسافرت شما داریم زندگی می‌کنیم (((((:
شهر قشنگیه ولی کسی که ماشین داره بیشتر بهش خوش میگذره. خیلی سخته بدون ماشین طبیعت زیباش رو ببینی

*100RA*

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
شهر
تبریز
سال فارغ التحصیلی
1404
مدال المپیاد
ندارم متاسفانه
اردبیل:
شهر سرسبزیه و جا واسه گشتن و پیک نیک زیاده.دختران زیبا رو زیاد داره.شهربازی و امکانات مدرنش زیاد تعریفی نداره ولی رستورانها و کافه های خوبی داره.خیلیم ارزونه به نسبت تبریز و البته تهران.اگه حوصله تون سر رفت میتونین برین نیر یا سرعین ک نهایت ۴۵ دیقه فاصله داره با خود شهر و با اسنپم میتونین برین.دانشگاه ها کنار دریاچه شورابیل و خود شهربازیه ک داخل شهره.انچنان به مشگل نمیخورین از لحاظ زبانی چون همه رنج سنی ۳ تا ۴۵ ساله فارسی رو روون حرف میزنن ولی خی افراد مسن تر سختشونه.اب و هوای خیلی خوبی داره.ارزونیه.دانشگاشم تیپ ۲ عه و علوم پزشکیش عالیه.دختر پسرای سکسیم زیاد داره.ولی پسراشو واسه رل زدن توصیه نمیکنم
اتفاقا اردبیل خیلی مذهبیه

نام مرکز سمپاد
Farz ll
شهر
Kerman
سال فارغ التحصیلی
1402
دانشگاه
Teh
رشته دانشگاه
Nursing
جدی اگه آب و هوا براتون مهم نیست کرمان بزنید.... حدودا از اوایل اردیبهشت تا اواسط شهریور به شدت گرمه و ظهر اصلا نمیشه رفت بیرون....اب و هوای پاییز و زمستون سرد و خشکه و اگه تجربه اش نکردید باید بگم اونقدری پوستتون خشک میشه که حداقل ماهی یک اب رسان یا مرطوب کننده نیاز دارید...فقط یک ماهه ی فروردین بهشته😂
کرمان شهر بزرگیه رستوران و فست فودی و کافی شاپ های خیلی خوبی داره...شهربازی خوبی هم داره...پاساژ های خوبی هم داره خصوصا برج اول خیلی خوبه...
محله های بالا نشین کرمان کلا با بقیه ی جاها ی شهر متفاوتن یه خورده و درکل خیلی بهترن مثل هزار و یک شب یا اطراف هتل پارس و امام جمعه و شاید شریعتی...اگه جاهای دیدنی میخواید برید خیلی توی خود کرمان پیدا نمیکنید مگر اینکه بار اول بافت قدیمی اطراف ارگ براتون جالب باشه و برین به مس خریدن و این چیزا...اما مثلا 10،20 کیلومتری خود کرمان ماهان خیلی خوبه و هفت باغ ... خود کرمانی‌ها معمولا میخوان برن صفا سیتی میرن طرف هفت باغ و ماهان و باغ شازده و باغ فتح آباد...کلوت های شهداد هم خوبه اما خیلی گرمه و بهتره توی زمستون تا حداکثر عید برید سری بزنید... آسمون شب خیلی خوشکله و کلی ستاره و این چیزا میتونید ببینید... سیرچ هوای خوبی داره و سرسبز هم هست و قبل از شهداد میتونید برید اونجا... معمولا خود کرمانی‌ها شب میرن شهداد چون برای ستاره دیدن میرن ولی ظهر برای ناهار میرن سیرچ و عصر هم میرن سمت شهداد تا قبل از تاریکی هوا برسن به کلوت ها و ستاره هارو ببینن.. مگر اینکه دریاچه ی نمک آب داشته باشه بخوان برن اونجا و غروب آفتاب رو از اونجا ببینن.... انصافا دریاچه ی نمک خیلی جالبه

screenshot_20230826_210151_com.android.gallery3d_8wqt.jpg

ام این دریاچه ی نمکه شهداده... عکس رو خودم گرفتم😅... معمولا دریاچه خشکه و کاملا نمکیه ولی اگه بارون بیاد دقیقا وسط کویر یه عالمه آب میبینی... به شدت آبش شوره و کافیه یه پارچه رو خیس کنی وقتی خشک شد میشه ازش نمک استخراج کرد!

