• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

آیا کیهان حد و مرز دارد ؟

• شروع کننده موضوع NEO
  • تاریخ شروع

SR

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید اژه ای 1
شهر
اصفهان
سال فارغ التحصیلی
00
مدال المپیاد
درست نخوندم به جایی نرسیدم
رشته دانشگاه
مهندسی برق
پاسخ : آیا کیهان حد و مرز دارد ؟

انبساط جهان رو بزارید کنار!
آخرش نفهمیدیم اگه از جایی که هستیم شروع کنیم بریم جلو تهش چی میشه؟
چجوری ممکنه برگردیم سر جای خودمون؟؟؟یعنی من در حال دور شدن دارم بهش نزدیک میشم یا به عبارت دیگر من در حال رفتن دارم برمیگردم :))
به هر حال نمیشه به آخرین مرز انبساط رسید بعد ازش یکم اونور تر رفت؟

• شروع کننده موضوع

NEO

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی
شهر
بوشهر
رشته دانشگاه
مهندسی نفت

به نقل از Leonora :
منظورت از بعدش چیه؟!
میخای بدونی اونورِ دنیا چیه؟!!
اگه منظورت از جهان غیر مادی،جهان معنویُ خدا ــُــ این حرفاست،اون بحثش جداست!چون به جا و مکان که نیاز نداره،بعد جسمانی و محدودیت نداره که!کسی نمیدونه ایا جهان برای همیشه منبسط میشه یا نه!

مطمئننا جهان غیر مادی نمیتونه تو جهان مادی نمود پیدا کنه . پس منظور من هیچ ربطی به خدا و عالم متافیزیک و این حرفا نداره :)
منظور من از بعد کهکشان ها و جهان مادی جاییه که نمیدونم وقعا از لحاظ ماهیت چیه و قبلا با فضای تهی مثالش رو زدم !

pariya

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان1
شهر
شیراز
مدال المپیاد
یه حماقتی کردیم یه زمانی :|

به نقل از شهریار :
انبساط جهان رو بزارید کنار!
آخرش نفهمیدیم اگه از جایی که هستیم شروع کنیم بریم جلو تهش چی میشه؟
چجوری ممکنه برگردیم سر جای خودمون؟؟؟یعنی من در حال دور شدن دارم بهش نزدیک میشم یا به عبارت دیگر من در حال رفتن دارم برمیگردم :))
به هر حال نمیشه به آخرین مرز انبساط رسید بعد ازش یکم اونور تر رفت؟
نتونستم شکل خوبی پیدا کنم ولی اگه جهان رو این جوری در نظر بگیریم ( دایره های توی هم دیگه )
images

مثلا ما توی بخش سبز رنگ باشم اگه از یه جا حرکت کنیم باز بر میگردیم سر جامون ! ( اگه دنیا رو گرد تصور کنیم ! )

SR

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید اژه ای 1
شهر
اصفهان
سال فارغ التحصیلی
00
مدال المپیاد
رشته دانشگاه
مهندسی برق

به نقل از pariya :
نتونستم شکل خوبی پیدا کنم ولی اگه جهان رو این جوری در نظر بگیریم ( دایره های توی هم دیگه )
images

مثلا ما توی بخش سبز رنگ باشم اگه از یه جا حرکت کنیم باز بر میگردیم سر جامون ! ( اگه دنیا رو گرد تصور کنیم ! )
یعنی اینکه به برسیم به دایره آخر ادامه بدیم به جای اینکه ازش خارج بشیم مثل اینه که دوباره از اون وسط سر در بیاریم دیگه!
پس چرا ما اینجوری نمیبینیم از اینجا طبق این قضیه میشه نتیجه گرفت که مثلا اگه بین دو تا موازی باشیم هی تصویر تکرار میشه تا بینهایت پس ما هم باید با تلسکوپ همچین چیزی رو ببینیم پس چرا نمیبینیم؟اون پشت چه خبره که نوری ازش نمیاد؟

