• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

اشارت‌های اساتید ( معرفی کتاب ها، برای شروع )

• شروع کننده موضوع

Ehem_Ehem

Saleh
نام مرکز سمپاد
شهیدبهشتی
شهر
زنجان
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
دانشکده فنّی دانشگاه تهران
رشته دانشگاه
مهندسی معدن
تلگرام
اینستاگرام
سلام. در سال کنکور سعی کردم با تنی چند از اساتید نوروساینس ( مشتمل بر اساتید و دانشجوهای دکترای ipm و دیگر اساتید و دانشجوهای ایرانی و خارجی دانشگاه های خارجی ) ارتباط برقرار کنم، به چند هدف. اول این‌که ازشون در مورد مطالعات آکادمیک نوروساینس راهنمایی بخوام؛ دوم این‌که سرمایه‌ اجتماعی‌م در جوامع نوروساینس رو افزایش بدم؛ و بالاخره سوم این‌که سرمایه اجتماعی ایجاد شده رو در جهت حرکت به‌سوی اهداف شوم خودم استفاده کنم.

حاصل شناخت نسبی از رشته‌های مرتبت با نوروساینس[nb]همون‌طور که می‌دونید، نوروساینس یک رشته interdisciplinary هست و به رشته های زیادی مربوط می‌شه.[/nb]، کتاب های مرجع و پایه نوروسانیس بود. لذا قصد دارم این تجارب ارزنده رو در اختیار شما عزیزان نیز قرار بدم. ؛؛)

• شروع کننده موضوع

Ehem_Ehem

Saleh
نام مرکز سمپاد
شهیدبهشتی
شهر
زنجان
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
رشته دانشگاه
مهندسی معدن
تلگرام
اینستاگرام
پاسخ : اشارت‌های اساتید ( معرفی کتاب ها، برای شروع )

[Cognitive Neuroscience]

اولین شخصی که باهاش ارتباط برقرار کردم، یکی از دانشجویان ipm بود. ایشون سال 2010 بعنوان دانشجوی Ph.D در رشته Cognitive Neuroscience در پژوهشگاه دانش‌های بنیادی پذیرفته شدند.

1. اولین سوالی که از ایشون پرسیدم، این بود که چه رشته‌های مهندسی/غیر‌مهندسی زیر مجموعه ریاضی - فیزیک، بیشتر با نوروساینس مرتبط هستند؟
2. سوال بعدی من این بود که ایشون چه منابعی رو برای شروع پیشنهاد می‌کنند؟
3. سومین سوال من این بود که آیا به‌هنگام تحصیل در دوره لیسانس، شانس گرفتن research position در ipm رو دارم؟

1. ایشون پاسخ دادند که مهندسی‌برق و مهندسی‌کامپیوتر رو پیشنهاد می‌کنند. اما قبلش باید کیفیت این رشته‌ها رو در دانشگاه مقصد بررسی کنم.
2. برای شروع، ایشون کتاب زیر رو معرفی کردند.
Neuroscience: Exploring the Brain, 3rd Edition
از
Mark F. Bear (Author), Barry W. Connors (Author), Michael A. Paradiso (Author)
همچنین ایشون، کتاب زیر رو bible[nb]گفتم bible چون خودشون همین کلمه رو بکار بردند. :D[/nb] نوروساینس خواندند ولی برای شروع توصیه‌ش نکردند.
Principles of Neural Science, Fifth Edition (Principles of Neural Science (Kandel))
Eric R. Kandel (Editor), James H. Schwartz (Editor), Thomas M. Jessell (Editor), Steven A. Siegelbaum (Editor), A. J. Hudspeth (Editor)
3. در مورد این سوال، ایشون فرمودند که امکان داره. اما قبلش باید در سمینار های هفتگی دانشکده علوم شناختی شرکت کنم، برای پیدا کردن connection.

ایشون همچنین یک شخصی رو بهم معرفی کردند که در مرکز تحصیلات تکمیلی علوم پایه زنجان[nb]همونطور که می‌دونید یکی از فعال‌ترین مراکز در ایران هست، در رشته نوروساینس.[/nb] در زمینه نوروساینس تحقیق می‌کنند، که جزئیات رو در پست بعدی خواهم گفت.