2533292_0wip.jpg

shazdeh-garden-mahan-2_cdzw.jpg

این باغ شازده اس... خیلی آب و هواش خوبه و شاید خنک ترین جای نزدیک کرمان باشه...خلاصه خیلی قشنگه و سمت چپ اون ساختمون آخر کافه هم هست
ماهان هم دقیقا یه 5،6 دقیقه با اینجا فاصله داره و رستوران‌های خیلی خوبی داره.... هفت باغم قبل از اینجاست و اونم سرسبزه و رستوران‌های خوبی داره با موسیقی زنده و این حرفا
ce73d9bf-9081-42a5-a741-2a929f56e8f2-350x0_9ikt.jpg

اینم باغ فتح آباده و خیلی فاصله ای با کرمان نداره... قبل از این ساختمون کلا یه باغ خیلی بزرگه و هوای خوبی داره درکل... عکس از من نیست ولی دقیقا همینجوریه و خیلی خوشکله

یه بخشی از کرمان هم هست که خیلی سرسبزه اونم پارک جنگلی قائمه که بالاش میشه بهشت زهرا اما سمت پایینش رو که اطراف یه کوه هست کلا درخت کاشتن و خیلی سرسبزه مردم میرن برای تفریح 😅

درکل کرمان بافت قدیمی مثل یزد نداره و خیلی خیلی کم و انگشت شمار بافت قدیمی با کاهگل و این چیزا میبینین یا اینکه ساختمونی مبینید که کاشی کاری قدیمی داشته باشه

... شهرایی هم هست که هوای خیلی خوبی داره ولی حدودا 1.5 ساعت با خود کرمان فاصله داره

مثلا جیرفت و بم رفسنجان خیلی جالب نیستن چون خیلی جاهای دیدنی ندارن و اونقدر بزرگ نیستن... هوای خیلی خیلی گرم تری هم نسبت به خودکرمان دارن....خدایی کرمان در حد تهران و این چیزا نیست اما اونقدری هم بد نیست که فکر کنید دارید از لس آنجلس به افغانستان میرید.. زبان خاصی هم خود کرمانی‌ها ندارن پس به مشکل نمی‌خورید ولی مثلا ترک زبان دارن یا اینکه شهراایی هست که به زبان محلی خودشون حرف میزنن اما مشکلی براتون ایجاد نمیشه....از لحاظ دانشگاه هم خود کرمان واقعا خوبه

SinaSabetifard

کاربر فوق‌فعال
کنکوری 1403
نام مرکز سمپاد
علامه حلی ۱
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1403
تلگرام
اینستاگرام
به نظرم که کارم احمقانس چون تهران عین چی برای همه روشن هست ولی در کل
اگر هوای خوب میخواید تهران نزنید
اگر شهر ساکت و اروم میخواید تهران نزنید
اگر نسبت درامد به هزینه معقول میخواد تهران نزنید
اگر خیابون های خلوت و از این سر شهر تا اون سر شهر تو 20 30 دقیقه رفتن میخواد تهران نزنید
اگر شهری با آدم های یکدست میخواید تهران نزنید
اما
اگر دانشگاه دولتی گاد و دسترسی مطلوب به همه چی و در نهایت مهاجرت میخواید، تهران بزنید

نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1400
تا جایی که ممکنه اگر ترک نیستید از شهرهای ترک نشین دوری کنید.
اگر نکردید سال بعد این موقع با خودتون میگید دنیز گفتا، من گاو بودم گوش نکردم

