• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

استقلال شخصیت

• شروع کننده موضوع

dr.eniac

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی نیشابور
دانشگاه
علوم‌پزشکی مازندران
رشته دانشگاه
دندان‌پزشکی
سلام

از نظر من استقلال شخصیت یکی از مهمترین ویژگی های هر انسان ِ !
یعنی اینکه اون فرد ، بدون توجه به اینکه نظرش مخالف / موافق چه عده ایه بتونه نظر خودشو بیان کنه و یه وقت به خاطر اینکه نظرش نظر یک فرد دیگه در تضاده اونو تغییر نده !
مطمئننا همه ما با یه همچین آدم هایی مواجه شدیم ، (حتی توی همین جامعه کوچیک مجازی خودمون )
آدم هایی که پشت بقیه قایم میشن ،
منتظرن اشخاص معروف و به قول خودمون شاخ ، چیزی بگن تا بلافاصله برن اعلام طرفداری و هم نظری کنن !
یا اینکه چون یه نفر معروف از یه موضوع حمایت میکنه ، اینتا بدون توجه به اینکه اصلا دلیل حمایت اون فرد چیه میرن و ازاون مسئله حمایت میکنن !
یا حرف های همون فردو تکرار میکنن !

درواقع دلیلشو میشه اینجوری توجیه کرد ، یه همچین آدمائی از مستقل شدن میترسن ، یا اینکه میشه گفت فکر میکنن ، که اگه با نظر یه فرد مهم موافق باشن اونا هم مثل اون فرد مهم مورد توجه قرار میگیرن و مهم میشن !
شاید این وابستگی شخصیتی رو کلید مطرح کردن خودشون میدونن!

میخواستم درباره اهمیت این موضوع یعنی استقلال شخصیت صحبت کنیم ،

• اینکه اصلا جه نیازی به استقلال شخصیت هست ؟
  • کسی که شخصیتش مستقل هست/نیست چه ویژگی های بارزی داره ؟
  • آیا واقعا وابستگی به دیگران ، و پشت حرفای بقیه قایم شدن باعث میشه ما هم مثل اونا مهم شیم ؟
  • جامعه با چه دیدی به این افراد نگاه میکنه ؟
  • این افراد میتونن برای احتماع ما مفید باشن ؟

dr.eniac.

مهمان
پاسخ : استقلال شخصیت

کسی که استقلال شخصیت نداره،به شدت از انتقاد می ترسه و اعتماد به نفس نداره

یادش بخیر یه موقعی استقلال شخصیت داشتم :|

.dr.eniac

مهمان

به نظر من استقلال شخصیت با تحصیلات رابطه ی مستقیم داره. اکثر افراد فاقد استقلال شخصیت،از قشر کم سواد جامعه هستن.

.!؟

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
farzanegan
شهر
کرمان
دانشگاه
علم و صنعت
رشته دانشگاه
معماري

بستگی داره منظورت از قشر کم سواد چی باشه؟!
اگه با قشر سطح پایینه جامعه از نظر مالی یکسان باشه که من کاملا مخالفم!اگه نه که هیچی

------------------
1-هر آدمی یه حسی به این استقلال شخصیت داره تو وجودش
اینکه بخواد نظرش رو بگه
اینکه نخواد پنهان شه
اما بعضی وقتا یا این حسش رو نادیده میگیره و یا فراموش میکنه
استقلال شخصیت کمک میکنه تا آدم وجود خودش رو تو جامعش،جمع دوستیش یا هر جای دیگه تثبیت کنه!اگه معروفیت رو دوس داره میتونه با نظرات خودش به یه جایی برسه

2-غیر از همین اظهار نظرات نمیدونم: دی

3-خیر : دی: دی

4-با یه دید بد!!!!یعنی اون افراد مستقیما هیچ ارزشی ندارن!چون یه سایه هستن از افراد مهم یا کلا افراد دیگه!خودشون یه وجود نثبیت شده و به درد بخور ندارن!یه جورایی از نظر من غیر قابل اعتماد هم هستن چون نمیشه رو حرفاشون حسابی باز کرد!حتی اگه گاهی تقلیدی نباشه یه حرفشون

5-بستگی به اجتماع داره و اینکه تو چه وضعیتی قرار داره!!!!اگه نیاز به یه سیاه لشگر باشه برای تقلید و تاید و تاکید!اره!میتونه مفید باشه!!!نه برای اصل جامعه برای یه سری فاراد خاص!همون افراد به ظاهر مهمی که میخوان این لشگر پیرو رو!

