وودی آلن

• شروع کننده موضوع

nahid

violet
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1388
"دو باور غلط سال هاست که درباره ی من بین مردم رواج دارد؛ یکی اینکه من روشنفکرم, فقط به این دلیل که عینکی هستم و بد تر اینکه من هنرمندم, چون فیلم هایم نمیفروشد."
وودی آلن؛ تابستان 2002

وودی آلن ؛ کمدین, نویسنده, بازیگر, فیلمنامه و نمایشنامه نویس و کاگردان.
متولد اول دسامبر 1935 توی نیویورک.
220px-Woody_Allen_portrait_2009.jpg

اسمش در واقع آلن استوارت کینگزبرگ بوده که اسمشو به خاطر این که میخواسته طنز پرداز باشه عوض کرده.
از 3 سالگی که با مامانش توی سینما کارتون سفید برفی رو دیده عاشق سینما شده 8-> و خودش گفته که برعکسِ همه که توی فیلم عاشق سفید برفی شدن, اون عاشق نامادریِ سفید برفی شده :))

یه چیزی که توی داستاناش خیلی توجه منو جلب کرد این بود که در مورد بیماری های روانی و صحبت کردن با روانکاو و اینا خیلی صحبت کرده! و خب این بی دلیل نبوده؛ خودش از سال 1959 دچار یه سری اختلالات روانی شده.

نمایشنامه ها و داستاناش اکثراً طنز هستن ( یعنی من که ندیدم نوشته ی غیر طنز ازش :-? ) و طنزای بیمزه هم نیستن :D ولی تلخن.
کتاباشو اگه خواستین بخرین به نظرم اونایی که مال نشر چشمه است رو بخرید :-? ترجمه هاشون بهتره.

یه تعداد از داستاناشو من خودم دوست ندارم؛ دلیلش هم اینه که یه طنزایین که به اجتماع خودش و مسائل سیاسی زمان خودش مربوطن! مثلاً یه داستانی داره به اسم "خاطرات اشمید" , که داستان از زبان یه آرایشگره که هیتلر و ریبنتراپ و اینا میرن پیشش برای اصلاح و یه روز متوجه میشن که چرچیل میخواد خط ریش بذاره و هیتلر هم میخواد در رقابت با اون خط ریش بذاره :D بعد داستان پره از کنایه هایی که خیلی بامزه هستن اما به مسائل سیاسی نازی ها و اینا مربوطن و من خودم وقتی یکیشونو درک میکردم کلی ذوق میکردم :D و بیشتر خوندنش واسم مشقت بار بود تا لذت بخش :D
یا یه داستان دیگه هم در مورد سیستم های بانکی آمریکا داره که اسمش یادم نیست :-? اگه خواستین این داستان هاشو بخونید اول یه کم در مورد اوضاع سیاسی و اینای اون زمان مطالعه کنید بعد :D

اگه باهاش آشنایی ندارید به عنوان اولین کتاب, "مرگ در میزند" ؛ انتشارات چشمه, ترجمه ی حسین یعقوبی رو پیشنهاد میکنم :D

nimche

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان علامه حلی 1
شهر
تهران
مدال المپیاد
مدال طلای بیست و ششمین دوره‌ی المپیاد ادبی
دانشگاه
دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
مهندسی معماری و زبان و ادبی
پاسخ : وودی آلن

توصیه میشود فقط ترجمه های حسین یعقوبی رو بخونید.در حال حاضر دوتا کتاب ازش هست با ترجمه حسین یعقوبی:
1.مرگ در میزند،نشر چشمه
2.هرج و مرج محض،نشر مروارید

بالا