əlireza

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
..
شهر
..
سال فارغ التحصیلی
1392
دانشگاه
---
من یه بارم گفتم و لازمه دوباره بگم. ترکی جواب دادن به شمای غیر ترک زبان نه توهینه، نه کسی قصد اذیت شمارو داره نه چیزی. صرفا ترکی حرف زدن راحته و اگه کسی با زبان خودتون با شما حرف زد بهتون لطف کرده.
الان همه فوج فوج ایتالیا اپلای میکنند با اینکه کلمه‌ای ایتالیایی بلد نیستن. چرا ایتالیا مهاجرت میکنید؟ چون همه چی نسبت به ایران شرایط بهتری داره. حالا چرا از تبریز مینالند؟ چون هیچ امکانات و شرایط بهتری در تبریز نسبت به تهران وجود نداره! حالا بیا یه جامعه با زبان و فرهنگ بیگانه با خودتون رو هم تحمل کنید یا با اون وفق پیدا کنید. خب مشخصه براتون سخته. اگه این انتظار کصشعر رو نداشته باشید که همه چی به کام شما باشه، راحت‌ترید.

۳. بعضی (اکثر) مغازه دارا باهاشون فارسی حرف بزنی کلاه سرت میذارن! این تجربه بین خیلی از بچه های فارس و کُرد اونجا مشترک بود. من خودم هارد لپتاپم قبل دفاع سوخت بردم برام درست کنن، طرف از دیجی کالا ۶۰۰ گرون تر قیمت میداد! استادم زنگ زد گفت بیار لپتاپتو خودمون میبریم درست کنن فارسی حرف میزنی کلاه میذارن سرت! (خودشونم میدونن)

با عرض معذرت ولی این دیگه خیلی غلطه که همچین چیزی رو به یک شهر و یا اتنیسیتی خاصی نسبت بدی. یعنی شما داری یک جامعه رو به نژادپرستی متهم میکنی ( شاید منظور شما این نباشه ولی حرفی که میزنی دقیقن همینو میگه. همینجا بگم که معتقدم جامعه ایران در کل نژاد پرسته! و نژادپرستی در همه اتنیک‌های ایران وجود داره.) کلن جامعه ایران بخاطر شرایط بد اقتصادی و اجتماعی دچار بی اخلاقی شدیدی شده و این ربطی به تبریز، تهران، مشهد، ترک، کرد و... نداره. فرو کردن جزیی عادت قشر بازاری و سایر اقشار در جامعه ایران شده و همه در حال فرو کردن همه چی در ماتحت هم هستن(بخاطر شرایط بد اقتصادی و اجتماعی).

برای انتخاب رشته‌های مهندسی بجز تهران، بقیه شهرها هیچ‌ مزیتی نسبت به اونیکی ندارن و همه به یک نسبت کصشعرن! پس شهری رو انتخاب کنید به لحاظ فرهنگی و مسافت به شما نزدیک باشه.

əlireza

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
..
شهر
..
سال فارغ التحصیلی
1392
دانشگاه
---
حالا که میگن ارومیه خوبه چندتا نکته منفی هم بگم:

دانشگاه ارومیه ۱۵ کیلومتری جاده سرو هست. خوابگاه هم داخل دانشگاهه. یعنی برای رفتن به شهر باید مسافت حدودن ۲۵ کیلومتری رو طی کنید.