یه چیز دیگه:
توی همین جامعه ی مجازی که گفتی خیلی وقتا میبینیم همچین چیزایی رو اما
بعضی وقتا هم به خاطر برداشت اشتباه خودمون هست!
یعنی یه وقتایی به نظر میاد طرف داره پشت نظرات بقیه قایم میشه اما اصلا اینطوری نیست

نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان ۱
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1394
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
علوم اجتماعی (انسان‌شناسی)
تلگرام
اینستاگرام

به نقل از Dr.Eniac :
  • اینکه اصلا جه نیازی به استقلال شخصیت هست ؟
  • کسی که شخصیتش مستقل هست/نیست چه ویژگی های بارزی داره ؟
  • آیا واقعا وابستگی به دیگران ، و پشت حرفای بقیه قایم شدن باعث میشه ما هم مثل اونا مهم شیم ؟
  • جامعه با چه دیدی به این افراد نگاه میکنه ؟
  • این افراد میتونن برای احتماع ما مفید باشن ؟
+ وقتی آدم استقلال شخصیت داشته باشه ، میتونه با روشُ شیوه ی خودش و اونوری که دوس داره زندگی کنه ! اینطوری تو جامعه ی ما و کلا تو زمین هرکس شاید یه شیوه ی متفاوتی داشته باشهُ این تفاوت آدما رُ به وجود میاره ! نه اینکه یه فرد 12 ساله مجبور شه مثه پدرُ مادرش زندگی کنه مثلا ! و اینکه با استقلال زندجی کرده اعتماد به نفس فردُ اونقدری میبره بالا که طرف از زندگیش رضایت داشت داشته باشه نه اینکه احساس حقارت کنه !

+ کسی که شخصیت مستقلی نداره احساس میکنه هیچ جایی نمیتونه نظرُ حرفشُ بگه و اکثر مواقع بقیه رهبریش میکننُ واسش تصمیم گیری میکنن و بالعکس ! به نظرم این بارزترینشه !

+ اگه این "پشت حرفای بقیه قایم شدن" واسه اکثر مواقع باشه ، چرا که نه ؟ ولی بعضی وقتا هست طرف اعتقادی به اون حرفا نداره ! فق به خاطر همین عدم استقلالش همون حرفارُ میزنه !

+ تو کارای اجتماعی به آدمای مستقل و کسایی که روحیه ی رهبرُ این جور چیزا دارن به شدت + نگا میکنن ولی به نظرم تو زمینه ی "بعضی درسا" که لازمه طرف فقط بشینهُ حرفای معلمُ تایید کنه آدمی که استقلال نداره رُ ترجیه بدن ! منظورم اینه که استقلال به اعتماد به نفسُ اطاعت ربط داره !

+ بعضی وقتا آره ! وقتی یه جامعه فقط به اطاعت نیاز داشته باشه .... :|

zeynab75

کاربر فوق‌حرفه‌ای
شهر
قوچان
دانشگاه
فردوسی
رشته دانشگاه
مهندسی شیمی

کسی که استقلال شخصیتی نداشته باشه، به اصطلاح همون حزب بادِ و همیشه تصمیماتش، کارهاش و... به حرفای دیگران بستگی داره ! پس نمیتونه مستقل زندگی کنه، مستقل تصمیم بگیره و...و به بیان بهتر هیچ فایده ای واسه جامعه نداره !
اما برعکس، کسی که استقلال شخصیتی داره، فکر میکنه، خودش تصمیم میگیره و بهترین کارو انجام میده(حالا در کنارش نظرات بقیرو هم میشنوه، اما در نهایت خودش تصمیم میگیره)

liliana

کاربر نیمه‌فعال

ـــــ

Dani1377

کاربر جدید
نام مرکز سمپاد
H2
شهر
tehran

مطمئننا همه ما با یه همچین آدم هایی مواجه شدیم ، (حتی توی همین جامعه کوچیک مجازی خودمون ) :-/ :-/ :-/ :-/