• شروع کننده موضوع

Ehem_Ehem

Saleh
نام مرکز سمپاد
شهیدبهشتی
شهر
زنجان
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
رشته دانشگاه
مهندسی معدن
تلگرام
اینستاگرام

قبل از ادامه بگم با این‌که اکثر این کتاب‌ها مال جاهایی مثل MIT PRESS هستند، از اینترنت می‌تونید نسخه pdf شون رو پیدا کنید.
[Computational Neuroscience]
خب. تا اونجایی رسیدیم که اون دانشجو من رو معرفی کرد به یکی از دوستان‌ش که فوق‌لیسانس فیزیک می‌خوند در مرکز تحصیلات تکمیلی علوم پایه و زمینه تحقیقاتی‌ش Computational Neuroscience بود.
ایشون فرمودند که در زمینه کامپیوتیشنال نوروساینس، آدم شاخی در ایران وجود نداره؛ بنابراین از این نظر با مشکل روبرو هستند.
و گفتند :
Here(at IASBS)we are working on mathematical and computational
neuroscience, Analysis, Simulation and Modeling of Human Brain
همچنین من از ایشون پرسیدم که آیا در کتابخانه ترکمان ( کتابخانه مرکز تحصیلات تکمیلی ) نسخه hard کتاب ها پیدا می‌شن؟ که ایشون جواب دادند بله. و من رفتم از مدرسه یک معرفی نامه گرفتم برای کتابخانه ترکمان و کتاب ها رو با تمام وجودم لمس کردم! :))
در نهایت ایشون دو منبع برای شروع، در زمینه Computational Neuroscience معرفی کردند.
Dynamical Systems in Neuroscience: The Geometry of Excitability and Bursting (Computational Neuroscience), by Izhikevich
41rp%2B8hlEoL._BO2,204,203,200_PIsitb-sticker-arrow-click,TopRight,35,-76_AA300_SH20_OU01_.jpg

و همینطور :

Theoretical Neuroscience: Computational and Mathematical Modeling of Neural Systems (Computational Neuroscience), Peter Dayan
4127RGJX8NL._BO2,204,203,200_PIsitb-sticker-arrow-click,TopRight,35,-76_AA300_SH20_OU01_.jpg

• شروع کننده موضوع

Ehem_Ehem

Saleh
نام مرکز سمپاد
شهیدبهشتی
شهر
زنجان
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
رشته دانشگاه
مهندسی معدن
تلگرام
اینستاگرام

[Vision]
سوّمین (و شاید مهم‌ترین ) ارتباطی که برقرار کردم، یک ارتباط کوتاه ( فقط یک سوال و یک جواب ) با آقای آرش‌افراز بود. کسایی که به نوروساینس علاقه دارند، حتماً ایشون رو می‌شناسند.
من خیلی کوتاه از ایشون در مورد منبع پرسیدم، ایشون هم خیلی کوتاه‌تر[nb]:-"[/nb] این چنین پاسخ دادند:

Dear Saleh,

I am glad to see your interest. I suggest reading a few classical textbooks to get a general knowledge of the field. Here is a list of good reads to begin with:

Principles of Neural Science. Eric Kandel and James Schwartz
Theoretical Neuroscience. Peter Dayan and Larry Abbott
Cognitive Neuroscience. Michael Gazzaniga

and if you are interested in vision:
Vision Science. Stephen Palmer
Best,
Arash

• شروع کننده موضوع

Ehem_Ehem

Saleh
نام مرکز سمپاد
شهیدبهشتی
شهر
زنجان
سال فارغ التحصیلی
1393
دانشگاه
رشته دانشگاه
مهندسی معدن
تلگرام
اینستاگرام

یه چیز بگم دلتون بسوزه. امروز رفتم مرکز تحصیلات تکمیلی علوم پایه زنجان. چند وقت پیش یه معرفی نامه گرفتم از مدرسه به اونجا، اونجام موافقت کردن که از کتاباشون استفاده کنم. یه محیط بسیار آروم، پر پنکه ( :-" ) پر کتابایی که لمس کردن‌شون حس بی‌نظیری بهم می‌داد. تعجب می‌کنم از دانشجوهای اونجا که تا الان این کتابا رو نخوردن. من باشم پامو از کتابخونه بیرون نمی‌ذارم. همه کتابایی که اون بالا معرفی کردم اونجا بودن، +کتاب‌های دیگه‌ای که تا الان اسمشونو نشنیده بودم. کتابایی که در به در دنبالشون گشتم و قیمت خریدش از خارج از کشور، با DHL و کارمزد و فلان و فلان به چند میلیون تومن هم می‌رسه.

ده صفحه از این کتاب رو خوندم. عالی بود. تنها مشکلم این بود که اصطلاحات تخصصی زیست‌شناسی تو مقدمات اکثر این کتاب‌ها خیلی زیاده و من مشکل دارم با این قضیه. البته اجمالی نگاه کردم و از صفحات پنجاه به بعدش تقریباً تموم می‌شه مقدمات. دویست و بیست و نه صفحه بود جمعاً.

IMG_1038_1_.JPG

همین کتاب و یکی از کتاب‌هایی که بالاتر معرفی کردم، برای Computational Neuroscience

IMG_1036_1_.JPG

یک سری بیشعور هم با کتاب‌هایی که به جون مردم وابستس اینطوری می‌کنن. طرف فکر کنم می‌خواسته عکس نورون بکشه. :))

IMG_1037_1_.JPG

بالا