• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

بیاید زبانِ سمپادی بسازیم...!

• شروع کننده موضوع

کاربران حذف شده

لنگر انداخته
یه ایده ای تو ذهنم بود، بعد خواستم ببینم چقدر عملی هست، به نظرتون میتونیم یه زبان بسازیم که فقط خودمون باهاش حرف بزنیم؟ کار مشکلی هست!
اصولش چیه؟ کلا نظراتتون رو بگید؟ چون این ایده رو میشه حتی به عنوان یه پروژه زبان شناسی مطرح کرد، یا اگه انجام بدیم خیلی جالب میشه! :D

rainman

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهيد بهشتي
شهر
نيشابور
پاسخ : بیاید زبانِ سمپادی بسازیم...!

به نقل از مُحسن :
یه ایده ای تو ذهنم بود، بعد خواستم ببینم چقدر عملی هست، به نظرتون میتونیم یه زبان بسازیم که فقط خودمون باهاش حرف بزنیم؟ کار مشکلی هست!
اصولش چیه؟ کلا نظراتتون رو بگید؟ چون این ایده رو میشه حتی به عنوان یه پروژه زبان شناسی مطرح کرد، یا اگه انجام بدیم خیلی جالب میشه! :D
منظورت يه زبان رمزيه؟كه كس ديگه اي ازش سر در نياره؟
بعد فقط نوشتاريه قضيه يا گفتارم شامل ميشه؟

poorya.kh

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
شهیـد بهشتی
شهر
نیشابـور
دانشگاه
علم‌وصنعت‌ ایران
رشته دانشگاه
مهندسی‌کامپیوتر

به نقل از مُحسن :
ایده ی جالبیه ???

ولی خوب به این آسونی هم نیست ، وقت زیادی میخواد برای ساختنش اما مسلما ارزششو داره x: /m\

فاطمه0ر

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
قم
دانشگاه
هلال ایران(تهران)
رشته دانشگاه
ارتوپدی فنی

من پایم .انقده ازاین اصطلاحا بلدم.حال میده چون فقط خودم میفهممو دوستم.البته بعضیاش ثقیله :Dکه بهتره بجاش اصلیرو بکار ببری نه زبون منو ولی حال میده :))
رومن 100%بحسابید ;;) ;;) :>

- - - - - -

من یه مثال بزنم؟ :-/ :-/ :-/

smartgirl

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ری
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1393
مدال المپیاد
کامپیوتر (البته ب جایی نرسیدم متاسفانه ... )
دانشگاه
خوارزمی، امیرکبیر
رشته دانشگاه
علوم کامپیوتر

من هم هستم.. خیلی جالبه

:)

N.M

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
فرزانگان یک
شهر
تهران
مدال المپیاد
طلای دوره ۲۷ المپیاد ادبی
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
ادبیات فارسی

زبـان ساختـن که به این سادگیا نیس ! !! !

امــا با یه سری اصطلاح سمپادی/سمپادیایی موافقم ... الان مثلن بقرعـانُ همه میدونن اصطلاح گودریه ، یه اصطلاحاتیُ باب کنیم مال سمپادی ــا یا سمپادیایی ها !

روژین د.

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان 1 تهران
شهر
تهران
دانشگاه
علوم پزشکی تهران
رشته دانشگاه
پزشکی

اگه منظورتون زبان بدون دستور زبانه، ما زبان نوشتاری داشتیم که از کیبورد استفاده میکردیم که البته یکم لوس شده! هر کاراکتر روی کیبورد رو معادل حرف فارسیش میذاشتیم.(همین کاری که الان خیلی ها برای پسورد استفاده میکنن) اگه کیبورد رو حفظ باشید برای نامه نگاری تو کلاس یا همچین چیزایی مناسبه.
مثلا سلام خوبی؟
میشه :

?sghl o,fd

:D

فاطمه0ر

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
قم
دانشگاه
هلال ایران(تهران)
رشته دانشگاه
ارتوپدی فنی

سخت نیست.کافیه به مغزمون فوشار بیاریم :))من سرکلاس اینکارارو میکردم.یکی نیس بگه درس میخوندی میمردی که حالا رتبت این نشه؟ :-?

lof

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
هاشمی نژاد 1
شهر
مشهد
دانشگاه
پلى تكنيك تهران
رشته دانشگاه
مهندسى معدن

یعنی مثلا مثه زرگری؟ :D

پایم

اتفاقا ما سال پنجم دبستان یه نیمچه زبونی ساخته بودیم :D

من هستم

ولی به قول بزدوست (نرگــــ: )ـــــس اسبق!) کار بسیار سختیه!