خود شهر ارومیه هیچ جایی برای تفریح نداره، مگر اینکه اهل طبیعت گردی باشید و از اردیبهشت تا مهر طبیعت گردی و کمپ کنید. یا اکیپ‌هایی برای خوشگذرانی آخر هفته در باغات ارومیه پیدا کنید :)))

نکات دیگه به ذهنم برسه میگم

uranuscelona

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرز2
شهر
شیراز
سال فارغ التحصیلی
94
رشته دانشگاه
مهندسی مکانیک-طراحی کاربردی
من یه بارم گفتم و لازمه دوباره بگم. ترکی جواب دادن به شمای غیر ترک زبان نه توهینه، نه کسی قصد اذیت شمارو داره نه چیزی. صرفا ترکی حرف زدن راحته و اگه کسی با زبان خودتون با شما حرف زد بهتون لطف کرده.
الان همه فوج فوج ایتالیا اپلای میکنند با اینکه کلمه‌ای ایتالیایی بلد نیستن. چرا ایتالیا مهاجرت میکنید؟ چون همه چی نسبت به ایران شرایط بهتری داره. حالا چرا از تبریز مینالند؟ چون هیچ امکانات و شرایط بهتری در تبریز نسبت به تهران وجود نداره! حالا بیا یه جامعه با زبان و فرهنگ بیگانه با خودتون رو هم تحمل کنید یا با اون وفق پیدا کنید. خب مشخصه براتون سخته. اگه این انتظار کصشعر رو نداشته باشید که همه چی به کام شما باشه، راحت‌ترید.

با عرض معذرت ولی این دیگه خیلی غلطه که همچین چیزی رو به یک شهر و یا اتنیسیتی خاصی نسبت بدی. یعنی شما داری یک جامعه رو به نژادپرستی متهم میکنی ( شاید منظور شما این نباشه ولی حرفی که میزنی دقیقن همینو میگه. همینجا بگم که معتقدم جامعه ایران در کل نژاد پرسته! و نژادپرستی در همه اتنیک‌های ایران وجود داره.) کلن جامعه ایران بخاطر شرایط بد اقتصادی و اجتماعی دچار بی اخلاقی شدیدی شده و این ربطی به تبریز، تهران، مشهد، ترک، کرد و... نداره. فرو کردن جزیی عادت قشر بازاری و سایر اقشار در جامعه ایران شده و همه در حال فرو کردن همه چی در ماتحت هم هستن(بخاطر شرایط بد اقتصادی و اجتماعی).

برای انتخاب رشته‌های مهندسی بجز تهران، بقیه شهرها هیچ‌ مزیتی نسبت به اونیکی ندارن و همه به یک نسبت کصشعرن! پس شهری رو انتخاب کنید به لحاظ فرهنگی و مسافت به شما نزدیک باشه.
بله نژادپرستی وجود داره! واقعیته و انکارش نمیشه کرد متاسفانه. من فقط واقعیت هایی که تجربش کردم رو گفتم که کمکی بشه به بقیه که شاید ندونن شرایط چطوریه. بالاخره ما هم تو یه شهر دیگه داریم زندگی میکنیم، مسافرت میریم به بقیه شهرها، برخورد داریم با مردمشون و رفتارها رو میبینیم و مقایسه میکنیم. حقیقتا با نژاد هم کاری نداشتم صرفا تبریز برای من تجربه خوبی نبود وگرنه دوستای ترک زیادی دارم.

از نظر من اینکه کسی فرضا با توریست، انگلیسی حرف بزنه یا تو جمعی که نصفشون ترک نیستند همه فارسی حرف بزنن لطف نیست، بلکه ادب رو نشون میده شما همینجا داری تعصب خودت رو نشون میدی. من وارد این موضوع نمیشم بیشتر از این چون میدونم برای اذیت کردن نبوده هر موردی که دیدم ولی خب پیش اومده که به ترکی جلوی خودم درموردم حرف بزنن بخندن با خیال راحت که نمیفهمم چی میگن! که خب مهم نیس. تو همون ایتالیا هم تو محیط اکادمیک انگلیسی حرف زده میشه
به نظرم به این قضیه باید بدون تعصب نگاه کرد چون بحث ۴ سال زندگی یه جوون ۱۸ ساله است که تازه میخواد از خونواده جدا شه.

