• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

سری سوال های آمادگی مرحله دوم

• شروع کننده موضوع

erfan_ashorian

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
2
شهر
تهران
دانشگاه
_ان شا الله قوزاباد
رشته دانشگاه
_علوم کامپیوتر(البته در این
سلام ! خو این انجمن سابقه برگزاری ازمون آزمایشی مرحله اول ناموفق و داره :D حالا میخوایم ببینیم با این که خیلی نمونده به مرحله دوم بازم این تاپیک ناموفق میشه یا نه :|
خو من یه سری سوال میزارم و بچه ها جواب بدن اگه کسی سوالی چیزی داره بزاره و هیچ قانونی هم نسبت به ترتیب جواب دادن نیست یعنی هر وقت فکر کردین سوال خوبی دارین بزارین چرا که نه :)
و البته این سوال پیش میاد که چرا سوال ها رو تو تاپیک مخصوص به خودش نزاشتم که دلیلشو بعدن میگم :)
سوال اول ) در یک مهمانی n نفر حضور دارند که از ۵ نفر بیشترند :| در بین هر سه نفر حداقل دو تا با هم دوستند ثابت کنید میتوان حداقل n/2نفر انتخاب کرد و ان ها را دور یک میز نشاند به طوری که هر فرد کنار دوستان خود باشد . . .

rezaezio

کاربر فوق‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
حلّیِ 2
شهر
تهران
مدال المپیاد
برنز و طلای کامپیوتر !
دانشگاه
شریف
رشته دانشگاه
نرم افزار
پاسخ : سری سوال های آمادگی مرحله دوم

سلام !‌ :D

اولا، کافیه واسه n های فرد مساله رو ثابت کنیم، چون هر n زوجی از روی فرد قبلیش ثابت میشه !

حالا استقرا میزنیم روی n
پایه استقرا که بدیهیست ( اصلا هم بدیهی نیست ) :D
گام
دو راس که به هم وصل نیستند رو در نظر بگیرید ! اگه چنین جفتی پیدا نشه، گراف کامل هست و دور به طول n داره‌!
با A و B نامگذاریشون میکنیم‌! خُب حالا این دور راس رو حذف کنید، طبق فرض استقرا برای n-2، بین اون n-2 راس باقی مانده، یه دور به طول حداقل نصفشون داریم ! حالا کافیه یکی از A و B رو به این دور اضافه کنیم تا حکم ثابت بشه !
از اونجا که A و B به هم وصل نیستن، هر راس از دور مورد نظر،‌ به حداقل یکی از این دو راس یال دارن !
لم ستاره :‌ اگه دو راس متوالی از دور به A وصل باشن، یا به B وصل باشن،‌ میتونیم دور رو افزایش بدیم و مساله حل هست !!
اگه طول دور اولیه فرد باشه، واضحه که شرایط لم ستاره برقرار میشه و مساله حل میشه ! پس طول اون دور زوج هست و می دونیم حداقل 4 هست ! حالا راس ها رو سیاه سفید میکنیم‌ و دسته سفید رو به A و بقیه رو به B وصل میکنیم ! از اونجا که B به هیچکوم از راس های دسته سفید وصل نیست،‌ پس دسته سفید یه گراف کامل هست ! همین شرایط واسه دسته سیاه هم برقرار هست ! پس زیرگراف A + دسته سفید یه زیر گراف کامل هست، و زیر گراف B + دسته سیاه هم زیر گراف کامل هست !!
حالا دو تا گراف کامل داریم، که هر گراف حداقل سه راس داره، و به جز یکی از راس ها در هر گراف، بقیه به حداقل دو راس در زیر گراف مقابل یال دارن ! واضحه که یه دور داریم که کل راس های دو زیر گراف رو در بر میگیره ! اگه کسی با این تیکه آخر مشکل داره، بگه ثابت کنم ! :D

پ.ن :‌ امیدوارم فهمیده باشید چی گفتم و اینکه درست گفته باشم ! ;;)

• شروع کننده موضوع

erfan_ashorian

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
2
شهر
تهران
دانشگاه
_ان شا الله قوزاباد
رشته دانشگاه

خو جوابت درسته البته اگه اون اخراشو درست فهمیده باشم ! به هر حال من که خودم راهم شبیهه توعه و وقتی دور زوجه ثابت میکنم کله اون دوره و راس های a , b تو دورند . . . خو سوال بعدی‌:
ثابت کنید افرازی از مجموعه ی
۱ و۲ و۳ و . . . .۲^n (
(۱ و ۲ و ۳ تا دو به توان ان!!) وجود دارد به طوری که در هیچ دسته ای تصاعدحسابی به طول 2n وجود نداشته باشد . . .

Fliqpy

کاربر نیمه‌حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
غیر انتفاعی علامه حلی 3
شهر
تهران
مدال المپیاد
هر جوری حساب میکنم افتخار نمیکنم بهش
دانشگاه
شريف
رشته دانشگاه
نرم افزار

فک کنم اشتباه فهمیدم ولی مگه تک عضوی ها افراز نیستن? تصاعدی هم وجود نداره
در ضمن برای سوال قبل همون تیکه ای که سیاه سفید کردیم اگه 1234 تو دور چهار تا راس متوالی باشن,
نمیتونیم این,مسیر رو به دور اضافه کنیم و طولش رو زیاد کنیم?
1A32B4

mrym_msb

کاربر جدید
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
tbz

به نقل از PETERSON :
خو سوال بعدی‌:
ثابت کنید افرازی از مجموعه ی
۱ و۲ و۳ و . . . .۲^n (
(۱ و ۲ و ۳ تا دو به توان ان!!) وجود دارد به طوری که در هیچ دسته ای تصاعدحسابی به طول 2n وجود نداشته باشد . . .

سلام!

تعداد کل تصاعد های حسابی به طول 2n رو با انتخاب عضو اول و دوم حساب میکنیم (تقریبی البته!) این خودش 2 حالت داره که تو کدوم دسته باشه بقیه اعضام هرکدوم 2 انتخاب دارن بعد معلومه که اینا تعدادشون از کل افراز های مجموعه به در دسته کمتره

• شروع کننده موضوع

erfan_ashorian

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
2
شهر
تهران
دانشگاه
_ان شا الله قوزاباد
رشته دانشگاه

شرمنده ی همه :(( این مجموعه باید به دو دسته تقسیم بشه ها!! افراز به دو مجموعه. . . .

فات

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
نیشابور
سال فارغ التحصیلی
1395
دانشگاه
علامه طباطبایی
رشته دانشگاه
اقتصاد نظری

خب سوال بزار بازم :-"

• شروع کننده موضوع

erfan_ashorian

کاربر حرفه‌ای
نام مرکز سمپاد
2
شهر
تهران
دانشگاه
_ان شا الله قوزاباد
رشته دانشگاه

سلام! با این که پست استقبال نشذ ولی چشم‌:)
سوال باحال‌ : برای بازی نیم یک استراتژی برد پیدا کنید :) البته اگه شنیدید که هیچی

فات

کاربر خاک‌انجمن‌خورده
نام مرکز سمپاد
فرزانگان
شهر
نیشابور
سال فارغ التحصیلی
1395
دانشگاه
علامه طباطبایی
رشته دانشگاه
اقتصاد نظری