• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

رفتارهای وسواسی چگونه به وجود میان؟

• شروع کننده موضوع Zr74
  • تاریخ شروع
  • شروع کننده موضوع

Zr74

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان ۱
شهر
تهران
دانشگاه
شهید بهشتی
رشته دانشگاه
داروسازی
وسواس یا (obssesive- compulsive disorder (OCD چیه؟
OCD یه جور اختلال روانی ـه که در اثر افکار ناخواسته ای به وجود می آید که باعث تشویش، دلهره و نگرانی میشه و فرد رو وادار می کنه تا رفتارهایی رو بروز بده تا اون حس نگرانی برطرف بشه. مثل شستشوی بیش از حد، چک کردن بیش از حد یا انجام دادن کارهایی با تعداد دفعات مشخص.

حالا سوال این است که چی باعث میشه این رفتارها تو ما به وجود بیاد؟
و چرا ترک کردن اون ها برای افراد مبتلا به وسواس انقدر سخته؟

نسترنگار

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان ۱ تهران
رشته دانشگاه
پزشکی بهشتی
پاسخ : رفتارهای وسواسی چگونه به وجود میان؟

حالا سوال این است که چی باعث میشه این رفتارها تو ما به وجود بیاد؟

یکی از دلایل احتمالی می‌تونه مقادیر ناکافی سروتونین توی بدن باشه. سروتونین یکی از انتقال‌دهنده‌های شیمیایی بدنه. به همین ترتیب، اونایی که OCD دارن و داروهایی مصرف می‌کنن که فعالیت سروتونین رو افزایش می‌دن، اثرات بیماری رو کمتر نشون می‌دن. حالا باید ببینیم کاهش سروتونین چه بلایی سر مغز میاره و چجوری باعث رفتار وسواسی می‌شه؟ +
دلایل دیگه هم هست، یه تعداد خوبیشون هم به نوروساینس و اتفاقاتی که توی مغز می‌افته مربوط می‌شن. اگر کسی چیزی می‌دونه بگه. :D

و چرا ترک کردن اون ها برای افراد مبتلا به وسواس انقدر سخته؟

شاید چون رفتار وسواسی در طول زمان شکل می‌گیره و تأثیرش رو هم به صورت تغییرات توی مغز می‌ذاره. برای غلبه بر رفتار وسواسی هم باید اون تغییرات جبران بشن، در نتیجه از بین بردنش سخته.

× به طور کلی‌تر، اعتیاد و OCD هر دوتاشون نمونه‌هایی از Coping Mechanisms هستن؛ یعنی کارهایی که انجام می‌دیم برای مقابله با مشکلات مختلف. می‌شه این دو تا رو با هم بررسی کرد. :-?

• شروع کننده موضوع

Zr74

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
دبیرستان فرزانگان ۱
شهر
تهران
دانشگاه
شهید بهشتی
رشته دانشگاه
داروسازی

خب من هر چی در این مورد گشتم، اکثرا به همین کمبود سروتونین در مغز و بعضی جاها هم به افزایش دوپامین اشاره شده بود. می دونیم سروتونین کلا تنظیم کننده خُلقه و روی اخلاق و رفتارهای ما تاثیر می ذاره. حتی افسردگی که ناشی از کم شدن سطح سروتونین ـه، می تونه رفتارهای وسواسی رو تشدید کنه.
ولی این که سروتونین دقیقا تو مغز چیکار می کنه و مکانیسمش چیه، ظاهرا هنوز خیلی مشخص نیست. :D

× اینجا هم در مورد نقش دوپامین روی OCD توضیح داده.

شبنم...

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان(مادر)
شهر
سیرجان
سال فارغ التحصیلی
94

من تو چنتا فیلم و البته یک مورد هم واقعیت دیدم
که مثلا فردی ک دچار این اختلال شده بیشتر واسه فرار از ی موضوع تلخ و سرگرم شدن بوده و کم کم معتاد شدن ب این کار
میخوام اینو بدونم ک فقط باید از نظر روحی و روانی رو این افراد کار بشه یا حتما قرص هم لازمه؟

farshad5346

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
سمپااااد
شهر
.
سال فارغ التحصیلی
91

وراثت کاملا روی وسواس تاثیرگذاره.اصولا وسواسهای سنگین ریشه عمیقی تو نسل پدری یا مادری دارن...برای درمان وسواس هم دارو درمانی لازمه و هم رفتاردرمانی....البته کتابای خوبی از انتشارات ارجمند در این باره چاپ شده.اگا علاقمندین حتما بخونین

A.R.P

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
شهید بهشتی نیشابور
شهر
نیشابور
سال فارغ التحصیلی
98
رشته دانشگاه
دندانپزشکی