فاطمه0ر

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
قم
دانشگاه
هلال ایران(تهران)
رشته دانشگاه
ارتوپدی فنی

به نقل از ROzhiN :
اگه منظورتون زبان بدون دستور زبانه، ما زبان نوشتاری داشتیم که از کیبورد استفاده میکردیم که البته یکم لوس شده! هر کاراکتر روی کیبورد رو معادل حرف فارسیش میذاشتیم.(همین کاری که الان خیلی ها برای پسورد استفاده میکنن) اگه کیبورد رو حفظ باشید برای نامه نگاری تو کلاس یا همچین چیزایی مناسبه.
مثلا سلام خوبی؟
میشه :

?sghl o,fd

:D

نه این خیلی بده.نمیشه تو گفتار بکار برد.باید یه چیزی باشه که هم گفتاری بشه بکار ببری هم نوشتاری :))

فاطمه0ر

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
قم
دانشگاه
هلال ایران(تهران)
رشته دانشگاه
ارتوپدی فنی

آخه مگه حروف الفبای خودمون چشه؟باهمونا میسازیم کلماتو.اگه بخایم الفبا بسازیم خیلی سخت میشه

Admin2

لنگر انداخته
عضو کادر مدیریت
مدیر کل
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1389

هرقدر هم فکر کنید به اختراع الفبا و واژگان جدید نمیتونید فکر کنید ! خیلی مهارت و دانش میخواد این کار.

به نظرم توی همین زبان فارسی اگر کلمات جدید درست کنید و معانی برخی کلمات رو تغییر بدین ، خیلی زبان جالبی میشه ساخت.

smartgirl

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ری
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1393
مدال المپیاد
کامپیوتر (البته ب جایی نرسیدم متاسفانه ... )
دانشگاه
خوارزمی، امیرکبیر
رشته دانشگاه
علوم کامپیوتر

با خط لاتین بهتره .. بین المللی میشه....

ولی خیلی به کلمه واقعیش ربط نداشته باشه.. اگه داره خلاقانه باشه

مثال: کشتی: کفتر

عجیبه؟؟؟

فاطمه0ر

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
قم
دانشگاه
هلال ایران(تهران)
رشته دانشگاه
ارتوپدی فنی

به نقل از مُحسن :
بیاید سعی کنیم یه مکالمه ساده ترتیب بدیم. به این شکل میتونیم کم کم بسطش بدیم. برای فعلای گذشته و حال هم یه سری قوانین ساده میزاریم!

ایده ای هم که دارم اینکه از واژه های مرسوم سمپادی استفاده کنیم..مثلا برای سمپاد و اینا..مثلا سلام باشه Sempod!

داره سخت میشه.من میخام کناره گیری کنم :D

alemzadeh

لنگر انداخته
نام مرکز سمپاد
هاشمی نژاد ۱
شهر
مشهد - تبریز
دانشگاه
دانشگاه هنر تبریز
رشته دانشگاه
طراحی صنعتی

واسه اسمایلی ها هم میشه یه کار مشابه کرد :D

فاطمه0ر

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
قم
دانشگاه
هلال ایران(تهران)
رشته دانشگاه
ارتوپدی فنی

من یه دانه از کلمات خودمو میگم.تاحالا شده کسیو ببینین که قیافتون نسبت بهش :-&بشه؟
طرف یچیزی بین ضایع و خز و بی ریخت و این حرفا باشه؟

من یه واژه برای اینجور مواقع اختراعیدم اینجور مواقع میگم ططرف(ضیقی) zighi هستش.حالا اگه درجش کم باشه میشه zighooie
میدونم شاید چرت باشه ولی ایدس خوب. :( :-?? :-s

SOUL KEEPER

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
گنبد کاووس
رشته دانشگاه
مهندسی صنایع

=)) =)) اولا" زیقی ! بعدش مطمئنی اینو تو اختراع کردی ؟ قبل اینکه به دنیا بیای بوده آبجی ...