pariya

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان1
شهر
شیراز
مدال المپیاد

به نقل از شهریار :
یعنی اینکه به برسیم به دایره آخر ادامه بدیم به جای اینکه ازش خارج بشیم مثل اینه که دوباره از اون وسط سر در بیاریم دیگه!
پس چرا ما اینجوری نمیبینیم از اینجا طبق این قضیه میشه نتیجه گرفت که مثلا اگه بین دو تا موازی باشیم هی تصویر تکرار میشه تا بینهایت پس ما هم باید با تلسکوپ همچین چیزی رو ببینیم پس چرا نمیبینیم؟اون پشت چه خبره که نوری ازش نمیاد؟
یکی از پاسخ های معادلات نسبیت عام اینیشتین جهانی را توصیف میکنه که برای مقاومت در برابر فروپاشی گرانشی به جای انبساط یا انقباض در حال چرخشه.توی این جهان نور به جای خط مستقیم به صورت حلقوی حرکت میکنه (یه توضیح درباره این جهانه )
بــعد هم این که ما که توی مثلا اون بخش سبز رنگیم ، که نمیتونیم به همین سادگی ها بریم توی مثلا بخش آبیه که ! بعد مگه ما الان میتونیم جهان های موازی رو ببینیم ؟ فعلا همه ی اینا نظریه هست .بعــد مگه تلسکوپ های ما چقدر توانایی دارن ؟! جهان موازی ِ ما که دو وجبی ما نیست که :D

SR

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید اژه ای 1
شهر
اصفهان
سال فارغ التحصیلی
00
مدال المپیاد
رشته دانشگاه
مهندسی برق

یعنی اون دایره آبیه یه دنیای دیگست؟
اصلا مگه جهان های موازی ماهیتشون مثل همین جهان ماست که داریم دربارش صحبت میکنیم؟

pariya

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان1
شهر
شیراز
مدال المپیاد

به نقل از شهریار :
یعنی اون دایره آبیه یه دنیای دیگست؟
اصلا مگه جهان های موازی ماهیتشون مثل همین جهان ماست که داریم دربارش صحبت میکنیم؟
این نظریه جهان رو اینجوری توصیف کرده ،توی این شکل قضیه جهان های موازی رو نمیدونم ! بیشتر شکلم برای جواب اون سوال بود که چه جوری بر گردیم سر جای اول !
توی کتاب صفر نوشته بود که مثلا جهان موازی اینجوریه که من توی این دنیا سوم دبیرستانم توی یه دنیای موازی با این دنیا، 20 سالم هست ، توی یه دنیا دیگه مُردم توی یه دنیا دیگه هنوز به دنیا نیومدم و...!

Lincoln

کاربر فوق‌فعال
عضو مدیران انجمن
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1390
مدال المپیاد
المپیاد ریاضی دانشگاهی
رشته دانشگاه
کارشناسی ارشد_مهندسی هوافضا
با توجه به اینکه نور مدتی طول میکشید تا از دور ترین اعماق فضا به ما برسد و از آنجا که کیهان ازلی نیست و همیشه وجود نداشته است ، فاصله ای وجود دارد که همیشه نمیتوان فراتر از آن را مشاهده کرد، این فاصله حدود ۴۶ میلیارد سال نوری است و لبه جهان قابل مشاهده رو مشخص می‌کند، از آنجا که هرگز نمیتونیم جهان ماورا این مرز را مشاهده کنیم پس بنابر این ایده هم نداریم که فراتر از این مرز چه خبر است و کیهان چقدر می‌تواند بزرگ باشد.
برخی محققان معتقدند که کیهان ما محدود است، اما برخی دیگر از مطالعات که مهم ترین آنها نوسانات دمایی در تابش زمینه ای کیهانی (یعنی پس تابش برجامانده از مهبانگ است) نشان می‌دهند که کیهان واقعا محدود است ، حتی اگر کیهان از نظر ابعاد محدود باشد باز هم لبه نخواهد داشت !
مشابه سطح زمین که از نظر مساحت محدود است ولی هیچ لبه ای ندارد .
این یکی از بحث های ریاضی است که کمی گیج کننده است چرا که در تصور ما نمیگنجد که فضا هم خم شود و فضا کیهان ما چیزی شبیه کره یا هذلولی باشد !
مرکز جهان کجاست ؟
مهبانگ انفجار ماده در فضا نبود ! بلکه مهبانگ انبساط سریع خود فضا بود در نتیجه هر نقطه ای از جهان می‌تواند مرکز آن محسوب شود، اگر جهان را به عنوان بادکنکی خالی با نقطه های روی آن در نظر بگیریم، این نقاط نماینده خوشه های کهکشانی هستند زمانی که بادکنک باد می‌شود هر نقطه از سایر نقاط دور تر می‌شود.
در ابتدا جهان تنها یک نقطه بود، اما این نقطه الان کجاست ؟!
این نقطه همه جا بود و هنوز هم همه جا هست !
اخترشناسان حتی این موضوع رو اثبات هم کرده اند، نور ناشی از مهبانگ به شکل تابش کیهانی فضا را در تمام جهان پر کرده است .

نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1920
مدال المپیاد
نقره
دانشگاه
شریف
رشته دانشگاه
فیزیک
برخی محققان معتقدند که کیهان ما محدود است، اما برخی دیگر از مطالعات که مهم ترین آنها نوسانات دمایی در تابش زمینه ای کیهانی (یعنی پس تابش برجامانده از مهبانگ است) نشان می‌دهند که کیهان واقعا محدود است ، حتی اگر کیهان از نظر ابعاد محدود باشد باز هم لبه نخواهد داشت !
مشابه سطح زمین که از نظر مساحت محدود است ولی هیچ لبه ای ندارد .
این یکی از بحث های ریاضی است که کمی گیج کننده است چرا که در تصور ما نمیگنجد که فضا هم خم شود و فضا کیهان ما چیزی شبیه کره یا هذلولی باشد !
این در صورتیه که جهان بسته باشه، نه تخت و باز؛ که در حال حاضر، بیش‌تر تخت بودن مورد توجهه و شواهد نشون‌ش می‌دن.

Lincoln

کاربر فوق‌فعال
عضو مدیران انجمن
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1390
مدال المپیاد
المپیاد ریاضی دانشگاهی
رشته دانشگاه
این در صورتیه که جهان بسته باشه، نه تخت و باز؛ که در حال حاضر، بیش‌تر تخت بودن مورد توجهه و شواهد نشون‌ش می‌دن.
متوجه منظور شما نشدم
ممنون میشم بیشتر توضیح بدید

Anahid896

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
ساری
سال فارغ التحصیلی
1400
من زیاد اطلاعات نجومی ندارم اما بنظرم این جهان متناهیه چون مادی و هر چیز مادی انتها داره:-"

Amirhossin

کاربر فوق‌فعال
نام مرکز سمپاد
هاشمی نژاد
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
1400
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1920
مدال المپیاد
نقره
دانشگاه
شریف
رشته دانشگاه
فیزیک
مطالب لینک واضح نیست، توضیح نداده که منظورش از دونات، هندسه‌ ست یا صرفاً شکل فضا.
دربارهٔ نحوهٔ به دست آوردن این نتایج هم توضیحی نداده.
در کل این موضوع هنوز جدید به حساب می‌آد و فرضیه‌های زیادی براش مطرح شده.
متوجه منظور شما نشدم
ممنون میشم بیشتر توضیح بدید
منظورم نوع هندسهٔ جهانه. (Geometry)

Lincoln

کاربر فوق‌فعال
عضو مدیران انجمن
نام مرکز سمپاد
علامه حلی
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1390
مدال المپیاد
المپیاد ریاضی دانشگاهی
رشته دانشگاه
مطالب لینک واضح نیست، توضیح نداده که منظورش از دونات، هندسه‌ ست یا صرفاً شکل فضا.
دربارهٔ نحوهٔ به دست آوردن این نتایج هم توضیحی نداده.
در کل این موضوع هنوز جدید به حساب می‌آد و فرضیه‌های زیادی براش مطرح شده.
منظورم نوع هندسهٔ جهانه. (Geometry)
خیلی ممنون کاملا پر و واضح بود توضیح شما
از نظر هندسی بحث تختی و انحنا و … خیلی متفاوت هست با اون چیزی که در دبیرستان و هندسه اقلیدسی
میخونید
همچنین مفاهیم بسته و باز بودن فضای توپولوژی با اشیا متصور شما متفاوت هست

نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
تهران
سال فارغ التحصیلی
1920
مدال المپیاد
نقره
دانشگاه
شریف
رشته دانشگاه
فیزیک
خیلی ممنون کاملا پر و واضح بود توضیح شما
از نظر هندسی بحث تختی و انحنا و … خیلی متفاوت هست با اون چیزی که در دبیرستان و هندسه اقلیدسی
میخونید
همچنین مفاهیم بسته و باز بودن فضای توپولوژی با اشیا متصور شما متفاوت هست
بله ولی کجای حرف من مغایر با این‌ها بود؟
و من کی از هندسهٔ اقلیدسی و دبیرستان صحبت کردم؟

اگر سؤال‌تون رو دقیق‌تر بپرسید توضیح هم مبسوط و دقیق‌تر خواهد بود.

بالا