زیادم کوچیک نیستا البته :-/

همچین آدم هایی اعتماد به نفس پایینی دارن و این که فقط همین :) بیاید قبول کنیم که خب همین آدما باعث میشن خیلی از نظرات بدون این که منطقی باشن و درست تصویب بشن جا های مختلف :) چون عده ی زیادی دارن و منطق پایینی توی نظر دادن :)

+شاید خیلی هامون توی اون دسته از آدما باشیم که خیلی خوبه اگه کم کم خودمون سعی کنیم با بالا بردن اعتماد به نفس کاری کنیم که نظر ما مهم باشه و تصویب بشه بدون هیچ ترسی ازین که نظر دیگران چیه :|

liliana

کاربر نیمه‌فعال

ـــــ

deniz_nabege

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
بناب

متاسفانه درو و برمون خیلی از این ادما هست و میبینیم و میتونم بگم بین هم سن و سالای خودم زیاد میبینم :(
بعضی از کارا بین هم سن و سالام و توی جامعه و دنیای مجازی به عنوان ارزش شناخته میشه که هر کسی این ویژگی هارو داشته باشه یا این کارو انجام بده از بقیه بالاتره مثلا اخیرا برای خیلیا اینکه یکی تعداد فالوراش خیلی زیاد باشه به معنیه اینه که این ادم میتونه به عنوان یه الگو برای عده خاصی تلقی بشه و باعث این میشه که بقیه یه سری تلاش هایی بکنن که مثل اون افراد بشن
به نظر من دلیل اصلی اینکه یکی استقلال شخصیت نداره اینه که اون فرد شناختی از خودش نداره و اعتماد به نفس نداره و فکر میکنه نظرش واسه کسی مهم نیست و احساس میکنم هر چقدرم که مشخص نباشه این ادم خودشم خیلی عذاب میکشه و اصلا نباید این افراد مورد تمسخر قرار بگیرن یا کسی بهشون اهمیت نده برعکس باید به این ادما کمک کنیم نقاط قوت خودشونو ببینن یا اگه نقاط قوتی ندارن کمک کنیم استعداد های خودشونو پیدا کنن تا اینکه اونا هم این احساسو بکنن که از یه لحاظ حرفشون اعتبار داره و دیگران هم باور میکنن که اون فرد تو این زمینه یه استعدادی داره

deniz_nabege

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
بناب

به نقل از liliana :
خب وقتی خودشون نمیدونن چه نقاط قوتی دارن ما چطور کمکشون کنیم؟

حالا نمیخوام بحث بیشتر از موضوع تاپیک خارج بشه
ولی همه ادما نیاز به تشویق دارن حتی اگه ویژگی های مثبت خودشونو بدونن اینکه از طرف یه فرد قابل اعتماد تشویق و حمایت بشن بیشتر اعتماد به نفس پیدا میکنن
بهترین ورزشکارای جهان و بهترین هنرمندای جهانو یکی کشف کرده

rahimi

کاربر نیمه‌فعال
نام مرکز سمپاد
غیر سمپادى
شهر
اردبیل

به نقل از liliana :
سلام بچه ها.
من با دوستام مشکل دارم...!کلا چون درسام خوبه بچه ها فکر میکنن علامه دهرم!مثلا یهو ازم میپرسن راست میگن مار رو از جایی غیر از سرش نباید کشت؟ :O :| :| :|
یا اینکه هر کاری انجام میدم فکر میکنن قطعا کار خوبیه!کتاب ادبیات بخونم اونام میدواَن میرن همین کار رو میکنن!به فیزیک علاقه داشته باشم اونام علاقه پیدا میکنن!حالا میخوام المپیاد نانو بدم با اینکه هیچ درکی از نانو ندارن تک تک شون قصد انجامشو دارن!!
جدا از دستشون خسته شدم.اصلا فکر ندارن انگار...همچنین افسانه ی شخصی!
آمار همه ی کارامو دارن...مامانم این همه چیز دربارم نمیدونه والا!
یه بار داشتم تو مدرسه یه کتاب درباره نانو میخوندم،کار پیش اومد رفتم بیرون،بعد برگشتم دیدم یکی کتابو از رو کیفم برداشته خوب بررسیش کرده ببینه چیکار میکنم،بعد گذاشتش رو میزم. :|
بعد امروز که معاونمون میگه بیاین واسه نانو ثبت نام اومدن میگن برو ثبت نام کن دیگه مگه نمیخوای؟! ~X(
در کل اینا استقلال شخصیت ندارن.تازه به نظرم حسودیشون میشه من یه چیزی بدونم که اونا نمیدونن.حتی اگه هیچ علاقه ای به اون موضوع نداشته باشن.یا صرفا برای کلاسش انجامش میدن...به نظرتون چیکارشون کنم؟؟