ارومیه رو اگر درست خوندید از نظر مردمشون گفتم که فوق العاده اجتماعی هستند نه از نظر شهرشون! چون نبودم اصن اونجا ولی با مردمش خیلی برخورد داشتم و همینطور تجربه دوستام هم مثبت بوده ولی موقعیت دانشگاه ارومیه رو نمیدونستم و نکته مهمی بود که گفتید

*100RA*

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
شهر
تبریز
سال فارغ التحصیلی
1404
مدال المپیاد
ندارم متاسفانه
حالا که میگن ارومیه خوبه چندتا نکته منفی هم بگم:

دانشگاه ارومیه ۱۵ کیلومتری جاده سرو هست. خوابگاه هم داخل دانشگاهه. یعنی برای رفتن به شهر باید مسافت حدودن ۲۵ کیلومتری رو طی کنید.

خود شهر ارومیه هیچ جایی برای تفریح نداره، مگر اینکه اهل طبیعت گردی باشید و از اردیبهشت تا مهر طبیعت گردی و کمپ کنید. یا اکیپ‌هایی برای خوشگذرانی آخر هفته در باغات ارومیه پیدا کنید :)))

نکات دیگه به ذهنم برسه میگم
ارومیه و تبریز دقیقا بر عکس همن
ارومیه مردمش خوبه ولی جای دیدنی نداره برهوته کلا
ولی تبریز خیلی زیبا تر عه

əlireza

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
..
شهر
..
سال فارغ التحصیلی
1392
دانشگاه
---
بله نژادپرستی وجود داره! واقعیته و انکارش نمیشه کرد متاسفانه. من فقط واقعیت هایی که تجربش کردم رو گفتم که کمکی بشه به بقیه که شاید ندونن شرایط چطوریه. بالاخره ما هم تو یه شهر دیگه داریم زندگی میکنیم، مسافرت میریم به بقیه شهرها، برخورد داریم با مردمشون و رفتارها رو میبینیم و مقایسه میکنیم. حقیقتا با نژاد هم کاری نداشتم صرفا تبریز برای من تجربه خوبی نبود وگرنه دوستای ترک زیادی دارم.

از نظر من اینکه کسی فرضا با توریست، انگلیسی حرف بزنه یا تو جمعی که نصفشون ترک نیستند همه فارسی حرف بزنن لطف نیست، بلکه ادب رو نشون میده شما همینجا داری تعصب خودت رو نشون میدی. من وارد این موضوع نمیشم بیشتر از این چون میدونم برای اذیت کردن نبوده هر موردی که دیدم ولی خب پیش اومده که به ترکی جلوی خودم درموردم حرف بزنن بخندن با خیال راحت که نمیفهمم چی میگن! که خب مهم نیس. تو همون ایتالیا هم تو محیط اکادمیک انگلیسی حرف زده میشه
به نظرم به این قضیه باید بدون تعصب نگاه کرد چون بحث ۴ سال زندگی یه جوون ۱۸ ساله است که تازه میخواد از خونواده جدا شه.

ارومیه رو اگر درست خوندید از نظر مردمشون گفتم که فوق العاده اجتماعی هستند نه از نظر شهرشون! چون نبودم اصن اونجا ولی با مردمش خیلی برخورد داشتم و همینطور تجربه دوستام هم مثبت بوده ولی موقعیت دانشگاه ارومیه رو نمیدونستم و نکته مهمی بود که گفتید

من از تبریز و مردمش هیچ دفاعی نمیکنم، ۴ سال در اونجا درس خوندم و میدونم که شرایط به چه شکله. حرفایی که در مورد خصوصیات اخلاقی اکثریت شهر زدید رو هم نسبتن تایید میکنم. من فقط قسمتی که از شما نقل قول کردم در جواب حرفای شما بوده.
محیط آکادمیک دانشگاه تبریزم فارسی حرف زده میشه!