یه سوال ، الان حروف لاتین که صدا داره ، a آ هست ، چیجوری میخواید باش زبان دیگه ای بسازید ؟ کلمه میشه ساخت ... منظورتون اینه a رو ب بگیم مثلا" یا ...

mra1375

محمدرضا
نام مرکز سمپاد
شهید دستغیب 1
شهر
شیراز
سال فارغ التحصیلی
1393
مدال المپیاد
طلای زیست
دانشگاه
علوم پزشکی شیراز
رشته دانشگاه
پزشکی
تلگرام

آقا خیلی باحال میشه مثلا بعد یه مدت تو یه کتابفروشی یه کتاب میبینی فرهنگ samguage (یه چیزی بین sampad و Language ) مثل فرهنگ معین!! :D :))

بنظرتون این کار شدنیه ، مثلا الان چنتای شما کاملا اینگلیسی رو فولین ، اسپانیایی چی ، فرانسوی و ... منظورم اینه که حتی اگر هم ساخته بشه کسانی که این رو یاد می گیرن خیلی کمن :-/ :D
من دوتا پیشنهاد سازنده!! دارم :
1: یه زبون مثل زبون انگلیسی یا یونانی یا فرانسوی یا ... بزارین همه برن کامل یاد بگیرن این جوری از حالت سرگرمی در میاد و تعداد بیشتری این رو یاد میگیرن
2 : در صورتی که بخوایم از این زبان تو سمپادیا استفاده کنیم ( برای نوشتن نه حرف زدن ! ) من یه فکر مهیج دارم (< (<
یه مرورگر اختصاصی برای سمپادیا نوشته بشه بعد دارای دو تب باشه یک تب یک صفحه باشه دارای دو تا تکس باکس ( Text Box ) باشه تو اولی به زبون فارسی بنویسی بعد توی دومی اون به یه زبون رمزی به همون تحویل میده بعد شما اون رو کپی میکنی بعد میری توی جای که می خوای بنویسی پیست می کنی B-)
تو تب دوم هم مشخصه دیگه سایت سمپادیاس >:D< البته این مرورگر برای ما ( دارندگان این مرورگر ) دیگه بصورت رمز نشون نمیده بلکه ترجمه میکنه و نشون میده :-?

خب مگه نیت این نیست که کسه دیگه ای نفهمه خب این هم راه حل ???
ولی چندتا مشکل داره مثلا این مرورگر رو بچه ها از کجا بیارن اگه بخوان از تو سایت دان کنن خب همه می تونن دان کنن پس مشکل داره ! اون هم راه حل داره از این به بعد تنها کسانی عضو میشن که 2 نفر تایید کنن ایشون سمپادین وقتی تایید شدن به وسیله ایمیل نرم افزار براشون ارسال میشه :>

خب دیگه انجمن خلاقیته چه انتظاری از من داشتید :D

SOUL KEEPER

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
گنبد کاووس
رشته دانشگاه
مهندسی صنایع

خب الان این جواب من نشد ، یا باید جروف تعریف شه ، که داستان داره ، یا اینکه با همینا پیش بریم ، که نمیشه زبان ساخت ، میشه واژه ساخت ، فسفر که ... کله رم بترکونیم فک نکنم چیزی شه :D

sjazayeri

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید دستغیب ۱
شهر
شیراز
مدال المپیاد
برنز کامپیوتر

واسه اینکه دوستان یکم دستشون بیاد که قرار هست چیکار کنیم, مقاله ویکیپدیا یک چنین زبانی, <a href=http://en.wikipedia.org/wiki/Esperanto>اسپرانتو</a> , رو یک نگاه بندازید.
به نظر من این زبان رو اگر بخوایم بسازیم به چند تا نکته دقت کنیم خوب باشه:
۱- کلمات طوری باشند که یادگیریشون آسون باشه, خب این چطوری ممکنه؟ به این منظور به نظر من ۱-کلمات مشابه معنیشون توی فارسی یا انگلیسی باشند ۲- مثل زبانی که مثال زدم, بجای تعداد زیادی کلمه, تعداد کمتری ریشه و پسوند و پیشوند داشته باشه که کلمات با ترکیب اینها ساخته شن. مثلا اسپرانتو حدودا ۱۰هزار ریشه داره.
۲- برای الفبا میشه از زیر مجموعه محدودی از نشانگر های فونتیک انگلیسی استفاده کرد, و این الفبا خودش نحوه تلفظ رو هم نشون میده, در ضمن این الفبا باید تا اونجا که میشه محدود باشه.(البته اینجوری تایپ کردنش سخت میشه, واسه همین میشه الفبای انگلیسی رو به اون نشانگر های فونتیک نظیر کرد و اینجوری ازشون استفاده کرد)
۳- برای گرامر هم میتونیم دستور زبان فارسی رو تا اونجا که میشه ساده کنیم و با یکسری تغییرات ازش استفاده کنیم(به عنوان مثال, مشابه بیشتر زبانهای رایج دنیا فعل رو وسط جمله قرار بدیم و ... )

بالا