لذت ببر تنها کارى که باىد بکنى
اگه اونا تصمىم گرفتن القوشون تو باشى خب باش

tizechamoosh

Hasty Khoshg Daman
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
اراک
سال فارغ التحصیلی
1395
رشته دانشگاه
مهندسی عمران
اینستاگرام
کسایی که استقلال شخصیت ندارن ادمای منفورین
حتی کسی که فقط تو ی مورد خاص در جهت حرکت باد میره
تو همون ی مورد خاص ادم نفرت انگیزیه

arcana

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
jah
سال فارغ التحصیلی
96
این که تعداد زیادی از مردم از یه فرد مشهور تقلید میکنن یا حرفا و عقایدشو‌ تبلیغ میکنن میتونه به خاطر جو باشه
یه چیزی شبیه مد شدن
مثلا من وقتی میبینم توی اینستا همه اطرافیانم یه پست خاصو گذاشتن منم چون میخوام شبیه اونا باشم اون پستو بذارم !
که خب همینم به خاطر استقلال شخصیتی هست
کلا استقلال شخصیتی و جوگیر بودن یا دنباله رو مد بودن نقطه‌ مقابل همن
استقلال شخصیتی ینی اینکه من بتونم درست فکر کنم و درست تصمیم بگیرم و راه درستو واسه رسیدن به هدفم انتخاب کنم و به حرفای بقیه توجه نکنم
همون یه دنده بودن ولی به شیوه مثبتش
علت این عدم استقلال شخصیتی توی خونواده که اینجا زیاده هم به خاطر فرهنگ جامعه س که توی شیوه تربیتی اثر گذاشته و‌ تقریبا بیشتر از نصف مردم شخصیت مهرطلب دارن و مدام دنبال تایید گرفتن از بقین
یا اینکه مثلا توی امریکا بچه ها از سن ۱۶ سالگی بالغ محسوب میشن و میتونن زندگی جدا داشته باشن ولی من چون باید تا حداقل ۶ ۷ سال اینده توی خونه و کنار مامان بابام زندگی کنم و این مدت به آرامش نیاز دارم ترجیح میدم خیلی جاها به حرفاشون گوش کنم

wdr

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
hElLi
شهر
tEh
سال فارغ التحصیلی
86
من خداروشکر ذاتا کپی کار نیستم!
البته از نوع افراطی! یعنی ممکنه یه چیزی خوب باشه واقعا، یا کپی کردن ازش به صرفه باشه. ولی من حتما بخوام کار خودمو ارائه بدم(یه جورایی شبیه از اول چرخ رو اختراع کردن!!)

ولی جالبه حتی منم، که کلا هیچکسو غیر خودم قبول ندارم(مزاح)، اما تو عرصه ی فیلم و سریال، یهو میبینم ناخوداگاه ته ذهنم دوس دارم یه نخ سیگار بگیرم دستم شبیه فلان بازیگر فلان فیلم بکشم!! یا انگار تو ناخوداگاهم دارم با لحن فلان بازیگر در فلان نقش صحبت میکنم! خخخخ
ما هرکار کنیم بالاخره از بقیه الگو میگیریم! و نمیشه انتظار داشت همه چیزو از اول خودمون کشف و اختراع کنیم، ولی خب مسئله اینه که به این اتفاق وابسته نشیم و عادت نکنیم. و جاییکه واقعا خودمون استعدادی داریم، یا میتونیم با کمی زحمت چیز جدیدی ارایه بدیم، تلاشمون رو بکنیم

در کل پیرو بودن رو دوس ندارم
ولی سعی میکنم نظر و افکار بقیه رو هم بخونم و اگر جاییش مثبت بود حتما استفاده کنم

• لایک
امتیازات: fteh
بالا