هم‌کلاسی‌های کرد داشتیم که وقتی باهم بودیم بین خودشون کردی حرف‌ میزدن. با زبون خودشون باهم حرف میزنن چون راحته. این موضوع برای من حل شده‌ست ولی اگه قرار باشه توی محیطی قرار بگیرم که همه نسبت به من اینطوری باشن خب مشخصه که شرایط سختی برام ایجاد میشه و زمانی این شرایط رو تحمل میکنم که نفع خاصی ببرم (تحصیل، کار یا هرچی). اگر تصورات درست و انتظار به‌جا از محیط مورد نظر داشته باشید ممکنه سختی‌ها کمتر بشه و شاید هم براتون خوش بگذره.

Black tag

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
.
شهر
.
سال فارغ التحصیلی
-2

مخالفم.
غیر تهران، جایی رو انتخاب کنید که به تهران نزدیک‌ترینه.

f.hn

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
بیرجند
سال فارغ التحصیلی
1399
دانشگاه
شهید بهشتی
رشته دانشگاه
زمین شناسی
تو دانشگاه بیرجند به عنوان دانشجو نرفتم ولی زیاد رفت و آمد دارم با بچه هاشون و چندباری هم دانشگاه رفتم.
دانشگاه بیرجند اونطور که شنیدم از لحاظ علمی جای خوبیه(کلا بیرجند شهر فرهنگی ایه) و دانشگاهشم قدیمیه
مشکلات وسط بیابون بودن و آب و هوای گرم و خشک که نیازی به گوشزد کردن نداره(حتمااااا در مورد اقلیم و هوای شهرهایی که میزنید یه اطلاع کلی داشته باشید تا به مشکل نخورید)؛ شهر و تبعا دانشگاه فضای سبز خیلی کمی دارن، دانشگاه فضاهای خالی به شدت زیادی داره و با توجه به آفتاب زیاد این اصلا خوب نیست
دانشگاه مقداری با شهر فاصله داره و [خوابگاهیای بدون ماشین] چون خوابگاه داخل محوطه دانشگاهه، باید حتماااا برای رفت و برگشت تاکسی بگیرید، البته گاهی اتوبوس هم داره
بیرجندی ها دوست دارن بچه هاشونو کنار خودشون نگه دارن لذا بیشتر دانشجوهای این دانشگاه بومی هستن
راستی شهر یه تعداد انگشت شماری کافه داره و تعداد انگشت شمار تری کتاب فروشی و کتابخونه... جاهای دیدنی و جالب کمن و خیلی به درد خوش گذرونی نمیخوره
شهر بیرجند یه خورده شهر مذهبی هست، به این معنی که پوشش برای مردم مهمه و معمولا به کسایی که خیلی به حجاب عقیده ندارن نگاه درستی ندارن متاسفانه، البته تو بعضی پارک ها و خیابونای پر رفت و آمد که فروشگاه و مغازه ها هستن و دانشجوها و جوونا زیاد رفت و آمد دارن خیلی مسئله ای نیست
قیمت ها برای زندگی خوبن تو بیرجند، شهر امنی هم هست انصافااا، بیرجندی ها با غریبه ها خوش برخوردن تا جایی که دیدم، بیرجند شهر تمیزیه و آنچنان شلوغ نیست
شهر بد مسیریه، فرودگاه داره ولی پروازهاش معدودن، راه آهن هم نداره و برای استفاده از قطار باید به طبس یا بجستان برید، اکثر مسافرا و دانشجوها از اتوبوس استفاده میکنن
برای بچه هایی که شهراشون نزدیکه و خیلی اهل بیرون رفتن نیستن و با گرما و آفتاب مشکلی ندارن و عاشق بحثای سیاسی نیستن! شهر خوبیه:)

نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1400
من اصلا نمیفهمم چرا باید نژاد پرستی تبریزیا رو یکی نپذیره. بعد بابا نژاد پرستی داریم تا نژاد پرستی نه تنها فارس باشید چوب تو فلانتون میکنن بلکه ماها که ترک یک جاهای دیگه ایم لهجه هامون فرق داره چوب تو فلان ماهم میکنن. تا باهاشون بر نخورید متوجه وخامت داستان نمیشید

بالا