• اگر سمپادی هستی همین الان عضو شو :
    ثبت نام عضویت

گربه در معبد

• شروع کننده موضوع

Mojtaba_sb

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
شهيد مدني
شهر
تبريز
دانشگاه
شهید مدنی آذربایجان
رشته دانشگاه
مهندسی عمران
سلام

دوستان میخوام متنی رو از کتاب سخن شیرین پارسی نوشته جمعی از اساتید دانشگاه شیراز اینجا بیارم که متاسفانه نویسنده اصلیش ذکر نشده.این متن کاملا مفهومی و عمیقه .من اون چیزی رو که خودم ازش درک کردم رو هم مینویسم ولی احساس میکنم ارزشش رو داره که شما هم بخونید و تحلیل های ارزشمندتونو براش بنویسید..

ممنون

گربه در معبد

{در روزگاران دور در یک معبد قدیمی استاد بزرگی بود که اندیشه های نوینی را درس می داد.در معبد گربه ای بود که به هنگام درس دادن استاد سروصدا می کرد و حواس شاگردان را پرت می کرد.استاد از دست گربه عصبانی شد و دستور داد تا هروقت کلاس تشکیل می شود،گربه را زندانی کنند.چند سال بعد استاد درگذشت ولی گربه همچنان در طول جلسات استادان دیگر زندانی می شد.بعد از مدتی گربه هم مرد.مریدان استاد بزرگ گربه دیگری را گرفتند و به هنگام درس اساتید معبد آن را درقفس زندانی کردند.قرنها گذشت و نسلهای بعدی درباره ی تاثیر زندانی کردن گربه ها بر تمرکز دانشجویان رساله ها نوشتند. }

• شروع کننده موضوع

Mojtaba_sb

کاربر فعال
نام مرکز سمپاد
شهيد مدني
شهر
تبريز
دانشگاه
شهید مدنی آذربایجان
رشته دانشگاه
مهندسی عمران
پاسخ : گربه در معبد

اینم نظر من...

استاد با زندانی کردن گربه سنتی را در معبد رواج می دهد که با گذر زمان بر استحکام این سنت افزوده میشود و تبدیل به یک عرف و باور کلی میشود.رد پای این موضوع را میتوان در جامعه ی کنونی نیز یافت.رفتار و کنش انسان هایی با مرتبه ی اجتماعی بالا خط مشقی برای بقیه ی اقشار جامعه می شود و حتی اگر این فعل اساسا صحیح نباشد هم بیشتر افراد جامعه آن را می پذیرند.و این عرف رفته رفته به یک نماد جزئی مبدل میشود.نمادی که افراد معمولی بی هیچ تفکری آن را می پذیرند و انسان های فرهیخته و متفکر به اندیشه و تفکر و در درجات بالاتر به نقد آن می پردازند.

بالا