من خودم یک زمانی خیلی به شدت افکارم رو نشخوار میکردم و توی بدنم دنبال علایم مریضی و اینا میگشتم و خب یک فکری رو هزار بار تو ذهنم مرور میکیردم :-" :-" :-" :-" :-"
خب این ریشه در کمالگرایی داره که به نحوی تو همه ی ما ایرانیا خیلی قویه علایمشم اینه که از شنبه شروع میکنم بذار ساعت رند شه و......
و نکته دیگه کمبود عزت نفسه و این که ما خودمون رو قبول نداریم و ادم حساب نمیکنیم خودمون رو
از این به بعدش پول میگرم راهنماییتون میکنم :)) :))والا

farshad5346

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
سمپااااد
شهر
.
سال فارغ التحصیلی
91

درسته.وسواس و اضطراب و افسردگی پهلو به پهلوی همن...کاملا بهم مرتبطن و هم پوشانی دارن و درمانها هم با یه تیر چند هدف رو میزنن.اضطراب فرد رو کنترل میکنن وسواسشم بهتر میشه...کلا به دنبال راهکاری برای حل اضطراب باشید.همه چی از این اضطراب شروع میشه.از کاهش سروتونین گرفته تا کمبود حرمت نفس و افسردگی و وسواس و فوبیا و .....

• لایک
امتیازات: MHO

MHO

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
مشهد
سال فارغ التحصیلی
94
رشته دانشگاه
دندانپزشکی

به نقل از فـرشـاد :
وراثت کاملا روی وسواس تاثیرگذاره.اصولا وسواسهای سنگین ریشه عمیقی تو نسل پدری یا مادری دارن...برای درمان وسواس هم دارو درمانی لازمه و هم رفتاردرمانی....البته کتابای خوبی از انتشارات ارجمند در این باره چاپ شده.اگا علاقمندین حتما بخونین
جدی؟یعنی مثل سرطان و اینا ژنتیکیه؟!:0
میدیدم ک بچه ی کسی ک وسواس داره رو تمیزی دست و کلا محیط خونه،هم مثل مادرشه،ولی فکر میکردم ک چون بچگی خیلی رو تمیزیه اینا وسواس بوده اینام عادت کردن:-?
مقاله ای چیزی در این رابطه دارید؟

+برای خوددرمانی کاری میشه کرد؟البته وسواس ساده!
مثلا من هروقت جایی میرم،اگر کیف همرام باشه قبل و بعد از ورود ب اونجا تمام وسایلمو باید چک کنم!
یا دره خونه!:| امروز دو بار کوچه رو رفتم و اومدم ک ببینم درو بستم یا نه:| امروز پیاده بودم ولی همیشه وقتی از خونه میام بیرون فکرم پیشه دره:))
چ میشه کرد برای همچین مواردی؟:-?

rezanajafi

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
علامه طباطبایی
شهر
بناب
سال فارغ التحصیلی
95
مدال المپیاد
زیست
دانشگاه
تبریز
رشته دانشگاه
پزشکی

من خودم امسال دچار وسواس،فکری شده بودم یه مدت کوتاه اما خداروشکر روش خیلی خوبی برای درمانش پیدا،کردم که،دقیق و مرحله به مرحله است..حتی.یه بار خواستم تو سایت بنویسمش کامل اما متاسفانه مشکلاتی پیش اومد ارسال نشد..ایشالله وقتی که از مسافرت برگردم می نویسمش ..برای من که خیلی موثر بود..ایشالله،به شما هم کمک میکنه
...خیلی راحت میشه با خوددرمانی بدون دارو وسواس رو درمان کرد نگران نباشید

• لایک

farshad5346

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
سمپااااد
شهر
.
سال فارغ التحصیلی
91

واقعیتش اینه که بدون تعارف وسواس نیاز به دارو درمانی داره "اگه به معنای واقعی وسواس باشه"...خودرمانی هم مبتنی بر کسب اگاهی باید باشه.کتاب "کاردرمان وسواس"ترجمه دکتر مسعود جان بزرگی از نشر ارجمند کتاب خوبیه ...کاربردی نوشته شده.اینکه وسواس کاملا اکتسابی باشه خیلی بعیده حداقل تا جایی که من تو کتب روانپزشکی خوندم و دیدم تقریبا همه موارد زمینه خانوادگی از اضطراب یا افسردگی داشتن

• لایک

deniz_nabege

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
بناب

من خودم یه رفتار وسواسی دارم که اصلا نمیتونم ترکش کنم
اونم اینه که هر وقت درس بخونم با موهام بازی میکنم انقدر این کارو کردم که موهام خود به خود فرفری شدن :|
و هر وقت که استرسم بیشتر بشه بیشتر این کارو میکنم
خودمم خیلی دلم میخواد ترکش کنم ولی نمیدونم چجوری

بالا